Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

Αχ αυτό έχω πάθει εγώ...

Θηλάζω τη μπουκίτσα μου αποκλειστικά από εδώ και 2,5 μήνες.

Η ιστορία ξεκίνησε στο αριστερό στήθος σαν απλό γρομπαλάκι... Έκανα υπέρηχο και είδα ότι ήταν γαλακτοκήλη και δεν πήρα αντιβίωση μήπως φύγει μόνο του, ενώ στο μεταξύ έβαζα τη μικρούλα μου να πίνει από το στήθος πιέζοντας πάντα το σημείο εκείνο.

Τελικά έπαθα μαστίτιδα στο άλλο στήθος (το δεξί) με πυρετό και πολύ πόνο (μόνο στο δεξί στήθος!!!), και πήρα αντιβίωση zinadol.

Ο πόνος και ο φραγμένος πόρος από το δεξί στήθος έφυγε αλλά δυστυχώς επηρεάστηκε το αριστερό στήθος και το γρουμπαλάκι αφού σταμάτησα τη zinadol μετά από 8 ημέρες γέμισε υγρό...

Το είδε ο γυναικολόγος μου και επειδή ήταν σχετικά μικρό δεν το παροχέτευσε αλλά ξεκίνησα και συνεχίζω να παίρνω Augmentin... Έτσι συνέχισα να θηλάζω τη μικρή μου η οποία δεν έδειχνε να ενοχλείται καθόλου από το κινούμενο, γεμάτο υγρό γρομπαλάκι που πίεζε το μαγουλάκι της!!!

Αυτό όμως "άνοιξε" μόνο του μετά από δύο ημέρες με αποτέλεσμα πλέον εδώ και δύο ημέρες να βγάζω το γάλα από αυτό με το θήλαστρο, μαζί με αίμα και πύον και να το πετάω (πιάνεται η καρδούλα μου και που το γράφω)... Η πληγή είναι δίπλα στη θηλή και δεν υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να βγάλω με το θήλαστρο χωρίς να βγει και αίμα ή να το δώσω κατευθείαν στη μικρή μου χωρίς να ακουμπήσει στην πληγή...

Τώρα πλέον της δίνω μόνο από το δεξί στήθος, το οποίο προσπαθεί να ανταπεξέλθει στα νέα δεδομένα. Χθες κατάφερα και μόνο ένα γεύμα (το απόγευμα) της έδωσα 120 ml από το γάλα που είχα μαζεμένο στην κατάψυξη (γιατί ήθελα να πάω και στη δουλειά η έρμη από Σεπτέμβρη και είπα να είμαι προετοιμασμένη...) τα υπόλοιπα γεύματα από το στήθος - ήρωα...

Στενοχωριέμαι βέβαια που "χαλάω" την τράπεζα γάλακτος που με κόπο έχτισα (μην φανταστείτε 15 σακουλάκια των 150ml) εξαιτίας του αποστήματος που απέκτησα, αλλά από την άλλη λέω πάλι καλά που υπήρχε και αυτό γιατί τότε σίγουρα θα το γύριζα στο ξένο...

Τώρα τι θα γίνει όταν θα γυρίσω στη δουλειά δεν ξέρω... Προς το παρόν αυτό που θέλω είναι να φύγει η πληγή από το στήθος και να καταφέρω να ξαναθηλάσω τη μπουκίτσα μου κανονικά!!!

 

Οι ερωτήσεις - απορίες μου είναι οι εξής:

1) Στην πληγή βάζω betandine με μία γάζα και την αλλάζω κάθε φορά που κάνω άντληση, δηλαδή περίπου κάθε 4-5 ώρες, αφού φάει από το άλλο στήθος ή το έτοιμο γάλα, όταν νοιώθω το στήθος γεμάτο, εκτός από το βράδυ που η μικρούλα κοιμάται κανένα 7ωρο και μαζί της κι εγώ).

