Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

,δεν θελω να δωσω ετοιματζιδικα πραγματα,θελω σπιτικα και φρουτακια,απο ποτε μπορω να ξεκινησω?Δηλαδη ας πουμε μπορω να παραλειψω τις κρεμες και να αρχισω με φρουτο?

 

Εγώ με φρούτο ξεκίνησα 6μιση μηνών. Έχω γράψει και πιο πάνω τη σειρά των γευμάτων μας. Τρίτο γεύμα έβαλα 9 μηνών. Τότε ήταν έτοιμη η μπέμπα μου. Ετοιματζίδικο δεν έδωσα ποτέ. Αφού δε θες να δώσεις τέτοιες κρέμες πεστο στον παιδίατρό σου όπως ακριβώς το γράφεις κι εδώ και θα το σεβαστεί. Εμάς μας πρότεινε στην αρχή για τρίτο γεύμα φαρίν λακτέ. Αφού του είπα ότι δε θέλω έτοιμα, μου πρότεινε γιαούρτι και μου είπε 'καλά κάνεις'. 'Ε τότε γιατί τα προτείνεις;' σκέφτηκα. Είναι προφανές το γιατί.

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

το μηνυμα της Κριστινας το εχω διαβασει,την θυμομουν αυτην την εξισωση αλλα δεν θυμαμαι πως ακριβως σχετιζεται με το υψος του παιδιου και την καμπυλη:confused::confused::confused::confused:

εδω παραθετω το μηνυμα της ΚΡΙΣΤΙΝΑΣ

Ας με διορθώσει η ΚΡΙΣΤΙΝΑ αν κάνω λάθος: η εξίσωση δίνει την γενετική προδιάθεση. Με την εξίσωση, για αγόρι: (Ύψος μαμάς+Ύψος μπαμπά)/2 +6,5cm. Αυτό δίνει (κατά προσέγγιση) τη γενετική προδιάθεση για το ύψος του μωρού ως ενήλικα. Στα βιβλιάρια, έχει πίνακα με καμπύλες που δείχνουν το ύψος μέχρι την ενηλικίωση. Αν δεις εκεί το "τελικό" ύψος θα καταλάβεις ποια είναι η καμπύλη της γενετικής προδιάθεσης. Αυτό που λέει η ΚΡΙΣΤΙΝΑ στο τέλος είναι ότι απόκλιση πάνω από 1,5 καμπύλη (δηλαδή αν το μωρό ακολουθεί τουλάχιστον 1,5 καμπύλη κάτω από τη καμπύλη της γενετικής του προδιάθεσης, τότε πρέπει να διερευνηθεί. Βέβαια το πότε είναι αυτό το "τότε" είναι μεγάλο θέμα...

 

λοιπον ,και εγω μου φαινεται μπερδευτηκα

καταρχην

αυτο που εγραψα για το υψος πριν

συμφωνα με τον Παπαβεντση, αλλα και αυτο που πιστευα καποτε και εγω ,

πρωτον οτι ειναι φυσιολογικο τους πρωτους 3-4 μηνες να ανεβαινει στις καμπυλες ενα μωρο που θηλαζει

ερωτηση" ειναι φυσιολογικο να πεφτει απο την θεση που ηταν στον 4ο μηνα κατα 3 καμπυλες μεχρι τον 20ο μηνα?

 

Μέχρις εδώ, η απάντηση μπορεί να είναι ναι. Ένα μωρό που "εκτοξεύεται" σε βάρος και ύψος τους πρώτους μήνες στις ανώτατες καμπύλες ενώ είναι γεννημένο να γίνει ένα μεσαίο παιδί σε ύψος και βάρος, αναγκαστικά θα πέσει καμπύλες και θα είναι φυσιολογικό.

 

αυτη η πτωση σε σχεση με την καμπυλη γεννησης ειναι κατα σχεδον 2 καμπυλες, σε αυτο το σημειο δεν επρεπε να ανησυχησει και ο παιδιατρος?

Άρα και αυτό δεν είναι απόλυτο, το να πρέπει δηλαδή να ανησυχήσει... γιατί μέχρι κάποιου σημείου μπορεί να μην είναι ανησυχητικό. Μπορεί και η ίδια η καμπύλη γέννησης να μην είναι αυτή που αναλογεί στο συγκεκριμένο μωρό γενετικά... (π.χ. δες αυτό που ανέφερα παραπάνω για τα -γεννημένα- μεγαλόσωμα μωρά).

 

ποτε περιπου σταθεροποιειται στην καμπυλη που δειχνει το οριστικο υψος? απο τον 20ο μηνα μεχρι και σημερα ( 4 ετων) υπαρχουν αρκετες διακυμανσεις ,εχουμε φτασει στον μεσο ορο αλλα εχουμε κατεβει και κατω απο τη 10η εκατοστιαια θεση (λογω αλλεργιας)

 

Οι διακυμάνσεις μπορεί να είναι φυσιολογικές. Η αλλεργία επίσης μπορεί να ευθύνεται.

Υπάρχει η άποψη ότι το υψος που έχει ένα μωρό στα 2 του χρόνια είναι το μισό (περίπου) του ύψους που θα έχει ως ενήλικας. Όμως αυτό δεν ισχύει για όλα τα παιδιά, καθώς κάποια μπορεί αναπτυξιακά να είναι μικρότερα από την "ληξιαρχική" τους ηλικία, οπότε για κείνα "κρίσιμος χρόνος" μπορεί να είναι τα 2,5 χρόνια και όχι τα 2. Αυτό μπορεί να φανεί από κάποιες εξετάσεις (και πάλι εδώ μπορεί να σε διαφωτίσει η ΚΡΙΣΤΙΝΑ ή να με διορθώσει αν λέω κάτι λάθος).

 

για το βαρος εγραψα πριν

και εδω η πτωση απο την 95η θεση, στην οποια ανεβηκε τον 2ο μηνα ,

μεχρι τον 20ο ειναι κατα 3 καμπυλες ,σε σχεση ομως με την καμπυλη γεννησης και παλι κατα 2 καμπυλες ,δεν επρεπε να ανησυχησουν τον παιδιατρο,ειδικα επειδη ηξερε οτι ειχε ιστορικο αλλεργιας

ολες αυτες οι εκατοστιαιες θεσεις αφορουν στα παλια βιβλιαρια με τις παλιες καμπυλες ,φυσικα η αλλαγη των θεσεων θα φαινοταν και στις καινουργιες καμπυλες

απλα δεν θελω να κατηγορω αδικα κανεναν ,μηπως τελικα ειμαι υπερβολικη? μηπως οι αποκλεισεις κατα 2 καμπυλες δεν ειναι και τοσο σπανιες και ειναι και φυσιολογικες πολλες φορες ?

