Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ!!!!!!!!!!!


Recommended Posts

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ....ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 4,5 ΜΗΝΩΝ ΕΝΩ ΞΥΠΝΑΓΕ 2 ΜΕ 3 ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΑΠΟ 11 ΜΕΧΡΙ 8 ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ 11 ΜΕ 1 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΞΕΝΥΧΤΙΑ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΕΙΝΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ 8 ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΞΕΝΟ ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΦΤΥΝΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΣΚΟΝΗ ΚΑΙ ΣΥΜΠΙΚΝΩΜΕΝΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΒΑΖΩ ΝΑ ΞΕΓΕΛΑΣΤΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΗΓΟΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ................

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αχ, ειναι κρίμα...

 

Αντεξες τόσο καιρό να του δωσεις τώρα ξένο... Ισως πιο εμπειρες μανούλες να μπορουν να σε βοηθήσουν καλύτερα αλλά κάνε κουράγιο.

 

Ειναι πολύ πιθανόν να περνάει φάση, ισως κάποιο αναπτυξιακό αλμα και να προσπαθεί να αυξήσει την παραγωγή, ή να πονάει π.χ. λόγω δοντιών και να σε χρειάζεται περισσότερο... Μη σταματήσεις, ειναι κρίμα, εφαγες τα δύσκολα, τώρα όσο πάει θα είναι και πιο ευκολα, νομίζω.

 

Πάντως, ο δικός μου ο παιδίατρος, μεταξυ σοβαρου και αστείου, μου είπε να συνεχίσω να θηλάζω, τώρα ειδικά με την γρίππη των χοίρων για να παίρνει το παιδί αντισώματα...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ πιθανό να περνάει κάποιο άλμα ανάπτυξης. Ο μόνος τρόπος που έχουν τα μωρά για να αυξήσουν την παραγωγή είναι να αυξήσουν τους θηλασμούς και κυρίως τους νυχτερινούς. Το σχόλιο του παιδιάτρου καταλαβαίνεις και μόνη σου ότι δεν είναι σοβαρό...Δηλαδή γιατί τη νύχτα δε του φτάνει το γάλα σου; Εδώ που έχεις φτάσει δεν τίθεται θέμα ανεπάρκειας γάλακτος αν θηλάζεις ανεμπόδιστα νύχτα και μέρα. Επίσης ο παιδίατρος σου προτείνει πολύ νωρίς εισαγωγή στερών τροφών. Για ψάξτο λίγο περισσότερο, υπάρχουν πολλά σχετικά θέματα....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites

ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΔΕΝ ΘΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΩ ΤΟΝ ΘΗΛΑΣΜΟ Ο ΠΑΙΔΙΑΤΡΟΣ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΓΕΥΜΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΣ 11 ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ ΩΣΤΕ ΝΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΣΑΝ ΣΥΜΠΗΡΩΜΑ ΜΟΝΟ

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σε συμβουλεύσω να μην το κάνεις. Κι εμένα η κόρη μου στην ηλικία του δικού σου άρχισε να ξυπνάει συχνότερα. Αυξήσαμε τους θηλασμούς για μερικές μέρες, προφανώς αυξήθηκε και η παραγωγή και επανήλθαμε στους προηγούμενους ρυθμούς. Αυτά τα ''πισωγυρίσματα'' είναι αναμενόμενα στα παιδιά που θηλάζουν και ο παιδίατρος θα έπρεπε να το ξερει αυτό. Αν αντί να αυξήσεις τους θηλασμούς τους μειώσεις δίνοντας ξένο γάλα φυσικά δε θα μπορέσεις να καλύψεις τις αυξημένες ανάγκες του μωρού σου....

df306542d5.pngbb1d25814b.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΜΑΝΟΥΛΕΣ ....ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΤΟ ΜΩΡΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ 4,5 ΜΗΝΩΝ ΕΝΩ ΞΥΠΝΑΓΕ 2 ΜΕ 3 ΦΟΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΕΙ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΑΠΟ 11 ΜΕΧΡΙ 8 ΤΟ ΠΡΩΙ ΤΩΡΑ ΚΟΙΜΑΤΑΙ 11 ΜΕ 1 ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΝΑ ΜΙΑ ΩΡΑ ΠΑΛΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΞΕΝΥΧΤΙΑ ΟΥΤΕ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΔΕΝ ΤΑ ΕΙΧΑ ΠΕΙΝΑΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΚΑΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΙ 8 ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟ ΡΩΤΗΣΑ ΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΤΟΥ ΦΤΑΝΕΙ ΤΟ ΓΑΛΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΞΕΝΟ ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΝΑ ΤΟ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΤΟ ΦΤΥΝΕΙ ΑΜΕΣΩΣ ΚΑΙ ΣΚΟΝΗ ΚΑΙ ΣΥΜΠΙΚΝΩΜΕΝΟ ΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ?ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΒΑΖΩ ΝΑ ΞΕΓΕΛΑΣΤΕΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΠΙΑΝΕΙ.ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΠΑΡΗΓΟΡΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΕ ΔΕΚΑ ΜΕΡΕΣ ΞΕΚΙΝΑΜΕ ΦΡΟΥΤΟΚΡΕΜΑ ΚΑΙ ΡΥΖΑΛΕΥΡΟ................

