Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Εννοώ οτι μπορει να εχει ανησυχια και ενοχληση απο τα ουλα κ γι αυτο να μην μπορει να φαει. Δεν μπορει να πονανε την ωρα που θηλαζουν, ισα ισα μαλλον ανακουφιζονται κιολας απο το πιπιλισμα, αλλα η ανησυχια μπορει να μην παυει να υπαρχει. Σιγουρα κρινω και απο τη μικρη μου η οποια ειναι 4 μηνων, την τρωνε τα ουλα της και καποιες φορες τριβει το στοματακι της στο στηθος μου για να ανακουφιστει με αποτελεσμα να φευγει απο το στηθος χωρις να το θελει και να εκνευριζεται. Ταυτοχρονα, επειδη φευγει απο το στηθος παρατηρει και το περιβαλλον γυρω της και ξεχναει οτι ετρωγε, οποτε μετα με το ζορι την γυριζω στη θεση της!

6kQ4p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα σας.

Στις 25 Ιουλίου γεννήσαμε φυσιολογικά ένα αγόρι, με ηλικία κύησης 34 εβδομάδων.

Το βάρος του ήταν 2.600gr. Και παρόλο που ήταν σχετικά βαρύς για την ηλικία του, μας τον κράτησαν στην εντατική μέχρι τις 12/8.

Όλο αυτό το διάστημα, του παρείχαμε μητρικό γάλα που βγάζαμε με το θήλαστρο και από ότι καταλάβαμε αργότερα, του έδιναν και συμπλήρωμα ξένο γάλα.

Όλα αυτά συνεπάγουν ότι το μωρό τρεφόταν αποκλειστικά με μπιμπερό.

Από την στιγμή που γυρίσαμε σπίτι και παρόλο που η συστάσεις των γιατρών ήταν να αποφύγουμε τον θηλασμό για μία - δύο εβδομάδες (γιατί το μωρό ήταν "ανώριμο"), εμείς πήραμε την απόφαση για αποκλειστικό θηλασμό.

Το πρόβλημα ήταν ότι το μωρό σταματούσε πολύ σύντομα τον θηλασμό και έκλαιγε συνεχώς ή κοιμόταν για μικρά διαστήματα. Έτσι αναγκαστήκαμε να δίνουμε ένα με δύο γεύματα ημερησίως, ξένο γάλα, αφού λόγω του θηλασμού, δεν αντλούσαμε αρκετή ποσότητα με το θήλαστρο. Βέβαια, μετά από κάθε τέτοιο γεύμα, ο τρίωρος ύπνος ήταν στο πρόγραμμα...

Τελευταία πήραμε την απόφαση να σταματήσουμε το μπιμπερό τελείως, αλλά δυστυχώς τις μέρες που το προσπαθούμε, ο μικρός δείχνει να μην ευχαριστιέται το φαγητό. Κλαίει και γκρινιάζει συνεχώς πάνω στο στήθος, χάνει την επαφή με την θηλή, τινάζεται με νεύρο και κλάμα και γενικά επικρατεί πανικός.

Στην ουσία, θηλάζει σχεδόν όλη την ημέρα, ενώ την νύχτα κοιμάται το πολύ μέχρι μία ώρα συνεχόμενη.

Να συμπληρώσω ότι έχουμε και κάποιους κολικούς εδώ και τρεις εβδομάδες...

Μήπως δεν κάνουμε κάτι σωστά;

Μήπως τελικά χρειάζεται συμπλήρωμα με ξένο, μετά από κάθε γεύμα (πράγμα που εμείς δεν κάναμε ποτέ);

Μήπως φταίει κάτι άλλο;

 

Την πολύτιμη βοήθειά σας παρακαλώ...

 

Πόσο συμπλήρωμα έπινε συνολικα το μωρο το 24ωρο;

Πόσες πάνες έβρεχε πριν και πόσες τώρα που δεν παίρνει συμπλήρωμα;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!

τελικα βρεθηκε στο γαλα σταφυλοκκοκος ολοι οι ανθρωποι εχουμε στο δερμα μας μονο που σε μενα ηταν αυξημενος συνεστησαν απλα καλος καθαρισμος της θυλης με σαπουνι για ευαισθητες περιοχες

το γαλα της το δινουν λιγο λιγο γιατι της ειχαν κοψει το φαγητο απο την τεταρτη κ της ξαναδωσαν το σαββατο κ το πανε λιγο λιγο

με 7 αντλησεις εφτασα στο 24ωρο να συλλεγω 400-450γρ αλλα μονο 100 χρειαζονται κ οχι ολο κ αναγκαζομαι να το πεταω το υπολοιπο γιατι προσωρινα δεν μπορω να καταψυξω εδω που ειμαι κατα τα αλλα παμε καλα κ θεου θελοντος παρασκευη θα μας διωξουν

 

Να σου ζησει!

