Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

Απλά σκέφτομαι ότι εγώ της στέρησα σε ανάπτυξη τους πρώτους 2 μήνες που πήρε μόνο 1150 και ότι σ αυτό οφείλεται το γεγονός που δεν θα τριπλασιάσουμε το βάρος και όχι σε γενετική προδιάθεση. Βέβαια και εγώ και ο πατέρας της είμαστε αδύνατοι αλλά δεν ξέρω.....

 

Γιατί λες ότι εσύ της στέρησες την ανάπτυξη τους πρώτους 2 μήνες;;!!

 

Για το ύψος θα το ψάξω αν και παλιότερα που έψαχνα δεν βρήκα κάτι θα ξανά προσπαθήσω.

Δες εδώ το μήνυμα 2734 κυρίως (αν έχεις χρόνο δες όλη την ανάλυση της ΚΡΙΣΤΙΝΑ στο θέμα αυτό σε λίγο προηγούμενα και επόμενα μηνύματα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24874&page=55

 

Εν το μεταξύ έχει πολύ αλλόκοτη συμπεριφορά στο στήθος. Με το που την πλησιάζω στον καναπέ κλαίει σαν δαιμονισμένη. Δεν θέλει με τίποτα κάνει συχνά και μικρά γεύματα (ύστερα από δική μου πάντα προσφορά). Το προσφέρω σε κάθε ευκαιρία αλλά αν δεν θέλει τέλος!!!!

Μήπως αντί να προσφέρεις, την ...πιέζεις;

 

Δεν έχω μετρήσει γεύματα γιατί ολοκληρωμένο δεν κάνουμε ποτέ (μόνο την νύχτα). Υπήρξαν και κάποιες νύχτες που ξύπνησε και δεν ήθελε γάλα και κοιμήθηκε με κούνημα. Στην αρχή νόμιζα ότι είναι απεργία αλλά δεν δείχνει αποστροφή απλά δεν έχει το μυαλό της. Δεν θεωρώ ότι έχω θέμα παραγωγής γιατί ακούω που καταπίνει και πάντα δίνω στήθος πριν τη στερεά.

Τι εννοείς με το "ολοκληρωμένα";

 

Πόσες πάνες πρέπει να βρέχει?Παρατήρησα ότι μειώθηκαν σε ποσότητα (όχι σε συχνότητα). Φοβάμαι κορίτσια ότι η μικρή δεν παίρνει αρκετό γάλα (γυρνάμε στις ανησυχίες του 1ου τριμήνου) αλλά αφού δεν θέλει τι να κάνω? Να την ενοχλεί η ζέστη?

5-6 βρεγμένες πάνες. Το καλοκαίρι επειδή ιδρώνουν, ίσως τα ούρα να είναι λιγότερα. Ούρα κίτρινα, που μυρίζουν έντονα ή σημάδια στην πάνα σαν τριμμένο τούβλο, είναι σημάδια ήπιας αφυδάτωσης. Αν το μωρό δεν δέχεται άλλο γάλα/νερό/τροφή (ώστε να αναπληρώσει), τότε φρόντισε να είναι σε πιο δροσερό περιβάλλον.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Γιατί λες ότι εσύ της στέρησες την ανάπτυξη τους πρώτους 2 μήνες;;!!

 

 

Δες εδώ το μήνυμα 2734 κυρίως (αν έχεις χρόνο δες όλη την ανάλυση της ΚΡΙΣΤΙΝΑ στο θέμα αυτό σε λίγο προηγούμενα και επόμενα μηνύματα:

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=24874&page=55

 

 

Μήπως αντί να προσφέρεις, την ...πιέζεις;

 

 

Τι εννοείς με το "ολοκληρωμένα";

 

 

5-6 βρεγμένες πάνες. Το καλοκαίρι επειδή ιδρώνουν, ίσως τα ούρα να είναι λιγότερα. Ούρα κίτρινα, που μυρίζουν έντονα ή σημάδια στην πάνα σαν τριμμένο τούβλο, είναι σημάδια ήπιας αφυδάτωσης. Αν το μωρό δεν δέχεται άλλο γάλα/νερό/τροφή (ώστε να αναπληρώσει), τότε φρόντισε να είναι σε πιο δροσερό περιβάλλον.

 

Σ ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

 

Το μωρό τους πρώτους 2 μήνες δεν θήλαζε αποτελεσματικά πήγα σε οστεοπαθητικό ο οποίος βοήθησε αρκετά άρχισα επαναγαλακτισμό με συμπληρώματα και θήλαστρο της έδινα με σύριγγα και sns αλλά το μωρό κουραζόταν και κοιμόταν στο στήθος.Τον πρώτο μήνα πήρε 400γρ τον 2ο 750 μετά πήραμε τα πάνω μας. Τον πρώτο μήνα μετά την προσπάθεια πήρε 1200.Θεωρώ λοιπόν ότι τους πρώτους μήνες δεν έπαιρνε το γάλα που έπρεπε και ο ρυθμός ανάπτυξης δεν ήταν αυτό που θα μπορούσε.

Νοιώθω λοιπόν υπεύθυνη και σαν να τρέχω να προλάβω την καμπύλη της.

 

Γενικά είναι πολύ ανήσυχο παιδί με δυσκολία στον ύπνο και όποτε την βλέπω γκρινιάρα της δίνω στήθος και ναι μπορεί κάποιες φορές να την πιέζω απλά θεωρώ ότι δεν πίνει πολύ αλλά μάλλον την υποτιμώ.

 

Ολοκληρωμένα εννοώ ότι μπορεί να ξεκινήσει να θηλάζει και να κάτι της αποσπάσει την προσοχή φεύγει όποτε μετά από λίγο ξανά προσπαθώ Γενικά δεν περιμένω από εκείνη να ζητήσει. Κάποιες φορές το παίρνει πιπιλάει λίγο και φεύγει ούτε καν προλαβαίνει να κατέβει Και όταν νυστάζει είναι φορές που δεν θέλει το στήθος και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί (ένα παιδί που πάντα κοιμόταν εκεί.)Το στήθος βέβαια είναι πάντα μαλακό άρα θεωρώ ότι κάτι τραβάει. Σωστά?

 

5-6 Είναι σίγουρα απλά είναι αυτό που λες έχουν μειωθεί σε βάρος. Σημάδια αφυδάτωσης δεν έχει η πάνα.Το νερό της αρέσει πολύ αλλά της δίνω μέχρι 100 μλ το 24ωρο.

 

Αυτό για το ύψος θα το κοιτάξω μες την μέρα σ ευχαριστώ που το βρήκες για μένα.

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.

Το μωρό τους πρώτους 2 μήνες δεν θήλαζε αποτελεσματικά πήγα σε οστεοπαθητικό ο οποίος βοήθησε αρκετά άρχισα επαναγαλακτισμό με συμπληρώματα και θήλαστρο της έδινα με σύριγγα και sns αλλά το μωρό κουραζόταν και κοιμόταν στο στήθος.Τον πρώτο μήνα πήρε 400γρ τον 2ο 750 μετά πήραμε τα πάνω μας. Τον πρώτο μήνα μετά την προσπάθεια πήρε 1200.Θεωρώ λοιπόν ότι τους πρώτους μήνες δεν έπαιρνε το γάλα που έπρεπε και ο ρυθμός ανάπτυξης δεν ήταν αυτό που θα μπορούσε.

Νοιώθω λοιπόν υπεύθυνη και σαν να τρέχω να προλάβω την καμπύλη της.

Είναι πολύ κρίμα που μετά από αυτή την υπερπροσπάθεια, νιώθεις ενοχές! Αλοίμονο! Ένα μωρό που δεν θηλάζει αποτελεσματικά, συνήθως δεν πίνει αποτελεσματικά ούτε με το μπιμπερό. Στο λέω εκ πείρας.

Η σταδιακή αύξηση του βάρους δεν είναι σίγουρο ότι έγινε γιατί έκανες καλύτερη προσπάθεια στη συνέχεια, αλλά γιατί το μωρό μεγάλωνε και δυνάμωνε, οπότε μπορεί να συνεργαζόταν κι εκείνο καλύτερα. Κι ακόμα κι έτσι να είναι, τι θα μπορούσες να είχες κάνει περισσότερο τη δεδομένη στιγμή, με τη γνώση και την εμπειρία εκείνων των ημερών;

Πόσες γυναίκες ξέρεις που θα έμπαιναν στον κόπο να επαναγαλακτίσουν και ταΐζουν ένα μωράκι με σύριγγα και sns;

Ειλικρινά, δεν ξέρω με τι τρόπο πρέπει να σου μεταφέρω ότι θα έπρεπε να είσαι περήφανη που τα κάταφερες τόσο καλά και να μην έχεις ενοχές στο ελάχιστο. Έκανες για το μωρό σου το καλύτερο δυνατό!