 

Η συμπεριφορά του μωρού σου είναι φυσιολογική. Μπορεί να φταίει κάποιο δοντάκι ή κάποιος παράγοντας στο περιβάλλον (πχ ζεσταίνεται και διψάει, τα μωρά ζεσταίνονται πολύ εύκολα) ή μπορεί να θέλει να αυξήσει την παραγωγή σου. Όταν το μωρό θηλάζει περισσότερο, η παραγωγή αυξάνεται και σε λίγες μέρες το μωρό επιστρέφει στη "ρουτίνα" του. Με τον να δώσεις ξένο γάλα, δημιουργείς φαύλο κύκλο, γιατί δεν αφήνεις το μωρό να αυξήσει την παραγωγή, αντίθετα η παραγωγή μειώνεται και το μωρό θα είναι όλο και λιγότερο ικανοποιημένο στο στήθος.

 

Αν κατάλαβα καλά προσπάθησες να δώσεις συμπυκνωμένο γάλα στο μωρό; Δε νομίζω ότι ενδείκνυται κάτι τέτοιο, αν εννοείς ότι ήταν πιο πηχτό γάλα πρώτης βρεφικής ηλικίας, και αν εννοείς εβαπορέ, είναι εντελώς ακατάλληλο για αυτή την ηλικία. :?

 

Είναι φυσικό το μωρό σου να αρνείται το μπιμπερό, ειδικά δε αν το βάζεις δίπλα στο στήθος, μπορεί να το μπερδεύεις πολύ, πώς να καταλάβει γιατί του αρνείσαι το στήθος, που είναι δίπλα του;

 

Από τους ειδικούς συστήνεται εισαγωγή στερεών τροφών με το κλείσιμο του 6ου μήνα, εκτός αν συντρέχει ιδιαίτερος λόγος. Ο αποκλειστικός θηλασμός είναι πολύ σημαντικός για το μωρό, διάβασε εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=39694

Το μητρικό γάλα παραμένει η κύρια τροφή του μωρού και συμπληρώνεται με θρεπτικές τροφές. Το ρυζάλευρο δεν έχει τίποτε να του προσφέρει. Αν θες, διάβασε εδώ περιληπτικά για την εισαγωγή των τροφών:

http://parents.org.gr/forum/showpost.php?p=884426&postcount=1

 

Αν θέλεις, δώσε μας περισσότερα στοιχεία, όπως ζητείται εδώ:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=23962

και πες μας πόσες πάνες βρέχει και πόσες λερώνει το μωρό σου στο 24ωρο, μήπως μπορούμε να σε βοηθήσουμε να βελτιωθεί ο θηλασμός σας.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

AMARETTO ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΣΟΥ ΤΟ ΟΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΖΕΣΤΑΙΝΕ

ΤΑΙ

ΔΕΝ ΤΟ

ΕΙΧΑ ΣΚΕΦΤΕΙ ΚΑΝ ΘΑ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΣΗΜΕΡΑ ΚΙΟΛΑΣ ΝΑ ΤΟΥ ΒΑΛΩ ΜΙΑ ΠΙΟ ΛΕΠΤΗ ΚΟΥΒΕΡΤΟΥΛΑ ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΤΟΥ ΞΑΝΑΕΔΩΣΑ ΞΕΝΟ ΓΑΛΑ ΑΦΟΥ ΕΙΔΑ ΟΤΙ ΔΕΝ ΤΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ ΟΜΩΣ ΤΑ ΒΡΑΔΥΑ ΝΑ ΤΟΝ ΤΑΙΖΩ ΠΕΡΙΠΟΥ 6 ΦΟΡΕΣ

Link to comment
Share on other sites

ΤΖΕΝΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΑΣΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΛΙΓΟ ΓΙΝΕΤΑΙ 2 ΕΤΩΝ.ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΑ ΜΕΧΡΙ 10 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΧΑΠΙ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΠΑΡΌΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ ΔΙΟΤΙ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΩΝ ΕΒΑΖΕ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΑΓΚΩΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ,ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕ.ΞΥΠΝΑΓΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΠΙΠΙΛΑ.5 ΜΗΝΩΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΦΗΝΑ ΝΥΣΤΙΚΟ ΩΣΠΟΥ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΜΕ ΤΟ ΡΙΛΑΞ.ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟ ΡΙΛΑΞ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΜΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΡΧΙΣΕ ΚΑΙ ΕΠΙΝΕ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.2- ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΤΑ ΑΥΞΗΣΑΜΕ.ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ. ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΣ ΟΣΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΤΙΣ ΛΙΣΜΟΝΗΣΕΙΣ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΝΙΩΘΩ ΥΠΕΡΗΦΑΝΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Η ΦΥΣΗ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ

Link to comment
Share on other sites

ΤΖΕΝΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΑΣΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΛΙΓΟ ΓΙΝΕΤΑΙ 2 ΕΤΩΝ.ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΑ ΜΕΧΡΙ 10 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΧΑΠΙ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΠΑΡΌΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ ΔΙΟΤΙ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΩΝ ΕΒΑΖΕ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΑΓΚΩΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ,ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕ.ΞΥΠΝΑΓΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΠΙΠΙΛΑ.

 

Όλα αυτά που περιγράφεις είναι φυσιολογικά. Όλες τα περάσαμε ή τα περνάμε ακόμα. Υπάρχουν πολλές λύσεις για όλα. Κρίμα που αναγκάστηκες να πάρεις το χάπι ενώ θα μπορούσες να αποθηλάσεις φυσικά.

 

Τζένη είναι φυσιολογικό τα μωρά να περνάνε φάσεις λίγων ημερών που θηλάζουν πολύ συχνά ώστε να αυξήσουν την παραγωγή. Η Αμαρέτο τα είπε όλα, δεν έχω να προσθέσω τίποτα. Μόνο υπομονή.

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΔΙΟΤΙ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΩΝ ΕΒΑΖΕ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΑΓΚΩΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ,

τα μωρά εκπαιδεύονται πολύ γρήγορα στο να μη δαγκώνουν, αρκεί κάποιος να τα εκπαιδεύσει

 

ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕ.

αν ένα μωρό θηλάσει με επιτυχία 40 μέρες, δεν υπάρχει περίπτωση να συμβεί αυτό που γράφεις. Αν το μωρό χρειάζεται επιπλέον γάλα, θα θηλάσει περισσότερες φορές και θα αυξήσει την παραγωγή.

 

ΞΥΠΝΑΓΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΠΙΠΙΛΑ.

Ο θηλασμός δεν είναι μόνο φαγητό, είναι και ανακούφιση και παρηγοριά. Τα μωρά δεν ξέρουν ότι στον κόσμο υπάρχουν πιπίλες. Ο μη θρεπτικός θηλασμός είναι σημαντικός και για την παραγωγή του γάλακτος και για την ανάπτυξη του παιδιού.

 

Όλα τα θηλαστικά θηλάζουν με τον ίδιο τρόπο εδώ και πάνω από 60 εκ. χρόνια.

 

5 ΜΗΝΩΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ

παραπάνω γράφεις ότι το μωρό δεν χόρταινε και εδώ γράφεις ότι ένα μωρό που δεν χόρταινε δεν ήθελε να φάει. Αυτό αποκλείεται να συμβεί.

Ένα μωρό που πεινάει δεν πρόκειται να μείνει νηστικό.

 

ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΦΗΝΑ ΝΥΣΤΙΚΟ

:shock:

Τι να πω: βασάνιζες το μωρό για να περάσει το δικό σου...

 

ΩΣΠΟΥ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΜΕ ΤΟ ΡΙΛΑΞ.ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟ ΡΙΛΑΞ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΜΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΡΧΙΣΕ ΚΑΙ ΕΠΙΝΕ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.2- ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΤΑ ΑΥΞΗΣΑΜΕ.ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ.

Επιμονή στα βασανιστήρια;

 

Το να μην επιθυμείς να συνεχίσεις το θηλασμό για τον οποιοδήποτε λόγο το καταλαβαίνω, καταλαβαίνω ακόμη και την ανάγκη σου να αφήσεις το παιδί νηστικό. Όμως το να συμβουλεύεις να επιμείνουν και άλλες μητέρες σε βασανιστηκές μεθόδους για το μωρό ξεφεύγει πολύ από το σκοπό της ύπαρξης αυτού του φόρουμ.

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα απλά να δηλώσω, με γνώση τω συνεπειών του νόμου, και με γνώση του τι πρόκειται ίσως να ακούσω, ότι η παραπάνω συμπεριφορά, η μεταχείριση καλύτερα, ενος βρέφους με αυτό τον τρόπο, συνιστά κακοποίηση.

 

Είναι ποτέ δυνατόν μία μητέρα να αφήσει νηστικό το λίγων μηνών βρέφος γιατί θεωρεί ότι χρησιμοποιεί το στήθος της για πιπίλα?

 

Σύμφωνα με τον "Οδηγό Εκπαιδευτικών & Γονέων για την ανίχνευση της Παιδικής Κακοποίησης" της Βικτωρίας Πρεκατέ και του Ορέστη Γιωτάκου, η έλλειψη επαρκούς τροφής συνιστά σωματική παραμέληση η οποία ανήκει στα είδη παιδικής κακοποίησης!

