Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πόσες έχουν βιώσει μια παλίνδρομη κύηση;


Recommended Posts

Κορίτσια καλημέρα! Θα ήθελα να μοιραστώ και εγώ κάτι μαζί σας να μου δώσετε τα φώτα σας. Εκανα την πρώτη μου εξωσωματική 30/1 10 μέρες μετα εκανα πρώτη χοριακή θετική εκανα δεύτερη και τρίτη και αυξανόταν κατα 60% φυσιολογικά μετα από μια εξωσωματική....Και τώρα ερχετε όλη η στεναχώρια μου .Την Κυριακή ειχα αιμορραγία μίλησα με το γιατρό δεν τον άκουσα αγχωμένο αλλά η χοριακή την Δευτέρα ανέβηκε μόνο κατα 20 μονάδες από 118 πήγε 139 ξαναείδα λίγο αιμα το απόγευμα της Δευτέρας και χθες το βράδυ πάλι.Σημερα μέτρησα πάλι χοριακή περιμένω αποτελέσματα τώρα.Λετε να απέβαλα και να μη το κατάλαβα μετα από τόσο αιμα την Κυριακή;Αλλά πάλι η χοριακή θα ανέβαινε έστω και 20 μονάδες;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 454
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

γεια σας και απο εμενα.αλλη μια ατυχη της παλλινδρομης κυησης.εχω ηδη ενα κοριτσακι 3 ετων και πριν δυο χρονια εμεινα εγκυος το δευτερο.στις οκτω εβδομαδες ολα ηταν τελεια οταν την εννατη ειδα λιγο αιματακι και πηγα γιατρο.εκει τελειωσαν ολα.πουθενα καρδιακη λειτουργια.την επομενη νοσοκομειο και αποξεση.Εχουν περασει ακριβως δυο χρονια με πολλες προσπαθειες να μεινω εγκυος.Δυστυχως!!!με ποναει πολυ νομιζω οτι δεν θα τα καταφερω.ολες μου οι φιλες και γνωστες ηδη εχουν η περιμενουν δευτερα.εγω γιατι???τι μπορει να μου συνεβει στην αποξεση??οσο περναει ο καιρος με ποναει ολο και περισσοτερο.δεν εχω διαθεση πλεον για τιποτα.ενα μαρτυριο χωρις τελος

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια να σας ρωτήσω τη γνώμη σας;Έπειτα από μια παλινδρομη κύηση πρέπει να κανείς αυτές τις εξετάσεις που λένε η μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις θεωρώντας ότι ήταν ένα τυχαίο γεγονός;

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια να σας ρωτήσω τη γνώμη σας;Έπειτα από μια παλινδρομη κύηση πρέπει να κανείς αυτές τις εξετάσεις που λένε η μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις θεωρώντας ότι ήταν ένα τυχαίο γεγονός;

 

Ότι σου πει ο γιατρό σου.. Δεν πηγές;

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια να σας ρωτήσω τη γνώμη σας;Έπειτα από μια παλινδρομη κύηση πρέπει να κανείς αυτές τις εξετάσεις που λένε η μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις θεωρώντας ότι ήταν ένα τυχαίο γεγονός;

 

Έχοντας σαν παράδειγμα φίλη μου θα σου πω το εξής, την πρώτη παλινδρομη την αντιμετωπίζουν όλοι οι γιατροι ως τυχαίο γεγονός και έχει μια λογική όσον αφορά την θετική ψυχολογία που πρεπει να υπάρχει. Επομένως καμία εξέταση.

Το θέμα ειναι οτι υπήρξε και δεύτερη όπου γνωρίζει απο τι έπασχε το μωρο. Σκέφτεται συνέχεια λοιπόν αν συνεβει το ίδιο και την πρώτη φορά. Αλλα δεν μπορεί να το ξέρει.

Κατα την άποψη μου όσες εξετάσεις θα μπορούσα να κανω θα τις έκανα. Δυστυχώς ο χρόνος πίσω δεν γυρνάει. Χρήματα πεταμενα? πολλα,σε πολυ δύσκολες εποχές αλλα πρεπει να βάζουμε προτερεοτητες.