 

Εξάλλου, σ' ό,τι αφορά την καμπύλη ανάπτυξης: οι μόνες περιπτώσεις που το μωρό σου θα μπορούσε να είναι σε άλλες καμπύλες και να "ευθύνεσαι" εσύ που δεν είναι, είναι:

- υποσιτισμός, δηλαδή μη επαρκής προσφορά τροφής

- αλλεργία, η οποία περνάει απαρατήρητη, ενώ δίνει σημάδια (π.χ. επίμονοι εμετοί, εκζέματα, κόκκινα μάγουλα, επίμονο σύγκαμα, κλπ) με αποτέλεσμα το μωρό να εκτίθεται συνέχεια στις ουσίες που το πειράζουν.

- ουρολοίμωξη - αυτό επειδή στα βρέφη συχνά δεν δίνει συμπτώματα, το υποψιαζόμαστε από στασιμότητα ή απώλεια βάρους και επιβεβαιώνεται με εξετάσεις.

- άλλη λοίμωξη, ασθένεια του μωρού που δεν θεραπεύεται ή δεν θεραπεύεται επαρκώς/συστηματικά.

 

Όλα όσα περιγράφεις δεν έχουν σχέση με τα παραπάνω... Άρα; Πώς είσαι εσύ υπεύθυνη για το βάρος του μωρού σου; Μήπως επειδή θηλάζεις; Αν έδινες μπουκάλι με ξένο γάλα, θα ήσουν πιο "ήσυχη"; Αυτό το τελευταίο δεν στο λέω με καμμία μομφή, στο λέω σαν "τροφή" για σκέψη... :wink:(όπως καταλαβαίνεις έχω περάσει από ανάλογους προβληματισμούς...)

 

Γενικά είναι πολύ ανήσυχο παιδί με δυσκολία στον ύπνο και όποτε την βλέπω γκρινιάρα της δίνω στήθος και ναι μπορεί κάποιες φορές να την πιέζω απλά θεωρώ ότι δεν πίνει πολύ αλλά μάλλον την υποτιμώ.

Για την ανησυχία: έχεις βρει πού μπορεί να οφείλεται; Σε ιδιοσυγκρασία; Σε λανθασμένες δικές σου προσδοκίες; (το λέω γιατί όλοι μας έχουμε επηρεαστεί σε κάποιο βαθμό από τα μωρά των διαφημίσεων...) Στην πίεση τη δική σου για επιπλέον φαγητό; Στη δική σου τυχόν ένταση που μπορεί να περνάει στο μωρό;

 

Ό,τι και να' ναι καλά κάνεις και προσφέρεις το στήθος. Ειδικά αφού είναι ένα μωρό που "ξεχνάει" να φάει. Μην την πιέζεις όμως! Άλλο προσφέρω, άλλο προσπαθώ να επιβάλω...

 

Ολοκληρωμένα εννοώ ότι μπορεί να ξεκινήσει να θηλάζει και να κάτι της αποσπάσει την προσοχή φεύγει όποτε μετά από λίγο ξανά προσπαθώ Γενικά δεν περιμένω από εκείνη να ζητήσει. Κάποιες φορές το παίρνει πιπιλάει λίγο και φεύγει ούτε καν προλαβαίνει να κατέβει Και όταν νυστάζει είναι φορές που δεν θέλει το στήθος και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί (ένα παιδί που πάντα κοιμόταν εκεί.)

Αυτό είναι φυσιολογικό στην ηλικία του μωρού. Φυσικά έχει να κάνει και με την ιδιοσυγκρασία του: συνήθως τα μωρά που λέμε "ανήσυχα", που δεν κοιμούνται πολύ κλπ. είναι και μωρά που ενδιαφέρονται πολύ για το περιβάλλον τους. Αυτά είναι κάπως αλληλένδετα.

 

Το στήθος βέβαια είναι πάντα μαλακό άρα θεωρώ ότι κάτι τραβάει. Σωστά?

Το λογικό είναι το στήθος να είναι μαλακό τώρα. Κριτήριο για την ποσότητα που παίρνει το μωρό και για την παραγωγή όμως θα πρέπει να είναι οι πάνες.

 

5-6 Είναι σίγουρα απλά είναι αυτό που λες έχουν μειωθεί σε βάρος. Σημάδια αφυδάτωσης δεν έχει η πάνα.Το νερό της αρέσει πολύ αλλά της δίνω μέχρι 100 μλ το 24ωρο.

Γιατί της περιορίζεις το νερό; Φοβάσαι ότι θα θηλάσει λιγότερο έτσι; Τα μωρά αυτορυθμίζονται... Μπορείς να τη ρωτήσεις αν θέλει νερό ή αν προτιμά να θηλάσει, δείχνοντας το στήθος και το ποτηράκι κι άστην να διαλέξει. Υπάρχει περίπτωση το μωρό σου να έχει περισσότερη ανάγκη από υγρά (νερό) αλλά να μην μπορεί να πιει άλλο γάλα... Αν της περιορίζεις το νερό, τι κερδίζεις;

 

Αυτό για το ύψος θα το κοιτάξω μες την μέρα σ ευχαριστώ που το βρήκες για μένα.

Να΄σαι καλά!

 

Κοίτα, δεν θα ήθελα να σε καθησυχάσω και τυχόν να περάσει κάτι απαρατήρητο, σε βάρος της ανάπτυξης του μωρού σου. Αν έχεις αμφιβολίες ή ερωτήματα που ο παιδίατρός σου δεν τα λαμβάνει σοβαρά υπ' όψιν, απευθύνσου και σε κάποιον παιδοαλλεργιολόγο ή παιδογαστρεντερολόγο.

Ίσως να σε βοηθήσει και μόνο το να σου επιβεβαίωσει και κάποιος άλλος ότι όλα είναι καλά.

Από την άλλη, πιστεύω ότι είναι σημαντικό να δεις το θέμα στις πραγματικές του διαστάσεις και να μην βασανίζεις τον εαυτό σου με ενοχές. :?

Link to comment
Share on other sites

EvaMD Σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ο θηλασμός είναι απ τα λίγα πράγματα στη ζωή που είμαι απόλυτα σίγουρη για την επιλογή μου. Για μένα δεν υπήρχε κάτι άλλο γι αυτό και προσπάθησα τόσο. Νοιώθω περήφανη που τα καταφέραμε αλλά ξέρεις αυτή η ευθύνη που έχουμε σαν γονείς πάντα σε βάζει σε σκέψεις και αγωνίες.

 

Το βάρος δεν μ ανησυχεί πλέον γιατί ακολουθεί την καμπύλη γέννησης παρόλο που είναι αλλεργική. Είναι στην 75η. Απλά πρέπει να το πάρω απόφαση ότι δεν θα το τριπλασιάσουμε στον χρόνο.(Εκεί μπαίνουν οι ενοχές)Σε αλλεργιολόγο πήγα κάναμε mayer κοπράνων που δεν έδειξαν τίποτα μου έδωσε μια κρέμα με κορτιζόνη (που φυσικά δεν έδωσα)και με κοίταζε σαν χάνος όταν του είπα ότι θηλάζω ακόμα ότι το παιδί δεν έχει φάει ρυζάλευρο και κρέμες εμπορίου και μου σύστησε όταν αποθηλάσω να της δώσω υποαλλεργικό γάλα!!! Σε παιδογαστρεντερολογο δεν έχω πάει θα το δοκιμάσω.

 

 

Το ύψος είναι αυτό που με ανησυχεί γιατί έπεσε στον 8ο (τώρα είμαστε 91/2)μια καμπύλη απ της γέννησης.

 

Είσαι πολύ σωστή για τα ανήσυχα παιδιά. όταν είμαστε έξω είναι ευτυχισμένη και φυσικά δεν κοιμάται αν δεν βρίσκεται σε αδιάφορο περιβάλλον. Δεν με ενοχλεί που δεν κοιμάται απλά νυστάζει και γκρινιάζει αλλά το μάτι παίζει συνέχεια. Βαριέται εύκολα και θέλει να είναι με κόσμο.Εντάξει δεν φανταζόμουν έτσι το μωρό μου αλλά υπάρχουν στιγμές που τα φτύνω και έχεις δίκιο πολλές φορές έχω ένταση και μάλλον της την μεταδίδω. Είναι και πολύ κολλημένη μαζί μου και αυτό με κουράζει λίγο.

