Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

Οι γάτες πράγματι ότι κάνουν το σκεπάζουν και πράγματι βρωμάει απίστευτα.

όταν δεν υπάρχει χωμα να τα σκεπάσουν τα κάνουν σε γωνίες ή άκρες.

Αν υπάρχει χώμα και δεν πάνε στο χώμα , αυτό σημαίνει ότι κάτι τις εμποδίζει να πάνε μέχρι το χώμα.....κάποιος κίνδυνος ίσως.

 

Έχω δει και άλλους που είχαν πρόβλημα με γάτες και έβαλαν ( περιέφραξαν ) σίτα σε όλο τον κήπο για να μην μπορούν να μπαίνουν ..............και μάλιστα αποτελεσματικά από ότι λένε.

 

almak τι κινδυνος :?::?: διοτι εγω εχω μπολικο χωμα και ομως τα κανανε μεσα στη μεση.

Αυτο που καναν οι φιλοι σου δεν μπορω να πιστεψω οτι επιασε...ειναι δυνατον, καταρχην πηδανε και τσουπ μπαινουν αν δεν χωρανε.

 

katrin Μετέωρα μενω,δυτικά.

 

Συμφωνώ, κι εμείς έχουμε χώμα, αλλά δεν κάνουν τον κόπο να σκάψουν, τα κάνουν από πάνω, ανάμεσα σε λουλούδια μιλάμε. Επίσης, εμείς έχουμε βάλει σίτα πλαστική γύρω γύρω, αλλά δεν την βάλαμε πολύ ψηλή, βρίσκουν και πηδάνε, ή τη σηκώνουν (απίστευτο κι όμως αληθινό!) και μπαίνουν από κάτω!!

 

Λέω να δοκιμάσω τα σουβλάκια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το πιο αποτελεσματικό- το έχω κάνει κι έχει πιάσει, αλλά μη βαρέσετε όλοι μαζί οκ;- είναι να αγοράσετε μια αμμολεκάνη απο ενα pet shop και να βάλετε άμμο μέσα...Θα πηγαίνουν εκεί κι όχι στο κηπάκι σας...Έσωσα τις γλάστρες της γιαγιάς μου έτσι...Με βάση τη λογική οτι το χώμα έχει γίνει ΚΑΙ για τις γάτες κι οτι κάπου κι αυτές πρέπει να κάνουν την ανάγκη τους έφτιαξα μια τουαλέτα για εκείνες και όλα καλά...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Για την κηρομπογιά δεν ξέρω να σου πω αλλά ήθελα να ρωτήσω και εγώ κάτι (ίσως χαζό) αν μπορείτε να με βοηθήσετε?

 

Είχα βάλει στα συρτάρια της ντουλάπας κάτι αυτοκόλλητα ασφαλείας για να μην τα ανοίγει ο μικρός. Τώρα που ο μικρός λίγο μεγάλωσε τα ξεκόλλησε όλα και έχει μείνει πάνω στο ξύλο όλη η κόλα. Έχω προσπαθήσει με τον αρμοκαθαριστή αλλά δεν φύγανε. Καμμιά ιδέα ?

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites

Βρε Dalia, μήπως έχεις μαξίλαρια σε καρέκλες ή σκουπίδια...

Εχουμε και εμείς σύχνα πυκνα τέτοιες επισκέπτριες, είναι το καλύτερό τους όταν βρέχει να έρχονται και να κοιμούνται πάνω στη πολυθρόνα.

Μου τα έχουν καταλερώσει όλα τι να κάνω, ας όψετε που τις θέλει ο μικρός,αλλιώς θα έβγαζα τη σφεντόνα από το πατάρι και θα τις κυνηγούσα... :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπέρα σας, μιας που μιλάτε για ατμοσίδερα έχω και γω 1 απορία και θα σας την θέσω μήπως και μου την λύσετε..

Έχω juro-pro και όταν βάζω νερό μέσα και γίνεται ατμός, νομίζω πως έχει 1 περίεργη μυρωδιά ο ατμός που μένει στα ρούχα επάνω.

Έχω χρησιμοποιήσει και νερό από το air-condition αλλά πάλι την ίδια μυρωδιά βγάζει ο ατμός.

Σας ρωτάω μήπως γνωρίζεται αλλιώς, ίσως να χρειαστεί να ρωτήσω σε ειδικό..

 

Όσο για την στάμπα, η natasaZ με κάλυψε τελείως. Και γω έτσι την βγάζω.

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια, επειδη εγω εχω γατες, και θελουμε να εχουμε βασικα μπολικες να κανουν περιπολιες, επειδη εδω στας εξοχας κυκλοφορουν ποντικια και φιδακια (τα οποια οι γατες τσακιζουν,βεβαιως βεβαιως!!), λοιπον λογω τιμης δεν εχω δει ποτε κακα γατας, ουτε εχω μυρισει τσισα τους... (μαλλον δεν τους αρεσει ο κηπος μας!!)

