Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Τα κακά μας τώρα είναι μουσταρδί σχεδόν πάντα. Υπάρχουν και κάποιες φορές που είναι πρασινο-μουσταρδί με βλεννίτσες. Έχεις δίκιο μάλλον δεν ξεμπερδέψαμε εντελώς με την υπερπαραγωγή, συν το ότι τώρα τελευταία δεν ζητάει να φάει σε λιγότερο από 2,5-3 ώρες (από 2 που ζητούσε ως συνήθως), επομένως το στήθος πρήζεται. Ευτυχώς χθες το βράδυ παρότι έκανε 2 τετράωρους και έναν τρίωρο ύπνο δεν είχαμε τα ίδια...

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Να ρωτησω κατι σχετικο με θηλασμο

 

Μιλουσα χθες με την γυναικα του αφεντικου μου (60 ετων) και μου ελεγε οτι θα θηλασω 2 μηνες τουλαχιστον γιατι μετα θα επιτρεψω στη δουλεια και δεν γινεται να συνεχισω να θηλαζω (δεν τους εχω πει ακομα οτι αν εχω δικαιωμα θα παρω το 6 μηνο να φρικαρουν. :twisted: ) Της ειπα οτι θα συνεχισω οσο εχω και για τις ωρες που θα λειπω θα το ταιζει η πεθερα μου με γαλα που θα εχω αντλησει. Μου ειπε ουτε να το σκεφτομαι γιατι το θηλαστρο προκαλει....καρκινο του μαστου. :shock: Επειδη εχω και κληρονομικοτητα πανω στο θεμα προβληματιστηκα. Ισχυει ή πατατα πεταξε? :evil:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

Εγω τελικα νομιζω οτι εχω μαστιτιδα!!!! Ελεος πια δηλαδη τι αλλο θα μας συμβεί;;;;

Εχω κοκκινιλα στο ενα στηθος και πονο στη θηλη, αδυναμια απιστευτη και πονο στις αρθρωσεις...στην αρχη νομιζα οτι ειναι ιωση αλλα πυρετο δεν εχω ανεβάσει ακόμα παρόλο που νιωθω σαν να εχω :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

το θηλαστρο προκαλει....καρκινο του μαστου. :shock:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol:

δηλαδη εγω που το χρησιμποιω 16 μηνες επρεπε ηδη να ψαχνομαι????

μη ξεχνας τα δικαιωματα σου σαν εργαζομενη,παρε το 6μηνο κι οταν ξεκινησεις τη δουλεια με μειωμενο ωραριο θα τρωει το μπεμπακι και στερεες και δε χρειαζεσαι να αντλεις(το πιο πιθανο!) :wink:

9a7bp2.pngIm47p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

roulaki71 αν και δεν είμαι ειδική δεν πιστεύω ότι θα το σύστηνε η αγλαία αν υπήρχε κάποια τέτοια ένδειξη!

α ψάχνει πολύ και είναι η πλέον ειδική στο θέμα :)

Μην ανυσηχείς...θα ακούσεις πολλά κουλά ακόμα για το θυλασμό προσπαθώντας να σε απωθήσουν...κουράγιο και μην ακούς κανένα (άσχετο)

.png
Link to comment
Share on other sites

Ας απαντησει και η Αγλαια θα ηθελα τη γνωμη της

 

Οσο για το 6μηνο επειδη δουλευω σε τεχνικο γραφειο , ειμαστε 2 ατομα και εδω και κατι μηνες βαραμε μυγες, ηδη καθυστερει να μας πληρωσει μισθους γιατι δεν κουνιεται φυλλο στο χωρο της οικοδομης, μαλλον δεν θα του κακοπεσει του αφεντικου να με ξεφορτωθει για εξι μηνες επιπλεον γλυτωνοντας ασφαλεια-μισθο. Μαλλον θα ανακουφιστει.

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

Μιλουσα χθες με την γυναικα του αφεντικου μου (60 ετων) και μου ελεγε οτι θα θηλασω 2 μηνες τουλαχιστον γιατι μετα θα επιτρεψω στη δουλεια και δεν γινεται να συνεχισω να θηλαζω (δεν τους εχω πει ακομα οτι αν εχω δικαιωμα θα παρω το 6 μηνο να φρικαρουν. ) Της ειπα οτι θα συνεχισω οσο εχω και για τις ωρες που θα λειπω θα το ταιζει η πεθερα μου με γαλα που θα εχω αντλησει. Μου ειπε ουτε να το σκεφτομαι γιατι το θηλαστρο προκαλει....καρκινο του μαστου. Επειδη εχω και κληρονομικοτητα πανω στο θεμα προβληματιστηκα. Ισχυει ή πατατα πεταξε?