 

Για το νερό ναι:?δεν δίνω για να πιει γάλα.

 

Τώρα ας πούμε κοιμήθηκε μια ώρα (συνήθως κοιμάται 2)και είναι μέσα στη γκρίνια και τρίβει τα μάτια της γιατί νυστάζει κι άλλο.Την έβαλα στο στήθος ήπιε γάλα αλλά το μάτι γαρίδα!!!!!!και πιπιλάει όλα της τα παιχνίδια!!!

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

EvaMD Σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ο θηλασμός είναι απ τα λίγα πράγματα στη ζωή που είμαι απόλυτα σίγουρη για την επιλογή μου. Για μένα δεν υπήρχε κάτι άλλο γι αυτό και προσπάθησα τόσο. Νοιώθω περήφανη που τα καταφέραμε αλλά ξέρεις αυτή η ευθύνη που έχουμε σαν γονείς πάντα σε βάζει σε σκέψεις και αγωνίες.

 

Το βάρος δεν μ ανησυχεί πλέον γιατί ακολουθεί την καμπύλη γέννησης παρόλο που είναι αλλεργική. Είναι στην 75η. Απλά πρέπει να το πάρω απόφαση ότι δεν θα το τριπλασιάσουμε στον χρόνο.(Εκεί μπαίνουν οι ενοχές)Σε αλλεργιολόγο πήγα κάναμε mayer κοπράνων που δεν έδειξαν τίποτα μου έδωσε μια κρέμα με κορτιζόνη (που φυσικά δεν έδωσα)και με κοίταζε σαν χάνος όταν του είπα ότι θηλάζω ακόμα ότι το παιδί δεν έχει φάει ρυζάλευρο και κρέμες εμπορίου και μου σύστησε όταν αποθηλάσω να της δώσω υποαλλεργικό γάλα!!! Σε παιδογαστρεντερολογο δεν έχω πάει θα το δοκιμάσω.

 

 

Το ύψος είναι αυτό που με ανησυχεί γιατί έπεσε στον 8ο (τώρα είμαστε 91/2)μια καμπύλη απ της γέννησης.

 

Είσαι πολύ σωστή για τα ανήσυχα παιδιά. όταν είμαστε έξω είναι ευτυχισμένη και φυσικά δεν κοιμάται αν δεν βρίσκεται σε αδιάφορο περιβάλλον. Δεν με ενοχλεί που δεν κοιμάται απλά νυστάζει και γκρινιάζει αλλά το μάτι παίζει συνέχεια. Βαριέται εύκολα και θέλει να είναι με κόσμο.Εντάξει δεν φανταζόμουν έτσι το μωρό μου αλλά υπάρχουν στιγμές που τα φτύνω και έχεις δίκιο πολλές φορές έχω ένταση και μάλλον της την μεταδίδω. Είναι και πολύ κολλημένη μαζί μου και αυτό με κουράζει λίγο.

 

Για το νερό ναι:?δεν δίνω για να πιει γάλα.

 

Τώρα ας πούμε κοιμήθηκε μια ώρα (συνήθως κοιμάται 2)και είναι μέσα στη γκρίνια και τρίβει τα μάτια της γιατί νυστάζει κι άλλο.Την έβαλα στο στήθος ήπιε γάλα αλλά το μάτι γαρίδα!!!!!!και πιπιλάει όλα της τα παιχνίδια!!!

 

Απαντώ εν τάχει:

 

1. Για το ύψος: διάβασε την ΚΡΙΣΤΙΝΑ κι αν έχεις απορίες ρώτα τη. Το έχει ψάξει πολύ.

2. Για την κούραση, σε καταλαβαίνω πολύ. Προφανώς έχεις παιδί υψηλών απαιτήσεων... Ο Θεός όμως ξέρει πού τα δίνει αυτά τα μωρά ;):lol:

3. Για τον ύπνο: εγώ στην αρχή, όταν ξυπνούσε θεωρούσα ότι αυτό ήταν. Στην πορεία κατάλαβα ότι όταν ξυπνούσε και είχε γκρίνια, ουσιαστικά νύσταζε κι άλλο, ακόμα κι αν δεν μπορούσε να ξανακοιμηθεί. Τώρα, στις φάσεις αυτές (ειδικά αν έχει ξυπνήσει νωρίτερα από το "συνηθισμένο" του), κλείνω τα πάντα (τηλεοράσεις, πολλά φώτα κλπ.), του μιλώ χαμηλόφωνα ή καθόλου, τον παίρνω αγκαλιά και είτε με βόλτα είτε με θηλασμό, ανάλογα τι προτιμά, προσπαθώ να τον ξανακοιμήσω. Κάποιες φορές δοκιμάζω να ξαπλώσω δίπλα του για να θηλάσει ξαπλωμένος και να ξανακοιμηθεί. Τις περισσότερες φορές αποδίδει αν και πολλές φορές ο ύπνος συνεχίζεται μόνο όσο τον κρατώ επάνω μου... Με κουράζει, δεν θα πω ψέμματα, αλλά το προτιμώ γιατί μετά έχει πολύ καλύτερη διάθεση.

Ειδικά στις φάσεις που βγάζει δόντια, ο ύπνος είναι κάπως έτσι...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

EvaMD Σ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια. Ο θηλασμός είναι απ τα λίγα πράγματα στη ζωή που είμαι απόλυτα σίγουρη για την επιλογή μου. Για μένα δεν υπήρχε κάτι άλλο γι αυτό και προσπάθησα τόσο. Νοιώθω περήφανη που τα καταφέραμε αλλά ξέρεις αυτή η ευθύνη που έχουμε σαν γονείς πάντα σε βάζει σε σκέψεις και αγωνίες.

 

Το βάρος δεν μ ανησυχεί πλέον γιατί ακολουθεί την καμπύλη γέννησης παρόλο που είναι αλλεργική. Είναι στην 75η. Απλά πρέπει να το πάρω απόφαση ότι δεν θα το τριπλασιάσουμε στον χρόνο.(Εκεί μπαίνουν οι ενοχές)Σε αλλεργιολόγο πήγα κάναμε mayer κοπράνων που δεν έδειξαν τίποτα μου έδωσε μια κρέμα με κορτιζόνη (που φυσικά δεν έδωσα)και με κοίταζε σαν χάνος όταν του είπα ότι θηλάζω ακόμα ότι το παιδί δεν έχει φάει ρυζάλευρο και κρέμες εμπορίου και μου σύστησε όταν αποθηλάσω να της δώσω υποαλλεργικό γάλα!!! Σε παιδογαστρεντερολογο δεν έχω πάει θα το δοκιμάσω.

 

 

Το ύψος είναι αυτό που με ανησυχεί γιατί έπεσε στον 8ο (τώρα είμαστε 91/2)μια καμπύλη απ της γέννησης.

 

Είσαι πολύ σωστή για τα ανήσυχα παιδιά. όταν είμαστε έξω είναι ευτυχισμένη και φυσικά δεν κοιμάται αν δεν βρίσκεται σε αδιάφορο περιβάλλον. Δεν με ενοχλεί που δεν κοιμάται απλά νυστάζει και γκρινιάζει αλλά το μάτι παίζει συνέχεια. Βαριέται εύκολα και θέλει να είναι με κόσμο.Εντάξει δεν φανταζόμουν έτσι το μωρό μου αλλά υπάρχουν στιγμές που τα φτύνω και έχεις δίκιο πολλές φορές έχω ένταση και μάλλον της την μεταδίδω. Είναι και πολύ κολλημένη μαζί μου και αυτό με κουράζει λίγο.

 

Για το νερό ναι:?δεν δίνω για να πιει γάλα.

 

Τώρα ας πούμε κοιμήθηκε μια ώρα (συνήθως κοιμάται 2)και είναι μέσα στη γκρίνια και τρίβει τα μάτια της γιατί νυστάζει κι άλλο.Την έβαλα στο στήθος ήπιε γάλα αλλά το μάτι γαρίδα!!!!!!και πιπιλάει όλα της τα παιχνίδια!!!

 

Είναι πολυ μικρό το μωρό γενικά για να εχεις εικονα του προς τα που θα παει

Η καμπυλη γέννησης δεν είναι ορόσημο

Το 75 στο βάρος είναι σούπερ

Στο ύψος σε ποια καμπυλη ειναι τωρα?

