Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΚΑΡΟΤΣΑΚΙΑ SOS


rena

Recommended Posts

Εάν σου φάνηκε δύσκολο το κλείσιμο του Perego PlikoP3 σου το δείξαν λάθος. Το περιγράφω με λόγια , γίνεται με ένα μονο χέρι , στο άλλο πχ κρατάς το μωρό.

 

1. Τραβάς απαλά την αριστερή σκανδάλη μέχρι να κλειδώσει και την αφήνεις.

2. Τραβάς απαλά την δεξια σκανδάλη , μέχρι να κλειδώσει και την αφήνεις.

3. Τραβάς το μοχλό πίσω από την πλάτη ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΡΟΤΣΙ ΚΛΕΙΝΕΙ

 

ΤΕΛΟΣ. ΟΛΑ ΜΕ ΤΟ ΕΝΑ ΧΕΡΙ και σε 2-3 δευτερόλεπτα , ΧΩΡΙΣ ΥΠΕΡΒΟΛΗ.

 

Δεν χρειάζεται ΚΑΜΙΑ από τις ζογκλερικές ΜΑΛΑΚΙΕΣ που κάνουν οι άσχετοι πωλητές . Το κάνει πανεύκολα το ανηψάκι μου που είναι πεντέμισι χρονών.

 

Χωράει άνετα σε ένα SAXO , το έχω ξαναγράψει αυτό....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγω το p3 pliko ολο το χειμωνα το ξεσκησα :D δεν χωρουσε στο ασανσερ :twisted: με αποτελεσμα το μωρο σε sling ή μαρσιπο το κατεβαζα απο το σπιτι με το ασανσερ( σκεψου μωρο, καροτσι, τσανταρα, κουβερτα ) και 8 σκαλοπατια το ανοιγα, το εστρωνα και βουρ για βολτα.Φυσικα στην επιστροφη παλι απο την αρχη :D οταν ομως δεν ειχε και πολυ υγρασια το αφηνα στο αυτοκινητο( fiesta ford) εβαζα την Αννα στο καθισματακι του αυτοκινητου, εβγαζα, ανοιγα το καροτσι και αντε γεια. Ποτε δεν αντιμετωπισα προβλημα αλλα μετα απο 6 μηνες πηρα και ενα maclaren το οποιο ισα ισα χωραει στο ασανσερ και ειναι πιο καλοκαιρινο αλλα ο χειμωνας ξαναερχετε :D:D εχω κανει ΤΑ μπρατσα :D:D

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και απο μενα , εμεις λοιπον ξεκινησαμε απο ενα Uno της Peg perego το οποιο τοτε δεν μας ειχε πολυβολεψει διοτι μετα που βαρηνε λιγο ο μπεμπης οι ροδες δεν γυρηζαν ευκολα , μετεπειτα βεβαια μαθαμε οτι θελανε απλως λιγο λαδωμα αλλα γενικα ηταν πολυ καλο καροτσι , ειχε τα παντα , εχουμε και το ιδιο καθησματακι αυτοκινητου . Επειτα καναμε μια χαζη αγορα με ενα chicco ( σαν ποιοτητα ητανε τελειο και υπεροχο απλως εμας μας ηταν αχρηστο ) . Και τελος πηραμε το ποιο βολικο απο θεμα χωρου , αποθηκευσης κτλ κτλ αυτο...............

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&colID=707&ct=10403&itmid=749677

Πας παντου και κλεινει με ενα χερι κυριολεκτικα , ακομα και τωρα που ειμαι εγκυος περνω αγκαλια τον μπεμπη και με το αλλο χερι το κλεινω και το βαζω πορτ παγκαζ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...
  • 2 εβδομάδες μετά...

Εγώ που σε 1 1/2 μήνα γεννάω και ψάχνω για καρότσι γιατί με δουλεύουν όλοι και με κοιτάνε σα να είμαι το πλεον αγχωμένο (ελαφρώς ηλίθιο) πλάσμα στον κόσμο;;;;;Anyway.....Μεταξύ Perego και Inglesina ποιο θα διαλέγατε;;Είδα ένα Inglesina στα Mothercare και μου φάνηκε ελαφρύ (8.5 kg) και εύχρηστο...