 

τελος παντων, αν θελετε να διωξετε γατες, αγοραστε ενα φτηνο αρωμα, κολονια, κατι τετοιο... και ραντιστε το μερος που δε θελετε να ξαναπανε.. καρεκλες, τραπεζια, ακομα και τα σκουπιδια... και το μερος μυριζει ωραια, και οι γατες... ξουτ ξουτ

Link to comment
Share on other sites

Γατες γγγγγγγγκκκκκκκκκρρρρρρρρρρρρ :evil::evil::evil::evil::evil::evil::evil: τις μιιιιιιιισωωωωωωωωωωωωωω :(:(:(:(:(:(:(

δεν θελω να τις βλεπω.....μου εχουν καταστρεψει την βεραντα και εκατονταδες αλλα πραγματα που ξεχναω κατα καιρους εξω!!

Τις μαζευουν οι γειτονισσες γεροντοκορες γαρ!! και βρισκω εγω τον μπελα μου!! Η βεραντα δεν κραταει καθαρη πανω απο δυο ωρες...ουτε χωμα εχω, ουτε τις ταιζω...μια και μοναδικη γλαστρα εχω...και ερωτω γιατι τσαντιρωνουν στην βεραντα μου ε?ε?Ε?Ε?Ε?Ε?Ε??ε?ε?ε?

Μαζευω τις μαξιλαρες τις βαζω σε σακουλες τις σκιζουν, κανουν μετο επανω στις καρεκλες, πατανε πανω στο τραπεζι..λασπωνουν τα παντα...δεν τις αντεχωωω!!! Καμια μερα θα παρω την καραμπινα του συζηγου και οποιον παρει ο χαρος :evil::evil::evil::evil:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites

βρε παιδια, επειδη εγω εχω γατες, και θελουμε να εχουμε βασικα μπολικες να κανουν περιπολιες, επειδη εδω στας εξοχας κυκλοφορουν ποντικια και φιδακια (τα οποια οι γατες τσακιζουν,βεβαιως βεβαιως!!), λοιπον λογω τιμης δεν εχω δει ποτε κακα γατας, ουτε εχω μυρισει τσισα τους... (μαλλον δεν τους αρεσει ο κηπος μας!!)

 

Μάλλον τα κάνουν σε κανένα διπλανό κήπο, :P

 

τελος παντων, αν θελετε να διωξετε γατες, αγοραστε ενα φτηνο αρωμα, κολονια, κατι τετοιο... και ραντιστε το μερος που δε θελετε να ξαναπανε.. καρεκλες, τραπεζια, ακομα και τα σκουπιδια... και το μερος μυριζει ωραια, και οι γατες... ξουτ ξουτ

 

Δεν μπορείς να ραντίσεις κήπο όμως, αλλά και το μπαλκόνι να ραντίσεις, θα κρατήσει το πολύ για μία μέρα, εκτός αν ψεκάζεις καθημερινά τα πάντα, οπότε θα προτιμήσω τη λύση με τα σουβλάκια :P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

xaxaxaxaxaxa :lol::lol::lol::lol:

εχω δει γατα να καθεται πανω στα καλαμακια...επισης εχω δει γατα να τα παραμεριζει και να καθεται στη μεση...μην το ψαχνετε..ανιατη περιπτωση :evil::evil:

HAmI.jpgHAmIp3.png

Μαρικακι 12/1/2007

Λενιώ 26/5/2009

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ωραία! Τώρα θα σας πω κι εγώ το δικό μου πρόβλημα, για να δείτε δλδ ότι το "γάτα σε κήπο" είναι απλό!

Πριν από περίπου 2 χρόνια, μια γεροντοκόρη λίγο πιο κάτω απο εμάς, παράτησε τον γάτο της στον δρόμο. Ωραίος γάτος, φουντωτός, μαλλιαρός και στειρωμένος. Αυτός ο καημένος άρχισε και έκλαιγε σε όποιον πέρναγε από μπροστά του. Κάποιος έξυπνος και "φιλόζωος" λοιπόν μια μέρα τον έμπασε μέσα στην πολυκατοικία μας.... Το βάζω σε εισαγωγικά το φιλόζωος γιατί αν αγαπούσε πραγματικά τα ζώα, θα το έπαιρνε σπίτι του το γατί. Το έμπασε μέσα λοιπόν, του βάζει και νεράκι έξω από την πόρτα του, ΕΞΩ από το διαμέρισμά του, του βάζει και φαγάκι, πάει και το γατί και τα κάνει στο υπόγειο... :evil: βγαίνει και καμιά τσάρκα έξω να πάρει τον αέρα του... και ξανάρχεται! Εμένα με βλέπει και κόβει λάσπη βέβαια (έχει καταλάβει ότι δεν θέλω να περιφέρεται στους κοινόχρηστους χώρους της πολ/κιας) ... αλλά δεν το καταλαβαίνει το δίποδο που τον περιθάλπτει...