Μου έδωσαν και σπαθέλαιο και μου είπαν να βάζω κάθε 1-2 ώρες, να το κάνω;

 

2) Υπάρχει περίπτωση να επανέλθει το στήθος μου γρήγορα, δηλαδή να κλείσει η πληγή και να δώσω γάλα στη μικρή μου; Και αν με το καλό κλείσει η πληγή, δεν θα έχω πρόβλημα από υπερπαραγωγή, αφού τώρα ουσιαστικά το μισό γάλα που βγάζω (με την άντληση δηλαδή) το πετάω;

 

3) Αν από Σεπτέμβρη (δηλαδή σε 10 μέρες!!!) πάω στη δουλειά τι θα κάνω;;; Θα βγάζω και από το πονεμένο και από το υγιές με θήλαστρο; Και πως θα το χρησιμοποιώ ξανά το θήλαστρο χωρίς αποστείρωση αφού θα το έχω χρησιμοποιήσει στο ματωμένο στήθος; Γιατί φαντάζομαι σε 10 μέρες δεν θα έχει κλείσει η πληγή...

 

Μετά από όσα πέρασα 2,5 μήνες (πληγωμένες θηλές, θηλασμός με ψευτοθηλές, μαστίτιδα, γρομπαλάκια και απίστευτος πόνος) ήρθε και αυτό για να με αποτελειώσει... Η αλήθεια είναι πως δεν θέλω να το βάλω κάτω... Το μόνο που με στενοχωρεί είναι που πετάω το γαλατάκι της μικρούλας μου (γιατί είναι ροζ σαν και αυτήν την γλυκούλα μου!!!) και δεν μπορώ να τη θηλάσω κανονικά όπως θέλω τόσο πολύ...:cry:

 

Ακόμα και να δεν έχετε να μου απαντήσετε κάτι, ένα μήνυμα συμπαράστασης θα ήταν ότι πρέπει για την περίπτωσή μου. Όσες τα έχουν περάσει ξέρουν πως δεν θέλουμε πολύ για να μας ανέβει το ηθικό... Κάπου να πιαστούμε θέλουμε...

 

Ελπίζω η δικιά μου ιστορία να δώσει κουράγιο σε άλλες μανούλες που αντιμετωπίζουν τα ίδια ή και μικτότερα προβλήματα...

 

Ελπίζω να έχω βάλει το ποστ στο σωστό σημείο για να λάβω καμία απάντηση... Επειδή είμαι καινούρια δεν ξέρω αν έπρεπε να δημιουργήσω νέο ποστ...

Έχω στείλει και πμ στην Αγλαΐα αλλά δεν έχω απάντηση. Αν το δει ας μου πει τη γνώμη της και αυτή!!!

 

Έχεις κάνει καλλιέργεια στο υγρο για να γίνει αντιβιογραμμα και να χορηγηθεί η σωστη αντιβίωση;

 

Οι αντλησεις που κανεις πόσες είναι συνολικά το 24ωρο; Πριν θηλαζες απο το ένα στήθος κάθε φορα ή και απο τα δυο;

 

Αν το στήθος σταματήσει να βγαζει πύον κι αίμα που μυρίζει άσχημα, μπορείς να θηλαζεις απο αυτο το στήθος αν έχεις καλύψει την πληγή με αποστειρωμενες γαζες ώστε να μην ακουμπά το στόμα του μωρου. Το ίδιο ισχύει και για το θηλαστρο.

 

Εάν ζητηθεί απο τον γιατρό να γίνει καλλιέργεια στο γάλα σου για να προσδιοριστεί η επικινδυνότητά του, για να κριθεί ακατάλληλο θα πρέπει να περιέχει >10 λευκά αιμοσφαιρια/ml και >10 βακτηριδια/ml.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Exoυμε παθει τρελα εδω και λιγες μερες...Δεν καθεται αν θηλασει στην κλασικη την σταση αγκαλια μιλαμε χτυπιεται τεντωνει τα ποδια προς τα πισω κουναει κεφαλι χτυπιεται:(:(:rolleyes::rolleyes:

Και ολα αυτα πριν καν βγαλω το στηθος εξω...

Εχω δοκιμασει να τον ταισω και ξαπλωμενο οταν το κανει πποτε τρωει ποτε παλι και εκει χτυπιεται...

Κλασσικα ο Γ μου λεει εεε δεν πειναει γι αυτο...ναι αλλα εχει να φαει 3 ωρες πχ:rolleyes::rolleyes: και τον αντιχειρα τον πεθαινει στο πιπιλισμα....εχω δοκιμασει ολες τισ στασεις ορθιος και βολτα μπορει να χαζοφαει λιγο παραπανω..

