Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts

καλέ εννοειται οτι θελω να συνεχίσω!θαλειπω εγω απο την επόμενη συναντηση δημοσιου θηλαμου;πρωτη μουρη στα καναλια θα ειμαι παλι τον Νοεμβρη!!σε και μου εχει ερθει ιδεα για πιο απλή και ευκολη οργανωση!τα λαχανικά δηλαδη να μην της τα δινω το μεσημερι;για να μην της πεσουν μαζεμενα τα γευματα;τι ωρα κοιμαστε το μεσημερι;την δινεις τα λαχανικά πριν κοιμηθει;

 

χα.. σε ειχα καταλαβει τι εισαι!!!!:lol::lol::lol::lol:

εγω ετσι σκεφτηκα και το εκανα,επαναλαμβανω δεν ξερω αν ειναι σωστο. ξυπναει γυρω στις 10.00-11.00 το πρωι και τρωει φρουτοκρεμα.

γυρω στις 14.00 θηλαζε, μετα υπνος στις 15.00-17.00 και γυρω στις 17.00-18.00 ετρωγε το γευμα.. κοιμοταν μετα γυρω στις 22.30-23.30.

Σκεφτηκα οτι η φρουτοκρεμα ειναι βαρια -ποσο μαλλον για ενα νεο στομαχακι- οποτε αφου στις 14.00 θηλαζε και δεν εδειχνε σημαδια πεινας,το καθυστερουσαμε..κοιμομασταν και μολις ξυπνουσε,τρωγαμε.

(εμεις θηλαζουμε στις 7.00 και μετα ξανα στις 14.00 ''αναγκαστικα'') αφου λοιπον θηλαζε στις 14.00 δεν γινοταν να φαει μετα καπακι ..οποτε τα αραιωσαμε τα γευματα ετσι..εσεις μπορει να ακολουθησετε αλλο προγραμμα..απλα εμας δεν γινοταν διαφορετικα..τωρα πλεον θηλαζει στις 14.00 και μετα τρωει και μια φασολαδα απο πανω!!δεν εχει προβλημα!!!:lol::lol:

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εχει βγάλει αρκετα δόντια;γιατι 8 μηνων εμενα ας πουμε η Δεσποινα εβγαλε το πρωτο δόντι.το διαβαζω συχνα αυτο, τωρα τελευταια και η αλήθεια ειναι θα με βόλευε αλλα αν δεν εχει βγαλει αρκετα δόντια...με φοβιζει

ειχα διαβασει ενα αποσπασμα του ''ασε το μωρο σου να σε καθοδηγησει''..και πραγματικα ως πρωταρα μανα δεν ηξερα τι να κανω επι του θεματος των αλεσμενων..

ακολουθησα τον πινακα του κου παπαβεντση στο βιβλιο του οπου προτεινει σταδιακα την αλλαγη της συστασης της τροφης ανα μηνες..και αυτο ακολουθησα.τα δοντια δεν εχουν σημασια,καθως το μωρο μασαει με τα ουλα.Εννοειτε οτι δεν του δινεις κομματια που πρεπει να μασαει καμια ωρα,αλλα μικρα και μαλακα κομματια π.χ. το κρεατακι το κοβω με τα χερια μου σε οσο πιο ψηλες ινες μπορει να κοπει..της δινω πλεον το καροτο ωμο και κοβει μικρα μικρα κομματακια και τα μασουλαει..

απεφυγα να τις δωσω φρουτα που ηταν μαλακα π.χ. μπανανα γιατι φοβομουν μηπως τις κολλησουν στο λαιμο,οποτε ξεκινησα με τα λαχανικα -πατατα,κολοκυθι,κρεας..-

επισης ειχα στο νου μου κατι που ειχα διαβασει παλι -δεν θυμαμαι που- οτι μεχρι τον πρωτο χρονο το μωρο εχει πολυ εντονο το αντανακλαστικο του πνιγμου..με τις πρωτες αλλαγες στην συσταση τα κατεβαζει αμασητα και πνιγεται..μετα απο 2-3 φορες ομως το κραταει στο στομα και αρχιζει και το μασαει..επισης σε καμια περιπτωση δεν δινεις μεσα σε αλεσμενο φαι,κομματια..γιατι εκει σιγουρα θα την πατησει..εαν θες να δοκιμασεις δινεις το κομματακι της τροφης μονο του..