η παιδίατρος τι λεει?

Link to comment
Share on other sites

Απαντώ εν τάχει:

 

1. Για το ύψος: διάβασε την ΚΡΙΣΤΙΝΑ κι αν έχεις απορίες ρώτα τη. Το έχει ψάξει πολύ.

2. Για την κούραση, σε καταλαβαίνω πολύ. Προφανώς έχεις παιδί υψηλών απαιτήσεων... Ο Θεός όμως ξέρει πού τα δίνει αυτά τα μωρά ;):lol:

3. Για τον ύπνο: εγώ στην αρχή, όταν ξυπνούσε θεωρούσα ότι αυτό ήταν. Στην πορεία κατάλαβα ότι όταν ξυπνούσε και είχε γκρίνια, ουσιαστικά νύσταζε κι άλλο, ακόμα κι αν δεν μπορούσε να ξανακοιμηθεί. Τώρα, στις φάσεις αυτές (ειδικά αν έχει ξυπνήσει νωρίτερα από το "συνηθισμένο" του), κλείνω τα πάντα (τηλεοράσεις, πολλά φώτα κλπ.), του μιλώ χαμηλόφωνα ή καθόλου, τον παίρνω αγκαλιά και είτε με βόλτα είτε με θηλασμό, ανάλογα τι προτιμά, προσπαθώ να τον ξανακοιμήσω. Κάποιες φορές δοκιμάζω να ξαπλώσω δίπλα του για να θηλάσει ξαπλωμένος και να ξανακοιμηθεί. Τις περισσότερες φορές αποδίδει αν και πολλές φορές ο ύπνος συνεχίζεται μόνο όσο τον κρατώ επάνω μου... Με κουράζει, δεν θα πω ψέμματα, αλλά το προτιμώ γιατί μετά έχει πολύ καλύτερη διάθεση.

Ειδικά στις φάσεις που βγάζει δόντια, ο ύπνος είναι κάπως έτσι...

 

 

Αυτό το "υψηλών απαιτήσεων "το άκουσα πρώτη φορά από την σύμβουλο θηλασμού όταν η μικρή ήταν ενός μηνών(τότε θεωρούσα ότι ο θηλασμός έφταιγε γι αυτή τη συμπεριφορά).Αφού φίλοι και συγγενής παίρνουν αναβολή από τη ζωή τους κάθε φορά που την βλέπουν. Ελπίζω στο 2ο να περάσω πιο ήρεμα.

Στον ύπνο αυτό κάνω αλλά δεν αποδίδει πάντα ειδικά αν δεν είμαστε μόνες μας αναστατώνεται και μετά από καμιά ώρα περνάμε ταλαιπωρία. Ευχαριστώ πάντως για τις οδηγίες όταν πετυχαίνει σίγουρα περνάει καλύτερα η μέρα μας.

Είναι πολυ μικρό το μωρό γενικά για να εχεις εικονα του προς τα που θα παει

Η καμπυλη γέννησης δεν είναι ορόσημο

Το 75 στο βάρος είναι σούπερ

Στο ύψος σε ποια καμπυλη ειναι τωρα?

η παιδίατρος τι λεει?

 

Το ξέρω ότι είναι μικρό απλά φοβάμαι μήπως συμβαίνει κάτι για αυτή τη πτώση και δεν το πήρα χαμπάρι. Στην 75η γεννήθηκε σε βάρος ύψος και πκ. Στην αρχή έπεσε στο βάρος 2 καμπύλες. Ευτυχώς επανήλθαμε απλά θεωρώ ότι δεν θα τριπλασιάσει το βάρος της. Δηλαδή 10740 μέχρι τέλος Σεπτέμβρη λίγο δύσκολο.

 

Στο ύψος ήταν στον 8ο σχεδόν πάνω στην 50 (την μέτρησε 67,5 βέβαια η μικρή κουνιόταν αλλά ας το θεωρήσω ακριβές). Πριν ήταν μεταξύ 75-50

 

Ο παιδίατρος δεν ασχολείται με τις καμπύλες και όταν του είπα για το ύψος μου είπε ότι έχει προκαθοριστεί και να μην με αγχώνει.

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

μου είπε ότι έχει προκαθοριστεί και να μην με αγχώνει.

 

Τι εννοεί εχει προκαθοριστεί σου εξήγησε γιατί στο να μην αγχώνεσαι συμφωνώ:D αλλα το πρωτο δεν το καταλαβαίνω...

Μια χαρά είναι το μωρό

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεί εχει προκαθοριστεί σου εξήγησε γιατί στο να μην αγχώνεσαι συμφωνώ:D αλλα το πρωτο δεν το καταλαβαίνω...

Μια χαρά είναι το μωρό

 

Ότι έχει προκαθοριστεί με τη σύλληψη. Δηλαδή όσο είναι να ψηλώσει θα ψηλώσει και δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. Αλλά εμένα αυτό δεν με καθησυχάζει. Αγχώνομαι γιατί νοιώθω υπεύθυνη για την ανάπτυξη της και όταν ξεκινήσαμε τις στερεές ξεκίνησαν και τα προβλήματα. Ατοπική, κοκκινίλα και κύκλοι στα μάτια, πτώση στο ύψος και στην πκ (μικρή μεν αλλά πτώση). Όλοι αυτό μου λένε ότι είναι μια χαρά αλλά είπαμε η ευθύνη.....(ειδικά με ένα μωρό που ξεχνάει να φάει)

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Στην ηλικία της υπάρχει περίπτωση να πεινάει και να μην έχει την υπομονή να κατέβει το γάλα?και έτσι να χάνει το ενδιαφέρον της?Ξέρω ότι μετράμε πάνες αλλά τώρα με τη ζέστη δεν είμαι σίγουρη αν τα κάνει μια ή δύο.

 

Και της δίνω στερεές καμιά ώρα αφού έχει θηλάσει και τρώει 80-90 μλ είναι αρκετό?Και 2ωρο να περάσει πάλι τόσο νομίζω θα φάει. Μετά δεν θέλει γάλα. Καμιά ώρα μετά το παίρνει.

 

3ο γεύμα και της δίνω (κάτι ο ύπνος κάτι το ότι είμαστε έξω σπανίως κάνουμε 3 γεύματα.)Θα έπρεπε στην ηλικία που είναι να της δίνω?

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

Ότι έχει προκαθοριστεί με τη σύλληψη. Δηλαδή όσο είναι να ψηλώσει θα ψηλώσει και δεν μπορώ να κάνω κάτι για αυτό. Αλλά εμένα αυτό δεν με καθησυχάζει. Αγχώνομαι γιατί νοιώθω υπεύθυνη για την ανάπτυξη της και όταν ξεκινήσαμε τις στερεές ξεκίνησαν και τα προβλήματα. Ατοπική, κοκκινίλα και κύκλοι στα μάτια, πτώση στο ύψος και στην πκ (μικρή μεν αλλά πτώση). Όλοι αυτό μου λένε ότι είναι μια χαρά αλλά είπαμε η ευθύνη.....(ειδικά με ένα μωρό που ξεχνάει να φάει)

 

Να ρωτήσω κάτι άλλο. Στην ηλικία της υπάρχει περίπτωση να πεινάει και να μην έχει την υπομονή να κατέβει το γάλα?και έτσι να χάνει το ενδιαφέρον της?Ξέρω ότι μετράμε πάνες αλλά τώρα με τη ζέστη δεν είμαι σίγουρη αν τα κάνει μια ή δύο.

 

Και της δίνω στερεές καμιά ώρα αφού έχει θηλάσει και τρώει 80-90 μλ είναι αρκετό?Και 2ωρο να περάσει πάλι τόσο νομίζω θα φάει. Μετά δεν θέλει γάλα. Καμιά ώρα μετά το παίρνει.

 

3ο γεύμα και της δίνω (κάτι ο ύπνος κάτι το ότι είμαστε έξω σπανίως κάνουμε 3 γεύματα.)Θα έπρεπε στην ηλικία που είναι να της δίνω?

 

Τι ακριβως τρωει απο στερεες?

