Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Καλησπερα κοριτσια θελω την βοηθεια σας..Θηλαζω την μικρη αποκλειστικα εδω και 3μηνες σχεδον..Η τελευταια μας μετρηση ηταν στις 23/10 που ηταν 4560 και σημερα που ξαναζυγιστηκαμε ηταν 5090..Ειναι καλο το βαρος της?Η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι λιγο,παντως η μικρη τις περισσοτερες ωρες της ημερας ειναι στο στηθος..Να σας πω επισης οτι απο την Παρασκευη ειμαι με μαστιτιδα στο δεξι στηθος στο οποιο εχει μειωθει και αρκετα το γαλα..εΙμαι να σκασω δεν θελω με τιποτα να σταματησω τον θηλασμο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

se eyxaristw gia tin apantisi!ean sou pei pes m k emena poso amesa pernane!sorry gia ta greeklish eimai se xeno laptop!

 

Καλησπέρα!!! Λοιπόν η απάντηση της παιδιάτρου ήταν ότι αυτά που τρώμε κάνουν 7-14 ώρες να περάσουν στο γάλα... Αυτό το διάσημα εγώ προσωπικά έχω κάνει 3 τουλάχιστον γεύματα, οπότε δεν βγάζεις άκρη.... Αν δείξει συμπτώματα αλλεργίας τότε κόβουμε φαγητά... Τα άλλα τα θεωρούμε φυσιολογικούς κολικούς βρέφους... Δεν τρώμε όσπρια, κουνουπίδι, μπρόκολο, ωμό κρεμμύδι και σκόρδο και πρασινάδα με μέτρο...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια θελω την βοηθεια σας..Θηλαζω την μικρη αποκλειστικα εδω και 3μηνες σχεδον..Η τελευταια μας μετρηση ηταν στις 23/10 που ηταν 4560 και σημερα που ξαναζυγιστηκαμε ηταν 5090..Ειναι καλο το βαρος της?Η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι λιγο,παντως η μικρη τις περισσοτερες ωρες της ημερας ειναι στο στηθος..Να σας πω επισης οτι απο την Παρασκευη ειμαι με μαστιτιδα στο δεξι στηθος στο οποιο εχει μειωθει και αρκετα το γαλα..εΙμαι να σκασω δεν θελω με τιποτα να σταματησω τον θηλασμο

αννια μου το βαρος δεν ειναι ουτε λιγο ουτε πολυ.ειναι κανονικο νομιζω για μωρο που θηλαζει,εγω παντως το βγαζω με θηλαστρο κ στο στηθος την βαζω λιγακι να ηρεμει αφου δεν θηλαζε σωστα ,να σε ρωτησω πως καταλαβες οτι εκανες μαστιτιδα ποναει απλα το στηθος?γιατι κ μενα το ενα στηθος ποναει πολυ σαν σουβλιες δυνατες ενω το εχω αντλησει το γαλα κ παντα βγαζει 30-40 μλ λιγοτερο απο το αλο

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

εμεις παρεπιπτοντως πηραμε 1100 γρ αυτο το μηνα ειναι πολλα? δεν πιστευω να μου γινει χοντρη?εμενα αδυνατουλα μο φαινεται

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια θελω την βοηθεια σας..Θηλαζω την μικρη αποκλειστικα εδω και 3μηνες σχεδον..Η τελευταια μας μετρηση ηταν στις 23/10 που ηταν 4560 και σημερα που ξαναζυγιστηκαμε ηταν 5090..Ειναι καλο το βαρος της?Η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι λιγο,παντως η μικρη τις περισσοτερες ωρες της ημερας ειναι στο στηθος..Να σας πω επισης οτι απο την Παρασκευη ειμαι με μαστιτιδα στο δεξι στηθος στο οποιο εχει μειωθει και αρκετα το γαλα..εΙμαι να σκασω δεν θελω με τιποτα να σταματησω τον θηλασμο

Ημικρη ειναι 3 μηνων ή περισσοτερο;

Μερικες φορες συμβαινει να μην παιρνουν παντα το βαρος που πρεπει, ενας μηνας δεν λεει τιποτα αν γενικοτερα παει καλα.Βρεχει τουλαχιστον 5 πανες;

Οι περισσοτερες μαστιτιδες υποχωρουν πολυ γρηγορα.Να βαζεις το παιδι να θηλαζει πρωτα απο κει για να σου αδειαζει το στηθος.

