Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αποκλειστικός μητρικός θηλασμός


Recommended Posts

επειδη θηλαζω αποκλειστικα και ως γνωστον εβαζα το παιδι στο στηθος οποτε γκρινιαζε η εδειχνε να πειναει και οχι με προγραμμα νομιζω με εχει κανει πιπιλα:rolleyes::rolleyes: αν ξυπνησει μεσα στον υπνο του κλαει μολις τον βαζω στο στηθος ρουφαει δευτερολεπτα και κοιμαται εεε του χαιδευω αυτακια κοιλιτσα ποδαρακια ξυπναει ρουφαει αλλα 3 δευτε.παλι κοιμαται εεε μολις τον αφησω κατω κλαμααααααα αντε παλι τα ιδια.....Εχω την εντυπωση πως γρινιαζει επειδη ξυπναει και πειναει λογικο αφου θηλασε δευτερολεπτα ναι αλλα δεν καθεται πολυ τον παιρνει ο υπνος και δεν ξυπναει με τιποτα παρα μονο αν τον αφησω κατω...και αντε παλι απο την αρχη....Δεν ηρεμει με κανεναν αλλον τροπο αν δεν παρει στηθος για να κοιμηθει...Τι να κανω ρε κοριτσια εχω λαλησει...

Τη νυχτα κοιμομαστε μαζι θηλαζω ξαπλωμενη οποτε γκρινιαξει η ξυπνησει βγαζω στηθος και θηλαζει ρουφαει παλι λιγο τον παιρνει ο υπνος μολις του φυγει η ρογα κλαμα παλι αντε παλι απο την αρχη ολη νυχτα αυτο εχουμε.....με εκανε πιπιλα???:oops::oops::oops:

 

Απο πανες ειμαστε καλα κενωση δεν εχουμε απο χθες το απογευμα αλλα οκ δε ν ανησυχω...και απο βαρος ειμαστε καλα βαλαμε 1200 απο τοτε που γεννηθηκε 3400 και ειμαστε πλεον 4610....

 

Τι να πω...τι γινεται ρε κοριτσια καμμια ιδεα??

 

Είστε πάνω σε ενα απο τα πιο ζορικα άλματα αναπτυξης (6η εβδομάδα).

Οι κενώσεις σε κάποια μωρα είναι φυσιολογικο να αραιωσουν. Δεν ανησυχείς εφόσον τα κακά είναι μαλακά, δεν δυσφορεί κι η κοιλια του είναι μαλακη.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 2,7k
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Καλησπέρα,

 

θηλάζω αποκλειστικά τον 3 μηνων γιο μου και τις τελευταίες 2 εβδομάδες αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα. Θηλάζει για 10 λεπτά και μετά αφήνει το στήθος και κλαίει σπαρακτικά. Δείχνει να θέλει να το ξαναπιάσει αλλά κλαίει και δεν το κάνει. Τον αλλάζω στήθος, θέση αλλά δεν λειτουργεί τίποτα. Έχω κουραστεί πολύ, και πιο πολύ ψυχολογικά γιατί νιώθω ότι δεν τρέφεται σωστά και ότι δεν απολαμβάνει τα γεύματά του.

 

Τι μου προτείνετε να κάνω?

 

Πόσες πάνες βρεχει;

Κι εσείς σε άλμα είστε!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ακούω μερικές κοπέλες που μετά το μήνα ή τις σαράντα δεν έχουν πια αρκετό γάλα,ή τους "κόβεται" και το καταλαβαίνουν λέει επειδή το μωρό κλαίει και πεινάει. Της ρωτούσα πώς έγινε αυτό κ μου έλεγαν οτι απο την κούραση (επειδή δεν κοιμόνταν καλά/αρκετά ή έκαναν δουλειές στο σπίτι).Ακούγοντας αυτά ανησυχώ. Προσπαθώ να κοιμάμαι αλλά σίγουρα δεν κοιμάμαι 8ωρο,και μες τη μέρα έχω υπερένταση,ακόμα και να κοιμάται το μωρό δεν μπορώ να κοιμηθώ. Με τις δουλειές δεν κουράζομαι,με βοηθούν αλλά ένα κατιτίς το κάνω κι εγώ.Υπάρχει περίπτωση να μου κοπεί το γάλα γιαυτούς τους λόγους??Τι μπορώ να κάνω απο μεριά μου ώστε να θηλάσω ένα χρόνο που επιθυμώ?? Η έστω 6 μηνο??

