Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΙΣ ΣΤΕΡΕΕΣ ΤΡΟΦΕΣ


Recommended Posts


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 1,3k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εννοείς να το φτιάχνω με το γάλα μου και να προσυέτω και φρούτα ή λαχανικά ή με νερό και φρούτα λαχανικά; σορρυ αλλά είμαι άσχετη...

Όχι με νερό και φρούτα... Αν δεν αντλείς και δεν έχεις περίσσευμα δεν χρειάζετε να μπαίνεις σε τέτοιο κόπο!!!

Εγώ για παράδειγμα δεν μπόρεσα να αντλήσω ποτέ,ούτε 15 ml... Αν περίμενα να φτιάξω κρέμα με το γάλα μου, θα είχε πεθάνει στην πείνα το παιδάκι μου!:P

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, μήπως έχετε καμιά ιδέα;

http://parents.org.gr/forum/showthread.php?t=81921

 

άνοιξα αυτό το θέμα για να έχουμε τα βιολογικά συγκεντρωμένα, αλλά μήπως έκανα βλακεία τελικά που το άνοιξα ξεχωριστά; μάλλον δεν μας βολεύει; :mrgreen::mrgreen:

Link to comment
Share on other sites

Πάντως γενικά θα ήθελα να πω τη γνώμη μου για το θέμα του "6 μήνες αποκλειστικού θηλασμού". Και εγώ είχα μπερδευτεί, αλλά βρε κορίτσια, όλα τα μωρά δεν είναι ίδια... όπως μερικά μωρά χρειάζονται τον χρόνο τους για να μπουν στις στερεές τροφές (να γίνουν δηλ. 7 και 8 μηνών), έτσι και θα υπάρχουν μωρά που χρειάζονται - θέλουν στερεή τροφή λίγο νωρίτερα από τους 6 μήνες... άλλωστε τι είναι οι 6 μήνες (πόσες εβδομάδες? Πόσες μέρες?) Θέλω να πω, ας μην είμαστε τόσο απόλυτες με τους "6 μήνες" και κράζουμε κάθε φορά τον παιδίατρο... μια σύσταση είναι οι 6 μήνες που προφανώς θα πρέπει να προσαρμόζεται στις ανάγκες κάθε παιδιού ξεχωριστά... δηλαδή τι γίνεται στους 6 μήνες, πατιέται κανένα κουμπί στα μωράκια και είναι έτοιμα???:mrgreen::mrgreen: :mrgreen::mrgreen::mrgreen:

 

Κι εγώ συμφωνώ με τα παραπάνω.

Άλλωστε το είδα και στην πράξη με τα παιδάκια μου: ο γιος μου άρχισε τις στερεές στους 5.5 μήνες και ήτανε πανέτοιμος. Μέχρι τους 8 μήνες έτρωγε τα πάντα: αυγό, μοσχάρι και αρνί, όσπρια κτλ.

Η κόρη μου απ' την άλλη έχει κλείσει και τον 8ο και ακόμη θηλάζει αποκλειστικά. Ό,τι της δώσω το φτύνει, μόνο τις τελευταίες μέρες τρώει λίγη φράουλα (ολόκληρη) και λίγο βούτυρο καρύδας.

 

Ας μην είμαστε απόλυτες, το ίδιο το μωρό μας θα μας καθοδηγήσει!

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κι εγω συμφωνω μαζι σου..δεν πατας κανενα κουμπι ξαφνικα και την επομενη μερα τρωει κοκορετσι..καθε παιδακι ειναι μοναδικο..

 

Κι εγώ συμφωνώ με τα παραπάνω.

Άλλωστε το είδα και στην πράξη με τα παιδάκια μου: ο γιος μου άρχισε τις στερεές στους 5.5 μήνες και ήτανε πανέτοιμος. Μέχρι τους 8 μήνες έτρωγε τα πάντα: αυγό, μοσχάρι και αρνί, όσπρια κτλ.