Και μία τελευταία ερώτηση....Πιστεύετε ότι είναι απαραίτητα όλα τα "αξεσουαρ" του καροτσιού; (καλαθούνα, κάθισμα αυτοκινήτου)....Δεδομένου ότι η Μπαλού είναι το πρώτο μας μωράκι....Εύχομαι να έχουμε συνέχεια!

an1cCDg0g410030MDAwOGQ0fDAwMDU2NjlkYXxTZSBsYXRyZXlveW1lIGthcmRveWxhIG1hcyE.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγώ που σε 1 1/2 μήνα γεννάω και ψάχνω για καρότσι γιατί με δουλεύουν όλοι και με κοιτάνε σα να είμαι το πλεον αγχωμένο (ελαφρώς ηλίθιο) πλάσμα στον κόσμο;;;;;Anyway.....Μεταξύ Perego και Inglesina ποιο θα διαλέγατε;;Είδα ένα Inglesina στα Mothercare και μου φάνηκε ελαφρύ (8.5 kg) και εύχρηστο...

Και μία τελευταία ερώτηση....Πιστεύετε ότι είναι απαραίτητα όλα τα "αξεσουαρ" του καροτσιού; (καλαθούνα, κάθισμα αυτοκινήτου)....Δεδομένου ότι η Μπαλού είναι το πρώτο μας μωράκι....Εύχομαι να έχουμε συνέχεια!

 

Κορίτσια και εμείς το Inglesina πήραμε το όλο πολυσυστημα και δεν μπορώ να σας περιγράψω με τι ευκολία το κουμαντάρω.Το έχω παρκαρισμένο στο αμάξι μου,έχω βάλει το πορτ μπεμπέ πίσω το έχω μονίμως ασφαλισμένο με το car kit της Inglesina που αγοράσαμε εξτρα 50ευρώ τον σκελετό πίσω και όποτε θέλω πέρνω την μπέμπα αγκαλιά κατεβάινω την βάζω μέσα και φεύγουμε παμε τσαρκα.Είναι πάαααααααααρα πολύ ελαφρύ να φανταστείς και με καισαρική το σηκώνω και κλείνει απίστευτα με το ένα χέρι (το έκανα με την μπέμπα αγκαλιά!! ) και το φέρνω βόλτα άνετα! Τώρα για τα αξεσουάρ αν είναι απαραίτητα εχει να κάνει με τον τρόπο ζωής του κάθε ζευγαριού και δίαφοροι άλλοι παράγοντες παίζουν ρόλο εμάς μας βγήκε 780 όλο το σύστημα+5ευρώ η σίτα για τα κουνούπια+50ευρώ το car kit + 10ευρώ μια ομπρέλα στρόγγυλη ΣΥΝΟΛΟ: 845 ευρώ ακριβό ίσως αλλά το έχω ήδη καταευχαριστηθεί και κάθε μέρα που πάω βόλτα με την μικρή πάιρνω τον αντρούλη μου και του λέω ευχαριστώ που μας πήρε αυτό το καρότσι γιατι το κουβαλάω μόνη μου και δεν κουράζομαι!!

 

Link to comment
Share on other sites

Yogini ποιο μοντελο; Θυμάσαι; Εμένα μου είπαν να πάω και στο Λητώ της εθνικής που έχει τα πάντα σε καρότσια αλλά σκέφτομαι ότι ίσως μπλεχτώ χειρότερα...Ίσως να βρούμε πρώτα αυτό που θέλουμε και να καταλήξουμε στην αγορά μέσω διαδικτύου...Εσείς από που θα το φέρετε;

an1cCDg0g410030MDAwOGQ0fDAwMDU2NjlkYXxTZSBsYXRyZXlveW1lIGthcmRveWxhIG1hcyE.gif
Link to comment
Share on other sites

Καλαμαράκι ευχαριστώ πολύ πολύ με κατατόπισες αρκετά....Θα μπω στο site Inglesina γιατί σατ mothercare δεν έχου οργανωθεί ακόμα και δεν είχαν να μου δείξουν ούτε το πορτ- μπεμπε, ούτε το καθισματάκι αυτοκινήτου....

Χαζή ερώτηση...Εχω ένα Hyundai Atos....Λες να έχω πρόβλημα με το κάθισμα του αυτοκινήτου;o car kit τι είναι;;;; Συγνώμη που ρωτάω αλλά είμαι εντελώς άσχετη!!!!!

an1cCDg0g410030MDAwOGQ0fDAwMDU2NjlkYXxTZSBsYXRyZXlveW1lIGthcmRveWxhIG1hcyE.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλαμαράκι ευχαριστώ πολύ πολύ με κατατόπισες αρκετά....Θα μπω στο site Inglesina γιατί σατ mothercare δεν έχου οργανωθεί ακόμα και δεν είχαν να μου δείξουν ούτε το πορτ- μπεμπε, ούτε το καθισματάκι αυτοκινήτου....

