Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες έχουν βιώσει μια παλίνδρομη κύηση;


Recommended Posts

Καλησπέρα,

 

Είναι το πρώτο ποστ που γράφω στο φόρουμ.

Έχω διαβάσει αρκετές σχετικές δημοσιεύσεις για παλλίνδρομη κύηση αφου κι εμάς μας διαγνώσανε την Πέπμτη όπου δε μπόρεσαν να βρούνε τον χτύπο της καρδιάς του εμβρύου. Θα έπρεπε να ήμουν 8 εβδομάδων και 2 ημερών και το έμβρυο ήταν 7 εβδομάδων και 4 ημερών. Αύριο έχω ρατεβού για απόξεση και ακόμα δεν έχω κανένα σύμπτωμα (αιμοραγία, πόνοι περιόδου) εκτός από το ότι τα λίγα συμπτώματα που είχα (αίσθηση φουσκώματος, ευαισθησία στήθους) έχουν εξαφανιστεί.

 

Έχω μια αίσθηση μουδιάσματος και κενού! :(

Ελπίζω να είμαστε πιο τυχεροί την επόμενη φορά.

 

Κουράγιο καλή μου,

 

Μου θύμισες την πρωτη μου παλίνδρομη, ακριβώς ίδια περίπτωση, δεν είχαμε ακούσει καρδιά και στη δική μου περίπτωση ήταν σχεδόν μια βδομάδα πίσω στην ανάπτυξη ..

Πονάει πολύ η απώλεια , τόσο που έβλεπα εγκυούλες στο δρόμο και <<ζήλευα>> ξεχνώντας προς στιγμή οτι ήμουν ήδη μαμά ενός υπέροχου αγοριού ! Η δεύτερη άτυχη εγκυμοςύνη που τελείωσε πριν ένα μήνα, πόνεσε περισσότερο γιατι νιώθω οτι πλησιάζοντας τα 39 μου χρόνια ίσως είναι πολύ δύσκολο να μπορέσω πια να χαρίσω ένα αδερφάκι στον γιο μου..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 454
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπερα,

Περσι τον Αυγουστο και τον Δεκεμβρη ειχα κι εγω 2 παλινδρομες στην 7 εβδομαδα.Και στις 2 αυτες εγκυμοσυνες τα επιασα πολύ ευκολα τα παιδια. Απο τοτε δεν μπορω να ξαναμεινω εγκυος.Δεν ειχα ιδιαιτερο αγχος αλλά πλεον εχω αρχισει και αγχωνομαι.. οσες εχουν βιώσει κατι παρόμοιο πήρατε τιποτα βιταμίνες?Τι σας βοήθησε? Ισως τελικα βεβαια να μην ειναι γραφτο να γινω μανα...

Link to comment
Share on other sites

Ισως τελικα βεβαια να μην ειναι γραφτο να γινω μανα...

:shock:

Από ποιον δεν είναι γραφτό!!! Και γιατί να μην είναι γραφτό να γίνεις μάνα! Μη λες τέτοια πράγματα!

Να μιλήσεις με το/η γιατρό σου και να κάνεις τις εξετάσεις που θα σε καθοδηγήσει. Το ότι θα ξαναμείνεις έγκυος, εφόσον έμεινες ήδη δύο φορές και μάλιστα σχετικά εύκολα, όπως λες, νομίζω ότι είναι δεδομένο (κι ας έχεις απελπιστεί τώρα), αλλά κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να εστιάσεις στα αίτια των παλινδρομων, ώστε να μην σου ξανασυμβεί.

Όλα καλά θα πάνε! Αυτό να σκέφτεσαι!!!

Σου εύχομαι να μείνεις σύντομα έγκυος και να έχεις μία τελειόμηνη εκγυμοσύνη με ένα υγιές μωράκι!!!

Link to comment
Share on other sites

:shock:

Από ποιον δεν είναι γραφτό!!! Και γιατί να μην είναι γραφτό να γίνεις μάνα! Μη λες τέτοια πράγματα!

Να μιλήσεις με το/η γιατρό σου και να κάνεις τις εξετάσεις που θα σε καθοδηγήσει. Το ότι θα ξαναμείνεις έγκυος, εφόσον έμεινες ήδη δύο φορές και μάλιστα σχετικά εύκολα, όπως λες, νομίζω ότι είναι δεδομένο (κι ας έχεις απελπιστεί τώρα), αλλά κατά τη γνώμη μου θα πρέπει να εστιάσεις στα αίτια των παλινδρομων, ώστε να μην σου ξανασυμβεί.

Όλα καλά θα πάνε! Αυτό να σκέφτεσαι!!!