Υπήρξαν κ σε μένα αρκετές φορές που την έβαζα στο στήθος κ ενώ έτρωγε σταματούσε κι έκλαιγε κ νόμιζα οτι δεν έχω γάλα ωστόσο το γάλα έπεφτε απο το στήθος μου κ έβλεπα κ το μουτράκι της κ το στοματάκι της λερωμένα την ξανάβαζα,πάλι έκλαιγε κ σαν να "πνιγόταν" με το γάλα τι μπορεί να σημαίνει?Μήπως λες να έπρεπε να ρευτεί κ άλλο??

Τέλος επιτρέπεται να καταναλώνω με μέτρο αναψυκτικά πού κ πού??πχ φάντα πορτοκάλι??:-D

Και,τέλος,με το θηλασμό τελικά θα χάσω κιλά ή θα βάλω??Γιατί όλοι διαφορετικά μου λένε :?:-?:?

Σε ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

 

Μην ακούς διάφορες κοπέλες γιατι δεν ξέρεις τι μπορει να έγινε λάθος σε καθεμιά περίπτωση. Το γάλα δεν κόβεται έτσι απλα απο κούραση, ούτε ο θηλασμος είναι για τις σούπερ γυναίκες ή αυτές που δεν εργάζονται και κοιμούνται όλη μέρα.

Το μόνο που χρειάζεται να κανεις είναι να βάζεις το μωρο στο στήθος όποτε θέλει, τίποτα άλλο!

 

Σταματούσε κι έκλαιγε στην αρχη του θηλασμου ή μετα; Το γάλα πεταγοταν; Τα κακα της τι χρωμα είναι;

 

Δεν απαγορεύονται αλλα κενές θερμίδες.. Μόνο ζάχαρη και πρόσθετα! Η Πατσουρου δεν χαίρεται ιδιαίτερα όταν οι μαμάδες πίνουν αναψυκτικά.

 

Θα χάσεις γιατι καις περισσοτερες θερμίδες. Οι έρευνες λένε ότι τα κιλα χάνονται πιο εύκολα στις μαμάδες που θηλαζουν. Μπορείς να κανεις δίαιτα αλλα με προσοχή (δλδ δεν πρέπει να πεφτεις κάτω απο συγκεκριμένες θερμίδες-ίσως ένας διαιτολόγος βοηθούσε).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Το κλάμα το αρχίζει κάπου στο δεκάλεπτο (που θηλάζει).Αν την ξαναβάλω,πιάνει αλλά με παύσεις όπου κλαίει.Στην αρχή νόμιζα δεν έχω γάλα αλλά ίσα ίσα πετιόταν σαν πίδακας κ μάλιστα πνιγόταν με τις γουλιές!

Τα κακά μαλακά κ κίτρινα όπως πάντα!

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχει μειωθεί αρκετά ο χρόνος που θηλάζουμε.Δεν ανησυχώ γιατί οι πάνες της είναι πολύ καλές.Αλλά έχει εμφανιστεί ο σχεδόν καθημερινός εμετός.Στην αρχή υπέθεσα ότι μάλλον είναι από λαιμαργία γιατί μου τρώει πολύ γρήγορα και λαίμαργα!!!Αλλά επειδή συνεχίζεται αναρωτιέμαι μήπως είναι ΓΟΠ..Εσείς τι λέτε;;

 

 

Μήπως ξέρετε κ πόσα γεύματα πρέπει να κάνει ένα 3 μηνών μωρό;;(Για να είμαι σίγουρη...)