έχεις προσέξει αν η γκρίνια της έχει να κάνει με το τι εχει φαει....π.χ είναι πιο έντονη μερικές φορές

Καταλαβαίνω τις αγωνίες σου όλες οι μαμάδες τα περνάμε αυτά ειδικά όταν υπάρχουν ενδείξεις για αλλεργία/δυσανεξία π.χ

Πίστεψε με δεν μετρησα ποτε τα μλ που έτρωγε η δικιά μου κυρίως γιατί τα αλασμένα το κόψαμε πολύ νωρίς (έτρωγε κομματάκια στην ηλικία σας) αλλά και επειδή πάντα θεωρούσα ότι την ποσότητα την καθορίζει εκείνη (δεν ειχα ποτε στόχο)

Το ύψος και το βάρος είναι μια χαρά

Για τα υπόλοιπα που λες ναι με προβληματίζεις κυρίως για την ατοπική και κόκκινους κύκλους στα μάτια....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τι ακριβως τρωει απο στερεες?

έχεις προσέξει αν η γκρίνια της έχει να κάνει με το τι εχει φαει....π.χ είναι πιο έντονη μερικές φορές

Καταλαβαίνω τις αγωνίες σου όλες οι μαμάδες τα περνάμε αυτά ειδικά όταν υπάρχουν ενδείξεις για αλλεργία/δυσανεξία π.χ

Πίστεψε με δεν μετρησα ποτε τα μλ που έτρωγε η δικιά μου κυρίως γιατί τα αλασμένα το κόψαμε πολύ νωρίς (έτρωγε κομματάκια στην ηλικία σας) αλλά και επειδή πάντα θεωρούσα ότι την ποσότητα την καθορίζει εκείνη (δεν ειχα ποτε στόχο)

Το ύψος και το βάρος είναι μια χαρά

Για τα υπόλοιπα που λες ναι με προβληματίζεις κυρίως για την ατοπική και κόκκινους κύκλους στα μάτια....

 

Τρώει αβοκάντο, βερίκοκο, πεπόνι, καρπούζι, μπανάνα (μερικές φορές λόγω δυσκοιλιότητας)πατάτα,καρότο,γλυκοπατάτα,κολοκύθα, μπρόκολο(λίγο)κοτόπουλο,μοσχάρι και τώρα τελευταία της έδωσα μπασμάτι, αστράκι και κριθαράκι. Το απόγευμα δαμασκηνά σταφίδες και δημητριακά βρώμη κεχρί φαγόπυρο....

 

Χθες είδα κάτι βλέννες στα κακά αλλά θεωρώ ότι φταίω εγώ έφαγα παγωτό....

 

Ναι είναι μέρες που τις περνάμε καλύτερα και άλλες που η γκρίνια δεν παλεύεται (κάποιες φορές δείχνει να πονάει κιόλας)ένα βράδυ μου κανε εμετό το γάλα αχώνευτο αφού είχαν περάσει 3 ώρες!!

 

Και εγώ την αφήνω εκείνη να καθορίσει τις ποσότητες απλά το έχω παρατηρήσει ότι από τον 7ο οι ποσότητες είναι ίδιες.

 

Οι κόκκινοι κύκλοι είναι στάνταρ στην αρχή νόμιζα ότι είναι από την νύστα όμως μετά παρατήρησα ότι και όταν ξυπνάει πάλι έχει. Κάπου εκεί χτύπησε καμπανάκι.

 

Όταν έκανε την ατοπική (από το αχλάδι)τα κόψαμε όλα της έδινα μόνο μήλο κομπόστα και έβαζα ένα ένα λίγες ποσότητες αφού πέρασε μια βδομάδα αποχής (και έτσι πέρασε το έκζεμα)η σύμβουλος μου είπε τότε ότι όλο αυτό παίζει να επηρέασε την ανάπτυξη της.

RD3Up3.png
Link to comment
Share on other sites

. Από τη στιγμή που ακολουθεί την καμπύλη γέννησης μάλλον είναι οκ. Επίσης, μωρά που γεννήθηκαν μεγάλα για τη γενετική τους προδιάθεση, κάποια στιγμή κάνουν μια διόρθωση.

υπαρχουν καποιες στατιστικες για αυτην την διορθωση,?θελω να πω ποσες καμπυλες μπορει να αφορα φυσιολογικα αυτη η διορθωση?

και υπαρχει κιαυτο το μπερδεμα με τις καμπυλες για παιδια που θηλαζουν και τις καμπυλες, στα δικα μας τα παλια βιβλιαρια, που δημιουργηθηκαν απο στατιστικες σε μη θηλαζοντα παιδια

βγηκα off topic μου φαινεται

Link to comment
Share on other sites

υπαρχουν καποιες στατιστικες για αυτην την διορθωση,?θελω να πω ποσες καμπυλες μπορει να αφορα φυσιολογικα αυτη η διορθωση?

και υπαρχει κιαυτο το μπερδεμα με τις καμπυλες για παιδια που θηλαζουν και τις καμπυλες, στα δικα μας τα παλια βιβλιαρια, που δημιουργηθηκαν απο στατιστικες σε μη θηλαζοντα παιδια

βγηκα off topic μου φαινεται

 

Δεν έχω υπ' όψιν μου στατιστική για τη διόρθωση. Ξέρω όμως ότι π.χ. μωρά που γεννήθηκαν μεγάλα λόγω διαβήτη κύησης (της μαμάς) μπορεί να μην συνεχίσουν να είναι μεγαλόσωμα, αν δεν είναι αυτή η γενετική τους προδιάθεση.

 

Όσο για τις καμπύλες για τα μωρά που θηλάζουν, ναι, διαφέρουν από τις καμπύλες των βιβλιαρίων αλλά δεν παύουν να είναι κι αυτές "καμπύλες". Οι καμπύλες έχουν ένα εγγενές ελάττωμα: έχουν επιλεχθεί για να αποτυπώνουν στατιστικά την ανάπτυξη μόνο του μέσου όρου των παιδιών. Κάποια πολύ μεγαλόσωμα παιδιά και κάποια λεπτοκαμωμένα ή μικρόσωμα παιδιά που είναι όμως φυσιολογικά, θα είναι πάντα εκτός καμπυλών, άρα για το μάτι του "απαίδευτου" εκτός του "φυσιολογικού"... Εκεί, χρειάζεται ο κατάλληλος παιδίατρος που δεν θα καθησυχάσει με επιπολαιότητα ή αδιαφορία, όπως έγινε στην περίπτωσή σου, τους γονείς αλλά θα εκτιμήσει σωστά την όλη ανάπτυξη του συγκεκριμένου μωρού και αν το κρίνει απαραίτητο θα το παραπέμψει για περαιτέρω εξετάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω υπ' όψιν μου στατιστική για τη διόρθωση.
θα συνεχισω λιγο με τις καμπυλες μιας και εχουν σχεση με την διατροφη ,που ειναι και το θεμα του τοπικ

ποσες καμπυλες θεωρουνται φυσιολογικη διορθωση?

π.χ ο μεγαλος μου γιος ,μιας και μιλαμε για αυτον, γεννηθηκε με υψος(51 εκ) στην 60η θεση ,ανεβηκε στην 80η (μια καμπυλη δηλ).και μετα σταδιακα (μεχρι τον 20ο μηνα )επεσε στην 15η οπου και παραμενει.

Συνολικα δηλ.σε σχεση με την καμπυλη γεννησης υπαρχει μια πτωση 2 καμπυλων ,θα μπορουσε αυτο να θεωρηθει μια φυσιολογικη διορθωση η μια παθολογικη πτωση στα πλαισια της αλλεργιας? συμφωνα με την παιδοενδοκρινολογο το υψος αντιστοιχει στο υψος των γονιων

 

 

Όσο για τις καμπύλες για τα μωρά που θηλάζουν, ναι, διαφέρουν από τις καμπύλες των βιβλιαρίων αλλά δεν παύουν να είναι κι αυτές "καμπύλες".
ναι απλα αυτο που περιγραφω πανω , μπορει να εχει σχεση με τον θηλασμο δηλ.κατα τον θηλασμο τους πρωτους μηνες συνηθως,το μωρο παιρνει πολλη υψος και βαρος ,? ενω μετα λιγοτερο σε σχεση με τα παιδια που τρεφονται με ξενο γαλα ?

 

.

. Εκεί, χρειάζεται ο κατάλληλος παιδίατρος που δεν θα καθησυχάσει με επιπολαιότητα ή αδιαφορία, όπως έγινε στην περίπτωσή σου, τους γονείς αλλά θα εκτιμήσει σωστά την όλη ανάπτυξη του συγκεκριμένου μωρού και αν το κρίνει απαραίτητο θα το παραπέμψει για περαιτέρω εξετάσεις.
1. στην περιπτωση μας που υπηρχε αυτη η διακυμανση του υψους και η εξης του βαρους

2.βαρος γεννησης στον μεσο ορο (στην 50η θεση)που ανεβηκε στην 95η και μεχρι τον 22ο μηνα επεσε λιγο πιο κατω απο την 50η θεση

3.με ιστορικο αλλεργιας χωρις αλλα εμφανη συμπτωματα

τα παραπανω

δεν θα επρεπε να ανησυχισουν τον παιδιατρο, πριν του το πω εγω?

