Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες έχουν βιώσει μια παλίνδρομη κύηση;


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 454
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

monicaa ποναει οταν σου ερχεται η αιμοραγια ή ειναι ανωδυνο?

εξαρτάται σε ποιά βδομάδα είσαι. όσο πιό νωρίς τόσο καλύτερα. εγώ πονούσα πολύ και είχα πηχτά κομμάτια αίμα. αυτό που περιγράφουμε χαρακτηρίζεται συνήθως αποβολή. γιατί παλλίνδρομη μπορεί να έχεις και χωρίς καθόλου αιμορραγία και συμπτώματα (το βλέπεις μόνο στον υπέρηχο) και πρέπει να είσαι τυχερή να το προλάβεις πριν σου δημιουργήσει πρόβλημα. εκεί κάνεις οπωσδήποτε απόξεση.

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτος ο πονοςδεν ξεπερνιεται απλα ογιατρος μουμου ειπε επειδη ειναιμικρο να αφησουμε να ερθει αιμα και μετα με ενα χαπι γινεται ο καθαρισμος της μητρας. για αυτο σε ρωταω γιατι καποιοι λενε οτι ειναι σα γεννα καιεχω φοβηθει.

Link to comment
Share on other sites

απο όσο θυμάμαι πονούσα αρκετά (ειδικά τις 2 πρώτες μέρες) και είχα και αρκετό αίμα.και επισης για ένα μήνα πήγαινα κάθε εβδομάδα στο γιατρό και μου έκανε υπέρυχο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχεις δίκιο ότι πρέπει να τα ψάχνουμε όλα. Και εγώ μετά την πρώτη άσχημη εμπειρία έκανα όλες τις εξετάσεις. Θέλω όμως να τονίσω ότι σύμφωνα με την ιατρική πάνω από δύο καθέξιν αποβολές (χωρίς να έχει μεσολαβήσει ενδιάμεσα εγκυμοσύνη) θεωρούνται ύποπτες για την ύπαρξη κάποιου προβλήματος. Όταν μεσολαβεί ενδιάμεσα εγκυμοσύνη και αν οι εξετάσεις δεν δείχνουν κάποιο πρόβλημα, τότε θεωρείται τυχαίο γεγονός. Είναι όμως λαβύρινθος η αιτία των προβλημάτων και δεν είναι και πάντα σίγουρο ότι υπάρχει λύση.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κορίτσια,παλίνδρομη κύηση είχα και εγώ πριν ενάμιση χρόνο στην 7 εβδομάδα.Δεν έκανα απόξεση είχα και εγώ αρκετό αίμα αλλά δεν το μετάνιωσα καλύτερα που δεν έκανα απόξεση.Έκανα εξετάσεις και βρέθηκε ότι έχω θρομβοφιλία και μόλις με το καλό ξαναμείνω έγκυος θα κάνω ενέσεις.

κ γω το ιδιο μονικα στην 7 βδομαδα...πριν 1 1/2 χρονο κ απεβαλα φυσιολογικα....μεγαλο κενο ακομη κ σημερα...

Link to comment
Share on other sites

καλα αυτος ο πονοςδεν ξεπερνιεται απλα ογιατρος μουμου ειπε επειδη ειναιμικρο να αφησουμε να ερθει αιμα και μετα με ενα χαπι γινεται ο καθαρισμος της μητρας. για αυτο σε ρωταω γιατι καποιοι λενε οτι ειναι σα γεννα καιεχω φοβηθει.

στισ ποσεσ εβδομαδεσ συνεβει??εμενα στισ 7 αλλα ειχε σταματισει να αναπτισεται νωριτερα...ηταν σα να χα βαρυα περιοδο...ο σωματικοσ πονοσ αντεχοταν ο ψυχικοσ ομως οχι

