Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Οι γουλιτσες ειναι συχνο φαινόμενο; Οσο έπαιρνε συμπλήρωμα ήταν χειρότερα;

Το ότι κάνει το σωμα σαν καμάρα όπως είπες πιο πάνω (ή σαν τόξο όπως λένε άλλοι) ειναι σημάδι παλινδρομησης. Δε λέω ότι το μωρο εχει γοπ αλλα κοιτάξτε κι αυτη την περίπτωση.

Σε γενικές γραμμές μια μορφή παλινδρομησης έχουν πολλα νεογέννητα κι ως έναν βαθμό μπορεί να χαρακτηριστεί "φυσιολογικη". Κάποια μωρα όμως νιώθουν πόνο την ώρα που θηλαζουν γιατι το οξύ του στομαχου ανεβαίνει στον οισοφαγο (γι αυτο κάνουν το σωμα σαν τόξο). Αλλα μωρα νιώθουν αποστροφή προς το στηθος γιατι γνωρίζουν ότι το γαλα τους προκαλει τον πόνο. Αλλα μωρα θέλουν να ειναι στο στηθος με τις ώρες γιατι το πιπιλισμα του στήθους τα ανακουφίζει (με τις συσπάσεις του στομαχου που προκαλεί το πιπιλισμα καταφέρνουν να κρατήσουν την τροφη και να τη χωνεψουν).

Αν υπάρχει τέτοια περίπτωση θα ανακουφιστεί να θηλαζει καθισμενο στο πόδι της μαμάς (καβάλα στο πόδι σαν σε άλογο-οσο μικρο και να ειναι ένα μωρο μπορει να καθίσει) ή τέλος πάντων όχι τελείως ξαπλωμενο. Μετα το θηλασμο να το κρατάει όρθιο.

Σε κάποιες περιπτώσεις (σε πολλές μαμάδες του φορουμ και στη δική μου περίπτωση) βοηθάει η αποχη της μαμάς απο τα γαλακτοκομικά (και στους κολικους). Αν το αποφασίσει η μαμά θα παίρνει ασβέστιο απο άλλες τροφές που θα καταναλώνει πχ ξηρούς καρπούς, σαρδέλες, ταχινι.

 

Οι γουλίτσες δεν παρατηρούνται σε κάθε γεύμα. Τυχαίνει να βγάζει 2 με 3 την ημέρα. Με το συμπλήρωμα παρατηρούσαμε ότι δημιουργούσε άσπρα κομματάκια πάνω στην γλώσσα του. Τώρα δεν τα βλέπουμε, τουλάχιστον δεν είναι τόσα πολλά.

Τα γαλακτοκομικά τα έχουμε ήδη κόψει...

 

Πώς μπορούμε να καταλάβουμε την διαφορά των κολικών από την παλινδρόμηση;

 

Εμάς, πάντως, ο μπέμπης θα μας τρελλάνει. Από την μία δείχνει να θέλει το στήθος για ανακούφιση, αφού μπορεί να πιπιλάει με τις ώρες και από την άλλη, τις περισσότερες στιγμές χτυπιέται πάνω σε αυτό, αφότου προηγουμένως και για περίπου 2-3 λεπτά κατεβάσει μερικές δυνατές γουλιές γάλακτος. Δείχνει, δηλαδή, σαν να τον πονάει το γάλα αλλά να τον ανακουφίζει το πιπίλισμα. Για την στάση του θηλασμού που προτείνετε, θα το προσπαθήσουμε άμεσα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι γουλίτσες δεν παρατηρούνται σε κάθε γεύμα. Τυχαίνει να βγάζει 2 με 3 την ημέρα. Με το συμπλήρωμα παρατηρούσαμε ότι δημιουργούσε άσπρα κομματάκια πάνω στην γλώσσα του. Τώρα δεν τα βλέπουμε, τουλάχιστον δεν είναι τόσα πολλά.

Τα γαλακτοκομικά τα έχουμε ήδη κόψει...