και να πω και κατι μου φαινεται περιεργο ενα μωρο να ακολουθει πιστα την καμπυλη γεννησης

συγνωμη που σε κουρασα

 

Για το βάρος, ειδικά για τα μωρά που θηλάζουν, θα πρέπει να βλέπουμε και τα άλλα κριτήρια: πότε διπλασίασε το βάρος γέννησης, πότε τριπλασίασε και πόσο βάρος παίρνει κάθε μήνα. Ακριβώς επειδή οι καμπύλες δεν αφορουν τα μωρά που θηλάζουν τα πράγματα στο βάρος είναι αρκετά διαφορετικά: όχι μόνο λόγω της σύστασης του μητρικού που δεν παχαίνει (με την έννοια του φουσκώνει) ένα μωρό όπως το ξένο αλλά και λόγω του ότι το μωρό το ίδιο ρυθμίζει την ποσότητα που παίρνει με βάση τις ανάγκες του κάθε φορά. Κι επειδή έχει πλέον αποδειχτεί ότι δεν ισχύει (στα μωρά τουλάχιστον) το ότι αν τρώνε θα μεγαλώσουν αλλά το ότι τρώνε επειδή/όταν μεγαλώνουν, στα μωρά που θηλάζουν, δύσκολα μπορούμε αυτό να το απορρυθμίσουμε (και φυσικά δεν πρέπει).

Για το βάρος δες εδώ: http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html

 

Και εννοείται ότι δεν με κούρασες! Το αντίθετο ίσως... Δεν ξέρω κατά πόσον αυτά που σου γράφω σε βοηθούν ή σε μπερδεύουν περισσότερο...

Link to comment
Share on other sites

γεια σας μανουλες,διαβασα καποιες παο τις σελιδες δεν προλαβαινω να τις διαβασω ολες,αλλα εχω λιγο μπερδευτει σε ενα θεμα που με απασχολει.Στο τελευταιο ραντεβου με τον παιδιατρο μας μου ειπε,τον αλλο μηνα στα μεσα αυγουστου ξεκιναμε στερεες,μου δινει ενα χαρτι λοιπον κι μου λεει μελετησε το και τα λεμε τοτε!Να τονιαω οτι θηλαζω αποκλειστικα και εχω πει στο γιατρο μου οτι θελω να θηλασω τουλαζισοτν 1 χρονο!Το χαρτι γραφει:

1η 2η 3η μερα κρεμα ρυζαλευρο βανιλια(καθημερινα αυξανουμε την ποσοτητα ετσι ωστε σε 1 εβδομαδα να φαει ενα πληρες γευμα 40-50γρ σκονη-200 μλ νερο)την επομενη εβδομαδα κρεμα αραβοσιτο στις 10-12 το πρωι γινεται το ιδιο με το ρυζαλευρο γι αμια εβδομαδα,και μετα την αλλη εβδομαδα δινουμε εναλαξ ρυζαλευρο-αραβοσιτο για να μην βαριεται το παιδι οπως γραφει και το πρωι βαζουμε φρουτο ξεκιναμε με μηλο 2-3 κουταλιες και μετα μια εβδομαδα αχλαδι και γραφει οτι αυξανω σταδιακα την ποσοτητα ωστε μεσα σε μια εβδομαδα να τρωει ενα μηλο και ενα αχλαδι.6,5 μηνων ξεκιναμε κρεατοχορτοσουπα.Οι αποριες μου ειναι οι εξης,δεν θελω να δωσω ετοιματζιδικα πραγματα,θελω σπιτικα και φρουτακια,απο ποτε μπορω να ξεκινησω?Δηλαδη ας πουμε μπορω να παραλειψω τις κρεμες και να αρχισω με φρουτο?Εχει 2 γευματα την μερα απο 6 μηνων,νωρις δεν ειναι?Και το τριτο γευμα το βαζει 6,5 μηνων,ετσι οπως παει θα αποθηλασω εστι δεν ειναι?Δωστε μου τις συμβουλες ρε κοριτσια,διαβασα κατι για κινοα,κεχρι,φαγοπυρο ουτε τα ξερω,απο ποτε μπορω να τα δωσω αυτα?Μπορω και απο 6 μηνων?Μπορω να δωσω μονο 2 γευματα την μερα και το τριτο κατα τον 7ο μηνα?Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε εγκυρη απαντηση για να το συζητησω και με το γιατρο αν ειναι οταν θα παμε,μηπως συμφωνησει..

 

Απαντώ μόνο στο τονισμένο: δεν είναι απαραίτητο ότι με αυτό το πρόγραμμα θα αποθηλάσεις. Αυτό εξαρτάται από το πόσες στερεές θα τρώει το μωρό σου και το αν τυχόν παραγκωνίσουν το θηλασμό.

Θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις το πρόγραμμα του γιατρού σου απλά να έχεις κατά νου ότι δεν πρέπει π.χ. στους 7 μήνες να θηλάζεις μόνο 2 φορές, αν δεν θέλεις να αποθηλάσεις άμεσα. Αφού γνωρίζεις αυτό, είναι κρίμα να μην δώσεις στο μωρό σου ποικιλία τροφών ακόμα και μέσα στην ίδια μέρα κι ακόμα κι από τον 6-7ο μήνα, ΑΝ το μωρό σου τις δέχεται με ευχαρίστηση.

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγνώμη για τη παρεμβολή αλλά θα σκάσω.

 

Είναι απόλυτη η εξίσωση για τη γεννετική προδιάθεση του ύψους;

 

Γιατί σύμφωνα με τον τύπο, για το Ηλεκτράκι μου έχουμε:

 

(ΥΠ+ΥΜ)/2-6,4=(166+172)/2-6,4=162 (η μαμά είναι πιο ψηλη από τον μπαμπά)

 

Όχι βρε κορίτσια μη μου το κάνετε αυτό!!! Το ύψος είναι το μόνο που προς το παρόν έχει πάρει από τη μαμά και είμαστε μεταξύ καμπύλης 90 & 97 (8μηνών 73εκ). Το Ηλεκτράκι γεννήθηκε αρκετά μεγαλόσωμο 53εκ/4100γρ αλλά δεν είχα θέμα διαβήτη.

 

Δηλαδή να αναμένω κάποιο πλατώ στο ύψος της; Πότε;

 

1.000 συγνωμη για την παρέμβαση και πάλι!

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ μόνο στο τονισμένο: δεν είναι απαραίτητο ότι με αυτό το πρόγραμμα θα αποθηλάσεις. Αυτό εξαρτάται από το πόσες στερεές θα τρώει το μωρό σου και το αν τυχόν παραγκωνίσουν το θηλασμό.

Θα σου πρότεινα να ακολουθήσεις το πρόγραμμα του γιατρού σου απλά να έχεις κατά νου ότι δεν πρέπει π.χ. στους 7 μήνες να θηλάζεις μόνο 2 φορές, αν δεν θέλεις να αποθηλάσεις άμεσα. Αφού γνωρίζεις αυτό, είναι κρίμα να μην δώσεις στο μωρό σου ποικιλία τροφών ακόμα και μέσα στην ίδια μέρα κι ακόμα κι από τον 6-7ο μήνα, ΑΝ το μωρό σου τις δέχεται με ευχαρίστηση.

