Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΒΟΗΘΕΙΑ..!! Πληγωμένες θηλές, πόνος, μικρή ποσότητα γάλακτος


Recommended Posts

Θα ηθελα την βοηθεια σας. Παλιοτερα ειχε περτωσει το ενα στηθος. Με την βοηθεια της aglaias το ξεπερασα. Το θεμα ειναι πως απο τοτε αυτο μου εχει ξανασυμβει αλλες δυο φορες. Καθε φορα το ξεπερναω ακολουθωντας τις συμβουλες που μου ειχε δωσει η aglaia. Το προβλημα ειναι πως απο εχτες εχω ενα πονο στο στηθος χωρις να πετρωμενο. Αντιθετα ειναι μαλακο αλλα οταν θηλαζω το μωρο η το ζουλαω ποναω. Τι μπορει να ειναι;

Τι να κανω για να φυγει αυτος ο πονος. Ειναι σαν καψιμο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,4k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περιέγραψε μας λίγο περισσότερο τον πόνο. Το κάψιμο είναι μόνο στη θηλή ή και στο στήθος μέσα; Έχει κοκκινήσει η θηλή σου; Ο πόνος είναι σαν σπασμένα γυαλιά; Το μωρό στο εσωτερικό των μάγουλων του έχει άσπρα σημάδια;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

To παιδι δεν εχει ασπρα στα μαγουλα του. Η θηλη μου ειναι κοκκινη και ναι αισθανομαι εσωτερικα τον πονο σαν γυαλια. Αν λες για καντιαση δεν νομιζω. Απλα στο σημειο που πετρωσει παλιοτερα εκει με πονα και τωρο. Ο πονος περιοριζετε απο την περιοχη της μασχαλης μεχρι οσο ακουμπα το χερι. Απο την πλευρα δεν ποναω.

Link to comment
Share on other sites

Μηπως μπορειτε να με βοηθησετε να ξεπερασω το πετρωμα ?Το εχω παθει αρκετες φορες αλλα δεν ξερω τελικα ποιος ειναι ο αποτελεσματικος τροπος για να μην το ξαναπαθω.Τι φταιει?

Link to comment
Share on other sites

Αν πετρωνει το στηθος σημαινει ειτε οτι το παιδι δεν εφαγε οσο πριν ειτε εχεις παραπανω γαλα απο αυτο που πρεπει. Το γαλα λοιπον που μενει στο στηθος για αρκετη ωρα σου δημιουργει το πετρωμα. Ετσι τουλαχιστον το εχω καταλαβει εγω. Για να φυγει πρεπει να βαζεις ζεστες κομπρεσες να μαλακωσει και μετα ειτε τι βγαλεις με θηλαστρο ειτε να το πιει το παιδι. Τωρα τι πρεπει να κανεις για να μην σου πετρωνει μαλλον θα πρεπει να βγαζεις το γαλα αυτο που περισσευει. Δεν γνωριζω πολλα πραγματα γιαυτο εξου και την παταω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν λες για καντιαση δεν νομιζω.

 

Γιατί το αποκλείεις; Οι γυναίκες που έχουν υπερπαραγωγή, πετρώματα κλπ εμφανίζουν πιο συχνά καντιντίαση. Κάνε μια αποχή από ζάχαρη, ψωμί, μαγιά, κλπ και άφηνε τις θηλές σου ακάλυπτες στο φως χωρίς να καλύπτονται με ρούχα ή σουτιέν. Βάλε σε ένα μπαμπάκι λίγη σόδα και κάλυψε για λιγα λεπτά τις θηλές μετά από κάθε θηλασμό και κοίτα αν νιώθεις καλύτερα.