πως θα μπορουσε να εκτιμησει σωστοτερα την κατασταση ?

επειδη εμπλεκεται ο θηλασμος δεν μπορω να πω με σιγουρια τελικα τι γινεται με τις καμπυλες ,εσεις που ξερετε απο θηλασμο καλυτερα πειτε μου λιγο τι εγινε τελικα τοτε ?

το παιδι μου θηλασε μεχρι 18 μηνες και τωρα ειναι σχεδον 4 ετων (παρα 2 μηνες)

Link to comment
Share on other sites

θα συνεχισω λιγο με τις καμπυλες μιας και εχουν σχεση με την διατροφη ,που ειναι και το θεμα του τοπικ

 

δεν μπορω να σε βοηθησω προσωπικα, το μονο που μπορω να κανω ειναι να σου παραθεσω δυο αρθρα σχετικα μηπως και σου λυθουν οι αποριες σου,αν και νομιζω οτι θα σου δημιουργησω κι αλλες

 

http://pediatros-thes.gr/?page_id=623

 

http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/02/blog-post_04.html

 

μαλλον πιο καταλληλος ανθρωπος για να σου απαντησει ειναι η Αγλαια..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι απλα αυτο που περιγραφω πανω , μπορει να εχει σχεση με τον θηλασμο δηλ.κατα τον θηλασμο τους πρωτους μηνες συνηθως,το μωρο παιρνει πολλη υψος και βαρος ,? ενω μετα λιγοτερο σε σχεση με τα παιδια που τρεφονται με ξενο γαλα ?

και ομως Paros βοηθησες ,αυτο που υποψιαζομουν ισχυει

εδω η απαντηση του Παπαβεντση

Το φυσιολογικό μωρό, δηλαδή εκείνο που θηλάζει αποκλειστικά, τείνει να βάζει πολύ βάρος κατά τους πρώτους 3-4 μήνες της ζωής του. Η εντυπωσιακή αυτή αύξηση δεν πρέπει να μας ανησυχεί και δεν συνιστά παχυσαρκία. Έπειτα ο ρυθμός αύξησής του μειώνεται σημαντικά, σε αντίθεση με ό,τι συμβαίνει με το μωρό που πίνει μπιμπερό.

Αυτό σημαίνει πως τα παιδιά ενός έτους που θηλάζουν δεν είναι λεπτά, αλλά εκείνα που δε θηλάζουν παχύσαρκα! Αν βασιστούμε στις παραδοσιακές καμπύλες, μωρά εννιά μηνών που συνεχίζουν να θηλάζουν συχνά χαρακτηρίζονται ψευδώς ως λιποβαρή. Αντίστροφα, πάρα πολλά παιδιά με μπιμπερό, που στις παραδοσιακές καμπύλες φαίνονται να μεγαλώνουν φυσιολογικά, στην πραγματικότητα είναι παχύσαρκα. Το μέσο βάρος των βρεφών στην ηλικία του ενός έτους στο διάγραμμα του ΠΟΥ είναι ένα ολόκληρο κιλό λιγότερο από τα παλιά διαγράμματα! Αντί λοιπόν να τρομοκρατούμε μητέρες που θηλάζουν ότι το μωρό τους δεν παίρνει βάρος γιατί το γάλα τους «δεν είναι καλό, δεν είναι πια αρκετό», θα έπρεπε καλύτερα να κρούουμε τον κώδωνα του κινδύνου σε πολλές άλλες μητέρες που μεγαλώνουν μωρά και νήπια χωρίς να τα θηλάσουν, με αποτέλεσμα πρώιμη και παθολογική παχυσαρκία. Όλα αυτά σημαίνουν πρακτικά τα εξής:

Εάν ο παιδίατρός μας χρησιμοποιεί τις καμπύλες αύξησης που υπάρχουν στο βιβλιάριο υγείας του παιδιού μας, είναι πιθνό:

1.Κάποια παιδιά τριών ή τεσσάρων μηνών που θηλάζουν να χαρακτηρίζονται παχύσαρκα ενώ δεν είναι

2.Κάποια παιδιά τριών και τεσσάρων μηνών που παίρνουν μπιμπερό να χαρακτηρίζονται φυσιολογικά ενώ δεν παίρνουν ικανοποιητικό βάρος

3.Κάποια παιδιά ενός έτους που θήλασαν για μήνες ή συνεχίζουν να θηλάζουν χαρακτηρίζονται λιποβαρή ενώ είναι φυσιολογικά

4.Κάποια παιδιά ενός έτους που δε θήλασαν καθόλου χαρακτηρίζονται φυσιολογικά ενώ είναι παχύσαρκα!

λογικα παρομοια πορεια θα εχει και το υψος ,αλλα δεν ειμαι σιγουρη

 

ευχαριστω

ακομη βεβαια δεν εχω πληρη απαντηση σε ολα μου τα ερωτηματα

το δευτερο λινκ δεν το διαβασα ακομη

Link to comment
Share on other sites

και ομως Paros βοηθησες ,αυτο που υποψιαζομουν ισχυει

εδω η απαντηση του Παπαβεντση

Το φυσιολογικό μωρό, δηλαδή εκείνο που θηλάζει αποκλειστικά, τείνει να βάζει πολύ βάρος κατά τους πρώτους 3-4 μήνες της ζωής του. Η εντυπωσιακή αυτή αύξηση δεν πρέπει να μας ανησυχεί και δεν συνιστά παχυσαρκία. Έπειτα ο ρυθμός αύξησής του μειώνεται σημαντικά, σε αντίθεση με ό,τι συμβαίνει με το μωρό που πίνει μπιμπερό.

Η εντυπωσιακή αύξηση των πρώτων μηνών οφείλεται εν πολλοίς στην αύξηση του εγεφάλου και του κεφαλιού. Το μεγάλο κεφάλι θα πρέπει να στηριχτεί και από ένα ανάλογο σώμα. Έτσι το μωρό πρέπει να πάρει αρκετό βάρος.

Ο ρυθμός -για τα μωρά που θηλάζουν- μειώνεται στην πορεία γιατί ο κύριος λόγος "ύπαρξης" του μητρικού γάλακτος -σύμφωνα με την έρευνα που οδηγεί στο πώς φτάσαμε ως είδη (θηλαστικά) στον θηλασμό- είναι η ανοσοποιητική προστασία! Ως "τροφή" έχει δευτερεύουσα θέση, από άποψη εξελικτική. Αυτό που λέω δεν σημαίνει ότι το μητρικό γάλα παύει να είναι η άριστη τροφή για τα ανθρώπινα μωρά.

 

Αυτό σημαίνει πως τα παιδιά ενός έτους που θηλάζουν δεν είναι λεπτά, αλλά εκείνα που δε θηλάζουν παχύσαρκα! Αν βασιστούμε στις παραδοσιακές καμπύλες, μωρά εννιά μηνών που συνεχίζουν να θηλάζουν συχνά χαρακτηρίζονται ψευδώς ως λιποβαρή. Αντίστροφα, πάρα πολλά παιδιά με μπιμπερό, που στις παραδοσιακές καμπύλες φαίνονται να μεγαλώνουν φυσιολογικά, στην πραγματικότητα είναι παχύσαρκα. Το μέσο βάρος των βρεφών στην ηλικία του ενός έτους στο διάγραμμα του ΠΟΥ είναι ένα ολόκληρο κιλό λιγότερο από τα παλιά διαγράμματα! Αντί λοιπόν να τρομοκρατούμε μητέρες που θηλάζουν ότι το μωρό τους δεν παίρνει βάρος γιατί το γάλα τους «δεν είναι καλό, δεν είναι πια αρκετό», θα έπρεπε καλύτερα να κρούουμε τον κώδωνα του κινδύνου σε πολλές άλλες μητέρες που μεγαλώνουν μωρά και νήπια χωρίς να τα θηλάσουν, με αποτέλεσμα πρώιμη και παθολογική παχυσαρκία.