 

συγνωμη αλλα δεν καταλαβα δηλαδη εσυ λες οτι ειναι ενταξει τα δυο γευματα την μερα να δωσω και τις κρεμες τις ετοιμες δηλαδη?Μια πιο λεπτομερης βοηθεια αν γινοταν θα με βοηθουσε να καταλαβω,σε ευχαριστω παντως για την απαντηση!

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όχι ακριβώς! Το ερώτημά σου έχει δύο σκέλη: το τι γίνεται στην αρχή, όπου συμφωνούμε και είναι όντως έτσι (δηλ. τα θηλάζοντα μεγαλώνουν πιο γοργά, τουλάχιστον κατά μέσο όρο), μετά κάνουν μια "κοιλιά" στην ανάπτυξη (συνήθως, όχι απαραίτητα όμως, άρα εδώ τα μωρά με το ξένο αναπτύσσονται περισσότερο)

ναι ,η "κοιλια "και κατα την δικη μου γνωμη μπορει να δημιουργηθει μετα τους 3-4 μηνες και λιγους μηνες πριν τα πρωτα γεννεθλια

την παρατηρησα και στον δευτερο γιο μου(ο οποιος εχει ακριβως τις ιδιες καμπυλες γεννησης με τον πρωτο) ,βασικα τοτε αρχισα να την συσχετιζω με τον θηλασμο περισσοτερο,και απλα τωρα με την συζητηση σιγουρευτηκα οτι μπορει να οφειλεται και στον θηλασμο

 

όμως είναι σχετικό το τί γίνεται μετά (π.χ. προς το τέλος του έτους και μετά), γιατί αν όντως συνέχιζαν να μεγαλώνουν λιγότερο από τα μωρά που παίρνουν ξένο, θα σήμαινε αυτόματα ότι τα θηλάζοντα γίνονται εν τέλει πιο μικρόσωμα από τα μωρά που παίρνουν ξένο, γιατί όσο προβάδισμα και να πάρουν τους πρώτους μήνες δεν θα αρκούσε να αντισταθμίσει τη διαφορά...
και εδω συμφωνω για αυτο και αναρωτιεμαι για την συνεχιση της πτωσης των καμμπυλων μας και μετα τον χρονο

 

 

Ας με διορθώσει η ΚΡΙΣΤΙΝΑ αν κάνω λάθος: η εξίσωση δίνει την γενετική προδιάθεση. Με την εξίσωση, για αγόρι: (Ύψος μαμάς+Ύψος μπαμπά)/2 +6,5cm.

να το ,επειδη ελειπε το δια 2 ,δεν μπορουσα να καταλαβω τι γινεται

 

παλιοτερα ,οταν αρχισα να ασχολουμαι και εγω με τις καμπυλες για να το συζητησω με τον παιδιατρο ειχα υπολογισει το υψος

Αυτό δίνει (κατά προσέγγιση) τη γενετική προδιάθεση για το ύψος του μωρού ως ενήλικα.
κατα τη γνωμη μου πρεπει να ειναι αρκετα μεγαλη η προσεγγιση

 

. Αυτό που λέει η ΚΡΙΣΤΙΝΑ στο τέλος είναι ότι απόκλιση πάνω από 1,5 καμπύλη (δηλαδή αν το μωρό ακολουθεί τουλάχιστον 1,5 καμπύλη κάτω από τη καμπύλη της γενετικής του προδιάθεσης, τότε πρέπει να διερευνηθεί. Βέβαια το πότε είναι αυτό το "τότε" είναι μεγάλο θέμα...

ναι αυτο δεν το ηξερα ,τωρα το εμαθα

αλλα και αυτο ,πραγματικα ,πρεπει να ειναι σχετικο

Άρα και αυτό δεν είναι απόλυτο, το να πρέπει δηλαδή να ανησυχήσει... γιατί μέχρι κάποιου σημείου μπορεί να μην είναι ανησυχητικό. Μπορεί και η ίδια η καμπύλη γέννησης να μην είναι αυτή που αναλογεί στο συγκεκριμένο μωρό γενετικά... (π.χ. δες αυτό που ανέφερα παραπάνω για τα -γεννημένα- μεγαλόσωμα μωρά).

σωστο και αυτο

 

 

Οι διακυμάνσεις μπορεί να είναι φυσιολογικές. Η αλλεργία επίσης μπορεί να ευθύνεται.
μετα απο οσα ειπαμε εδω καταληγω σε αυτο που πιστευα και πριν ,δηλ. οτι με ενα παιδι με ιστορικο αλλεργιας τους πρωτους μηνες και μεγαλες διακυμανσεις στις καμπυλες στη συνεχεια , ο παιδιατρος πρεπει να ειναι πιο προσεκτικος και ισως και λιγο υπερβολικος στις εξετασεις ωστε να προλαβει την πιθανη "υπουλη "συνεχιση της αλλεργιας η την υποτροπη της

 

και οπως λεει και ο Παπαβεντσης οι μαμαδες πρεπει να απαιτουν την συμπληρωση των καμπυλων απο τους παιδιατρους

 

το μωρό το ίδιο ρυθμίζει την ποσότητα που παίρνει με βάση τις ανάγκες του κάθε φορά. Κι επειδή έχει πλέον αποδειχτεί ότι δεν ισχύει (στα μωρά τουλάχιστον) το ότι αν τρώνε θα μεγαλώσουν αλλά το ότι τρώνε επειδή/όταν μεγαλώνουν, στα μωρά που θηλάζουν, δύσκολα μπορούμε αυτό να το απορρυθμίσουμε (και φυσικά δεν πρέπει).

Για το βάρος δες εδώ: http://www.kellymom.com/babyconcerns/growth/weight-gain-metric.html

πολυ ωραιο αυτο με "τα μαυρα" :lol::lol::lol::lol::lol:

θα διαβασω και το λινκ που προτεινεις

 

Και εννοείται ότι δεν με κούρασες! Το αντίθετο ίσως... Δεν ξέρω κατά πόσον αυτά που σου γράφω σε βοηθούν ή σε μπερδεύουν περισσότερο...
οχι οχι δεν με μπερδευουν με βοηθανε πολυ:-):-)
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια συγνώμη για τη παρεμβολή αλλά θα σκάσω.