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπον και εμεις θηλαζουμε αποκλειστικα αλλα αρχιζω και αγχωνομαι με αυτα που διαβαζω.Εμενα τα κανει καθε φορα που τρωει ειναι φυσιολογικο αυτο?Επισης βγαζει συνεχεια γαλατακι και μετα απο μιση ωρα που θα εχουμε τελειωσει.Και μπολικα αερια τα οποια πονανε και γενικα λιγο παραπανω γκρινια προφανως απο τα αερια

lo5lp3.pngtumhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πόσες πάνες βρεχει;

Κι εσείς σε άλμα είστε!

 

Βρέχει 5-6 πάνες ημερησίως, που απ'όσο γνωρίζω είναι φυσιολογικό. Είναι όμως δυνατόν να διαρκεί τόσο πολύ ένα άλμα ανάπτυξης?

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια επανηλθα για τις συμβουλες σας....

σημερα ειδικα εχει τρελαθει....ρουφαει ολη μερα στην αρχη καταπινει μια χαρα ακουγεται τ γαλα που τρεχει μετα απο κανα 5 λεπτο ρουφαει ρουφαει τιποτα κλαει χτυπιεται βαραει το στηθος τραβαει την ρογα.....:(:(τι μαλαξεις του κανω να τον βοηθησω τιποτα...ειμαστε ξυπνιοι απο τις 4 το χαραμα και ειναι στο στηθος δεν ευχαριστιεται ομως τον καταλαβαινω...:rolleyes:.του εκανα ξενο πριν για να δω τι γινεται να τον ξεγελασω βασικα λοιπον του εβαζα τ μπιμπερο στο στομα μολις ετρεχε λιγο γαλατακι καταπινε ευχαριστημενος και κλειναν τα ματακια του ειναι κουρασμενος και δεν κοιμαται εβγαζα το μπιμπερο και τον εβαζα κατευθειαν να συνεχισει στηθος μισοκοιμισμενο ρουφουσε ρουφουσε ρουφουσε τιποτα δεν καταπινε μεχρι που τον πιασαν τα νευρα και παλι αρχισε να χτυπιεται...προσπαθησα να βγαλω λιγο γαλα με το χερι να δω τι γινεται αλλα δεν βγαινει ουτε σταγονα :confused::confused::rolleyes::rolleyes:

πρωτη φορα ετσι...Τις μερες που δεν ειναι ας πουμε ολη μερα στο στηθος και μενει μια ωριτσα το στηθος χωρις να θηλαζει φαινεται γεματο και αυτος θηλαζει καλα και καταπινει τρελα αν μεινει ωρα χωρις να θηλασει.....

Επισης να σας πω πως δεν κοιμαται με κανεναν αλλον τροπο αρα μονο στο στηθος λες και με εχει κανει πιπιλα....μολις τον παρει ο υπνος και τον αφησω κατω κλαει και κανει θηλαστικη κινηση ψαχνεται..τον βαζω παλι στο στηθος παλι τον παιρνει ο υπνος τι χαιδεματα τι τιν βρεχω τιιιιποτα κοιματαιιιιιιιι μονο αν τον αφησω κατω και καταλαβει πως εχασε το στηθος τρελενεται..

 

Ελπιζω να μην σας μπερδεψα τι να κανω???Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει....το παιδι δειχνει να πειναει συνεχως και στεναχωριεμαι...

Καποια στιγμη την επομενη βδομαδα θα μπορεσω να παω θεσσ και ελπιζω να προλαβω να δω καποιον ειδικο αν συνεχιστει η κατασταση αυτη μεχρι τοτε....

 

νινα νινασε ευχαριστω για την απαντηση σου...και εγω τ σκεφτηκα για το αλμα.....η συμπεριφορα του στο στηθος τι σου λεει???Υπαρχει περιπτωση να βγαινει ατην αρχη αρκετο γαλα και μετα πολυ λιγο κ γι αυτο να κανει ετσι???Υποτιθεται ειναι προσφορα ζητηση ετσι δεν ειναι??

Εμενα μου φενεται πως στην αρχη που η ροη ειναι καλη ευχαριστιεται μετα κανει σαν θηριο....τι λες???

