Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Fikon είναι πολύ νωρίς για να αγχώνεσαι. Απόλαυσε την εγκυμοσύνη σου!! Ιδίως τώρα προς το τέλος είναι πολύ ωραία να νοιώθεις έτσι το μωράκι σου. Καλό είναι να ενημερωθείς για τον θηλασμό αρκετά. Αν ψάξεις μέσα στο φόρουμ υπάρχουν τα πάντα γύρω από τον θηλασμό. Υπάρχουν βίντεο για να πιάνει σωστά το μωρό τη θηλή και όλες οι στάσεις θηλασμού που μπορείς να δοκιμάσεις. Για ψευδοθηλές δεν έχω άποψη αφού δεν χρησιμοποίησα ποτέ, νομίζω όμως ότι είναι περιττό να τις έχεις εκ των προτέρων αν δεν υπάρχει λόγος. Θήλαστρο αν χρειαστεί να χρησιμοποιήσεις πριν τις 40 μέρες (αν υπάρχει λόγος και πάλι) καλό είναι να είναι νοσοκομειακό. Ο θηλασμός είναι μία δύσκολη διαδικασίες στην αρχή, γιατί το μωρό είναι "γαντζωμένο" πάνω σου για αρκετές μέρες κι επίσης αγχώνεσαι αν τα κάνεις όλα καλά. Όταν όμως περάσει ο πρώτος καιρός είναι πάρα πολύ ωραία εμπειρία!!!! Δένεσαι με το μωρό σου και τα συναισθήματα είναι απίστευτα. Σου εύχομαι να πάνε όλα καλά και να απολαύσεις το υπόλοιπο της εγκυμοσύνης σου και στη συνέχεια το μωράκι σου!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Έχεις κάνει καλλιέργεια στο υγρο για να γίνει αντιβιογραμμα και να χορηγηθεί η σωστη αντιβίωση;

 

Οι αντλησεις που κανεις πόσες είναι συνολικά το 24ωρο; Πριν θηλαζες απο το ένα στήθος κάθε φορα ή και απο τα δυο;

 

Αν το στήθος σταματήσει να βγαζει πύον κι αίμα που μυρίζει άσχημα, μπορείς να θηλαζεις απο αυτο το στήθος αν έχεις καλύψει την πληγή με αποστειρωμενες γαζες ώστε να μην ακουμπά το στόμα του μωρου. Το ίδιο ισχύει και για το θηλαστρο.

 

Εάν ζητηθεί απο τον γιατρό να γίνει καλλιέργεια στο γάλα σου για να προσδιοριστεί η επικινδυνότητά του, για να κριθεί ακατάλληλο θα πρέπει να περιέχει >10 λευκά αιμοσφαιρια/ml και >10 βακτηριδια/ml.

 

Nina-Nana, σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση και το ενδιαφέρον σου...:lol: Καλλιέργεια στο γάλα δεν έκανα, αλλά τελικά η αντιβίωση έκανε δουλειά γιατί μετά από 4 ημέρες το απόστημα είχε υποχωρήσει αρκετά. Συνέχισε να βγάζει βέβαια κάτι σαν πύον, το οποίο εγώ είχα την εντύπωση (αν και κανείς δεν με πίστευε) ότι ήταν κανονικό γάλα... και αποδείχθηκε πως αυτό ήταν!

 

Λοιπόν, η συνέχεια της ιστορίας μου έχει ως εξής:

Την 5η ημέρα της αντιβίωσης το "πονεμένο" μου, από το οποίο μέχρι τότε έβγαζα γάλα και το πετούσα γιατί έτρεχε δίπλα η πληγή, δεν έβγαλε καθόλου γάλα με το θήλαστρο. Ήταν σκληρό και με πονούσε και προσπαθούσα μάταια (με ζεστά, μασάζ κλπ) να το αποσυμφορίσω... Κάποια στιγμή το βράδυ για πρώτη φορά έγινα μούσκεμα από το γάλα από εκείνο το στήθος. Μόνο που το γάλα δεν έβγαινε από τη θηλή αλλά από την πληγή... Το στήθος μου όμως το πρωί ήταν πάλι σκληρό και το θήλαστρο δεν έβγαζε ούτε σταγόνα. Τότε έβαλα τη μικρή μου στο στήθος με τσιρώτο στην πληγή και από πάνω αποστειρωμένη γάζα για να μην ακουμπάει στην πληγή... και για πρώτη φορά μετά από πολύ καιρό ξαλάφρωσα...

Μιλώντας με τον γιατρό του είπα ότι της έδωσα το στήθος να θηλάσει (και μου είπε πως έκανα πολύ καλά) και για το γάλα που βγήκε το βράδυ και μου είπε ότι μου είχε πει ότι υπάρχει περίπτωση να βγει γάλα από εκεί (γιατί γάλα ήταν εγκλωβισμένο εκεί μέσα) αλλά εγώ μάλλον στην σύγχυση δεν το είχα καταλάβει:shock: Και μου είπε και τέλος η αντιβίωση (είχα ήδη συμπληρώσει 7 ημέρες).