Σου εύχομαι γρήγορα μια τελειομηνη εγκυμοσυνη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Maria-Giorgos δεν εχω πάει ακόμα διότι εχω κάνει απόξεση και περιμένω να αδιαθέτησω και να πάω μετά.Ο γιατρός μου μου είπε ότι το θεωρεί τυχαίο γεγονός και να μη κάνω κάτι.

Καντι ,νομίζω ότι έχεις δίκιο γιατί εχω τρομερές αμφιβολίες.Σε ευχαριστώ πολύ για τις ευχές σου!Μακαρι!

Link to comment
Share on other sites

Ρε κορίτσια να σας ρωτήσω τη γνώμη σας;Έπειτα από μια παλινδρομη κύηση πρέπει να κανείς αυτές τις εξετάσεις που λένε η μπορείς να ξαναπροσπαθήσεις θεωρώντας ότι ήταν ένα τυχαίο γεγονός;

να σου πω και για μενα ο πρωτος γιατρος με ειχε αποτρεψει απο το να κανω καρυοτοπο εμβρυου μεγαλο λαθος!! ο δευτερος που μου εκανε και τη λαπαρασκοπικη επεμβαση για το ινομυωμα μου πε οτι το πρωταρχικο θα ταν να στειλω το εμβρυο για καρυοτοπο..οι περισσοτερες παλινδρομες μεχρι 11η εβδομαδα ειναι καθαρα χρωμοσωματικες ανωμαλιες..Γιατι μετα κι εγω φρικαρα κι εκανα ενα σωρο εξετασεις για θρομβοφιλια απο την πρωτη αποβολη που σημειωτεον δεν εδειξαν κατι και οπως λεει τωρα ψαχνουμε μια βελονα στ αχυρα..θα κανω και ορμονολογικες ..το πρωτο πρωτο ειναι να κανεις καρυοτοπο στο εμβρυο να ξερεις που βαδιζεις..

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

Blue moon να σε ευχαριστήσω άλλη μια φορά για την απάντηση σου.Δυστυχως όταν μου συνέβη σε το γνώριζα αυτό γιατί σκέψου ότι Πέμπτη το έμαθα και Παρασκευή έκανα την απόξεση, και φυσικά δε μου το είπε ποτέ ο γιατρός ο οποίος όπως είπα το θεώρησε τυχαίο γεγονός..Εγώ αυτό που θέλω είναι να αδιαθέτησω και να αρχίσω τις προσπάθειες.Αλλα φοβάμαι μήπως πάθω τα ίδια....Οι μισοί λένε ότι πρέπει να κανείς Τις εξετάσεις και άλλοι λενε ότι πρέπει να εξεταστείς μετά τις 3 αποβολές...

Link to comment
Share on other sites

Blue moon να σε ευχαριστήσω άλλη μια φορά για την απάντηση σου.Δυστυχως όταν μου συνέβη σε το γνώριζα αυτό γιατί σκέψου ότι Πέμπτη το έμαθα και Παρασκευή έκανα την απόξεση, και φυσικά δε μου το είπε ποτέ ο γιατρός ο οποίος όπως είπα το θεώρησε τυχαίο γεγονός..Εγώ αυτό που θέλω είναι να αδιαθέτησω και να αρχίσω τις προσπάθειες.Αλλα φοβάμαι μήπως πάθω τα ίδια....Οι μισοί λένε ότι πρέπει να κανείς Τις εξετάσεις και άλλοι λενε ότι πρέπει να εξεταστείς μετά τις 3 αποβολές...

