Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Παιδικός σταθμός ναι ή όχι?


Recommended Posts

Η δική μου άποψη είναι ότι από την στιγμή που είναι η μαμά σπίτι το παιδάκι δν υπάρχει λόγος να πάει στον σταθμό πριν γίνει 3 χρονών.

Όσον αφορά όμως την περίπτωσή σου Νάνσυ από την στιγμή που έρθει το μωράκι δεν πρέπει να πάει η κόρη στο σταθμό για 2 λόγους 1ο είναι οι ιώσεις, γιατί όπως σου είπε και ο γιατρός, το μωρό σε καμμία περίπτωση δεν πρέπει να αρρωστήσει και 2ο η κόρη σου θα θεωρήσει ότι την πάτε στον σταθμό γιατί έρχεται το μωρό.

Μια χαρά θα προσαρμοστούν τα παιδάκια όταν θα πάνε στο προνήπιο ακόμα και αν δεν έχουν πάει στον σταθμό νωρίτερα......ο γιος μου πάει στον σταθμό από 10 μηνών, φέτος κάνουν χειροτεχνίες, ζωγραφίζουν, τραγουδάνε πιστεύω ότι μέχρι να πάει νήπιο θα έχει βαρεθεί οπότε καλύτερα κάθε πράγμα να γίνεται στην ώρα του.... στην δικιά μας περίπτωση δεν είχαμε άλλη επιλογή........όμως αν δεν δούλευα δεν θα τον πήγαινα στον σταθμό (χωρις να έχω κάποιο παράπονο από τον σταθμό, αντιθέτως).

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 163
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Tara αύτό με τον χαμένο ύπνο και γενικά την ταλαιπωρία το σκέφτομαι και εγώ..τονίζω φυσικά οτι τα αρνητικά τα σκέφτομαι κυρίως γιατί έχω την δυνατότητα της επιλογής..αν δεν είχα την δυνατότητα να την κρατήσω στο σπίτι ίσως η απόφαση να την στείλω να ήταν πολύ πιο εύκολη...

Λιάνα στο βάθος συμφωνώ μαζί σας απλά φοβάμαι αυτό που λένε μερικοί ότι θα είναι "πίσω" σε σχέση με τα υπόλοιπα..αυτό θέλω κυρίως να ψάξω..πώς θα είναι πίσω;;;

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω πως θα είναι πίσω πάντως σε σχέση με άλλα παιδιά.

Η συνυφάδα μου, η οποία δούλευε χρόνια σε βρεφονηπιακούς σταθμούς, έστειλε τον γιο της απευθείας στο προνήπιο... Αυτό λέει πολλά... Το παιδί δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Μία φίλη της αδελφής μου ώμος μου είπε ότι στον παιδικό σταθμό προετοιμάζονται για το νήπιο και ότι αν δεν πάει το παιδί μου δεν θα ξέρει τίποτα και μετά θα νιώθει άσχημα.

 

 

Τετοιες ακουω και τρελαινομαι και γινονται τα παιδακια κομπλεξικα.. Αστην να λεει!!!! Συγνώμη κιόλας.Πριν χρονια πηγαιναμε δημοτικο και δεν ειχαμε μαθει ουτε το ονομα μας να γραφουμε. Απο τη στιγμη που εισαι σπιτι το να το στειλεις παιδικο σάυτη την ηλικια το θεωρω απανθρωπο απο τη στιγμη που εισαι στο σπιτι, 8α ερ9ει η ωρα του και 8α κοινωνικοποιηθει και ευκολα θα κλιματιστει και τα παντα θα μαθει. Σιγουρα η κουραση σου με δυο μικρα παιδια ειναι μεγαλη αλλα θα εδινα τα παντα να΄χα την δυνατοτητα να μην εργαζομαι και να ζησω της στιγμες που εχασα καθως μεγαλωνε ο γιος μου και για ολες αυτες που θα χασω οταν παω στη δουλεια.