Μια μαστιτιδα δεν σημαινει οτι σταματαει ο θηλασμος!τιο γαλα θα επανελθει.Πινε πολλα υγρα.Εγω επαθα μαστιτιδα την 12η μερα!

Περαστικα!

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια θελω την βοηθεια σας..Θηλαζω την μικρη αποκλειστικα εδω και 3μηνες σχεδον..Η τελευταια μας μετρηση ηταν στις 23/10 που ηταν 4560 και σημερα που ξαναζυγιστηκαμε ηταν 5090..Ειναι καλο το βαρος της?Η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι λιγο,παντως η μικρη τις περισσοτερες ωρες της ημερας ειναι στο στηθος..Να σας πω επισης οτι απο την Παρασκευη ειμαι με μαστιτιδα στο δεξι στηθος στο οποιο εχει μειωθει και αρκετα το γαλα..εΙμαι να σκασω δεν θελω με τιποτα να σταματησω τον θηλασμο
Σου παραθετω απαντηση της Νινας-Νανα σε αλλη κοπελα απο την προηγουμενη σελιδα.Εσενα το μωρακι σου πηρε 15 γρ/ημερα δηλ 450γρ σε ενα μηνα:

 

Ο μέσος όρος προσληψης βαρους σε μωρο που θηλαζει ειναι 750γρ. Για να υφίσταται μέσος όρος σημαίνει ότι κάποια μωρα παίρνουν παραπάνω και κάποια λιγότερα απο 750γρ. Το ελάχιστο φυσιολογικο πχ ειναι τα 400γρ.

Το μωρο εχει πολυ καλές πάνες κι αυτο σημαίνει ότι δεν πειναει.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

εμεις παρεπιπτοντως πηραμε 1100 γρ αυτο το μηνα ειναι πολλα? δεν πιστευω να μου γινει χοντρη?εμενα αδυνατουλα μο φαινεται
Καλα ρε παιδια πως τα παιρνετε αυτα τα βαρη;εμεις γιατι παμε με το τσιγκελι;;;;;

:P:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p:p

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Θα ήθελα τα φώτα σας!!!

 

Γέννησα 04/10 μια μπεμπα 3460 , βγήκαμε 3230!! Και σήμερα 55 μέρες μετά είναι 6 kg με αποκλειστικό θηλασμό!! Αυτά που με ανησυχούν είναι 1) τα πράσινα κακάκια 2) τα κιλά που παίρνει!!

Από την αρχή πράσινες κενώσεις είχαμε!!!Ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι από το γάλα που πίνω, αλλά δεν μου είπε να το σταματήσω!!! Πήγα σε μια σύμβουλο θηλασμού και μου είπε ότι έχω υπερπαραγωγή και να δίνω το ίδιο στήθος σε 2 θηλασμούς !!! Το κάνω εδώ και 3 βδομάδες, τώρα πλέον βλέπω και μουσταρδί κενώσεις , αλλά έχω και 2-3 πράσινες κενώσεις την μέρα!! Το μωρό στην αρχή είχε πολλές γουλιές και ρουκετοειδής εμετούς, τώρα έχουν περιοριστεί πολύ!!!

Τι άλλο μπορώ να κάνω για τις πράσινες κενώσεις, εχω απογοητευθεί!!

 

Τα κιλά που έχουμε πάρει λέτε να είναι πολλά?? ΕΠηρεαζει η διατροφή της μαμας τα κιλά που παίρνουν τα μωρά??

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Θα ήθελα τα φώτα σας!!!