Χαζή ερώτηση...Εχω ένα Hyundai Atos....Λες να έχω πρόβλημα με το κάθισμα του αυτοκινήτου;o car kit τι είναι;;;; Συγνώμη που ρωτάω αλλά είμαι εντελώς άσχετη!!!!!

 

Το μοντέλο είναι το Zippy system έχει 780 και καλύτερα να πάτε στο Λητώ που τα έχει όλα να στα δείξει και σε χρώματα και σε άλλα μοντέλα της Inglesina, εγώ πάντως βρήκα την χαρά μου ααα το μόνο μειονέκτημα που βρήκα μέχρι τώρα είναι το εξής ενω σε αυτήν την τιμή σου δίνει και μια τσάντα με αλλαξιέρα μεσα χωράει πράγματα αλλά μόνο για καλοκαίρι γιατί τώρα για χειμώνα που προσπάθησα να κάνω ένα τεστ ντράιβ τι μπαίνει μετά λύπης κατάλαβα ότι για χειμωνίάτικες εξορμήσεις αυτή η τσάντα δεν φτάνει και πήγα και πήρα ένα βαλιτσάκι οπως το λέω εγώ!! ΄Τώρα lilouko (πολυ ωράιο nickname ήταν καρτούν αυτό ή κάνω λάθος? ) όσο αφορά το car kit έτσι λέγεται το σύστημα που δένεις το πορτ μπεμπέ πίσω στο αμάξι για να μην κουνιέται την ώρα που οδηγάς ή στην περίπτωση ατυχήματος γιατί να κάθεται έτσι ξέμπαρκο το πορτ μπεμπέ απαγορεύται και έχει και πρόστιμο!! Απλά κάνει 50 ευρώ... εξτρά

Όσον αφορά το καθισματάκι αυτοκινήτου εγώ εχω Opel Corsa και δεν το διαλέξαμε σύμφωνα με το αυτοκίνητο μας το μόνο που έκανα εγώ ήταν να πάρω το δείγμα καρότσι να κατέβω στο αμάξι με την πωλήτρια για να δω αν μπαίνει και πως μπαίνει για να μην παιδέυομαι μετά και δεν μπορώ και να το αλλάξω αφού το ανοιξα (Ξέρω λεώ πολλά αλλά φύλαγε τα ρούχα σου για να έχεις τα μισά! όχι σαν την κουμπάρα μου που τις πήραν δώρο το πλικο της πεκ περέγκο και ούτε να το κουβαλήσει μπορεί μόνη της ζορίζεται καθώς είναι μισή μερίδα και όυτε χωράει στο πορτ μπαγκάζ της και το βαζει πίσω με την μπεμπα της!!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ανάμεσα στο ottuto και το zippy. Και τα δύο είναι της inglesina. Προβληματίζομαι μόνο ως προς το βάρος τους... Το zippy είναι ελαφρύτερο αλλά εμένα με ενδιαφέρει και το πορτ μπεμπέ που απ' ό,τι είδα στο ottuto είναι αρκετά μεγάλο, πράγμα που το προτιμώ... Δεν ξέρω ακόμα... Πάντως η διαφορά στο ιντερνετ είναι μεγάλη το ottuto έχει διαφορά γύρω στα 300 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά...

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι ανάμεσα στο ottuto και το zippy. Και τα δύο είναι της inglesina. Προβληματίζομαι μόνο ως προς το βάρος τους... Το zippy είναι ελαφρύτερο αλλά εμένα με ενδιαφέρει και το πορτ μπεμπέ που απ' ό,τι είδα στο ottuto είναι αρκετά μεγάλο, πράγμα που το προτιμώ... Δεν ξέρω ακόμα... Πάντως η διαφορά στο ιντερνετ είναι μεγάλη το ottuto έχει διαφορά γύρω στα 300 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά...

 