και επαναλαμβανω οτι ειναι κατι που καναμε εμεις καθως θεωρησα οτι μπορει η μικρη να ανταποκριθει..δεν σημαινει οτι ολα τα παιδια ειναι ετοιμα..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

με τις πρωτες αλλαγες στην συσταση τα κατεβαζει αμασητα και πνιγεται

 

ή τα φτύνει ...

 

Αυτό συμβαίνει κυρίως όταν ταΐζουμε εμείς το παιδί. Αν το παιδί παίρνει τα κομματάκια μόνο του, έχει καλύτερο έλεγχο, ακόμη κι αν είναι αρκετά ζουμερά, όπως πχ το ροδάκινο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια θελω την γνωμη σας ,αν κανω καλα ...

αρχισαμε τις στερεες(ακολουθω το προγραμμα του παπαβεντση)

τι ακριβως κανουμε: (οι ωρες δεν ειναι στανταρ)

6:00 θηλασμος ,υπνος

8:00-9:00 θηλασμος ,ξυπνησαμε

10:00 υπνος βαθυς

μπορει 11:00 μπορει και 12:00 φρουτοκρεμα(μηλο,αχλαδι,μπανανα,αβοκαντο)

μετα θηλασμος καπακι

14:00 θηλασμος και παιχνιδι μεχρι οτι ωρα κουραστει

γυρω στις 17:00 φαγακι(μοσχαρι ,κοτοπουλο,λαχανικα,οσπρια,ολα βιολογικα)

19:00-20;00 θηλασμος

22:00 θαλασμος και υπνος

04:00 θαλασμος (εδω ειναι στανταρ η ωρα λες και βαζει ξυπνητηρι)

 

νερο πινει μια δυο γουλιτσες με το εκπαιδευτικο ποτηρακι,και μετα το κανει [αιχνιδι,το μασαει και τετοια.

 

να διευκρινησω οτι υπαρχουν μερες που μπορει να θηλασει πιο πολλες φορες.τα παραπανω δεν ειναι στανταρ,εβαλα μια τυχαια μερα οπως χθες.το σταθερο ειναι πως το φαγακι το τρωμε απογευμα αντι για μεσημερι.καλα κανω?δεν μπορω να την προγραμματισω!!!

3ο γευμα απογευματινο εδωσα μια φορα ρυζαλευρο που εφτιαξα μονη μου.καλα κανω που δεν δινω κρεμες αλλα την θηλαζω?και τι στην ευχη να δωσω????

λεω να το παω ετσι μεχρι να δωσω γιουρτακι.

οσο για την ποσοτητα δεν την μετρησα ποτε.μεχρι προχθες που με αγχωσε μια φιλη που το μετραει και πρεπει λεει να τρωει 150 γραμ φαγητο.το μετρησα και χθες εφαγε 180 γραμ.φρουτοκρεμα και 190 γραμ.φακη και μια φουντιτσα μπροκολο!!!!!

καλα ειναι ?

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια θελω την γνωμη σας ,αν κανω καλα ...

νερο πινει μια δυο γουλιτσες με το εκπαιδευτικο ποτηρακι,και μετα το κανει [αιχνιδι,το μασαει και τετοια.

 

3ο γευμα απογευματινο εδωσα μια φορα ρυζαλευρο που εφτιαξα μονη μου.καλα κανω που δεν δινω κρεμες αλλα την θηλαζω?και τι στην ευχη να δωσω????

λεω να το παω ετσι μεχρι να δωσω γιουρτακι.

καλα ειναι ?

 

εκανα ακριβως τα ιδια κι εγω! το απογευμα το γευμα μεχρι που ''ανοιξε'' το στομαχακι και αρχισε το μεσημερι να δειχνει ενδιαφερον για το φαγητο μου κι ετσι αρχισα να της μοιραζω το γευμα της μεχρι που προσθεσαμε και το τριτο γευμα το απογευμα.το γιαουρτακι μας.

θα σου ελεγα να μην μετρας ποσοτητες..ειναι κατι σαν την ζυγαρια τον πρωτο καιρο στον θηλασμο..πηρε?δεν πηρε?το γαλα μου ειναι χαλια?κλπ.

με το ματι μαθαινεις να υπολογιζεις σιγα-σιγα..εγω αν βλεπω οτι πειναει προσθετω,αν οχι αφαιρω..