 

Κοριτσια κια οι υπολοιπες....οποια συμβουλη δεκτη τι λετε να ειναι??:rolleyes::rolleyes

bUfnp3.pngCxrzp3.png

"Η Μητέρα είναι ένα πρόσωπο το οποίο, βλέποντας ότι υπάρχουν μόνο τέσσερα κομμάτια πίτας για πέντε άτομα, λέει ότι ποτέ δεν της άρεσε η πίτα"

Link to comment
Share on other sites

Το κλάμα το αρχίζει κάπου στο δεκάλεπτο (που θηλάζει).Αν την ξαναβάλω,πιάνει αλλά με παύσεις όπου κλαίει.Στην αρχή νόμιζα δεν έχω γάλα αλλά ίσα ίσα πετιόταν σαν πίδακας κ μάλιστα πνιγόταν με τις γουλιές!

Τα κακά μαλακά κ κίτρινα όπως πάντα!

 

Δοκίμασε να θηλασεις με την πλάτη σου γερμενη προς τα πισω σε μαξιλάρια. Και να δοκιμαζεις μήπως θέλει να ρευτει.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Τις τελευταίες 2 εβδομάδες έχει μειωθεί αρκετά ο χρόνος που θηλάζουμε.Δεν ανησυχώ γιατί οι πάνες της είναι πολύ καλές.Αλλά έχει εμφανιστεί ο σχεδόν καθημερινός εμετός.Στην αρχή υπέθεσα ότι μάλλον είναι από λαιμαργία γιατί μου τρώει πολύ γρήγορα και λαίμαργα!!!Αλλά επειδή συνεχίζεται αναρωτιέμαι μήπως είναι ΓΟΠ..Εσείς τι λέτε;;

 

 

Μήπως ξέρετε κ πόσα γεύματα πρέπει να κάνει ένα 3 μηνών μωρό;;(Για να είμαι σίγουρη...)

 

Ποσα γεύματα κανετε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα!Θα ήθελα τη συμβουλή σας κορίτσια. Ο μικρούλης μου είναι 2μιση μηνών και θηλάζει αποκλειστικά από την αρχή. Τον τελευταίο καιρό παρατήρησα πως κάνει λιγότερα γεύματα από πριν κ έτσι άρχισα να τα μετράω τις τελευταίες μέρες. Μέτρησα λοιπόν 7 με το ζόρι 8 γεύματα. Νομίζω πως είναι λίγα κ έτσι προσπάθησα να του δώσω πριν ζητήσει αλλά δεν θέλει. Είναι αρκετά τα γεύματα ή να επιμείνω κι άλλο;

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το δοκίμασα,λίγο καλύτερα.'Εχω την εντύπωση οτι αυτά τα κάνει όταν δεν θέλει άλλο..Αλλά δείχνει να θέλει κ βουτάει τη θηλή αλλά στο ενδιάμεσο κλαίει.Υπάρχει περίπτωση το.."πνίξιμο" με το γάλα να είναι ΓΟΠ? Και,αν πεινούσε θα το καταλάβαινα έτσι δεν είναι?Θα μετρήσω γεύματα σήμερα να το τσεκάρω.Πάντως πάνες βρέχουμε κανονικά και τα κακά πάλι κανονικά,κάθε μέρα (να σημειώσω οτι πριν με το μπουκάλι δεν έκανε κανονικά,παρόλο που πάλι δικό μου της έδινα απλά μεγαλύτερη ποσότητα και πιο αραιά γεύματα όχι όπως τώρα που θηλάζει).

ερώτηση: φοβάμαι να της ξαναδώσω μπουκάλι μην δεν θέλει να θηλάσει πάλι.Αν χρειαστεί να πάω πχ στο γιατρό,αυτό το calma-medela που λες είναι ασφαλές?Θα είναι όντως σαν το στήθος μου??Λες να μην το διακινδυνέψω?