το ιδιο εγινε και με μενα .την Δευτερα εμαθα οτι σταματησε η καρδιακη λειτουργια τριτη μπηκα για αποξεση.μου τονισε να μην κανω καρυοτοπο γιατι ηταν τυχαιο γεγονος.αν κι εμαθα οτι ηταν αλλα 400 ευρω ο καρυοτοπος στο ιασω και δεν τα χα ημουν τοσο στενοχωρημενη που μεχρι και θα δανειζομουν.Τα επομενα ειναι λογια του γιατρου που μου εκανε τη λαπαρασκοπηση.Θεωρησε εντελως περιττες τις εξετασεις για θρομβοφιλια μου τις εγραψε μονο και μονο επειδη ειχα πρηστει απο το κλαμα(μετα απο μενα στο γραφειο πρεπει να πηρε ηρεμιστικα για να εξετασει την επομενη),οι εξετασεις αυτες χρειαζονται ιστορικο! για να δειξουν κατι και να χουν ενα νοημα..αν σε τρωει καντες αλλα να ξερεις οτι δυσκολα θα φανει κατι εννοω κατι πραγματικα που να δειχνει οτι φταιει μια θρομβωση.δευτερον μου τονισε οτι ορμονολογικες μπορουν να γινουν μονο αφου περασουν 3 κυκλοι περιοδου ειτε μετα απο αποξεση ειτε μετα απο το χειρουργειο μου για μενα. 3 κυκλους χρειαζεται ο οργανισμος της γυναικας για να επαναφερει τις ορμονες στα φυσιολογικα και αν κανεις εξετασεις να καταλαβαινεις το αποτελεσμα.Αυτα ηταν τα λογια του..Μονο μια φιλικη συμβουλη μπορω να σου δωσω ψαξε για καλο γυναικολογο κι οταν λεω καλο δεν εννοω αυτον που θα σου χαιδευει τ αυτια ή θα γραφει εξετασεις ή οτι αλλο για να σαι εσυ ευχαριστημενη..στο ιντερνετ κυκλοφορει πολυ παραπληροφορηση και ''χαλασμενο τηλεφωνο''. Εγω ειμαι 36 και εμεινα εγκυος αμεσως ..πιστευω οτι πολλες κοπελες απο δω μαζι κι εσυ εισαστε μικροτερες απο μενα ο χρονος ειναι με το μερος σας ,ενω εγω δεν τον πολυεχω.Και πραγματικα ποσες φορες πια να σου λαχει αυτο η λαχειαρα της παλινδρομης? ευχομαι συντομα με παιδακι!

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites

το ιδιο εγινε και με μενα .την Δευτερα εμαθα οτι σταματησε η καρδιακη λειτουργια τριτη μπηκα για αποξεση.μου τονισε να μην κανω καρυοτοπο γιατι ηταν τυχαιο γεγονος.αν κι εμαθα οτι ηταν αλλα 400 ευρω ο καρυοτοπος στο ιασω και δεν τα χα ημουν τοσο στενοχωρημενη που μεχρι και θα δανειζομουν.Τα επομενα ειναι λογια του γιατρου που μου εκανε τη λαπαρασκοπηση.Θεωρησε εντελως περιττες τις εξετασεις για θρομβοφιλια μου τις εγραψε μονο και μονο επειδη ειχα πρηστει απο το κλαμα(μετα απο μενα στο γραφειο πρεπει να πηρε ηρεμιστικα για να εξετασει την επομενη),οι εξετασεις αυτες χρειαζονται ιστορικο! για να δειξουν κατι και να χουν ενα νοημα..αν σε τρωει καντες αλλα να ξερεις οτι δυσκολα θα φανει κατι εννοω κατι πραγματικα που να δειχνει οτι φταιει μια θρομβωση.δευτερον μου τονισε οτι ορμονολογικες μπορουν να γινουν μονο αφου περασουν 3 κυκλοι περιοδου ειτε μετα απο αποξεση ειτε μετα απο το χειρουργειο μου για μενα. 3 κυκλους χρειαζεται ο οργανισμος της γυναικας για να επαναφερει τις ορμονες στα φυσιολογικα και αν κανεις εξετασεις να καταλαβαινεις το αποτελεσμα.Αυτα ηταν τα λογια του..Μονο μια φιλικη συμβουλη μπορω να σου δωσω ψαξε για καλο γυναικολογο κι οταν λεω καλο δεν εννοω αυτον που θα σου χαιδευει τ αυτια ή θα γραφει εξετασεις ή οτι αλλο για να σαι εσυ ευχαριστημενη..στο ιντερνετ κυκλοφορει πολυ παραπληροφορηση και ''χαλασμενο τηλεφωνο''. Εγω ειμαι 36 και εμεινα εγκυος αμεσως ..πιστευω οτι πολλες κοπελες απο δω μαζι κι εσυ εισαστε μικροτερες απο μενα ο χρονος ειναι με το μερος σας ,ενω εγω δεν τον πολυεχω.Και πραγματικα ποσες φορες πια να σου λαχει αυτο η λαχειαρα της παλινδρομης? ευχομαι συντομα με παιδακι!