 

Βασικα και εγω πιστευω πως μπορει οντως να μην πειναει και να το κανει...Γιατι αμα πειναει πολυ και πεφτει με τα μουτρα που λενε;) δεν το κανει...δεν ξερω τι να υποθεσω..!!Σημερα μαρτυρησα να τον θηλασω...ολη μερα χαζοετρωγε....δεν εφαγε καλα:|:oops::cry:....

 

Ποσα γευματα πρεπει να κανει στην ηλικια που ειναι???

 

8-12 γεύματα και 5 βρεγμενες πάνες.

 

Προσπάθησε να περιορίσεις τα ερεθίσματα του περιβάλλοντος για να θηλαζει απερίσπαστος.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

8-12 γεύματα και 5 βρεγμενες πάνες.

 

Προσπάθησε να περιορίσεις τα ερεθίσματα του περιβάλλοντος για να θηλαζει απερίσπαστος.

 

 

επίσης δοκίμασε να θηλάσεις περπατώντας. Στα δικά μου πιάνει...

Link to comment
Share on other sites

8-12 γεύματα και 5 βρεγμενες πάνες.

 

Προσπάθησε να περιορίσεις τα ερεθίσματα του περιβάλλοντος για να θηλαζει απερίσπαστος.

Γευματα κανουμε γυρω στα 10 στο περιπου και απο πανες πανω απο 10 βαριες οποτε ειμαστε οκ!!!ετσι προσπαθω και μολις πω πως τα καταφερα και αφοσιωνεται με κοιταει αφηνει την θηλη σκαει στα γελια και μου μιλαει και εγω για να μην γελαω κοιταω αλλου μα τι παιδι:lol::rolleyes::rolleyes:

 

επίσης δοκίμασε να θηλάσεις περπατώντας. Στα δικά μου πιάνει...

Το εχω δοκιμασει θηλαζει 1 λεπτο και μετα ειναι που αρχιζει κοιταει απο δω απο κει αφηνει μιλαει στα επιπλα ξαναπιανει δεν τρωει σχεδον καθολου....

 

 

Παντως κοριτσια εχω παρατηρησει πως καποιες φορες(οχι παντα)αν ξερω πως πειναει και τον αφησω κανα 20 λεπτο να πιπιλαει χερι και να ψαχνεται χωρις να κλαει φυσικα και να εκνευριστει μπορει να πιασει και να φαει απερισπαστος χωρις να χτυπιεται να κοιταει αποδ ω απο κει κτλ..!!!Ειναι σωστο αυτο ομως να το κανω??πχ να ξερω πως εινια να φαει και να προσπαθω να τον απασχολω για να φαει κανα 20λεπτο πιο μετα ωστε να φαει καλυτερα??:rolleyes::rolleyes:

 

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις..!

Υγ εχει καμμια βδομαδα που το κανει σημειωτεον χθες μου ηρθε περιοδος...Γιατι εχω ακουσει πως οταν περιμενεις η οταν εχεις περιοδο δεν θυμαμαι καλα μειωνεται η ροη και αλλαζει και η γευση Υπαρχει περιπτωση να ειναι απο αυτο??

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Γευματα κανουμε γυρω στα 10 στο περιπου και απο πανες πανω απο 10 βαριες οποτε ειμαστε οκ!!!ετσι προσπαθω και μολις πω πως τα καταφερα και αφοσιωνεται με κοιταει αφηνει την θηλη σκαει στα γελια και μου μιλαει και εγω για να μην γελαω κοιταω αλλου μα τι παιδι:lol::rolleyes::rolleyes:

 

 

Το εχω δοκιμασει θηλαζει 1 λεπτο και μετα ειναι που αρχιζει κοιταει απο δω απο κει αφηνει μιλαει στα επιπλα ξαναπιανει δεν τρωει σχεδον καθολου....

 

 

Παντως κοριτσια εχω παρατηρησει πως καποιες φορες(οχι παντα)αν ξερω πως πειναει και τον αφησω κανα 20 λεπτο να πιπιλαει χερι και να ψαχνεται χωρις να κλαει φυσικα και να εκνευριστει μπορει να πιασει και να φαει απερισπαστος χωρις να χτυπιεται να κοιταει αποδ ω απο κει κτλ..!!!Ειναι σωστο αυτο ομως να το κανω??πχ να ξερω πως εινια να φαει και να προσπαθω να τον απασχολω για να φαει κανα 20λεπτο πιο μετα ωστε να φαει καλυτερα??:rolleyes::rolleyes:

 

Σας ευχαριστω για τις απαντησεις..!