Όλα αυτά σημαίνουν πρακτικά τα εξής:

Εάν ο παιδίατρός μας χρησιμοποιεί τις καμπύλες αύξησης που υπάρχουν στο βιβλιάριο υγείας του παιδιού μας, είναι πιθνό:

1.Κάποια παιδιά τριών ή τεσσάρων μηνών που θηλάζουν να χαρακτηρίζονται παχύσαρκα ενώ δεν είναι

2.Κάποια παιδιά τριών και τεσσάρων μηνών που παίρνουν μπιμπερό να χαρακτηρίζονται φυσιολογικά ενώ δεν παίρνουν ικανοποιητικό βάρος

3.Κάποια παιδιά ενός έτους που θήλασαν για μήνες ή συνεχίζουν να θηλάζουν χαρακτηρίζονται λιποβαρή ενώ είναι φυσιολογικά

4.Κάποια παιδιά ενός έτους που δε θήλασαν καθόλου χαρακτηρίζονται φυσιολογικά ενώ είναι παχύσαρκα!

λογικα παρομοια πορεια θα εχει και το υψος ,αλλα δεν ειμαι σιγουρη

Αν ψάξεις στο ίντερνετ θα βρεις ένα μεγάλο σκάνδαλο που υποστηρίζεται ότι αφορά τις καπύλες των σημερινών βιβλιαρίων. Το θέμα πήρε μεγάλες διαστάσεις και έφτασε να γίνει επερώτηση και στη Βουλή (αλλά όπως κι άλλα σκάνδαλα στην Ελλάδα, κάπου πάγωσε): υποστηρίζεται από επιστήμονες ότι οι καμπύλες αυτές που έχουμε φτιάχτηκαν με τη "βοήθεια" εταιριών που προάγουν (μεταξύ άλλων) και την αυξητική ορμόνη... Σ' ό,τι αφορά το βάρος, πέρα από το ότι το δείγμα ήταν από μωρά που παίρνουν ξένο γάλα, η έρευνα έγινε σε μια περίοδο που η παχυσαρκία ήταν ήδη αυξημένη στην Ελλάδα... Όπως καταλαβαίνεις, εκείνο που πριν λίγα χρόνια ήταν στα όρια του παχύσαρκου τώρα μπορεί να εμφανίζεται φυσιολογικό...

Link to comment
Share on other sites

θα συνεχισω λιγο με τις καμπυλες μιας και εχουν σχεση με την διατροφη ,που ειναι και το θεμα του τοπικ

ποσες καμπυλες θεωρουνται φυσιολογικη διορθωση?

π.χ ο μεγαλος μου γιος ,μιας και μιλαμε για αυτον, γεννηθηκε με υψος(51 εκ) στην 60η θεση ,ανεβηκε στην 80η (μια καμπυλη δηλ).και μετα σταδιακα (μεχρι τον 20ο μηνα )επεσε στην 15η οπου και παραμενει.

Συνολικα δηλ.σε σχεση με την καμπυλη γεννησης υπαρχει μια πτωση 2 καμπυλων ,θα μπορουσε αυτο να θεωρηθει μια φυσιολογικη διορθωση η μια παθολογικη πτωση στα πλαισια της αλλεργιας? συμφωνα με την παιδοενδοκρινολογο το υψος αντιστοιχει στο υψος των γονιων

Το ύψος είναι περίπου 80% γονίδια και 20% διατροφή. Για κείνο το 20%, υποστηρίζεται ότι μάλλον πρέπει να μιλάμε για υποσιτισμό για να έχει επίδραση ουσιαστική η διατροφή. Για τη γενετική προδιάθεση και τη σχέση ύψους γονέων-παιδιού δες παραπάνω το link που παραθέτω στο μήνυμα 401. Εκεί η ΚΡΙΣΤΙΝΑ αναφέρει και ποια απόκλιση από την καμπύλη που αντιστοιχεί στην προδιάθεση του μωρού είναι ανησυχητική.

 

ναι απλα αυτο που περιγραφω πανω , μπορει να εχει σχεση με τον θηλασμο δηλ.κατα τον θηλασμο τους πρωτους μηνες συνηθως,το μωρο παιρνει πολλη υψος και βαρος ,? ενω μετα λιγοτερο σε σχεση με τα παιδια που τρεφονται με ξενο γαλα ?

Σ' αυτό ούτε κι εγώ έχω πάρει σαφή απάντηση...

 

.1. στην περιπτωση μας που υπηρχε αυτη η διακυμανση του υψους και η εξης του βαρους

2.βαρος γεννησης στον μεσο ορο (στην 50η θεση)που ανεβηκε στην 95η και μεχρι τον 22ο μηνα επεσε λιγο πιο κατω απο την 50η θεση

3.με ιστορικο αλλεργιας χωρις αλλα εμφανη συμπτωματα

τα παραπανω

δεν θα επρεπε να ανησυχισουν τον παιδιατρο, πριν του το πω εγω?

πως θα μπορουσε να εκτιμησει σωστοτερα την κατασταση ?

επειδη εμπλεκεται ο θηλασμος δεν μπορω να πω με σιγουρια τελικα τι γινεται με τις καμπυλες ,εσεις που ξερετε απο θηλασμο καλυτερα πειτε μου λιγο τι εγινε τελικα τοτε ?

το παιδι μου θηλασε μεχρι 18 μηνες και τωρα ειναι σχεδον 4 ετων (παρα 2 μηνες)

 

Επειδή λίγο χάθηκα με τις μετρήσεις σου: τι ακριβώς θεωρείς ότι ξέφυγε από την προσοχή του παιδιάτρου σου; Η πτώση από μία καμπύλη σε χαμηλότερη δεν είναι από μόνη της κριτήριο γιατί τα μωρά μπορεί να έχουν τέτοιες διακυμάνσεις και να είναι φυσιολογικά ως προς την ανάπτυξή τους.

Παράλληλα υπήρχαν άλλα κριτήρια; π.χ. στασιμότητα βάρους, απώλεια βάρους, πτώση σε καμπύλη που είναι πολύ κάτω από την καμπύλη γέννησης κλπ.;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ διαφωτιστικά τα άρθρα! Άρα μια χαρά φυσιολογικά είναι τα μωρά μας! Θα τα τυπώσω και θα τα δείξω στον παιδίατρο (και φυσικά θα αλλάξω παιδίατρο, ήδη ψάχνω).

w94ip2.png
Link to comment
Share on other sites

Για τη γενετική προδιάθεση και τη σχέση ύψους γονέων-παιδιού δες παραπάνω το link που παραθέτω στο μήνυμα 401. Εκεί η ΚΡΙΣΤΙΝΑ αναφέρει και ποια απόκλιση από την καμπύλη που αντιστοιχεί στην προδιάθεση του μωρού είναι ανησυχητική.

 

το μηνυμα της Κριστινας το εχω διαβασει,την θυμομουν αυτην την εξισωση αλλα δεν θυμαμαι πως ακριβως σχετιζεται με το υψος του παιδιου και την καμπυλη:confused::confused::confused::confused:

εδω παραθετω το μηνυμα της ΚΡΙΣΤΙΝΑΣ

Το πρώτο πράγμα που κοιτάει είναι η καμπύλη ύψους (και όμως ναι η καμπύλη βάρους έρχεται δεύτερη)

Σημειώνει το ύψος του πατερα και τις μαμάς

για τα αγόρια ύψος πατέρα + ύψος μαμάς +6,5cm

για τα κορίτσια υ.π + υ.μ -6,5 cm

οπότε προσδιωρίζει την γεννετική προδιάθεση του παιδιού μετά βάζει το ύψος και κοιτάει αν υπάρχει απόκλιση

Απόκλιση μεγαλύτερη του 1,5 στις καμπύλες μας βάζει σε υποψίες.

Αρχικο μηνυμα απο ЕvaMD

Επειδή λίγο χάθηκα με τις μετρήσεις σου: τι ακριβώς θεωρείς ότι ξέφυγε από την προσοχή του παιδιάτρου σου; Η πτώση από μία καμπύλη σε χαμηλότερη δεν είναι από μόνη της κριτήριο γιατί τα μωρά μπορεί να έχουν τέτοιες διακυμάνσεις και να είναι φυσιολογικά ως προς την ανάπτυξή τους.