Σε ευχαριστώ πολύ blue moon...Και σε σένα εύχομαι ότι ποθείς και γρήγορη ανάρρωση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια μην στεναχωριεστε και μην τα παρατατε οσο και αν ποναει μιλαω εκ πειρας!!!μετα απο 7 εξωσωματικες εκ των οποιων οι 3 ηταν συνεχομενες παλλινδρομες εμεινα εγκυος σε διδυμα το ενα παλι παλλινδρομησε και ευλογησε ο Θεος και απεκτησα το παιδακι μου.Για μενα βεβαια πιστευω οτι ηταν θαυμα ,μετα απο ολα αυτα που τα καταφερα.Θαυμα του Αγιου Ιωαννη του Ρωσου που μετα απο προτροπη της εμβρυολογου του κεντρου πηγα προσκυνησα τον παρακαλεσα και ακουσε τις προσευχες μου!!

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια μην στεναχωριεστε και μην τα παρατατε οσο και αν ποναει μιλαω εκ πειρας!!!μετα απο 7 εξωσωματικες εκ των οποιων οι 3 ηταν συνεχομενες παλλινδρομες εμεινα εγκυος σε διδυμα το ενα παλι παλλινδρομησε και ευλογησε ο Θεος και απεκτησα το παιδακι μου.Για μενα βεβαια πιστευω οτι ηταν θαυμα ,μετα απο ολα αυτα που τα καταφερα.Θαυμα του Αγιου Ιωαννη του Ρωσου που μετα απο προτροπη της εμβρυολογου του κεντρου πηγα προσκυνησα τον παρακαλεσα και ακουσε τις προσευχες μου!!

 

angelmes επειδη ειχα 2 παλλινδρομες μετα απο εξωσωματικη θα ηθελα αν μπορεις να μου πεις αν βρηκες την αιτια των παλλινδομων κυησεων σου..

Link to comment
Share on other sites

και στις 3 συνεχομενες παλλινδρομες εκανα εξετασεις στα εμβρυα αλλα δεν βγηκε κατι,πιθανων χρωμοσωμιακες ανωμαλιες μας ειπαν.Στην τελευταια προσπαθεια που απεκτησα το παιδακι μου πριν την εμβρυομεταφορα καναμε προεμφυτευτικο ελεγχο στα γονιμοποιημενα ωαρια σε γενετιστη και τελικα απο τα 18 ηταν καλα μονο τα 4 οπου και αυτα μου βαλανε αλλα και παλι εποιασα διδυμα και το ενα παλλινδρομησε την 9η εβδομαδα και το αλλο συνεχισε και πηγαν ολα καλα,δοξα το Θεο!!