 

Πες μου σε παρακαλώ, πόσο πυρετο έχεις; Το στηθος σου πονάει; Ειναι κόκκινο σε κάποιο σημείο;

 

Προσπάθησε να αυξήσεις τις αντλησεις σου σε τουλάχιστον 8. Για την ακρίβεια χρειάζεσαι 100 λεπτα άντληση σε κάθε στηθος ώστε να καλύψεις τις ανάγκες τη μωρου όταν θα ειναι σε θέση να θηλασει. Αυτο σημαίνει πχ 10 10λεπτα ή 8 13λεπτα σε κάθε στηθος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ναι τα εγραψα μπερδεμενα.

 

28/8 5.970γρ

6/9 6.060γρ

17/9 6.170γρ

 

διαρροια ειχε τις τελευταιες 2 εβδομαδες του Αυγουστου καμια 10αρια μερες δηλαδη και σταματησε σταδιακα.ποτε εκανε ποτε οχι ποτε με βλεννη ποτε οχι.Διατροφη ξεκινησα στις 28/8 που πηγα για να δω γιατι εχει.

 

Μην ζυγιζεις τόσο συχνα!

Ίσως εχει κάνει κάποιο πλατώ στο βάρος αλλα εχει διπλασιάσει το βάρος γέννησης πολυ νωρίς (αν γεννήθηκε περίπου 3 κιλα). Τα πλατώ δεν είναι ανησυχητικά αν όλα τα υπολοιπα ειναι καλα-είχε και διαρροια.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Μην ζυγιζεις τόσο συχνα!

Ίσως εχει κάνει κάποιο πλατώ στο βάρος αλλα εχει διπλασιάσει το βάρος γέννησης πολυ νωρίς (αν γεννήθηκε περίπου 3 κιλα). Τα πλατώ δεν είναι ανησυχητικά αν όλα τα υπολοιπα ειναι καλα-είχε και διαρροια.

 

28/8 πηγα να τον εξετασει γιατι ειχε διαρροια.Μετα στις 6 πηγα για εμβολιο οποτε αναγκαστικο ζυγισμα και επειδη δεν ειχε παρει πολυ μου ειπε να παω στις 17 να δουμε τι γινεται.Γεννηθηκε 2.960 Ωραια μακαρι να παρει.Εχει ανοιξει υπερβολικα η ορεξη του και πειναει ακομα και το βραδυ πλεον.Με ξυπναει 2-3 φορες ενω πριν αρρωστησει μονο 1.Τωρα πλεον δεν εχει καθολου.Απλα κολλαω να ξεκινησω παλι γαλακτοκομικα μην αρχισει παλι τη διαρροια.Και να σε ρωτησω λιγο.Αν εχει αλλεργια που προφανως ειναι αλλεργια.Ποσο θα την εχει?

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θελω για αλλη μια φορα τη βοηθεια σας....αρχικα μας ειδε χτες ο παιδιατρος και μας βρηκε μια χαρα. το βαρος του εφτασε το βαρος της γεννησης(ειχε θηλασει για 10 λεπτα καμια ωρα πριν τον ζυγισει αλλα και παλι πηραμε αρκετο βαρος) οποτε αδικα ανησυχουσα..

λοιπον...ο μικρος θηλαζει 10-15 λεπτα και μετα κοιμαται. τον βαζω να ρευτει(σπανια ρευεται) και μετα τον βαζω ξανα στο στηθος αλλα κοιμαται και δεν ανοιγει το στομα με τιποτα. στο στηθος εχειμεινει ακομα γαλα και αναρωτιεμαι..απο τη στιγμη που δεν αδειαζει το στηθος υπαρχει περιπτωση να μειωθει η παραγωγη μου??το επομενο γευμα μπορει να ειναι απο μια ωρα μεχρι και 3 ωρες αργοτερα....