Link to comment
Share on other sites

Tara αύτό με τον χαμένο ύπνο και γενικά την ταλαιπωρία το σκέφτομαι και εγώ..τονίζω φυσικά οτι τα αρνητικά τα σκέφτομαι κυρίως γιατί έχω την δυνατότητα της επιλογής..αν δεν είχα την δυνατότητα να την κρατήσω στο σπίτι ίσως η απόφαση να την στείλω να ήταν πολύ πιο εύκολη...

Λιάνα στο βάθος συμφωνώ μαζί σας απλά φοβάμαι αυτό που λένε μερικοί ότι θα είναι "πίσω" σε σχέση με τα υπόλοιπα..αυτό θέλω κυρίως να ψάξω..πώς θα είναι πίσω;;;

 

κοίτα... τα υπόλοιπα θα λύνουν ασκήσεις τριγωνομετρίας και θα ξέρουν να αναλύσουν τη σύνταξη ενός αρχαίου κειμένου... και η δικιά σου δεν θα ξέρει...

μααααααααα όταν ακούω τέτοια πράγματα........... σε τι θα μείνει πίσω????

γιατί ντε και καλά ΠΡΕΠΕΙ ένα μωρό να ξεσπιτώνεται κάθε πρωί, από τη στιγμή που υπάρχει υπεύθυνος άνθρωπος που το κρατάει τις ώρες που λείπει η μαμά του?

Δεν θα είναι πίσω Νανσυ μου.... μην ακούς τέτοια πράγματα!!!!!!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Νάνσυ μέχρι να προσαρμοστεί πιστεύω πως θα είναι όλο το θέμα......πάντως μια φίλης μου το παιδάκι της πάει σταθμό από 18 μηνών και στο προνήπιο δυσκολεύτηκε να προσαρμοστεί και ένα άλλο παιδάκι που πήγε κατυθείαν νήπιο δεν αντιμετώπισε προβλήματα, πιστεύω ότι είναι στο παιδί ......αλλά δεν θα πάνε και στο πανεπιστήμιο :lol: μην αγχώνεσαι :wink:

Κατά την γνώμη μου πάντως αυτό που σου λένε ότι θα μείνει πίσω μου κάνει κάπως :? ......νομίζω ότι τα παραφορτόνουμε τα παιδάκια μας και δεν υπάρχει λόγος.......

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

Οταν λεμε οτι θα μεινει πισω, δε σημαινει ουτε οτι θα εξαρτηθει η εισαγωγη του στο πανεπιστημιο απο αυτο ουτε οτι 3 ετων παιδι πρεπει να μαθαινει ενα καρο πραγματα :lol:

 

Απλως το παιδακι θελει κοσμο μετα τα 3. Δεν του αρκει η μαμα.

Αλλα και αν ειναι σπιτι με τη μαμα, θα πρεπει να γινονται καποιες δραστηριοτητες και οχι απλη φυλαξη, φαγητο, υπνο και τηλεοραση.

 

Φυσικα οπως εχω πει, αν μπορουσα θα κρατουσα το παιδι μου μεχρι τα 3, αλλα μετα νομιζω οτι το κραταω πισω, οχι ακαδημαικα, αλλα κοινωνικα, ανθρωπινα.

 

Παντως, χωρις βεβαια να ειναι ο κανονας, μιας φιλης μου που πηγε κατευθειαν στο νηπιο (5 ετων) μιλαει οπως μιλαει η κορη μου στα 2 και αρρωστησε τοσο πολυ το παιδι απο την ξαφνικη εκθεση σε ιους που εχει χασει περισσοτερο απο τη μιση χρονια, που σημειωτεον ειναι υποχρεωτικη.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Ένα παιδάκι αν πάει στα 3 στον σταθμό θα του προσφέρει πολλά και καλά πράγματα εγώ είμαι υπέρ του παιδικού σταθμού σε γενικές γραμμές.......αλλά σε κάποιες περιπτώσεις που υπάρχει και μώρο στο σπίτι καλό είναι να το αποφεύγουμε γιατί πρέπει να προστατέψουμε και το μωρό :wink:

κάθε περίπτωση είναι διαφορετική .......και εγώ έστειλα τον γιο μου 10 μηνών στον σταθμό, δεν είναι ότι καλύτερο, αλλά στην δική μας περίπτωση ήταν η καλύτερη επιλογή ..........