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! Είμαι καινούργια στο φόρουμ.. Λοιπον, η ιστορία μου άρχισε πέρυσι όταν έμεινα έγκυος πρώτη φορά αλλά τελικά στις 8 εβδομάδες σταμάτησε να χτυπά η καρδουλλα του,ενώ είχε προηγηθεί αίμα και έκανα αποξεση.Μόλις αδιαθετησα και με εξέτασε ή γυναικολόγος μου έδωσε το οκ να προσπαθήσουμε ξανα και έμεινα ξανά έγκυος αλλά αυτή την φορα φαινόταν μόνο ο σάκος και έγινε αυτόματη αποβολή περίπου 7η βδομάδα. Αλλαξα γιατρούς,επερνα γνώμες οι οποίες δεν ήταν οι ίδιες,έκανα παρά πολλές αναλύσεις που ευτυχώς ήταν μια χαρά! και τελικά κατεληξα στον γιατρό που μου είπε ότι έχω διάφραγμα στην μήτρα και ενδομητριωση στην κοιλιά όπου κάναμε λαπαροσκόπηση και υστεροσκοπηση και με καθάρισε. Αδιαθετησα περίπου στις 40 μέρες(27 Ιανουαρίου) μετά από την επέμβαση και επισκέφθηκαν τον γιατρό την 11η μέρα του κύκλου όπου μου είπε ότι είναι όλα μια χαρά και πως είχα και ένα καλό ωάριο. Κάναμε ελεύθερα και την 11η μέρα από την πιθανή συλληψη,έκανα τεστ εγκυμοσύνης το οποιο βγήκε αχνό θετικό, το επανελαβα σε 2 μέρες και φάνηκε καλύτερα αυτή την φορα ότι ήταν θετικό. Έκανα χοριακη την 28η μέρα του κύκλου και βγήκε 70 μονάδες. Για 2 μέρες είχα καφέ και ροζ υγρά αλλά ευτυχώς τώρα είμαι καθαρή. Φοβάμαι μην ξαναπαθω τα ίδια! Έχει καμία παρόμοια εμπειρία με την δική μου; Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κορίτσια!! Είμαι καινούργια στο φόρουμ.. Λοιπον, η ιστορία μου άρχισε πέρυσι όταν έμεινα έγκυος πρώτη φορά αλλά τελικά στις 8 εβδομάδες σταμάτησε να χτυπά η καρδουλλα του,ενώ είχε προηγηθεί αίμα και έκανα αποξεση.Μόλις αδιαθετησα και με εξέτασε ή γυναικολόγος μου έδωσε το οκ να προσπαθήσουμε ξανα και έμεινα ξανά έγκυος αλλά αυτή την φορα φαινόταν μόνο ο σάκος και έγινε αυτόματη αποβολή περίπου 7η βδομάδα. Αλλαξα γιατρούς,επερνα γνώμες οι οποίες δεν ήταν οι ίδιες,έκανα παρά πολλές αναλύσεις που ευτυχώς ήταν μια χαρά! και τελικά κατεληξα στον γιατρό που μου είπε ότι έχω διάφραγμα στην μήτρα και ενδομητριωση στην κοιλιά όπου κάναμε λαπαροσκόπηση και υστεροσκοπηση και με καθάρισε. Αδιαθετησα περίπου στις 40 μέρες(27 Ιανουαρίου) μετά από την επέμβαση και επισκέφθηκαν τον γιατρό την 11η μέρα του κύκλου όπου μου είπε ότι είναι όλα μια χαρά και πως είχα και ένα καλό ωάριο. Κάναμε ελεύθερα και την 11η μέρα από την πιθανή συλληψη,έκανα τεστ εγκυμοσύνης το οποιο βγήκε αχνό θετικό, το επανελαβα σε 2 μέρες και φάνηκε καλύτερα αυτή την φορα ότι ήταν θετικό. Έκανα χοριακη την 28η μέρα του κύκλου και βγήκε 70 μονάδες. Για 2 μέρες είχα καφέ και ροζ υγρά αλλά ευτυχώς τώρα είμαι καθαρή. Φοβάμαι μην ξαναπαθω τα ίδια! Έχει καμία παρόμοια εμπειρία με την δική μου; Συγνώμη για το μακροσκελές μήνυμα.

καλο ειναι κατα τα λεγομενα παντα του γιατρου να περιμενουμε και 3-4 μερες καθυστερηση και μετα..ο λογος ειναι αυτο το αγχος..σε 28 μερες κυκλο δηλαδη πριν καν δεις καθυστερηση η χοριακη δεν θα προλαβει να ανεβει αρκετα ..θα τρελαθεις και καθε δυο μερες θα κανεις επαναληψη για να δεις αν ανεβαινει κανονικα,θελουμε να διπλασιαζεται ανα 48ωρο περιπου..σακο ανιχνευει ο γιατρος μετα τις 1000 μοναδες χοριακης πολλοι θελουνε να παει και 1500 χοριακη για να φανει στον υπερηχο.επικοινωνια με το γιατρο σου αμεσα! μονο εκεινος μπορει να σε καθοδηγησει.Εγω σου ευχομαι ολοψυχα σε 9 μηνες να κρατας ενα τελειο μωρακι στην αγκαλια σου!:D

[sIGPIC][/sIGPIC]Αγκάλιασε όλα σου τα συναισθήματα ακόμα κι αυτά που σε κάνουν να νιώθεις άβολα..τότε μόνο θα πάψουν να σε στοιχειώνουν..

