Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

εια σας. Θα ήθελα την βοήθεια της κυρίας παπαδήμα η όποιας κοπέλας μπορεί να βοηθήσει σε σχέση με την προσπάθεια αποκλειστικού θηλασμού που κάνω. Καταρχάς συγχαρητήρια σε όλες για την βοήθεια που προσφέρετε. Λοιπόν έχω ένα αγοράκι 41 ημερών, το οποίο προσπαθώ να θηλάσω αποκλειστικά ακολουθώντας τις οδηγίες που διάβασα στο πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού εδώ , κόβοντας σταδιακά το συμπλήρωμα. Το πρόβλημα είναι ότι την τελευταία εβδομάδα πήρε μόνο 100 γραμμάρια . Σας παραθέτω αναλυτικά τα στοιχεία

. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38 συν 4 ημέρες

Β. Το φύλο του βρέφους Αρρεν

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.Μέγιστη 18,7 ελάχιστη 9,1 κατά την έξοδο απο το μαιευτήριο

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ναι 2 ημέρες για τον ίκτερο

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

Βάρος γέννας 30.10 3190

5.11 2950 (έξοδος απο το μαιευτήριο)

9.11 2925(έχασε βάρος)

13.11 3190

17.11 3290

21.11 3640

25.11 3640 (έναρξη αντλήσεων συστηματικών και μείωσης συμπληρώματος)

29.11 3710

2.12 3850

5.12 3880

6.12 3895

7.12 3930

9.12 3940

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. Πάνω απο 12 μαραθώνιοι θηλασμοί

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει Όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα Οχι

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 1οο μλ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. symphonz medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 4 ή 5

7β. ποιες ώρες αντλείτε και παράλληλα με τους θηλασμούς κυρίως πρωί μεσημέρι οπωσδήποτε 2 ανάμεσα στις 12 και τις 6

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 15

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 4-5

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο έχει να ενεργηθεί5 ημέρες δεν ενεργείται κάθε μέρα

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Όταν γέννησα θήλαζα το μικρό αλλά από την 2η μέρα το στήθος μου πλήγιασε και συνέχισα τον θηλασμό με ψευδοθηλές . Δυστυχώς μάλλον η ροή δεν ήταν καλή και ο μικρός γινόταν όλο και πιο υποτονικός, εμφάνισε ίκτερο και μπήκε στην λάμπα και έτσι δεν τον θήλαζα τόσο συχνά, επειδή ο ίκτερος ανέβηκε 19 περίπου μπήκε στην μονάδα και του χορηγείτο συμπλήρωμα. όταν έφυγα απο το μαιευτήριο για 2 ημέρες πήγαινα , αντλούσα με νοσοκομειακό θήλαστρο γάλα και του το χορηγούσαν μαζί με το συμπλήρωμα.Όταν τον πήρα σπίτι δεν έλαβα σαφείς οδηγίες για το αν θα πρέπει να παίρνει συμπλήρωμα και πόσο και ξεκίνησα μαραθώνιους θηλασμούς με ψευδοθηλές δίνοντας του πολύ λίγο συμπλήρωμα . Το μωρό ήταν ήσυχο και θεωρούσα ότι είχε χορτάσει αλλά δυστυχώς γινόταν όλο και πιο νωθρό και κοιμόταν πολλές ώρες , ο παιδίατρς που τον είδε μετά από 4 ημέρες διαπίστωσε μείωση του βάρους του και μου συνέστησε να τον ταίζω κάθε 3 ώρες και να του χορηγώ οπωσδήποτε συμπλήρωμα 90 μλ σε κάθε γεύμα και παραπάνω 3ο στο επόμενο αν το τελείωνε, ώστε να πάρει βάρος . Εγώ δεν τον θήλαζα κάθε 3 ώρες αλλά όποτε ήθελε και κάθε 2 ώρες βέβαια με δύσκολη συνεργασία γιατί τις περισσότερες φορές ήταν νωθρός και κοιμόταν στο στήθος παρά το ότι τον ξύπναγα , θήλαζα γυμνό και μετά απο άλλαγμα .Στην πορεία πέταξα τις ψευδοθηλές , βελτιώθηκε η συνεργασία του και έτσι μετά πο 30 ημέρες ο παιδίατρος είπε ότι μπορώ να κόψω το συμπλήρωμα για ένα Σαββατοκύριακο και αν μετά από 3 ημέρες δεν 'έχει χάσει βάρος το συνεχίζω έτσι. Εγώ τον θεώρησα άσχετο του είπα ότι δεν μου φαίνεται εφικτό να κοπεί έτσι απότομα το συμπλήρωμα (το παιδί λάβαινε τότε περίπου 400 μλ ημερησίως με 500) και του πα θα το κάνω σταδιακά με βάση τις οδηγίες που χα διαβάσει και εδώ. Έτσι έκανα μαραθώνιους θηλασμούς , έκοβα το συμπλήρωμα και αντικαθιστούσα το ξένο με δικό μου αντλημένο και όταν το μωρό φαινόταν ευχαριστημένο δεν του έδινα καθόλου μπουκάλι . Ο μικρός πήρε σε 3 ημέρες 130 γραμμάρια και θεώρησα ότι μπορώ να κόψω και άλλο το συμπλήρωμα αντικαθιστώντας το με θηλασμό. Το πρόβλημα είναι ότι την τελευταία εβδομάδα πήρε μόνο 100 γρ . Δεν μπορώ να κάνω πια συχνές αντλήσεις γιατί επειδή θηλάζω συνέχεια το μωρό δεν βρίσκει γάλα ή πίεση αρκετή και κλαίει . ειδικά το απόγευμα το στήθος φαίνεται άδειο , κρέμεται και με πονάει και κάνω πλέον μόνο μέσα στη νύχτα και το πρωι . Ο μικρός την ημέρα θέλει να φάει ανά μία , μισή το πολύ μιάμιση ώρα όταν δεν τον έχω συνέχεια στο στήθος. Η απορία μου είναι η εξής . Να αντικαταστήσω τους θηλασμούς με παραπάνω αντλήσεις , σημειωτέον στην άντληση βγάζω λίγο γάλα 10 - 20 μλ το πολύ απο το ένα στήθος και 30- 40 απο το άλλο , να του δώσω περισσότερο συμπλήρωμα ( του δίνω μόνο το απόγευμα όταν μετά απο πολλές εναλλαγές απο στήθος σε στήθος κλαίει ) . Είμαι σε δίλημμα δεν θέλω να διακυβεύω την υγεία του παιδιού και να υποσιτίζεται , οι πάνες του δεν είναι ικανοποιητικά βρεγμένες πάντα. Επίσης όταν το μωρό θηλάζει το απόγευμα από το αριστερό στήθος μαζεύει τα πόδια του και κλαίει γοερά και κάνει αέρια , ίσως δεν βρίσκει αρκετό γάλα ή έχει προκολικούς ο άντρας μου με παροτρύνει να του δώσω μπουκάλι, επίσης το περιβάλλον μου είναι αρνητικό, όλοι μου λένε ότι τσάμπα πασχίζω με τους μαραθώνιους θηλασμούς και τις αντλήσεις , επειδή όταν το παιδί θα είναι 3 μηνών , δηλ. σε λιγότερο απο 2 μήνες στις 10 φλεβάρη δεν θα έχω καταφέρει να εδραιώσω θηλασμό αφού τώρα θηλάζει όλη μέρα και πάλι παίρνει συμπλήρωμα 100 περίπου μλ πόσο μάλλον να έχω κάνει τράπεζα. Θεωρούν ανέλπιδη την προσπάθεια , αν του έδινα έτοιμο θα κοιμόμασταν πιο πολύ και ταλαιπωρώ όλη την οικογένεια έτσι. Εγώ θέλω να το παλέψω όχι εις βάρος της υγείας του παιδιού βέβαια , θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια, Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα . τλήσεις , επειδή όταν το παιδί θα είναι 3 μηνών θα πάω στη δουλειά, δηλ. σε λιγότερο απο 2 μήνες στις 10 φλεβάρη , δεν θα έχω καταφέρει να εδραιώσω θηλασμό αφού τώρα θηλάζει όλη μέρα και πάλι παίρνει συμπλήρωμα 100 περίπου μλ , πόσο μάλλον να έχω κάνει τράπεζα. Θεωρούν ανέλπιδη την προσπάθεια , αν του έδινα έτοιμο θα κοιμόμασταν πιο πολύ πιστεύουν , επίσης θα τελείωνα τη διπλωματική σε μεταπτυχιακό που χρωστάω και θα το χάσω απο την ταλαιπωρία τσάμπα γιάτι θα διαγραφώ , αν δεν υποβάλλω διπλωματική κτλ. κτλ. (που τώρα είναι δύσκολο να διαβάσω) και ταλαιπωρώ όλη την οικογένεια έτσι. Εγώ θέλω να το παλέψω όχι εις βάρος της υγείας του παιδιού βέβαια , θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια, Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα .

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα!

 

Να σου ζήσει το μωράκι! Και καλή επιτυχία και στο μεταπτυχιακό σου (σου έπεσαν όλα μαζί, ε;)!

 

Έχω την εντύπωση ότι μείωσες πολύ απότομα το συμπλήρωμα (εξυπακούεται πως η οδηγία του παιδιάτρου να το κόψεις μαχαίρι ήταν επικίνδυνη). Γενικά, καλό είναι να το κόβουμε πολύ-πολύ σταδιακά, περίπου 30 ml ανά 3-4 ημέρες. Εσύ έκοψες τα 400-500ml σε 11 μέρες, σωστά;

 

Νομίζω πως θα πρέπει να αυξήσεις το συμπλήρωμα και, κατ'επέκταση, τις αντλήσεις. Αν το μωρό είναι χορτάτο, θα σου δίνει και σένα περισσότερο χρόνο ελεύθερο, για να κάνεις την άντληση. Ελπίζω να έχεις το διπλό Symphony, για εξοικονόμηση χρόνου.

 

Επίσης, θα πρότεινα να δίνεις το συμπλήρωμα όχι με μπουκάλι, αλλά με σωληνάκι, όπως φαίνεται παρακάτω:

https://www.youtube.com/watch?v=T1nZmxbEObs.

Το να είναι το μωρό στο στήθος, όσο παίρνει το συμπλήρωμα, είναι πάρα πολύ επιβοηθητικό, τόσο για την αύξηση της παραγωγής, όσο και για τη βελτίωση της τεχνικής.

Σωληνάκια μπορείς να βρεις στο Χαρμάνη, στην Ομόνοια. Είναι πάμφθηνα. http://www.harmanis.com.gr (δεν τα έχει στο σάιτ, αλλά τα παραγγέλνεις τηλεφωνικά και λέγονται french tubes No 5 ή 6).

 

Όταν έπαιρνε συμπλήρωμα, πόσες φορές έδινες και από πόσα ml τη φορά;

 

Έντιτ: όταν λέω να αυξήσεις το συμπλήρωμα, εννοώ να το ξαναξεκινήσεις.

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα με μεγαλη προσοχη το γεματο αγωνια μηνυμα της μητερας-φυσης (!) και θα ηθελα να πω τη γνωμη μου (αν και ειμαι βεβαιη οτι θα φαω ξυλο): με δεδομενες τις συγκεκριμενες συνθηκες που επικρατουν στη ζωη της κοπελας και αν λαβουμε υποψη οτι το μωρο δεν ανταποκρινεται και τοσο καλα, δεν θα ηταν καλυτερα να αποθηλασει και να το γυρισει στο ξενο? Θελω να πω οτι το σημαντικο ειναι να θηλασω με καθε κοστος (σπασμενα νευρα της μαμας, κατεστραμμενο μεταπτυχιακο, συζυγος που αντιδρα, μωρο υποτονικο και επισης με σπασμενα νευρα...) η να δωσω γαλα -σκονη και να επιχειρησω να βρω ισορροπιες? Αν θελετε μου απαντατε (με ευγενεια παρακαλω).

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα με μεγαλη προσοχη το γεματο αγωνια μηνυμα της μητερας-φυσης (!) και θα ηθελα να πω τη γνωμη μου (αν και ειμαι βεβαιη οτι θα φαω ξυλο): με δεδομενες τις συγκεκριμενες συνθηκες που επικρατουν στη ζωη της κοπελας και αν λαβουμε υποψη οτι το μωρο δεν ανταποκρινεται και τοσο καλα, δεν θα ηταν καλυτερα να αποθηλασει και να το γυρισει στο ξενο? Θελω να πω οτι το σημαντικο ειναι να θηλασω με καθε κοστος (σπασμενα νευρα της μαμας, κατεστραμμενο μεταπτυχιακο, συζυγος που αντιδρα, μωρο υποτονικο και επισης με σπασμενα νευρα...) η να δωσω γαλα -σκονη και να επιχειρησω να βρω ισορροπιες? Αν θελετε μου απαντατε (με ευγενεια παρακαλω).

 

Θα σου πω τη δική μου γνώμη.

 

Καταρχάς, η μητέρα ρωτάει πώς να θηλάσει πιο αποτελεσματικά. Σε αυτό απαντάω. Σε ερωτήσεις μαμάδων που αφορούν αποθηλασμό, πάντα απαντάω πώς να αποθηλάσει, "καταπνίγοντας" την παρόρμησή μου να της πω να μην αποθηλάσει. Αντίστοιχα, αν μία κοπέλα ρωτήσει κάτι διαδικαστικό για έκτρωση, θα αποφύγω τα ηθικοπλαστικά κηρύγματα και θα της απαντήσω σε αυτό ακριβώς που ρωτάει, αν ξέρω.

 

Σχετικά με τις συνθήκες που αναφέρεις, με εξαίρεση το μεταπτυχιακό, τα σπασμένα νεύρα της λεχώνας και η πίεση του περιβάλλοντος είναι το σύνηθες στη συντριπτική πλειοψηφία των επιτυχημένων, τελικά, ιστοριών θηλασμού, οπότε δε με επηρεάζουν. Θα σου πω, ωστόσο, ότι έχω παρακινήσει μητέρα να μην αγωνιστεί ιδιαίτερα με το θηλασμό, όταν μου αποκάλυψε ότι δεν έχει καμία βοήθεια και ότι ο άντρας της ήθελε μαγειρευτό, ξεχωριστό φαγητό μεσημέρι και βράδυ. Στην περίπτωση αυτή, που είναι εξαίρεση, ήταν γελοίο να μιλάω για αντλήσεις, αποστειρώσεις, μακροχρόνιους θηλασμούς κτλ.

 

Ελπίζω να σε κάλυψα!

Link to comment
Share on other sites

Τέλος, για το υποτονικό μωρό με τα σπασμένα νεύρα, φταίνε οι λανθασμένες οδηγίες θηλασμού. Για αυτό, όπως είδες, προτείνω...επείγουσα επιστροφή του συμπληρώματος.

 

Προφανώς, παρεμπιπτόντως, δεν έχεις δει μωρό να κλαίει μέρα και νύχτα εξαιτίας τεχνητού γάλακτος, και αλλαγή από γάλα σε γάλα, για να αντιμετωπιστούν η δυσκοιλιότητα με το ένα, η διάρροια με το άλλο και οι κολικοί με το παράλλο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Φιλη Scratee το ερωτημα που εθεσα ηταν γενικοτερο και προφανως δεν αφορουσε μονο την φιλη μαμα που εγραψε προηγουμενως. Επομενως δεν με καλυψες σε αυτο που ρωτησα.

 

"Προφανώς, παρεμπιπτόντως, δεν έχεις δει μωρό να κλαίει μέρα και νύχτα εξαιτίας τεχνητού γάλακτος, και αλλαγή από γάλα σε γάλα, για να αντιμετωπιστούν η δυσκοιλιότητα με το ένα, η διάρροια με το άλλο και οι κολικοί με το παράλλο... "

 

Πραγματι δεν εχει τυχει να ακουσω για καποια τετοια περιπτωση, αντιθετα παρατηρω πολλες νεες μητερες, (θα μιλησω για τον δικο μου κυκλο) που κατα καποιο τροπο βασανιζονται να θεμελιωσουν αποκλειστικο θηλασμο με καθε κοστος (μια φιλη μου εφτασε σε σημειο το μωρο της να ειναι ληθαργικο και μετα απο σχετικο κραξιμο της παιδιατρου εδωσε ξενο και το μωρο πηρε τα πανω του, αλλη ηταν στα μαχαιρια με τον συζυγο). Δεν υποστηριζω οτι ο θηλασμος ειναι κατι περιττο, ομως σε περιπτωσεις που δεν παει καλα γιατι καποιοι επιμενουν ψυχαναγκαστικα?