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

Λιάνα έτσι είναι. Κάθε φορά ζυγίζεις τα υπέρ και τα κατά και πράττεις ανάλογα και δεν επικρατούν οι ίδιες συνθήκες σε κάθε οικογένεια.

 

Λοιπόν για τα διαδικαστικά στα δημόσιο νηπιαγωγείο προνήπια γράφονται (και εφόσον υπάρχουν θέσεις δυστυχώς, αλλιώς μας υποχρεώνουν να κάνουμε κληρώσεις και τέτοια όμορφα) τα παιδιά που έχουν κλείσει τα 4 έτη (π.χ. για το ακαδημαϊκό έτος 2009- 2010 προνήπια είναι τα παιδιά που γεννήθηκαν το 2005). Επίσης από όσο γνωρίζω στους δημοτικούς παιδικούς σταθμούς δύσκολα θα το πάρουν στα μισά της χρονιάς, γιατί στις μεγάλες πόλεις οι θέσεις είναι λίγες, το προσωπικό λίγο και μετράει και το εισόδημα (όσο πιο χαμηλό τόσο πιο πιθανή η εγγραφή αυτό το τελευταίο με κάποια επιφύλαξη)

 

Τώρα για το αν θα μείνει πίσω το παιδί. Αν όταν βρίσκεται στο σπίτι είναι όλη την ημέρα μπροστά στο dvd, ε, δεν είναι και ό,τι καλύτερο. Αντίθετα αν πηγαίνει στην παιδική χαρά και μαθαίνει να παίζει και να συναναστρέφεται με άλλα παιδάκια, αν στο σπίτι ζωγραφίζετε, φτιάχνετε απλές χειροτεχνίες, τραγουδάτε, διαβάζετε παραμύθια, παίζετε επιτραπέζια παιχνίδια κατάλληλα για την ηλικία του (παζλ, ενσφηνώσεις κ.λ.π.) και γενικά αν το παιδί έχει ερεθίσματα για το μυαλουδάκι του και ευκαιρίες για κίνηση, καλύτερα να γλιτώσετε τις ιώσεις πριν γίνει 3 ετών. Πολλά πιτσιρικάκια πριν τα 3 τα περνάνε όλα λίγο πιο βαριά και μερικές φορές μένουν ευαισθησίες (δεν είναι κανόνας, αλλά συμβαίνει).

 

Το κριτήριο, όμως, πάντα είναι οι συνθήκες της κάθε συγκεκριμένης οικογένειας, γιαυτό και δεν μπορεί να υπάρχει γενικός κανόνας.

 

Τάρα 3,5 είναι μια χαρά και μπορείς συνήθως να το ξεκινήσεις από τον Ιούνιο- Ιούλιο στον παιδικό για προσαρμογή, ώστε να μην το συνδυάσει με την έλευση του μωρού.

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Συμφωνώ απόλυτα με την Liana και την miriki, κάθε οικογένεια και κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και πάντα η απόφαση εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Για την δική μας περίπτωση τελικά, μετά από συζήτηση χθες καταλήξαμε ότι τελικά δεν θα πάμε παιδικό ούτε φέτος για 2 μήνες ούτε από Σεπτέμβρη, λόγω του μωρού. Η μικρή θα πάει κατευθείαν προνήπιο. Σίγουρα θα προσπαθήσω να έχει τα ερεθίσματα που έχει τώρα καθημερινά και 2 δραστηριότητες εκτός σπιτιού την εβδομάδα (μάλλον χορό και ζωγραφική).