 

Πραγματικά πρόσεχε πώς θα της πεις για την 6μηνη άδεια, μην πάθει τίποτα η γυναίκα... :lol: . Πολλοί θα σου πουν πολλά προκειμένου να μην συνεχίσεις το θηλασμό....Μη μασάς...

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μου ειπε ουτε να το σκεφτομαι γιατι το θηλαστρο προκαλει....καρκινο του μαστου. :shock: Επειδη εχω και κληρονομικοτητα πανω στο θεμα προβληματιστηκα. Ισχυει ή πατατα πεταξε? :evil:

 

Δεν ισχύει αλλά οι βλακείες που ακούμε προκαλούν ... τριχόπτωση ...

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Αν εχω το δικαιωμα να παρω το εξαμηνο θα το κανω δεν πα να χτυπανε τον αποτετοιο τους απο κατω. Δεν ξερω αν χρειαζεται η συγκαταθεση του αφεντικου γι αυτο ,αν ειναι μονο δικη μου επιλογη δεν υπαρχει περιπτωση. Το ιδιο ειναι να αφησω πισω μωρακι 2 μηνων το ιδιο 8? :wink:

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!

Εγω τελικα νομιζω οτι εχω μαστιτιδα!!!! Ελεος πια δηλαδη τι αλλο θα μας συμβεί;;;;

Εχω κοκκινιλα στο ενα στηθος και πονο στη θηλη, αδυναμια απιστευτη και πονο στις αρθρωσεις...στην αρχη νομιζα οτι ειναι ιωση αλλα πυρετο δεν εχω ανεβάσει ακόμα παρόλο που νιωθω σαν να εχω :cry::cry:

 

 

yogini περαστικα κι απο μενα. :)

lcWup3.png
Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

Εγω τελικα νομιζω οτι εχω μαστιτιδα!!!! Ελεος πια δηλαδη τι αλλο θα μας συμβεί;;;;

Εχω κοκκινιλα στο ενα στηθος και πονο στη θηλη, αδυναμια απιστευτη και πονο στις αρθρωσεις...στην αρχη νομιζα οτι ειναι ιωση αλλα πυρετο δεν εχω ανεβάσει ακόμα παρόλο που νιωθω σαν να εχω :cry::cry:

 

 

yogini περαστικα κι απο μενα. :)

 

ευχαριστω

 

τωρα εχω και πυρετο :cry:

ξεκινησα και κατι ομοιοπαθητικα...για να δουμε :roll:

νιωθω απαισια ρε γμτ :(

Link to comment
Share on other sites

Γιογκινι δυο φορες το επαθα.........ειχα μυαλγιες δυνατες και 39 πυρετο......φυσικα το στηθος πονουσε απιστευτα........δεν μπορουσα ουτε να κουνηθω απο την καταπτωση.......μια μερα κρατησε........το κανουν καμμια φορα τα μπλοκαρισματα,,,,, :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

σωθηκα με το ομοιοπαθητικό! phytolacca λεγεται και πηρα πολλες κάψουλες χτες...με επιασε αμέσως!

σήμερα ειμαι απύρετη και το κάψιμο στη θηλή έφυγε εντελώς...εχει μονο ελαφρα η κοκκινίλα και πονάει λιγο μέσα το στηθος αμα το πιέζω

 

Αυτο που μου κάνει εντύπωση ειναι ομως οτι το μωρο δεν τρωει καθολου σχεδόν απο εκει και με το θήλαστρο δεν βγάζω σταγόνα ενω απο το άλλο τρωει τα κουτουρού :roll:

Εχει να κάνει η φλεγμονή με μειωση του γάλακτος;

Η μονη ώρα που εχει γαλα ειναι τα χαραματα που εχει περασει σιγουρα ενα 4ωρο ύπνου και εχει γεμισει το στήθος.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

τον βάζεις συχνά από το στήθος εκείνο? και πριν τη μαστίτιδα εννοώ.

 

επειδή είχε μειωθει η παραγωγή πάντα τον ξεκινούσα απο εκει σε καθε θηλασμό και μετα στο άλλο.

Σκεψου ομως οτι το παιδί μου θηλάζει 5 λεπτά κάθε τρίωρο οποτε 2 λεπτα στο ενα και 3 στο άλλο :roll:

Και πάλι τωρα που θήλασα μου φαίνεται εντελώς άδειο το στηθος....αφου και το μωρο να μη φάει ουτε 3 μλ δεν βγάζω ενω την προηγουμενη εβδομαδα δεν ήταν έτσι....αν δεν ετρωγε ο μικρός πολύ και παλι έβγαζα 60-70μλ

Link to comment
Share on other sites

Ακυρη η απορία μου!