Παράλληλα υπήρχαν άλλα κριτήρια; π.χ. στασιμότητα βάρους, απώλεια βάρους, πτώση σε καμπύλη που είναι πολύ κάτω από την καμπύλη γέννησης κλπ.;

λοιπον ,και εγω μου φαινεται μπερδευτηκα

καταρχην

αυτο που εγραψα για το υψος πριν

γεννηθηκε με υψος(51 εκ) στην 60η θεση ,ανεβηκε στην 80η (μια καμπυλη δηλ).και μετα σταδιακα (μεχρι τον 20ο μηνα )επεσε στην 15η οπου και παραμενει.

Συνολικα δηλ.σε σχεση με την καμπυλη γεννησης υπαρχει μια πτωση 2 καμπυλων

συμφωνα με τον Παπαβεντση, αλλα και αυτο που πιστευα καποτε και εγω ,

πρωτον οτι ειναι φυσιολογικο τους πρωτους 3-4 μηνες να ανεβαινει στις καμπυλες ενα μωρο που θηλαζει

ερωτηση" ειναι φυσιολογικο να πεφτει απο την θεση που ηταν στον 4ο μηνα κατα 3 καμπυλες μεχρι τον 20ο μηνα? αυτη η πτωση σε σχεση με την καμπυλη γεννησης ειναι κατα σχεδον 2 καμπυλες, σε αυτο το σημειο δεν επρεπε να ανησυχησει και ο παιδιατρος?

ποτε περιπου σταθεροποιειται στην καμπυλη που δειχνει το οριστικο υψος? απο τον 20ο μηνα μεχρι και σημερα ( 4 ετων) υπαρχουν αρκετες διακυμανσεις ,εχουμε φτασει στον μεσο ορο αλλα εχουμε κατεβει και κατω απο τη 10η εκατοστιαια θεση (λογω αλλεργιας)

 

για το βαρος εγραψα πριν

.βαρος γεννησης στον μεσο ορο (στην 50η θεση)που ανεβηκε στην 95η και μεχρι τον 20ο μηνα επεσε λιγο πιο κατω απο την 50η θεση
και εδω η πτωση απο την 95η θεση, στην οποια ανεβηκε τον 2ο μηνα ,

μεχρι τον 20ο ειναι κατα 3 καμπυλες ,σε σχεση ομως με την καμπυλη γεννησης και παλι κατα 2 καμπυλες ,δεν επρεπε να ανησυχησουν τον παιδιατρο,ειδικα επειδη ηξερε οτι ειχε ιστορικο αλλεργιας

ολες αυτες οι εκατοστιαιες θεσεις αφορουν στα παλια βιβλιαρια με τις παλιες καμπυλες ,φυσικα η αλλαγη των θεσεων θα φαινοταν και στις καινουργιες καμπυλες

απλα δεν θελω να κατηγορω αδικα κανεναν ,μηπως τελικα ειμαι υπερβολικη? μηπως οι αποκλεισεις κατα 2 καμπυλες δεν ειναι και τοσο σπανιες και ειναι και φυσιολογικες πολλες φορες ?

και να πω και κατι μου φαινεται περιεργο ενα μωρο να ακολουθει πιστα την καμπυλη γεννησης

συγνωμη που σε κουρασα

Link to comment
Share on other sites

Παράθεση:

ναι απλα αυτο που περιγραφω πανω , μπορει να εχει σχεση με τον θηλασμο δηλ.κατα τον θηλασμο τους πρωτους μηνες συνηθως,το μωρο παιρνει πολλη υψος και βαρος ,? ενω μετα λιγοτερο σε σχεση με τα παιδια που τρεφονται με ξενο γαλα ?

Σ' αυτό ούτε κι εγώ έχω πάρει σαφή απάντηση...

 

Ευα αφου απαντησες σε αυτο:lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

γεια σας μανουλες,διαβασα καποιες παο τις σελιδες δεν προλαβαινω να τις διαβασω ολες,αλλα εχω λιγο μπερδευτει σε ενα θεμα που με απασχολει.Στο τελευταιο ραντεβου με τον παιδιατρο μας μου ειπε,τον αλλο μηνα στα μεσα αυγουστου ξεκιναμε στερεες,μου δινει ενα χαρτι λοιπον κι μου λεει μελετησε το και τα λεμε τοτε!Να τονιαω οτι θηλαζω αποκλειστικα και εχω πει στο γιατρο μου οτι θελω να θηλασω τουλαζισοτν 1 χρονο!Το χαρτι γραφει:

1η 2η 3η μερα κρεμα ρυζαλευρο βανιλια(καθημερινα αυξανουμε την ποσοτητα ετσι ωστε σε 1 εβδομαδα να φαει ενα πληρες γευμα 40-50γρ σκονη-200 μλ νερο)την επομενη εβδομαδα κρεμα αραβοσιτο στις 10-12 το πρωι γινεται το ιδιο με το ρυζαλευρο γι αμια εβδομαδα,και μετα την αλλη εβδομαδα δινουμε εναλαξ ρυζαλευρο-αραβοσιτο για να μην βαριεται το παιδι οπως γραφει και το πρωι βαζουμε φρουτο ξεκιναμε με μηλο 2-3 κουταλιες και μετα μια εβδομαδα αχλαδι και γραφει οτι αυξανω σταδιακα την ποσοτητα ωστε μεσα σε μια εβδομαδα να τρωει ενα μηλο και ενα αχλαδι.6,5 μηνων ξεκιναμε κρεατοχορτοσουπα.Οι αποριες μου ειναι οι εξης,δεν θελω να δωσω ετοιματζιδικα πραγματα,θελω σπιτικα και φρουτακια,απο ποτε μπορω να ξεκινησω?Δηλαδη ας πουμε μπορω να παραλειψω τις κρεμες και να αρχισω με φρουτο?Εχει 2 γευματα την μερα απο 6 μηνων,νωρις δεν ειναι?Και το τριτο γευμα το βαζει 6,5 μηνων,ετσι οπως παει θα αποθηλασω εστι δεν ειναι?Δωστε μου τις συμβουλες ρε κοριτσια,διαβασα κατι για κινοα,κεχρι,φαγοπυρο ουτε τα ξερω,απο ποτε μπορω να τα δωσω αυτα?Μπορω και απο 6 μηνων?Μπορω να δωσω μονο 2 γευματα την μερα και το τριτο κατα τον 7ο μηνα?Θα εκτιμουσα οποιαδηποτε εγκυρη απαντηση για να το συζητησω και με το γιατρο αν ειναι οταν θα παμε,μηπως συμφωνησει..

Είμαι ερωτευμένη με δυο άντρες!!

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μην ξεχνάτε ότι οι καμπύλες αφορούν μέσους όρους. Δεν λένε ότι κάθε παιδάκι ακολουθεί πιστά 1-2 καμπύλες συνεχώς.

Θυμηθείτε λίγο τους συμμαθητές σας στο σχολείο, ειδικά τα αγόρια, που παίρνουν μπόι πιο αργά. Εγώ θυμάμαι συμμαθητές που ήταν μινιόν μέχρι την πρώτη λυκείου και ξαφνικά γυρνούσαμε από διακοπές το καλοκαίρι και βρίσκαμε ντερέκια. Ήταν και άλλοι που είχαν πιο ομαλή ανάπτυξη.

Αν πιστεύετε ότι υπάρχει θέμα με το ύψος, καλύτερα να κάνετε εξετάσεις, για να αποκλείσετε κάτι "μόνιμο" και να επεμβείτε εγκαίρως.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευα αφου απαντησες σε αυτο:lol::lol:

 

Όχι ακριβώς! Το ερώτημά σου έχει δύο σκέλη: το τι γίνεται στην αρχή, όπου συμφωνούμε και είναι όντως έτσι (δηλ. τα θηλάζοντα μεγαλώνουν πιο γοργά, τουλάχιστον κατά μέσο όρο), μετά κάνουν μια "κοιλιά" στην ανάπτυξη (συνήθως, όχι απαραίτητα όμως, άρα εδώ τα μωρά με το ξένο αναπτύσσονται περισσότερο) όμως είναι σχετικό το τί γίνεται μετά (π.χ. προς το τέλος του έτους και μετά), γιατί αν όντως συνέχιζαν να μεγαλώνουν λιγότερο από τα μωρά που παίρνουν ξένο, θα σήμαινε αυτόματα ότι τα θηλάζοντα γίνονται εν τέλει πιο μικρόσωμα από τα μωρά που παίρνουν ξένο, γιατί όσο προβάδισμα και να πάρουν τους πρώτους μήνες δεν θα αρκούσε να αντισταθμίσει τη διαφορά...

Σ΄αυτό αναφερόμουν ότι δεν έχω σαφή πάρει σαφή απάντηση...

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...