Link to comment
Share on other sites

εια σας. Θα ήθελα την βοήθεια της κυρίας παπαδήμα η όποιας κοπέλας μπορεί να βοηθήσει σε σχέση με την προσπάθεια αποκλειστικού θηλασμού που κάνω. Καταρχάς συγχαρητήρια σε όλες για την βοήθεια που προσφέρετε. Λοιπόν έχω ένα αγοράκι 41 ημερών, το οποίο προσπαθώ να θηλάσω αποκλειστικά ακολουθώντας τις οδηγίες που διάβασα στο πρωτόκολλο επαναγαλακτισμού εδώ , κόβοντας σταδιακά το συμπλήρωμα. Το πρόβλημα είναι ότι την τελευταία εβδομάδα πήρε μόνο 100 γραμμάρια . Σας παραθέτω αναλυτικά τα στοιχεία

. Την εβδομάδα κύησης κατά την οποία γεννήθηκε το βρέφος 38 συν 4 ημέρες

Β. Το φύλο του βρέφους Αρρεν

Γ. Τον τρόπο τοκετού: Φυσιολογικός (ΦΤ) ή Καισαρική (ΚΤ) ΚΤ

Δ. Το είδος της αναισθησίας αν χρησιμοποιήθηκε αναισθησία. Επισκληρίδιος

Ε. Αν το μωρό εφμάνισε νεογνικό ίκτερο και αν ναι ποια ήταν η μέγιστη τιμή και ποια η ελάχιστη.Μέγιστη 18,7 ελάχιστη 9,1 κατά την έξοδο απο το μαιευτήριο

Ε. Αν το μωρό νοσηλεύτηκε και για ποιο λόγο. ναι 2 ημέρες για τον ίκτερο

 

1. Όλες οι ζυγίσεις του μωρού με τις ημερομηνίες

 

Βάρος γέννας 30.10 3190

5.11 2950 (έξοδος απο το μαιευτήριο)

9.11 2925(έχασε βάρος)

13.11 3190

17.11 3290

21.11 3640

25.11 3640 (έναρξη αντλήσεων συστηματικών και μείωσης συμπληρώματος)

29.11 3710

2.12 3850

5.12 3880

6.12 3895

7.12 3930

9.12 3940

 

 

2. Πόσα γεύματα κάνει το μωρό το 24ωρο. Πάνω απο 12 μαραθώνιοι θηλασμοί

 

3. Σε πόσα από αυτά θηλάζει Όλα

 

4. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο συμπλήρωμα παίρνει περίπου σε κάθε γεύμα Οχι

 

5. Αν παίρνει συμπλήρωμα, πόσο παίρνει συνολικά το 24ωρο (το υπολογίζετε μετρώντας με ακρίβεια την ποσότητα για ένα 24ωρο) 1οο μλ

 

6. Αν χρησιμοποιείτε θήλαστρο σας παρακαλώ πολύ να γράφετε με ακρίβεια τον τύπο του θήλαστρου και την εταιρεία. symphonz medela

 

7. Αν κάνετε συστηματικές αντλήσεις:

7α. πόσες αντλήσεις κάνετε το 24ωρο 4 ή 5

7β. ποιες ώρες αντλείτε και παράλληλα με τους θηλασμούς κυρίως πρωί μεσημέρι οπωσδήποτε 2 ανάμεσα στις 12 και τις 6

7γ. πόσο διαρκεί η κάθε άντληση 15

 

8. Πόσες πάνες βρέχει το μωρό το 24ωρο (όχι πόσες γεμίζει, πόσες φορές ουρεί). Αν το μωρό είναι μικρό η ποσότητα των ούρων είναι πολύ μικρή και οι πάνες πολύ απορροφητικές. Αν δεν μπορείτε να καταλάβετε πότε ουρεί, μπορείτε να βάλετε μέσα στην πάνα ένα κομματάκι χαρτί κουζίνας. Αν αυτό βραχεί σημείνει ότι το παιδί έχει ουρήσει. 4-5

 

9. Πόσες κενώσεις κάνει το 24ωρο έχει να ενεργηθεί5 ημέρες δεν ενεργείται κάθε μέρα

 

10. Συμπληρώστε οποιαδήποτε συμπεριφορά του παιδιού σας νομίζετε ότι θα ήταν χρήσιμη....

Όταν γέννησα θήλαζα το μικρό αλλά από την 2η μέρα το στήθος μου πλήγιασε και συνέχισα τον θηλασμό με ψευδοθηλές . Δυστυχώς μάλλον η ροή δεν ήταν καλή και ο μικρός γινόταν όλο και πιο υποτονικός, εμφάνισε ίκτερο και μπήκε στην λάμπα και έτσι δεν τον θήλαζα τόσο συχνά, επειδή ο ίκτερος ανέβηκε 19 περίπου μπήκε στην μονάδα και του χορηγείτο συμπλήρωμα. όταν έφυγα απο το μαιευτήριο για 2 ημέρες πήγαινα , αντλούσα με νοσοκομειακό θήλαστρο γάλα και του το χορηγούσαν μαζί με το συμπλήρωμα.Όταν τον πήρα σπίτι δεν έλαβα σαφείς οδηγίες για το αν θα πρέπει να παίρνει συμπλήρωμα και πόσο και ξεκίνησα μαραθώνιους θηλασμούς με ψευδοθηλές δίνοντας του πολύ λίγο συμπλήρωμα . Το μωρό ήταν ήσυχο και θεωρούσα ότι είχε χορτάσει αλλά δυστυχώς γινόταν όλο και πιο νωθρό και κοιμόταν πολλές ώρες , ο παιδίατρς που τον είδε μετά από 4 ημέρες διαπίστωσε μείωση του βάρους του και μου συνέστησε να τον ταίζω κάθε 3 ώρες και να του χορηγώ οπωσδήποτε συμπλήρωμα 90 μλ σε κάθε γεύμα και παραπάνω 3ο στο επόμενο αν το τελείωνε, ώστε να πάρει βάρος . Εγώ δεν τον θήλαζα κάθε 3 ώρες αλλά όποτε ήθελε και κάθε 2 ώρες βέβαια με δύσκολη συνεργασία γιατί τις περισσότερες φορές ήταν νωθρός και κοιμόταν στο στήθος παρά το ότι τον ξύπναγα , θήλαζα γυμνό και μετά απο άλλαγμα .Στην πορεία πέταξα τις ψευδοθηλές , βελτιώθηκε η συνεργασία του και έτσι μετά πο 30 ημέρες ο παιδίατρος είπε ότι μπορώ να κόψω το συμπλήρωμα για ένα Σαββατοκύριακο και αν μετά από 3 ημέρες δεν 'έχει χάσει βάρος το συνεχίζω έτσι. Εγώ τον θεώρησα άσχετο του είπα ότι δεν μου φαίνεται εφικτό να κοπεί έτσι απότομα το συμπλήρωμα (το παιδί λάβαινε τότε περίπου 400 μλ ημερησίως με 500) και του πα θα το κάνω σταδιακά με βάση τις οδηγίες που χα διαβάσει και εδώ. Έτσι έκανα μαραθώνιους θηλασμούς , έκοβα το συμπλήρωμα και αντικαθιστούσα το ξένο με δικό μου αντλημένο και όταν το μωρό φαινόταν ευχαριστημένο δεν του έδινα καθόλου μπουκάλι . Ο μικρός πήρε σε 3 ημέρες 130 γραμμάρια και θεώρησα ότι μπορώ να κόψω και άλλο το συμπλήρωμα αντικαθιστώντας το με θηλασμό. Το πρόβλημα είναι ότι την τελευταία εβδομάδα πήρε μόνο 100 γρ . Δεν μπορώ να κάνω πια συχνές αντλήσεις γιατί επειδή θηλάζω συνέχεια το μωρό δεν βρίσκει γάλα ή πίεση αρκετή και κλαίει . ειδικά το απόγευμα το στήθος φαίνεται άδειο , κρέμεται και με πονάει και κάνω πλέον μόνο μέσα στη νύχτα και το πρωι . Ο μικρός την ημέρα θέλει να φάει ανά μία , μισή το πολύ μιάμιση ώρα όταν δεν τον έχω συνέχεια στο στήθος. Η απορία μου είναι η εξής . Να αντικαταστήσω τους θηλασμούς με παραπάνω αντλήσεις , σημειωτέον στην άντληση βγάζω λίγο γάλα 10 - 20 μλ το πολύ απο το ένα στήθος και 30- 40 απο το άλλο , να του δώσω περισσότερο συμπλήρωμα ( του δίνω μόνο το απόγευμα όταν μετά απο πολλές εναλλαγές απο στήθος σε στήθος κλαίει ) . Είμαι σε δίλημμα δεν θέλω να διακυβεύω την υγεία του παιδιού και να υποσιτίζεται , οι πάνες του δεν είναι ικανοποιητικά βρεγμένες πάντα. Επίσης όταν το μωρό θηλάζει το απόγευμα από το αριστερό στήθος μαζεύει τα πόδια του και κλαίει γοερά και κάνει αέρια , ίσως δεν βρίσκει αρκετό γάλα ή έχει προκολικούς ο άντρας μου με παροτρύνει να του δώσω μπουκάλι, επίσης το περιβάλλον μου είναι αρνητικό, όλοι μου λένε ότι τσάμπα πασχίζω με τους μαραθώνιους θηλασμούς και τις αντλήσεις , επειδή όταν το παιδί θα είναι 3 μηνών , δηλ. σε λιγότερο απο 2 μήνες στις 10 φλεβάρη δεν θα έχω καταφέρει να εδραιώσω θηλασμό αφού τώρα θηλάζει όλη μέρα και πάλι παίρνει συμπλήρωμα 100 περίπου μλ πόσο μάλλον να έχω κάνει τράπεζα. Θεωρούν ανέλπιδη την προσπάθεια , αν του έδινα έτοιμο θα κοιμόμασταν πιο πολύ και ταλαιπωρώ όλη την οικογένεια έτσι. Εγώ θέλω να το παλέψω όχι εις βάρος της υγείας του παιδιού βέβαια , θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια, Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα . τλήσεις , επειδή όταν το παιδί θα είναι 3 μηνών θα πάω στη δουλειά, δηλ. σε λιγότερο απο 2 μήνες στις 10 φλεβάρη , δεν θα έχω καταφέρει να εδραιώσω θηλασμό αφού τώρα θηλάζει όλη μέρα και πάλι παίρνει συμπλήρωμα 100 περίπου μλ , πόσο μάλλον να έχω κάνει τράπεζα. Θεωρούν ανέλπιδη την προσπάθεια , αν του έδινα έτοιμο θα κοιμόμασταν πιο πολύ πιστεύουν , επίσης θα τελείωνα τη διπλωματική σε μεταπτυχιακό που χρωστάω και θα το χάσω απο την ταλαιπωρία τσάμπα γιάτι θα διαγραφώ , αν δεν υποβάλλω διπλωματική κτλ. κτλ. (που τώρα είναι δύσκολο να διαβάσω) και ταλαιπωρώ όλη την οικογένεια έτσι. Εγώ θέλω να το παλέψω όχι εις βάρος της υγείας του παιδιού βέβαια , θα εκτιμούσα κάθε βοήθεια, Συγγνώμη για το μεγάλο μήνυμα .

