Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δεν πινει απο μπιμπερο - Άρνηση 2,5 μηνών


xazobabas

Recommended Posts

ούτε και μας ήθελε να πάρει πιπίλα αλλά παρατηρήσαμε οτι όταν τελικά την δεχόταν στον στόμα της την ηρεμούσε πάρα πολύ...εξακολουθεί και δεν είναι φανατική και εμείς δεν της την δίνουμε συνέχεια απλά κάποιες φορές την ηρεμεί...τώρα για το μπιμπερό, θα πρέπει να γυρίσω και στην δουλειά αλλά έχω καιρό ακόμη γιαυτό (τον Σεπτέμβριο γυρνάω)αυτό που με τρομάζει είναι οτι κάποιες γνωστές μου μαμάδες που θήλαζαν μου λένε πως αν δεν μάθει το μπιμπερό απο τώρα δεν θα πίνει καθόλου γάλα μετά και οτι όταν θα αποθηλάσουμε δεν θα μπορεί να πιεί κανένα αλλο γάλα γιατί δεν θα έχει μάθει την γεύση...θα ήθελα να την θηλάσω αποκλειστικά αν τα καταφέρω μέχρι να φτάσει 1 χρόνου αλλά μετά τι γίνεται;μήπως πρέπει που και που να της δίνω και ξένο;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


ούτε και μας ήθελε να πάρει πιπίλα αλλά παρατηρήσαμε οτι όταν τελικά την δεχόταν στον στόμα της την ηρεμούσε πάρα πολύ...εξακολουθεί και δεν είναι φανατική και εμείς δεν της την δίνουμε συνέχεια απλά κάποιες φορές την ηρεμεί...τώρα για το μπιμπερό, θα πρέπει να γυρίσω και στην δουλειά αλλά έχω καιρό ακόμη γιαυτό (τον Σεπτέμβριο γυρνάω)αυτό που με τρομάζει είναι οτι κάποιες γνωστές μου μαμάδες που θήλαζαν μου λένε πως αν δεν μάθει το μπιμπερό απο τώρα δεν θα πίνει καθόλου γάλα μετά και οτι όταν θα αποθηλάσουμε δεν θα μπορεί να πιεί κανένα αλλο γάλα γιατί δεν θα έχει μάθει την γεύση...θα ήθελα να την θηλάσω αποκλειστικά αν τα καταφέρω μέχρι να φτάσει 1 χρόνου αλλά μετά τι γίνεται;μήπως πρέπει που και που να της δίνω και ξένο;

 

Οτι μακακια θελει η καθεμια τη λεει...Εμενα ο δικος μου τουλαχιστον σε πληροφορω οτι μια χαρα δεχτηκε το ξενο...ξετρελαθηκε μαλιστα...κι ενω ακομα θηλαζει απο το χρονο και μετα πινει και φρεσκο με πολυ μεγαλη ευχαριστηση.Ουτε ειναι αναγκη σωνει και ντε να πιει με μπιμπερο...εμενα σου ειπα με τη μια με καλαμακι εμαθε να πινει.Μην ακους χαζομαρες ακι μην αγχωνεσαι με βλακειες.

Link to comment
Share on other sites

Nίκη μου σ' ευχαριστώ πολύ πολύ!αυτό είχαμε αποφασίσει να κάνουμε...είναι πολύ σημαντικό να ακούς και θετικές μαμάδες!!!θα την αφήσουμε στην ησυχία της και όλα θα πάνε μια χαρά!...μερικές φορές νοιώθω υπόλογη που θηλάζω!...απίστευτο;:confused:

Link to comment
Share on other sites

Εμεις τελικα μετα τις αποτυχημενες προσπαθειες με το calma δοκιμασαμε και με απλο μπιμπερο και παλι τιποτα αν και πεινουσε!!

 

 

Μαλλον ειναι επειδη εχει συνηθισει το στηθος και δε θελει να το αποχωρηστει!;)

Τι να πω...Δεν εχουμε δωσει ουτε πιπιλα και δεν εχει μαθει. Προτιμαει το real thing! Πρεπει να το παρω αποφαση...