 

Γέννησα 04/10 μια μπεμπα 3460 , βγήκαμε 3230!! Και σήμερα 55 μέρες μετά είναι 6 kg με αποκλειστικό θηλασμό!! Αυτά που με ανησυχούν είναι 1) τα πράσινα κακάκια 2) τα κιλά που παίρνει!!

Από την αρχή πράσινες κενώσεις είχαμε!!!Ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι από το γάλα που πίνω, αλλά δεν μου είπε να το σταματήσω!!! Πήγα σε μια σύμβουλο θηλασμού και μου είπε ότι έχω υπερπαραγωγή και να δίνω το ίδιο στήθος σε 2 θηλασμούς !!! Το κάνω εδώ και 3 βδομάδες, τώρα πλέον βλέπω και μουσταρδί κενώσεις , αλλά έχω και 2-3 πράσινες κενώσεις την μέρα!! Το μωρό στην αρχή είχε πολλές γουλιές και ρουκετοειδής εμετούς, τώρα έχουν περιοριστεί πολύ!!!

Τι άλλο μπορώ να κάνω για τις πράσινες κενώσεις, εχω απογοητευθεί!!

 

Τα κιλά που έχουμε πάρει λέτε να είναι πολλά?? ΕΠηρεαζει η διατροφή της μαμας τα κιλά που παίρνουν τα μωρά??

 

δεν καταλαβα αν θεωρεισ οτι τα κιλα ειναι πολλα η λιγα.. τα κιλα ειναι τελεια!!! τα μωρα που θηλαζουν δεν ειναι στισ καμπυλεσ αυτεσ που εχεουν μεσα τα βιβλιαρια υγειασ.. συνηθωσ στισ αρχεσ παιρνουν ευκολα βαροσ και μερικεσ φορεσ περισσοτερο απο τα μωρα που ειναι με μπιμπερο.και μενα ο δικοσ μου διπλασιασε τα κιλα του στον δευτερο μηνα και ειναι ενασ κουκλοσ χαχα εχει δυο τρια σαγονακια και διπλιτσεσ στα ποδαρακια. παντωσ τα παιδια που θηλαζουν δεν γινονται παχυσαρκα μακροπροθεσμα, απλωσ τωραειναι ζουμπουρλουδικα.επειδη τα μωρα που θηλαζουν σταματανε οταν χορτασουν και οχι να πιουνε με το ζορι ολο το μπιμπερο μεθαινουν να τρωνε και πιο σωστα.ετσι και αλλιωσ δεν υπαρχει παχυσακια πριν τα 2 χρονια.μην ανχωνεσαι και ακουσ τι σου λενε. ταιζε το μωρο οποτε σου ζηταει.

για τα πρασινα κακακια ή εχεισ υπερπαραγωγη και το μωρο πινει μονο το πρωτο γαλα που ειναι και πιο αραιο και δεν πινει το τελευταιο που ειναι πιο παχυ ή το πειραζουν τα γαλακτοκομικα. κοψε τα μερικεσ μερε να δεισ πωσ θα παει το μωρο και μετα συζητησε το και με την παιδιατρο.

Link to comment
Share on other sites

Ανδριανη κ μεις μεσα σε ενα μηνα ειχαμε παρει 1,040κ για αυτο τα 530 τωρα μου φαινονται λιγα..η μαστιτιδα εμενα ου ξεκινησε με πονο στα κοκκαλα αδυναμιες δεκατα που εξελιχθηκαν σε πυρετο,μετα αρχισα να νιωθω το στηθος βαρυ(το δεξι μονο)κ αρχισε να κοκκινηζει κ εκανε γρομπαλακι..