 

Δεν υποσιτίζεται, αλλα για όλη μερα στο στηθος οι πανες ειναι οριακές και το βάρος επίσης.

Εισαι σιγουρη οτι το μωρο θηλαζει αποτελεσματικα;

Ακούς να καταπίνει μετα απο κάποιες ρουφηξιές ή τον παίρνει ο υπνος;

Εχεις καθόλου πόνο τη στιγμη του θηλασμου; Πληγες;

 

Όσον αφορα την ταλαιπωρία τη δικη σου και της οικογένειας σου ειναι σχεδον συνώνυμη με το "νεογέννητο" (είτε θηλαζει είτε οχι).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Φπαρατηρω πολλες νεες μητερες, (θα μιλησω για τον δικο μου κυκλο) που κατα καποιο τροπο βασανιζονται να θεμελιωσουν αποκλειστικο θηλασμο με καθε κοστος (μια φιλη μου εφτασε σε σημειο το μωρο της να ειναι ληθαργικο και μετα απο σχετικο κραξιμο της παιδιατρου εδωσε ξενο και το μωρο πηρε τα πανω του, αλλη ηταν στα μαχαιρια με τον συζυγο). Δεν υποστηριζω οτι ο θηλασμος ειναι κατι περιττο, ομως σε περιπτωσεις που δεν παει καλα γιατι καποιοι επιμενουν ψυχαναγκαστικα?

 

Αυτό που λες είναι πολύ συνηθισμένο σενάριο. Η αλληλουχία γεγονότων είναι, συνήθως, η εξής: η μητέρα κάνει κακό ξεκίνημα από το μαιευτήριο (λάθος τοποθέτηση, χορήγηση συμπληρώματος ώσπου να "κατεβάσει" γάλα κτλ). Στο σπίτι, ο παιδίατρος που την επισκέπτεται δεν μπαίνει καν στον κόπο να δει πώς θηλάζει το μωρό. Ίσως τής προτείνει (όπως στη φίλη μας)να κόψειμαχαίρι το συμπλήρωμα "αφού επιμένεις να θηλάσεις". Αυτό οδηγεί, με μαθηματική ακρίβεια, σε απώλεια βάρους του μωρού και επακόλουθο "κράξιμο", όπως λες, της μαμάς, για το "πείσμα" της. Εντουτοις, είναι προφανές οτι το κράξιμο αξίζει μόνο στους υπόλοιπους...

Link to comment
Share on other sites

Διαβασα με μεγαλη προσοχη το γεματο αγωνια μηνυμα της μητερας-φυσης (!) και θα ηθελα να πω τη γνωμη μου (αν και ειμαι βεβαιη οτι θα φαω ξυλο): με δεδομενες τις συγκεκριμενες συνθηκες που επικρατουν στη ζωη της κοπελας και αν λαβουμε υποψη οτι το μωρο δεν ανταποκρινεται και τοσο καλα, δεν θα ηταν καλυτερα να αποθηλασει και να το γυρισει στο ξενο? Θελω να πω οτι το σημαντικο ειναι να θηλασω με καθε κοστος (σπασμενα νευρα της μαμας, κατεστραμμενο μεταπτυχιακο, συζυγος που αντιδρα, μωρο υποτονικο και επισης με σπασμενα νευρα...) η να δωσω γαλα -σκονη και να επιχειρησω να βρω ισορροπιες? Αν θελετε μου απαντατε (με ευγενεια παρακαλω).

Γεια σας και πάλι ,

Ήθελα να ευχαριστήσω όλα τα κορίτσια για την βοήθεια τους. Να σχολιάσω και εγώ με την σειρά μου την άποψη της AMD080911.

Εννοείται πως ο αποκλειστικός θηλασμός δεν θα έπρεπε να αποτελεί ένα ψυχαναγκαστικό στόχο. Δεν ξέρω τι εντύπωση δόθηκε από το μήνυμα μου, αλλά και εγώ έδωσα ξένο γάλα, όταν ο ίκτερος ανέβηκε και συνεχίζω να δίνω τώρα. Όπως λέει και η Πατσούρου (παιδίατρος, σύμβουλος θηλασμού) : << Ένα μπουκάλι ξένο γάλα μπορεί να σώσει όλο τον θηλασμό>>. Επίσης παραθέτω και άποψη της Αγλαΐας Παπαδήμα, που είχα διαβάσει εδώ ως απάντηση σε μια κοπέλα, της οποίας το παιδί ήταν νωθρό, αναγκάστηκε να δώσει ξένο γάλα και ήταν σε προσπάθεια εδραίωσης θηλασμού . Παράθεση:

εγώ όμως να βασανίζομαι ακόμα από τις τύψεις ότι το μωράκι μου δεν θηλάζει αποκλειστικά και ότι δεν τα κατάφερα.

Ας πούμε ότι πράγματι φταις εσύ που δεν ξεκίνησες αντλήσεις εγκαίρως, που δεν έδινες μητρικό με το μπουκάλι, που δεν βρήκες αμέσως κάποιον ειδικό.. Όμως αυτά είναι και θέμα τύχης, θα μπορούσες να ζούσες σε μια εποχή χωρίς θήλαστρα, χωρίς ειδικούς και χωρίς μπουκάλια. Με τη συγκεκριμένη συμπεριφορά του μωρού τι καλύτερο θα μπορούσες να κάνεις; Ακόμη και τη σημερινή εποχή που υπάρχουν όλα αυτά τι πιθανότητες έχει να τα βρει μόλις τα χρειάζεται μια νέα μητέρα; Ελάχιστες!