Σου εύχομαι να μείνεις σύντομα έγκυος και να έχεις μία τελειόμηνη εκγυμοσύνη με ένα υγιές μωράκι!!!

 

Σευχαριστω παρα πολυ osin!!!!!!!!!!Μετα τη πρωτη παλινδρομη ειδαμε οτι εχω θρομβοφιλια οποτε και παιρνω salospir και οταν εμεινα εγκυος εκανα ενεσεις. Μετα εκανα καποιες εξετασεις αλλα δεν βρηκαν κατι. Ειτε λοιπον ηταν τυχαιο ειτε υπάρχει καποιο θεμα που ακομα δεν το εχουμε βρει. Πραγματικα αυτο το φορουμ ειναι πολυ βοηθητικό γιατι ετσι βλέπω πως κι αλλες γυναικες ειχαν η εχουν δυσκολιες...Μακαρι ολα να πανε καλα σε ολες μας!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σε όλους! !!διαβάζω πολύ καιρό τις συζητήσεις σας και με έχουν βοηθήσει πολύ! !πριν λίγες μέρες βίωσα κι εγώ παλινδρομη κύηση στην 10η βδομαδα!!!και μετά ...θλίψη αναπάντητα γιατί και αγωνία για το μέλλον! !!και η μόνιμη ερώτηση αν θα τα καταφέρω στην επόμενη εγκυμοσυνη! !!!

Link to comment
Share on other sites

marigy, αφού έχεις διαβάσει τις ιστορίες όλων μας εδώ, θα έχεις δει πως όλες είχαμε τις ίδιες απορίες, άγχη και ανησυχίες.

Αυτό που πρέπει να κάνεις τώρα είναι να ψάξεις μαζί με το/τη γιατρό σου μήπως βγάλετε κάποια άκρη ως προς τα αίτια της παλίνδρομης κύησης, ώστε να προλάβεις κάποιες καταστάσεις στην επόμενη εγκυμοσύνη σου, αλλά κυρίως πρέπει να ηρεμήσεις!!!

όσο επίπονο κι αν είναι πρέπει να το αφήσεις στο παρελθόν και να προχωρήσεις μπροστά!

Και, ναι, όπως κι όλες μας, άλλωστε, θα τα καταφέρεις στην επόμενη εγκυνοσύνη!!!! Αυτό να σκέφτεσαι :wink:

Link to comment
Share on other sites

osin, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας....Ακόμα είμαι μουδιασμένη από όλο αυτό..πιστεύω ο χρόνος θα βοηθήσει και θα νιώσω πιο αισιόδοξη..Δεν μου φταίει κι ο άντρας μου που κάνει τα πάντα για να μην στεναχωριέμαι να με βλέπει έτσι..περιμένω τον καρυότυπο αρχές Φλεβάρη και ανάλογα τα αποτελέσματα θα ψαχτούμε..Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο ότι είχα χαμηλή προγεστερόνη και έπαιρνα τα gynalven..Τα έχει πάρει κάποια από εσάς;;;

Link to comment
Share on other sites

osin, ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...Μακάρι να πάνε όλα καλά για όλες μας....Ακόμα είμαι μουδιασμένη από όλο αυτό..πιστεύω ο χρόνος θα βοηθήσει και θα νιώσω πιο αισιόδοξη..Δεν μου φταίει κι ο άντρας μου που κάνει τα πάντα για να μην στεναχωριέμαι να με βλέπει έτσι..περιμένω τον καρυότυπο αρχές Φλεβάρη και ανάλογα τα αποτελέσματα θα ψαχτούμε..Δεν ξέρω αν έπαιξε ρόλο ότι είχα χαμηλή προγεστερόνη και έπαιρνα τα gynalven..Τα έχει πάρει κάποια από εσάς;;;

κι εγω παθουσα..πρωτη εγκυμοσυνη...το θελαμε πολυ..8 εβδομαδες και 4 ημερες παλινδρομησε και μαλιστα μου παν οτι παλινδρομησε εκεινο το 24ωρο γιατι ειχε μεγαλωσει κι αλλο απο την τελευταια φορα..κι εγω αποξεση 10 μερες πριν τα χριστουγεννα...αν σου διεγνωσαν χαμηλη προγεστερονη τα χαπια λογικα σε καλυπταν...εμενα μου χε δωσει outrogestan αλλα προληπτικα δεν προλαβα καν να κανω εξετασεις...τι ειρωνια..ημουν εγκυος κι ειχα καθυστερηση..δεν ζητησα καν καρυοτοπο ηταν αλλα 400 ευρω στο ιασω και δεν τα χα τα λεφτα...κι εξετασεις για θρομβοφιλια εκανα..δεν εδειξαν τιποτα...αν εχεις καλη ψυχολογια ξαναδοκιμασε αμεσα...συνηθως μενεις εγκυος σχεδον αμεσως μετα την αποξεση..εμενα το ινομυωμα που χω εξω απο το ενδομητριο και το ακουμπα κιολας εφτασε τα 6 cm και θα κανω αφαιρεση λαπαροσκοπικα..σου ευχομαι απο καρδιας πολυ συντομα μ ενα γερο μωρακι!!