Η κόρη μου απ' την άλλη έχει κλείσει και τον 8ο και ακόμη θηλάζει αποκλειστικά. Ό,τι της δώσω το φτύνει, μόνο τις τελευταίες μέρες τρώει λίγη φράουλα (ολόκληρη) και λίγο βούτυρο καρύδας.

 

Ας μην είμαστε απόλυτες, το ίδιο το μωρό μας θα μας καθοδηγήσει!

 

Έτσι είναι... δυστυχώς με τη συμπεριφορά τους σε άλλα θέματα (βλ. θηλασμός) όπως λέει και ο Παπαβέντσης, οι ίδιοι οι παιδίατροι έχουν υποσκάψει την αξιοπιστία τους... απλά πρέπει πάντα να προτάσσουμε και εμείς ως μαμάδες την κοινή λογική για να κάνουμε το καλύτερο για τα μωρά μας :mrgreen:

 

Υ.Γ. Rosie, το βούτυρο καρύδας που το βρίσκεις? Με ενδιαφέρει και εμένα :-)

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα το είχε και το Biosophy, τώρα μου φαίνεται το σταμάτησαν (άσε που το είχανε πολύ ακριβό!).

Το παίρνω από εδώ: http://www.iherb.com/Artisana-100-Organic-Raw-Coconut-Butter-16-oz-454-g/27155?at=0

“The only thing we have to fear is fear itself” Franklin D. Roosevelt

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα σε όλες τις μανούλες. Θα ήθελα τη βοήθειά σας γιατί έχω μπερδευτεί. Ο μικρός μου είναι 3 μηνών και θηλάζω αποκλειστικά. Ρώτησα την παιδίατρο πότε ξεκινάμε στερεες και μου είπε ότι αφού θηλάζω και το μωρό παίρνει κανονικά βάρος θα ερχίσουμε μολις κλείσει τον 6ο. Τότε όμως εγώ πρέπει να επιστρεψω στη δουλειά οπότε συζητήσαμε μήπως αρχίσυμε 10 μέρες νωρίτερα για να του δώσω εγώ τα πρώτα του φαγητάκια και όχι οι γιαγιάδες. Μέχρι εδώ καλά. Με το θηλασμό μετά τι θα γίνει. Θα λείπω τουλάχιστον 9 ώρες από το σπίτι οπότε μόνο πρωί και βράδυ θα μπορώ να θηλάσω. και αν δεν τρώει το φαγητό και θέλει γάλα στο ενδιάμεσο οι γιαγιάδες θα δίνουν ξένο; Το στήθος θα προσαρμοστεί ή θα κοπεί το γάλα με τοσους λίγους θηλασμούς; Τέλος διάβασα ότι πολλές από εσάς δεν δίνεται κρέμα έτοιμη του εμπορίου και ρυζάλευρο. Ποια είναι η εναλλακτική;

 

Σόρρυ για τον καταιγισμό των ερωτήσεων αλλά δεν θέλω τελευταία στιγμή να ψάχνομαι και να οδηγηθώ σε λάθος αποφάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Παλαιότερα το είχε και το Biosophy, τώρα μου φαίνεται το σταμάτησαν (άσε που το είχανε πολύ ακριβό!).

Το παίρνω από εδώ: http://www.iherb.com/Artisana-100-Organic-Raw-Coconut-Butter-16-oz-454-g/27155?at=0

 

Σε ευχαριστώ πολύ Rosie!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

όταν λες σφιχτά εννοείς σχηματισμένα (στρογγυλάκια) ή απλώς ήταν πιο συμπαγή αλλά πάλι παστούλα;
παστουλα ηταν.πλεον κανει παστουλες αλλα καφε.το καροτο ουτε να το φτυσει.
0GFrp3.png
Link to comment
Share on other sites

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο paros viewpost.gif

κι εγω συμφωνω μαζι σου..δεν πατας κανενα κουμπι ξαφνικα και την επομενη μερα τρωει κοκορετσι..καθε παιδακι ειναι μοναδικο..