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

θελω για αλλη μια φορα τη βοηθεια σας....αρχικα μας ειδε χτες ο παιδιατρος και μας βρηκε μια χαρα. το βαρος του εφτασε το βαρος της γεννησης(ειχε θηλασει για 10 λεπτα καμια ωρα πριν τον ζυγισει αλλα και παλι πηραμε αρκετο βαρος) οποτε αδικα ανησυχουσα..

λοιπον...ο μικρος θηλαζει 10-15 λεπτα και μετα κοιμαται. τον βαζω να ρευτει(σπανια ρευεται) και μετα τον βαζω ξανα στο στηθος αλλα κοιμαται και δεν ανοιγει το στομα με τιποτα. στο στηθος εχειμεινει ακομα γαλα και αναρωτιεμαι..απο τη στιγμη που δεν αδειαζει το στηθος υπαρχει περιπτωση να μειωθει η παραγωγη μου??το επομενο γευμα μπορει να ειναι απο μια ωρα μεχρι και 3 ωρες αργοτερα....

Να σου ζησει!

Συνεχισε να κανεις οτι κανεις, τα πας πολυ καλα!

Αν συνεχισεις ετσι μεχρι να σαραντησεις θα εχει γινει η λεγομενη εδραιωση του θηλασμου που σημαινει οτι το στηθος σου θα παραγει οσο γαλα χρειαζεται το παιδι, ουτε λιγοτερο ουτε περισσοτερο. Βαζε το παιδι στο στηθος οποτε ζηταει (αλλα το αργοτερο στις 3ωρες μεχρι να παρει 200γρ πανω απο το βαρος γεννησης) κι αν μειωθει η παραγωγη σου σημαινει οτι ειχες πιο πολυ γαλα απο οσο χρειαζοταν και επρεπε να μειωθει.

Τα λεω καλα;

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

28/8 πηγα να τον εξετασει γιατι ειχε διαρροια.Μετα στις 6 πηγα για εμβολιο οποτε αναγκαστικο ζυγισμα και επειδη δεν ειχε παρει πολυ μου ειπε να παω στις 17 να δουμε τι γινεται.Γεννηθηκε 2.960 Ωραια μακαρι να παρει.Εχει ανοιξει υπερβολικα η ορεξη του και πειναει ακομα και το βραδυ πλεον.Με ξυπναει 2-3 φορες ενω πριν αρρωστησει μονο 1.Τωρα πλεον δεν εχει καθολου.Απλα κολλαω να ξεκινησω παλι γαλακτοκομικα μην αρχισει παλι τη διαρροια.Και να σε ρωτησω λιγο.Αν εχει αλλεργια που προφανως ειναι αλλεργια.Ποσο θα την εχει?

 

Δεν μπορει να το ξέρει κανεις αυτο αλλα συνήθως μέχρι τα 2 εχει φύγει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

θελω για αλλη μια φορα τη βοηθεια σας....αρχικα μας ειδε χτες ο παιδιατρος και μας βρηκε μια χαρα. το βαρος του εφτασε το βαρος της γεννησης(ειχε θηλασει για 10 λεπτα καμια ωρα πριν τον ζυγισει αλλα και παλι πηραμε αρκετο βαρος) οποτε αδικα ανησυχουσα..

λοιπον...ο μικρος θηλαζει 10-15 λεπτα και μετα κοιμαται. τον βαζω να ρευτει(σπανια ρευεται) και μετα τον βαζω ξανα στο στηθος αλλα κοιμαται και δεν ανοιγει το στομα με τιποτα. στο στηθος εχειμεινει ακομα γαλα και αναρωτιεμαι..απο τη στιγμη που δεν αδειαζει το στηθος υπαρχει περιπτωση να μειωθει η παραγωγη μου??το επομενο γευμα μπορει να ειναι απο μια ωρα μεχρι και 3 ωρες αργοτερα....

 

Το πρώτο σου μωρο είχε θηλασει;

 

Αν βρέχει 6-8 πάνες μην επιμένεις να τον κρατάς ξυπνιο στο στηθος. Αν κοιμηθει, κοιμήθηκε!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ποιος ειναι ο μεσος ορος προσληψης βαρους το δευτερο τριμηνο;

 

Περίπου 400-450 γραμμάρια.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ο 1ος θηλασε 7 μηνες αλλα με συμπληρωμα και πολλες αντλησεις.μετα διεκοψα το θηλασμο επειδη ημουν 2 μηνων εγκυος και φοβηθηκαμε για συσπασεις.βρεχει περιπου 7-9 πανες τη μερα. πολλες φορες εκει που αποκοιμιεται και ανοιγει το στομα του τρεχουν τα γαλατα στο πλαι...παντως πιεζοντας το στηθος μετα το θηλασμο για να αλοιψω στο στηθος, δειχνει να εχει αρκετο γαλα...