Το μόνο που ήθελε ήταν όμως να σταματήσει να βγαίνει από εκεί γάλα και για αυτό μου είπε να βάζω πάλι bentadin και να το αφήνω ανοιχτό για να κλείσει η πληγή πιο γρήγορα, διαφορετικά αν συνέχιζε να βγαίνει από εκεί γάλα θα είχαμε κίνδυνο για συρίγγιο :shock: (ούτε που ήθελα να μάθω τι ήταν αυτό αλλά το έψαξα και από τότε κυκλοφορούσα συνεχώς στο σπίτι με το στήθος έξω:oops: και της έδινα κάθε φορά από το "πονεμένο" για να μην μένει μέσα γάλα...).

Σήμερα συνεχίζω να τις δίνω και τα δύο στήθη, η αλήθεια είναι χωρίς το πρόγραμμα που είχα παλιά (ένα στήθος σε κάθε γεύμα) αλλά όποιο νιώθω ποιο γεμάτο και δείχνει να το προτιμάει η μπουκίτσα μου... Το "πονεμένο" βέβαια πάλι το καλύπτω γιατί το "σπυράκι" συνεχίζει να τρέχει λίγο υγρό, γιατί κάθε φορά που τις δίνω το στήθος αυτό ερεθίζεται και δυσκολεύεται να κλείσει... Όσο για το σπαθόλαδο που είχα ρωτήσει στο προηγούμενο ποστ μου τώρα πλέον είμαι βέβαιη ότι κάνει δουλειά, γιατί σε συνδυασμό με το bentadin για αποστείρωση κάνει θαύματα...

Χθες πήγα και για μία (δοκιμαστική) ημέρα στη δουλειά... Την τάισα στις 5 έφυγα στις 7 και γύρισα στις 5. Στη δουλειά κατάφερα και έβγαλα σε δύο μισάωρα (10 και 3) από 130 ml αλλά η μικρούλα σπίτι έφαγε 3 φορές (στις 9, στη 1 και στις 4) από 150 ml... Πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα μου φθάνει το γάλα που θα βγάζω στη δουλειά για να την ταϊζω... Αν δεν μειωθεί και άλλο...

Οπότε τώρα ξεκινάει το άλλο θέμα:

Να πάρω νοσοκομειακό θήλαστρο;;;

Μήπως τα 150 ml είναι πολλά για τη μικρούλα μου που είναι σχεδόν 3 μηνών (στις 11/9);;;

 

Αλήθεια σας λέω δεν έχουν τελειωμό τα θέματα του θηλασμού...

Link to comment
Share on other sites

nina84 σε ευχαριστώ. Το έχω αυτό... Θέλω από πριν να έχω απαντήσεις για τα πάντα:wink: Η αλήθεια είναι ότι εκεί που πριν από κάποια χρόνια δεν έλεγε κανείς τίποτα για το μητρικό θηλασμό τώρα έτσι που μας βομβαρδίζουν (δεν λέω καλά κάνουν) καταλήγουμε να έχουμε άγχος για το τι θα γίνει αν τελικά δεν θηλάσουμε και τι θα πει ο Α και ο Β.

 

Εμένα το άγχος της εγκυμοσύνης μου δεν είναι ούτε το πως θα πάει η γέννα (ούτε που το σκέφτομαι, σίγουρα όλα καλά θα πάνε) ούτε τι θα γίνει μετά (ξενύχτια, ανατροφή, εφηβεία κτλ). Είναι α) αν θα μπορέσω να θηλάσω και β) πόσα κιλά θα πάρω:?

Link to comment
Share on other sites

Fikon το μονο σιγουρο ειναι οτι οι θηλες σου θα πληγωθουν και θα σε πονεσουν απο λιγο εως παρα πολυ τις πρωτες μερες!Να εισαι προετοιμασμενη, ομως αν κανεις υπομονη, θηλαζεις σωστα (και την καρδια σου πετρα!), σε 3-4 μερουλες θα περασει και δεν θα χρειαστεις ψευδοθηλες. Τουλαχιστον ετσι εγινε στην περίπτωση μου. Γυρω στην 3η με 4η μερα, ο πονος καθε φορα που εβαζα το μωρο στο στηθος ηταν αφορητος, με υπομονη ομως σε λιγες μερες ξεπεραστηκε και τωρα δεν εχω κανεναν πονο.

(Κατα τη γνωμη μου) Μην πας προετοιμασμενη και ετοιμη να χρησημοποιησεις ψευδοθηλες, καντο μονο αν πραγματικα χρειαστει.

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Fikon οπως λεει και η Μαρου, τις περισσοτερες φορες πληγονονται οι θηλες στην αρχη γιατι το δερμα μας ειναι αμαθο στην τριβη και καλομαθημενο μεσα στο σουτιεν.Αυτο που μπορεις να κανεις ειναι να κυκλοφορεις οσο μπορεις χωρις σουτιεν τωρα που εισαι εγκυος μηπως η θηλη να τριβεται λιγο στη μπλουζα και να σκληραινει, το λεει νομιζω η Πατσουρου σε μια ομιλια της,ψαξε στο γοιυ τιουμπ να τις βρεις εχουν πολυ ενδιαφερον γενικοτερα.