επισης υπαρχουν μερες που εαν δεν εχει ενεργηθει την προηγουμενη (πλεον ενεργουμαστε μια φορα την ημερα) δεν τρωει την επομενη πολυ, μεχρι να ενεργηθει..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τρώει τόσο πολύ 6,5 μηνών μωρό? Από στερεές εννοώ, εμένα μου φαίνεται μεγάλη ποσότητα, αλλά εξαρτάται και από το παιδί. Γενικά, μην την πιέζεις να τρώει συγκεκριμένη ποσότητα, όσο έχει όρεξη. Η φίλη σου μετράει και τις δικιές της μπουκιές? Αυτή πόσα γραμμαρια τρώει, ξέρει? Συγγνώμη, αλλά δε μπορώ να ακούω "πρέπει", τσαντίζομαι! Και πού το ξέρει ότι και το δικό σου παιδί "πρέπει" να τρώει 150 γραμμάρια?

Για τις φακές, τον παιδίατρο τον ρώτησες? Νομίζω είστε λίγο μικροί για όσπρια, εμείς τώρα τα ξεκινάμε δειλά δειλά αλλά μάλλον τον πειράζουν και μετά είναι όλο πριτς και γκρίνια...

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

εκανα ακριβως τα ιδια κι εγω! το απογευμα το γευμα μεχρι που ''ανοιξε'' το στομαχακι και αρχισε το μεσημερι να δειχνει ενδιαφερον για το φαγητο μου κι ετσι αρχισα να της μοιραζω το γευμα της μεχρι που προσθεσαμε και το τριτο γευμα το απογευμα.το γιαουρτακι μας.

θα σου ελεγα να μην μετρας ποσοτητες..ειναι κατι σαν την ζυγαρια τον πρωτο καιρο στον θηλασμο..πηρε?δεν πηρε?το γαλα μου ειναι χαλια?κλπ.

με το ματι μαθαινεις να υπολογιζεις σιγα-σιγα..εγω αν βλεπω οτι πειναει προσθετω,αν οχι αφαιρω..

επισης υπαρχουν μερες που εαν δεν εχει ενεργηθει την προηγουμενη (πλεον ενεργουμαστε μια φορα την ημερα) δεν τρωει την επομενη πολυ, μεχρι να ενεργηθει..

σε ευχαριστω! αυτο με τα κακακια συμβαινει και σε εμας.τα καημενα τι τραβανε!!!
0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η φιλη σου θηλαζει??
οχι θηλασε 10 μερες.τα μωρα μας γεννηθηκαν με 2 μερες διαφορα.εκεινο το μωρο πινει γαλα τρεις φορες τη μερα και τρωει 150 γραμ.φρουοτκρεμα και 150 φαγακι.
0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τρώει τόσο πολύ 6,5 μηνών μωρό? Από στερεές εννοώ, εμένα μου φαίνεται μεγάλη ποσότητα, αλλά εξαρτάται και από το παιδί. Γενικά, μην την πιέζεις να τρώει συγκεκριμένη ποσότητα, όσο έχει όρεξη. Η φίλη σου μετράει και τις δικιές της μπουκιές? Αυτή πόσα γραμμαρια τρώει, ξέρει? Συγγνώμη, αλλά δε μπορώ να ακούω "πρέπει", τσαντίζομαι! Και πού το ξέρει ότι και το δικό σου παιδί "πρέπει" να τρώει 150 γραμμάρια?

Για τις φακές, τον παιδίατρο τον ρώτησες? Νομίζω είστε λίγο μικροί για όσπρια, εμείς τώρα τα ξεκινάμε δειλά δειλά αλλά μάλλον τον πειράζουν και μετά είναι όλο πριτς και γκρίνια...

μετρησα γιατι αγχωθηκα με τα λεγομενα της φιλης.τοσο εφαγε χθες.τρελαθηκε με τη φακη και το μπροκολο.μια χαρα ηταν το μωρο παντως δεν εδειξε οτι ζοριζεται ή κατι τετοιο.δεν την πιεζω,τρωει οσο θελει.οταν τσατιζεται και θελει να σηκωθει σταματαω.

οσο για τα οσπρια,ακολουθω οτι λεει ο παπαβεντσης.γιατι η δικια μας η παιδιατρος ειναι κουκουρουκου.μας προτεινε μοσχαρι καθε μερα με πατατα και τπτ αλλο απο φαι για ολο το φεβρουαριο.θα ηταν καλυτερα να την ακουσω λες?:-P

 

αυτο με το πρεπει 150 γραμ.το ειπε η παιδιατρος της φιλης.αλλη κουκουρουκου.τι να πεις/.

ετσι απο περιεργεια μετρησα χθες την ποσοτητα.