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

_1987, καλημέρα, εύχομαι αυτή τη φορά να είναι η τυχερή σου

Όμως επικοινώνησε άμεσα με το/η γιατρό σου, ενδεχομένως να πρέπει να πάρεις προγεστερόνη (για τα υγρά που αναφέρεις).

Να είσαι αισιοόδοξη! Όλα καλά θα πάνε!

Link to comment
Share on other sites

καλο ειναι κατα τα λεγομενα παντα του γιατρου να περιμενουμε και 3-4 μερες καθυστερηση και μετα..ο λογος ειναι αυτο το αγχος..σε 28 μερες κυκλο δηλαδη πριν καν δεις καθυστερηση η χοριακη δεν θα προλαβει να ανεβει αρκετα ..θα τρελαθεις και καθε δυο μερες θα κανεις επαναληψη για να δεις αν ανεβαινει κανονικα,θελουμε να διπλασιαζεται ανα 48ωρο περιπου..σακο ανιχνευει ο γιατρος μετα τις 1000 μοναδες χοριακης πολλοι θελουνε να παει και 1500 χοριακη για να φανει στον υπερηχο.επικοινωνια με το γιατρο σου αμεσα! μονο εκεινος μπορει να σε καθοδηγησει.Εγω σου ευχομαι ολοψυχα σε 9 μηνες να κρατας ενα τελειο μωρακι στην αγκαλια σου!:D
Ο γιατρός μου είχε πει για χοριακη,για αυτό έκανα!δεν μου ζήτησε να ξανακάνω όμως..ναι το ξέρω ότι για να δείξει πρέπει να φτάσει στις 1000 μοναδες, η χοριακη. Σε ευχαριστω πολύ! Ότι καλύτερο και σε εσένα :-D
Link to comment
Share on other sites

_1987, καλημέρα, εύχομαι αυτή τη φορά να είναι η τυχερή σου

Όμως επικοινώνησε άμεσα με το/η γιατρό σου, ενδεχομένως να πρέπει να πάρεις προγεστερόνη (για τα υγρά που αναφέρεις).

Να είσαι αισιοόδοξη! Όλα καλά θα πάνε!

 