μπουρμπουρ η μικρη θα κλεισει 3μηνων στις 6/12

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

δεν καταλαβα αν θεωρεισ οτι τα κιλα ειναι πολλα η λιγα.. τα κιλα ειναι τελεια!!! τα μωρα που θηλαζουν δεν ειναι στισ καμπυλεσ αυτεσ που εχεουν μεσα τα βιβλιαρια υγειασ.. συνηθωσ στισ αρχεσ παιρνουν ευκολα βαροσ και μερικεσ φορεσ περισσοτερο απο τα μωρα που ειναι με μπιμπερο.και μενα ο δικοσ μου διπλασιασε τα κιλα του στον δευτερο μηνα και ειναι ενασ κουκλοσ χαχα εχει δυο τρια σαγονακια και διπλιτσεσ στα ποδαρακια. παντωσ τα παιδια που θηλαζουν δεν γινονται παχυσαρκα μακροπροθεσμα, απλωσ τωραειναι ζουμπουρλουδικα.επειδη τα μωρα που θηλαζουν σταματανε οταν χορτασουν και οχι να πιουνε με το ζορι ολο το μπιμπερο μεθαινουν να τρωνε και πιο σωστα.ετσι και αλλιωσ δεν υπαρχει παχυσακια πριν τα 2 χρονια.μην ανχωνεσαι και ακουσ τι σου λενε. ταιζε το μωρο οποτε σου ζηταει.

για τα πρασινα κακακια ή εχεισ υπερπαραγωγη και το μωρο πινει μονο το πρωτο γαλα που ειναι και πιο αραιο και δεν πινει το τελευταιο που ειναι πιο παχυ ή το πειραζουν τα γαλακτοκομικα. κοψε τα μερικεσ μερε να δεισ πωσ θα παει το μωρο και μετα συζητησε το και με την παιδιατρο.

 

Μου φαίνονται πολλά τα κιλά!!Παίρνει σχεδόν 1,5 κιλό το μήνα!!Ο παιδίατρος δεν μου έχει πει τιποτα!!! Τώρα θα πάω να κάνω τα εμβόλια να δω τι θα μου πει!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Θα ήθελα τα φώτα σας!!!

 

Γέννησα 04/10 μια μπεμπα 3460 , βγήκαμε 3230!! Και σήμερα 55 μέρες μετά είναι 6 kg με αποκλειστικό θηλασμό!! Αυτά που με ανησυχούν είναι 1) τα πράσινα κακάκια 2) τα κιλά που παίρνει!!

Από την αρχή πράσινες κενώσεις είχαμε!!!Ο παιδίατρος μου είπε ότι είναι από το γάλα που πίνω, αλλά δεν μου είπε να το σταματήσω!!! Πήγα σε μια σύμβουλο θηλασμού και μου είπε ότι έχω υπερπαραγωγή και να δίνω το ίδιο στήθος σε 2 θηλασμούς !!! Το κάνω εδώ και 3 βδομάδες, τώρα πλέον βλέπω και μουσταρδί κενώσεις , αλλά έχω και 2-3 πράσινες κενώσεις την μέρα!! Το μωρό στην αρχή είχε πολλές γουλιές και ρουκετοειδής εμετούς, τώρα έχουν περιοριστεί πολύ!!!

Τι άλλο μπορώ να κάνω για τις πράσινες κενώσεις, εχω απογοητευθεί!!

 

Τα κιλά που έχουμε πάρει λέτε να είναι πολλά?? ΕΠηρεαζει η διατροφή της μαμας τα κιλά που παίρνουν τα μωρά??

 

Τα κιλά μην σε αποσχολούν καθόλου! Δεν υφίσταται παχυσαρκία σε μωρό που θηλάζει! Ακόμα και 2 κιλά το μήνα να παίρνει στα πλαίσια του φυσιολογικού είναι!

Αυτό δε σημαίνει ότι θα παίρνει πάντα τόσο βάρος συνήθως τους πρώτους 2-3 μήνες συμβαίνει αυτό!