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

οχι θηλασε 10 μερες.τα μωρα μας γεννηθηκαν με 2 μερες διαφορα.εκεινο το μωρο πινει γαλα τρεις φορες τη μερα και τρωει 150 γραμ.φρουοτκρεμα και 150 φαγακι.

 

τοτε να μην μπαινει στον κοπο να τα συγκρινει πες της,γιατι συγκρινει ανομοια πραγματα!!!

με το σκεπτικο οτι θες να συνεχισεις να θηλαζεις, κρατας τον θηλασμο ως κυρια τροφη και το δευτερο εξαμηνο και τις στερεες ως συμπληρωματικη..

η χρύσα08 εχει δικιο που της φαινεται πολυυυ το φαγητο..εμεις σκεψου μεχρι τον 7ο τρωγαμε λιγες κουταλιτσες φρουτοκρεμα το πρωι και οχι καθε μερα..οποτε μην αγχωνεσαι να το ΄΄μπουκωσεις΄΄..σιγα-σιγα..και για τα οσπρια εμεις ξεκινησαμε μετα τον εβδομο μηνα (με συμβουλη του ιατρου μας)..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

μετρησα γιατι αγχωθηκα με τα λεγομενα της φιλης.τοσο εφαγε χθες.τρελαθηκε με τη φακη και το μπροκολο.μια χαρα ηταν το μωρο παντως δεν εδειξε οτι ζοριζεται ή κατι τετοιο.δεν την πιεζω,τρωει οσο θελει.οταν τσατιζεται και θελει να σηκωθει σταματαω.

οσο για τα οσπρια,ακολουθω οτι λεει ο παπαβεντσης.γιατι η δικια μας η παιδιατρος ειναι κουκουρουκου.μας προτεινε μοσχαρι καθε μερα με πατατα και τπτ αλλο απο φαι για ολο το φεβρουαριο.θα ηταν καλυτερα να την ακουσω λες?:-P

 

αυτο με το πρεπει 150 γραμ.το ειπε η παιδιατρος της φιλης.αλλη κουκουρουκου.τι να πεις/.

ετσι απο περιεργεια μετρησα χθες την ποσοτητα.

 

κι εμεις τρελλαινομαστε με την φακη (ειμαστε 10 μηνων).. θα το ψαξω ομως λιγο με τα οσπρια γιατι δεν ειμαι απολυτα σιγουρη για το 7 μηνων που εγραψα παραπανω..μπορει να ειναι και 8..δεν θυμαμαι..οσο για τον κο παπαβεντση, δεν το βρισκω στο σαιτ αυτο που λες για τα οσπρια..θα δω το απογευμα,μηπως το αναφερει στο βιβλιο του..δεν νομιζω ομως να το αναφερει κι εκεινος για 6 μηνων..

καλα η δικη σας ειναι οντως κουκουρουκου...εμεις ξεκινησαμε με πατατα/γλυκοπατατα (πιο θρεπτικη,πιο νοστιμη) , μπροκολο,κολοκυθι,καροτο και κρεμμυδι μονο στο βρασιμο. Σταδιακα προσθεσαμε μοσχαρακι και στην συνεχεια κοτοπουλο..αφου εβαλα και τα κρεατικα, τοτε ξεκινησα τις αλλαγες στα λαχανικα (κουνουπιδι,ραπανακι,σπανακι κλπ)..και οχι καθε μερα κρεας,εναλλαξ..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πρόβλημα με τα όσπρια, φτάνει να είναι πολύ καλά μουλιασμένα (ακόμη και οι φακές) και βρασμένα.

Εγώ τα έδινα όλα στο γιο μου από 7 μηνών περίπου, τα έβραζα με λαχανικά και πρόσθετα το ελαιόλαδο στο τέλος ωμό.

Είχε ιδιαίτερη αδυναμία στις φακές και στα κόκκινα φασόλια, αλλά του έκανα και ρεβύθια, γίγαντες και μαυρομμάτικα.

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και ο δικός μου παιδίατρος είναι λίγο της καθυστέρησης, μου είπε όσπρια μετά τα 2 χρόνια για να μπορεί να τα χωνέψει, λέει. Μόνο φασόλια πράσινα μου είπε να δίνω χωρίς σποράκια. Κι αυτό υπερβολή μου φαίνεται. Και μέλι μετά τα 2, και ρόδι και ένα σωρό άλλα. Εγώ του έδωσα φασολάκια με σποράκια και μετά είχαμε τα πριτς που σας έλεγα, συν το ότι ψιλογκρίνιαζε και τα κακά ήταν ένα "ΠΙΦ" σκέτο και ψιλομαλακά! :) Φακές του έδωσε η κυρία που τον κρατάει πριν λίγες μέρες χωρίς να με ρωτήσει και ξετρελλάθηκε το μωό, αλλά δεν τον πείραξαν ευτυχώς!