 

Είναι απόλυτη η εξίσωση για τη γεννετική προδιάθεση του ύψους;

 

Γιατί σύμφωνα με τον τύπο, για το Ηλεκτράκι μου έχουμε:

 

(ΥΠ+ΥΜ)/2-6,4=(166+172)/2-6,4=162 (η μαμά είναι πιο ψηλη από τον μπαμπά)

 

Όχι βρε κορίτσια μη μου το κάνετε αυτό!!! Το ύψος είναι το μόνο που προς το παρόν έχει πάρει από τη μαμά και είμαστε μεταξύ καμπύλης 90 & 97 (8μηνών 73εκ). Το Ηλεκτράκι γεννήθηκε αρκετά μεγαλόσωμο 53εκ/4100γρ αλλά δεν είχα θέμα διαβήτη.

 

Δηλαδή να αναμένω κάποιο πλατώ στο ύψος της; Πότε;

 

1.000 συγνωμη για την παρέμβαση και πάλι!

 

Αχ ζημιά που σου κάναμε! Κοίτα, η εξίσωση δίνει το τι θα ήταν φυσιολογικό/αναμενόμενο για το μωρό αυτών των δύο γονιών, τουλάχιστον για το minimum...

 

Ψάχνοντας, έχω δει ότι το ύψος της μαμάς θεωρείται ότι παίζει μεγάλο ρόλο (όσο πιο ψηλή η μαμά τόσο πιο ψηλά τα παιδιά) άρα υποπτεύομαι ότι ο μέσος όρος μπορεί να μην είναι και εντελώς ακριβής, αν όντως το ύψος της μαμάς επηρεάζει την όλη κατάσταση...

 

Όπως και νά'χει, έχω δει πολλές περιπτώσεις παιδιών που ξέφυγαν κατά πολύ από την εξίσωση αυτή (ακόμα και με μαμάδες πολύ κοντές, παιδιά που ξέφυγαν και 10cm από την τελική εξίσωση!). Ενδεχομένως σ' αυτά τα παιδιά τα γονίδια άλλων προγόνων να επηρέασαν περισσότερο (προς τα πάνω).

 

Δεν ξέρω να σου πω περισσότερα, αλλά πιστεύω ότι αν η Ηλέκτρα κινείται "σταθερά" σε ψηλές καμπύλες μάλλον προορίζεται να γίνει μεγαλόσωμη κοπέλα :wink:

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη αλλα δεν καταλαβα δηλαδη εσυ λες οτι ειναι ενταξει τα δυο γευματα την μερα να δωσω και τις κρεμες τις ετοιμες δηλαδη?Μια πιο λεπτομερης βοηθεια αν γινοταν θα με βοηθουσε να καταλαβω,σε ευχαριστω παντως για την απαντηση!

 

Όχι, έγραψα βιαστικά γιατί θα έκλεινα και ίσως δεν έγινα κατανοητή.

Λέγοντας "ακολούθα το πρόγραμμα του παιδιάτρου σου" εννοούσα να ακολουθήσεις το πότε θα εισάγεις (μετά τη συμπλήρωση του 6ου μήνα) την κάθε τροφή ως είδος (φρούτο, λαχανικό, κρέας κλπ).

Αν προτείνει π.χ. αρχή με λαχανικά και στις 2 εβδομάδες φρούτο, δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις.

 

Αν δεν θες να δώσεις βιομηχανοποιημένες τροφές (δεν δίνω ούτε εγώ ούτε το συνιστώ, το αντίθετο μάλλον) μην το κάνεις. Το καλύτερο είναι να δίνεις φρέσκες τροφές όσο το δυνατόν καλύτερες σε ποιότητα και με λίγη επεξεργασία.

 

Τώρα για τον αριθμό των γευμάτων: αν το μωρό σου τρώει 3 κουταλιές του γλυκού λαχανικά βρασμένα, πού είναι το πρόβλημα να δώσεις το απόγευμα (ή όποτε άλλοτε μέσα στη μέρα) και φρούτο; Ακόμα κι ένα μπωλ αν τρώει από το κάθε είδος τροφής, κατ' αρχήν δεν έχεις πρόβλημα ΑΝ το μωρό θέλει πραγματικά να το φάει και δεν το πιέζεις!

 

Το πρόβλημα ξεκινά όταν η εισαγωγή στις στερεές γίνεται αυτοσκοπός (:"το μωρό τότε πρέπει να τρώει αυτά και να κάνει χ γεύματα") και το μωρό πιέζεται χωρίς να είναι έτοιμο! Επίσης όταν οι στερεές παραγκωνίζουν το θηλασμό: η μαμά πιστεύει ή οδηγείται να πιστέψει ότι το γάλα της δεν είναι τόσο χρήσιμο και παρότι το μωρό ζητάει να θηλάσει, εκείνη "αποφεύγει" προκειμένου να του δώσει π.χ. κρέμα...

 

Αν κάτι δεν είναι κατανοητό ακόμα πες μου.

Link to comment
Share on other sites

αλλά πιστεύω ότι αν η Ηλέκτρα κινείται "σταθερά" σε ψηλές καμπύλες μάλλον προορίζεται να γίνει μεγαλόσωμη κοπέλα :wink:

 

αχ, από το στομα σου!

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Όχι, έγραψα βιαστικά γιατί θα έκλεινα και ίσως δεν έγινα κατανοητή.

Λέγοντας "ακολούθα το πρόγραμμα του παιδιάτρου σου" εννοούσα να ακολουθήσεις το πότε θα εισάγεις (μετά τη συμπλήρωση του 6ου μήνα) την κάθε τροφή ως είδος (φρούτο, λαχανικό, κρέας κλπ).

Αν προτείνει π.χ. αρχή με λαχανικά και στις 2 εβδομάδες φρούτο, δεν χάνεις κάτι να το δοκιμάσεις.

 

Αν δεν θες να δώσεις βιομηχανοποιημένες τροφές (δεν δίνω ούτε εγώ ούτε το συνιστώ, το αντίθετο μάλλον) μην το κάνεις. Το καλύτερο είναι να δίνεις φρέσκες τροφές όσο το δυνατόν καλύτερες σε ποιότητα και με λίγη επεξεργασία.

 

Τώρα για τον αριθμό των γευμάτων: αν το μωρό σου τρώει 3 κουταλιές του γλυκού λαχανικά βρασμένα, πού είναι το πρόβλημα να δώσεις το απόγευμα (ή όποτε άλλοτε μέσα στη μέρα) και φρούτο; Ακόμα κι ένα μπωλ αν τρώει από το κάθε είδος τροφής, κατ' αρχήν δεν έχεις πρόβλημα ΑΝ το μωρό θέλει πραγματικά να το φάει και δεν το πιέζεις!

 

Το πρόβλημα ξεκινά όταν η εισαγωγή στις στερεές γίνεται αυτοσκοπός (:"το μωρό τότε πρέπει να τρώει αυτά και να κάνει χ γεύματα") και το μωρό πιέζεται χωρίς να είναι έτοιμο! Επίσης όταν οι στερεές παραγκωνίζουν το θηλασμό: η μαμά πιστεύει ή οδηγείται να πιστέψει ότι το γάλα της δεν είναι τόσο χρήσιμο και παρότι το μωρό ζητάει να θηλάσει, εκείνη "αποφεύγει" προκειμένου να του δώσει π.χ. κρέμα...