 

Πώς μπορούμε να καταλάβουμε την διαφορά των κολικών από την παλινδρόμηση;

 

Εμάς, πάντως, ο μπέμπης θα μας τρελλάνει. Από την μία δείχνει να θέλει το στήθος για ανακούφιση, αφού μπορεί να πιπιλάει με τις ώρες και από την άλλη, τις περισσότερες στιγμές χτυπιέται πάνω σε αυτό, αφότου προηγουμένως και για περίπου 2-3 λεπτά κατεβάσει μερικές δυνατές γουλιές γάλακτος. Δείχνει, δηλαδή, σαν να τον πονάει το γάλα αλλά να τον ανακουφίζει το πιπίλισμα. Για την στάση του θηλασμού που προτείνετε, θα το προσπαθήσουμε άμεσα.

 

Υπάρχει κι η κρυφή παλινδρομηση, δλδ δεν βγαίνει πάντα γάλα απο το στόμα αλλα ανεβαίνει μέχρι τον οισοφαγο.

Πόσο καιρο κάνει αποχη απο γαλακτοκομικα; Προσέχει και τα κρυφά; Πχ βιταμ, ψωμι του τοστ, αλλαντικά, μπισκότα;

 

Στους κολικους ισχύει ο κανόνας του 3:το μωρο κάτω των 3 μηνών, κλαίει πολυ για τουλάχιστον 3 ώρες την ημέρα, για τουλάχιστον 3 μέρες την εβδομάδα. Ταυτόχρονα εχει πολλα αέρια και δυσφορία και δεν ανακουφίζεται εύκολα απο τον πόνο.

 

Όταν αφήνει το στηθος το γάλα πετάγεται σαν συντριβανι;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω την ψυχολογια να ανοιξω αλο θεμα θα πω εδω αυτα που με απασχολουν οπως ξαναγραψα σε αλλη σελιδα εστειλαν για καλλιεργεια το γαλα μου πρωτη φορα κ βρεθηκε σταφυλοκκοκος 100.000 αποικιες πολυ δηλ αν ηταν 30-40 χιλ δεν τους πειραζε μου ειπαν να πλενω καλα το στηθος να αποστειρωνω καλα το θηλαστρο κ ολα οκ.αλλα με την επιμονη θειας- πεθεραςκ συζηγου ξανα εστειλα για καλλιεργεια καινουρια η οποια ξαναβγηκε θετικη αλλα δεν μας ειπαν ποσοστο αυτη την φορα δεν βγηκαν ακομα ποσες χιλλιαδες αποικιες κ εχω εναν ψυχολογικο πολεμο να κοψω το γαλα μου ακομα κ απο τις μαμαδες εξω απο την μεν που προσπαθουν να πεισουν τον συζηγο να με αναγκασει να παρω το χαπι

κ γω διερωτομαι μα καλα δεν παιρνει αντιβιωση αυτο το μικροβιο?μεσα οι παιδιατροι λενε μην το κοψεις ακομα θα σου πουμε δεν τους πειθει οτι η κατασταση της μικρης οφειλεται στο γαλα μου αλλα το μικροβιο που εχει το μωρο ειναι ο σταφυλοκκοκος εγω σημερα νοικιασα νοσοκομειακο θηλαστρο για να αυξησω την παραγωγη μου μηπως ομως δεν κανω καλο στο μωρο μου?δεν θελω να ξανα υποτροπιασει οπως την τριτη που μας περασε κ δεν μας τα ελεγαν καλα τα πραγματα ζητω την βοηθεια οσων γνωριζουν κατι δεν θελω να κοψω το θηλασμο μου αρεσει κ σε μενα κ στην μπεμπα