Εμείς στον 8ο βάλαμε 3ο γεύμα και δεν έτρωγε σχεδόν τίποτα, 5-6 κουταλιές φρούτα το πρωί, 10-12 κουταλιές μεσημεριανό και άλλο τόσο το απόγευμα. Κάθε μωρό είναι διαφορετικό τελικά, μόνο γενικές οδηγίες μπορούμε να έχουμε και να τις τροποποιούμε ανάλογα.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

to βρηκα κοριτσια:http://www.pediatros-thes.gr/index.php? option=com_content&view=article&id=50&Itemid=60

 

ειμαστε στην 4η εβδομαδα,συμφωνα με αυτο.

τις φακες τις προεβρασα και εβρασα ξανα μεχρι που ελιωσαν μαζι με το μπροκολο.βαζω και μια κουταλια ελαιολαδο ωμο.

οσο για το πριτσ πριτσ η μπεμπα απο την μερα που γεννηθηκε ολο πριτσ ειναι...:P:p:p

ειμαστε 6 μηνων +3 εβδομαδων.γεματα 7 μηνων στις 8 μαρτιου.

0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

ή τα φτύνει ...

Αυτό συμβαίνει κυρίως όταν ταΐζουμε εμείς το παιδί. Αν το παιδί παίρνει τα κομματάκια μόνο του, έχει καλύτερο έλεγχο, ακόμη κι αν είναι αρκετά ζουμερά, όπως πχ το ροδάκινο.

 

μπραβο amaretto!! ευχαριστω για την πληροφορια!!

δεν το ηξερα αυτο.. απλα επειδη βλεπω να προσπαθει να βαζει με μανια καποια αντικειμενα στο στομα, φοβαμαι ακομα αυτα που ειναι πιο ζουμερα..

τη δινω σκληρες τροφες που μπορει να μασουλαει με τις ωρες και ανακουφιζουν και τα ουλα της ταυτοχρονα..

οντως η μικρη οταν δεν μπορει να διαχειριστει την τροφη της, την βγαζει με την γλωσσα της..

ευχαριστω!!!:wink:

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

to βρηκα κοριτσια:http://www.pediatros-thes.gr/index.php? option=com_content&view=article&id=50&Itemid=60

 

ειμαστε στην 4η εβδομαδα,συμφωνα με αυτο.

τις φακες τις προεβρασα και εβρασα ξανα μεχρι που ελιωσαν μαζι με το μπροκολο.βαζω και μια κουταλια ελαιολαδο ωμο.

οσο για το πριτσ πριτσ η μπεμπα απο την μερα που γεννηθηκε ολο πριτσ ειναι...:P:p:p

ειμαστε 6 μηνων +3 εβδομαδων.γεματα 7 μηνων στις 8 μαρτιου.

 

ενταξει τοτε..

οσον αφορα τα ''μαγειρευτικα'' σας, μην με ανακατευετε..

η πεθερα φτιαχνει τις φακες...:oops:

ομως θα μπορουσαμε να ανοιξουμε ενα τοπικ και να γραφουμε και καμια συνταγη του πως μπορουμε να φτιαξουμε καλυτερα τις φακες π.χ. για τα μωρα μας, να μαθαινουμε κι εμεις οι ασχετες..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα...

 

Μία απορία έχω...η εισαγωγή των στερεών γίνεται αφού κλείσει το παιδί τους 6 μήνες...ή αφού κλείσει τους 5 μήνες;

 

Η μικρή μου τώρα έκλεισε τους 5...και η παιδίατρος συνέστησε ρυζάλευρο για το απόγευμα...και περίπου 10 μέρες μετά την κρέμα να ξεκινήσουμε και τα φρούτα...

Είναι λογικό, γιατί μου φαίνεται ότι είναι λίγο νωρίς;

 

Σημ...ούτε που θυμάμαι τι έκανα στον μεγάλο και τώρα προβληματίζομαι....

