Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

Νομιζω οτι ειναι αυτο που λενε τα κοριτσια .. να το βαζεις προς το τελος τςη πλυσης, πριν το τελευταιο ξεβγαλμα..

Εγω δεν το κανω και τα ρουχα δεν μυριζουν.. Οταν βαζει η μαμα μου πλυντηριο στο σπιτι μου (με το δικο μου πλυντηριο και με το δικο μου μαλακτικο) μυριζουν.. Ομως το βαζει παντα στο τελος της πλυσης.

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Λοιπον ειχα ακριβως αυτο το προβλημα!!

Ειχα δοκιμασει τα παντα δεν εμενε κανενα!!!

Ειχα καταληξει στο πλυντηριο και εψαχνα λογους για να το στειλω και να παρουμε αλλο. Αλλα αν ελεγα "να παρουμε αλλο για να μυριζει το απορυπαντικο" θα ακουγοταν τουλαχιστον χαζο!!

Τελικα βρηκα λυση .

Σταματησα το μαλακτικο!!!

χααχαχα!!

Οχι το εννοω. Σταματησα το μαλακτικο και για απορυπαντικο βαζω το skip το υγρο-πανισχυρο μικρο- (που ειναι συμπικνωμενο, την μπλε συσκευασια )

Εχει υπεροχη μυρωδια και τα ρουχα μυριζουν ποοοοολυ καιρο μετα.

Το χρησιμοποιουσε μια συναδελφος του αντρα μου και μου που κατα καιρους μου εδινε ρουχα του γιου της , για τον δικο μου (οταν του μικραιναν) και τα ρουχα της μυριζαν μερες μεταααα!!!!

http://www.greekretail.gr/articles/1780/index.html

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι ειναι αυτο που λενε τα κοριτσια .. να το βαζεις προς το τελος τςη πλυσης, πριν το τελευταιο ξεβγαλμα..

Εγω δεν το κανω και τα ρουχα δεν μυριζουν.. Οταν βαζει η μαμα μου πλυντηριο στο σπιτι μου (με το δικο μου πλυντηριο και με το δικο μου μαλακτικο) μυριζουν.. Ομως το βαζει παντα στο τελος της πλυσης.

 

(Χαζή απορία :oops: )

Ωραία, κατάλαβα τι σημαίνει προς το τέλος της πλύσης, αλλά πότε θα καταλάβω ότι είναι το τέλος της πλύσης? :?: Κάθεστε και το περιμένετε μια φορά και μετά από εκεί και πέρα ξέρετε πότε να το βάλετε? Ρωτάω γιατί εγώ δεν έχω ποτέ παρατηρήσει το πρόγραμμα του πλυντηρίου...

7/3/2009

28/5/2010

weijp2.png

Link to comment
Share on other sites

Το ξεχιλίζω και στο τέλος βάζω και παραπάνω.... :?

 

Aυτό είναι το πρόβλημα! Το έκανα κι εγώ παλιά, ώσπου μια φίλη μου είχε πει ότι μάλλον το πλυντήριό μου δεν κρατάει το μαλακτικό ως το τέλοςτης πλύσης. Το μαλακτικό μπαίνει μετά το τελευταίο ξέβγαλμα και μένει πάνω στα ρούχα, δεν ξεπλένεται.

 

Τότε παρατήρησα, ότι όταν ξεχείλιζα τη θήκη του μαλακτικού, αυτό χανόταν μέσα και δεν έμενε στη θέση του. Δοκίμασα λοιπόν να μην βάζω τόσο πολύ, ώστε να μένει στη θέση του (γιατί γίνεται κάτι σαν συγκοινωνούντα δοχεία).

 

Από τότε, τα ρούχα μύριζαν μαλακτικό.

 

Όμως, παίζουν κι άλλα πράγματα ρόλο, όπως π.χ. πού τα απλώνεις και αν είσαι καπνιστής.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τότε παρατήρησα, ότι όταν ξεχείλιζα τη θήκη του μαλακτικού, αυτό χανόταν μέσα και δεν έμενε στη θέση του. Δοκίμασα λοιπόν να μην βάζω τόσο πολύ, ώστε να μένει στη θέση του (γιατί γίνεται κάτι σαν συγκοινωνούντα δοχεία).