Link to comment
Share on other sites

και εμενα απο την αρχη δεν αναπτυσσοταν καλα γιατι η χοριακη ηταν χαμηλη, το ιδιο και η προγεστερονη (παρολο που μου εδωσε ουτρογεσταν). Στην εβδομη εβδομαδα και εγω ηταν εντελως ασχηματιστο πολυ μικρο. Μου ειπε να τα καταφερουμε χωρις αποξεση γιατι ειναι πολυ μικρο. μετα ομως θα παρω φαρμακα για να καθαρισω εντελως και θα με παρακολουθει υπερηχογραφικα. του εχω εμπιστοσυνη, θα μπορουσε να με βαλει για αποξεση και να παρει τα 1000 ευρω. Μου ειπε ομως για τοσο μικρο καλυτερα με φυσικο τροπο. αν δεν ερθει το αιμα στην εβδομαδα που μου εδωσε το περιθωριο θα το προκαλεσει με φαρμακα. ειμαστε σε καθημερινη επικοινωνια. Ειναι ομως πολυ δυσκολη περιοδο για εμενα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμενα απο την αρχη δεν αναπτυσσοταν καλα γιατι η χοριακη ηταν χαμηλη, το ιδιο και η προγεστερονη (παρολο που μου εδωσε ουτρογεσταν). Στην εβδομη εβδομαδα και εγω ηταν εντελως ασχηματιστο πολυ μικρο. Μου ειπε να τα καταφερουμε χωρις αποξεση γιατι ειναι πολυ μικρο. μετα ομως θα παρω φαρμακα για να καθαρισω εντελως και θα με παρακολουθει υπερηχογραφικα. του εχω εμπιστοσυνη, θα μπορουσε να με βαλει για αποξεση και να παρει τα 1000 ευρω. Μου ειπε ομως για τοσο μικρο καλυτερα με φυσικο τροπο. αν δεν ερθει το αιμα στην εβδομαδα που μου εδωσε το περιθωριο θα το προκαλεσει με φαρμακα. ειμαστε σε καθημερινη επικοινωνια. Ειναι ομως πολυ δυσκολη περιοδο για εμενα.

κουραγιο κοπελα μου σε νιωθω απολυτα.ειναι πολυ δυσκολη περιοδος αλλα θα τα καταφερεισ οπωσ κ γω να σταθεισ στα ποδια σου...δεν εχουμε αλλη επιλογη πρεπει να προχωρησουμε...σου στελνω τισ σκεψεισ μου

Link to comment
Share on other sites

και εμενα απο την αρχη δεν αναπτυσσοταν καλα γιατι η χοριακη ηταν χαμηλη, το ιδιο και η προγεστερονη (παρολο που μου εδωσε ουτρογεσταν). Στην εβδομη εβδομαδα και εγω ηταν εντελως ασχηματιστο πολυ μικρο. Μου ειπε να τα καταφερουμε χωρις αποξεση γιατι ειναι πολυ μικρο. μετα ομως θα παρω φαρμακα για να καθαρισω εντελως και θα με παρακολουθει υπερηχογραφικα. του εχω εμπιστοσυνη, θα μπορουσε να με βαλει για αποξεση και να παρει τα 1000 ευρω. Μου ειπε ομως για τοσο μικρο καλυτερα με φυσικο τροπο. αν δεν ερθει το αιμα στην εβδομαδα που μου εδωσε το περιθωριο θα το προκαλεσει με φαρμακα. ειμαστε σε καθημερινη επικοινωνια. Ειναι ομως πολυ δυσκολη περιοδο για εμενα.

Σε καταλαβαίνω απόλυτα κοριτσάκι μου!!! Κ Εγω πέρασα μια παλινδρομη τέλος σεπτ. 8-9εβδ.Με αποξεση..θα το χω πάντα μες στην καρδια μου σαν άγγελο!!! Κ εσυ Δεν θα το ξεχάσεις το μωρακι σου Αλλά θα απαλύνει ο πόνος κ θα το θυμάσαι χωρίς να κλαις..εύχομαι Ότι καλύτερο κ μ΄ενα μωρακι στην αγκαλια σου γρήγορα!!!

pX0wp2.png

 

97l0p3.png

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ κοριτσια για την υποστηριξη.

Να ειστε καλα και οτι επιθυμειτε να το αποκτησετε.

κ συ κοπελα μου!μακαρι να γινουμε ολεσ μανουλεσ συντομα!

Link to comment
Share on other sites

ΚΙ ΕΓΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΜΕ ΣΑΣ. ΕΧΩ ΣΤΟ ΕΝΕΡΓΗΤΙΚΟ ΜΟΥ 4 ΠΑΛΛΙΝΔΡΟΜΕΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΟ ΑΓΓΕΛΟΥΔΙ ΜΟΥ ΚΙ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΤΟΝ ΔΕΚΕΜΒΡΗ, ΟΤΑΝ ΚΑΤΑΦΕΡΑ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΕΓΚΥΟΣ ΓΑΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΚΙ ΕΝΑ ΔΕΥΤΕΡΟ ΜΩΡΑΚΙ.

ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΙΣ 4 ΠΡΩΤΕΣ ΔΕΝ ΣΑΣ ΛΕΩ ΤΙΠΟΤΑ. ΤΑ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΔΕΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ. ΣΤΙΣ 2 ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ ΑΠΟΞΕΣΗ. ΟΙ ΑΛΛΕΣ ΔΥΟ ΕΙΧΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΜΕ ΑΙΜΟΡΑΓΙΑ.

ΟΤΑΝ ΚΡΑΤΗΣΑ ΣΤΗΝ ΑΓΚΑΛΙΑ ΜΟΥ ΤΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΟΥ ΤΑ ΞΕΧΑΣΑ ΟΛΑ. ΑΛΛΑ ΑΥΤΗ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙ ΑΜΕ ΠΕΙΡΑΞΕ ΠΟΛΥ. ΙΣΩΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΟ ΠΕΡΙΜΕΝΑ.ΕΙΔΙΚΑ ΤΙΣ ΗΜΕΡΕΣ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΑΠΟΞΕΣΗ ΗΜΟΥΝ ΣΤΑ ΠΑΤΩΜΑΤΑ. ΤΟ ΞΕΧΑΣΑ ΟΜΩΣ ΓΡΗΓΟΡΑ ΚΑΙ ΘΑ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΜΟΛΙΣ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΟ ΤΡΙΜΗΝΟ.

ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ. ΚΑΙ ΕΝΕΣΕΙ ΗΠΑΡΙΝΗΣ ΚΑΝΩ ΚΑΙ ΟΡΜΟΝΕΣ ΠΑΙΡΝΩ ΚΑΙ ΕΜΒΟΛΙΑ ΓΙΑ ΑΝΤΙΠΑΤΡΙΚΑ ΑΝΤΙΣΩΜΑΤΑ ΕΚΑΝΑ. ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΙ ΦΤΑΙΕΙ. ΜΑΛΛΟΝ ΕΙΝΑΙ Η ΦΥΣΗ.

ΕΥΧΟΜΑΙ ΣΕ ΟΛΕΣ ΣΑΣ ΟΤΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

gzTDp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

και εμενα απο την αρχη δεν αναπτυσσοταν καλα γιατι η χοριακη ηταν χαμηλη, το ιδιο και η προγεστερονη (παρολο που μου εδωσε ουτρογεσταν). Στην εβδομη εβδομαδα και εγω ηταν εντελως ασχηματιστο πολυ μικρο. Μου ειπε να τα καταφερουμε χωρις αποξεση γιατι ειναι πολυ μικρο. μετα ομως θα παρω φαρμακα για να καθαρισω εντελως και θα με παρακολουθει υπερηχογραφικα. του εχω εμπιστοσυνη, θα μπορουσε να με βαλει για αποξεση και να παρει τα 1000 ευρω. Μου ειπε ομως για τοσο μικρο καλυτερα με φυσικο τροπο. αν δεν ερθει το αιμα στην εβδομαδα που μου εδωσε το περιθωριο θα το προκαλεσει με φαρμακα. ειμαστε σε καθημερινη επικοινωνια. Ειναι ομως πολυ δυσκολη περιοδο για εμενα.

τι κανεισ κελ??πως εισαι κοπελα μου??

Link to comment
Share on other sites

τι κανεισ κελ??πως εισαι κοπελα μου??

 

Mέχρι τωρα δεν ειχα αιμα. Αυριο εχω ραντεβου να με δει υπερηχογραφικα και να μου δωσει φαρμακα. Αυτη αναμονη με εχει σκοτωσει. Αυτος ο μηνας ηταν ο χειροτερος της ζωης μου και πιστεψε με εχω περασει πολυ δυσκολα προβληματα υγειας. Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και που με σκεφτηκες. Συγκινηθηκα....