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

επειδη δεν εχω την ψυχολογια να ανοιξω αλο θεμα θα πω εδω αυτα που με απασχολουν οπως ξαναγραψα σε αλλη σελιδα εστειλαν για καλλιεργεια το γαλα μου πρωτη φορα κ βρεθηκε σταφυλοκκοκος 100.000 αποικιες πολυ δηλ αν ηταν 30-40 χιλ δεν τους πειραζε μου ειπαν να πλενω καλα το στηθος να αποστειρωνω καλα το θηλαστρο κ ολα οκ.αλλα με την επιμονη θειας- πεθεραςκ συζηγου ξανα εστειλα για καλλιεργεια καινουρια η οποια ξαναβγηκε θετικη αλλα δεν μας ειπαν ποσοστο αυτη την φορα δεν βγηκαν ακομα ποσες χιλλιαδες αποικιες κ εχω εναν ψυχολογικο πολεμο να κοψω το γαλα μου ακομα κ απο τις μαμαδες εξω απο την μεν που προσπαθουν να πεισουν τον συζηγο να με αναγκασει να παρω το χαπι

κ γω διερωτομαι μα καλα δεν παιρνει αντιβιωση αυτο το μικροβιο?μεσα οι παιδιατροι λενε μην το κοψεις ακομα θα σου πουμε δεν τους πειθει οτι η κατασταση της μικρης οφειλεται στο γαλα μου αλλα το μικροβιο που εχει το μωρο ειναι ο σταφυλοκκοκος εγω σημερα νοικιασα νοσοκομειακο θηλαστρο για να αυξησω την παραγωγη μου μηπως ομως δεν κανω καλο στο μωρο μου?δεν θελω να ξανα υποτροπιασει οπως την τριτη που μας περασε κ δεν μας τα ελεγαν καλα τα πραγματα ζητω την βοηθεια οσων γνωριζουν κατι δεν θελω να κοψω το θηλασμο μου αρεσει κ σε μενα κ στην μπεμπα

 

Ανα μλ γάλακτος πόσες μονάδες βακτηριδιων βρέθηκαν;

Δεν έγινε αντιβιογραμμα για να χορηγηθεί αντιβίωση;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

μου γκρινιάζει μέχρι να κάνει κακάκια δυσκολευεται πολυ και έχει πολλά αέρια...μέχρι να τα κάνει δεν ησυχάζει...γιατί συμβαινει αυτο?τι μπορώ να κάνω για να τον ηρεμώ... είναι ένα 2ωρο την ημέρα και ένα την νύχτα που δεν ηρεμεί και ειμστε όλο αγκαλια και βόλτες στο σπίτι μέχρι να ξελαφρώσει...

Link to comment
Share on other sites

δεν μου ειπαν ποσα αν μλ η οι 100.000 αποικιες ειναι ανα μλ αλλα δεν νομιζω γιατι σε δυο διαφορετικα ουρομποξ εσταξα απο καθε στηθος 2-3 σταγονες για αντιβιογραμμα δεν ειπαν κατι τωρα που θα παρω να ενημερωθω για την μπεμπα θα ρωτησω η παιδιατρος ειπ οτι αν ηταν καθαρα σταφυλοκοκος θα ειχα κ γω συμπτωματα οπως πυρετο αλλα εγω ειμαι μια χαρα μονο λιγο ο λαιμος μου ποναειαπο τα παγωμενα νερα που επινα μαλλον

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κι η κρυφή παλινδρομηση, δλδ δεν βγαίνει πάντα γάλα απο το στόμα αλλα ανεβαίνει μέχρι τον οισοφαγο.

Πόσο καιρο κάνει αποχη απο γαλακτοκομικα; Προσέχει και τα κρυφά; Πχ βιταμ, ψωμι του τοστ, αλλαντικά, μπισκότα;

 

Στους κολικους ισχύει ο κανόνας του 3:το μωρο κάτω των 3 μηνών, κλαίει πολυ για τουλάχιστον 3 ώρες την ημέρα, για τουλάχιστον 3 μέρες την εβδομάδα. Ταυτόχρονα εχει πολλα αέρια και δυσφορία και δεν ανακουφίζεται εύκολα απο τον πόνο.

 

Όταν αφήνει το στηθος το γάλα πετάγεται σαν συντριβανι;

 

Τις τελευταίες 2 ημέρες έχουμε αρχίσει να αποφεύγουμε τελείως όλα τα γαλακτοκομικά, κρυφά και φανερά. Μπορώ να πω ότι υπάρχει αισθητή βελτίωση.