Το γαλα μειωθηκε αισθητά γιατι πήρα μεγάλη δόση του ομοιοπαθητικού phytolacca. Μιλησα με τη σύμβουλο η οποια και ασχολειται με την ομοιοπαθητική και μου ειπε οτι τοσο μεγαλη δοση που πήρα ήταν αναμενόμενο να μειωσει την παραγωγή γιατι ειναι πολυ ισχυρό φυτό. Προφανως φοβήθηκε και ο ομοιοπαθητικός γιατι ψηνόμουν στον πυρετό και μου ειπε να προλάβουμε να μην κάνει απόστημα.

Για να δουμε τι αλλο θα μας συμβεί τωρα....καντιντα περάσαμε, φραγμενους πόρους, blister, μαστιτιδα....τι αλλο εχει το μενου;;;;;;

Link to comment
Share on other sites

Για να δουμε τι αλλο θα μας συμβεί τωρα....καντιντα περάσαμε, φραγμενους πόρους, blister, μαστιτιδα....τι αλλο εχει το μενου;;;;;;

παραπονιέσαι βρε που τέλιωσες τη λίστα με τα κακά του θηλασμού και σου έχουν μείνει μόνο τα καλά? :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλα ποσες καψουλες πηρες?

 

πΑΝΤΩς κι εγω οταν το επαθα μια δυο μερες κρατησε και ημουν καλα....

 

Εγω ειμαι καλυτερα παντως.......σχεδον εφυγε ο πονος....αλλα μου τον κρατησαν οι γονεις μου οταν περασα απο κει κι ευχομαι να μην ξαναρχισει παλι.... :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Καλα ποσες καψουλες πηρες?

 

πΑΝΤΩς κι εγω οταν το επαθα μια δυο μερες κρατησε και ημουν καλα....

 

Εγω ειμαι καλυτερα παντως.......σχεδον εφυγε ο πονος....αλλα μου τον κρατησαν οι γονεις μου οταν περασα απο κει κι ευχομαι να μην ξαναρχισει παλι.... :roll:

 

Πήρα καμπόσες....μια κάθε μισάωρο για 2 ώρες, άλλη μια το βράδυ και μου ειπε 4 σήμερα :roll:

Πάντως οτι έδρασαν αμέσως έδρασαν! Νομιζω οτι ακόμα κι αν μειώθηκε λίγο η παραγωγή δεν κόβεται το γάλα έτσι εύκολα οταν κάνεις αποκλειστικό θηλασμό...τι διάολο κάνουλα ειναι; Πάντως το μωρο δεν εχει γκρινιάξει για πείνα που σημαινει οτι τρωει επαρκως :roll: ...γενικα ετσι το σκεφτομαι πάντα..αν κατι δεν παει καλα θα μου το πει...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για πείτε ρε κορίτσια τη γνώμη σας...

Από την Δευτέρα τα μωρά άρχισαν να μου μειώνουν τους θηλασμούς που κάνουν μετά τις στερεές, συγκεκριμένα, δεν θήλασαν καθόλου στις 10 και στη 1 το μεσημέρι. Τα υπολοιπα κανονικά και θήλασαν και το βράδυ. Την Τρίτη το ίδιο. Σε αυτές τις φάσεις τις έβαλα στο στήθος, πιπίλισαν καναδυό φορές, δυστυχώς ένιωσα το let down, και μετά δεν έφαγαν... Ξανάφαγαν και στις δύο περιπτώσεις στις 4. Σήμερα, λίγο πολύ τα ίδια.

Από χτες όμως εγώ, πονάω στο αριστερό στήθος, όχι στη θηλή, μέσα στο μαστό και κοντά στο θώρακα, κάτι σαν σουβλιά, σαν κάψιμο...Αν το πατήσω πονάει πάρα πολύ. Επίσης δεν πονάνε καθόλου οι θηλές, ούτε πονάω την ώρα που θηλάζουν τα μωρά. Και σήμερα νομίζω ότι το κακό επεκτίνεται και στο άλλο στήθος.

Να σας πω και ότι χτες επειδή είχαμε πάει για ψώνια, είχα φορτωμένο το καρότσι και έσπρωχνα 8+8 κιλά τα μωρά + 8 κιλά το καρότσι + τα ψώνια, γύρω στα 26 κιλά. Και μάλιστα είναι πιασμένα τα χέρια και οι ώμοι μου από την κούραση...Δεν ξέρω αν έχει σημασία.

Πείτε ρε κορίτσια...

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αφού περάσαμε μια εφιαλτική νύχτα, όπου τα μωρά όπως είναι φυσιολογικό, ξυπνάγαν κάθε τόσο, και κάθε φορά που χούφτωναν το βυζί εγώ πεταγόμουνα από τον πόνο, ξημέρωσε και είμαστε στα ίδια ακριβώς...

Χτες πριν πέσουμε για ύπνο με έπιασε ρίγη, πονάγανε τα κόκαλά μου... ίσως να ήταν κι από την κούραση... αλλά φοβάμαι για καμιά μαστίτιδα...

kr3fp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...