Αν είχες από την αρχή (από την κλινική) την κατάλληλη υποστήριξη, το πιθανότερο είναι να άρχιζες αντλήσεις την 5η-7η μέρα, αν το θήλαστρο ήταν εντάξει για σένα ίσως να μην χρειαζόσουν συμπλήρωμα ξένου γάλακτος.. Όμως δεν υπάρχει κανένα θήλαστρο που να είναι κατάλληλο για όλες τις μητέρες, άρα μπορεί να είχες την κατάλληλη υποστήριξη, να γίνονταν όλα εγκαίρως αλλά να μην μπορούσες να αντλήσεις όσο γάλα χρειάζονταν το μωρό. Σε αυτή την περίπτωση θα έπρεπε πάλι να συμπληρώσεις τη διατροφή του παιδιού με ξένο γάλα. Στη συγκεκριμένη περίπτωση το ξένο γάλα συμβάλλει στην επιβίωση του παιδιού και είμαστε πολύ τυχεροί που υπάρχει.

 

 

Με αυτό θέλω να καταλήξω , ότι σε καμιά περίπτωση δεν δαιμονοποιούμε το ξένο γάλα, ότι πρέπει να είμαστε ταλιμπάν του θηλασμού. Μια μάνα που δεν καταφέρνει να θηλάσει δεν είναι λιγότερο μάνα από την αποκλειστικά θηλάζουσα. Το σημαντικό είναι :

-να μην αναλώνεται η μητρότητα σε μετρήσεις βάρους, γραμμαρίων πάνας (η καλύτερη περίοδος για μένα ήταν όταν θήλαζα το μωρό μου δέρμα με δέρμα, χωρίς να κοιτάω βάρος, πληροφορίες για το θηλασμό κτλ. Παρεμπιπτόντως εκ των υστέρων διαπίστωσα ότι εκείνη την εβδομάδα πήρε και το περισσότερο βάρος)

-να μην αναλώνεται με εμμονή σε μακροπρόθεσμους ψυχαναγκαστικούς στόχους (πρέπει να θηλάσω μέχρι τον τάδε μήνα , πρέπει να κάνω τράπεζα)

 

Με συνέπεια τι? Να χαθεί ή απόλαυση της συνύπαρξης με το βρέφος , η συνειδητοποίηση της ευλογίας του να έχεις ένα υγιές παιδί, η αίσθηση χαράς για αυτό , απαλλαγμένη από την ενοχικότητα που καταλαμβάνει τις έγκυες , για το κατά πόσο το φροντίζουν σωστά (τα ξέρετε κάποιες), αυτή η αίσθηση ανασφάλειας που βιώνει η μητέρα και πολλές φορές είναι συνυφασμένη με την περίοδο της λοχείας.

 

Σε αυτό συμφωνούμε όλοι. Για αυτό και οι κοπέλες μου πρότειναν την επαναφορά ή αύξηση του συμπληρώματος, εφόσον το μωρό δεν προσλαμβάνει ικανοποιητικό βάρος. Αυτός ήταν ο λόγος που ζήτησα βοήθεια από το συγκεκριμένο φόρουμ. Θεώρησα ότι κανένας δεν θα με πυροβολήσει, που δε θηλάζω αποκλειστικά, ούτε θα μου δώσει συμβουλές με βάση την ψυχαναγκαστική εδραίωση αποκλειστικού θηλασμού, εις βάρος της υγείας του παιδιού (όπως ο άσχετος γιατρός).

 

Συμφωνώ με την AMD080911 σε καμιά περίπτωση δεν πρέπει να επιμένουμε με κόστος την οικογενειακή ηρεμία και πρέπει κάθε νέα μαμά να μπορεί να απολαμβάνει το παιδί της . Για να είναι όμως αυτό εφικτό πρέπει να υπάρχει η κατάλληλη υποστήριξη, ενημέρωση της λεχώνας , κάτι που δυστυχώς δεν υφίσταται. Δεν θα χρειαζόταν καμιά μαμά να πρέπει να βιώνει τέτοια ανασφάλεια. Φυσικά και θα συνεχίσω μεικτή διατροφή , αν δω ότι ο αποκλειστικός θηλασμός δεν είναι εφικτός για μένα. Αν όμως είμαι πολύ κοντά στον στόχο και υπάρχει τρόπος με κάποιες σωστές δράσεις να επιτευχθεί, με μια απλή αναπροσαρμογή τακτικής? Γιατί να οδηγηθούμε σε μια αναίτια διακοπή της προσπάθειας, από έλλειψη γνώσης ? Θεωρώ ότι σίγουρα υπάρχουν γυναίκες , που δεν μπορούν να θηλάσουν αποκλειστικά , αλλά η πλειονότητα ταλαιπωρείται λόγω ελλιπούς στήριξης και λανθασμένης καθοδήγησης. Οι κοπέλες που θηλάζουν με επιτυχία είναι οι τυχερές. Οι υπόλοιπες που αντιμετωπίζουν κάποια προβλήματα , τα οποία θα μπορούσαν να λυθούν ανώδυνα με την κατάλληλη καθοδήγηση, ταλαιπωρούνται μόνες , γίνονται για κάποιους γραφικές και στο τέλος οδηγούνται με μαθηματική ακρίβεια νωρίτερα η αργότερα στον αποθηλασμό. Έτσι εδραιώνεται στην συνείδηση του κόσμου , ότι ο θηλασμός είναι συνυφασμένος με την ταλαιπωρία. <<Τι το θες τώρα να θηλάζεις? >>,<<Δώσε μπουκάλι να ξεμπερδεύεις>>. Το φυσικό ,έχει καταντήσει να θεωρείται <<ταλαιπωρία>> , << παράξενο>> και επίσης κυριαρχεί η λογική ότι η εναλλακτική του μπουκαλιού αποτελεί ευκολότερη λύση. Εδώ διαφωνώ :

1. Το μωρό μου όταν έπαιρνε περισσότερο ξένο συμπλήρωμα είχε πιο έντονούς κολικούς και έκλαιγε σπαρακτικά

2. Το μωρό της αδελφής μου πάλι ξύπναγε ανά μία, μία μίση ώρα, παρά το ότι λάμβανε φουλ συμπλήρωμα. Δεν αποτελεί το συμπλήρωμα απαραίτητη εγγύηση για περισσότερο ύπνο.

3. Πολλές φίλες μου που θήλασαν αποκλειστικά υποστηρίζουν, ότι μετά τις 40 μέρες ή όταν εδραιωθεί ο θηλασμός τα πράγματα είναι πιο εύκολα, καθώς σταματάν οι μαραθώνιοι θηλασμοί, το μωρό ικανοποιείται πιο εύκολα και μπαίνει ένα πρόγραμμα

4. Η ταλαιπωρία των μπουκαλιών και αποστειρώσεων είναι πολύ μεγαλύτερη ειδικά στην μετακίνηση (το βυζί πάει παντού)

5. Το οικονομικό δεν το σχολιάζω καν (το βυζί είναι τσάμπα)

6. Σας γράφω τώρα και θηλάζω. Όταν σιτίζω τον κύριο με μπουκάλι αυτό δεν είναι εφικτό. Άρα ευκολότερα θα μπορούσα να τελειώσω το ρημάδι το μεταπτυχιακό με τον θηλασμό .

7. Τα έχω κάνει όλα :αντλήσεις, θηλασμό, σίτιση με μπουκάλι με ξένο γάλα , σίτιση με αντλημένο. Τίποτα δεν συγκρίνεται με την απόλαυση του να θηλάζεις το μωρό σου ξαπλωμένο γυμνό απάνω σου σε επαφή δέρμα με δέρμα . Απόλαυση που καμιά κοπέλα με πληγωμένες θηλές δεν μπορεί να βιώσει , επειδή δεν υπάρχει κανένας σχετικός να της δείξει πως θα πιάνει σωστά, επειδή ο Θηλασμός είναι <<ταλαιπωρία>>

Και κάπως έτσι ξεκινά η ιστορία μας και ο θηλασμός γίνεται όντως ταλαιπωρία.

 

 

ΥΓ. Για την ιστορία τελικά φώναξα μια παιδίατρο, σύμβουλο θηλασμού για να δει πως θηλάζω και τι πάει στραβά . Όντως είχε δίκιο η Νινα – Νίνα

Εισαι σιγουρη οτι το μωρο θηλαζει αποτελεσματικα;

Ακούς να καταπίνει μετα απο κάποιες ρουφηξιές ή τον παίρνει ο υπνος;

Εχεις καθόλου πόνο τη στιγμη του θηλασμου; Πληγες

 

Σε κάποια φάση φεύγει από τη ρόγα και θηλάζει πιο έξω, άρα λιγότερο αποτελεσματικά . Η σύμβουλος μου συνέστησε να τον σηκώνω και να τον ξαναβάζω στο στήθος . Επίσης να μην κοιμάται πάνω μου θηλάζοντας . Να τον βάζω στην καλαθούνα, έτσι κλαίει μετά από λίγο ή άμα δεν έχει χορτάσει , τον ξαναβάζω στο στήθος και θηλάζει πιο έντονα από ότι συνεχόμενα κοιμώμενος χωρίς διακοπή.