Η αλήθεια είναι ότι οι γουλίτσες που βγάζει ίσα ίσα που κατρακυλούν στο λαιμό του. Σαν συντριβάνι, με τίποτα.

 

Χρειάζεται να κάνουμε υπέρηχο στο στομάχι για να δούμε αν έχουμε παλινδρόμηση; Και αν έχουμε, ποιά είναι η λύση;

 

Τέλος, να ενημερώσω ότι, τελικώς ο μικρός θηλάζει κάθε μισή ώρα για περίπου 20 λεπτά και κατόπιν κοιμάται για άλλη μισή ώρα... συμπλήρωμα δεν ξαναδώσαμε...

Link to comment
Share on other sites

Ανα μλ γάλακτος πόσες μονάδες βακτηριδιων βρέθηκαν;

Δεν έγινε αντιβιογραμμα για να χορηγηθεί αντιβίωση;

σημερα μας εδωσαν τα αποτελεσματα βρεθηκαν 30.000χλ αποικιες τωρα αν ειναι ανα μλ δεν το γνωριζω η καλλιεργεια εγινε με το ιδιο τροπο οπως η πρωτη σε δυο ουρομποξ εσταξα λιγες σταγονες γαλα απο καθε στηθος

μου ειπαν πως το γαλα μου με αυτες τις μοναδες ειναι καταλληλο ο νεογνολογος ειπε οτι δεν περνει αντιβιωση αυτο το μικροβιο γιατι ειναι αδυνατον να εξαληφθει ο σταφυλοκοκκος ειναι παντου στο δερμα μας κ παντου σε οτι ακουμπαμε κ με χλωρινη να πληθουμε μετα απο λιγο θα ξανα εμφανιστει μου ειπε να μην το κοψω το γαλα μονο να πλενω πολυ καλα το στηθος

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 2 ημέρες έχουμε αρχίσει να αποφεύγουμε τελείως όλα τα γαλακτοκομικά, κρυφά και φανερά. Μπορώ να πω ότι υπάρχει αισθητή βελτίωση.

Η αλήθεια είναι ότι οι γουλίτσες που βγάζει ίσα ίσα που κατρακυλούν στο λαιμό του. Σαν συντριβάνι, με τίποτα.

 

Χρειάζεται να κάνουμε υπέρηχο στο στομάχι για να δούμε αν έχουμε παλινδρόμηση; Και αν έχουμε, ποιά είναι η λύση;

 

Τέλος, να ενημερώσω ότι, τελικώς ο μικρός θηλάζει κάθε μισή ώρα για περίπου 20 λεπτά και κατόπιν κοιμάται για άλλη μισή ώρα... συμπλήρωμα δεν ξαναδώσαμε...

 

Σαν συντριβανι εννοούσα το γάλα απο το στηθος όχι τις γουλιές. Δλδ αν όταν αφήνει το μωρο το στηθος και κλαίει του πετάγεται στο πρόσωπο γάλα σαν συντριβανι απο το στηθος.

 

Συζητήστε το με τον παιδιατρο, δε χρειάζονται όλες οι περιπτώσεις υπέρηχο.

Στην παλινδρομηση προτείνονται συχνα και μικρα γεύματα (τα μωρα που έχουν παλινδρομηση αυτο ακριβώς κάνουν προκειμενου να αυτοσυντηρηθουν-επιλέγουν να θηλαζουν πολλές φορές απο λίγο ώστε να μην πιουν τεράστια ποσότητα γάλακτος και τη βγάλουν).

Κάτω απο το κρεβάτι, στα μπροστινά πόδια μπορείτε να τοποθετήσετε βιβλία ώστε να ειναι το κεφαλι πιο ψηλά σε γωνία 30 μοιρών περίπου. Μετα το θηλασμο η μαμα να το κρατάει λίγη ώρα όρθιο.

 

Αναμφισβήτητα το μητρικο γάλα ειναι η καλύτερη τροφη για την παλινδρομηση.

 

Η φάση αυτή του ατελείωτου θηλασμού ευτυχώς περνάει γρήγορα, λίγη υπομονη!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!