Link to comment
Share on other sites

γεια σας κοριτσια. διαβασα προσεκτικα τις απαντησεις σας και εχω μια ερωτηση. σε περιπτωση που ενα παιδακι στην ηλικια των 2 ετων και κατι ειναι να παει σε βραφονηπιακο, πρεπει να γινει με καποιον τροπο μια "πρωτη" επαφη?

εκτος του να το παρουμε μαζι οταν ψαχνουμε σταθμο και να δει και να κανει δοκιμαστικο, υπαρχει καποια αλλη "διαδικασια" να δουμε κατα ποσο ανταποκρινεται το παιδι σε ολη αυτη τη νεα κατασταση?

ελπιζω να με καταλαβατε :?:lol:

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κι απο εμένα. έιμαι και εγώ μανούλα ενός αγοριού 2 ετών και 7 μηνών που θα είναι τριών το Σεπτέμβριο. μετά ωρίμου σκέψεως αποφάσισα να τον στείλω παιδικό το Σεπτέμβριο γιατί το παιδί πολύ απλά το είχε ανάγκη. Αν δεν είχα κάνει την μικρή μου φέτος θα τον έιχα στείλει από δύο ετών γιατί πιστεύω ότι το παιδάκι αυτό το χ΄ρονο που ΄΄εμεινε στο σπίτι με την κυρία που τον πρόσεχε δεν έμαθε απολύτως τίποτα, η ομιλία του έχει καθυστερήσει, η ανάγκη του για κοινωνικοποίηση έιναι μεγάλη και γενικώς πιστεύω ότι έκανα λάθος που τον κράατησα σπίτι για την μικρή.Βέβαια κάθε περιπτωση είναι μοναδική αλλά στη δικιά μας περίπτωση κάναμε λάθος τι να κάνουμε?

Link to comment
Share on other sites

Ο τέλειος γονιός είναι μυθικό πρόσωπο, δεν υπάρχει. Το καλό είναι ότι σε αυτές τις ηλικίες πολλά γίνονται και ξεγίνονται, οπότε μη σας πιάνει άγχος.

 

Τι εννοείτε όταν λέτε δοκιμαστικό στον παιδικό σταθμό; Σε αυτούς που είχα δουλέψει τα παλιά τα χρόνια, τα παιδιά έρχονταν το καλοκαίρι με "μειωμένο ωράριο" στην αρχή, που αυξανόταν προοδευτικά. Επίσης τις πρώτες μέρες η μητέρα ή ο πατέρας μένουν μαζί με το παιδί, ολοένα και λιγότερο βέβαια.

 

Γενικά πάντως η προσαρμογή του παιδιού εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό από την προσαρμογή των γονιών του! Αν το έχετε πάρει απόφαση εσείς μια χαρά θα τα πάει το πιτσιρίκι. Σταθερότητα θέλει υπομονή και αποφασιστικότητα κσι θσ το δείτε το πιτσιρίκι μετά από λίγο καιρό να πετάει!

FLcUp3.png0BQfp3.png
Link to comment
Share on other sites

Απ' οτι γνωριζω σε ολους τους σταθμους υπαρχει τουλαχιστον μια εβδομαδα προσαρμογης, οπου το παιδι πηγαινει μαζι με το γονιο για να εξοικειωθει.

 

Πραγματι οταν υπαρχει πολυ μωρο στο σπιτι ειναι προβλημα με τις αρρωστιες και συμφωνω απολυτα οτι καθε οικογενεια ειναι μοναδικη και εξαρταται απο τις συνθηκες της τι θα πραξει τελικα.

 

Οσον αφορα τις ηλικιες, να ξεκαθαρισουμε οτι πλεον τα παιδια δε χρειαζεται να εχουν συμπληρωσει μια ηλικια για το σχολειο.

Πλεον στην καθε ταξη πηγαινουν καθαρα χρονολογικα.