 

Τώρα για την υπερπαραγωγή:πόσες κενώσεις έχει το μωρό την ημέρα;

Δείχνει δυσφορία, έχει αέρια, πνίγεται;

 

Ανά πόσες ώρες δίνεις το ίδιο στήθος δηλαδή;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κοριτσια θελω την βοηθεια σας..Θηλαζω την μικρη αποκλειστικα εδω και 3μηνες σχεδον..Η τελευταια μας μετρηση ηταν στις 23/10 που ηταν 4560 και σημερα που ξαναζυγιστηκαμε ηταν 5090..Ειναι καλο το βαρος της?Η παιδιατρος μου ειπε οτι ειναι λιγο,παντως η μικρη τις περισσοτερες ωρες της ημερας ειναι στο στηθος..Να σας πω επισης οτι απο την Παρασκευη ειμαι με μαστιτιδα στο δεξι στηθος στο οποιο εχει μειωθει και αρκετα το γαλα..εΙμαι να σκασω δεν θελω με τιποτα να σταματησω τον θηλασμο

 

Πόσα κιλά γεννήθηκε το μωρό;

 

Τι συμπτώματα έχεις;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τα κιλά μην σε αποσχολούν καθόλου! Δεν υφίσταται παχυσαρκία σε μωρό που θηλάζει! Ακόμα και 2 κιλά το μήνα να παίρνει στα πλαίσια του φυσιολογικού είναι!

Αυτό δε σημαίνει ότι θα παίρνει πάντα τόσο βάρος συνήθως τους πρώτους 2-3 μήνες συμβαίνει αυτό!

 

Τώρα για την υπερπαραγωγή:πόσες κενώσεις έχει το μωρό την ημέρα;

Δείχνει δυσφορία, έχει αέρια, πνίγεται;

 

Ανά πόσες ώρες δίνεις το ίδιο στήθος δηλαδή;

 

έχει 6-8 κενώσεις την ημέρα!!! Αέρια έχει και μερικές μέρες πολλά!! Στο ένα στήθος , επειδή υπάρχει μεγάλη ροή στην αρχή ναι πνίγεται!!!

 

Την ημέρα δίνω το ίδιο στήθος ανα 3-5 ώρες , την νύχτα περισσότερο ( κοιμάται ένα 6ωρο το βράδυ)

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Πόσα κιλά γεννήθηκε το μωρό;

 

Τι συμπτώματα έχεις;

 

Η μικρή γεννήθηκε 6/9 3310

έξοδος από το μαιευτήριο 10/9 3250

21/9 3520

23/10 4560

27/11 5090

 

 

Η μαστίτιδα μου ξεκίνησε με πυρετό που κράτησε 2 24ωρα με πόνο στα κόκαλα και γρομπαλάκι στο στήθος,παίρνω αντιβίωση μέχρι το Σάββατο και θηλάζω όσο πιο πολύ μπορώ από το πονεμένο στήθος ώστε να αυξήσω την παραγωγή γιατί μου μειώθηκε αρκετά :|

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα κορίτσια... Ο μικρός μου, 24 ημερών από προχθές θέλει συνέχεια ή αγκαλιά ή στήθος.... με το που τον αφήνω κάτω κλαίει απαρηγόρητος.... Σήμερα ήταν ξύπνιος από τις 9 το πρωί μέχρι τις 4 το απόγευμα όπου κ κοιμήθηκε μετά 3μιση ώρες.... Τι να κάνω? Φοβάμαι να δώσω πιπίλα γιατί έχω διαβάσει για σύγχυση θηλών... Ισχύει? Δεν είναι πολλές οι ώρες που είναι ξύπνιος?

Link to comment
Share on other sites

Ελένη μου!!ΆΣτα και μένα όλη μέρα ξύπνια είναι και κοιμάται μόνο το μεσήμέρι 2-3 ώρες!!Μου το κάνει αυτό 2 βδομάδες τώρα!!!Και χθες το αποκορύφωμα , δεν κοιμήθηκε όυτε το μεσημερι , και κοιμήθηκε μια και καλή 00:30 την νύχτα!!! Χθες σεν αντεξα της έσδωσα πιπιλα αλλά δεν την πολυ ήθελε , τσάμπα ο κόπος να της την δώσω!!!