Να ρωτήσω κάτι βρε κορίτσια!! Θηλαζω αποκλειστικά την μπεμπουλα μου! Όμως Θηλαζω αποκλειστικά απο το δεξί στήθος! Απο τις πρώτες μέρες στο μαιευτήριο έδινα περισσότερο τον ένα μαστο, επειδή ο άλλος είχε πληγωθει και φαντάζομαι ότι αυτός ήταν και ο λόγος που απο το ένα στήθος κατέβηκε πολυυυυυ περισσότερο γάλα! Μέχρι και σήμερα έχουν περάσει 2,5 μήνες και η μπεμπα Θηλαζει αποκλειστικα απο τον δεξι μαστο! Τον αριστερό τον αντλώ με το θηλαστρο γιατί μέχρι τώρα έβγαζε 40ml μόνο με πολυυυυ κόπο!!και της τα δίνω με το μπουκάλι οπότε χρειάζεται!

 

Έχω παρατηρήσει όμως τις τελευταίες μέρες ότι το γάλα μου στον αριστερό (κακό) μαστο έχει σχεδόν μηδενιστεί! Η αλήθεια είναι ότι τον αντλω μόνο 3 φορές την μέρα! Αλλα και μετα απο 5 ώρες βγάζω μόνο 20μλ!

Υπάρχει περίπτωση αν αύξησω τις αντλησεις να κατέβει τώρα περισσότερο γάλα;

Φοβάμαι μήπως δεν μου φτάνει αργότερα το γάλα μου απο το ένα στήθος!

 

Έχω φροντίσει βέβαια να αποθήκευση αρκετό γάλα στην κατάψυξη αλλα θα ήθελα να μπορέσω να επαναγαλακτισω το κακό μου στήθος! Άραγε μπορώ;;;;;

 

Ξέρει καμία κοπέλα;;

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς. Δεν έχει θεραπευτεί ακόμα το αριστερό σου στήθος? Αν δεν μπορείς ακόμα να την βάλεις να θηλάσει απ ευθείας και συνέχεια για οσο περισσότερη ώρα μπορείς, θα πρεπει οπωσδήποτε να αυξήσεις τις αντλήσεις. Με 3 αντλήσεις δεν γίνεται τίποτα. Θα πρέπει να αντλείς ανά δίωρο για να αυξηθεί η παραγωγή σου ή αθροιστικά για 100 λεπτά μέσα σε ένα 24ωρο. Κι ας βγάζεις λίγο στην αρχή, σταδιακά θα αυξηθούν τα μλ. Αν λέω κάτι λάθος ας με διορθώσει κάποια. Θα ήταν καλό να αντλείς ενώ θηλάζεις από το άλλο στήθος και φυσικά για να διατηρήσεις τη γαλουχία θα πρέπει να έχεις νοσοκομειακό θήλαστρο. Αν δεν έχεις ήδη αυτό θα χρειαστεί να νοικιάσεις.

 

Το μόνο που δεν ξέρω και όποια ξέρει ας μας πει είναι αν στην περίπτωση σου που έχει λιγοστέψει πολύ η παραγωγή σου από το αριστερό, όπως λες, μήπως χρειάζεται να βάλεις για λίγες μέρες πρώτα το μωρό στο στήθος για να σου το "ενεργοποιήσει" και μετά να συνεχίσεις με τακτικές αντλήσεις με το θήλαστρο.

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς. Δεν έχει θεραπευτεί ακόμα το αριστερό σου στήθος? Αν δεν μπορείς ακόμα να την βάλεις να θηλάσει απ ευθείας και συνέχεια για οσο περισσότερη ώρα μπορείς, θα πρεπει οπωσδήποτε να αυξήσεις τις αντλήσεις. Με 3 αντλήσεις δεν γίνεται τίποτα. Θα πρέπει να αντλείς ανά δίωρο για να αυξηθεί η παραγωγή σου ή αθροιστικά για 100 λεπτά μέσα σε ένα 24ωρο. Κι ας βγάζεις λίγο στην αρχή, σταδιακά θα αυξηθούν τα μλ. Αν λέω κάτι λάθος ας με διορθώσει κάποια. Θα ήταν καλό να αντλείς ενώ θηλάζεις από το άλλο στήθος και φυσικά για να διατηρήσεις τη γαλουχία θα πρέπει να έχεις νοσοκομειακό θήλαστρο. Αν δεν έχεις ήδη αυτό θα χρειαστεί να νοικιάσεις.