Εμενα οι θηλες μου κοκκινησαν και με ποναγαν απο την τριτη μερα, επειδη φοβηθηκα μη χειροτερεψει οι μαιες μου προτειναν κι εβαλα κρεμα για θηλες, η διπλανη μου ηταν χειροτερα κι εβαλε ψευτοθηλες, παντως ο πονος μου περασε μετα απο 2εβδ.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κ εμενα με ειχε πληγωσει στην αρχη κ χρησιμοποιησα ψευδοθηλες γιατι φοβομουν μην ματωσει το στηθος και δεν το καταλαβω καθως πινει η μικρη.πάντως με βοηθησαν πολύ, τις χρησιμοποιησα για 1 μηνα περιπου κ τωρα πλεον μπορω κ θηλαζω χωρις αυτες.τις χρησιμοποιω μονο καθε φορα που αρχιζουν κ με πονανε για μια μερα κ μετα ολα οκ..

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ,δώστε μου τα φώτα σας.

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:λόγω επιστροφής στη δουλειά από τη Δευτέρα νοικιασα ηλεκτρ.αντλία για να αφήνω στην κυρια που θα κρατα το μωράκι μου γάλα.Παράλληλα είπαμε να ξεκινησουμε από σήμερα τις δοκιμες με το μπιμπερο με γαλα που ειχα πριν τρεις μηνες καταψυξει "για την περίπτωση αν τύχαινε κάτι".

Πλήρης αποτυχία σημερα,το γάλα ειχε ταγγισει,εν παση περιπτωσει ειχε απαισια γευση.Αυτο με δεσμευει να δινω μονο φρεσκοαντλημενο γαλα,που προφανώς έχει καλυτερη γευση.

Πώς θα τα καταφέρω;Πόσες αντλήσεις πρεπει να κανω για να μαζευω το γαλα της επομενης μερας (2γευματα);

Σημερα που αρχισα να αντλω με το ζορι μαζεψα 50 ml και δυσκολευτηκα γιατι τα στηθη μου άδειασαν τελείως με αποτελεσμα μετα να μην υπαρχει τιποτα να πιει η μικρη,που βασανιζοταν να βρει καμια σταγονα ρουφωντας δυνατα.

 

Μηπως δεν εχω αρκετο ή καλής ποιότητας γάλα;(Το λέω αυτό γιατί ο παιδίατρος μας βρίσκει ότι εχει κατα τι λιγότερο βάρος από το μεσο όρο-και μαλιστα μου συνεστησε να αρχισω να της δινω ζωμο λαχανικων-ήδη.)

 

Παρακαλώ,πείτε μου από την εμπειρία σας τι να κανω να αυξησω την παραγωγη μου.

Link to comment
Share on other sites

Χθες πήγα και για μία (δοκιμαστική) ημέρα στη δουλειά... Την τάισα στις 5 έφυγα στις 7 και γύρισα στις 5. Στη δουλειά κατάφερα και έβγαλα σε δύο μισάωρα (10 και 3) από 130 ml αλλά η μικρούλα σπίτι έφαγε 3 φορές (στις 9, στη 1 και στις 4) από 150 ml... Πράγμα που σημαίνει ότι δεν θα μου φθάνει το γάλα που θα βγάζω στη δουλειά για να την ταϊζω... Αν δεν μειωθεί και άλλο...

Οπότε τώρα ξεκινάει το άλλο θέμα:

Να πάρω νοσοκομειακό θήλαστρο;;;

Μήπως τα 150 ml είναι πολλά για τη μικρούλα μου που είναι σχεδόν 3 μηνών (στις 11/9);;;

 

Αλήθεια σας λέω δεν έχουν τελειωμό τα θέματα του θηλασμού...

 

Δοκίμασε τα εξής:

-θηλασε το μωρο στις 7 πριν φύγεις στη δουλειά ακόμα κι αν κοιμάται,

-κανε 3 αντλησεις αντί 2 απο λιγότερη ώρα πχ 15-20΄ έναντι του μισαωρου που κανεις τώρα για να εκμεταλλευτείς την αρχική ροή που θα σου εξασφαλίσει περισσότερο γάλα,

-αυτός που κρατάει την μικρη σου να την ταιζει πιο σύντομα. Οι 3-4 ώρες είναι μεγάλο διάστημα οπότε μπορει να πίνει περισσότερη ποσότητα. Γενικώς υπολογίζεις ότι ένα μωρο πίνει 150μλ μεγιστο κάθε 3-4 ώρες (χωρίς αυτο να σημαίνει ότι το μωρο θα ταιζεται κάθε 3-4 ώρες).

Επίσης να υπενθυμισεις αυτόν που την κρατάει να ερμηνεύει τα σημάδια κορεσμού του μωρου ώστε να μην την παραταιζει.

Το νοσοκομειακο θηλαστρο δεν είναι άσχημη επιλογη!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ για τα φώτα σας. Εμένα και πριν την εγκυμοσύνη οι θηλές μου ήταν ιδιαίτερα ευαίσθητες και στην εγκυμοσύνη δεν το συζητάμε! Μέχρι τον πέμπτο μήνα (και κάτι) με πονούσαν θηλές και στήθος τόσο πολύ που μόνο με αθλητικό στηθόδεσμο μπορούσα να κοιμηθώ (ο Θεός να το κάνει ύπνο αυτό που έκανα...), ο δε άντρας μου είχε ... αποκλειστεί από την ευρύτερη περιοχή γιατί στο παραμικρό άγγιγμα πονούσα.

Γι' αυτό λίγο τώρα με προβληματίζει όλο αυτό.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σας παρακαλώ,δώστε μου τα φώτα σας.