Το καταλαβαίνω το δίλλημα σου, εγώ το σκέφτηκα αλλιώς δηλαδή ξέρω ότι δεν κάνει να είναι σε ημικαθιστή θέση τουλάχιστον για 3 μήνες όπότε το καρέκλι αποκλείεται για την αρχή,όπως και το κάθισμα του καροτσιού και λεώ τι θα αγοράσω ψάθινη καλαθούνα για να την μεταφέρω όπου πάω μονη μου αποκλείεται! Επίσης σκέφτηκα τα πρώτα κρύα της Θεσσαλονίκης και λεώ ας παρω και το πορτ μπεμπέ όλα κομπλέ να την βάζω μέσα και να πηγαίνω όπου θέλω μέχρι να μην χωράει μέσα αφου έχει και ποδόσακο και το πορτ μπεμπέ αρα με αύτο και με μια φορμα χοντρή "του σκι" την λέω εγώ χε χε θα είμαι οκ! Αλλά και πάλι έχει να κάνει με το πως σκέφτεσαι και τι συνήθειες έχετε σαν ζευγάρι ο τρόπος ζωής σας. Εμεις βγαίνουμε για βολτες περπάτημα χειμώνα καλοκαίρι συνέχεια δεν μας αρέσει το σπίτι μεσα και το έχω ανάγκη.Αλλη ίσως να μην το χρειάζεται και να είναι περιττό έξοδο και καλύτερα να πάρει μια ψάθινη για να κοιμίζει το μωράκι της μέσα.Βέβαια εγώ δανέιστηκα της κουνιάδας μου την ψάθινη με όλα το κομφόρ της και δεν είχα και αυτό το έξοδο αλλα 150ευρώ ίσως άν έπρεπε να το αγοράσω και αυτο να έπραττα αλλιώς. Αλλά στο δικό μου το πορτ μπεμπέ με τίποτα δεν κοιμίζεις μωρό εκεί μεσα για κάθε μέρα είναι ποιο στενό απο τις καλαθούνες και το ανακάλυψα μετά. Του οτούτο πρέπει να είναι ποιο φαρδύ πάρε ένα μετρο και σύγκρινε διαστάσεις με μια καλαθούνα γιατι η διαφορά στην τιμή είναι πολύ σημαντική το zippy έχει 780 και το Οτούτο έχει 920 αρχική αλλα είναι και κομματάκι ποιο βαρύ να ξέρεις, ο σκελετός όχι αλλά σε συνδυασμό με το καρεκλάκι και το πορτ μπεμπε΄του. Είμαι σίγουρη θα διαλέξεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα!

Η κολλητή μου που δεν της αρέσουν τα πολλά φρου φρου ας πούμε πήγε και πήρε ένα της chicco με 180 ευρώ και θα την βγάλει με αυτό και με την φόρμα του σκι και δεν το έκανε για λόγους οικονομικούς. Περι ορέξεως.....

 

Link to comment
Share on other sites

Ωχ ποια ειναι η διαφορά του zippy απο το ottuto?????

τώρα είδα οτι στο ιντερνετ το πρωτο εχει 519? και το άλλο 589? αλλα δεν καταλαβαίνω διαφορά...αν ξέρετε πειτε μου και μενα!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Το ottuto είναι το αμέσως επόμενο μοντέλο του zippy. Είναι λίγο πιο ογκώδες και πιο βαρύ και με πιο ευρύχωρο καρότσι και πορτ μπεμπε. Εμένα με ενδιαφέρει πολύ το πορτ μπεμπε γιατί το μωράκι μου θα κοιμάται αρκετά εκεί κατά τη διάρκεια της ημέρας (θα παραγγείλω και το έξτρα στρωματάκι του). Πάντως εδώ στην Ελλάδα, το ζιπυ με το οτουτο έχουν διαφορά 300 ευρώ!!!!

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θα ήθελα να ρωτήσω για τα καροτσάκια Premaman έχει πάρει καμία σας? Γιατί χθες είδα έναν με τον σύντροφο μου που μας άρεσε και ήταν πολύ βολικό.

Link to comment
Share on other sites

Pelagia εγώ τους έριξα μία ματιά....Ωραία είναι σαν σχέδια (άσε που φέρνει και όλες τις άλλες μάρκες)... αλλά δεν ξέρω κάποιον που να έχει...Άρα δεν μπορώ να σε βοηθήσω....Εσύ για ποιο μοντέλο ρωτάς;

Kalamaraki ευχαριστώ τόοοοοοσο πολύ....Πήγαμε την Παρασκευή με τον καλό μου στα Λητώ και το είδα το zippy. Εμένα μου άρεσε - ιδίως το ότι κλείνει τόσο εύκολα- αλλά στον καλούλη μου άρεσε το perego pliko p3 bubbles(και εμένα σαν design αυτό είναι το αγαπημένο μου). Ουφ δεν ξέρω έχω μπλεχτεί.

Άσε που μου είπαν στο Λητώ, ότι αφού είναι να γεννήσω τέλος Οκτωβρίου, να περιμένω να δω τα νέα σχέδια των δύο εταιρειών που θα είναι διαθέσιμα σε δύο εβδομάδες.