 

Αν κάτι δεν είναι κατανοητό ακόμα πες μου.

 

 

καταλαβα τι λες,εγω σκεφτομαι να ξεκινησω με φρουτακια 5,5 μηνων και μετα στους 6 μηνες να βαλω και το απογευματινο που σαφως δεν θα ειναι τιποτα ετοιματζιδικο,θα μπορουσε να ηταν λαχανικο ας πουμε ή ισως αυτς τις βιολογικες κρεμες που ακουω κατα καιρους οτι δινουνε στα παιδια,απο 6 μηνων τι κρεμα βιολογικη μπορω να δωσω εννοω αυτες τις holle.Για μενα ο θηλασμος θα ειναι πρωτα και μετα τα γευματα,ο μικρος μου ειναι πολυ βυζακιας θελει ολο γαλατακι της μαμας και εγω δεν θα του το στερησω!!!Απλα επειδη ακυω κοπελες να λενα οτι απο τοτε που μπηκαν οι στερεες μειωθηκε το γαλα και αποθηλασαν δεν θελω να το παθω και εγω..Επισης δεν θελω να δωσω στο παιδι οτιδηποτε εχει μεσα ξενο γαλα,ας πουμε αυτες οι κρεμες βανιλια ή αργοτερα γιαουρτακια!Εσυ με τι ειχες ξεκινησει το παιδι σου και τι του εδινες για απογευματινο?

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καταλαβα τι λες,εγω σκεφτομαι να ξεκινησω με φρουτακια 5,5 μηνων και μετα στους 6 μηνες να βαλω και το απογευματινο που σαφως δεν θα ειναι τιποτα ετοιματζιδικο,θα μπορουσε να ηταν λαχανικο ας πουμε ή ισως αυτς τις βιολογικες κρεμες που ακουω κατα καιρους οτι δινουνε στα παιδια,απο 6 μηνων τι κρεμα βιολογικη μπορω να δωσω εννοω αυτες τις holle.Για μενα ο θηλασμος θα ειναι πρωτα και μετα τα γευματα,ο μικρος μου ειναι πολυ βυζακιας θελει ολο γαλατακι της μαμας και εγω δεν θα του το στερησω!!!Απλα επειδη ακυω κοπελες να λενα οτι απο τοτε που μπηκαν οι στερεες μειωθηκε το γαλα και αποθηλασαν δεν θελω να το παθω και εγω..Επισης δεν θελω να δωσω στο παιδι οτιδηποτε εχει μεσα ξενο γαλα,ας πουμε αυτες οι κρεμες βανιλια ή αργοτερα γιαουρτακια!Εσυ με τι ειχες ξεκινησει το παιδι σου και τι του εδινες για απογευματινο?

 

Η επίσημη οδηγία είναι εισαγωγή στις στερεές μετά τη συμπλήρωση του 6ου μήνα, εκτός αν το μωρό δείχνει σαφώς έτοιμο για στερεές νωρίτερα (π.χ. πάει να σου αρπάξει τη μπουκιά από το στόμα ή ορμάει στο πιάτο σου καταλαβαίνοντας ότι πρόκειται για φαγητό).

 

Για το πότε θα εισάγεις τι, σου είπα ήδη ότι το καλύτερο είναι να δεις τις οδηγίες του γιατρού σου: π.χ. τα δημητριακά συνήθως συστήνονται κοντά στον 8ο μήνα. Άρα κάπου τότε μπορείς να βάλεις και τις βιολογικές κρέμες, που συνήθως περιέχουν και κάτι περισσότερο από το ρύζι. Ωστόσο, επειδή πριν από κάποιους μήνες είχε ξεσπάσει ένα σκάνδαλο με κάποιες βρεφικές τροφές λόγω του ρυζιού που περιείχαν και κάπου εμπλεκόταν και η Holle, ψάξτο λίγο ως θέμα (έχει αναφερθεί στο forum) και ανάλογα διάλεξε τι θα πάρεις.

 

Γαλακτοκομικά (αλλά όχι ξένο γάλα, αν δεν σκοπεύεις να αποθηλάσεις) μπορείς να δώσεις περίπου στους 10 μήνες - κι εδώ οι οδηγίες κάθε παιδιάτρου διαφέρουν. Τα "παιδικά" γιαουρτάκια δεν προσφέρουν κάτι περισσότερο στο παιδί από το φυσικό παραδοσιακό γιαούρτι - το αντίθετο μάλιστα.

 

Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι με βάση τη δική μου εμπειρία γιατί δεν θέλω να σε προκαταβάλω:lol:. Κάθε παιδί έχει άλλες προτιμήσεις και άλλη σχέση με το φαγητό. Ξεκινήστε πρώτα, δες πώς δέχεται τις τροφές και τις νέες υφές και κινείσαι ανάλογα.

Πάντως, δεν υπάρχει πρόβλημα να δώσεις 2 φορές την ημέρα το ίδιο πράγμα: πχ. να δώσεις πρωί και απόγευμα φρούτο ή πρωί και απόγευμα φαγητό. Αρκεί μέσα στην εβδομάδα, το μωρό να δοκιμάζει ποικιλία τροφών (στα πλαίσια εκείνων που είναι κατάλληλες κάθε φορά για την ηλικία του).

Link to comment
Share on other sites

Η επίσημη οδηγία είναι εισαγωγή στις στερεές μετά τη συμπλήρωση του 6ου μήνα, εκτός αν το μωρό δείχνει σαφώς έτοιμο για στερεές νωρίτερα (π.χ. πάει να σου αρπάξει τη μπουκιά από το στόμα ή ορμάει στο πιάτο σου καταλαβαίνοντας ότι πρόκειται για φαγητό).

 

Για το πότε θα εισάγεις τι, σου είπα ήδη ότι το καλύτερο είναι να δεις τις οδηγίες του γιατρού σου: π.χ. τα δημητριακά συνήθως συστήνονται κοντά στον 8ο μήνα. Άρα κάπου τότε μπορείς να βάλεις και τις βιολογικές κρέμες, που συνήθως περιέχουν και κάτι περισσότερο από το ρύζι. Ωστόσο, επειδή πριν από κάποιους μήνες είχε ξεσπάσει ένα σκάνδαλο με κάποιες βρεφικές τροφές λόγω του ρυζιού που περιείχαν και κάπου εμπλεκόταν και η Holle, ψάξτο λίγο ως θέμα (έχει αναφερθεί στο forum) και ανάλογα διάλεξε τι θα πάρεις.