Link to comment
Share on other sites

ούτε και μας ήθελε να πάρει πιπίλα αλλά παρατηρήσαμε οτι όταν τελικά την δεχόταν στον στόμα της την ηρεμούσε πάρα πολύ...εξακολουθεί και δεν είναι φανατική και εμείς δεν της την δίνουμε συνέχεια απλά κάποιες φορές την ηρεμεί...τώρα για το μπιμπερό, θα πρέπει να γυρίσω και στην δουλειά αλλά έχω καιρό ακόμη γιαυτό (τον Σεπτέμβριο γυρνάω)αυτό που με τρομάζει είναι οτι κάποιες γνωστές μου μαμάδες που θήλαζαν μου λένε πως αν δεν μάθει το μπιμπερό απο τώρα δεν θα πίνει καθόλου γάλα μετά και οτι όταν θα αποθηλάσουμε δεν θα μπορεί να πιεί κανένα αλλο γάλα γιατί δεν θα έχει μάθει την γεύση...θα ήθελα να την θηλάσω αποκλειστικά αν τα καταφέρω μέχρι να φτάσει 1 χρόνου αλλά μετά τι γίνεται;μήπως πρέπει που και που να της δίνω και ξένο;

 

Αυτό είναι ολίγον άκυρο, γιατί υπάρχουν και αρκετά παιδιά που πινουν με μπιμπερό, αλλά δεν πίνουν την ίδια ποσότητα με το ποτήρι και οι γονείς τους κρατάνε για αυτό το λόγο το μπιμπερό μέχρι που είναι τα παιδιά μεγάλα...

 

Τα δικά μου ενος χρόνου έπιναν μικροποσότητες με το ποτήρι, με το καλαμάκι, αλλά δεν ήταν και φαν... Προτιμούσαν το στήθος. Εμείς δεν αποθηλάσαμε στο χρόνο, αλλά μετά. Ήταν και πιο εύκολο να θηλάζουμε σε εκείνες τις ηλικίες γιατί λόγω στερεών τροφών ο θηλασμός δεν ήταν τόσο δεσμευτικός όσο στην αρχή. Πάντως τα δικά μου συνήθισαν να παίρνουν γάλα ως πρωϊνό με δημητριακά ή και σνακ ή βραδυνό μπολ με γάλα και δημητριακά. Επίσης έτρωγαν κάμποσο τυράκι, γιαούρτι κτλ. Ποσότητες σε ποτήρι άρχισαν να πίνουν όταν καταλάβαιναν με λόγια ότι κάνει καλό και ψηλώνει και μπλα μπλα μπλα, πρέπει να ήταν περίπου 3 ετών. Ο ένας έπαιρνε και μπουκάλι, αλλά δεν ήταν φαν, το άλλο παιδί δεν ήθελε το μπουκάλι καθόλου μόλις έκλεισε τις 35 ημέρες ζωής... Αν έβλεπε πολύ τα ζόρια, έπινε κάποια ποσότητα με το κουταλάκι.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 3 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια καλημέρα. ο μπέμπης μου κοιμάται οπότε είπα να μοιραστώ μαζί σας το θέμα μου. Είμαστε 3μηνών και 20 ημερών. Θηλάζουμε αποκλειστικά εκτός 5 - 6 φορές που χρειάστηκε να είμαι νοσοκομείο και του έδωσε η μαμα μου μπιμπερό.Αυτό ήταν περίπου γύρω στον 1μιση μήνα. Μετά δεν το χρησιμοποιήσαμε ξανα και το ξέχασε. Λόγω του ότι Σεπτέμβριο επιστρεφω δουλειά πρέπει να μάθει πάλι το μπιμπερο. Είπα να του δίνω λίγο νεράκι για να μην αρχίσουμε το ξένο απο τώρα. Αλλά δυστυχώς απλά δαγκώνει την θηλή. Τελικά κατέληξα στο ξένο. Αλλά και πάλι το ίδιο πράγμα. Δαγκώνει την θηλή. Δεν γίνεται να σταματήσω απο τη δουλεια για να ταίζω το μωρό. Εχουμε ανάγκη τα χρήματα. Τι να κάνω?οι μέρες περνάνε και με αγχώνει αυτο πολύ. Οποιαδήποτε συμβουλή θα ήταν χρήσιμη.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Βρε κορίτσια μετά από χρόνια επαναφέρω κι εγώ την ερώτηση..πως θα μάθει το μπιμπερό ο μικρός μου; σε 3 μήνες παω δουλεια θα είναι 8 μηνών τότε η παιδίατρος λέει να μη στεναχωριέμαι αν δε μπορεί θα του δίνω νε κουταλάκι αλλά αν ξυπνάει το βράδυ με κουταλάκι θα του δινω; έχω μπιμπερό chicco μήπως να δοκιμάσω κ nuk; δε ξέρει πως μα πιει κ το μπιμπερό κ την πιπίλα την πεταει προς τα έξω με τη γλώσσα του. Είναι καμία θηλή που να μοιάζει πιο πολύ με το στήθος;