Για την συχνότητα των αντλήσεων είπε ότι εφόσον είναι το μωρό στο στήθος , είναι το καλύτερο . Δεν χρειάζονται τόσο συχνές αντλήσεις . Το βράδυ όταν το μωρό κοιμάται μπορώ να κάνω για να μην μένει το στήθος ανενεργό, άμα το μωρό δεν ξυπνήσει .

Όσο για το βάρος θεωρεί , ότι δεν διακυβεύεται η υγεία του παιδιού, άλλωστε οι καμπύλες στο θηλασμό διαφέρουν από αυτές που έχουμε για τα μη θηλάζοντα αποκλειστικώς παιδιά . Θα συνεχίσουμε το συμπλήρωμα 100 μλ που παίρνει ημερησίως και αν είναι το κόβω σταδιακά , αφού πάρει βάρος. Αν δεν πάρει ή χάσει εννοείται ότι θα το αυξήσω.

Η γιατρός λέει ότι οι μαραθώνιοι θηλασμοί οφείλονται στο ότι είμαι σε φάση εδραʼιωσης θηλασμού, αφού πρόσφατα έκοψα το πολύ συμπλήρωμα. Σε δέκα μέρες θα έχουμε μια πιο σαφή εικόνα και όπως προχωράει θα στρώνει η κατάσταση

Για τα κλάματα στο στήθος το απόγευμα δεν σημαίνει ότι φταίει το γάλα που δεν υπάρχει , αλλά το μωρό κάνει πονάκια, έχει αέρια μου συνέστησε να το σηκώνω τα πόδια ψηλά, ώστε να αερίζεται πιο εύκολα και μασάζ στη κοιλιά .

Τις τελευταίες 2 μέρες τα πράγματα πάνε πολύ καλύτερα . Το μωρό πήρε 80 γραμμάρια σε 2 μέρες , κοιμάται το βράδυ αρκετά και προλαβαίνω να κάνω καμιά άντληση, ώστε να έχω περισσότερο δικό μου γάλα να του δίνω. Επίσης είναι πιο ήρεμος την ημέρα. Πιστεύω ότι είναι σε καλό δρόμο, ελπίζω να καταφέρω αποκλειστικό θηλασμό, αν πάλι όχι τουλάχιστον θα χει πάρει ή θα παίρνει περισσότερα αντισώματα από το να πίνει ξένο γάλα σε μεγαλύτερο ποσοστό.

Σας ευχαριστώ παρά πολύ για τον κόπο και τις συμβουλές σας! Εύχομαι απολαυστικούς θηλασμούς !!!

Link to comment
Share on other sites

Χίλια ευχαριστώ για την απάντηση Scratée!

Λοιπόν ως προς το συμπλήρωμα μέσα σε 11 μέρες περίπου έκοψα από τα 300 -350 μλ το έχω πάει στα 110. Δεν το έκοψα ακριβώς αρχικά αντικατέστησα τα μλ που έπαιρνε από το συμπλήρωμα με δικό μου αντλημένο , ώστε η συνολική πρόσληψη μετρήσιμου γεύματος ξένου και αντλημένου να μένει σταθερή. Αντικαθιστούσα τα μλ του συμπληρώματος με δικό μου αντλημένο αρχικά. Το μωρό έπαιρνε ικανοποιητικά βάρος μέχρι τότε. Έπειτα αυξήθηκε η συχνότητα και διάρκεια του θηλασμού , δεν είχα χρόνο να κάνω τόσες αντλήσεις και μειώθηκε το δικό μου αντλημένο που χορηγούσα. Μάλλον εκεί πήγε το πράγμα στραβά , μάλλον ο θηλασμός δεν ήταν τόσο αποδοτικός και δεν κάλυψε την μείωση του χορηγούμενου αντλημένου που είχε αντικαταστήσει το συμπλήρωμα , το οποίο μέσα σε 11 μέρες μειώθηκε από 350 με 300 χονδρικά σε 100 δηλ. κόπηκαν 200 μλ ξένου.

Ως πρός το άντληστρο έχω το διπλό Symphony.Θα δοκιμάσω και αυτό που μου γράφεις το σύστημα για να μην το δίνω με μπουκάλι. Τις 2 τελευταίες μέρες τα πράγματα είναι καλύτερα . Ο μικρός πήρε 80 γρ σε 2 μέρες, κατουράει καλύτερα τις πάνες και κοιμάται πιο πολύ(τουλάχιστον το βράδυ )οπότε προλαβαίνω πάλι να κάνω περισσότερες αντλήσεις .

Έφερα και μια παιδίατρο σύμβουλο θηλασμού για να δει μήπως δεν θηλάζει καλά και μου κανε κάποιες παρατηρήσεις. Αυτή επειδή τον εξέτασε αφού είχε πάρει τα 80 μλ , πρότεινε να κρατήσω το συμπλήρωμα σταθερό ή να το αυξήσω κατα 40 μλ , αν βλέπω ότι χτυπιέται ,να τον μετρήσω σε 4 ημέρες και ανάλογα με την αύξηση βάρους να κριθεί , αν θα αυξηθεί και άλλο το συμπλήρωμα . Οπότε αναμένουμε.

Όταν έπαιρνε συμπλήρωμα έδινα 60 ή 90 μλ περίπου 4 με 5 φορές την ημέρα όχι σε όλα τα γεύματα και όταν αύξησα το μητρικό αυτά μειώθηκαν. Πρώτα θήλαζα, έπειτα έδινα το αντλημένο και μετά το συμπλήρωμα οπότε κάποιες φορές έπινε λιγότερο ξένο 30 ή 40 μλ , όταν ήταν πολύ το αντλημένο.

Σε ευχαριστώ και πάλι για το ενδιαφέρον!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν υποσιτίζεται, αλλα για όλη μερα στο στηθος οι πανες ειναι οριακές και το βάρος επίσης.

Εισαι σιγουρη οτι το μωρο θηλαζει αποτελεσματικα;

Ακούς να καταπίνει μετα απο κάποιες ρουφηξιές ή τον παίρνει ο υπνος;

Εχεις καθόλου πόνο τη στιγμη του θηλασμου; Πληγες;

 

Όσον αφορα την ταλαιπωρία τη δικη σου και της οικογένειας σου ειναι σχεδον συνώνυμη με το "νεογέννητο" (είτε θηλαζει είτε οχι).

Νινα έιχες δίκιο . Έφερα σύμβουλο θηλασμού παιδίατρο που διαπίστωσε ότι σε κάποια φάση το μωρό φεύγει από τη ρόγα και θηλάζει πιο έξω, άρα λιγότερο αποτελεσματικά . Η σύμβουλος μου συνέστησε να τον σηκώνω και να τον ξαναβάζω στο στήθος . Επίσης να μην κοιμάται πάνω μου θηλάζοντας . Να τον βάζω στην καλαθούνα, έτσι κλαίει μετά από λίγο ή άμα δεν έχει χορτάσει , τον ξαναβάζω στο στήθος και θηλάζει πιο έντονα από ότι συνεχόμενα κοιμώμενος χωρίς διακοπή.

Ευχαριστώ για όλα!

Link to comment
Share on other sites

Νινα έιχες δίκιο . Έφερα σύμβουλο θηλασμού παιδίατρο που διαπίστωσε ότι σε κάποια φάση το μωρό φεύγει από τη ρόγα και θηλάζει πιο έξω, άρα λιγότερο αποτελεσματικά . Η σύμβουλος μου συνέστησε να τον σηκώνω και να τον ξαναβάζω στο στήθος . Επίσης να μην κοιμάται πάνω μου θηλάζοντας . Να τον βάζω στην καλαθούνα, έτσι κλαίει μετά από λίγο ή άμα δεν έχει χορτάσει , τον ξαναβάζω στο στήθος και θηλάζει πιο έντονα από ότι συνεχόμενα κοιμώμενος χωρίς διακοπή.

Ευχαριστώ για όλα!