 

Γαλακτοκομικά (αλλά όχι ξένο γάλα, αν δεν σκοπεύεις να αποθηλάσεις) μπορείς να δώσεις περίπου στους 10 μήνες - κι εδώ οι οδηγίες κάθε παιδιάτρου διαφέρουν. Τα "παιδικά" γιαουρτάκια δεν προσφέρουν κάτι περισσότερο στο παιδί από το φυσικό παραδοσιακό γιαούρτι - το αντίθετο μάλιστα.

 

Δεν μπορώ να σου προτείνω κάτι με βάση τη δική μου εμπειρία γιατί δεν θέλω να σε προκαταβάλω:lol:. Κάθε παιδί έχει άλλες προτιμήσεις και άλλη σχέση με το φαγητό. Ξεκινήστε πρώτα, δες πώς δέχεται τις τροφές και τις νέες υφές και κινείσαι ανάλογα.

Πάντως, δεν υπάρχει πρόβλημα να δώσεις 2 φορές την ημέρα το ίδιο πράγμα: πχ. να δώσεις πρωί και απόγευμα φρούτο ή πρωί και απόγευμα φαγητό. Αρκεί μέσα στην εβδομάδα, το μωρό να δοκιμάζει ποικιλία τροφών (στα πλαίσια εκείνων που είναι κατάλληλες κάθε φορά για την ηλικία του).

 

 

Σε ευχαριστω πολυ με βοηθησες αρκετα,αν χρειαστω κατι θα σου πω!

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι. Αυτές τις μέρες μέτραγα πάνες. Η μικρή τρέφεται καλά μου βγήκαν 6-7 με την πρώτη πρωινή διπλή άρα θεωρώ ότι θέμα παραγωγής και γάλακτος δεν έχουμε. Εν το μεταξύ τις τελευταίες μέρες δεν τρώει στερεά παρά λίγες κουταλιές 30-40 μλ και αυτές όχι με πάθος. Το θέμα είναι ότι κόλλησε η ζυγαριά.Σας παραθέτω μετρήσεις για να έχετε καλύτερη εικόνα.

 

30/9 3580 (γέννηση)

4/10 3360 (έξοδος)

3/12 4730

4/02 6500

1/04 7700

1/06 8500

Από ζυγαριά παιδιάτρου τα παραπάνω

 

30/7 8800 Σε δικιά μου ζυγαριά και

σήμερα που την ζύγισα μου έβγαλε 8870!!

 

Είναι δυνατόν θερμιδικά να μην την καλύπτει το γάλα?

 

Και κάτι άλλο 3ο γεύμα δεν έχω δώσει ακόμα γιατί συνήθως δεν προλαβαίνω κάνει 2 2ωρους ύπνους μες την μέρα και αυτό μας πίσω χρονικά. Λέτε να έχει παίξει ρόλο και αυτό?

 

Όσο για το ύψος και μένα η εξίσωση την βγάζει 1,64! Και εγώ είμαι 1,70 απλά ο μπαμπάς μας είναι 1,78. Άρα πρέπει να πέσει από την καμπύλη γέννησης. Τι να πω. Πώς μπορούμε να επιβεβαιώσουμε ότι δεν έχει πρόβλημα ανάπτυξης λόγω του ύψους και είναι κάτι φυσιολογικό λόγω γονιδίων?

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Πως τοεξηγείς ότι ένας σύμβουλος θηλασμού και παιδίατρος προτείνει 2ή3 γεύματα στερεών και 2 ή 3 γεύματα θηλασμού μετά τους 7 μήνες και αντικατάσταση γευμάτων; Και πως εγώ θα ξέρω ότι το παιδί ήπιε τα 500 μλ; Και μίλιστα μου λέει για να γίνει αντικατάσταση γευμάτων να μη δίνω μετά γάλα. Γιατί έχω και το επιχείρημα να αντικρούσω ότι δεν ακούω τους γιατρούς.

 

Δεν χρειάζεται κάποια ιδιαίτερη εξήγηση.

 

Αν δίνει άκαμπτες συμβουλές, σημαίνει ότι δεν έχει δει κανένα παιδί να μεγαλώνει θηλάζοντας, δεν έχει δει καν παιδιά να μεγαλώνουν από κοντά. Έχει μάθει κάποιους κανόνες και νομίζει ότι μπορούν να εφαρμοστούν σε όλα τα παιδιά ανεξαιρέτως. Του διαφεύγει ότι αυτά είναι μέσοι όροι και στη φύση η τυπική απόκλιση από το μέσο όρο είναι τεράστια. Αν δεν ήταν τεράστια θα είχαμε όλοι περίπου το ίδιο βάρος, το ίδιο ύψος, τον ίδιο σωματότυπο. Όμως δεν είναι έτσι, είναι φυσιολογικό να έχεις κάποιος ύψος 210 εκατοστά ή 150 εκατοστά. Ο πρώτος δεν είναι γίγαντας και ο δεύτερος δεν είναι νάνος.

 

Η πιστοποίηση διασφαλίζει ένα ελάχιστο γνώσεων για το θηλασμό αλλά δεν διασφαλίζει ούτε την εφαρμογή αυτών των γνώσεων ούτε την τήρηση της δεοντολογίας παρόλο που αυτός που κατέχει την πιστοποίηση δεσμεύεται να τηρεί το κώδικα δεοντολογίας. Μεταξύ άλλων αναφέρεται και η δέσμευση να υποστηρίζει μόνο απόψεις επιστημονικά τεκμηριωμένες...

 

 

Τα βρέφη που θηλάζουν ΔΕΝ πίνουν 500 ml γάλα σε δύο γεύματα, συνήθως δεν τα πίνουν ούτε σε τρία.

 

Οι οδηγίες για 2-3 θηλασμούς και 3 γεύματα στερεών υπάρχουν γραμμένες στα περισσότερα βιβλία που δεν υποστηρίζουν το θηλασμό, έχουν διαδοθεί εδώ και δεκαετίες και οι περισσότεροι γιατροί δεν φαντάζονται ότι μπορεί να μεγαλώνει ένα μωρό διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

Αν δίνει άκαμπτες συμβουλές, σημαίνει ότι δεν έχει δει κανένα παιδί να μεγαλώνει θηλάζοντας, δεν έχει δει καν παιδιά να μεγαλώνουν από κοντά. Έχει μάθει κάποιους κανόνες και νομίζει ότι μπορούν να εφαρμοστούν σε όλα τα παιδιά ανεξαιρέτως.

 

Ακριβώς. Είναι σαν όλους τους ανθρώπους που άλλες αντιλήψεις έχουν για το μεγάλωμα και την ανατροφή ενός παιδιού πριν γίνουν γονείς και άλλες μετά.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

 

Όσο για το ύψος και μένα η εξίσωση την βγάζει 1,64! Και εγώ είμαι 1,70 απλά ο μπαμπάς μας είναι 1,78. Άρα πρέπει να πέσει από την καμπύλη γέννησης. Τι να πω. Πώς μπορούμε να επιβεβαιώσουμε ότι δεν έχει πρόβλημα ανάπτυξης λόγω του ύψους και είναι κάτι φυσιολογικό λόγω γονιδίων?