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

ο 1ος θηλασε 7 μηνες αλλα με συμπληρωμα και πολλες αντλησεις.μετα διεκοψα το θηλασμο επειδη ημουν 2 μηνων εγκυος και φοβηθηκαμε για συσπασεις.βρεχει περιπου 7-9 πανες τη μερα. πολλες φορες εκει που αποκοιμιεται και ανοιγει το στομα του τρεχουν τα γαλατα στο πλαι...παντως πιεζοντας το στηθος μετα το θηλασμο για να αλοιψω στο στηθος, δειχνει να εχει αρκετο γαλα...

 

Συνήθως το δεύτερο παιδι μιας μαμάς που θηλασε το πρώτο θηλαζει λιγότερη ώρα καθώς η μαμα εχει πολυ γάλα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως το δεύτερο παιδι μιας μαμάς που θηλασε το πρώτο θηλαζει λιγότερη ώρα καθώς η μαμα εχει πολυ γάλα.

 

μακαρι!!

αυχαριστω για το κουραγιο και την αισιοδοξια μου μου δινεις!!;)

IhCLp3.png

3Zdxp3.png

Link to comment
Share on other sites

Πόσο συμπλήρωμα έπινε συνολικα το μωρο το 24ωρο;

Πόσες πάνες έβρεχε πριν και πόσες τώρα που δεν παίρνει συμπλήρωμα;

 

 

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Το συνολικό συμπλήρωμα ήταν 2 μπιμπερό των 120ml... κάποιες φορές έπινε λίγο λιγότερο...

Συνολικά του αλλάζαμε περίπου 6 - 8 πάνες την ημέρα.

Τώρα έχουν μειωθεί αισθητά. Υπολογίζουμε περίπου 4 - 6 πάνες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Να σου ζησει!

 

Πες μου σε παρακαλώ, πόσο πυρετο έχεις; Το στηθος σου πονάει; Ειναι κόκκινο σε κάποιο σημείο;

 

Προσπάθησε να αυξήσεις τις αντλησεις σου σε τουλάχιστον 8. Για την ακρίβεια χρειάζεσαι 100 λεπτα άντληση σε κάθε στηθος ώστε να καλύψεις τις ανάγκες τη μωρου όταν θα ειναι σε θέση να θηλασει. Αυτο σημαίνει πχ 10 10λεπτα ή 8 13λεπτα σε κάθε στηθος.

ο πυρετος μου επεσε απο την στιγμη που αντλησα το γαλα κ μου ειπαν οτι ηταν απο αυτο το στηθος μου δεν ειναι κοκκινο

δυστηχως το μωρακι μου σημερα παρουσιασε ασχημη κλινικη εικονα ηταν νωθρη κ κατακιτρινη σαν το λεμονι της εκοψαν την σιτιση κ οι εξετασεις εδιξαν μικροβιο οι καλλιεργειες θα βγουν σε 5 μερες νιωθω καπου να μην αντεχω οι αντλησεις το ξερω οτι πρπει να ειναι τοσες αλλα κανω 200 χλμ καθημερινα για να βλεπω το μωρο πρωι απογευμα κ να πηγαινω γαλα κ ενα 2ωρο μεχρι να ξεμπερδεψουμε απο κει παντα μας αργουν κ περιμενουμε τοσοι γονεις απεξω απο την μεθ που ειναι αδυνατο να περναω παντα πρωτη για να φυγω

το καλο ειναι οτι απο αυριο θα αρχισει να τρωει ξανα αλλα μονο 5 μλ

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση.

Το συνολικό συμπλήρωμα ήταν 2 μπιμπερό των 120ml... κάποιες φορές έπινε λίγο λιγότερο...

Συνολικά του αλλάζαμε περίπου 6 - 8 πάνες την ημέρα.

Τώρα έχουν μειωθεί αισθητά. Υπολογίζουμε περίπου 4 - 6 πάνες.

 

Το καλύτερο θα ήταν να μειωνετε σταδιακά το συμπλήρωμα ως εξής: κατα 10μλ καθε μερα ή κατα 30μλ κάθε 3-4 μέρες. Αν το μωρο δε συνεργάζεται και δυσανασχετει βάλτε στόχο το ένα γεύμα απο τα 2. Όταν κόψετε το ένα μπιμπερο τελείως προχωράτε στο άλλο.