 

Δηλαδη ολα τα παιδακια που γεννηθηκαν το 2005 πχ, θα πανε προνηπια το Σεπταμβριο του 2009, νηπια το Σεπτ 2010 και πρωτη δημοτικου Σεπτ 2011, ασχετα απο τον μηνα στον οποιον γεννηθηκαν.

 

Στους δε δημοτικους παιδικους σταθμους δεν παιρνουν παιδακια στη μεση της χρονιας γιατι οι θεσεις ειναι λιγες και γινεται μαχη για μια θεση.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πάντως η δική μου γνώμη είναι οτι δεν πρέπει να στείλεις το παιδί στον παιδικό σταθμό ακόμα.Εγώ έχω τρία παιδιά ο μεγαλύτερος γιός μου πήγε στον παιδικό σταθμό όταν ήταν εκείνος 3,5 ετών και τα διδυμα αδελφάκια του 1 έτους. Από εκείνη την ημέρα άρχισε για όλους μας μια πολύ δύσκολη περίοδος καθώς για περίπου 1,5 χρόνο ήμασταν όλοι άρρωστοι, ο πυρετός έδινε και έπαιρνε και στο τέλος ο μικρός μου γιός εμφάνισε και πυρετικούς σπασμούς οι οποίοι μας στοίχισαν πολλές άγρυπνες νύχτες και πολλές είσαγωγές στο νοσοκομείο. Εγώ το έκανα αυτό γιατί εργάζομαι και η μαμά μου είχε κουραστεί πάρα πολύ να κραταει τρία παιδιά. Επομένως΄εάν εσύ θεωρείς οτι αντέχεις να πιστεύω πως είναι σαφώς καλύτερο να κρατήσεις το παιδάκι σου στο σπίτι και να δώσεις και στο μικρότερο παιδάκι σου την δυνατότητα να αναπτύξει το νευρικό και το ανοσοποιητικό του σύστημα επαρκώς για να μην έχεις άσχημες εμπειρίς στο μέλλον. Μπορεί βέβαια να είναι δύσκολη η κατάσταση και να έχεις κουραστεί με δύο μικρά παιδιά στο σπίτι και αυτό το καταλαβαίνω απόλυτα αλλά εφόσον έχεις το πλεονέκτημα να μην εργάζεσαι κάτι που για μένα είναι απόλυτη αναγκαιότητα για οικονομικούς λόγους το καλύτερο θα ήταν να κρατήσεις τα παιδάκια σου στο σπίτι και η κοινονικοποίηση μπορεί να έρθει και λίγο αργότερα δεν χάλασε ο κόσμος. Ελπίζω να μην πάρεις στραβά τα όσα σου έγγραψα σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να σε θίξω αλλά επειδή αυτό είναι ένα θέμα που με αγγίζει πάρα πολύ εξαιτίας των όσων έχω περάσει γι αυτό σου έγγραψα όλα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Ελπίζω να μην πάρεις στραβά τα όσα σου έγγραψα σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να σε θίξω αλλά επειδή αυτό είναι ένα θέμα που με αγγίζει πάρα πολύ εξαιτίας των όσων έχω περάσει γι αυτό σου έγγραψα όλα αυτά.

 

Φυσικά και δεν τα παίρνω στραβά.

Ο λόγος που έκανα αυτό το topic είναι γιατί είμαι μπερδεμένη και θέλω να ακούσω (όπως και έγινε) όλες τις απόψεις για το θέμα.

Βασικά θέλω το καλύτερο για το παιδί. Είμαι κουρασμένη όπως το είπες αλλά δεν υπάρχει περίπτωση να τον στείλω παιδικό σταθμό λόγο κούρασης ΜΟΝΟ αν είναι καλύτερα για το παιδί. Σας ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.