πολυ σωστη παρατηρηση

και τα δικα μου παιδια απο την 60η θεση που ειναι η καμπυλη γεννησης πρεπει να πεσουν στην 35η περιπου (συμφωνα με την εξισωση)

συμφωνα ομως με τα τωρινα δεδομενα ειναι στη μεση μεταξυ 10ης και 25ης θεσης ,αλλα ειναι αλλεργικα ,οποτε μαλλον ειναι σιγουρο οτι επηρεαζονται απο την αλλεργια

ετσι δεν ειναι ?

πραγμαικα ποση πιθανοτητα εχουμε να φτασουμε σε αναμενομενα υψη με αυτες τις συνθηκες ,δηλ,αφου χανουμε σε καμπυλες τωρα θα τις αναπληρωσουμε στο μελλον?

 

 

το δικο σου το παιδακι σε πια καμπυλη βρισκεται τωρα?

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστη παρατηρηση

και τα δικα μου παιδια απο την 60η θεση που ειναι η καμπυλη γεννησης πρεπει να πεσουν στην 35η περιπου (συμφωνα με την εξισωση)

συμφωνα ομως με τα τωρινα δεδομενα ειναι στη μεση μεταξυ 10ης και 25ης θεσης ,αλλα ειναι αλλεργικα ,οποτε μαλλον ειναι σιγουρο οτι επηρεαζονται απο την αλλεργια

ετσι δεν ειναι ?

πραγμαικα ποση πιθανοτητα εχουμε να φτασουμε σε αναμενομενα υψη με αυτες τις συνθηκες ,δηλ,αφου χανουμε σε καμπυλες τωρα θα τις αναπληρωσουμε στο μελλον?

 

 

το δικο σου το παιδακι σε πια καμπυλη βρισκεται τωρα?

 

Η εξίσωση δεν είναι υποχρεωτικό ότι θα τηρηθεί. Άρα δεν "πρέπει" να πέσουν... Αυτό που υποδηλώνει η εξίσωση είναι το ποιο ύψος είναι το μίνιμουμ. Κάτω από αυτό πρέπει να ψάξουμε περαιτέρω. Όπως είπα όμως και παραπάνω, πολύ συχνά κάποια παιδιά ψηλώνουν πολύ περισσότερο από την εξίσωση αυτή, προφανώς επηρεαζόμενα περισσότερο από τα γονίδια άλλων ψηλότερων (των γονέων τους) προγόνων.

Link to comment
Share on other sites

πολυ σωστη παρατηρηση

και τα δικα μου παιδια απο την 60η θεση που ειναι η καμπυλη γεννησης πρεπει να πεσουν στην 35η περιπου (συμφωνα με την εξισωση)

συμφωνα ομως με τα τωρινα δεδομενα ειναι στη μεση μεταξυ 10ης και 25ης θεσης ,αλλα ειναι αλλεργικα ,οποτε μαλλον ειναι σιγουρο οτι επηρεαζονται απο την αλλεργια

ετσι δεν ειναι ?

πραγμαικα ποση πιθανοτητα εχουμε να φτασουμε σε αναμενομενα υψη με αυτες τις συνθηκες ,δηλ,αφου χανουμε σε καμπυλες τωρα θα τις αναπληρωσουμε στο μελλον?

 

 

το δικο σου το παιδακι τωρα σε πια καμπυλη βρισκεται

 

τις καμπύλες τις μελετούν όταν υπάρχει πρόβλημα .......

το πρόβλημα το αναγνωρίζει πρώτα ο παιδίατρος που παρακολουθεί το παιδί

π.χ ενώ ακολουθεί υψηλές καμπύλες ξαφνικά αρχίζει και πέφτει στις χαμηλές ή περνάει κάποιο διάστημα που δεν παίρνει ύψος κλπ.

μετά παραπέμπει .....

Ένας παιδοενδοκρινολόγος είναι σε θέση να κάνει αξιολόγηση στις καμπύλες και το ιστορικό του παιδιού και να αποφασίσει αν το παιδί πρέπει να κάνει εξετασεις παραπέρα και ποιες ειναι αυτές.

π.χ εμένα με ρωτησε εσύ στην ηλικία της πως ήσουν ....

δεν εχω βιβλίαριο αλλά θυμάμαι ότι σε όλες τις εκδηλώσεις του βρεφικού αλλά και το σχολείου μετά, ήμουν τελευταία στη σειρά....:oops::D

Το ψάξαμε παραπάνω γιατί μεταξύ 2-3 έτους είχε αρχίσει να παίρνει ύψος με πολύ αργό ρυθμό (υποτίθεται ότι μεταξύ 2-3 ετών θέλουμε να πάρει 7-7,5 πόντους και εμεις ήμασταν οριακά)και καθώς δεν κίνητε σε υψηλές καμπύλες αλλά στην καμπύλη 10 (και είχε αρχίσει να κατεβαίνει...) και με το δικό μου ενδοκρινολογικό ιστορικό έπρεπε να το ψάξουμε .....

Τώρα το άλλο σκέλος ....

Με μια πρώτη ματιά κάνοντας τον τύπο μπορούμε περίπου να προσδορίσουμε ποιες είναι οι δυνατότητες του παιδού με βάση το ύψος του μπαμπά και της μαμάς (γονιδιακή προδιάθεση) , μετά που βρίσκεται και τέλος αν εκεί που βρίσκεται πρέπει να δούμε το πως και το γιατί....

Τώρα όταν η απόκλιση μεταξύ καμπύλης γονιδιακής προδιάθεσης και καμπύλης που ακολουθεί το παιδί είναι παραπάνω απο 1,5 θεσεις δηλ πχ καμπύλη ΓΠ είναι 50, το παιδί ακολουθεί μεταξύ 10 και 25 ίσως να χρειάζεται να το κοιτάξουμε ...

Αναφέρομαι στις καμπύλες που διαμορφώνονται όταν το παιδί πια το μετράμε όρθιο...

Οι πληροφορίες που δίνω δηλ αφορούν αυτές τις ηλικίες γιατί πάνω εκεί μίλησα με παιδοενδοκρινολόγο.

Τα αναμενώμενα ύψη έχουν και μια αποκλιση +-5 ποντους....

0-3 ετών δεν μπορουμε να εχουμε σαφή εικόνα για το τελικό ύψος που θα έχει το παιδί

Είναι πολύ εξειδικευμένη συζήτηση για να βγουν συμπεράσματα έτσι απλά.

Όταν υπάρχει λόγος να ψάξουμε το θέμα του ύψους εκτός απο το ιστορικό του παιδιού κάνουμε μέτρηση οστικής ηλικίας αν π.χ το παιδί είναι στις χαμηλές καμπύλες 3 και κάτω και η οστική του ηλικία είναι μικρότερη της πραγματικής τότε ναι σίγουρα κάποια στιγμή θα "πάρει τα πάνω του".