 

Πονάς την ωρα του θηλασμου στις θηλες;

 

Δοκίμασε οταν θηλαζει πιο έξω, ετσι οπως το κρατάς αγκαλια και θηλαζει, να τον φέρνεις προς το στηθος σου, δλδ σαν να τον πιέζεις λιγο προς τα σένα, σαν να τον αγκαλιάζεις πιο σφικτά. Με αυτο το τροπο ενστικτωδως ανοίγουν τα μωρα το στόμα τους περισσότερο καθώς κλείνουν λιιιιγο τα ρουθούνια τους απο την αγκαλια.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ βοηθήστε με. Το μωρό μου είναι 12 ημερών. Θηλαζουμε αποκλειστικά. Αρχικά δεν είχαμε σωστή στάση γιαυτο το ενα στήθος εχει πληγή αλλα άντεχα αν και στην αρχη που το έπιανε πονούσα παρα πολυ. Χθες το βράδυ δεν το έπιανε με τιποτα δεν ήξερα τι να κάνω εχει και κολικους και τρελαίνοταν στο κλάμα. Τελικά έβαλα ψευδοθηλες τις Medela και το επιασε. Γενικά μέσα στη μέρα χρειάζεται δυο ώρες θηλασμόυ αλλα το βάρος του δεν αυξήθηκε δηλαδή να σας πω τις μετρήσεις

 

Γέννηση 4/12 3390

Έξοδος Μαιευτηρίου 7/12 3100

Μέτρηση μετά απο δυο μέρες απο τη παιδίατρο 9/12 3160

Μέτρηση μετά απο δυο μέρες απο δική μου ζυγαριά για να γνωρίζω 11/12 3200

Μέτρηση στη δική μου 14/12 3170 γιατί;;

 

Η παιδίατρος μου ειπε να μην ανησυχώ να τον ξαναζυγισω μετά απο 4 μέρες δηλαδή αύριο. Τον έχω ζυγίσει με τα ρούχα πριν το θηλασμο και μετά είχε διάφορα 60gr. Ήθελα να δώ τι τρώει. Τι λάθος κάνω; Να του δίνω μόνο απο το ενα στήθος; Γιατί το βράδυ κλαίει τόσο πολυ; Απο τις 3 μέχρι τις 11 το πρωί ηρεμούσε για λίγο και μετά πάλι κλάμα. Έκλαιγε αυτος έκλαιγα και εγω.

Να διευκρίνησω προσέχω παρα πολυ τι τρώω συνήθως πρωτεΐνη μ άμυλο και απο λαχανικά καρότο και κολοκυθιά βραστά.

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ βοηθήστε με. Το μωρό μου είναι 12 ημερών. Θηλαζουμε αποκλειστικά. Αρχικά δεν είχαμε σωστή στάση γιαυτο το ενα στήθος εχει πληγή αλλα άντεχα αν και στην αρχη που το έπιανε πονούσα παρα πολυ. Χθες το βράδυ δεν το έπιανε με τιποτα δεν ήξερα τι να κάνω εχει και κολικους και τρελαίνοταν στο κλάμα. Τελικά έβαλα ψευδοθηλες τις Medela και το επιασε. Γενικά μέσα στη μέρα χρειάζεται δυο ώρες θηλασμόυ αλλα το βάρος του δεν αυξήθηκε δηλαδή να σας πω τις μετρήσεις

 

Γέννηση 4/12 3390

Έξοδος Μαιευτηρίου 7/12 3100

Μέτρηση μετά απο δυο μέρες απο τη παιδίατρο 9/12 3160

Μέτρηση μετά απο δυο μέρες απο δική μου ζυγαριά για να γνωρίζω 11/12 3200

Μέτρηση στη δική μου 14/12 3170 γιατί;;

 

Η παιδίατρος μου ειπε να μην ανησυχώ να τον ξαναζυγισω μετά απο 4 μέρες δηλαδή αύριο. Τον έχω ζυγίσει με τα ρούχα πριν το θηλασμο και μετά είχε διάφορα 60gr. Ήθελα να δώ τι τρώει. Τι λάθος κάνω; Να του δίνω μόνο απο το ενα στήθος; Γιατί το βράδυ κλαίει τόσο πολυ; Απο τις 3 μέχρι τις 11 το πρωί ηρεμούσε για λίγο και μετά πάλι κλάμα. Έκλαιγε αυτος έκλαιγα και εγω.

Να διευκρίνησω προσέχω παρα πολυ τι τρώω συνήθως πρωτεΐνη μ άμυλο και απο λαχανικά καρότο και κολοκυθιά βραστά.

 

Τί εννοείς όταν λες οτι μέσα στη μέρα χρειάζεται δύο ώρες θηλασμού;

Κάτσε γιατί εδώ μυρίζομαι χρονόμετρο.....

 

Κάθε πόση ώρα θηλάζει και πόσο διαρκεί ο θηλασμός;

Αν στην παραπάνω ερώτηση απαντήσεις με ακριβή νούμερα , μάλλον αυτό ειναι το λάθος που κάνεις.

 

Να σας ζήσει το νέο μέλος!

Link to comment
Share on other sites

Όχι έχω διαβάσει οτι είναι λάθος να μετράμε. Ξεκινάει να θηλαζει απο το ενα μεχρι να αφήσει τη θηλή μετά οτι και να κάνω δεν την παίρνει τον σηκώνω ρεβεται του αλλάζω πάνα για να ξυπνήσει και μετά απο το άλλο στήθος. Απλά αυτή η διαδικασία παίρνει περίπου δυο ώρες ξέρω οτι δεν εχε σημασία ο χρόνος. Και ήμουν τόσο χαρούμενη γιατί απο το ενα στήθος δεν πονάω ποα και χαίρομαι να τον θηλαζω.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σωστά.

Είσαι σίγουρη για τη δική σου ζυγαριά ,οτι ζυγίζει σωστά;

Δεν είναι φρόνιμο να ζυγίζονται τα μωρά κάθε μέρα βρε λιζάκι.Μην αγχώνεσαι.

Το βράδυ όλα τα μωρά κλαίνε και έχουν ανησυχία.

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω μια απελπισία Χαρούλα. Ξέρω οτι με ανχωνει περισσότερο η ζυγαριά αλλα δεν ξέρω πως να βλέπω οτι τρώει. Βρέχει αρκετές πάνες και κάνει 3-4 φορές κακά αλλα λίγα. Ξέρω οτι δεν εχει σημασία τα κακά. Πως θα είμαι σίγουρη οτι εχει χορτάσει; Μερικές φορές αφήνει τη θηλή αλλα αν ξανά προσπαθήσω το παίρνει ξανά. Σήμερα ξεκίνησα σύμφωνα με τη γιατρό το Infacolic μακάρι να βοηθήσει. Φοβάμαι τόσο πολυ το βράδυ όταν έρχεται.

Link to comment
Share on other sites

Νιώθω μια απελπισία Χαρούλα. Ξέρω οτι με ανχωνει περισσότερο η ζυγαριά αλλα δεν ξέρω πως να βλέπω οτι τρώει. Βρέχει αρκετές πάνες και κάνει 3-4 φορές κακά αλλα λίγα. Ξέρω οτι δεν εχει σημασία τα κακά. Πως θα είμαι σίγουρη οτι εχει χορτάσει; Μερικές φορές αφήνει τη θηλή αλλα αν ξανά προσπαθήσω το παίρνει ξανά. Σήμερα ξεκίνησα σύμφωνα με τη γιατρό το Infacolic μακάρι να βοηθήσει. Φοβάμαι τόσο πολυ το βράδυ όταν έρχεται.

 

Καταρχήν σταμάτα να αγχώνεσαι.Το μωρό σε καταλαβαίνει και αν ήταν να κλάψει πέντε λεπτά , τώρα κλαίει δεκαπέντε.

Ένα τόσο μικρό μωρό είναι πολύ φυσικό να εκνευρίζεται ,γιατί δεν έχει ακόμα τη δύναμη να ρουφήξει ικανοποιητικές ποσότητες ώστε να χορτάσει.Γι'αυτό λέμε οτι τα θηλάζοντα "κερδίζουν" την τροφή μόνα τους,καταβάλλουν μεγάλη προσπάθεια για να σιτιστούν και καίνε και την ανάλογη ενέργεια.

 

Επίσης , ο παιδίατρος δεν είναι ο πλέον κατάλληλος να σε βοηθήσει στα θέματα θηλασμού.Θα εξετάσει αν το μωρό έχει κολικούς , αν έχει ΓΟΠ κ.λ.π. , αλλά δεν μπορεί να σε καθοδηγήσει σωστά σε σχέση με το θηλασμό.Πρέπει να επικοινωνήσεις με κάποιο σύμβουλο.

 

Το ινφακολικ δεν το χρειάζονται τα θηλάζοντα , διότι καλύτερο φάρμακο απο το μητρικό γάλα δεν υπάρχει για τους κολικούς.