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια μετά από χρόνια επαναφέρω κι εγώ την ερώτηση..πως θα μάθει το μπιμπερό ο μικρός μου; σε 3 μήνες παω δουλεια θα είναι 8 μηνών τότε η παιδίατρος λέει να μη στεναχωριέμαι αν δε μπορεί θα του δίνω νε κουταλάκι αλλά αν ξυπνάει το βράδυ με κουταλάκι θα του δινω; έχω μπιμπερό chicco μήπως να δοκιμάσω κ nuk; δε ξέρει πως μα πιει κ το μπιμπερό κ την πιπίλα την πεταει προς τα έξω με τη γλώσσα του. Είναι καμία θηλή που να μοιάζει πιο πολύ με το στήθος;

 

Δοκίμασε το calma της medela ή τα μπιμπερό του dr brown. Εμένα με βόλεψε τελικά το πρώτο ενώ για το δεύτερο έχω ακούσει από άλλες κοπέλες, τα chicco με τίποτα

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια μετά από χρόνια επαναφέρω κι εγώ την ερώτηση..πως θα μάθει το μπιμπερό ο μικρός μου; σε 3 μήνες παω δουλεια θα είναι 8 μηνών τότε η παιδίατρος λέει να μη στεναχωριέμαι αν δε μπορεί θα του δίνω νε κουταλάκι αλλά αν ξυπνάει το βράδυ με κουταλάκι θα του δινω; έχω μπιμπερό chicco μήπως να δοκιμάσω κ nuk; δε ξέρει πως μα πιει κ το μπιμπερό κ την πιπίλα την πεταει προς τα έξω με τη γλώσσα του. Είναι καμία θηλή που να μοιάζει πιο πολύ με το στήθος;

 

Θέλεις να αποθηλάσεις; Αν όχι, μπορείς να σχεδιάσεις να του δίνουν τις στερεές τις ώρες που λείπεις και, όταν είστε μαζί, μόνο να θηλάζετε. Οπότε έτσι καταργείται η ανάγκη για μπιμπερό.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με την amaretto. Αν θέλεις όμως να του δίνουν και λίγο από το γάλα σου όταν λείπεις μπορείς να δοκιμάσεις και το εκπαιδευτικό ποτηράκι (εμείς έχουμε της Nuk) Εγώ ξεκίνησα να το δίνω στο μωρό στον 6ο μήνα με χυμό πορτοκάλι, μετά από λίγες δοκιμές βρήκε πώς να το χειριστεί και τώρα (8 μηνών) πίνει από εκεί το χυμό του και το νερό του μόνος του (βέβαια πολλές φορές καταλήγει στο πάτωμα αλλά τί να κάνεις :rolleyes:).

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω αγχωθεί τοοοοσο πολύ...δε θέλω να αποθηλασω αλλά δυστυχώς θα πρέπει να γίνει μέχρι τον Ιούνιο. Οπότε μαλλον θα το παω λαου λαου ...το θέμα είναι ότι 1. Το στήθος για το μωρό μου δεν είναι μόνο γάλα αλλά κ παρηγοριά και πιπίλα για νανούρισμα...πως θα νανουριζεται; θα κλαίει,θα ναι ανήσυχος δε ξέρω οαω να σκάσω...τουλαχιστον να παιρνε μπιμπερό η πιπίλα να παρηγοριοταν λίγο... 2. Ο μεγάλος μ γιος έφτασε 1 έτους για να κάνει γεύμα χωρίς να συμπληρώσει με γάλα όσο κ μα τρωγε ζητούσε γάλα αλλιώς έκλαιγε κ φοβάμαι μην έχουμε τα ίδια μόνο που εκείνος έπινε μπιμπερό δε θηλαζε.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