Ως μπούσουλα αν μπορώ να το πω έτσι δεν κοιτάμε την καμπύλη γέννησης αλλά την καμπύλη γονιδιακής προδιάθεσης από μια ηλικία και μετά.

Το αναμενώμενο δεν είναι υποχρεωτικό σκορ απλά μας βοηθάει να δούμε αν υπάρχει κάποιο θεμα πάντα με την στήριξη του ειδικού.

Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω μια απορια κοριτσια ας με διαφωτισει καποιος.μιλατε για εισαγωγη σε στερεες τροφες μετα τον 6 μηνα. εμενα ο παιδιατρος μου στην κορη μου που την θηλαζα αποκλειστικα (αλλα και σε πολλες γνωστες μου μανουλες )ξεκινουν το ριζαλευρο στο τελος του τεταρτου μηνα.τελικα ποτε ξεκιναμε τις στερεες τροφες????

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

εχω και εγω μια απορια κοριτσια ας με διαφωτισει καποιος.μιλατε για εισαγωγη σε στερεες τροφες μετα τον 6 μηνα. εμενα ο παιδιατρος μου στην κορη μου που την θηλαζα αποκλειστικα (αλλα και σε πολλες γνωστες μου μανουλες )ξεκινουν το ριζαλευρο στο τελος του τεταρτου μηνα.τελικα ποτε ξεκιναμε τις στερεες τροφες????

 

Εδώ και αρκετά χρόνια, ο παγκόσμιος οργανισμός υγείας έχει βγάλει γενική οδηγία για αποκλειστικό θηλασμό για 6 μήνες και εισαγωγή στερεών μετά τις 180 ημέρες (δηλ. συμπληρωμένους 6 μήνες) από τη γέννηση του μωρού.

Link to comment
Share on other sites

μ'αρεσει που παινευα τον παιδιατρο μου για ενημερωμενο!!! η αληθεια ειναι οτι δεν το ακουσα και απο καμια αλλη μαμα αυτο! ασε που εδω που τα λεμε εμεις που θηλαζουμε αποκλειστικα τεινουμενα εξαφανιστουμε!!! κριμα. ευχαριστω evaMD

VCkup3.png W6T5p3.png
Link to comment
Share on other sites

Η εξίσωση δεν είναι υποχρεωτικό ότι θα τηρηθεί. Άρα δεν "πρέπει" να πέσουν... Αυτό που υποδηλώνει η εξίσωση είναι το ποιο ύψος είναι το μίνιμουμ. Κάτω από αυτό πρέπει να ψάξουμε περαιτέρω. Όπως είπα όμως και παραπάνω, πολύ συχνά κάποια παιδιά ψηλώνουν πολύ περισσότερο από την εξίσωση αυτή, προφανώς επηρεαζόμενα περισσότερο από τα γονίδια άλλων ψηλότερων (των γονέων τους) προγόνων.

την λεξη "πρεπει " την ανεφερα ετσι για να τονισω την διαφορα του υψους μεταξυ της καμπυλης γεννησης και του υψους που προκυπτει με την εξισωση ,γιατι πολλες φορες διαβαζω μανουλες που βασιζονται αποκλειστικα στην καμπυλη γεννησης για να παρακολουθησουν το υψος αλλα και το βαρος

μα ακριβως ουτε η εξισωση ειναι εντελως αξιοπιστη

μπορουμε να το διαπιστωσουμε αυτο ακομη και για μας τωρα ,εαν μετρησουμε τα δικα μας υψη συμφωνα με αυτην την εξισωση

 

 

 

τις καμπύλες τις μελετούν όταν υπάρχει πρόβλημα .......

το πρόβλημα το αναγνωρίζει πρώτα ο παιδίατρος που παρακολουθεί το παιδί

 

π.χ ενώ ακολουθεί υψηλές καμπύλες ξαφνικά αρχίζει και πέφτει στις χαμηλές ή περνάει κάποιο διάστημα που δεν παίρνει ύψος κλπ.

μετά παραπέμπει .....

ναι ενας προσεκτικος παιδιατρος και ενας προσεκτικος παιδοενδοκρινολογος

....

Αναφέρομαι στις καμπύλες που διαμορφώνονται όταν το παιδί πια το μετράμε όρθιο...
να πω εδω κατι ασχετο ,μια παιδιατρος μου ειχε μετρησει το παιδι 8 μηνων ορθιο ,με το ζορι το κρατησε:shock::shock:
Link to comment
Share on other sites

την λεξη "πρεπει " την ανεφερα ετσι για να τονισω την διαφορα του υψους μεταξυ της καμπυλης γεννησης και του υψους που προκυπτει με την εξισωση ,γιατι πολλες φορες διαβαζω μανουλες που βασιζονται αποκλειστικα στην καμπυλη γεννησης για να παρακολουθησουν το υψος αλλα και το βαρος

μα ακριβως ουτε η εξισωση ειναι εντελως αξιοπιστη

μπορουμε να το διαπιστωσουμε αυτο ακομη και για μας τωρα ,εαν μετρησουμε τα δικα μας υψη συμφωνα με αυτην την εξισωση

 

Δεν είναι θέμα αξιοπιστίας απλά π.χ στη δική μου την περίπτωση δεν μπορώ να έχω την απαίτηση η Χαρά να ακολουθεί καμπύλη μεγαλύτερη της 40 χωρίς όμως αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορεί να την ακολουθήσει. Και αντίστροφα δεν μπορώ να αγνοήσω όταν αρχίζει να πέφτει κάτω από την 10 χωρίς να δω αν υπάρχει κάτι παθολογικό.

 

 

ναι ενας προσεκτικος παιδιατρος και ενας προσεκτικος παιδοενδοκρινολογος

 

έτσι όπως οφείλουν να είναι όλοι ........πολύ προσεκτικοί .....

 

να πω εδω κατι ασχετο ,μια παιδιατρος μου ειχε μετρησει το παιδι 8 μηνων ορθιο ,με το ζορι το κρατησε:shock::shock:

 

όρθια μέτρηση κάνουμε όταν το παιδί είναι σε θέση να κρατήσει το σώμα του εντελώς όρθιο (να υπακούσει σε εντολές τύπου κάτσε για λίγο ακίνητο, βάλε τα ποδαράκια το ένα δίπλα στο άλλο, μην κουνάς το κεφαλάκι για λίγο.......και όλα αυτά μαζί)

Η δική μου παιδίατρος άρχισε να μετράει τη Χαρά όρθια απο 26 μηνών παρολο που περπάτησε απο 11 μηνών.

Η διαφορά της μιας μέτρησης με την άλλη είναι πολύ μεγάλη στη δική μας περίπτωση είναι 5-6 πόντοι.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...