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:λόγω επιστροφής στη δουλειά από τη Δευτέρα νοικιασα ηλεκτρ.αντλία για να αφήνω στην κυρια που θα κρατα το μωράκι μου γάλα.Παράλληλα είπαμε να ξεκινησουμε από σήμερα τις δοκιμες με το μπιμπερο με γαλα που ειχα πριν τρεις μηνες καταψυξει "για την περίπτωση αν τύχαινε κάτι".

Πλήρης αποτυχία σημερα,το γάλα ειχε ταγγισει,εν παση περιπτωσει ειχε απαισια γευση.Αυτο με δεσμευει να δινω μονο φρεσκοαντλημενο γαλα,που προφανώς έχει καλυτερη γευση.

Πώς θα τα καταφέρω;Πόσες αντλήσεις πρεπει να κανω για να μαζευω το γαλα της επομενης μερας (2γευματα);

Σημερα που αρχισα να αντλω με το ζορι μαζεψα 50 ml και δυσκολευτηκα γιατι τα στηθη μου άδειασαν τελείως με αποτελεσμα μετα να μην υπαρχει τιποτα να πιει η μικρη,που βασανιζοταν να βρει καμια σταγονα ρουφωντας δυνατα.

 

Μηπως δεν εχω αρκετο ή καλής ποιότητας γάλα;(Το λέω αυτό γιατί ο παιδίατρος μας βρίσκει ότι εχει κατα τι λιγότερο βάρος από το μεσο όρο-και μαλιστα μου συνεστησε να αρχισω να της δινω ζωμο λαχανικων-ήδη.)

 

Παρακαλώ,πείτε μου από την εμπειρία σας τι να κανω να αυξησω την παραγωγη μου.

Πως και χαλασε το κατεψυγμενο;απ'οσο ξερω μπορει να κιτρινισει ή να εχει οψη "κομμενου" και νομιζεις οτι εχει χαλασει ενω ειναι μια χαρα.Με προβληματιζει ομως αυτο που λες για την μυρωδια.Ξανακοιταξε το μηπως δεν ειναι χαλασμενο τελικα; Μηπως ειχε προβλημα το συγκεκριμενο σακουλακι και τα αλλα ειναι μια χαρα;

Οσο για την παραγωγη σου με τις αντλησεις αυτη θα προσαρμοστει αλλα δεν ξερω να σου δωσω οδηγιες με τι ρυθμο ειναι σωστο να αντλεις.Ισως αμεσως μετα το θηλασμο;;Σε αλλες αντλησεις βγαζουμε πολυ γαλα και σε αλλες λιγο, ξαναδοκιμασε.

Για να εξασφαλησεις οτι το παιδι παιρνει το πιο λιπαρο γαλα μην κανεις πολλες εναλλαγες στηθους. Παντως το οτι το παιδι ειναι "λιγο κατω απο το μεσο ορο" το ξερεις κι εσυ οτι δεν ειναι ανησυχητικο.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Σας παρακαλώ,δώστε μου τα φώτα σας.

 

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα:λόγω επιστροφής στη δουλειά από τη Δευτέρα νοικιασα ηλεκτρ.αντλία για να αφήνω στην κυρια που θα κρατα το μωράκι μου γάλα.Παράλληλα είπαμε να ξεκινησουμε από σήμερα τις δοκιμες με το μπιμπερο με γαλα που ειχα πριν τρεις μηνες καταψυξει "για την περίπτωση αν τύχαινε κάτι".

Πλήρης αποτυχία σημερα,το γάλα ειχε ταγγισει,εν παση περιπτωσει ειχε απαισια γευση.Αυτο με δεσμευει να δινω μονο φρεσκοαντλημενο γαλα,που προφανώς έχει καλυτερη γευση.

Πώς θα τα καταφέρω;Πόσες αντλήσεις πρεπει να κανω για να μαζευω το γαλα της επομενης μερας (2γευματα);

Σημερα που αρχισα να αντλω με το ζορι μαζεψα 50 ml και δυσκολευτηκα γιατι τα στηθη μου άδειασαν τελείως με αποτελεσμα μετα να μην υπαρχει τιποτα να πιει η μικρη,που βασανιζοταν να βρει καμια σταγονα ρουφωντας δυνατα.

 

Μηπως δεν εχω αρκετο ή καλής ποιότητας γάλα;(Το λέω αυτό γιατί ο παιδίατρος μας βρίσκει ότι εχει κατα τι λιγότερο βάρος από το μεσο όρο-και μαλιστα μου συνεστησε να αρχισω να της δινω ζωμο λαχανικων-ήδη.)

 

Παρακαλώ,πείτε μου από την εμπειρία σας τι να κανω να αυξησω την παραγωγη μου.

 

Πόσες ώρες θα λείπεις στη δουλειά (μαζι με τις μετακινήσεις)?

Υπάρχει δυνατότητα άντλησης στη δουλειά;

 

Το κατεψυγμένο γάλα μπορει να έχει μεταλλική γεύση. Αυτο δεν επηρεάζει την ποιότητά του αλλα μπορει να μην αρέσει στο παιδι.

 

Για το ζωμο λαχανικών δε θέλω να σχολιάσω γιατι θα με πουν κακιά. :rolleyes:

Πόσο γεννήθηκε το μωρο και πόσο ζυγίζει τώρα;

Το γάλα σου είναι πρώτης ποιότητας!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Nina αν ενα μωρο που θηλαζει αποκλειστικα ξεκινησει σουπιτσες και φρουτοκρεμες παραλληλα με το θηλασμο, χρειαζεται να πινει νερακι;

 

Αν θέλει νερο, φυσικα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Ελπίζω οι παρακάτω διευκρινίσεις να μας βοηθήσουν να βρούμε μια άκρη με το ρυθμό των αντλήσεων.