 

Ειναι φυσικο να δυσανασχετει αφενός γιατι κόψατε το συμπλήρωμα απότομα πριν η παραγωγη της μαμάς αυξηθεί κατα 240μλ (με συχνούς θηλασμους) αφετέρου γιατι εχει συνηθίσει το μπουκάλι.

 

Να επιδιώξει η μαμα θηλασμο όταν το μωρο ειναι μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημενο. Ο κοινός ύπνος θα βοηθήσει παρα πολύ!

Ακόμη, επαφη δέρμα με δέρμα, πολυ αγκαλιά.

Πριν το θηλασμο να βάζει γάλα στις θηλες για να προσελκύσει το μωρο.

Όταν το μωρο γκρινιαζει να αλλάζει στηθος, στάση θηλασμου ή να κάνει μαλαξεις.

Βοηθάει σε κάποιες περιπτώσεις να θηλαζει περπατώντας.

 

Ειναι θέμα χρόνου και λεπτών χειρισμών να συνηθίσει το στηθος. Να θυμάστε ότι την "μάχη" με το μπουκάλι θα την κερδίσει η επαφη με την μαμα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ο πυρετος μου επεσε απο την στιγμη που αντλησα το γαλα κ μου ειπαν οτι ηταν απο αυτο το στηθος μου δεν ειναι κοκκινο

δυστηχως το μωρακι μου σημερα παρουσιασε ασχημη κλινικη εικονα ηταν νωθρη κ κατακιτρινη σαν το λεμονι της εκοψαν την σιτιση κ οι εξετασεις εδιξαν μικροβιο οι καλλιεργειες θα βγουν σε 5 μερες νιωθω καπου να μην αντεχω οι αντλησεις το ξερω οτι πρπει να ειναι τοσες αλλα κανω 200 χλμ καθημερινα για να βλεπω το μωρο πρωι απογευμα κ να πηγαινω γαλα κ ενα 2ωρο μεχρι να ξεμπερδεψουμε απο κει παντα μας αργουν κ περιμενουμε τοσοι γονεις απεξω απο την μεθ που ειναι αδυνατο να περναω παντα πρωτη για να φυγω

το καλο ειναι οτι απο αυριο θα αρχισει να τρωει ξανα αλλα μονο 5 μλ

 

Εύχομαι να πανε όλα καλα και σύντομα να έχεις κοντα σου το μωρο σου!

Προσπάθησε με τις αντλησεις. Καταλαβαίνω ότι ειναι παρα παρα πολυ δύσκολη και η διαδικασία και το να παλεύεις με την ψυχολογία σου. Απλα, ειναι η κούρασή σου τεράστια, ειναι κρίμα να πηγαίνει χαμένος ο κόπος σου. Πως να το πω; Αφου κάνεις τόσο κόπο φρόντισε να το κανεις σωστα! Αν δεν μπορείς να αυξήσεις τις αντλησεις προσπάθησε να μην τις μειώσεις.

Το ξέρω ότι σου ακούγομαι "σκύλα" που δεν αναγνωρίζω τον κόπο σου.. Το μόνο που θέλω ειναι να βάλεις τα δυνατά σου ώστε το μωρο σου να απολαύσει όλα τα οφέλη του θηλασμου. Το χρειάζεται το γάλα σου! ;)

Όλα να πανε καλα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Εύχομαι να πανε όλα καλα και σύντομα να έχεις κοντα σου το μωρο σου!

Προσπάθησε με τις αντλησεις. Καταλαβαίνω ότι ειναι παρα παρα πολυ δύσκολη και η διαδικασία και το να παλεύεις με την ψυχολογία σου. Απλα, ειναι η κούρασή σου τεράστια, ειναι κρίμα να πηγαίνει χαμένος ο κόπος σου. Πως να το πω; Αφου κάνεις τόσο κόπο φρόντισε να το κανεις σωστα! Αν δεν μπορείς να αυξήσεις τις αντλησεις προσπάθησε να μην τις μειώσεις.

Το ξέρω ότι σου ακούγομαι "σκύλα" που δεν αναγνωρίζω τον κόπο σου.. Το μόνο που θέλω ειναι να βάλεις τα δυνατά σου ώστε το μωρο σου να απολαύσει όλα τα οφέλη του θηλασμου. Το χρειάζεται το γάλα σου! ;)

Όλα να πανε καλα!