Από τότε, τα ρούχα μύριζαν μαλακτικό.

ειχαμε φερει μια κυρια να μας κανει παρουσιαση του καινουριου μας πλυντηριου και μας το ειχε επισημανει ααυτο. δηλαδη να μην βαζουμε πολυ ποσοτητα απο το μαλακικο γιατι τελικα το τραβαει κατα την πλυση.

αλλα σωθηκα με το αριελ που εχει μεσα μαλακτικο.

μου αρεσει παρα πολυ η μυρωδια του και ειναι το μονο που μενει και για πολυ καιρο μετα.

αριελ αλπιν και αριελ λεβαντερ νομιζω.

Link to comment
Share on other sites

Το Cazoline! :wink:

 

Κι εγώ αυτό.. Και απορρυπαντικό Skip, σε συνδυασμό βγάζουν πολύ τέλεια τα ρούχα!

Όταν παίρνω...γεμίζουν τα χέρια μου. Όταν δίνω, γεμίζει η ψυχή μου...

Link to comment
Share on other sites

το endless το μπλε. Δεν το βρίσκεις παντού αλλά είναι πάρα πολύ καλό. Αμα το δοκιμάσεις θα με θυμηθείς! Επίσης αυτό που λένε τα κορίτσια να μη ξεχειλίζει το μαλακτικό γιατί χάνεται κατά τη διάρκεια της πλύσης. Θέλει λίγο κάτω από το max. πάντως το endless σε όποια φίλη μου το έχω πεί ενθουσιάστηκε! και για σφουγγάρισμα το fabuloso, βανίλια ή το πορτοκαλί. ΦΟβερά!

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειχα το ιδιο προβλημα αλλα βρηκα λυση πιστεψτε με soupline MAGIC MOMENTS παρτε το και μετα δεχομαι ευχαριστιες ειναι απλα αψογο, το βαζω απο την αρχη, που ξερω ποτε ειναι το τελευταιο ξεβγαλμα?

ειναι απλα αψογο μοσχοβολαει το σπιτι και τα ρουχα μεχρι την επομενη πλυση :wink::wink:

ο αστερης μας, ηρθε στη ζωη 29/10/07!!!!

η τοσοδουλα μας,ηρθε στη ζωη 14/11/09!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μηπως γνωριζει κανεις πως μπορω να αφαιρεσω την μουχλα που δημιουργει η υγρασια στον τοιχο και αν υπαρχει καποια λυση να μην ξαναγινει? ευχαριστω

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποιο ειδικό υγρό που το παιρνείς αφού το έχεις τρίψει κτλ.

Πήγαινε στα μαγαζί με χρώματα και θα σου πουν! :wink:

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

το θεμσ ειναι να κοψεις την υγρασια απο εκει που πηγαζει και οχι εκει που την ξερναει αν καταλαβαινεις τι εννοω

Μπορει ν αβαλεις τα ειδικα και μετ να τα φτυσει ολα

Στο υπογειο ο πατερας μου χτυπησε τον παλιο τοιχο το ξανατσιμενταρισε και μετα το περασε και με τα ειδικα. Ειναι καπως καλυτερα αλλα γενικα ημιμετρα ειναι ολα αυτα

kKZUp2.png
Link to comment
Share on other sites

Αμαρυλίς κι εγώ έχω αυτό το πρόβλημα πολύ έντονο στην κρεβατοκάμαρα. Ρώτησα πολλούς ειδικούς και επίσης δοκίμασα πολλά από αυτά τα ειδικά υγρά, αλλά τίποτα μετά από λίγοκαιρό πάλι τα ίδια. Μου είπαν ότι η μούχλα είναι μύκητας ο οποίος πολλαπλασιάζετια 1.000.000 φορές την ημέρα και 'οτι όπως είπε η Γατούλα πρέπει να σταματήσεις την υγρασία από εκεί ου πηγάζει. Ίσως μια μόνωση στον τοίχο ή ανα από κάποιό λούκι παίρνει νερό να το επισκευάσεις. Εμένα μου είπαν ότι η λύση στην δική μου περίπτωση είναι να μονοθεί εξωτερικά ο τοίχος της Πολυκατοικίας αλλά αυτό κοστίζει πολύ. Δεν ξέρω θα δούμε τι θα κάνουμε.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Αμαρυλίς.