 

Το παρατράβηξα λέτε?

bennettstevenspalestinewall2.jpg

Το τείχος στη λωρίδα της Γάζας, έτος 2009. Ενα κομμάτι γης τέσσερις φορές πιο πυκνοκατοικημένο από την Αττική, αποτελεί τη μεγαλύτερη φυλακή του κόσμου... Τα παιδιά στην Παλαιστίνη

Link to comment
Share on other sites

ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ ειναι καλο να συστηνουμε για να συνεχισει να θηλαζει μια μητερα κι οχι για το αντιθετο (δλδ να το αφηνει να κλαιει χωρις λογο η ακομα χειροτερα νηστικο)

“Itʼs difficult to get someone to understand something when his salary depends upon his not understanding it.”

Al Gore - An Inconvenient Truth

Link to comment
Share on other sites

φυσικά και δε το παρατραβηξες Δήμητρα.Πρεπει ολοι μας να βλεπουμε τις αληθινες συνεπειες των πραξεων μας και τον αντικτυπο τους στα παιδια μας και οχι να κρυβομαστε πισω απο το δαχτυλο μας.Το να αφηνεις ενα παιδι νηστικο ετσι για να μαθει το ο,τιδηποτε ειναι κακοποιηση.

Βερα θα συμπληρωσω αφοσοιωση και αγαπηστο υπομονη και επιμονη...μια μαμα αφοσοιωμενη δεν εξεταζει και πολλα , τη νοιαζει μονο να ικανοποιει τις αναγκες του μωρου της.

Link to comment
Share on other sites

εχετε δικιο εμεις συνεχιζοπυμε να ξυπναμε για φαι 7 φορες τωρα ειμαι πτωμα αλλα τον λυπαμαι τι φταιει και αυτο αφου πειναει εμενα ο γιατρος μου συστησε απλα συμπληρωμα για το βραδυ το τελευταιο γευμα του αλλα αφου δεν θελει δεν μπορω να κανω διαφορετικα παμε για δευτερη εβδομαδα ξενυχτιου ελπιζω να στρωσει αυτην την εβδομαδα!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Σύμφωνα με τον "Οδηγό Εκπαιδευτικών & Γονέων για την ανίχνευση της Παιδικής Κακοποίησης" της Βικτωρίας Πρεκατέ και του Ορέστη Γιωτάκου, η έλλειψη επαρκούς τροφής συνιστά σωματική παραμέληση η οποία ανήκει στα είδη παιδικής κακοποίησης!

 

Το παρατράβηξα λέτε?

 

Kαθόλου δεν το παρατράβηξες, είναι κακοποίηση.

 

Το θέμα είναι ότι δεν αρκείται κάποιος στην κακοποίηση που ο ίδιος κάνει στο δικό του παιδί αλλά προτρέπει και άλλες μητέρες να το κάνουν.

Link to comment
Share on other sites

ΤΖΕΝΗ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΕΡΑΣΑ ΜΕ ΤΟ ΓΙΟ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΕ ΛΙΓΟ ΓΙΝΕΤΑΙ 2 ΕΤΩΝ.ΤΟΝ ΘΗΛΑΖΑ ΜΕΧΡΙ 10 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΠΗΡΑ ΧΑΠΙ ΝΑ ΔΙΑΚΟΨΩ ΤΟ ΘΗΛΑΣΜΟ ΠΑΡΌΛΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΓΑΛΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΧΑ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ ΔΙΟΤΙ ΑΠΟ 3 ΜΗΝΩΝ ΕΒΑΖΕ ΔΟΝΤΑΚΙΑ ΚΑΙ ΜΕ ΔΑΓΚΩΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ,ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΔΕΝ ΧΟΡΤΑΙΝΕ.ΞΥΠΝΑΓΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΦΑΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΕΩΡΟΥΣΕ ΤΟ ΣΤΗΘΟΣ ΜΟΥ ΠΙΠΙΛΑ.5 ΜΗΝΩΝ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΝΑ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΗΘΕΛΕ ΦΥΣΙΚΑ ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΑΦΗΝΑ ΝΥΣΤΙΚΟ ΩΣΠΟΥ ΕΠΙΑΣΕ ΤΟ ΚΟΛΠΟ ΜΕ ΤΟ ΡΙΛΑΞ.ΤΟΝ ΕΒΑΖΑ ΣΤΟ ΡΙΛΑΞ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΜΕ ΜΥΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΡΧΙΣΕ ΚΑΙ ΕΠΙΝΕ ΤΟ ΓΑΛΑΤΑΚΙ ΤΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΜΠΙΜΠΕΡΟ.2- ΓΕΥΜΑΤΑ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΚΑΙ ΣΤΑΔΙΑΚΑ ΤΑ ΑΥΞΗΣΑΜΕ.ΘΕΛΕΙ ΥΠΟΜΟΝΗ ΚΑΙ ΕΠΙΜΟΝΗ. ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΟΙ ΣΤΙΓΜΕΣ ΠΟΥ ΠΕΡΝΑΣ ΟΣΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΑ ΤΙΣ ΛΙΣΜΟΝΗΣΕΙΣ.ΕΓΩ ΠΑΝΤΩΣ ΝΙΩΘΩ ΥΠΕΡΗΦΑΝΗ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΔΩΣΕ Η ΦΥΣΗ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΘΗΛΑΣΩ ΤΟΝ ΓΙΟ ΜΟΥ