Κάνε τα παραπάνω και ξαναπες μας νεότερα.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξερω και πολλα αν ηταν ομως υπαρχει πιθανοτητα να με πονα μονο το ενα στηθος και οχι και τα δυο αφου θηλαζουμε εναλαξ; Σε ευχαριστω πολυ pipi θα κανω οτι μου ειπες και ξερεις το ζορι ειναι η ζαχαρι. :cry::cry:

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ότι η ζάχαρη είναι πολύ ζόρι. Είχα φάει μεγάλη φρίκη που έπινα σκέτο καφέ. Αν δεις βελτίωση σε 3-4 μέρες τότε είναι καντιντίαση.

 

Σόδα μαγειρική. Ένα κουταλάκι του γλυκού σε ένα ποτήρι τσαγιού νερό. Θα βάζεις λίγο σε μια αποστειρωμένη γάζα και θα το κρατάς για λίγο στις θηλές. Μετά από κάθε θηλασμό. Αν δεις άμεσα αποτελέσματα (μέσα στην ίδια μέρα) τότε δυστυχώς είναι καντιντίαση.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Eixa περασει και τετοια φαση...........κρατησε αρκετα και καποια μερα πεσρασε ξαφνικα.........γενικα απο ενα σημειο και μετα βαρεθηκα τα μασαζ, τα ζεστα και τα θηλαστρα κι απλα εβαζα το μωρο να θηλαζει κι αγνοουσα τον πονο........

 

Και τωρα ΄ποναω απο τη μια θηλη...με εχει τρελλανει στο αρμεγμα 4 νυχτες τωρα.....ματι δε κλεινουμε....

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια, τον πονο αυτο τον εχω μονο στο δεξι στηθος. αρχικα ειχα φραγμενο πορο που σε 2 μηνες εχει εμφανιστει 3-4 φορες. Ετσι εχω εναν κρατηρα στη θηλη. αλλα εχει 2 μερες τωρα που εχω σαν 2 φρουσκαλιτσες στη θηλη. δεν ειναι φραγμενος πορος σιγουρα. αλλα ποναει τρελα. ουτε το σουτιεν δεν αντεχω. το μωρο δεν το εχω δει στο στομα. οταν ξυπνησει θα την δω.

 

υπαρχει περιπτωση να ειναι καντιντιαση στο ενα στηθος μονο? το πιασιμο της θηλης ειναι σωστο. μας ειδε και συμβουλος θηλασμου προχθες. υπαρχει ορος "βάκιλος"??? ή καπως ετσι?

Link to comment
Share on other sites

pipi καλησπερα. Μαλλον τελικα δεν ειχα καντιαση σημερα τα πραγματα ειναι πολυ καλύτερα. Ποναω αλλα οχι σαν εχτες. Η θηλη μου ακομα ποναει αλλα απο οτι καταλαβαινω η μικρη την δαγκωνει λογο των δοντιων(μαλλον). Θα περιμενω να δω πως θα παει.

Link to comment
Share on other sites

Μούκι εσύ μάλλον έχεις milk blister. Δες αυτή την εικόνα και πες μας.

 

 

που λες, νομιζω ναι. οχι τοσο εντονο και οχι στην ακρη της θηλης αλλα στο κεντρο, περιμετρικα του κρατηρα που εχω στο κεντρο. ουφ!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

που λες, νομιζω ναι. οχι τοσο εντονο και οχι στην ακρη της θηλης αλλα στο κεντρο, περιμετρικα του κρατηρα που εχω στο κεντρο. ουφ!!!

 

Κάνε αυτά που λέει το λινκ κα πες μας αν καλυτερέψει.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Αχ κι εγω ποναω πολυ εδω και δυο μερες...καιρο ειχα να το παθω......εχει πετρωσει και το στηθος σε ενα σημειο και παρολο που τον βαζω να πινει απο κει πολυ δεν ειδασ ακομα βελτιωση...για να δουμε κι αυριο........βαριεμαι και να κανω κομπρεσες..... :roll: ...το χω αφησει στον μικρο!!

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω κι εγώ από χθες έναν ελαφρύ πόνο στο αριστερό στήθος (μέσα στο στήθος, όχι στη θηλή), νιώθω το στήθος πρησμένο και στον καθρέφτη φαίνεται σαν να έχει μέσα μικρά μπαλάκια. Δεν έχω κοκκινίλα, ούτε πυρετό, ούτε πονάω στο θηλασμό.