Γεια σου!! Επικοινώνησα με τον γιατρο,εκανα την χοριακη που μου είπε και μου έδωσε προγεστερόνη σε χάπι και υποθετο. Ελπίζω να πάνε όλα καλά και σε ευχαριστώ πολύ! Και σε σενα οτι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχως ειμαι κι εγω αλλη μια γυναικα που βιωσε τον πονο της παλινδρομης κκυησηςειχα μπει στην 9η εβδομαδα οταν πριν περιπου δυο εβδομαδες ξημερωματα ειδα ελαχιστο αιμα!πρωι πρωι πηρα τη γιατρο μου η οποια μου συνεστησε πληρη ξεκουραση και χαπια προγεστερονης!κατι ομως ε ενοχλουσε και ζητησα επιμονα να κανω εναν υπερηχο να ακουσω το μωρακι μου για να ηρεμησω!το ιδιο απογευμα στον υπερηχο ειδα ενα εμβρυακι που η καρδουλα του ειχε σταματησει να χτυπαει!το μωρακι μας ειχε παλινδτομησει μνερες πριν..κατερρευσα και ευτυχως ειχα τον αντρα μου διπλα μου!οσο για τη γιατρο μου ηταν επιεικως απαραδεκτη!!το μονο που ειπε ηταν να μπω για αποξεση την αλλη μερα με κοστος 500 ευρω!αφου γυρισα σπιτι μιλησα ξανα μαζι της στο τηλεφωνο,και δεν ξερω αν ημουν τοσο παραλογη αλλα τη ρωτησα αν ημασταν 100%σιγουροι,μηπως υπηρχε εστω και μια μικρη πιθανοτητα λαθους...μονο που δεν με εβρισε!την επομενη πηγα στο νοσοκομειο της κορινθου και ευτυχως ενας αψογος γιατρος και κυριως ανθρωπος με εξετασε και παρολο που ειδε αμεσως οτι το μωρο ειχε παλινδρομησει με εξετασε για αρκετη ωρα και σταθηκε διπλα μου!μιλησαμε για την αποξεση αλλα την ιδια μερα με το πρωτο χαπι για συσπασεις απεβαλα με φριχτους πονους και καθαρισα εντελως!ακολουθησαν 2 υπερηχοι τις επομενες μερες και φανηκε πως ευτυχως δε θα χρειαζομουν αποξεση!!πλεον περιμενω να ερθει περιοδος και φυσικα να αρχισω τις προσπαθειες και παλι!!!προσπαθω να σκεφτομαι πως ο Θεουλης ξερει γιατι μοιυ πηρε το μωρο μου και οτι ευτυχως εδωσε ενα σημαδι για να ανησυχησω γιατι αφου δεν ειχα κανενα συμπτωμα κινδυνευα ακομα και απο σηψαιμια συμφωνα με οσα ειπε ο γιατρος!ο πονος ειναι τεραστιος,μας εχει τσακισει α! Υπαρχει καποια κοπελα που να βιωσε κατι τετοιο και να εμεινε παλι εγκυος??που να κρατα τωρα ευτυχισμενη το γερο μωρακι της?ή να βιωνει και παλι το θαυμα της εγκυμοσυνης?

Συγνωμη για το μεγαλο μηνυμα

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινa, εγώ είμαι μια τέτοια κοπέλα, αλλά και πολλές άλλες εδώ μέσα.

Κι σε εμένα να φανταστείς, η γιατρός μου μετά την αποβολή μου είπε να περιμένω ένα μηνα να ξεκινήσω προσπάθειες. Τον πρώτο μήνα δεν έμεινα έγκυος, και τον δεύτερο εμφανίστηκε μία κύστη 6 εκατοστών στη μία ωοθήκη από ωοθηλάκιο που δεν είχε σπάσει. Δεν ξέρω τι θα πει γυναικολογικό προβλημα στη ζωή μου, κι όπως καταλαβαίνεις κάτι τέτοιο (όσο απλό κ αν ήταν) με στενοχώρησε γιατί ήρθε εκείνη την περίοδο της ζωής μου, που προσπαθούσα για παιδί, κι έχασα δυο μήνες (μέχρι να το καταλάβω, να πάρω την κατάλληλη αγωγή, να έρθει πάλι η περίοδος και να αρχίσω ξανά προσπάθειες). Ούτε τον επόμενο αφού ξεμπέρδεψα με την κύστη έμεινα, και μετά ήταν ο τυχερός μου.

Μη στέκεσαι σε ένα γεγονός. Πάει έγινε, και δυστυχώς δεν αλλάζει αυτό! Ηρέμησε, ανασυγκροτήσου και προχώρα!

Αντε, και με μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινa, εγώ είμαι μια τέτοια κοπέλα, αλλά και πολλές άλλες εδώ μέσα.

Κι σε εμένα να φανταστείς, η γιατρός μου μετά την αποβολή μου είπε να περιμένω ένα μηνα να ξεκινήσω προσπάθειες. Τον πρώτο μήνα δεν έμεινα έγκυος, και τον δεύτερο εμφανίστηκε μία κύστη 6 εκατοστών στη μία ωοθήκη από ωοθηλάκιο που δεν είχε σπάσει. Δεν ξέρω τι θα πει γυναικολογικό προβλημα στη ζωή μου, κι όπως καταλαβαίνεις κάτι τέτοιο (όσο απλό κ αν ήταν) με στενοχώρησε γιατί ήρθε εκείνη την περίοδο της ζωής μου, που προσπαθούσα για παιδί, κι έχασα δυο μήνες (μέχρι να το καταλάβω, να πάρω την κατάλληλη αγωγή, να έρθει πάλι η περίοδος και να αρχίσω ξανά προσπάθειες). Ούτε τον επόμενο αφού ξεμπέρδεψα με την κύστη έμεινα, και μετά ήταν ο τυχερός μου.