Πώς το απομακρύνουν το γατί λοιπόν???

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

maryp αυτό λες εσύ?

Εμάς που είχαν περιθάλψει σκύλο και μάλιστα άγριο στην πυλωτή?

Μόνο το ufo που το τάιζε συμπαθούσε! Στους υπόλοιπους γρύλιζε και γαύγιζε. Τρομάζαμε κάθε φορά που φτάναμε σπίτι μας.

Αποτέλεσμα 1: Το σκυλί δάγκωσε ένα ένοικο και έναν γείτονα.

Αποτέλεσμα 2: Το σκυλί το πυροβόλησε και σκότωσε ο αδερφός του δαγκωμένου γείτονα.

Άστα...

Τι μπορείς να κάνεις: (το είχα κάνει και γω με το σκυλί)

Να αναρτήσεις ένα χαρί στην είσοδο ότι το γατί καλύτερα να ταϊζεται έξω ώστε να μην λερώνει τους κοινόχρητους χώρους,

Να το πεις στον ίδιο, και να τον ρωτήσεις εάν έχει και τη συγκατάθεση των υπολοίπων γι αυτό, γιατί μάλλον δεν το επιτρέπουν οι κανονισμοί της πολυκατοικίας.

Link to comment
Share on other sites

σορυ μαρυπ αλλα αυτο που πρεπει να κανεις δεν ειναι να νευριαζεις με τον "φιλοζωο" αλλα μια ωραιοτατη καταγγελια στη κυρια που παρατησε τη γατα της. μια αγγελια προς ευρεση ιδιοκτητη η ακομη κ τους φιλοζωους. πολλοι φανταζομαι θα ηθελαν μια ωραια γατα. αλλα σιγουρα τη καταγγελια!

αντε γιατι τα εχω παρει με αυτους τους βλαμμενους που παιρνουν ζωακια κ τα παραταν απο εδω κ απο εκει. :twisted:

Link to comment
Share on other sites

Εμείς αγοράσαμε και μηχάνημα που υποτίθεται βγάζει υπερήχους που απομακρύνουν τις γάτες και λειτουργεί με "μάτι". Τζίφος.

Πήρα και τηλέφωνο σε υπηρεσία που μαζεύει αδέσποτα, αλλά μου είπανε ότι δεν ασχολούνται με γάτες!!

Link to comment
Share on other sites

Να κάνω κατάχρηση του θέματος και να ρωτήσω πως φεύγουν τα περιστέρια;

Έχουν κάνει φωλιά στον πάνω όροφο που είναι γιαπί και μου έχουν κάνει χάλια τις τέντες αλλα και κάποια σημεία στο μπαλκόνι και δεν κάνω άλλη δουλεια από το να καθαρίζω σ@$#α. Έχουμε κρεμάσει cd αλλά τίποτα τι άλλο να κάνω;

a94dd1bc2e.png
Link to comment
Share on other sites

Είχα διαβάσει κάποτε ένα αρχείο με tips για διάφορες δουλείες στο σπίτι και ανέφερε έναν πιο ανώδυνο τρόπο. Με ξίδι νομίζω αλλά δεν θυμάμαι σίγουρα. Δεν παθαίνει κάτι ετσι και αλλιως και να το δοκιμάσεις. Αν το βρω θα το γράψω.

 

Το πρόβλημα με την μυρωδιά το είχα και γω. Θυμάμαι όμως ότι άρχισε από τότε που είχα δοκιμάσει να βάλω ειδικό αρωματικό στο δοχείο.

Dwnjp2.png

O ΑΝΤΩΝΗΣ ΜΟΥ ΓΕΝΝΗΘΗΚΕ 4/4/09

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τα 'χω κάνει όλα αυτά! Ολα... Αποτέλεσμα... μηδέν!

Α! ο γάτος σήμερα ήταν στο χαλάκι μου (το άτιμο το ζωντανό ξέρει ότι κατά βάθος το λυπάμαι...) και κοιμόταν...

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites

εμεις προπερσυ μαζεψαμε ενα γατακι, που το χανε θαψει ζωντανο σε μια γλαστρα κατι πιτσιρικια...

το καημενουλι μου!!! τωρα εχει γινει γαταρος!!! ολο κατι ποντικαρους και φιδακια σκοτωνει στα χωραφια!!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...