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Λυπάμαι πολύ...Τελικά είμαστε πολλές..εγώ πήγα στο νοσοκομείο γιατί ο γιατρός μου έλειπε και αναγκαστικά πήγα νοσοκομείο..Ζήτησα καρυότυπο,στην αρχή μου έλεγαν δεν γίνεται επειδή απέβαλα σπίτι και δεν το είχα διατηρήσει σωστά αλλα μαλλον βρηκαν κι άλλους ιστούς στη μήτρα και μετά μου είπαν οτι θα τα στειλουν για εξετάσεις..Επειδή ήμουν σε δημόσιο νοσοκομείο δεν πλήρωσα..Ακόμα δεν έχω δει το γιατρό μου,αλλα οι γιατροί του νοσοκομείου μου είπαν οτι μπορώ να ξαναπροσπαθήσω μετα από 6 μήνες..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλησπέρα κοριτσια!!!!έκανα εξετασεις αίματος και έδειξαν ανεπάρκεια βιταμινης D,β12,φεριτινη παρα πολλη χαμηλη!!!εχουν περασει 3 βδομαδες απο την αποξεση..υπάρχει περιπτωση να σχετιζεται με την παλλινδρομη;;;εχει τυχει σε καποια απο εσας;;;

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα κοριτσια!!!!έκανα εξετασεις αίματος και έδειξαν ανεπάρκεια βιταμινης D,β12,φεριτινη παρα πολλη χαμηλη!!!εχουν περασει 3 βδομαδες απο την αποξεση..υπάρχει περιπτωση να σχετιζεται με την παλλινδρομη;;;εχει τυχει σε καποια απο εσας;;;

 

H έλλειψη Βιταμίνης Β12 πράγματι σχετίζεται με υπογονιμότητα. Για τη Φερριτίνη δεν ισχύει κάτι τέτοιο, τουλάχιστον όχι για πρώιμες αποβολές. Για τη Βιταμίνη D υπάρχουν κάποιες αναφορές, ενδεχομένως και να σχετίζεται.

Στη δική σας περίπτωση κανείς δε μπορεί να πει αν φταίει κάποια από τις ελλείψεις ή ήταν τυχαίο γεγονός.

Το μεγαλύτερο ζήτημα, πάντως, είναι ΓΙΑΤΙ έχετε έλλειψη όλων αυτών των βιταμινών? Εάν η διατροφή σας είναι καλή και δεν ευθύνεται αυτή για τις ελλείψεις, καλό είναι να το συζητήσετε με κάποιο συνάδελφο για να ψάξει άλλα πιθανά αίτια.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απάντηση!!!η αλήθεια ειναι οτι η διατροφή μου δεν είναι καλη!!νομιζα πτι ηταν καλη αλλα ....δεν τρωω κρέας,δυστυχώς ούτε ψάρι!!!!οι άλλες εξετασεις ολες καλες !!!εμεινα πολυ εύκολα έγκυος αλλα δυστυχως το έχασα!!κανω γυμναστικη τα τελευταία 6 χρονια ,ειμαι 32 χρόνων!!!πιστευα οτι ειμαι σε καλη κατάσταση!!!κι ο γιατρος μου δεν περίμενε να το χάσω!!ειχα χαμηλά προγεστερονη και έπαιρνα τα gynalven!!!μακαρι να ειναι κατι που αντιμετωπίζεται και να τα καταφέρω!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ για την απάντηση!!!η αλήθεια ειναι οτι η διατροφή μου δεν είναι καλη!!νομιζα πτι ηταν καλη αλλα ....δεν τρωω κρέας,δυστυχώς ούτε ψάρι!!!!οι άλλες εξετασεις ολες καλες !!!εμεινα πολυ εύκολα έγκυος αλλα δυστυχως το έχασα!!κανω γυμναστικη τα τελευταία 6 χρονια ,ειμαι 32 χρόνων!!!πιστευα οτι ειμαι σε καλη κατάσταση!!!κι ο γιατρος μου δεν περίμενε να το χάσω!!ειχα χαμηλά προγεστερονη και έπαιρνα τα gynalven!!!μακαρι να ειναι κατι που αντιμετωπίζεται και να τα καταφέρω!!!