Υγ εχει καμμια βδομαδα που το κανει σημειωτεον χθες μου ηρθε περιοδος...Γιατι εχω ακουσει πως οταν περιμενεις η οταν εχεις περιοδο δεν θυμαμαι καλα μειωνεται η ροη και αλλαζει και η γευση Υπαρχει περιπτωση να ειναι απο αυτο??

 

Κάποια μωρα "τρελαίνονται" τις ημέρες πριν την περίοδο αλλα εσένα φαίνεται προσωπικότητα!!! :D

Jo μου αν κρίνω απο το βάρος και τις πάνες το γάλα σου φτάνει για δίδυμα οπότε το μωρο σου ακολουθεί άλλους ρυθμούς! Ξέρει τι κανει! Αν κάτι σε ανησυχήσει το ξανασυζηταμε!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νina nana, ολα αυτα που μου προτεινεις τα κανω απο εχθες, βγαζω λιγακι με το χερι σε ενα πετσετακι και τη θηλαζω πιο ορθια με κλιση προς τα πισω!Βεβαια το στηθος συνεχιζει να τρεχει με πιεση εως και που τελειωνει το γευμα της, ομως τουλαχιστον δεν ειναι τοσο εκνευρισμενη.

Κατι αλλο που με ανησυχει πολυ ειναι οτι σημερα φαγαμε στις 13.00 και μετα παλι στις 15.00 που φάνηκε οτι πειναει την εβαλα στο στηθος ενω γκρινιαζε πολυ (ειχε πολλα αερια) και εκανε ενα πολυ δυνατο εμετο (ρουκετοειδη), εβγαλε ο,τι ειχε φαει εως εκεινη την ωρα.

Ειχε κανει αλλον ενα πριν 2 μερες με την ιδια ενταση.

Ειναι ανησυχητικό?? Τα μωρακια συνηθιζουν να κανουν τετοιους εμετους?

Μπορει να φταιει η πιεση που εχει το γαλα?

Επισης εχει πεταξει κατι εξανθηματα στα χερακια της, μπορει να φταιει κατι που εχω φαει εγω? (Το ειπαμε στον παιδιατρο και μας ειπε οτι ειναι μαλλον απο τη ζεστη και τον ιδρωτα, αλλα δεν ηταν και σιγουρη αφου δεν το ειδε)

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!

Ifk7p3.png
Link to comment
Share on other sites

Νina nana, ολα αυτα που μου προτεινεις τα κανω απο εχθες, βγαζω λιγακι με το χερι σε ενα πετσετακι και τη θηλαζω πιο ορθια με κλιση προς τα πισω!Βεβαια το στηθος συνεχιζει να τρεχει με πιεση εως και που τελειωνει το γευμα της, ομως τουλαχιστον δεν ειναι τοσο εκνευρισμενη.

Κατι αλλο που με ανησυχει πολυ ειναι οτι σημερα φαγαμε στις 13.00 και μετα παλι στις 15.00 που φάνηκε οτι πειναει την εβαλα στο στηθος ενω γκρινιαζε πολυ (ειχε πολλα αερια) και εκανε ενα πολυ δυνατο εμετο (ρουκετοειδη), εβγαλε ο,τι ειχε φαει εως εκεινη την ωρα.

Ειχε κανει αλλον ενα πριν 2 μερες με την ιδια ενταση.

Ειναι ανησυχητικό?? Τα μωρακια συνηθιζουν να κανουν τετοιους εμετους?

Μπορει να φταιει η πιεση που εχει το γαλα?

Επισης εχει πεταξει κατι εξανθηματα στα χερακια της, μπορει να φταιει κατι που εχω φαει εγω? (Το ειπαμε στον παιδιατρο και μας ειπε οτι ειναι μαλλον απο τη ζεστη και τον ιδρωτα, αλλα δεν ηταν και σιγουρη αφου δεν το ειδε)

Ευχαριστω εκ των προτερων!!!!!

 

Τα κακα τι χρωμα είναι;

 

Όταν οι ρουκέτες είναι περιστασιακές δεν είναι λόγος ανησυχίας. Κρατα το μωρο σε όρθια θέση λίγη ώρα μετα το γεύμα. Επίσης λόγω της έντονης ροής μπορεί να καταπίνει πολυ αέρα οπότε βαζε το μωρο στον ωμο να ρευτει κατα τη διάρκεια του γεύματος.