καλησπέρα κορίτσια και από μένα!είμαι μια παθούσα μαμά και εγώ.....προσπαθώ εδώ και 2 μήνες να μάθω μπουκάλι στον γιο μου αλλά τίποτα...έχω δοκιμάσει όλες τις πιπίλες αλλά δεν λέει να κάνει ούτε μια γουλιά!είναι 5,5 μηνών και προσπαθώ για μπουκάλι γιατί είναι αλλεργικός σχεδόν σε όλα με αποτέλεσμα να μην τρώω τίποτα παρα μόνο σκέτα μακαρόνια και πατάτες με κοτόπουλο και καμια μπριζολίτσα...τους τελευταίους 2 μήνες δεν έβαλε ικανοποιητικό βάρος και στα κακάκια του είχε ίνες και μου είπε η παιδίατρος πως άμα συνεχιστεί έτσι θα πάμε σε ξένο γάλα και να προσπαθήσω να του μάθω σιγα-σιγα μπουκάλι. εβγαλα και με το θήλαστρο δικό μου γάλα αλλά πάλι δεν κάνει καν προσπάθεια(γιατι συνήθως στο μπουκαλι του βάζω χαμομήλι).

τί να κάνω?έχετε καμία ιδέα?

Link to comment
Share on other sites

το υποαλλεργικο γαλα(δεν ξερω,εχω διαβασει!) ειναι χαλια η γευση του κ δεν το θελουν ευκολα τα μωρα..εαν θελεις να συνεχισεις να θηλαζεις υπαρχει ενοτητα που τα κοιρτσια μπορουν να σε βοηθησουν σχετικα..αλλιως εαν κοπει ο θηλασμος θα το μαθει το μπουκαλι ουτως η' αλλαως..τωρα ξερει οτι υπαρχει το γαλα της μανουλας..οταν δεν θα υπαρχει κ θα πειναει θα πιει απο μπουκαλι..εαν δεεεν μπορεις να δοκιμασεις κ εκπαιδευτικο ποτηρακι

Xc60p3.png ghL0p3.png
Link to comment
Share on other sites

δεν θέλω να σταματήσω τον θηλασμό,όσο παίρνει καλό βάρος συνεχίζουμε με τον θηλασμό,απλά θέλω να μάθει μπουκάλι γιατί θα χρειαστεί να επιστρέψω και στη δουλειά και πάω κάθε 15 μέρες να τον ζυγίσω,εάν δεν πάρει ικανοποιητικό βάρος είπε και η παιδίατρος θα του δώσω ξένο και θέλω να είναι προετοιμασμένος....γι'αυτό προσπαθώ από τώρα.....καμιά ιδέα για το πως θα πιάσει μπουκάλι?

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω απογοητευτεί τελείως...δε πιάνει μς τίποτα μπουκάλι...δαγκωνη τη θηλή του μπιμπερό απλά όπως κάνει μς τα πάντα δηλαδή. Δαγκώνει ότι βρει κ μετά από 1-2 λεπτα δαγκωματος σπαραζει στο κλάμα. Δεν τολμ;ω ούτε κουδουνίστρα να του δώσω.γιατι έχουμε κλάματα. Γιατί το κάνει αυτό; εντωμεταξύ ξεκινήσαμε στερεες κ μου πε η παιδίατρος να πίνει νεράκι μετά αλλά δεν πίνει. Τι να κανω; η παιδίατρος λέει αν δε θελει μπιμπερό με το κουτάλι. Αλλά οταν παω δουλεια με το κουτάλι θα πίνει γάλα; κ αν ξυπνάει το βράδυ πως θα νανουριζεται με το κουτάλι;;;; δε γίνεται !