Gdt4p2.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κορίτσια... Ο μικρός μου, 24 ημερών από προχθές θέλει συνέχεια ή αγκαλιά ή στήθος.... με το που τον αφήνω κάτω κλαίει απαρηγόρητος.... Σήμερα ήταν ξύπνιος από τις 9 το πρωί μέχρι τις 4 το απόγευμα όπου κ κοιμήθηκε μετά 3μιση ώρες.... Τι να κάνω? Φοβάμαι να δώσω πιπίλα γιατί έχω διαβάσει για σύγχυση θηλών... Ισχύει? Δεν είναι πολλές οι ώρες που είναι ξύπνιος?

ελενη μην σε ανχωνει το γεγονοσ οτι το μωρο θελει αγκαλια συνεχεια για σκεψου οτι τοσο καιρο ηταν καπου ζεστα και ομορφα και σε ειχε συνεχεια διπλα του η μαλλον γυρω γυρω του, τωρα τι περιεργο ζηταει?? και μενα ο μικροσ ηταν ετσι στην αρχη τουσ πρωτουσ δυο μηνεσ ολη την ωρα μαζι αυτοκολητοι και ολοι μου λεγανε αστον κατω θα τον κακομαθεισ... τρωρα κοντευουμε να μπουμε στον τριτο και καθεται και λιγο μονοσ του στο παρκοκρεβατο και παιζει με τα παιχνιδια του και τετοια αλλα αμα θελει να κοιμηθει θελει εμενα.. δεν ειναι κακο αυτο εισαι ολοσ ο κοσμοσ του παιδιου σου εσυ τωρα μη το ξεχνασ..μην σε επηρεαζουν οι αλλοι και σου λενε οτι το δικο μου κοιμοτασ ή δεν εκλαιγε και τετοια.. μη ξεχνασ οτι στον θηλασμο τα μωρα τρωνε ανα μια μιαμιση ωρα στην αρχη σιγα σιγα στρωνει το πραγμα και κοιμουνται περισσοτερο

οταν λεσ οτι δεν κοιμαται ο μικροσ εννοεισ οτι αν τον κρατασ στη αγκαλια σου και φαει μετα δεν κοιμαται? η μολισ τον αφησεισ κατω ξυπναει? γιατι στον υπνο υπολογιζουμε και το ποσο κοιμαται στην αγκαλια μασ... λεσ 9 με 4 ηταν ξυπνιοσ. δλδ τον ειχεσ κατω η τον ειχεσ στα χερια σου και δενκοιμοταν? υπαρχει περιπτωση να εχει κολικουσ? φαινεται να ποναει η να σφιγκεται παραπανω?

οσο για την πιπιλα καλο θα ειναι να την αποφυγεισ για την ωρα ασε να περασει λιγοσ καιροσ ακομα να εδραιωθει ο θηλασμοσ σου και μεττα αν δεισ οτι δεν γινεται τπτ κανει κατι, εμενα ο δικοσ μου δεν την θελει για κανενα λογο..

Link to comment
Share on other sites

Μου φαίνονται πολλά τα κιλά!!Παίρνει σχεδόν 1,5 κιλό το μήνα!!Ο παιδίατρος δεν μου έχει πει τιποτα!!! Τώρα θα πάω να κάνω τα εμβόλια να δω τι θα μου πει!!

τωρα λεσ οτι παιρνει πολλα κιλα.. σε λιγο καιρο ο ρυθμοσ που παιρνεικιλα θα μειωθει και θα λεσ τοτε αχ δε πηρε αυτο το μηνα 1 κιλο πηρε 800γρ λεσ να πειναει???το οτι παιρνει εναμισι κιλο το μηνα σημαινει οτι το γαλα σου ειναι που καλο και το μωρο τρεφεται σωστα και μενα το ιδιο ειναι ο μικροσ επαιρνε τουυσ πρωτουσ δυο μηνεσ πολλα κιλα γεννηθηκε 3280 και ηταν 6 κιλα στον δευτερο μηνα!! τον τριτο μηνα δεν πηρε τοσα πολλα κιλα αρχισε να παιρνει λιγοτερα και πιο σταθερα. τα μωρα αλλαζουν ενα μηνα ετσι ενα αλλιωσ!!να την χαιρεσαι την φαγανουλα σου λοιπον!!