 

 

aristina για σκέψου να είσαι 5 μηνών να μην μπορείς να μιλήσεις παρά μόνο

με το κλάμα σου να πεινάς να πονάς και γύρω σου να υπάρχουν άτομα που

ενώ σου λένε ότι σε αγαπάνε και σε φροντίζουνε να αδιαφορούν για σένα.

Σκέψου την οδύνη τον φόβο τον τρόμο που αισθάνθηκε το παιδάκι σου.

 

Χωρίς να θέλω να σε κρίνω κανένας δεν σε ανάγκασε να χρησιμοποιήσεις

αυτή τη μέθοδο για να επιβάλλεις τις δικές σου απόψεις πάνω σε ένα

βρέφος προφανώς έπεσες θύμα παραπληροφόρησης .

 

Σου παραθέτω το άρθρο για το τι σημαίνει κακοποίηση σύμφωνα με

τα ελληνικά δεδομένα ώστε να ενημερωθείς για τους κινδύνους που κρύβει

μία τέτοια συμπεριφορά.

 

 

Κακοποίηση είναι μία βίαιη και επιθετική συμπεριφορά ή ενέργεια που δημιουργεί βλάβη, τραύμα, πόνο, φόβο, απειλή, αίσθημα δυσαρέσκειας, δυσφορίας, αποστροφής ή ενοχής και έχει αρνητική επίδραση στο άτομο που τη δέχεται.

 

 

Ποιες είναι οι συνηθέστερες μορφές κακοποίησης;

 

 

• Η σωματική κακοποίηση

 

 

• Η σεξουαλική κακοποίηση

 

 

• Η συναισθηματική κακοποίηση

 

 

• Η παραμέληση και η έκθεση σε κίνδυνο

 

 

• Η εκμετάλλευσηΤι συνιστά σωματική κακοποίηση;

 

 

• Το να χτυπά κάποιος ένα παιδί δυνατό, να το τσιμπά, να του τραβά τα μαλλιά, να το χαστουκίζει, να το δαγκώνει, να το καίει π.χ. με τσιγάρο.

 

 

• Η χρήση αντικειμένων για να πονέσει το παιδί π.χ. ξύλο με ζώνη, κουτάλα, ραβδί.

 

 

• Χρήση ακατάλληλων μεθόδων πειθαρχίας για την ηλικία του παιδιού π.χ. να ταρακουνά κάποιος ένα βρέφος ή να το πετά δυνατά σε μία επιφάνεια, ακόμη και στην κούνια του.Τι είναι η σεξουαλική κακοποίηση;Σεξουαλική κακοποίηση είναι οποιουδήποτε τύπου επαφή ενός ενηλίκου με ένα παιδί με στόχο τη σεξουαλική ικανοποίηση του ενηλίκου, ο οποίος έχει πάντα την αποκλειστική ευθύνη γιατί τα παιδιά δεν είναι δυνατόν να συγκατατεθούν σε οποιαδήποτε τέτοια ενέργεια.

 

 

Τι συμπεριλαμβάνει η σεξουαλική κακοποίηση;

 

 

• Η επαφή καθʼ οποιονδηποτε τρόπο με τα γεννητικά όργανα του παιδιού από ενήλικα και το αντίστροφο.

 

 

• Η διείσδυση με οποιονδήποτε τρόπο

 

 

• Η έκθεση του παιδιού σε πορνογραφικό υλικό οπτικά ή ακουστικά.

 

 

• Η παρακολούθηση ενός παιδιού χωρίς ρούχα από ενήλικα ή το αντίστροφο.

 

 

• Ο βιασμός.Ποιοι είναι συνήθως οι δράστες της σεξουαλικής κακοποίησης;Συνήθως είναι άτομα του οικογενειακού, φιλικού και κοινωνικού περιβάλλοντος του παιδιού. Ατομα που έχουν επαφές με το παιδί και σχέση εξουσίας μαζί του, ώστε να εξασφαλίσουν τη σιωπή του. Πώς μπορούμε να καταλάβουμε αν ένα παιδί έχει γίνει θύμα σεξουαλικής κακοποίησης;

 

 

• Παίρνουμε σοβαρά υπόψη τις εκμυστηρεύσεις του και τις εξετάζουμε με βοήθεια ειδικού.