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα, μήπως να δοκίμαζες σιγά-σιγά να του δίνεις λίγο αντλημένο γάλα σου σε εκπαιδευτικό ποτηράκι; Εγώ στο γιό μου 6 μηνών ξεκίνησα να του δίνω εκεί χυμό πορτοκάλι και το έμαθε σχετικά γρήγορα. πλέον το πιάνει και το πίνει μόνος του. Υπάρχει στην ενότητα θηλασμός θέμα για τις αλλεργίες δεν γράφεις και εκεί μήπως κάποια μαμά είχε ανάλογη εμπειρία με τη δικιά σου;

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως του χω πάρει κ εκπαιδευτικο αλλά τίποτα.τρεμω να του δώσω ότιδηποτε στο στομα γενικώς δεν κλαίει απλά αλλά σπαραζει κ κανω ώρα να τον ηρεμήσω.να ναι δόντια; δεν αντεδω άλλο μα 6 μηνών κ να μη μπορούμε να του δώσουμε ούτε μια κουδουνιστρα; μονο το στήθος μ δς δαγκώνει πάλι καλα δηλαδή!

Link to comment
Share on other sites

Για να κλαίει έτσι το καημένο λογικά δοντάκια θα είναι (όχι ότι ξέρω από αυτά εμείς φαφούτηδες είμαστε ακόμα:rolleyes:) . Με τα μαλακά παιχνίδια αρκουδάκια κλπ έχει την ίδια αντίδραση; Ο παιδίατρος τί λέει;

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς κ με τα ****** κλαίει...αν κ τα κρατάει πιο πολύ ώρα κ κλαίει μετά 5λεπτο πχ. Η παιδίατρος λέει ότι είναι γκρινιάρης! Τη Δευτέρα που θα παμε ελπίζω να μου πει ότι έχει πρησμεν ούλα αλλιώς αν απλά τσαντιζεται που δε μπορεί να τα φάει τι να πω; το θέμα είναι ότι κ το μπιμπερο το περνάει για παιχνίδι κ έχει την ίδια αντίδραση.

Link to comment
Share on other sites

Κατάλαβα, είναι λίγο πίκρα να κλαίει με όλα τα παιχνίδια.. Ας ελπίσουμε να είναι δοντάκια και μόλις βγούν να ήρεμήσει ο μπέμπης. Αλλά και αυτό να μην είναι και να είναι όντως γκρίνια όσο μεγαλώνει θα ασχολείται περισσότερο με τα πράγματα γύρω του και θα καταλαβαίνει πιό πολλά πράγματα οπότε λογικά θα ηρεμήσει.

S02fp3.png

 

 

LnVyp3.png

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς τελευταία έχει ανακαλύψει τις πατούσες του...ειναι το μόνο παιχνίδι με το οποίο δεν κλαίει κι έτσι κάθεται λ λίγο μόνος του. Σήμερα πέρασε σχέδονια ώρα τραβοντας κ δαγκωνοντας τις πατούσες τ. Μα τι παιδί έχω;;; :P:P:P

Link to comment
Share on other sites

δεν αντέχω άλλο....δεν κάνει καν προσπάθεια να ρουφήξει...τα έχω δοκιμάσει όλα..σήμερα ξεκινήσαμε λίγο μήλο μαζί με ριζάλευρο και η παιδίατρος μου είπε να το βράσω πρώτα το μήλο και εγώ κράτησα το ζουμί μπας και το πιεί..αλλά ούτε αυτό έπιασε...τί αλλο να κάνω?υπάρχει καμία πιπίλα που να μοιάζει με τον μαστό?

Link to comment
Share on other sites

δεν αντέχω άλλο....δεν κάνει καν προσπάθεια να ρουφήξει...τα έχω δοκιμάσει όλα..σήμερα ξεκινήσαμε λίγο μήλο μαζί με ριζάλευρο και η παιδίατρος μου είπε να το βράσω πρώτα το μήλο και εγώ κράτησα το ζουμί μπας και το πιεί..αλλά ούτε αυτό έπιασε...τί αλλο να κάνω?υπάρχει καμία πιπίλα που να μοιάζει με τον μαστό?

κι εμένα το ιδιο. Ανοιγοκλείνει το στομα κ μασουλαει. Δοκίμασα κ 2 εκπαιδευτικα ποτηράκια σημερα, του βγαλα κ την ασφάλεια για να καταλάβει ότι τρέχει νερο αλλά τίποτα προσπάθεια μηδέν. Ποιες θηλές εχεις δοκιμάσει εσύ; δυστυχώς δε νομίζω να μοιάζει καμία με το στήθος τουλάχιστον στην υφή. Το θέμα είναι να καταλαβουβ ότι πρέπει να πιουν από κει.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...