 

Για τα εξανθηματα δεν μπορώ να ξέρω. Θα σου πει ο γιατρός όταν εξετάσει το μωρο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κάποια μωρα "τρελαίνονται" τις ημέρες πριν την περίοδο αλλα εσένα φαίνεται προσωπικότητα!!! :D

Jo μου αν κρίνω απο το βάρος και τις πάνες το γάλα σου φτάνει για δίδυμα οπότε το μωρο σου ακολουθεί άλλους ρυθμούς! Ξέρει τι κανει! Αν κάτι σε ανησυχήσει το ξανασυζηταμε!

Ναι ναι απο βαρος καλα προχθες πηγαμε παιδιατρο 6.800 και 63 ποντους..Το λεω με καμαρι γιατι ειμαι περηφανη....εχεις συμβαλει και εσυ σε αυτο και σε ευχαριστω για αλλη μια φορα!!:D:D

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Ναι ναι απο βαρος καλα προχθες πηγαμε παιδιατρο 6.800 και 63 ποντους..Το λεω με καμαρι γιατι ειμαι περηφανη....εχεις συμβαλει και εσυ σε αυτο και σε ευχαριστω για αλλη μια φορα!!:D:D

 

Μπράβο σας! :D

Άντε καλέ, σιγά! Τίποτα δεν έκανα! :oops:

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Στην 8η εβδ υπαρχει παλι αλμα;

 

Οταν μπαινουμε σε αλμα νιωθω οτι το γαλα μου δεν επαρκει κι οταν βγαινουμε απο το αλμα νιωθω οτι εχω υπερπαραγωγη. Ειναι φυσιολογικο; Κανω κατι λαθος;

Αν το αλμα κραταει 5-6μερες κι εγω θελω2-3 να συντονισω την παραγωγη μου, δεν χανω το μισο;Νιωθω οτι δεν μπορω να συντονιστω:(

Απο υπερπαραγωγη λιγων ημερων μπορει να προκληθει προβλημα στο παιδι με κολικους, πρασινα κακα (σημερα εκανε λιγους πρασινους σβολους) κτλ;

 

(Ασχετο:Προτινετε να αποθηκευσω γαλα στην καταψυξη για να αντιμετωπισω τυχων προβληματα αν μου ερθει περιοδος;)

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

Στην 8η εβδ υπαρχει παλι αλμα;

 

Οταν μπαινουμε σε αλμα νιωθω οτι το γαλα μου δεν επαρκει κι οταν βγαινουμε απο το αλμα νιωθω οτι εχω υπερπαραγωγη. Ειναι φυσιολογικο; Κανω κατι λαθος;

Αν το αλμα κραταει 5-6μερες κι εγω θελω2-3 να συντονισω την παραγωγη μου, δεν χανω το μισο;Νιωθω οτι δεν μπορω να συντονιστω:(

Απο υπερπαραγωγη λιγων ημερων μπορει να προκληθει προβλημα στο παιδι με κολικους, πρασινα κακα (σημερα εκανε λιγους πρασινους σβολους) κτλ;

 

(Ασχετο:Προτινετε να αποθηκευσω γαλα στην καταψυξη για να αντιμετωπισω τυχων προβληματα αν μου ερθει περιοδος;)

 

Δεν κανεις κάτι λάθος και δε χρειάζεται να αισθάνεσαι συντονισμένη. Θα σε συντονίσει το μωρο.

Άλλο υπερπαραγωγη κι άλλο αυξημένη παραγωγη λόγω αυξημένων αναγκών του μωρου. Μην ανησυχείς προκαταβολικά.

 

Όχι, μην αποθηκευσεις για όταν έχεις περίοδο! Δεν χρειάζεται να παρέμβεις σε κάτι χωρίς να υπάρχει λόγος. Όλα καλα θα πανε!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω!

αγχωθηκα απο τα πρασινα κακα.

 

Επειδη τώρα είδα το μήνυμα και στο άλλο θέμα,να συμπληρώσω ότι αν περνάει ίωση ή είναι κρυωμενο είναι φυσικό να θηλαζει περισσότερο.