ερώτηση:τελικά όντως απαγορεύεται να βάψω τα μαλλιά μου εφόσον θηλάζω??

y5yep3.png
Link to comment
Share on other sites

Βρέχει 5-6 πάνες ημερησίως, που απ'όσο γνωρίζω είναι φυσιολογικό. Είναι όμως δυνατόν να διαρκεί τόσο πολύ ένα άλμα ανάπτυξης?

 

Υπάρχει περίπτωση να τον πιέζεις να συνεχίσει τον θηλασμο γιατι νομίζεις ότι δεν χορτασε;

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια επανηλθα για τις συμβουλες σας....

σημερα ειδικα εχει τρελαθει....ρουφαει ολη μερα στην αρχη καταπινει μια χαρα ακουγεται τ γαλα που τρεχει μετα απο κανα 5 λεπτο ρουφαει ρουφαει τιποτα κλαει χτυπιεται βαραει το στηθος τραβαει την ρογα.....:(:(τι μαλαξεις του κανω να τον βοηθησω τιποτα...ειμαστε ξυπνιοι απο τις 4 το χαραμα και ειναι στο στηθος δεν ευχαριστιεται ομως τον καταλαβαινω...:rolleyes:.του εκανα ξενο πριν για να δω τι γινεται να τον ξεγελασω βασικα λοιπον του εβαζα τ μπιμπερο στο στομα μολις ετρεχε λιγο γαλατακι καταπινε ευχαριστημενος και κλειναν τα ματακια του ειναι κουρασμενος και δεν κοιμαται εβγαζα το μπιμπερο και τον εβαζα κατευθειαν να συνεχισει στηθος μισοκοιμισμενο ρουφουσε ρουφουσε ρουφουσε τιποτα δεν καταπινε μεχρι που τον πιασαν τα νευρα και παλι αρχισε να χτυπιεται...προσπαθησα να βγαλω λιγο γαλα με το χερι να δω τι γινεται αλλα δεν βγαινει ουτε σταγονα :confused::confused::rolleyes::rolleyes:

πρωτη φορα ετσι...Τις μερες που δεν ειναι ας πουμε ολη μερα στο στηθος και μενει μια ωριτσα το στηθος χωρις να θηλαζει φαινεται γεματο και αυτος θηλαζει καλα και καταπινει τρελα αν μεινει ωρα χωρις να θηλασει.....

Επισης να σας πω πως δεν κοιμαται με κανεναν αλλον τροπο αρα μονο στο στηθος λες και με εχει κανει πιπιλα....μολις τον παρει ο υπνος και τον αφησω κατω κλαει και κανει θηλαστικη κινηση ψαχνεται..τον βαζω παλι στο στηθος παλι τον παιρνει ο υπνος τι χαιδεματα τι τιν βρεχω τιιιιποτα κοιματαιιιιιιιι μονο αν τον αφησω κατω και καταλαβει πως εχασε το στηθος τρελενεται..

 

Ελπιζω να μην σας μπερδεψα τι να κανω???Δεν μπορω να καταλαβω τι συμβαινει....το παιδι δειχνει να πειναει συνεχως και στεναχωριεμαι...

Καποια στιγμη την επομενη βδομαδα θα μπορεσω να παω θεσσ και ελπιζω να προλαβω να δω καποιον ειδικο αν συνεχιστει η κατασταση αυτη μεχρι τοτε....

 

νινα νινασε ευχαριστω για την απαντηση σου...και εγω τ σκεφτηκα για το αλμα.....η συμπεριφορα του στο στηθος τι σου λεει???Υπαρχει περιπτωση να βγαινει ατην αρχη αρκετο γαλα και μετα πολυ λιγο κ γι αυτο να κανει ετσι???Υποτιθεται ειναι προσφορα ζητηση ετσι δεν ειναι??

Εμενα μου φενεται πως στην αρχη που η ροη ειναι καλη ευχαριστιεται μετα κανει σαν θηριο....τι λες???