Θέλω να βαρεθώ και δεν προλαβαίνω…

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ο παιδικός σταθμός ήταν πραγματικά σωτήριος!!!Ο γιος μου πήγε σε ηλικία 21 μηνών,το ψάξαμε και καταλήξαμε σε έναν πολύ καλό.Κι εγώ τα πρωινά δε δούλευα έχω ιδιαίτερα μαθήματα κάποια απογεύματα τη βδομάδα αλλά είχα πολλά προβλήματα με τη συμπεριφορά του μικρού και αποφασίσαμε παιδικό μετά από προτροπή της παιδιάτρου.Συγκεκριμένα το παιδί δε μιλούσε καθόλου,ούτε συλλαβή,μόνο φώναζε για οποιονδήποτε λόγο,μιλάμε για ουρλιαχτά και αντιδρούσε έντονα και προς εμάς και προς παππούδες ή άλλα παιδάκια.Είχε ένταση και ξυπνούσε και στον ύπνο του συνεχώς!Και έντονα φαινόμενα στο σπίτι μας δεν υπήρχαν ούτε υπάρχουν είμαστε και οι δύο γονείς παιδαγωγοί και οι παππούδες το ίδιο αλλά και το φιλικό μας περιβάλλον.Με το σταθμό είδα άλλο παιδί!Μέσα σε ένα εξάμηνο όχι μόνο μιλάει κανονικά αλλά ξέρει τους αριθμούς τις μερες της βδομάδας παραμύθια και τραγούδια.Από μας δε τα δεχόταν αλλά μέσα από τις δασκάλες και τα άλλα παιδιά κοινωνικοποιήθηκε και τώρα είναι πολύ πιο ήρεμος και χαρούμενος.

Το πολύ αρνητικό ήταν οι αρρώστιες!Ναι βασανιστήκαμε όλοι τρομερά!Όλα τα περάσαμε με τη σειρά.Σκέφτομαι όμως ότι ο επόμενος χειμώνας θα ναι καλύτερος, θα χει αποκτήσει αντισώματα και δε θα ναι τόσο ευάλωτος.Περιμένουμε και τον αδερφούλη του και μάλλον είναι σωστό το timing με τις αρρώστιες.Θα δείξει.

Δε θέλω να είμαι απόλυτη στο τι να κάνεις και τι όχι.Μια δοκιμή όμως θα σε πείσει για το σωστό.Πιστεύω ότι τα παιδιά μας μας δείχνουν τι θέλουν και είναι καλύτερο γι αυτά.Μέσα σε ένα εξάμηνο θα φανεί τι είναι καλύτερο σύμφωνα με το χαρακτήρα του μικρού σου.

22-12-06

20-08-09

I0Uqp2.png

Link to comment
Share on other sites

κι εγώ άν και δουλεύω βέβαια, είχα ενδοιασμούς άν θα τον έστελνα παιδικό η όχι από τον ερχόμενο σεπτέμβρη. είναι 2,5 χρονών και τον κρατάει η πεθερά μου μέχρι στιγμής. πιο πολύ απο όλα με άγχωνε να μη νιώσει το παιδί άσχημα και μήπως δεν περνάει καλά. τώρα έχουμε καταλήξει να τον στείλουμε με το καλό γιατί βλέπουμε οτι έχει ανάγκη να κάνει παρέα με τα συνομήλικα του παιδάκια! δεν είναι ωραίο να είναι όλη μέρα με τους παππούδες μόνο! όχι οτι έχω κάτι μαζί τους, είναι πάρα πολύ καλοί μαζί του αλλά νομίζω οτί είναι υπερβολικό λόγω των δικών μας φόβων να του στερήσουμε όμορφες στιγμές για την ηλικία του!!!