δεν παρεξηγω ξερω καλα πως εννοεις αυτα που γραφεις οπως βλεπεις απο το τικερ μου εχω κ αλλη μια κορουλα η οπια με εχει στερηθει πολυ αυτο τον καιρο κ παρολαυτα τωρα περιμενω να τελειωσει η πρωτη αποστειρωση ωστοσο οταν θα σηκωθω σε 3 ωρες να ειναι ετοιμο να μη περιμενω κ μετα ξανα στις 8.30 οσο μπορω θα το παλεψω

fSOwp2.png

 

ηρθες ψυχη μου κ γεμησες την ζωη μου!!!ΜΑΡΙΑ- ΕΙΡΗΝΗ

ersTp3.png

16/9/12 ηρθε κ το χρυσανθεμακι μου

Link to comment
Share on other sites

Το καλύτερο θα ήταν να μειωνετε σταδιακά το συμπλήρωμα ως εξής: κατα 10μλ καθε μερα ή κατα 30μλ κάθε 3-4 μέρες. Αν το μωρο δε συνεργάζεται και δυσανασχετει βάλτε στόχο το ένα γεύμα απο τα 2. Όταν κόψετε το ένα μπιμπερο τελείως προχωράτε στο άλλο.

 

Ειναι φυσικο να δυσανασχετει αφενός γιατι κόψατε το συμπλήρωμα απότομα πριν η παραγωγη της μαμάς αυξηθεί κατα 240μλ (με συχνούς θηλασμους) αφετέρου γιατι εχει συνηθίσει το μπουκάλι.

 

Να επιδιώξει η μαμα θηλασμο όταν το μωρο ειναι μισοκοιμισμενο ή αγουροξυπνημενο. Ο κοινός ύπνος θα βοηθήσει παρα πολύ!

Ακόμη, επαφη δέρμα με δέρμα, πολυ αγκαλιά.

Πριν το θηλασμο να βάζει γάλα στις θηλες για να προσελκύσει το μωρο.

Όταν το μωρο γκρινιαζει να αλλάζει στηθος, στάση θηλασμου ή να κάνει μαλαξεις.

Βοηθάει σε κάποιες περιπτώσεις να θηλαζει περπατώντας.

 

Ειναι θέμα χρόνου και λεπτών χειρισμών να συνηθίσει το στηθος. Να θυμάστε ότι την "μάχη" με το μπουκάλι θα την κερδίσει η επαφη με την μαμα.

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά έχουμε, ελαφρώς, μπερδευτεί.

Στην παρούσα φάση που το μωρό θηλάζει αποκλειστικά εδώ και 4 περίπου μέρες, με όλη την γκρίνια που αυτό συνεπάγει, εμείς τί θα πρέπει να κάνουμε; Να ξαναρχίσουμε το μπιμπερό αλλά με μειωμένη ποσότητα; Δηλαδή για τις επόμενες 3 ημέρες να του δίνουμε ένα μπιμπερό με 90ml, μετά να πάμε για άλλες 3 μέρες στα 60ml και ούτω καθ' εξής, μέχρι να το μηδενίσουμε, ή να συνεχίσουμε στον αποκλειστικό θηλασμό ως έχει και για όσο πάρει μέχρι να ηρεμήσει;

Και κάτι ακόμη που μπορεί να έχει σχέση. Ενώ το μωρό έκανε κακάκια σχεδόν μετά από κάθε γεύμα, πλέον κάνει περίπου μία με 2 φορές την ημέρα και σε μικρότερες ποσότητες.

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, αλλά χρειαζόμαστε βοήθεια...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, αλλά έχουμε, ελαφρώς, μπερδευτεί.

Στην παρούσα φάση που το μωρό θηλάζει αποκλειστικά εδώ και 4 περίπου μέρες, με όλη την γκρίνια που αυτό συνεπάγει, εμείς τί θα πρέπει να κάνουμε; Να ξαναρχίσουμε το μπιμπερό αλλά με μειωμένη ποσότητα; Δηλαδή για τις επόμενες 3 ημέρες να του δίνουμε ένα μπιμπερό με 90ml, μετά να πάμε για άλλες 3 μέρες στα 60ml και ούτω καθ' εξής, μέχρι να το μηδενίσουμε, ή να συνεχίσουμε στον αποκλειστικό θηλασμό ως έχει και για όσο πάρει μέχρι να ηρεμήσει;

Και κάτι ακόμη που μπορεί να έχει σχέση. Ενώ το μωρό έκανε κακάκια σχεδόν μετά από κάθε γεύμα, πλέον κάνει περίπου μία με 2 φορές την ημέρα και σε μικρότερες ποσότητες.

Συγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, αλλά χρειαζόμαστε βοήθεια...

 

Ποια ειναι η διορθωμένη ηλικία του μωρου;

 

Γκρινιαζει σε κάθε θηλασμο ή μόνο το απόγευμα; Οσο έπαιρνε το συμπλήρωμα δεν γκρινιαζε;

Πόσες φορές θηλαζει το 24ωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η διορθωμένη ηλικία του μωρου;

 

Γκρινιαζει σε κάθε θηλασμο ή μόνο το απόγευμα; Οσο έπαιρνε το συμπλήρωμα δεν γκρινιαζε;

Πόσες φορές θηλαζει το 24ωρο;

 

Το μωρό κατά την γέννηση του στις 25/7 ζύγιζε 2.600gr.

Στις 21/8 που τον ζυγίσαμε, ήταν 3.050gr

Η επόμενη μέτρηση στις 5/9 έδειξε 3.730gr

Η κανονική ημερομηνία γέννησης θα ήταν 3/9/12, αλλά γεννήθηκε πρόωρα 34 εβδομάδων.

Η αλήθεια είναι ότι γκρινιάζει όλη την ημέρα, ίσως και λόγω κολικών, διότι τεντώνει και μαζεύει τα πόδια ενώ κάνει συνεχώς "καμάρα" με το σώμα του.

Ξένο γάλα του δίναμε κατά βάση την νύχτα μεταξύ 21.00 - 01.00 και κάποιες μέρες έτυχε να του δώσουμε και δεύτερο μπιμπερό είτε το ξημέρωμα είτε κάποια στιγμή το μεσημέρι, λόγω του ότι χτυπιόταν ασταμάτητα πάνω στο στήθος χωρίς να πίνει γάλα. Έδειχνε δηλαδή, να ψάχνει την θηλή με ανοιχτό το στόμα, πράγμα το οποίο του προκαλούσε νεύρα, γκρίνια και κλάμα. Έτσι, για να τον ηρεμήσουμε του δίναμε μπιμπερό και πραγματικά για κάποιες ώρες ήταν ήρεμος.

Τώρα, πλέον, το μωρό θηλάζει σχεδόν κάθε μισή ώρα για περίπου 15 λεπτά. Αποκοιμιέται και στο μισάωρο ξυπνάει με τεντώματα και ξανά από την αρχή.

Εύχομαι να έγινα κατανοητός...

Link to comment
Share on other sites

Το μωρό κατά την γέννηση του στις 25/7 ζύγιζε 2.600gr.

Στις 21/8 που τον ζυγίσαμε, ήταν 3.050gr

Η επόμενη μέτρηση στις 5/9 έδειξε 3.730gr

Η κανονική ημερομηνία γέννησης θα ήταν 3/9/12, αλλά γεννήθηκε πρόωρα 34 εβδομάδων.

Η αλήθεια είναι ότι γκρινιάζει όλη την ημέρα, ίσως και λόγω κολικών, διότι τεντώνει και μαζεύει τα πόδια ενώ κάνει συνεχώς "καμάρα" με το σώμα του.

Ξένο γάλα του δίναμε κατά βάση την νύχτα μεταξύ 21.00 - 01.00 και κάποιες μέρες έτυχε να του δώσουμε και δεύτερο μπιμπερό είτε το ξημέρωμα είτε κάποια στιγμή το μεσημέρι, λόγω του ότι χτυπιόταν ασταμάτητα πάνω στο στήθος χωρίς να πίνει γάλα. Έδειχνε δηλαδή, να ψάχνει την θηλή με ανοιχτό το στόμα, πράγμα το οποίο του προκαλούσε νεύρα, γκρίνια και κλάμα. Έτσι, για να τον ηρεμήσουμε του δίναμε μπιμπερό και πραγματικά για κάποιες ώρες ήταν ήρεμος.

Τώρα, πλέον, το μωρό θηλάζει σχεδόν κάθε μισή ώρα για περίπου 15 λεπτά. Αποκοιμιέται και στο μισάωρο ξυπνάει με τεντώματα και ξανά από την αρχή.

Εύχομαι να έγινα κατανοητός...