Υπάρχει και στο Praκtiker ειδικό σπρέυ για τη μούχλα στους τοίχους.

Θυμίζει τη χλωρίνη. Θα πρέπει να απομακρύνεις τα παιδιά, και να κάνεις πάρα πολύ καλό αερισμό. Κανονικά, θέλει να το κάνεις πρωί και να αερίσεις όλη την υπόλοιπη μέρα.

Καλύτερα όμως να δεις τη ρίζα του προβλήματος γιατί η μούχλα δημιουργεί μύκητες και κάνει την ατμόσφαιρα στο σπίτι πολύ ανθυγεινή, ιδίως για τα παιδιά και κυρίως αν κοιμάσται κοντά στους προσβεβλημένους τοίχους.

Να μην ξεχνάς, μέχρι να διορθωθεί να αερίζεις ούτως ή άλλως πολύ συχνά.

Θέλει άμεση αντιμετώπιση.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ευχαριστω πολυ ολες σας γιατην αμεση ανταποκρηση. Το θεμα ειναι οτι αυτο δωματιο ειναι διπλα στο μπανιο οπου υπηρχε μια μικρη διαροη την οποια φτιαξαμε . Αλλα τωρα βγαζει υγρασια σε αλο σημειο καμια σχεση με τον τοιχο του μπανιου. Αν φερω υδραβλικο θα μπορει να δει αν περναει κανενας σωληνας απο εκει η πρεπει να μιλησω με τον κατασκευαστη. Το αεριζω συνεχεια ειναι και το δωματιο του μωρουκαι με ανυσηχει παρα πολυ

 

........ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΒΑΡΕΘΕΙ!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα μπουκάλι ΑΖΑΧ ή οτιδήποτε δοχείο ψεκασμού βάζεις ίση ποσότητα νερό με ίση ποσότητα χλωρίνη, ψεκάζεις το αφήνεις περίπου ένα μισάωρο και μετά το καθαρίζεις με πανί και νερό σκέτο.

Εάν δεν φύγει με αυτό τον τρόπο τότε η μόνη λύση είναι βάψιμο με ειδική αντιμουχλιακή μπογιά η οποία είναι πολύ πιο ακριβή από την κοινή μπογιά.

 

Υ.γ.: εννοείται ότι στο σπίτι δεν χρησιμοποιείς υγραντήρα ή πήλινα πιατάκια επάνω στα καλοριφέρ

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω πολυ ολες σας γιατην αμεση ανταποκρηση. Το θεμα ειναι οτι αυτο δωματιο ειναι διπλα στο μπανιο οπου υπηρχε μια μικρη διαροη την οποια φτιαξαμε . Αλλα τωρα βγαζει υγρασια σε αλο σημειο καμια σχεση με τον τοιχο του μπανιου. Αν φερω υδραβλικο θα μπορει να δει αν περναει κανενας σωληνας απο εκει η πρεπει να μιλησω με τον κατασκευαστη. Το αεριζω συνεχεια ειναι και το δωματιο του μωρουκαι με ανυσηχει παρα πολυ

 

Σα να τα γράφω εγώ αυτά μου φαίνεται.Αμαρυλλίς το ίδιο περίπου πρόβλημα είχα με διαρροή στο μπάνιο και το διπλανό δωμάτιο είναι το δωμάτιο της κόρης μου.Η υγρασία προχώρησε αρκετά αφού εξαπλώθηκε πολύ γρήγορα λόγω "κρυφής" διαρροής στο μπάνιο κάτι που δεν αντιληφθήκαμε αμέσως.Λοιπόν θα σου πω τι ακριβώς κάναμε εμείς.