Link to comment
Share on other sites

ελενη μην σε ανχωνει το γεγονοσ οτι το μωρο θελει αγκαλια συνεχεια για σκεψου οτι τοσο καιρο ηταν καπου ζεστα και ομορφα και σε ειχε συνεχεια διπλα του η μαλλον γυρω γυρω του, τωρα τι περιεργο ζηταει?? και μενα ο μικροσ ηταν ετσι στην αρχη τουσ πρωτουσ δυο μηνεσ ολη την ωρα μαζι αυτοκολητοι και ολοι μου λεγανε αστον κατω θα τον κακομαθεισ... τρωρα κοντευουμε να μπουμε στον τριτο και καθεται και λιγο μονοσ του στο παρκοκρεβατο και παιζει με τα παιχνιδια του και τετοια αλλα αμα θελει να κοιμηθει θελει εμενα.. δεν ειναι κακο αυτο εισαι ολοσ ο κοσμοσ του παιδιου σου εσυ τωρα μη το ξεχνασ..μην σε επηρεαζουν οι αλλοι και σου λενε οτι το δικο μου κοιμοτασ ή δεν εκλαιγε και τετοια.. μη ξεχνασ οτι στον θηλασμο τα μωρα τρωνε ανα μια μιαμιση ωρα στην αρχη σιγα σιγα στρωνει το πραγμα και κοιμουνται περισσοτερο

οταν λεσ οτι δεν κοιμαται ο μικροσ εννοεισ οτι αν τον κρατασ στη αγκαλια σου και φαει μετα δεν κοιμαται? η μολισ τον αφησεισ κατω ξυπναει? γιατι στον υπνο υπολογιζουμε και το ποσο κοιμαται στην αγκαλια μασ... λεσ 9 με 4 ηταν ξυπνιοσ. δλδ τον ειχεσ κατω η τον ειχεσ στα χερια σου και δενκοιμοταν? υπαρχει περιπτωση να εχει κολικουσ? φαινεται να ποναει η να σφιγκεται παραπανω?

οσο για την πιπιλα καλο θα ειναι να την αποφυγεισ για την ωρα ασε να περασει λιγοσ καιροσ ακομα να εδραιωθει ο θηλασμοσ σου και μεττα αν δεισ οτι δεν γινεται τπτ κανει κατι, εμενα ο δικοσ μου δεν την θελει για κανενα λογο..

 

Καλησπέρα κ σε ευχαριστώ για την απάντηση.... Ναι έχεις δίκιο, πέσαν λίγο πάνω μου ότι θα τον κακομάθω.... 9-4 κοιμόταν μόνο στο στήθος κ μόλις τον έβαζα κάτω έκλαιγε... Δείχνει να έχει πονάκια κ δυσκολεύεται να κάνει κακά του.... Σήμερα είναι όλη μέρα αγκαλιά κ στήθος.... Έχω μπερδευτεί κ δεν ξέρω από πιο στήθος να τον βάλω κάθε φορά, μην κ τρώει μόνο το πρώτο γάλα γιατί μου έκανε κ λίγο πράσινα κακάκια σήμερα.... Πριν ξεκινήσει αυτό κοιμόταν 2 ώρες κ ξυπνούσε να φάει κ το βράδυ χτυπούσαμε κ κάτι 3ωρα!!! Κ έλεγα τι καλά, μια χαρά πρόγραμμα έχει το μωράκι μου!!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κ σε ευχαριστώ για την απάντηση.... Ναι έχεις δίκιο, πέσαν λίγο πάνω μου ότι θα τον κακομάθω.... 9-4 κοιμόταν μόνο στο στήθος κ μόλις τον έβαζα κάτω έκλαιγε... Δείχνει να έχει πονάκια κ δυσκολεύεται να κάνει κακά του.... Σήμερα είναι όλη μέρα αγκαλιά κ στήθος.... Έχω μπερδευτεί κ δεν ξέρω από πιο στήθος να τον βάλω κάθε φορά, μην κ τρώει μόνο το πρώτο γάλα γιατί μου έκανε κ λίγο πράσινα κακάκια σήμερα.... Πριν ξεκινήσει αυτό κοιμόταν 2 ώρες κ ξυπνούσε να φάει κ το βράδυ χτυπούσαμε κ κάτι 3ωρα!!! Κ έλεγα τι καλά, μια χαρά πρόγραμμα έχει το μωράκι μου!!!!