Με κατι τετοιο οταν εμφανίζεται ακολουθείς τον κανόνα των 3 ημερών:περιμένεις 3 ημέρες για να δεις τι θα γίνει και μετα ανησυχείς!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τα φώτα σας!!το δεξί στήθος μου είναι σχετικά πρησμένο και με πονάει κατά τον θηλασμό,επίσης το ψηλάφισα και είδα οτι έχει αρκετά σκληρά σημεία κυρίως κοντά στην μασχάλη.τι μπορεί να είναι?πως να το αντιμετωπίσω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

να σας ρωτησω κατι....η μικρη μου απο χθες το πρωι εχει μια απιστευτη γκρινια...της βαζω τη πιπιλα κ την φτυνει κ κλαιει..ηρεμει μονο στη στηθος το οποιο ομως ρουφαει στην αρχη γαλα αλλα μετα ακουγεται ενας θορυβος-σαν να μην βγαζει αλλο γαλα κ το παραταει κ κλαιει...σημερα ειπα να της φτιαξω ξενο γαλα μπας κ πειναει κ δεν χορταινει απο εμενα(αφου την θηλασα πρωτα)..της εφτιαξα 60 ml τα οποια το ηπιε ολο κ μάλλον ήθελε κ άλλο γιατι ρουφουσε με μανια κ ειχε πιασει κ το μπουκάλι με τα χέρια της...απο τοτε ειναι τελειως ηρεμη...μήπως δεν φτάνει το γάλα μου??

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τα φώτα σας!!το δεξί στήθος μου είναι σχετικά πρησμένο και με πονάει κατά τον θηλασμό,επίσης το ψηλάφισα και είδα οτι έχει αρκετά σκληρά σημεία κυρίως κοντά στην μασχάλη.τι μπορεί να είναι?πως να το αντιμετωπίσω?

 

 

πρέπει να σου έχει πετρώσει γάλα σε αυτές τις περιοχές...κάνε μασαζάκι οταν θηλάζεις εκει να μαλακώσει κ φύγει το γάλα...επίσης όταν κάνεις μπάνιο προσπάθησε να κάνεις επίσης μασαζ εκει κ να βγάλεις όσο μπορεις με το χέρι.

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

κορίτσια τα φώτα σας!!το δεξί στήθος μου είναι σχετικά πρησμένο και με πονάει κατά τον θηλασμό,επίσης το ψηλάφισα και είδα οτι έχει αρκετά σκληρά σημεία κυρίως κοντά στην μασχάλη.τι μπορεί να είναι?πως να το αντιμετωπίσω?

 

Κανε ζεστες κομπρεσες για να απεμπλοκαρεις τα σκληρά σημεία απο το γάλα.

Επίσης ζεστό ντους όπου θα σκυψεις μπροστά αφήνοντας το νερο να τρέχει στην πλατη σου "αρμεγοντας" το στήθος σου.

Δώσε προτεραιότητα σε αυτο το στήθος στο θηλασμο.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

να σας ρωτησω κατι....η μικρη μου απο χθες το πρωι εχει μια απιστευτη γκρινια...της βαζω τη πιπιλα κ την φτυνει κ κλαιει..ηρεμει μονο στη στηθος το οποιο ομως ρουφαει στην αρχη γαλα αλλα μετα ακουγεται ενας θορυβος-σαν να μην βγαζει αλλο γαλα κ το παραταει κ κλαιει...σημερα ειπα να της φτιαξω ξενο γαλα μπας κ πειναει κ δεν χορταινει απο εμενα(αφου την θηλασα πρωτα)..της εφτιαξα 60 ml τα οποια το ηπιε ολο κ μάλλον ήθελε κ άλλο γιατι ρουφουσε με μανια κ ειχε πιασει κ το μπουκάλι με τα χέρια της...απο τοτε ειναι τελειως ηρεμη...μήπως δεν φτάνει το γάλα μου??

 

Βάζε το μωρο στο στήθος συχνα, πριν πεινασει πολυ. Όταν δυσανασχετει άλλαζε στήθος και κανε όσες εναλλαγές χρειαστεί. Επίσης μπορεί να βοηθήσουν κι οι μαλαξεις στο στήθος την ώρα που θηλαζει.

Πόσες πάνες βρέχει το μωρο;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Βάζε το μωρο στο στήθος συχνα, πριν πεινασει πολυ. Όταν δυσανασχετει άλλαζε στήθος και κανε όσες εναλλαγές χρειαστεί. Επίσης μπορεί να βοηθήσουν κι οι μαλαξεις στο στήθος την ώρα που θηλαζει.