Link to comment
Share on other sites

Εμενα αρχισε να τον ταιζει ο μεγαλος οποτε τον ξεκινησα στους 4μιση (εδω ξεκινανε μπαινοντας στον 5ο). Μια ιδεα ειναι να δεις αν ειναι ετοιμο το ιδιο. πχ ανοιγει το στοματου στο κουταλακι? Πως αντιδρα οταν βλεπει αλλους να τρωνε?

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλησπέρα...

 

Μία απορία έχω...η εισαγωγή των στερεών γίνεται αφού κλείσει το παιδί τους 6 μήνες...ή αφού κλείσει τους 5 μήνες;

 

Η μικρή μου τώρα έκλεισε τους 5...και η παιδίατρος συνέστησε ρυζάλευρο για το απόγευμα...και περίπου 10 μέρες μετά την κρέμα να ξεκινήσουμε και τα φρούτα...

Είναι λογικό, γιατί μου φαίνεται ότι είναι λίγο νωρίς;

 

Σημ...ούτε που θυμάμαι τι έκανα στον μεγάλο και τώρα προβληματίζομαι....

αφου κλεισει τον 6ο,γεματα 6 μηνων τουλαχιστον για οσες θηλαζουν,ξερω αλλες μανουλες που αρχισαν νωριτερα.οτι θες εσυ και το μωρο σου.δεν υπαρχει πρεπει αυστηρο.
0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κοριτσια καλησπέρα,

Εχω ένα αγοράκι που στις 27/3 θα γίνει 10 μηνών. Θηλάζει αποκλειστικά από την ημέρα που γεννήθηκε και από τον 5ο μήνα προσπαθώ να του δώσω στέρες τροφές ξεκινώντας από το ρυζάλευρο μετά φρουτόκρεμες και σούπες αλλά δεν έχει δείξει ενδιαφέρον μέχρι σήμερα για να φάει κάτι. Η αλήθεια είναι ότι πριν βγάλει δοντάκια τον πίεζα με το κουτάλι για να φάει 2-3 κουταλιές αλλά τώρα με τα δόντια είναι δύσκολο.

Αρνείται κατηγορηματικά να ανοίξει το στόμα του παρά μόνο όταν θελήσει να φάει κάτι που τρώμε εμείς, π.χ κιμά, τοστ. Το μόνο που πίνει είναι χυμό πορτοκάλι.

Πραγματικά έχω σηκώσει τα χέρια ψηλά, θέλει μόνο να θηλάζει.

Εχει συμβεί κάτι ανάλογο σε κάποια από εσας που θα μπορούσε να με συμβουλέψει τι να κάνω? Εχω αρχίσει να φοβάμαι μην μου πάθε τίποτα που δεν τρώει...

Link to comment
Share on other sites

Αρνείται κατηγορηματικά να ανοίξει το στόμα του παρά μόνο όταν θελήσει να φάει κάτι που τρώμε εμείς, π.χ κιμά, τοστ. Το μόνο που πίνει είναι χυμό πορτοκάλι...

 

αρα κατι θελει να φαει απο στερεες..:wink: μηπως δεν του αρεσει η ρευστη τροφη και θελει πιο στερεη? μηπως να του εδινες κατι να κραταει στο χερι και να μασουλαει για να προσαρμοζεται? λιγο φρουτακι (οχι χυμο), καποιο λαχανικο.. το εχεις δοκιμασει? μηπως να εβαζες στο πιατο σου λιγο απο το φαι του ,να κανεις οτι το τρως για να δεις αν το θελει?

(δεν εχω εμπειρια αναλογη,απλα προσπαθω να φανταστω τι θα εκανα στην περιπτωση σου..)

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω δοκιμάσει όλα, ακόμη και από το δικό μου θα φάει δυο τρια ψιχουλάκια και μετά θα αρχίσει να σπρώχνει με τα χεράκια του και να γκρινιάζει.

Φοβάμαι ότι τον πίεσα στην αρχή να φάει χωρίς την θέλησή του και τώρα του έχω δημιουργήσει πρόβλημα. Του άρεσε η ψαρόσουπα αλλα και από αυτή τρώει 2 κουταλιές και τέλος. Αλλεργίες δεν έχει σε τίποτα γιατί κάποιες κουταλιές από αυτές που του έδινα με το ζόρι τις κατάπινε και δεν παρουσιάσε τίποτα.

Παρότι δεν τρώει παρά μόνο το δικό μου γάλα το βάρος του είναι 8.500 κιλά, η παιδίατρος τον βρίσκει πολύ καλό αλλά μου λεέι πως πρέπει να φάει γιατί είναι πια μεγάλο παιδί.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...