Μη στέκεσαι σε ένα γεγονός. Πάει έγινε, και δυστυχώς δεν αλλάζει αυτό! Ηρέμησε, ανασυγκροτήσου και προχώρα!

Αντε, και με μία τελειόμηνη εγκυμοσύνη!!!

 

 

Ο γιατρος στο νοσοκομειο (ο οποιος ηταν πανω απο ολα ανθρωπος) μου ειπε να περιμενω 15 με 20 μερες για επαφες και αλλες 2 περιοδους μετα την πρωτη περιοδο για να αρχισω τις προσπαθειες,βεβαια στον αντρα μου ειπε για αλλη μια,κατι που με κανει να πιστευω πως το πιο σημαντικο εκτος απο το να επανελθει η μητρα και ο τραχηλος ειναι το ψυχολογικο κομματι!

Εσυ osin εισαι εγγυουλα????σε ευχαριστω παρα πολυ!!αρχικα δεν ηθελα να μιλαω για το γεγονος αυτο αλλα νομιζω πως εδω μεσα η συνομιλια με κοριτσια που εχουν περασει δυστυχως,παρομοιες καταστασεις και πλεον χαμογελουν ξανα,μονο καλο μπορει να μου κανει!

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινa, εγώ έχω μία κόρη 4,5 μηνών πια.

Μην απογοητεύσαι! Ήταν απλώς μία ατυχία, κι αυτά μες στη ζωή είναι. Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου. Εφόσον έμεινες ικανοποιημένη από αυτόν συνέχισε μαζί του, κι όλα καλά θα πάνε.

Εσύ απλώς ηρέμησε, τίποτε άλλο!

Link to comment
Share on other sites

Δέσποινa, εγώ έχω μία κόρη 4,5 μηνών πια.

Μην απογοητεύσαι! Ήταν απλώς μία ατυχία, κι αυτά μες στη ζωή είναι. Ακολούθησε τις οδηγίες του γιατρού σου. Εφόσον έμεινες ικανοποιημένη από αυτόν συνέχισε μαζί του, κι όλα καλά θα πάνε.

Εσύ απλώς ηρέμησε, τίποτε άλλο!

 

 

Ευχαριστω παρα πολυ!!!να χαιρεσαι την κορουλα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Δέσποινa θέλω να σου πω υπομονή,κουράγιο και σύντομα μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και μια γεμάτη αγκαλιά!!!είμαι και εγω μια μανούλα μετά απο παλίνδρομη όπως πολλές άλλες...πριν 15 μήνες έχασα ένα μωράκι στην 8η εβδομαδα και έκανα απόξεση και τώρα κρατάω αγκαλιά μια κορούλα 5 μηνών!σου εύχομαι τα καλύτερα...:)

uZcJp3.pngEueBp3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια!Δέσποινa θέλω να σου πω υπομονή,κουράγιο και σύντομα μια τελειόμηνη εγκυμοσύνη και μια γεμάτη αγκαλιά!!!είμαι και εγω μια μανούλα μετά απο παλίνδρομη όπως πολλές άλλες...πριν 15 μήνες έχασα ένα μωράκι στην 8η εβδομαδα και έκανα απόξεση και τώρα κρατάω αγκαλιά μια κορούλα 5 μηνών!σου εύχομαι τα καλύτερα...:)

 

Καλημερα και καλο σαββατοκυριακο κοριτσια!!!!

Afro ποσο κουραγιο μου δινουν τα μηνυματα σας!δηλαδη εμεινες ξανα αμεσως εγγυος???

Εκανες καποιες ιδιαιτερες εξετασεις?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...