 

Κοριτσια κια οι υπολοιπες....οποια συμβουλη δεκτη τι λετε να ειναι??:rolleyes::rolleyes

 

Άλμα φαίνεται να είναι. Να κάνεις συχνές εναλλαγές στα στήθη. Και μην δίνεις ξένο γάλα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!Θα ήθελα τη συμβουλή σας κορίτσια. Ο μικρούλης μου είναι 2μιση μηνών και θηλάζει αποκλειστικά από την αρχή. Τον τελευταίο καιρό παρατήρησα πως κάνει λιγότερα γεύματα από πριν κ έτσι άρχισα να τα μετράω τις τελευταίες μέρες. Μέτρησα λοιπόν 7 με το ζόρι 8 γεύματα. Νομίζω πως είναι λίγα κ έτσι προσπάθησα να του δώσω πριν ζητήσει αλλά δεν θέλει. Είναι αρκετά τα γεύματα ή να επιμείνω κι άλλο;

 

Αφου προσφέρεις και δεν θέλει άλλες φορές δεν μπορεις να κανεις και πολλα πράγματα ακόμα. Δεν γίνεται να θηλαζει με το ζόρι. Δίνε ευκαιρίες απλα για να ξέρει ότι είσαι διαθέσιμη. Και να μετράς τις πάνες της (θέλεις 5-6 με τσισα).

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λοιπόν το δοκίμασα,λίγο καλύτερα.'Εχω την εντύπωση οτι αυτά τα κάνει όταν δεν θέλει άλλο..Αλλά δείχνει να θέλει κ βουτάει τη θηλή αλλά στο ενδιάμεσο κλαίει.Υπάρχει περίπτωση το.."πνίξιμο" με το γάλα να είναι ΓΟΠ? Και,αν πεινούσε θα το καταλάβαινα έτσι δεν είναι?Θα μετρήσω γεύματα σήμερα να το τσεκάρω.Πάντως πάνες βρέχουμε κανονικά και τα κακά πάλι κανονικά,κάθε μέρα (να σημειώσω οτι πριν με το μπουκάλι δεν έκανε κανονικά,παρόλο που πάλι δικό μου της έδινα απλά μεγαλύτερη ποσότητα και πιο αραιά γεύματα όχι όπως τώρα που θηλάζει).

ερώτηση: φοβάμαι να της ξαναδώσω μπουκάλι μην δεν θέλει να θηλάσει πάλι.Αν χρειαστεί να πάω πχ στο γιατρό,αυτό το calma-medela που λες είναι ασφαλές?Θα είναι όντως σαν το στήθος μου??Λες να μην το διακινδυνέψω?

ερώτηση:τελικά όντως απαγορεύεται να βάψω τα μαλλιά μου εφόσον θηλάζω??

 

Με το καλμα απλα το γάλα δεν τρέχει άφθονο, πρέπει να κάνει την κίνηση που κανει στο στήθος για να πιει.

Μπορείς να κανεις ο,τι θέλεις τα μαλλιά σου.

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Αφου προσφέρεις και δεν θέλει άλλες φορές δεν μπορεις να κανεις και πολλα πράγματα ακόμα. Δεν γίνεται να θηλαζει με το ζόρι. Δίνε ευκαιρίες απλα για να ξέρει ότι είσαι διαθέσιμη. Και να μετράς τις πάνες της (θέλεις 5-6 με τσισα).

 

Από πάνες νομίζω είμαστε πολύ καλά-έχουμε 4-5 βαριά βρεγμένες και άλλες 3-4 που είναι απλά βρεγμένες.Οι κενώσεις κυμαίνονται από 3-5 την ημέρα. Αυτό σημαίνει ότι τρώει ικανοποιητικά έτσι δεν είναι; Κι ας είναι αραιά;

EPBrp3.pngpFYfp2.png
Link to comment
Share on other sites

Από πάνες νομίζω είμαστε πολύ καλά-έχουμε 4-5 βαριά βρεγμένες και άλλες 3-4 που είναι απλά βρεγμένες.Οι κενώσεις κυμαίνονται από 3-5 την ημέρα. Αυτό σημαίνει ότι τρώει ικανοποιητικά έτσι δεν είναι; Κι ας είναι αραιά;

 

Πολυ καλα!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις τόσο σύντομες απαντήσεις!:-D