 

Το μωρό μου γεννήθηκε 3.050 γρ και σήμερα 20 εβδομάδων,δηλ.περίπου πέντε μηνών, ζυγίζει 6 κιλά.Θηλάζουμε αποκλειστικά με επιτυχία από την πρώτη στιγμή.

Το πάρεντς και την συγκεκριμένη ενότητα την έχω ευαγγέλιο,έμαθα και μαθαίνω πολλά.

 

Εγώ θα λείπω έξι ώρες συνολικά-υπολογίζοντας και τις μετακινήσεις.

Δεν υπάρχει απολύτως καμία δυνατότητα θηλασμού εκεί-σχολή γαρ.

Φυσικά, και όπως με συμβουλεύετε,θα την θηλάζω πριν φύγω και αμέσως μόλις γυρίσω, αλλά ένα ή δύο γεύματα θα τα θέλει.

Σήμερα που έλειψα για λίγο,επίτηδες για να του δώσει η κυρία το μπιμπερό,ήπιε 20 ml.Μόλις γύρισα και πίνει αυτή τη στιγμή.

Το υπόλοιπο το πετάμε,ε;

Έχω την medela symphony διπλής άντλησης και αντλώ για διαρκεια10 λεπτών μετά το θηλασμό.

Συνήθως θηλάζω από ένα στήθος τη φορά,κάπου εδώ στο φόρουμ διάβασα ότι κάθε φορά δίνουμε και τα δύο στήθη.Τι ισχύει,τελικά;(με στόχο μου πάντα την αύξηση του γάλακτος)

 

 

Η γεύση,όπως με δοκιμες φρεσκοαντλημένου και κατεψυγμένου-αποψυγμένου διαπίστωσα, ήταν απολύτως νορμαλ.Με ένα μικρό πλεονέκτημα του φρέσκου.

Οπότε ανακουφίστηκα σε αυτό το θέμα.

 

Νina Nana γιατί το λες αυτό για τους ζωμούς λαχανικών?

 

Είμαι πρωτομανούλα και αν ρωτάω και κάτι ...να με συμπαθάτε...πού θα πάει,θα μάθω κι εγώ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα!

Το ειχα αναφερει ξανα σε αυτο το θεμα πριν λιγες μερες, αλλα δεν ειχα δωσει πολυ σημασια τοτε.

Εχοντας περασει οι μερες παρατηρω οτι μωρακι μου κανει πολυ συχνα (ρουκετοειδης) εμετους.Δηλαδη περιπου καθε 2 μερες κανει σιγουρα εναν. Ο οποιος ειναι "μεγαλοπρεπεσταστος", μου φαινεται οτι βγαζει ολο το γευμα (και απο τη μυτουλα της)! Να συμπληρωσω οτι εχω υπερβολικα πολυ γαλα το οποιο τρεχει με μεγαλη πιεση. Εχω παρατηρησει οτι κανει τους εμετους στα μεγαλα γευματα, αυτα που κανει δηλαδη αφου εχουν περασει 3 ωρες υπνου και πειναει πολυ.

Τι να κανω?Φταιω εγω καπου?Μηπως δεν την ταιζω σωστα?

Μπορω να κανω κατι να βοηθησω την κατασταση αραγε?

Προσπαθω να της κανω συχνα διαλειμματα και να τη βαζω να ρευεται, αλλα και παλι αν ειναι να φαει λαιμαργα θα φαει και δεν θα αποφυγουμε τον εμετο.

Προσπαθω να την κραταω στο γευμα πιο "ορθια" και την αφηνω τουλαχιστον ενα τεταρτο να ρευτει.

Παντως δε φαινεται να την ενοχλει πολυ την ιδια ο εμετος!Δηλαδη μου ζηταει να φαει ξανα αμεσως μετα.

Μηπως ειναι ΓΟΠ?

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημερα!

Το ειχα αναφερει ξανα σε αυτο το θεμα πριν λιγες μερες, αλλα δεν ειχα δωσει πολυ σημασια τοτε.

Εχοντας περασει οι μερες παρατηρω οτι μωρακι μου κανει πολυ συχνα (ρουκετοειδης) εμετους.Δηλαδη περιπου καθε 2 μερες κανει σιγουρα εναν. Ο οποιος ειναι "μεγαλοπρεπεσταστος", μου φαινεται οτι βγαζει ολο το γευμα (και απο τη μυτουλα της)! Να συμπληρωσω οτι εχω υπερβολικα πολυ γαλα το οποιο τρεχει με μεγαλη πιεση. Εχω παρατηρησει οτι κανει τους εμετους στα μεγαλα γευματα, αυτα που κανει δηλαδη αφου εχουν περασει 3 ωρες υπνου και πειναει πολυ.

Τι να κανω?Φταιω εγω καπου?Μηπως δεν την ταιζω σωστα?

Μπορω να κανω κατι να βοηθησω την κατασταση αραγε?