 

Το μόνο που δεν ξέρω και όποια ξέρει ας μας πει είναι αν στην περίπτωση σου που έχει λιγοστέψει πολύ η παραγωγή σου από το αριστερό, όπως λες, μήπως χρειάζεται να βάλεις για λίγες μέρες πρώτα το μωρό στο στήθος για να σου το "ενεργοποιήσει" και μετά να συνεχίσεις με τακτικές αντλήσεις με το θήλαστρο.

Έχει εδώ και 4 μέρες που βάζω το μωρό στο στηθος το κακό σε κάθε θηλασμο! Δηλαδή δίνω πρώτα το κακό και μετα το καλό στηθος. Ευτυχώς το πιάνει πολύ καλά και κΑθεται πολύ ώρα και κάνει θηλαστικες κινήσεις μέχρι να βαρεθει και να το αφήσει απο Μονή της ( χωρις να γκρινιαξει)!

Η μπεμπα όμως κοιμάται απο τις 10:30 το βράδυ μέχρι τις 8:30 το πρωι!! Δηλαδή κοιμάται 10 ώρες σερί!!!! (παρολο που ειναι μολισ 2,5 μηνων) Εγω βέβαια κάνω μια άντληση πριν κοιμηθώ κατα τις 12 το βράδυ.και μετα θηλασμος απο την ώρα που θα σηκωθεί! Πρέπει να κάνω αντλησεις και το βράδυ που κοιμάται το μωρο;;;;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνω αντλησεις και το βράδυ που κοιμάται το μωρο;;;;

 

Ναι, σίγουρα μία μεταξύ 12 και 6 το πρωί. Ίσως και 2, ανάλογα πόσους θηλασμούς κάνει μέσα στη μέρα ή ανά πόση ώρα θηλάζει. Είδες διαφορά αυτές τις 4 μέρες στην ποσότητα?

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Είδα διάφορα στο μωρό! Όταν Θηλαζει απο το κακο στηθος και μετα την βάζω απο το καλο δεν κάθεται πολυ ώρα στο καλο επειδή είναι ψιλοχορτατη! Άρα σίγουρα αυξήθηκε η παραγωγη! Το βράδυ κάνω άντληση στις 12 ! Η μπεμπα έχει κοιμηθεί απο τις 10:30. Πρέπει να κάνω λες και άλλη άντληση στο ενδιάμεσο ; Δηλαδή στις 4;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ναι κατα τις 4 είναι καλά. Κι αυτό για λίγο μέχρι να ισορροπήσει η παραγωγή. Αν νιώθεις ότι το στήθος σου γεμίζει όπως το άλλο κ βλέπεις τη μικρή να χορταίνει κόψε τη βράδυνη.εκτός αν νομίζεις ότι έγινε ηδη όποτε μην το κάνεις καν!για να είσαι σίγουρη να κοιτάς αν είναι κ τα δύο στήθη σου περίπου το ίδιο γεμάτα το πρωί που ξυπνάς.

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, θα ήθελα για αλλη μία φορά τη βοήθειά σας, πήγαμε