 

 

• Ανησυχούμε με την αλλαγή συμπεριφοράς του π.χ. αύξηση επιθετικότητας, εσωστρέφεια, ενδιαφέρον για το σεξ κ.α.

 

 

• Εξετάζουμε τους λόγους παλινδρόμησης σε προηγούμενες συμπεριφορές όπως ενούρηση και εγκόπρηση ενός παιδιού που είχε μεγαλώσει και έλεγχε τις συμπεριφορές αυτές.

 

 

• Ελέγχουμε τον τρόπο που απέκτησε γνώση για το σεξ μεγαλύτερη από την ηλικία του.

 

 

• Προβληματιζόμαστε με τη συμπεριφορά του αν είναι ξαφνικά πολύ ενοχική και εκφράζεται είτε με συστολή και σιωπή είτε με πολλή προθυμία και κολακεία.Πώς αντιμετωπίζεται ένα θύμα σεξουαλικής κακοποίησης;Με τη βοήθεια ειδικών του σώματος και της ψυχής θα ανιχνευθεί η ακριβής φύση και ο βαθμός της κακοποίησης και το παιδί θα δεχθεί υποστήριξη και θεραπεία για να ξεπεράσει την τραυματική εμπειρία.Ποιες είναι οι επιπτώσεις αν το παιδί δεν βοηθηθεί;Στην περίπτωση που το παιδί δεν επικοινωνήσει με οποιονδήποτε τρόπο το συμβάν και οι δικοί του δεν το αντιληφθούν, μένει με φοβερά αισθήματα ενοχής, άγχους, κατάθλιψης, μειονεξίας, σοβαρά ψυχικά τραύματα που έχουν αρνητικές επιπτώσεις σε όλες τις εκδηλώσεις της προσωπικότητας και του χαρακτήρα του καθώς και στη φυσιολογική σεξουαλική του ζωή. Πολλά θύματα αποκτούν εξαρτήσεις από ουσίες και αντικοινωνική συμπεριφορά ή φτάνουν ακόμη και στην αυτοκτονία. Πώς μπορούμε να προλάβουμε τη σεξουαλική κακοποίηση των παιδιών;Θα πρέπει τόσο οι γονείς και οι εκπαιδευτικοί να είναι ενήμεροι ώστε να προστατεύουν τα παιδιά, όσο και τα ίδια τα παιδιά να γνωρίζουν το σώμα τους και τη λειτουργία του και τους πιθανούς κινδύνους που τα απειλούν για να προφυλάσσονται.

 

 

Τι πρέπει να γνωρίζουν οι γονείς;

 

 

• Το παιδί πάνω από τα τρία χρόνια του πρέπει να γνωρίζει τα μέρη του σώματός του, το όνομά τους και τη λειτουργία τους. Μιλάμε γιʼ αυτά με την πρώτη κατάλληλη ευκαιρία και ανάλογα με την ηλικία

 

 

• Το παιδί πρέπει να γνωρίζει να λέει «όχι» σε οποιονδήποτε προσπαθεί να το αγγίξει ενώ το ίδιο δεν θέλει. Το σώμα του παιδιού του ανήκει και πρέπει να απαιτεί σεβασμό από τους άλλους σε αυτό.

 

 

• Το παιδί πρέπει να σέβεται τους ενήλικες αλλά να μην συγκατατίθεται σε ό,τι του ζητούν, αν αυτό το ενοχλεί και το τρομάζει ή δεν το έχει διδαχθεί από τους ίδιους τους γονείς του.

 

 

• Δεν αφήνουμε το παιδί μόνο του, ή με κάποιον που δεν γνωρίζουμε καλά για πολλές ώρες και χωρίς διακριτική παρακολούθηση.

 

 

• Ενθαρρύνουμε το παιδί σε ανοιχτή και ειλικρινή επικοινωνία μαζί μας ώστε να μπορεί να μας εκμυστηρευθεί ό,τι του συμβαίνει, ακόμη κι αν αισθάνεται (συν-)ενοχή. Ακούμε πάντα προσεκτικά ό,τι μας λέει και δεν εκφραζόμαστε αρνητικά ή απορριπτικά αλλά το διερευνούμε. Αν του δείξουμε ότι δεν το πιστεύουμε, δεν θα μας ξαναεμπιστευθεί.

 

 

• Ελέγχουμε τους λόγους που κάνουν το παιδί να μην θέλει να μείνει με κάποιον ή που τον αποστρέφεται.

 

 

• Γνωρίζουμε πάντα τους φίλους και τους ανθρώπους που είναι κοντά του.

 

 

• Επιβλέπουμε το παιδί όταν πλοηγείται στο διαδίκτυο ή χρησιμοποιεί τον υπολογιστεί του.Τι πρέπει να γνωρίζουν τα παιδιά;

 

 

• Το σώμα μου και το μυαλό μου είναι δικά μου. Οι άλλοι, μικροί και μεγάλοι, πρέπει να σέβονται το δικαίωμά μου αυτό.