Πόσες πάνες βρέχει το μωρο;

 

 

μια χαρα ειναι απο πανες, συνεχεια αλλαζω,βρεχει γυρω στις 6-7 την ημερα.τωρα την ξαναταισα απο το στηθος μια ωρα που ηπιε τα 60 ml...πάλι ήπθε κ πάλι κλαίει...μου πετάει την πιπιλα κ κλαίει....:(:(:(

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειναι απο πανες, συνεχεια αλλαζω,βρεχει γυρω στις 6-7 την ημερα.τωρα την ξαναταισα απο το στηθος μια ωρα που ηπιε τα 60 ml...πάλι ήπθε κ πάλι κλαίει...μου πετάει την πιπιλα κ κλαίει....:(:(:(

Ξαναδως της στηθος.

Το δικο μου ενω κανονικα τρωει μονο 5' την 5η εβδ ετρωγε ολη μερα!!!

Μηπως μπαινετε κι εσεις σε αλμα αναπτυξης;αν ειναι ετσι η παραγωγη σου θα ρυθμιστει αμεσα μη φοβασαι.Βαζε την συνεχεια στο στηθος και κανε συχνες εναλλαγες μαστων οπως λεει και η Νινα-Νανα.

Γεννησαμε! 28-06-2012 :P

Link to comment
Share on other sites

τελικα το στηθος το θελει για πιπιλισμα..πριν εκανε ενα τρελο κλαμα,δεν πειναγε, την πιπιλα την εφτυνε κ μολις την εβαλα στο στηθος ηρεμησε-δεν εφαγε καθολου-πιπιλησε κ μετα απο κανα 10λεπτο κοιμηθηκε...μα τι παθαινουν!???πωωω μιλαμε τρελαθηκα,πολυ κλαμα δεν σταματαγε με τιποτα...

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Τελικά όλες τα ίδια περνάμε! Το διάβασα κι ήταν σαν να διάβαζα για μας 2,5 μήνες πριν!

Το άλμα ανάπτυξης στο οποίο εσείς είστε τώρα εγώ το καταλάβαινα κυρίως από την γκρίνια παρά από τη διαφορά στο φαγητό. Από την 5η βδομάδα μέχρι και την 9η νομίζω ζούσαμε ένα συνεχές άλμα με κάποιες καλύτερες μέρες. Αλλά για να σε κάνω να νιώσεις καλύτερα, μόλις τελείωσε ήταν άλλο παιδί. Σαφώς πιο ήρεμη, επικοινωνούσε, ανακάλυψε τα χεράκια της, άρχισε να βάζει και στο στόμα της παιχνιδάκια που της έδινα στο χέρι. Με λίγα λόγια: μεγάλωσε!

Και όσο για τη δυσφορία που λες στο θηλασμό, εγώ το απέδιδα σ'αυτά που τρώω. Μέχρι που τα σημείωνα κιόλας! Μάλλον άδικα, γιατί κάποια στιγμή κι αυτό σταμάτησε έτσι απλά εκεί γύρω στους 2 μήνες.

Επίσης, ήταν πολύ ανήσυχη στον ύπνο της κυρίως τις πρωινές ώρες, από τις 6 και μετά. Κουνούσε χέρια πόδια και βογκούσε. Η παιδίατρος μου είχε πει να την αφήνω στην ησυχία της, αφού δεν ξυπνάει, αλλά μπορεί αυτή να μην ξυπνούσε, αλλά ξυπνούσε εμένα. Ε, μια μέρα την πήρα στο κρεβάτι μαζί μου και κοιμήθηκε μια χαρά! Δοκίμασε το κι εσύ, μπορεί να πιάσει!

 

Καλημέρα! Είδα το μήνημα σου και σκέφτηκα αμέσως το μαρτύριο που περνάμε με την κορούλα οικογενειακώς. Καλοφαγού, θηλάζει αποκλειστικά, κοιμάται από τις 9 μέχρι τις 3 σερί και μετά αρχίζει αυτή η γκρίνια με τα ποδαράκια ψηλά, τα βογκητά και τα αέρια. Δεν ξέρω αν είναι απολύτως ξύπνια. Πάντως ταλαιπωρείται και εμείς ξενυχτάμε. Την παιρνω κ εγω στο κρεβατι αν κ δεν ηρεμεί πάντα.