Προσπαθω να της κανω συχνα διαλειμματα και να τη βαζω να ρευεται, αλλα και παλι αν ειναι να φαει λαιμαργα θα φαει και δεν θα αποφυγουμε τον εμετο.

Προσπαθω να την κραταω στο γευμα πιο "ορθια" και την αφηνω τουλαχιστον ενα τεταρτο να ρευτει.

Παντως δε φαινεται να την ενοχλει πολυ την ιδια ο εμετος!Δηλαδη μου ζηταει να φαει ξανα αμεσως μετα.

Μηπως ειναι ΓΟΠ?

Κουβεντιασε το με το γιατρο για να δειτε αν ειναι ΓΟΠ (πιθανοτατα θα σε στειλει να κανετε υπερηχο).

Μπραβο τα κανεις ολα καλα. Αυτο που μπορεις να κανεις επιπλεον οπως το εντοπισες κι εσυ ειναι να προσπαθησεις να της κανεις πιο μικρα και συχνα γευματα , ειτε εχει ΓΟΠ ειτε οχι θα την βοηθησει. Βεβαια αν κοιμαται ειναι ενα θεμα...

Κι εχεις ανακλιση στο στρωμα ετσι;

Η ροη σου θα στρωσει μεχρι να σαραντησεις.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Aνακλιση μου εκοψε σημερα και της εκανα κατω απο το στρωματακι με βιβλια....

Για να δουμε, μακαρι να μην ειναι κατι σοβαρο γιατι καθε φορα που παω να την ταισω, τρεμει η καρδια μου και τελικα μαλλον δεν απολαμβανει καμια απο τις δυο τον θηλασμο!!

Τι τραβανε κι αυτα τα μωρακια και δεν μπορουν να μας ενημερωσουν κιολας!!!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις σας.

Ελπίζω οι παρακάτω διευκρινίσεις να μας βοηθήσουν να βρούμε μια άκρη με το ρυθμό των αντλήσεων.

 

Το μωρό μου γεννήθηκε 3.050 γρ και σήμερα 20 εβδομάδων,δηλ.περίπου πέντε μηνών, ζυγίζει 6 κιλά.Θηλάζουμε αποκλειστικά με επιτυχία από την πρώτη στιγμή.

Το πάρεντς και την συγκεκριμένη ενότητα την έχω ευαγγέλιο,έμαθα και μαθαίνω πολλά.

 

Εγώ θα λείπω έξι ώρες συνολικά-υπολογίζοντας και τις μετακινήσεις.

Δεν υπάρχει απολύτως καμία δυνατότητα θηλασμού εκεί-σχολή γαρ.

Φυσικά, και όπως με συμβουλεύετε,θα την θηλάζω πριν φύγω και αμέσως μόλις γυρίσω, αλλά ένα ή δύο γεύματα θα τα θέλει.

Σήμερα που έλειψα για λίγο,επίτηδες για να του δώσει η κυρία το μπιμπερό,ήπιε 20 ml.Μόλις γύρισα και πίνει αυτή τη στιγμή.

Το υπόλοιπο το πετάμε,ε;

Έχω την medela symphony διπλής άντλησης και αντλώ για διαρκεια10 λεπτών μετά το θηλασμό.

Συνήθως θηλάζω από ένα στήθος τη φορά,κάπου εδώ στο φόρουμ διάβασα ότι κάθε φορά δίνουμε και τα δύο στήθη.Τι ισχύει,τελικά;(με στόχο μου πάντα την αύξηση του γάλακτος)

 

 

Η γεύση,όπως με δοκιμες φρεσκοαντλημένου και κατεψυγμένου-αποψυγμένου διαπίστωσα, ήταν απολύτως νορμαλ.Με ένα μικρό πλεονέκτημα του φρέσκου.

Οπότε ανακουφίστηκα σε αυτό το θέμα.

 

Νina Nana γιατί το λες αυτό για τους ζωμούς λαχανικών?

 

Είμαι πρωτομανούλα και αν ρωτάω και κάτι ...να με συμπαθάτε...πού θα πάει,θα μάθω κι εγώ.

 

Όταν περισσεύει γάλα φρέσκο δεν το πετάς, το βάζεις στο ψυγείο μέχρι το επόμενο γεύμα δλδ άλλες 3-5 ώρες αντέχει. Αν ειναι απο την κατάψυξη πέτα το.

 

Δεν υπάρχει σωστό-λάθος στο ένα στηθος η δυο. Ο,τι σε βολέψει. Την αύξηση την θέλεις στην άντληση οπότε αν αποδίδεις ετσι, κρατα το ετσι.

 

Νόμιζα ειναι 4,5 μηνών και θεωρησα ότι ειναι νωρις για στερεές.

Ειναι μικρο ακόμη, αν δεν μπορέσεις να καλύψεις τις ανάγκες του με το γάλα που αφήνεις (που θα μπορέσεις σίγουρα) τότε θα εξετάσεις την περίπτωση πρόωρης εισαγωγής στις στερεές τροφές (αλλα και πάλι δεν θα είσαι σίγουρη ότι συνεργάζεται στο φαγητο ώστε να μην χρειάζεται γάλα κατα την απουσία σου).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε τα εξής:

-θηλασε το μωρο στις 7 πριν φύγεις στη δουλειά ακόμα κι αν κοιμάται,

-κανε 3 αντλησεις αντί 2 απο λιγότερη ώρα πχ 15-20΄ έναντι του μισαωρου που κανεις τώρα για να εκμεταλλευτείς την αρχική ροή που θα σου εξασφαλίσει περισσότερο γάλα,

-αυτός που κρατάει την μικρη σου να την ταιζει πιο σύντομα. Οι 3-4 ώρες είναι μεγάλο διάστημα οπότε μπορει να πίνει περισσότερη ποσότητα. Γενικώς υπολογίζεις ότι ένα μωρο πίνει 150μλ μεγιστο κάθε 3-4 ώρες (χωρίς αυτο να σημαίνει ότι το μωρο θα ταιζεται κάθε 3-4 ώρες).