Link to comment
Share on other sites

Mέχρι τωρα δεν ειχα αιμα. Αυριο εχω ραντεβου να με δει υπερηχογραφικα και να μου δωσει φαρμακα. Αυτη αναμονη με εχει σκοτωσει. Αυτος ο μηνας ηταν ο χειροτερος της ζωης μου και πιστεψε με εχω περασει πολυ δυσκολα προβληματα υγειας. Σε ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον και που με σκεφτηκες. Συγκινηθηκα....

κοριτσακι μου υπομονη θα περασει κ αυτο...το ξερω οτι ειναι ο χειροτεροσ μηνασ τησ ζωησ σου γιατι ηταν κ για μενα..ενα χρονο πριν ετσι ενιωθα...κ κοιτωντασ πισω τωρα που εχω συνελθει καπωσ το ιδιο λεω...δεν υπηρχε χειροτερη εμπειρια...σου ευχομαι να πανε ολα καλα με τα φαρμακα κ να το περασεισ οσο πιο ανωδυνα γινεται...ποναει πολυ το ξερω αλλα προσπαθησε να βρεισ κατι να απαλλινει τον πονο σου...η ζωη προχωρα κ ελπιζω κ για σενα κ για μενα που τοσο θελουμε ενα παιδακι τα επομενα χρονια να μασ ανταποδωσει η ζωη αυτα που μασ χρωσταει κ η χαρα που θα μασ δωσει να επισκιασει τη λυπη...σε σκεφτομαι γιατι συμπασχω....

Link to comment
Share on other sites

amarillo, ποια ειναι η γνωμη σου?

μηπως να παρω 2-3 μερες αδεια απο τη δουλεια?

ναι να παρεισ..το δικαοιουσαι λιγο να χαλαρωσεισ...εγω ειχα παρει 2 μερεσ ασθενεια γιατι δε το ξερανε οτι ημουν εγκυοσ...αλλα οταν γυρισα δεν ειχε τελειωσει ακομα η διαδικασια τησ αποβολησ..ημουν στο γραφειο με πονουσ κ ψυχολογικα ρακοσ...παρε οσεσ πιο πολλεσ μερεσ μπορεισ για να συνελθεισ σωματικα κ ψυχικα

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ηθελα να μεινω στο σπιτι γιατι θα στενοχωριεμαι περισσοτερο. ρωταω μονο για τον πονο γιατι δουλευω με παιδια και θα ηθελα να δω αν θα εχω αντοχες.

αλλες μου λενε οτι ειναι σαν περιοδο και αλλες οτι πονουσαν πολυ. θα δω τι θα μου πει και ο γιατρος

Link to comment
Share on other sites

δεν θα ηθελα να μεινω στο σπιτι γιατι θα στενοχωριεμαι περισσοτερο. ρωταω μονο για τον πονο γιατι δουλευω με παιδια και θα ηθελα να δω αν θα εχω αντοχες.

αλλες μου λενε οτι ειναι σαν περιοδο και αλλες οτι πονουσαν πολυ. θα δω τι θα μου πει και ο γιατρος

σαν πονοι περιοδου..μπορει κ λιγο πιο εντονη...αν γενικα πονασ στην περιοδο αρκετα θα ναι καπωσ ετσι...οποτε με παυσιπονο θα σαι οκ πιστευω απλα το αιμα ειναι πιο πολυ....εμενα τουλαχιστον ετσι ηταν...κ πιο πηχτο....κανε οτι θα σε κανει να νιωσεισ καλυτερα...δεν υπαρχει συνταγη σ αυτο...εγω το μετανιωσα που δε καθησα σπιτι πιο πολυ παρολο που το χα αναγκη...

Link to comment
Share on other sites

:confused:

και εγώ τις 2 πρώτες μέρες είχα πολύ αίμα και πονούσε πάρα πολυ.Φανταστείτε έπαιρνα mesulid και δεν μου περνούσε τελείως.Ούτε θέλω να τα σκέφτομαι.

κ γω μονικα θελω να το αφησω πισω κ ν α η το σκεφτομαι αλλα δεν ειναι παντα ευκολο...σε ποια φαση εισαι??ποσο καιρο προσπαθεισ??χθεσ μου πε ο γιατροσ μου να παρω σερπαφαρ για ενισχυση τησ ωορρηξιασ αλλα δε ξερω αν πραγματικα τα χρειαζομαι...ψιλοφοβαμαι να τα παρω μηπωσ μου χαλασουν το κυκλο ..ειναι πολυ σταθεροσ 28 μερεσ:confused:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...