.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Η κορη μου ειναι τώρα 2 χρονών, και σκέφτομαι τον Σεπτέμβρη που θα πάει ο γιος μου στο προνήπιο, να την γράψω και αυτήν στον παιδικό. Πιστεύω οτι μόνο καλά θα έχει να πάρει απο εκεί. Θα μάθει να μοιράζεται να παίζει σε ομάδα και πολλά άλλα που σπίτι δεν μπορούμε να κάνουμε.Μπορώ να πώ οτι μετάνιωσα που δεν είχα στείλει και τον γιό μου, αλλά βλεπεισ τότε δεν ήθελα να νιωσει οτι τον διώχνω λόγω τησ αδερφής του. Γεγόνός ειναι οτι και τα δύο μου παιδιά δεν έχουν μάθει να μοιράζονται και να συνεργάζονται. θέλω να πιστεύω οτι η μικρή θα προσαρμοστεί... αν και έχω τισ επιφυλάξεισ μου ....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ακούστε κορίτσια,

ένα παιδάκι κάτω των 3 θα ήταν καλό να παραμένει στο σπίτι επειδή ακόμα δεν μπορεί να επικοινωνήσει με τα άλλα παιδιά και με ανθρώπους που δεν είναι πάρα πολύ εξοικιωμένο μαζί τους.Εφόσον η μητέρα εργάζεται τότε καλό είναι να εξαντλήσουμε κάθε δυνατότητα να μείνει στο σπίτι με κάποια γιαγιά , θεία κτλ.

Από την ηλικία των 3 ετών όμως και μετά τα παιδιά πρέπει να πηγαίνουν σε σταθμό για δεκάδες λόγους. Αναφέρω μερικούς :

To παιδί πρέπει να μάθει να λειτουργεί ως ομάδα

να κοινωνικοποιηθεί ,να μοιράζεται , να μην είναι το κέντρο του κόσμου αλλά ουσιαστικό μέρος του κόσμου, να αναπτύξει την φαντασία , την κίνηση , το λόγο και όσες άλλες δεξιότητες είναι δυνατό.Ο παιδικός δεν είναι καταναγκαστικό έργο αλλά πηγή μάθησης και αλληλεπίδρασης μόνο που δυστυχώς συχνά εμείς οι γονείς περνάμε λάθος μηνύματα στο παιδί μας για αυτό το θέμα με αποτέλεσμα ποτέ να μην αγαπήσει το σχολείο.Το παιδί μας έχει ανάγκη την αλληλεπίδραση και τα νέα ερεθίσματα για να αναπτυχθεί ψυχοκινητικά και αν ανατρέξετε στην βιβλιογραφία θα δείτε ότι ότι μάθει και αφομοιώσει το παιδί μας μέχρι τα 6 του είναι καθοριστικό για όλη την υπόλοιπη ζωή του.

Μην κάνετε συγκρίσεις με παλιότερες εποχές , πολλοί φτάναμε με μεγάλη ηλικία για να απαντήσουμε σε ένα τηλ και τώρα βλέπεις παιδιά 3 ετών να χρησιμοποιούν υπολογιστές. Αύριο θα πρέπει να ζήσει με παιδιά που θα έχουν δεξιότητες υψηλότερες από αυτό και απλώς θα προσπαθεί να τα φτάσει.