αν δεισ οτι τρωει λιγο απο το στηθοσ τοτε την επομενη φορα να τον βαζεισ ξανα στο ιδιο για να το αδειαζει.. για τα πονακια να του κανεισ γυμναστικη τα ποδαρακια και λιγο αν μπορεισ να μη τρωσ φαγητα που κανουν αερια

και οτι και να σου λενε μην ακουσ τπτ να τουσ απαντασ οτι δικοσ σου ειναι ο γιοσ και θα τον κακομαθεισ!! και πανω απο ολα κουραγιο εχεισ πολλα ξενυχτια ακομα χαχα

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μαμάδες!!!!

Έχω ένα θεματάκι...Είμαστε πλέον 3,5 μηνών με αποκλειστικό θηλασμό...Έχουμε τώρα μια βδομάδα που μου κοιμάται όλο το βράδυ με αποτέλεσμα όμως το στήθος μου να πρήζεται, γίνεται πέτρα... Τι μπορώ να κάνω? ξεραίνομαι και εγώ στον ύπνο...δεν έχω το κουράγιο να χρησιμοποιήσω θήλαστρο... τι μου προτείνεται? να το αφήσω όπως έχει? φοβαμαι όμως που πετρωνει έτσι το στήθος!!!

Link to comment
Share on other sites

έχει 6-8 κενώσεις την ημέρα!!! Αέρια έχει και μερικές μέρες πολλά!! Στο ένα στήθος , επειδή υπάρχει μεγάλη ροή στην αρχή ναι πνίγεται!!!

 

Την ημέρα δίνω το ίδιο στήθος ανα 3-5 ώρες , την νύχτα περισσότερο ( κοιμάται ένα 6ωρο το βράδυ)

 

Απο την αρχη ετσι ήταν η παραγωγη σου;

Πόσες μέρες δίνεις το ίδιο στηθος 3-5 ώρες;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Η μικρή γεννήθηκε 6/9 3310

έξοδος από το μαιευτήριο 10/9 3250

21/9 3520

23/10 4560

27/11 5090

 

 

Η μαστίτιδα μου ξεκίνησε με πυρετό που κράτησε 2 24ωρα με πόνο στα κόκαλα και γρομπαλάκι στο στήθος,παίρνω αντιβίωση μέχρι το Σάββατο και θηλάζω όσο πιο πολύ μπορώ από το πονεμένο στήθος ώστε να αυξήσω την παραγωγή γιατί μου μειώθηκε αρκετά :|

 

Ειναι στην καμπύλη της πάντως.

Πόσες φορές θηλαζει το 24ωρο;

 

Έχεις ακόμα γρομπαλακι; Το στηθος ειναι κόκκινο; Πονάει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλες τις μαμάδες!!!!

Έχω ένα θεματάκι...Είμαστε πλέον 3,5 μηνών με αποκλειστικό θηλασμό...Έχουμε τώρα μια βδομάδα που μου κοιμάται όλο το βράδυ με αποτέλεσμα όμως το στήθος μου να πρήζεται, γίνεται πέτρα... Τι μπορώ να κάνω? ξεραίνομαι και εγώ στον ύπνο...δεν έχω το κουράγιο να χρησιμοποιήσω θήλαστρο... τι μου προτείνεται? να το αφήσω όπως έχει? φοβαμαι όμως που πετρωνει έτσι το στήθος!!!

 

Αν ξυπνήσεις βγάλε λίγο στο μπάνιο με το χέρι να ανακουφιστεις.

Το στηθος σύντομα θα προσαρμοστεί.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...