Εν τω μεταξύ,κοίταξα για παραγγελία μέσω διαδικτύου όπως έγραφαν μέλη σε προηγούμενες σελίδες του συγκεκριμένου θέματος αλλά συμφέρει μόνο αν δεν έχεις κόλλημα με τα χρώματα(δίνουν μάλλον αυτά που δεν "τραβάνε" πολύ)

Για το nick ευχαριστώ :lol: Έτσι με φωνάζουν οι φίλοι μου...Το κανονικό μου όνομα είναι Λίλη...

an1cCDg0g410030MDAwOGQ0fDAwMDU2NjlkYXxTZSBsYXRyZXlveW1lIGthcmRveWxhIG1hcyE.gif
Link to comment
Share on other sites

μηπως εχετε αγορασει το καροτσι της chicco trio s3 black/fuego?

Ειστε ευχαριστημενες?

Αυτο ειναι

 

http://www.letoshop.gr/popup.htm?CHICO09-61501-97large.jpg

 

Σκεφτομαστε να το παρουμε και ηθελα να παρω τη γνωμη σας.

3lSop2.png

 

DUvpp2.png

Link to comment
Share on other sites

Εμεις εχουμε πάρει αυτό της chicco

http://www.letoshop.gr/default.asp?pid=40&colID=1081&ct=10403&itmid=1164934#

αλλά μου φαίνεται στενό και δεν ξέρω για πόσο θα της κάνει ακόμα της μπουμπούς. Και ψάχνω κάτι πιο ευρύχωρο που να ξαπλώνει όμως τελείως...

tndLp2.png

FgHKp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το Stokke Xplory το έχετε απορρίψει? Είναι εξαιρετικό! Ο μικρός το εχει καταευχαριστηθεί γιατί είναι ψηλά και έχει φοβερή αίσθηση. Είναι πολύ ελαφρύ και ολύ βιολικό γιατί μπορείς να το χρησιμοποιήσεις και σαν κάθισμα αυτοκινήτου. Όπου πας να κάτσεις είναι στο ίδιο ύψος με εσένα και βολεύει παρα πολύ. Έχεις βλεμματική επαφή με το μικρό όλη την ώρα αφού μπορείς να γυρίσεις τη θέση του καροτσιού προς τα εσένα αλλά ακόμη και προς τα έξω όταν είναι έχεις άμεση επαφή μαζί του. Πολύ εργονομικό. Μας έχει βολέψει παρα πολύ. Το μόνο είναι ότι θέλεις ένα μικρομεσαίο αυτοκίνητο για να χωρέσει. Αξίζει να το δείτε και από κοντά.

Link to comment
Share on other sites

Κοριτσια να ρώτησω κάτι?υπάρχει καποια κοπέλα που να έχει το skate της peg perego να μου πει την γνώμη της?το εκλείσα σημερα (μεσω internet)και θα ερθει σε καμοία εβδομάδα.Μου αρέσει πόλυ αλλά θα θέλα να ακουσω και την γνώμη κάποιας που το εχει χρησιμοποιησει.ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ όλες και όλους!!

 

Χάρηκα πολύ με τις πληροφορίες από "παλαιότερες" μαμάδες σχετικά με την αγορά για καροτσάκι, κάτι που θα κάνω τις επόμενες εβδομάδες.

 

Ηθελα να ρωτήσω: ότι είναι καλό είναι και σχεδόν απογορευτικό στην τιμή;

να δώσεις 800 και ... ευρώ για ένα καρότσι δεν είναι πολλά κι αναρωτιέμαι αν αξίζει; εννοείται ότι για το παιδί μας πάντα θέλουμε το καλύτερο αυτό σημαίνει ότι πρέπει να είναι και το ακριβότερο;

Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ όλες και όλους!!

 

Χάρηκα πολύ με τις πληροφορίες από "παλαιότερες" μαμάδες σχετικά με την αγορά για καροτσάκι, κάτι που θα κάνω τις επόμενες εβδομάδες.

 

Ηθελα να ρωτήσω: ότι είναι καλό είναι και σχεδόν απογορευτικό στην τιμή;

να δώσεις 800 και ... ευρώ για ένα καρότσι δεν είναι πολλά κι αναρωτιέμαι αν αξίζει; εννοείται ότι για το παιδί μας πάντα θέλουμε το καλύτερο αυτό σημαίνει ότι πρέπει να είναι και το ακριβότερο;

 

Το καρότσι που θα πάρουμε εμείς εχει 750? στην Ελλάδα και 499? στο ιντερνετ! Γιατι να τα σκάσω στον Ελληναρα λοιπόν;;;;; Θα το παρω απ'εξω....ε μην τρελαθούμε κιόλας τόσα λεφτά για ενα καρότσι!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...