 

Σε τί στάση θηλάζει;Πόσες πάνες βρέχει;Δοκιμάζεις να βγάζεις λίγο γάλα με το χέρι σου πριν θηλάσεις και να το ακουμπάς στα χειλάκια του;

Η παραγωγή σου σε τί φάση είναι;

Χρησιμοποιείς θήλαστρο;

 

scratée , nini-nana βοήθεια!

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω παρα πολυ που μπαίνεις στον κόπο και μου άπαντες. Δεν έχω μετρήσει τις πάνες αλλα σίγουρα είναι πάνω απο 6 που έχω διαβάσει. Για τον παιδίατρο το γνωρίζω αλλα φοβάμαι και για το μικρό. Μιλάω με μια μαία απο τη Φαιναρετη αυτή με βοηθήσει πολυ. Θηλαζω σε κλασική στάση, αρχικά έκανα το λάθος να έχω το μωρό ψηλά και να ακούμπαει η μύτη του μετα απο video που είδα κατάλαβα οτι θέλει λίγο πιο χαμηλά και τώρα δεν πονάω και στο ενα στήθος εχει επουλωθεί πλήρως η πληγή. Γάλα νομίζω έχω γιατί χθες που κοιμόταν παρα πολυ το ενα στήθος γέμισε δυο αποθέματα θηλασμόυ. Θηλαστρο έχω αλλα δε χρειάστηκε να το χρησιμοποιήσω. Μεχρι τώρα έδινα και τους δυο μαστούς χθες το βράδυ στις 4 έδωσα τον έναν και τώρα τον άλλον είναι λάθος αυτο;

 

Το ινφανολικ μάλλον τον βοήθησε πρώτο βράδυ που πέρασε και δεν έκλαιγε και δεν τράβαγε τα ποδαράκια του, μόνο κατα τη μια αλλα θηλασε και κοιμηθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Να χαίρεσαι το μωράκι σου, Lisa!

 

Κοίτα: αν είχες πόνο στις θηλές που τώρα πέρασε, αν αλλάζεις πάνω από 6 καλά βρεγμενες πάνες και αν το μωρό κάνει τουλάχιστον 3 κενώσεις(σε μέγεθος πάνω από ένα 2ευρω η καθεμία)...λογικά τα πάτε καλά!

 

Όπως έχεις διαβάσει και σου λέει και η Χαρούλα, τόσο συχνό ζύγισμα δεν προσφέρει τίποτα. Στις 4 μέρες, θα βγάλεις συμπέρασμα.

 

Όταν θηλάζεις, διψάς; Νιώθεις το γάλα να κατεβαίνει; Στάζει το άλλο στήθος; Το μωρό, μετά το θηλασμό, βγάζει γουλιές. Αν δε συμβαίνουν αυτά, δε σημαίνει, απαραιτήτως, ότι δεν τρώει. Αν συμβαίνουν, όμως, είναι πολύ ενθαρρυντικά.

 

Το μωρό, όταν θηλάζει, μπορεί στην αρχή να κάνει γρήγορες κινήσεις, αλλά μετά θα πρέπει να παρατηρήσεις αν κάνει πιο αργές κινήσεις, ως εξής: άνοιγμα στόματος-μικρή παύση-κλείσιμο στόματος. Η παύση σημαίνει ότι γέμισε το στοματάκι γάλα. Το μοτίβο αυτό είναι το πλέον ενδεικτικό ότι παίρνει γάλα, καθώς δεν είναι πάντα εύκολο να διαπιστώσεις αν καταπίνει.

Link to comment
Share on other sites

Λιζάκι μακάρι να μπορέσουμε να σε βοηθήσουμε απο μακριά.Το καλύτερο θα ήταν να σε δει κάποιος συμβουλος.

Εγώ δεν έχω γνώσεις επιστημονικές πάνω στο θέμα , έχω όμως εμπειρία και θα κάνω ό,τι μπορώ.Τα κορίτσια (scratée&nina-nana) είναι ειδικοί στο θηλασμό και βοηθάνε πολύ.Μην ανησυχείς.

 

Σε ρώτησα για την παραγωγή σου ,γιατί καμιά φορά παράγεται υπερβολική ποσότητα γάλακτος και τα μωράκια πνίγονται , νευριάζουν και κλαίνε.Αυτο

το πάθαινε στην αρχή ,πολύ συχνά, η μικρή μου.Έτρεμα κάθε φορά πριν θηλάσω μην πνιγεί.Μετά απο ένα μήνα , που εδραιώθηκε η παραγωγή , σταμάτησε να συμβαίνει.

 

Να μην ξεχνάς οτι τα μωρά που θηλάζουν φτιάχνουν τα ίδια το πρόγραμμα των γευμάτων τους.Δηλαδή το μωρό σου μπορεί να θέλει να είναι μονίμως στην αγκαλιά σου ,να τρώει , να κοιμάται , να αφήνει το στήθος , να το ξαναπιάνει....Ειδικά ένα νεογνό.Και επίσης ,τα μωρά κλαίνε.Ίσως και χωρίς λόγο.Έτσι επικοινωνούν.Ακόμη , να χαίρεσαι που το μωρό δεν είναι νωθρό και ληθαργικό.Όταν γέννησα , το δικό μου παιδί ήταν το μοναδικό που έκλαιγε μονίμως.Και φυσικά εγώ ,η μόνη τρελή μάνα σε πανικό!!Οι μαίες και οι γιατροί μου έλεγαν οτι θα έπρεπε να ανησυχώ στην περίπτωση που θα κοιμόταν συνέχεια και δεν θα έκλαιγε καθόλου.Τα υγειή μωρά κλαίνε.Τώρα, αν αυτό σε πανικοβάλλει και δεν αντέχεις φώναξε την παιδίατρο να το δεί(αν και δε νομίζω οτι χρειάζεται).

 

Για τους δύο μαστούς , που ρώτησες , ξέρω οτι στην αρχή του γεύματος το γάλα είναι πιό αραιό και στη συνέχεια πιο λιπαρό , πιό θρεπτικό.Εγώ έδινα και δίνω τον ένα μαστο,εναλλάξ.Βέβαια πλέον τη ρωτάω ποιόν θέλει και μου δείχνει.

 

Αν νομίζεις οτι το στήθος υπερ-παράγει ,δοκίμασε να βγάζεις λίγο γάλα με το χέρι πριν θηλάσεις.Όχι με θήλαστρο.

Link to comment
Share on other sites

Μάλλον κορίτσια με αυτά που μου λέτε πάμε καλά! Μόνο γουλιες δεν βγάζει ιδιαίτερα μόνο χθες έβγαλε. Ναι διψάω και τρέχει το άλλο στήθος. Να σας ρωτήσω στις πόσες μέρες πρέπει να εχει πάρει το βάρος που γεννήθηκε; Για να ξέρω αν πραγματικά δεν πάμε παλα να καλέσω μια σύμβουλο θηλασμου. Σας ευχαριστω και πάλι για τη βοήθεια! Έχετε δίκιο για το κλάμα απλά στεναχωριέμαι ειδικά με τους κολικους κλαίει τόσο δυνατό και η κοιλίτσα του γίνεται τοις σκληρή.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε ικανοποιητικές πάνες (και, άρα, δε φοβόμαστε την αφυδάτωση), μπορούμε να περιμένουμε και 3 εβδομάδες.

 

Παρένθεση: Χαρούλα, σε καμία περίπτωση εγώ δεν είμαι "ειδικός" (ελπίζω να γίνω, κάποτε :) ). Ίσως έχω παραπάνω εμπειρία και ενασχόληση από το μέσο όρο. Το τονίζω, για να μη θεωρηθεί ότι οι συμβουλές μου είναι πάντα σωστές.

Link to comment
Share on other sites

Αν έχουμε ικανοποιητικές πάνες (και' date=' άρα, δε φοβόμαστε την αφυδάτωση), μπορούμε να περιμένουμε και 3 εβδομάδες.

 

Παρένθεση: Χαρούλα, σε καμία περίπτωση εγώ δεν είμαι "ειδικός" (ελπίζω να γίνω, κάποτε :) ). Ίσως έχω παραπάνω εμπειρία και ενασχόληση από το μέσο όρο. Το τονίζω, για να μη θεωρηθεί ότι οι συμβουλές μου είναι πάντα σωστές.[/quote']

 

Αν κρίνω απο το πόσες έχεις βοηθήσει εδώ μέσα , τότε μάλλον είσαι..;)

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...