 

Αχ συγνώμη που δεν γράφω περισσότερα (είναι πιεσμένο Σ/Κ). :oops:

Αλλα αν χρειαζόταν θα έγραφα, αλλα είστε πολυ καλα και δε χρειάζονται περισσότερα λόγια!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει περίπτωση να τον πιέζεις να συνεχίσει τον θηλασμο γιατι νομίζεις ότι δεν χορτασε;

 

ναι, για να πω την αληθεια το κάνω αυτό, γιατί νομίζω οτι δεν εχει χορτάσει, αφού γυρίζει προς το στήθος μου αλλά κλαίει και δεν το πιάνει. Εχω ακούσει οτι το χορτάτο μωρό είναι ήρεμο ή αποκειμιέται. Είναι λάθος αυτό που κάνω? Αν πεινάσει πάλι σε μισή ώρα?

Link to comment
Share on other sites

Ποσα γεύματα κανετε;

 

Γύρω στα 7-8.Τα 2 είναι γεύματα είναι το βράδυ που ξυπνάει που συνήθως είναι 5λεπτα κ μετά αποκοιμιέται αμέσως.Κ έχει αρχίσει να μου κοιμάται περισσότερο τη μέρα.

5ULLp3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια έχω απελπιστεί..Η μικρούλα μου θηλάζει ατελείωτη ώρα το ένα στήθος και μετά δείχνει έντονα την διάθεση της για το άλλο. Την βάζω στο άλλο και πινει τόσο λαίμαργα που κάνει εμετό. Τι μου προτείνετε...? Είναι μικρούλα και κλαιω από την στενοχώρια μου όταν την βλέπω να ταλαιπωρείται...σας ευχαριστώ!

d8gLp3.png

 

iXW1p2.png

Link to comment
Share on other sites

ναι, για να πω την αληθεια το κάνω αυτό, γιατί νομίζω οτι δεν εχει χορτάσει, αφού γυρίζει προς το στήθος μου αλλά κλαίει και δεν το πιάνει. Εχω ακούσει οτι το χορτάτο μωρό είναι ήρεμο ή αποκειμιέται. Είναι λάθος αυτό που κάνω? Αν πεινάσει πάλι σε μισή ώρα?

 

Αυτο που έχεις ακούσει ισχύει αλλα για τα νεογέννητα μωράκια. Το δικο σου είναι σε μια ηλικία που αφενός δεν θα κοιμάται τόσο συχνα κι αφετέρου ξέρει πόσο πρέπει να φάει. Μην το πιέζεις! Αν θελήσει κι άλλο θα ζητήσει! Θα προσφέρεις στήθος οπότε θεωρείς ότι χρειάζεται, μόλις τελειώσει απο το ένα στήθος το σηκώνεις να ρευτει και προσφέρεις και το άλλο. Αν δε θέλει θεώρησε το γεύμα λήξαν. Αν πεινασει σε μισή ώρα θα το ξαναβάλεις στο στήθος!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Γύρω στα 7-8.Τα 2 είναι γεύματα είναι το βράδυ που ξυπνάει που συνήθως είναι 5λεπτα κ μετά αποκοιμιέται αμέσως.Κ έχει αρχίσει να μου κοιμάται περισσότερο τη μέρα.

 

Βγαζει πολυ γάλα ή γουλιές; Είναι σαν ρουκέτες;

 

Γύρω στους 3 μήνες να έχεις υπόψιν σου ότι κάποια μωράκια ξεχνούν να ζητησουν να θηλασουν γιατι είναι απορροφημενα απο το παιχνίδι κι απο τα ερεθίσματα του περιβάλλοντος. Καλο είναι να δοκιμασεις κι ενδιάμεσα μήπως θα ήθελε να θηλασει απλα για να ξέρει ότι είσαι διαθέσιμη. Αν δε θέλει δεν πειράζει!

1Xckp3.png

 

"ο καθένας έχει το δικαίωμα να έχει τη δική του άποψη, αρκεί να συμφωνεί με τη δική μου.."

Franz Kafka

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...