 

Σε κάθε περίπτωση, βελτιώστε τη διατροφή σας και την αυξήστε την έκθεσή σας στον ήλιο (έτσι παράγεται η Βιταμίνη D) ή αναζητείστε συμπληρώματα διατροφής αν ο τρόπος ζωής σας δεν επιτρέπει τη φυσική πρόσληψη βιταμινών (π.χ. αν είστε vegan). Καλό θα ήταν πριν προχωρήσετε σε επόμενη κύηση να έχετε φυσιολογικά επίπεδα βιταμινών, ώστε αν κάτι πάλι δεν πάει καλά να έχετε αποκλείσει την έλλειψη βιταμινών ως πιθανό αίτιο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια..μια ερωτηση θα ηθελα να κανω εχει συμβει σε καμια παλλινδρομη κυηση την14η βδομαδα?να σταματησει η καρδια δηλαδη και αν ναι πως το αντιμετωπισε?με αποξεση η με αλλο τροπο?

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη μου καρδούλα σταμάτησε στις οκτώ εβδομάδες αλλά δεν εκανα αποξεςη γιατι ειχα άλλη μια... Αλλά κ αυτή μας πρόδωσε στους πέντε μηνες... Έσπασαν τα νερά μου κ ο γιατρός μου είπε να κάνουμε φυσιολογικό τοκετό ... Το καλύτερο για να μπορέσω να κάνω παιδια αργότερα... Ακόμα πονάω πολυ... Δεν έχω νομίζω άλλο αίμα.. Έχω παγώσει απο τότε...μου ειναι πολυ δύσκολο να το ξεπεράσω..

Link to comment
Share on other sites

Αχ,βρε κοριτσια, ποσο θα ηθελα σε αυτο το θεμα να μη γραφονταν αλλα περιστατικα! Αλλα δυστυχως καθε μερα εμφανιζεται κ αλλη κοπελα που εχει να μας πει τη δικη της δυσαρεστη ιστορια!

Οσες εχουμε βρεθει σε αναλογη φαση σας καταλαβαινουμε

Ειλικρινα σας ευχομαι ολοψυχα να περασει αυτη η ασχημη κατασταση οσο το δυνατον πιο ανωδυνα, κ να ερθει συντομα μια νεα εγκυμοσυνη, τελειομηνη αυτη τη φορα κ με ενα γερο μωρακι!

Μην απογοητευεστε! Ολα καλα θα πανε!

Link to comment
Share on other sites

Η πρωτη μου καρδούλα σταμάτησε στις οκτώ εβδομάδες αλλά δεν εκανα αποξεςη γιατι ειχα άλλη μια... Αλλά κ αυτή μας πρόδωσε στους πέντε μηνες... Έσπασαν τα νερά μου κ ο γιατρός μου είπε να κάνουμε φυσιολογικό τοκετό ... Το καλύτερο για να μπορέσω να κάνω παιδια αργότερα... Ακόμα πονάω πολυ... Δεν έχω νομίζω άλλο αίμα.. Έχω παγώσει απο τότε...μου ειναι πολυ δύσκολο να το ξεπεράσω..

 

Ποσο σε καταλαβαινω να ηξερες..σχεδον τα ιδια...διδυμακια μετα απο εξωσωματικη μια καρδουλα σταματησε την 8η βδομαδα και η αλλη την 14η βδομαδα..αδεια η αγκαλια και η ψυχη μου..

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια μια απ τα ιδια κ εγω 19 του μηνος εκανα αποξεση στο πρωτο μ παιδακι στην 8η εβδομαδα σταματησε αλλα το ειδαμε στη δεκατη..σας ευχομαι ολες οτι καλυτερο και πολυ συντομα με καλα νεα κ τελειομηνες εγκυμοσυνες θετικες σκεψεις και ολα θα γινουν..εγω ειμαι πολυ καλα κ ψυχολογικα και σωματικα και περιμενω πως κπως να περασει ο καιρος και να ξαναπροσπαθησουμε...ο γιατρος σας μετα απο ποσο καιρο σας ειπε?και καποια εχει κανει εξετασεις για θρομβοφιλια ποσο κόστισαν κ που τις εκαναν?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια μια απ τα ιδια κ εγω 19 του μηνος εκανα αποξεση στο πρωτο μ παιδακι στην 8η εβδομαδα σταματησε αλλα το ειδαμε στη δεκατη..σας ευχομαι ολες οτι καλυτερο και πολυ συντομα με καλα νεα κ τελειομηνες εγκυμοσυνες θετικες σκεψεις και ολα θα γινουν..εγω ειμαι πολυ καλα κ ψυχολογικα και σωματικα και περιμενω πως κπως να περασει ο καιρος και να ξαναπροσπαθησουμε...ο γιατρος σας μετα απο ποσο καιρο σας ειπε?και καποια εχει κανει εξετασεις για θρομβοφιλια ποσο κόστισαν κ που τις εκαναν?