σήμερα στη παιδίατρο για να κάνουμε τα εμβόλια, είμαστε 4 μηνών και 7800 κιλά. Πριν 2,5 εβδομάδες είδα στα κακάκια του μωρού αιματάκι, και πριν 1 εβδομάδα τα κακακια αρχίσαν να είναι πράσινα. αυτέσ τισ μέρες είναι πρασινομουσταρδί!!επίσης, είναι σαν διάρροια..(σορι για την περιγραφή>>)να πω ότι θηλάζουμε αποκλειστικά. η παιδίατρος σημερα μας σύστησε να πάρουμε το ultra levure κάτι σαν αμπούλα και να το βάζω σε χαμομήλι κάθε πρωί για 10 μέρες για να φτιάξει η φυσιολογική χλωρίδα του εντέρου. Χαμομήλι δεν του δίνω μόνο θηλάζουμε, έχω κόψει τα γαλακτοκομικά εδω και λίγεσ μέρες, να αναφέρω ότι πριν είχαμε και τεράστιες γουλιές όπου έχουν σταματήσει προφανώς από την αποχή γαλακτοκομικών από τη διατροφή μου. θα ήθελα στη συμβουλή σας, να του δώσω το σκέυασμα, έχει χρησιμοποιήσει καμία παρόμοιο φαρμακάκι? επίσης μας είπε ότι μπορεί να περνούσε καμία ιωσούλα όπου το σκέφτηκα και εγώ γιατί και η μυτούλα του ήταν λίγο υγρή. Τέλος μου είπε να κάνω εγώ το εμβόλιο της γρίπης για να περάσει μέσα από το γάλα στο παιδί.

Δεν ξέρω αν είμαι και στο σωστό τόπικ..:):)

 

ευχαριστώ

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites

Νινα-Νανα η υπερπεραγωγη μπορει να προκαλεσει αιμα στις κενωσεις;

Πως καταλαβαινουμε αν εχουμε υπερπαραγωγη;

Γινεται να εχεις αν εχει εδραιωθει ο θηλασμος και δεν επεμβαινεις με θηλαστρο;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Νινα-Νανα θα σε ενοχλησω αλλη μια φορα: μηπως θα μπορουσες να μου πεις σε ποιες εβδομαδες εχουμε αλματα αναπτυξης;

 

Θα τα βρεις εδω: http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/11/blog-post_9583.html

Αν αναφέρεσαι στον θηλασμο κυρίως, συνήθως επηρεάζεται την 2η-3η εβδομάδα, την 5η-6η, περίπου στους 3 μήνες και στους 6.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Νινα-Νανα η υπερπεραγωγη μπορει να προκαλεσει αιμα στις κενωσεις;

Πως καταλαβαινουμε αν εχουμε υπερπαραγωγη;

Γινεται να εχεις αν εχει εδραιωθει ο θηλασμος και δεν επεμβαινεις με θηλαστρο;

 

Μπορεί σε ακραίες περιπτώσεις αν οδηγήσει σε πολλές κενώσεις την ημέρα και μεγάλο ερεθισμό του εντέρου.

Γίνεται και μετά την εδραίωση αν αλλάξει κάτι το μωρο πχ θηλαζει λόγω δοντιών, ιωσης, άλματος αναπτυξης κτλ. αλλα ειναι σπάνιο.

Θα το καταλάβεις απο το στηθος που δεν αδειάζει σχεδόν ποτέ κι ειναι πρησμενο και απο τις πράσινες κενώσεις του μωρου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα, θα ήθελα για αλλη μία φορά τη βοήθειά σας, πήγαμε

σήμερα στη παιδίατρο για να κάνουμε τα εμβόλια, είμαστε 4 μηνών και 7800 κιλά. Πριν 2,5 εβδομάδες είδα στα κακάκια του μωρού αιματάκι, και πριν 1 εβδομάδα τα κακακια αρχίσαν να είναι πράσινα. αυτέσ τισ μέρες είναι πρασινομουσταρδί!!επίσης, είναι σαν διάρροια..(σορι για την περιγραφή>>)να πω ότι θηλάζουμε αποκλειστικά. η παιδίατρος σημερα μας σύστησε να πάρουμε το ultra levure κάτι σαν αμπούλα και να το βάζω σε χαμομήλι κάθε πρωί για 10 μέρες για να φτιάξει η φυσιολογική χλωρίδα του εντέρου. Χαμομήλι δεν του δίνω μόνο θηλάζουμε, έχω κόψει τα γαλακτοκομικά εδω και λίγεσ μέρες, να αναφέρω ότι πριν είχαμε και τεράστιες γουλιές όπου έχουν σταματήσει προφανώς από την αποχή γαλακτοκομικών από τη διατροφή μου. θα ήθελα στη συμβουλή σας, να του δώσω το σκέυασμα, έχει χρησιμοποιήσει καμία παρόμοιο φαρμακάκι? επίσης μας είπε ότι μπορεί να περνούσε καμία ιωσούλα όπου το σκέφτηκα και εγώ γιατί και η μυτούλα του ήταν λίγο υγρή. Τέλος μου είπε να κάνω εγώ το εμβόλιο της γρίπης για να περάσει μέσα από το γάλα στο παιδί.