Επίσης να υπενθυμισεις αυτόν που την κρατάει να ερμηνεύει τα σημάδια κορεσμού του μωρου ώστε να μην την παραταιζει.

Το νοσοκομειακο θηλαστρο δεν είναι άσχημη επιλογη!

 

Αύριο τελικά επιστρέφω στη δουλειά και σήμερα ανέβασα πυρετό.:-(:-(:-(

Το στήθος που είχε το απόστημα με πονάει από το απόστημα μέχρι και τη μασχάλη και έχω ανεβάσει μόλις μέχρι 37, αλλά το σώμα μου είναι κομμάτια...

Κουράστηκα με αυτό το πράγμα να μην μπορώ να ορθοποδήσω... Είναι μητέρες που δεν σκέφτονται καν το θηλασμό και παίρνουν εξ αρχής χάπια και εγώ που το μόνο που ήθελα ήταν να τη θηλάσω, συνεχώς συναντάω εμπόδια... Ο γιατρός μου είπε πως αν η φλεγμονή επανέλθει και ξαναγεμίσει το απόστημα (αμάν και πως έκανα για να κλείσει η πληγή:mad::x:x) είναι σαν να είμαστε πάλι στο σημείο μηδέν, και νομίζω έχει δίκιο... Όσο και αν δεν το θέλω το βλέπω ότι όλα οδηγούν στο αποθηλασμό... Προς το παρόν δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι. Προσπαθώ να αδειάζω το στήθος με τη μικρή συνέχεια αλλά τώρα έχω και μία πληγή με αίμα στη θηλή (γιατί δεν έφθαναν όλα τα άλλα:mad:) η οποία κάνει το θηλασμό όσο πιο δύσκολο μπορεί... Για να με λυγίσει... Και όπως όλα δείχνουν θα τα καταφέρει:-(:-(:-(

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,αισθάνομαι ότι δεν έχω γάλα,ιδιαίτερα το βράδυ.

Δεν βλέπω καμία διαφορά στην ποσότητα μετά από τρεις μέρες αντλήσεων(ίσως είναι νωρίς).

Τρέμω να αντλήσω (για το "αύριο")γιατί φοβάμαι ότι δεν θα έχει το παιδί να πιει σήμερα.Έκανα μια μεσημεριανή άντληση και ξεκίνησα το ζωμό λαχανικών-μη φανταστείς,δύο κουταλίτσες κυριολεκτικά.

Μετά "πλακώθηκα"στα υγρά μην στερεψω κι εχουμε άλλα.

 

Ο γιατρός το συνιστά παράλληλα με το θηλασμό να δίνω και ζωμό.

Εδώ θεωρούν ότι το να μπουν κι άλλες τροφές πολυ νωρίς και όπως επίσης και πολύ αργά είναι πιο επικίνδυνο για αλλεργικές αντιδράσεις στις στερεες.

 

Για να δούμε πώς θα πάει η πρώτη μέρα αύριο με την τροφή,τη γυναίκα που θα το κρατάει και όλο το πακέτο να ξαναβγαίνει κανείς στη ζωη.

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά χρειάζομαι τις συμβουλές σας.

Η μικρή εδώ και τρεις ημέρες άρχισε να μην ξυπνάει τη νύχτα για να φάει με αποτέλεσμα να πρήζεται το στήθος μου.

Το τελευταίο γεύμα ήταν γύρω στις 9-10 και έπειτα ξυπνούσε περίπου στις 3-4 και μετα ξανα στις 6-7... Την ημέρα ζητάει να θηλάσει κάθε 2-3 ώρες, όπως και πριν.

Τώρα τρώει την ίδια ώρα το τελευταίο της γεύμα αλλά ξυπνάει στις 6.

Τρώμε γεύμα και στήθος και αν δω ότι ζητάει κι άλλο της δίνω και το άλλο στήθος, προσπαθώ στο τελευταίο γεύμα να της δίνω να αδειάσει και τα δύο

Αισθάνομαι κάποιο αδένα πρησμένο, το ακουμπάω και πονάει. Κάνω ζεστές κομπρέσες με χαμομήλι και μασαζάκι μετά και ανακουφίζομαι κάπως.

Τι να κάνω να ξυπνάω και να το βγάζω με το θήλαστρο?

Link to comment
Share on other sites

γεια σας,εχω 2 κοριτσια κ στο πρωτο δεν τα καταφερα να την θηλασω αποκλειστικα αλλα στην δευτερη προσπαθω παρα πολυ ομως δεν τα καταφερνω καποιες μαρες να της δωσω μονο το δικο μου γιατι εχω καφενειο αυτο θα εχει επιπτωσεις στην ροη του δικου μου;

:(

:evil:
Link to comment
Share on other sites

Αύριο τελικά επιστρέφω στη δουλειά και σήμερα ανέβασα πυρετό.:-(:-(:-(

Το στήθος που είχε το απόστημα με πονάει από το απόστημα μέχρι και τη μασχάλη και έχω ανεβάσει μόλις μέχρι 37, αλλά το σώμα μου είναι κομμάτια...