καλησπερα ...ευχομαι συντομα μανουλα..κι εμενα πρωτη κυηση παλινδρομη 8η εβδομαδα πριν τα χριστουγεννα αποξεση αλλα εγω τωρα εκανα χειρουργειο λαπαρασκοπικο ειχα ενα μεγαλο ινομυωμα 7 εκ εκτος ενδομητριου..εχω ανοιξει θεμα ΄΄μια παλινδρομη κυηση και εξετασεις για θρομβοφιλια΄΄ στις δυσκολες στιγμες..εχει απαντησει πολυ εμπεριστατωμενα ο Κυριος Χατζηαντωνιου ειδικος αιματολογος..θα διαβασεις πολυ ενδιαφεροντα πραγματα για το μυθο της θρομβοφιλιας.συνηθως τις κανουνε οσες εχουν απο τρεις αποβολες και πανω..ενδιαφερον ειναι αν δεις τις σημειεωσεις του οτι μονο το 0,4% απο τις γυναικες που εχουν θρομβοφιλια τελικα θα αποβαλουν λογω θρομβοφιλιας.εγω τις εκανα μετα απο πολυ κλαμα και παρακαλια στο γυναικολογο και δειξανε μια τρυπα στο νερο..170 ευρω συνολο σε ιδιωτικο μικροβιολογικο που συνεργαζεται..αν θες να σου στειλω μηνυμα αν σ ενδιαφερει να σου πω το ονομα του γυναικολογου..παντως εμενα μου πε ανεξαρτητα απο το λαπαρασκοπικο χειρουργειο οτι καλο θα ταν να περιμενα 3-4 κυκλους..τωρα βεβαια πρεπει να περιμενω 5 οπωσδηποτε..αλλα εγω δεν εχω καμια διαθεση για οποιαδηποτε προσπαθεια..εδω ειναι και το θεμα που ανοιξα για τη θρομβοφιλια..http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=142915

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μου καλημέρα!!!κι εγώ τώρα βρίσκομαι στη φάση που κάνω εξετάσεις να δούμε τι έφταιξε..ο γιατρός μου είδε τις εξετάσεις αίματος που είχα χαμηλές τιμές(β12,d και φερριτίνη) και μου είπε ότι δεν έφταιξε η έλλειψή τους!!Έλεγχο θρομβοφιλίας για να κλείσω ραντεβού μου είπαν να πάρω τελη Μαρτίου(άστα να πάνε)!!!επίσης στον υπέρηχο που έκανα μετά την απόξεση φαίνεται ένα ευμεγέθες ωχρό σωμάτιο και ο γιατρός μου έδωσε duphaston!!ήθελα να σας ρωτήσω κάτι που ίσως σας φανεί άσχετο αλλα κάπου μέσα μου πιστεύω δεν είναι..όταν έμεινα έγκυος πριν ακόμα το μάθω αρχισε να παιζει το μάτι μου..ένα ελαφρυ τρέμουλο..αυτό συνεχισε όλη τη διάρκεια της εγκυμοσύνη μέχρι και δέκα με΄ρες μετά την απόξεση απλα πιο ασθενες!!σε όποιο γιατρό το λέω μου λέει οτι είναι χαμηλό μαγνήσιο..όταν ήμουν έγκυος και το έλεγα μου λέγανε ότι είναι από το άγχος μου και την κούραση(δεν κοιμόμουν πολύ καλά)!!κορίτσια σας έχει τύχει κατί παρόμοιο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Έτσι ακριβώς και γω στην 8 εβδομάδα στο πρώτο μου...λιποθύμησα και σωριάστηκα κάτω και εκεί έγινε η αποκόλληση δεν είχα όμως ούτε πόνο ούτε αίμα και όταν πήγα στο γιατρό να το δω είχε σταματήσει η καρδούλα του:( ... Τώρα είμαι στην φάση που περιμένω να μου έρθει περίοδος 11 Γενάρη έκανα την απόξεση, 3-4 μήνες μου είπε να περιμένω να δυναμώσει η μήτρα. Θετικά πολύ την έχω δει και γω γιατί από τις στεναχώριες και τα κλάματα τιποτα καλό δεν έρχεται. Καλή τύχη σε όλες μας ;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...