 

Παράθεση:

Αρχικό μήνυμα απο Rosie viewpost.gif

Κι εγώ συμφωνώ με τα παραπάνω.

Άλλωστε το είδα και στην πράξη με τα παιδάκια μου: ο γιος μου άρχισε τις στερεές στους 5.5 μήνες και ήτανε πανέτοιμος. Μέχρι τους 8 μήνες έτρωγε τα πάντα: αυγό, μοσχάρι και αρνί, όσπρια κτλ.

Η κόρη μου απ' την άλλη έχει κλείσει και τον 8ο και ακόμη θηλάζει αποκλειστικά. Ό,τι της δώσω το φτύνει, μόνο τις τελευταίες μέρες τρώει λίγη φράουλα (ολόκληρη) και λίγο βούτυρο καρύδας.

 

Ας μην είμαστε απόλυτες, το ίδιο το μωρό μας θα μας καθοδηγήσει!

 

Και εγώ η άκαρδη μάνα από χτες που βάλαμε την φρουτοκρεμα και δεν την ήθελε την άφησα νηστική γιατί λέω θα μάθει να μην τρώει γιατί περιμένει το γάλα της ...αλλά λάθος μου , σήμερα μου είπε μια φίλη σήμερα μια κουταλιά , αύριο δυο ...

Να δούμε θα την φάει γιατί αηδιαζε ..

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

 

Και εγώ η άκαρδη μάνα από χτες που βάλαμε την φρουτοκρεμα και δεν την ήθελε την άφησα νηστική γιατί λέω θα μάθει να μην τρώει γιατί περιμένει το γάλα της ...αλλά λάθος μου , σήμερα μου είπε μια φίλη σήμερα μια κουταλιά , αύριο δυο ...

Να δούμε θα την φάει γιατί αηδιαζε ..

 

Ναι έτσι και εμείς... την πρώτη μέρα έφαγε 1-2 κουταλιές κάνοντας αστείες - για εμάς - γκριματσούλες... σιγά σιγά αύξησε την ποσότητα και τώρα ανοίγει το στόμα του με ανυπομονησία... μην την πιέζεις, θα βρει τον ρυθμό της... σκέψου ότι δεν ξέρει καν τι είναι αυτό που της δίνεις και τι να το κάνει... :P Ούτε να το καταπιεί δε ξέρει, ούτε η αίσθηση της αρέσει... σιγά σιγά όμως, όλα θα φτιάξουν :D:D:D Εγώ πάντως με τον δικό μου έτσι όπως έκανε τις πρώτες φορές που του έδωσα φρουτόκρεμα, σκέφτηκα ότι δεν πρόκειται να φάει ποτέ του!!! Να όμως που μετά από μερικές μέρες με εξέπληξε!!!

Θέλει υπομονή! Καλή συνέχεια εύχομαι!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι έτσι και εμείς... την πρώτη μέρα έφαγε 1-2 κουταλιές κάνοντας αστείες - για εμάς - γκριματσούλες... σιγά σιγά αύξησε την ποσότητα και τώρα ανοίγει το στόμα του με ανυπομονησία... μην την πιέζεις, θα βρει τον ρυθμό της... σκέψου ότι δεν ξέρει καν τι είναι αυτό που της δίνεις και τι να το κάνει... :P Ούτε να το καταπιεί δε ξέρει, ούτε η αίσθηση της αρέσει... σιγά σιγά όμως, όλα θα φτιάξουν :D:D:D Εγώ πάντως με τον δικό μου έτσι όπως έκανε τις πρώτες φορές που του έδωσα φρουτόκρεμα, σκέφτηκα ότι δεν πρόκειται να φάει ποτέ του!!! Να όμως που μετά από μερικές μέρες με εξέπληξε!!!

Θέλει υπομονή! Καλή συνέχεια εύχομαι!!!