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

Ηelen@: Περναμε κ μεις τα ιδια!!!Εμεις ειμαστε 36 ημερων....λογικα ειμαστε σε αλμα αναπτυξης, δεν ξερω....αυτη η βδομαδα μπηκε με γκρινια....γκρινια κ στον θηλασμο!!!!!Προσπαθησα να της αλλαξω κ σταση..εβαλα ενα μικρο μαξιλαρακι να στερεωνεται κτο χερι μου κ καπως βοηθησε γιατι τωρα η μικρη βαρυνε....εχουμε πονακια.....ενα βραδυ εμεινε 5 ωρες ξυπνια!!!!!εφαγε, ποναγε, μετα ηθελε παρεουλα κ εκει που λεω θα κοιμηθουμε περασε η ωρα κ ηρθε η ωρα του φαγητου,,,παλι!!!Τρωει πιο πολυ....μιλαμε για μεγαλη πεινα!!!!Εχει κ εμενα αερια κ πονακια ειδικα οταν ειναι να αεριστει....μιλησα με γιατρο ----ολα φυσιλογικα---την αλλη βδομαδα θα την δει κ απο κοντα....κ τα σφιξιματα ειναι κ αντανακλαστικα που μεγαλωνει....σφιγγεται κ τεντωνεται.....αλλα οταν σφιγγεται με μπουνιτσες τα χερακια ειναι κολικοι....τοτε την παιρνω αγκαλιτσα κ ηρεμει....παντως δοκιμασα κ γω να την παρω στο κρεβατι μαζι μου...δηλαδη ο αντρας μου την πηρε....μονο μαζι του ηρεμει ΑΠΟΛΥΤΑ κ κοιμαται!!!!!!Μολις κοιμηθει, την βαζωστην κουνια.....και ΤΟΤΕ ΞΥΠΝΑ Κ ΤΣΙΤΩΝΕΤΑΙ ΠΑΛΙ!!!!Μα πως το καταλαβαινουν???????:P

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην είμαι σε λάθος θέμα αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω εδώ και έχω μπερδευτεί με τα τόσα θέματα σχετικά με το θηλασμό:confused:

 

Είμαι αισίως στον 7ο μήνα και έχω αρχίσει να σκέφτομαι το θηλασμό.

 

Εννοείται (για μένα τουλάχιστον) ότι εύχομαι να πάνε όλα καλά και να έχω γάλα ώστε να μπορώ να θηλάσω τη μπεμπούλα μου αποκλειστικά. Έχω όμως και κάποιες απορίες και ελπίζω να μπορείτε να μου τις απαντήσετε οι πιο έμπειρες μανούλες (Αγλαΐα;;).

 

Έχω σκοπό να ζητήσω και από το μαιευτήριο να εφαρμόσουν τον αποκλειστικό θηλασμό και να μου δώσουν το μωράκι μου αμέσως μετά τον τοκετό αλλά και να το έχω δίπλα μου σε όλη τη διάρκεια της παραμονής μας εκεί. Μου είπαν ότι βεβαίως και γίνεται και ελπίζω να μην έχουμε εκπλήξεις...

 

Κάποιες φίλες μου μου έχουν πει (αλήθεια, ψέματα, δικαιολογίες, δεν ξέρω) ότι δεν μπόρεσαν να θηλάσουν σωστά το παιδί με αποτέλεσμα να πληγωθούν οι θηλές τους σε σημείο ώστε να αναγκαστούν να διακόψουν το θηλασμό. Μια από αυτές τις φίλες λοιπόν, μου είπε ότι αφού παιδεύτηκε αρκετά χρησιμοποίησε πλαστικές θηλές και έτσι μπόρεσε να θηλάσει χωρίς να πονάει. Διάβασα κάπου όμως ότι έτσι συγχαίονται τα βρέφη και μπορεί να κόψουν το στήθος. Είναι καλή λύση οι πλαστικές θηλές; Μήπως πρέπει να τις έχουμε μαζί μας ήδη από το μαιευτήριο για καλό και για κακό;

 

Επίσης το ίδιο διερωτώμαι και για το θήλαστρο. Διάβασα ότι καλό είναι μέχρι να σαραντήσει το παιδί να μην βάλουμε θήλαστρο αλλά μήπως το θήλαστρο βοηθήσει κάπως την κατάσταση;

 

Μεγάλο μου βγήκε το ξέρω, σορυ, αλλά έχω πελαγώσει:oops::?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...