Υποψιάζομαι ότι το έπαθα επειδή χθες κοίμιζα τον μπέμπη στο καρότσι και το έσπρωχνα ξαπλωμένη με το αριστερό χέρι. Μάλλον το "κούρασα".

Βγάζω λίγο γάλα για να ανακουφιστώ. Καμιά άλλη ιδέα;

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον μπλοκαρισμένος αγωγός είναι κορίτσια. Συχνούς θηλασμούς απ'την πονεμένη πλευρά, και ν'ακουμπάει το σαγωνάκι αν γίνεται εκεί που είναι το πρήξιμο.

 

Βέρα εμένα με βοηθάει πολύ να κάθομαι στα 4 πάνω απ'το μωρό, ωστέ να κρέμεται το στήθος. Έτσι αδειάζει πιό καλά. Βέβαια τώρα που μεγάλωσε δε μπορώ να το κάνω αυτό, γιατί της φαίνεται αστείο και γελάει :lol: . Κι όχι μόνο αυτή, αλλά κι όποιος άλλος με πετύχει σ'αυτή τη στάση της αγελάδας!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Χαχα...πιστευω κι ο δικος μου θα ξεκαρδιστει!!!!! Θα το δοκιμασω ομως......

 

Ακομα να περασει...... :cry:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Αν πονάει μακρυά απο τη θηλή και κοντά στη μασχάλη ίσως ειναι φραγμένος αδένας λόγω καθυστέρησης κάποιου θηλασμού.

Σήμερα που καθυστέρησε το μωρό να φάει 3 φορες συνεχόμενα έβγαλα και εγω κοκκινίλα και πονάω που σημαίνει οτι κάτι εχει μπλοκάρει...και ελπίζω να ανοίξει άμεσα γιατι έλεος πια με αυτά τα προβλήματα!

Link to comment
Share on other sites

Ουφ, μου πέρασε κι εμένα ο πόνος, αν και πιο πολύ φρίκαρα χθες βράδυ με την εικόνα του στήθους μου!!! Έχω παρατηρήσει ότι αν κουράσω κάποιο χέρι π.χ. σηκώνοντας ένα βάρος, σε εκείνο το στήθος παρουσιάζεται μια ενόχληση. Μια φορά είχα το μωρό στο sling και με το ένα χέρι σκούπιζα με την ηλεκτρική και λίγες ώρες αργότερα να η κοκκινίλα και το κάψιμο...

vChmp3.png IkwYp3.png
Link to comment
Share on other sites

To καναμε και αυτο αλλα ακομα να ξεμπλοκαρει....... :cry:

 

τΟ ΘΕΜΑ ειναι οτι δεν ειναι μικρος να του επιβαλω απο πιο θα φαει περισσοτερο........επιλεγει αυτος και συνηθως προτιμα το αλλο.....η κανει εναλλαξ....... :roll:

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

Ουφ, μου πέρασε κι εμένα ο πόνος, αν και πιο πολύ φρίκαρα χθες βράδυ με την εικόνα του στήθους μου!!! Έχω παρατηρήσει ότι αν κουράσω κάποιο χέρι π.χ. σηκώνοντας ένα βάρος, σε εκείνο το στήθος παρουσιάζεται μια ενόχληση. Μια φορά είχα το μωρό στο sling και με το ένα χέρι σκούπιζα με την ηλεκτρική και λίγες ώρες αργότερα να η κοκκινίλα και το κάψιμο...

 

Αν επέμενες λίγο περισσότερο στο θέμα της υπερπαραγωγής σου, θα γλύτωνες και από αυτό ... Πόσες ώρες κρατάς στο ίδιο στήθος; Διάβασα ότι τα κακά σας είχαν γίνει κίτρινα αλλά δεν ξέρω σε τι φάση είστε τώρα.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...