 

Κι άλλο ανήσυχο μωρο στο στηθος! Διάβασε αυτο: http://kellymom.com/parenting/parenting-faq/fussy-evening/

Εχει ομοιότητες η περίπτωσή σας;

 

Εχει πάρει πολυ καλο βάρος κι ειναι αδύνατον να το εχει πάρει απο τα περίπου 200μλ συμπλήρωμα που έπινε.

 

Βγαζει γουλιές;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κι άλλο ανήσυχο μωρο στο στηθος! Διάβασε αυτο: http://kellymom.com/parenting/parenting-faq/fussy-evening/

Εχει ομοιότητες η περίπτωσή σας;

 

Εχει πάρει πολυ καλο βάρος κι ειναι αδύνατον να το εχει πάρει απο τα περίπου 200μλ συμπλήρωμα που έπινε.

 

Βγαζει γουλιές;

 

 

Καλημέρα.

 

Πράγματι, βγάζει γουλίστες.

Η αλήθεια είναι ότι έχουμε πολλές ομοιότητες με την περιγραφόμενη κατάσταση. Απλά εμείς έχουμε επιπλέον και κολικούς. Νομίζω ότι θα πρέπει να προσπαθήσουμε να ξεχωρίσουμε πότε έχει κολίκούς και πότε παθαίνει την "τρέλλα του ανικανοποίητου"...

Από ότι έχουμε καταλάβει, συνεχίζουμε με υπομονή μόνο τον θηλασμό, δεν δίνουμε συμπλήρωμα για κανένα λόγο και απλά περιμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

 

Πράγματι, βγάζει γουλίστες.

Η αλήθεια είναι ότι έχουμε πολλές ομοιότητες με την περιγραφόμενη κατάσταση. Απλά εμείς έχουμε επιπλέον και κολικούς. Νομίζω ότι θα πρέπει να προσπαθήσουμε να ξεχωρίσουμε πότε έχει κολίκούς και πότε παθαίνει την "τρέλλα του ανικανοποίητου"...

Από ότι έχουμε καταλάβει, συνεχίζουμε με υπομονή μόνο τον θηλασμό, δεν δίνουμε συμπλήρωμα για κανένα λόγο και απλά περιμένουμε...

 

Οι γουλιτσες ειναι συχνο φαινόμενο; Οσο έπαιρνε συμπλήρωμα ήταν χειρότερα;

Το ότι κάνει το σωμα σαν καμάρα όπως είπες πιο πάνω (ή σαν τόξο όπως λένε άλλοι) ειναι σημάδι παλινδρομησης. Δε λέω ότι το μωρο εχει γοπ αλλα κοιτάξτε κι αυτη την περίπτωση.

Σε γενικές γραμμές μια μορφή παλινδρομησης έχουν πολλα νεογέννητα κι ως έναν βαθμό μπορεί να χαρακτηριστεί "φυσιολογικη". Κάποια μωρα όμως νιώθουν πόνο την ώρα που θηλαζουν γιατι το οξύ του στομαχου ανεβαίνει στον οισοφαγο (γι αυτο κάνουν το σωμα σαν τόξο). Αλλα μωρα νιώθουν αποστροφή προς το στηθος γιατι γνωρίζουν ότι το γαλα τους προκαλει τον πόνο. Αλλα μωρα θέλουν να ειναι στο στηθος με τις ώρες γιατι το πιπιλισμα του στήθους τα ανακουφίζει (με τις συσπάσεις του στομαχου που προκαλεί το πιπιλισμα καταφέρνουν να κρατήσουν την τροφη και να τη χωνεψουν).

Αν υπάρχει τέτοια περίπτωση θα ανακουφιστεί να θηλαζει καθισμενο στο πόδι της μαμάς (καβάλα στο πόδι σαν σε άλογο-οσο μικρο και να ειναι ένα μωρο μπορει να καθίσει) ή τέλος πάντων όχι τελείως ξαπλωμενο. Μετα το θηλασμο να το κρατάει όρθιο.

Σε κάποιες περιπτώσεις (σε πολλές μαμάδες του φορουμ και στη δική μου περίπτωση) βοηθάει η αποχη της μαμάς απο τα γαλακτοκομικά (και στους κολικους). Αν το αποφασίσει η μαμά θα παίρνει ασβέστιο απο άλλες τροφές που θα καταναλώνει πχ ξηρούς καρπούς, σαρδέλες, ταχινι.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...