Από την άλλη η αγάπη και η προσοχή της μάνας δεν συγκρίνεται με τίποτα.Αλλά αυτό δεν σημαίνει πως επιλέγεις το ένα ή το άλλο. Το καλύτερο είναι ο συνδυασμός. Στέλνεις το παιδί σου στο σχολείο κάποιες ώρες και ασχολήσε ουσιαστικά μαζί του κάποιες άλλες . Γιατί ακόμα και να μην δουλεύεις μήν μου πει καμιά ότι ασχολείται ουσιαστικά με το παιδί της 24 το 24ώρο. Σίγουρα αφιερώνει κάποιο χρόνο στις δουλείες του σπιτιού , στο μικρότερο παιδί κτλ. Το να περιφέρεται μία μητέρα στο σπίτι και να θεωρεί ότι ενώ σιδερώνει ασχολείται με το παιδί της είναι λάθος. Χρειάζονται κάποιες ώρες που να είσαι ολοκληρωτικά εκεί με το παιδί να παίξεις με τα παιχνίδα του, να του διαβάσεις να ζωγραφίσετε μαζί. Επίσης χρειάζεσαι λίγο χρόνο για τον εαυτό σου, ισορροπιμένες μητέρες μεγαλώνουν ισορροπημένα παιδιά. Από την άλλη το να είναι τα παιδιά τα μεγαλύτερα των 3 με μια γιαγιά μονό δεν το θεωρώ επίσης καλό. Κάποιες ώρες η γιαγιά θα το φροντίσει θα του διαβάσει άντε και θα του πει και 2 τραγουδάκια. Μπορεί να τρέξει και να παίξει μαζί του στις παιδικές χαρές , η να κάνει το λαγουδάκι και το κουνελάκι για ώρες ? τα παιδιά βαριούνται και γκρινιάζουν. Όμως λίγο ο παιδικός σταθμός , λίγο η γιαγιά και όσο μπορεί η μητέρα καθημερινά όμως και ουσιαστικά είναι το τέλειο.

 

όσο για τις ιώσεις τι θα γίνει θα βάλουμε το παιδί μας στην γυάλα ? όσο πιο γρήγορα ενεργοποιηθεί το ανοσοποιητικό του σύστημα τόσο πιο δυνατό και ανθεκτικό θα γινει.

Το σημαντικό είναι όμως να επιλέξουμε τον σωστό παιδικό και εδώ είναι η δυσκολία

.

Link to comment
Share on other sites

Αν υπάρχει κάποιος παιδαγωγός ανάμεσα μας που θα μπορούσε να μας καταθέσει την γνώμη του θα ήταν σημαντικό να την ακούσουμε

 

Η γνωμη των παιδαγωγων ειναι αυτη που περιγραφεις στο αναλυτικο προηγουμενο σου ποστ.

Μετα τα 3 δεν υπαρχει παιδαγωγος που να υποστηριζει οτι πρεπει το παιδι να μενει μονο στο σπιτι.

k9Tap3.png

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται βρε κορίτσια ότι είναι καλό το παιδί μετά τα 3 να πάει στον παιδικό, εφόσον όμως δεν συντρέχουν ειδικοί λόγοι - όπως π.χ. ύπαρξη νεογέννητου στο σπίτι. Σ' αυτήν την περίπτωση μάλλον δεν ενδείκνυται το παιδί να πάει στον παιδικό και να κουβαλήσει όλες τις ιώσεις στο σπίτι, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Και να αισθανθεί ενδεχομένως και "διωγμένο" λόγω της γέννησης του νέου μέλους της οικογένειας. Εξάλλου άλλες αντιστάσεις στις ιώσεις έχει ένα παιδί στα 2 και άλλες στα 4. Η μεγάλη μου η κόρη πήγε παιδικό κατευθείαν στα 4 (για τους λόγους που περιέγραψα - άλλωστε και ο παιδίατρός μας ήταν κάθετος σ' αυτό). Αρρώστησε μόνο 2 φορές μέσα στο χρόνο πολύ πολύ ελαφριά και δεν υπολείπεται σε τίποτε. Αντίθετα, είναι από τα λίγα παιδιά στο τμήμα της που ξέρει μέχρι και να διαβάζει (χωρίς να λέω ότι ενδείκνυται κάτι τέτοιο για την ηλικία της).

Αν ένα παιδάκι έχει ορεξη και διάθεση να μάθει κάτι, με τη σωστή υποστήριξη και με την αγάπη της γιαγιάς, της μαμάς ή κάποιας καλής κυρίας που το προσέχει, το μαθαίνει άνετα και στο σπίτι του.

Αυτή βέβαια είναι η άποψή μου, η οποία προέρχεται αποκλειστικά και μόνο από τη δική μου θετική εμπειρία.

 

Καλή τύχη σε ό,τι κι αν επιλέξει ο καθένας για τους δικούς του προσωπικούς λόγους!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...