 

 

• Μπορώ να πω «όχι» σε κάποιον που θέλει να με αγγίξει ενώ εγώ δεν το επιθυμώ.

 

 

• Πρέπει να λέω «όχι» σε κάθε συμπεριφορά που με κάνει να ανησυχώ, να φοβάμαι ή να νιώθω μπερδεμένος/η.

 

 

• Τρέχω μακριά από όποιον με κάνει να φοβηθώ.

 

 

• Λέω πάντα στους γονείς μου – και στους δύο ή στον ένα από τους δύο ό,τι μου συμβαίνει κυρίως αν με κάνει να νιώθω άσχημα.

 

 

• Οι γονείς μου και οι δικοί μου άνθρωποι γνωρίζουν πάντα που βρίσκονται και με ποιον.

 

 

• Δεν πηγαίνω ποτέ κάπου όπου δεν γνωρίζω και αν μου συμβεί κάτι δεν θα ξέρω πώς να βοηθήσω.

 

 

• Δεν ακολουθώ ποτέ αγνώστους και δεν πλησιάζω περισσότερο από όσο πρέπει αυτοκίνητα με ανθρώπους που δενγνωρίζω.

 

 

•Βρίσκω πάντα κάποιον που να μπορώ να του έχω εμπιστοσύνη για να με βοηθήσει, όπως οι δάσκαλοί μου.

 

 

• Γνωρίζω τον αριθμό 10 56 για να τηλεφωνήσω από παντού και χωρίς χρήματα και να ζητήσω βοήθεια, συμβουλή και υποστήριξη.Τι είναι η συναισθηματική κακοποίηση;Είναι ο τύπος της συμπεριφοράς, λεκτικής ή πρακτικής που θέτει την ψυχοσυναισθηματική ανάπτυξη του παιδιού σε κίνδυνο.Παραδείγματα συναισθηματικής κακοποίησης αποτελούν:

 

 

• Οι φωνές και οι κραυγές.• Οι χαρακτηρισμοί «είσαι ηλίθιος», «είσαι κακό παιδί», «είσαι άχρηστος/η».

 

 

• Η σύγκριση των παιδιών με άλλα παιδιά, εις βάρος του «δεν αξίζεις τίποτε», «ο ξάδελφος σου πάει καλύτερα από σένα» κλπ.

 

 

• Η έλλειψη στοργής, αγάπης και τρυφερών εκδηλώσεων.

 

 

• Η δημιουργία ενοχών «θα με κάνεις να πεθάνω», «εσύ φταις για όλα».

 

 

• Η ταπείνωση του παιδιού «είσαι για πέταμα», «τι ήθελα και έκανα ένα παιδί σαν και σένα» κλπ

 

 

• Οι απειλές εγκατάλειψης ή βίας «θα φύγω και θα σε παρατήσω», «θα σε κλείσω σε ίδρυμα», «θα σου σπάσω τα κόκαλα» κλπ.• Οι ακραίες μορφές τιμωρίας π.χ. στέρηση φαγητού, νερού, κλείδωμα σε σκοτεινούς χώρους, δέσιμο κλπ.ΕκμετάλλευσηΕκμετάλλευση θεωρείται η με κάθε τρόπο χρησιμοποίηση του παιδιού για να αποκομίσει οφέλη ο ενήλικας που το χρησιμοποιεί.Δείγματα εκμετάλλευσης αποτελούν:

 

 

• Η έκθεση του ανηλίκου με στόχο την επαιτεία από πλευράς ενήλικα.

 

 

• Η ώθηση του ανηλίκου σε επαιτεία.

 

 

• Η ώθηση του ανηλίκου στην πορνεία καθʼ οιονδήποτε τρόπο π.χ. φωτογράφηση, μαγνητοσκόπηση, σεξουαλική επαφή.ΠαραμέλησηΠαραμέληση αποτελεί η στέρηση του παιδιού από τις βασικές και απαραίτητες προϋποθέσεις ασφαλούς και υγιούς ανάπτυξής του όπως το καθαρό και υγιεινό σπιτικό, η τροφή και η ένδυση, η ιατρική περίθαλψη και η εκπαίδευση.Δείγματα παραμέλησης είναι τα ακόλουθα:

 

 

• Μη επαρκής σίτιση, στέγαση ή ένδυση.• Ανθυγιεινές συνθήκες διαβίωσης.

 

 

• Εγκατάλειψη του παιδιού.

 

 

• Ανεπαρκής φροντίδα του παιδιού και έκθεσή του σε κίνδυνο π.χ. όταν κάποιος αφήνει το παιδί να παίζει μόνο του ή να μένει μόνο του.

 

 

• Ανεπαρκής ιατρική φροντίδα π.χ. έλλειψη εμβολιασμού, ιατρικής παρακολούθησης και φαρμάκων.