Δεν ξέρω αν είμαι και στο σωστό τόπικ..:):)

 

ευχαριστώ

 

Καλύτερα γράψε στο "αλλεργία σε μωρο που θηλαζει".

Υπάρχουν κοπέλες που δίνουν προβιοτικά στο μωρο και παίρνουν κι οι ίδιες, εμείς δεν πήραμε ποτε αλλα όλα οκ.

Την υπερπαραγωγη την έχεις αποκλείσει;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Θα τα βρεις εδω: http://www.mitrikosthilasmos.com/2011/11/blog-post_9583.html

Αν αναφέρεσαι στον θηλασμο κυρίως, συνήθως επηρεάζεται την 2η-3η εβδομάδα, την 5η-6η, περίπου στους 3 μήνες και στους 6.

Μπραβο!...βλεπω τα ακολουθουμε με μαθηματικη ακριβεια.

Λογω της αλλεργιας της εχω καθυστερησει αρκετα το πρωτο εμβολιο.Αν το κανουμε τωρα που προφανως ειναι σε αλμα και της εχει ανοιξει η ορεξη, υπαρχει περιπτωση να της ανακοψει την διαθεση για φαι λογω αδιαθεσιας;ειναι αδυνατουλα κι εχω παντα ενα αγχος για τα γευματα της και το βαρος...

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

nina-nina χαιρετώ!

Καταρχάς να σε ευχαριστήσω άλλη μια φορά ,αφού χωρίς εσένα πραγματικά δεν θα είχα καταφέρει να θηλάσω!Η παραπληροφορηση ακόμα και απο μαμάδες είναι αξιοσημείωτη (μόλις προχθές μου είπε μια μαμά οτι αφού θηλάζει πιο συχνά το μωρό,μου τελειώνει το γάλα).τεσπα.Εχω δυο ερωτήσεις.

Η πρώτη είναι οτι ο παιδίατρος είπε πως μόλις κλείσουμε τους 5 αρχίζουμε σιγά σιγά φρουτόκρεμα 1 φορά τη μέρα ίσα ίσα να συνηθίζει.Δεν μου άρεσε καθόλου η ιδέα,πες μου τι πιστεύεις.'Ελεγα να περιμένω τον 6ο για τέτοια..

Δεύτερο,μου είπε κάποιος οτι μόλις αδιαθετήσω θα μειωθεί το γάλα μου κ στην ουσία θα είναι η..αρχή του τέλους για το θηλασμό!!!!!!!!!!!Τρελάθηκα.Δεν αδιαθέτησα αλλά έχω πονάκια,ίσως γίνει σύντομα.΄

Πώς θα καταφέρω να θηλάσω πολύ καιρό μαζί με φαγητό?επίσης διόρθωσέ με αν κάνω λάθος,αλλά αν θηλάζεις,δεν μπορείς να αφήνεις το μωρό σου έτσι δεν είναι?

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα γράψε στο "αλλεργία σε μωρο που θηλαζει".

Υπάρχουν κοπέλες που δίνουν προβιοτικά στο μωρο και παίρνουν κι οι ίδιες, εμείς δεν πήραμε ποτε αλλα όλα οκ.

Την υπερπαραγωγη την έχεις αποκλείσει;

 

οκ ευχαριστώ θα παω στο ανάλογο τοπικ:)

New Mammy :D

 

26/5/12 Έσκασε μύτη ο Γιωργάκης!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...