α)αποκάταστησαμε τη βλάβη άμεσα(δε μας έπαιρνε άλλωστε και να το καθυστέρησουμε)

β)ανοίξαμε μια τρύπα στο τοίχο του δωματίου για να στεγνώσει πιο γρήγορα(η βλάβη βρισκόταν στη βαλβίδα της μπανιέρας με αποτέλεσμα ότι νερά ρίχναμε τα μισά να μένουν κάτω από αυτήν.

γ)μεταφέραμε τη κόρη σε άλλο δωμάτιο.Η υγρασία/μούχλα είναι επιβλαβής για την υγεία του παιδιού γιατί πολλές φορές θεωρείται υπεύθυνη για εμφάνιση αλλεργίας και η δικιά μας είναι ήδη αλλεργική.

Τώρα μετά από 3 μήνες περίπου η υγρασία έχει "στεγνώσει" και όλα έγιναν όπως πριν. Εύχομαι και σε σένα καλά ξεμπερδέματα και να ξέρεις οτι η υγρασία θέλει το χρόνο της να στεγνώσει αν δεν υπάρχει σωστός αερισμός.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα συμφωνήσω οτι για να μυρίζουν τα ρούχα και να είναι σίγουρα πιο μαλακά το μαλλακτικό πρέπει να μπαίνει προς τέλος.Το θέμα είναι αν ξεβγάλεται από τα ρούχα αρκετά ή μένουν επάνω υπολλείματα απορυπαντικού?

Εγώ χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα το soupline softness&care το υποαλλεργικό(υπέροχο άρωμα) και προχθές αγόρασα για πρώτη φορά το planet το οικολογικό και δεν το χρησιμοποιήσα ακόμη για να ξέρω να σας πω αλλά από ότι διάβασα και από την Afroditi d που το χρησιμοποιεί πρέπει να είναι πολύ καλό.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

να ενα θεμα που δεν ειχα σκεφτει ποτε!! :)

 

οποιο να ναι βαζω....

 

μου φαινεται οτι,ναι μυριζουν ωραια μετα.... νομιζω δηλαδη :roll:

 

κοιτα να δεις... χωρις πλακα, δεν το χω σκεφτει ποτε αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά φιστικάκι μη νομίζεις κι εγώ δε θα το είχα σκεφτεί αν δε μου το έλεγε η μαμά μου όταν παντρεύτηκα.Άλλωστε δεν είχα σχέση με το άθλημα πριν.Με συμβούλεψε να βάζω το μαλλακτικό στο δεύτερο κύριο πρόγραμμα της πλύσης και όχι μετά (πρόγραμμα μαλλακτικού).Κι έτσι και μυρωδάτα ρούχα έχω και καλύτερα ξεβγαλμένα πιστεύω δηλαδή.

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

αυτό που έχω παρατηρήσει εγώ, δεν ξέρω αν είναι τυχαίο, αλλά

όταν το πλυντήριο δεν έχει πολλά ρούχα μυρίζουν πολύ περισσότερο

απότι όταν το παραγεμίζω,δηλαδή σχεδόν πάντα :)

Link to comment
Share on other sites

Όποιο μαλακτικό κι αν βάλω τα ρούχα δε μυρίζουν. Βάζω το μαλακτικό στο τέλος της πλύσης, βάζω τη σωστή ποσότητα, έχω αλλάξει διάφορα μαλακτικά αλλά και πάλι τίποτα...

Η λύση που βρήκα είναι τα αρωματικά ξύλινα μπαλάκια στα συρτάρια - κι επιτέλους έχω κι εγώ μυρωδάτα ρούχα!!! :D

*

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν Βίκυ, αγόρασε απο τα προιόντα του ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΥ το μαλακτικό με άρωμα πούδρα!!!!!! Εμείς έχουμε ξετρελαθεί,μυρίζει τέλεια και διαρκεί πολύ. Αφού να φανταστείς μας τελείωσε τις προάλλες και επειδή δεν μπορούσαμε να πάμε στο συγκεκριμένο σουπερ, πηραμε cajoline και ξενερώσαμε απιστευτα :? Ευτυχως την αλλη μέρα πήραμε την θεική πουδρίτσα :wink::wink::wink:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...