 

 

• Μη εγγραφή του παιδιού σε σχολείο και αδιαφορία για την παρακολούθηση της φοίτησής του.

 

πηγη:ΤΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ 5,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΞΥΠΝΑΓΕΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΝΑ ΜΙΑ Η ΑΝΑ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟ ΕΝΩ ΤΟ ΘΗΛΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΦΤΑΣΑΜΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 6 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ 180 ΠΙΝΕΙ 100 Η 130 ml ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΞΑΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΠΕΙΑΣΜΕΝΟΣ ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΕΧΩ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΝΟΗΜΑ ......

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου και πάλι...

Η δικιά μου είναι 4,5 και άρχισε πάλι να ξυπνάει τα βράδυα. Ο λόγος; ΔΙΨΑΕΙ... Με τη ζεστη που εχει σκεψου πόσο νερό παραπάνω πίνεις εσύ και πόσο παραπάνω θέλει να θηλάσει αυτο. Ο παιδιατρος μου μου είπε στην αναγκη να του δωσω νερο, αλλά το αποφευγω. Ξερω ότι είναι νωρις ακόμα. Το συμπλήρωμα αχρηστο μου φαινεται, και μπλέκεις και με μπιμπερο...

Βγαλτου κανα ρουχαλάκι και δρόσισε το οπως μπορεις...

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ 5,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΞΥΠΝΑΓΕΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΝΑ ΜΙΑ Η ΑΝΑ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟ ΕΝΩ ΤΟ ΘΗΛΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΦΤΑΣΑΜΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 6 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ 180 ΠΙΝΕΙ 100 Η 130 ml ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΞΑΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΠΕΙΑΣΜΕΝΟΣ ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΕΧΩ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΝΟΗΜΑ ......

Τα μωρά όταν περνούν άλμα ανάπτυξης έχουν αυτή τη συμπεριφορά. Οι συχνοί θηλασμοί αυξάνουν την παραγωγή. Το συμπλήρωμα που δίνεις εμποδίζει την αύξηση που χρειάζεται το παιδί.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΕΙΧΑ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΟΜΩΣ ΕΧΩ ΕΝΑ ΜΩΡΑΚΙ 5,5 ΜΗΝΩΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΞΥΠΝΑΓΕΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΝΑ ΜΙΑ Η ΑΝΑ ΔΥΟ ΩΡΕΣ ΠΕΙΝΑΣΜΕΝΟ ΕΝΩ ΤΟ ΘΗΛΑΖΑ ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΦΤΑΣΑΜΕ ΝΑ ΤΡΩΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ 6 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΟΝ ΠΑΙΔΙΑΤΡΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΜΟΝΟ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΤΟΥ ΔΙΝΩ ΕΔΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΑΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ 180 ΠΙΝΕΙ 100 Η 130 ml ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΗΤΑΝ ΤΙΣ ΠΡΩΤΕΣ ΔΥΟ ΜΕΡΕΣ ΝΑ ΞΥΠΝΗΣΕΙ ΔΥΟ ΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΤΙΣ ΕΠΟΜΕΝΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΞΑΝΑ ΤΑ ΙΔΙΑ ΞΥΠΝΑΕΙ ΠΕΙΑΣΜΕΝΟΣ ΤΙ ΜΟΥ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ ΕΧΩ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ ΠΟΛΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΑΝ ΣΥΝΕΧΙΣΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ ΛΕΩ ΝΑ ΤΟ ΚΟΨΩ ΤΟ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΝΟΗΜΑ ......

 

Γεια σου Τζένη, να σου ζήσει το μωράκι σου! Εγώ στη θέση σου θα προσπαθούσα να τον θηλάζω περισσότερες φορές κατά τη διάρκεια της μέρας ώστε να πάρει ένα μεγαλύτερο μέρος από το γάλα που χρειάζεται στο 24ωρο. Με βάση αυτά που έχω διαβάσει στο forum, καθώς είμαι κι εγώ μία άπειρη νέα μαμά, νομίζω πως το συμπλήρωμα καλύτερα να μην το δίνεις καθόλου.

Μία μικρή συμβουλή για το νυχτερινό ύπνο, που σε μας τουλάχιστον πιάνει, είναι να μην του μιλάς καθόλου όταν ξυπνάει τη νύχτα και να μην ανοίγεις κανένα μεγάλο φως. Κάνε τα πάντα απολύτως ήρεμα και σιωπηλά, ώστε να μην έχει ερεθίσματα και τουλάχιστον να ξανακοιμάται γρήγορα. Επίσης μπορείς να τον έχεις στο κρεβάτι σου και να τον θηλάζεις ξαπλωμένη-κοιμισμένη.

Καλή δύναμη!

eOSyp3.png BwuCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...