Κουράστηκα με αυτό το πράγμα να μην μπορώ να ορθοποδήσω... Είναι μητέρες που δεν σκέφτονται καν το θηλασμό και παίρνουν εξ αρχής χάπια και εγώ που το μόνο που ήθελα ήταν να τη θηλάσω, συνεχώς συναντάω εμπόδια... Ο γιατρός μου είπε πως αν η φλεγμονή επανέλθει και ξαναγεμίσει το απόστημα (αμάν και πως έκανα για να κλείσει η πληγή:mad::x:x) είναι σαν να είμαστε πάλι στο σημείο μηδέν, και νομίζω έχει δίκιο... Όσο και αν δεν το θέλω το βλέπω ότι όλα οδηγούν στο αποθηλασμό... Προς το παρόν δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι. Προσπαθώ να αδειάζω το στήθος με τη μικρή συνέχεια αλλά τώρα έχω και μία πληγή με αίμα στη θηλή (γιατί δεν έφθαναν όλα τα άλλα:mad:) η οποία κάνει το θηλασμό όσο πιο δύσκολο μπορεί... Για να με λυγίσει... Και όπως όλα δείχνουν θα τα καταφέρει:-(:-(:-(

 

Πως είσαι; Υπομονη χρειάζεται κι όλα θα πανε καλα!

Ίσως θα ήταν καλο να σε έβλεπε σύμβουλος θηλασμου ή να μιλούσες με εθελοντρια σύμβουλο. Πολλές φορές όταν ήθελα να τα παρατήσω η επίσκεψη της συμβούλου κι οι συμβουλές της λειτουργούσαν σαν τονωτική ένεση (και φυσικα η βοήθεια ειναι σημαντική).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα,αισθάνομαι ότι δεν έχω γάλα,ιδιαίτερα το βράδυ.

Δεν βλέπω καμία διαφορά στην ποσότητα μετά από τρεις μέρες αντλήσεων(ίσως είναι νωρίς).

Τρέμω να αντλήσω (για το "αύριο")γιατί φοβάμαι ότι δεν θα έχει το παιδί να πιει σήμερα.Έκανα μια μεσημεριανή άντληση και ξεκίνησα το ζωμό λαχανικών-μη φανταστείς,δύο κουταλίτσες κυριολεκτικά.

Μετά "πλακώθηκα"στα υγρά μην στερεψω κι εχουμε άλλα.

 

Ο γιατρός το συνιστά παράλληλα με το θηλασμό να δίνω και ζωμό.

Εδώ θεωρούν ότι το να μπουν κι άλλες τροφές πολυ νωρίς και όπως επίσης και πολύ αργά είναι πιο επικίνδυνο για αλλεργικές αντιδράσεις στις στερεες.

 

Για να δούμε πώς θα πάει η πρώτη μέρα αύριο με την τροφή,τη γυναίκα που θα το κρατάει και όλο το πακέτο να ξαναβγαίνει κανείς στη ζωη.

 

Η απόδοση στο θηλαστρο κι η αύξηση στην παραγωγη έρχεται σταδιακά. Στην ουσία δεν θέλεις αύξηση απλα αυτο που θα παράγεις κανονικά θα το πίνει την επόμενη μέρα.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Για άλλη μια φορά χρειάζομαι τις συμβουλές σας.

Η μικρή εδώ και τρεις ημέρες άρχισε να μην ξυπνάει τη νύχτα για να φάει με αποτέλεσμα να πρήζεται το στήθος μου.

Το τελευταίο γεύμα ήταν γύρω στις 9-10 και έπειτα ξυπνούσε περίπου στις 3-4 και μετα ξανα στις 6-7... Την ημέρα ζητάει να θηλάσει κάθε 2-3 ώρες, όπως και πριν.

Τώρα τρώει την ίδια ώρα το τελευταίο της γεύμα αλλά ξυπνάει στις 6.

Τρώμε γεύμα και στήθος και αν δω ότι ζητάει κι άλλο της δίνω και το άλλο στήθος, προσπαθώ στο τελευταίο γεύμα να της δίνω να αδειάσει και τα δύο

Αισθάνομαι κάποιο αδένα πρησμένο, το ακουμπάω και πονάει. Κάνω ζεστές κομπρέσες με χαμομήλι και μασαζάκι μετά και ανακουφίζομαι κάπως.

Τι να κάνω να ξυπνάω και να το βγάζω με το θήλαστρο?

 

Πιθανόν έχεις φραγμένο πόρο. Μπορεί να οφειλεται στο ότι δεν ξυπνάει το βράδυ.

 

Η θηλή εχει κάτι εξωτερικά;

 

Μπες για ντους, αφησε το νερο να τρεχει στην πλάτη σου και σκύψε μπροστά αρμεγοντας το στηθος σου.

Κανε μασάζ με φορά προς τη θηλή (σαν να θέλεις να βγάλεις γάλα μέσα απο το πρηξιματακι).

Βάζε το μωρο να θηλαζει με το πιγουνι του στην επίπονη περιοχή.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...