Ναι απλά την κρέμα βανιλια την έφαγε τις πρωτες δυο μέρες και τώρα ούτε αυτήν θέλει και έκανε και σαν τρελή από την χαρά της ....

jHgFp3.png
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μπηκα και εγω για δευτερη φορα στην διαδικασια εισαγωγης στερεων τροφων.Η παιδιατρος μας είπε ξεκιναμε με φρουτόκρεμα το πρωι και ρυζαλευρο η φαριν λακτε το απόγευμα.Στις διαφωνιες μου για τις ετοιμες κρεμες δεν βρηκα ακρη οπότε την αφησα να πιστεψει οτι θα δοκιμασω...ξεκινησαμε φρουτοκρεμα εδω και δυο μερες και παει καλά.για λαχανικα μου είπε για τον επόμενο μηνα.εγω σκεφτόμουν σε 2-3 εβδομαδες το πολύ να την ξεκινησω.ειναι καλά η να το καθυστερησω μεχρι τον επόμενο μηνα;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια πειτε καμμια γνωμη για το θεμα μου!

 

πρωτα διαβαζεις

 

http://www.pediatros-thes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=35&Itemid=40

 

http://www.pediatros-thes.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=50&Itemid=60

 

μετα σε εξεταζω!!:lol::lol::lol::lol:

(επισης παιρνεις και το βιβλιο που αναφερει η KRISTINA παραπανω..''Κορίτσια αν δεν το έχετε αξίζει να αποκτήσετε (είναι εύχριστο, έξυπνο απλό περιεκτικό και φθηνό)http://www.patakis.gr/viewshopproduct.aspx?id=588786)

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω κορίτσια!!!

Φιλεναδα το εχω στο πρόγραμμα το βιβλιο ,το ελεγα απο προχθες αλλά ακόμα δεν εχω καταφερει να παω να το παρω.

θα μελετησω και τα λινκ και ξεκιναω!

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

βρε κοριτσια πειτε καμμια γνωμη για το θεμα μου!

 

λοιπον τι εκανα εγω..(με το σκεπτικο οτι θες να συνεχισεις τον θηλασμο,πηγαινοντας με βαση οτι ο θηλασμος ειναι κυρια τροφη και οι στερεες τον συμπληρωνουν) ξεκινησαμε σταδιακα με φρουτοκρεμα (λιγες κουταλιες που σταδιακα αυξανονται).. δεν πιεζουμε το παιδι,τρωει οσο θελει..ανα μερες,μπορει να φαει 20 κουταλιες και μετα να φαει μονο 3..δεν αγχωνεσαι..Συνεχιζεις θηλασμο οπως πριν..αυτο γινοταν το πρωι, γυρω στις 10.00-11.00.

στην συνεχεια (μετα απο 1-2 εβδομαδες περιπου) προσθεσαμε τα λαχανικα κατα τις 17.00 καθως κοιμομαστε γυρω στις 22.00-23.00.

Εννοειτε ελευθερος θηλασμος ενδιαμεσα. Οταν ετρωγα το μεσημερι και ηθελε κι εκεινη,της εδινα μπουκιτσες απο το φαι της, οποτε αρχισαμε σταδιακα να αντικαθιστουμε το γευμα στις 17.00 γυρω στις 15.00. Γυρω στον 9ο βαλαμε και το απογευμα το γιαουρτακι μας. Τωρα κανουμε τρια γευματα και ειμαστε 10 μηνων.Εκτος απο τον θηλασμο, τρωει ενδιαμεσα οτι αλλο ''ζητησει''. Οτι τρωω κι εγω..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

λοιπον τι εκανα εγω..(με το σκεπτικο οτι θες να συνεχισεις τον θηλασμο,πηγαινοντας με βαση οτι ο θηλασμος ειναι κυρια τροφη και οι στερεες τον συμπληρωνουν) ξεκινησαμε σταδιακα με φρουτοκρεμα (λιγες κουταλιες που σταδιακα αυξανονται).. δεν πιεζουμε το παιδι,τρωει οσο θελει..ανα μερες,μπορει να φαει 20 κουταλιες και μετα να φαει μονο 3..δεν αγχωνεσαι..Συνεχιζεις θηλασμο οπως πριν..αυτο γινοταν το πρωι, γυρω στις 10.00-11.00.

στην συνεχεια (μετα απο 1-2 εβδομαδες περιπου) προσθεσαμε τα λαχανικα κατα τις 17.00 καθως κοιμομαστε γυρω στις 22.00-23.00.

Εννοειτε ελευθερος θηλασμος ενδιαμεσα. Οταν ετρωγα το μεσημερι και ηθελε κι εκεινη,της εδινα μπουκιτσες απο το φαι της, οποτε αρχισαμε σταδιακα να αντικαθιστουμε το γευμα στις 17.00 γυρω στις 15.00. Γυρω στον 9ο βαλαμε και το απογευμα το γιαουρτακι μας. Τωρα κανουμε τρια γευματα και ειμαστε 10 μηνων.Εκτος απο τον θηλασμο, τρωει ενδιαμεσα οτι αλλο ''ζητησει''. Οτι τρωω κι εγω..

 

καλέ εννοειται οτι θελω να συνεχίσω!θαλειπω εγω απο την επόμενη συναντηση δημοσιου θηλαμου;πρωτη μουρη στα καναλια θα ειμαι παλι τον Νοεμβρη!!σε και μου εχει ερθει ιδεα για πιο απλή και ευκολη οργανωση!τα λαχανικά δηλαδη να μην της τα δινω το μεσημερι;για να μην της πεσουν μαζεμενα τα γευματα;τι ωρα κοιμαστε το μεσημερι;την δινεις τα λαχανικά πριν κοιμηθει;

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

θεωρησα υπερβολικο να τρωει στις 10 και μετα στις 2 το μεσημερι απο το πουθενα .Ετσι της μοιρασα τα δυο γευματα κατα την διαρκεια της ημερας.οσο ''ανοιγε'' το στομαχακι της τοσο μετεφερα το γευμα πιο νωρις μεχρι να το φτασω ως μεσημεριανο..στο μεταξυ ειχε ''μαθει'' να τρωει και το απογευμα, οποτε της ελειπε εκεινο το γευμα..Καπως ετσι το σκεφτηκα και γι αυτο το εκανα..δεν ξερω αν ειναι σωστο , απλα σε εμενα δουλεψε και γι αυτο το αναφερω..

 

τις κρεμες (βιολογικες) τις προσπαθησα μερικες φορες πριν βαλω τα λαχανικα το απογευμα,αλλα δεν μας αρεσαν κι ετσι τις σταματησα πριν καν ξεκινησουν..

 

κατι αλλο που κανω ακομα και σημερα..δεν μετραω ποσοτητες..βαζω λιγο φαι ,αν το φαει προσθετω κι αλλο , αν οχι το πεταω..ετσι δεν αγχωνομαι αν εφαγε και ποσο,απο την στιγμη που θηλαζει κι ολας..

 

και τελος.. απο την αρχη που ξεκινησαμε τα λαχανικα,απεφευγα να τα αραιωνω πολυ..γυρω στους 8 μηνες σταματησαμε και το αλεσμα (η φρουτοκρεμα παραμενει ως εχει,γιατι μου αρεσει και εμενα).τωρα τρωμε τα παντα και στο μεσημεριανο της, της προσθετω κι απο το δικο μας φαι ή τρωει μονο το δικο μας φαι.

παντα ακους το παιδι σου και κανεις αναλογα..το καθε παιδακι προχωραει με διαφορετικους ρυθμους,εσυ απλα το βοηθας να προσωρησει..

83hKp3.png

Link to comment
Share on other sites

εχει βγάλει αρκετα δόντια;γιατι 8 μηνων εμενα ας πουμε η Δεσποινα εβγαλε το πρωτο δόντι.το διαβαζω συχνα αυτο, τωρα τελευταια και η αλήθεια ειναι θα με βόλευε αλλα αν δεν εχει βγαλει αρκετα δόντια...με φοβιζει

cceXp3.png

pcTFp3.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...