Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

Ρε σεις ΚΟΥΛΑΡΕΤΕ :):):) Η πισινα δεν ειναι για τις γατες ... :):):)

Ουτε κολυμπαμε μεσα στην πισινα, η θαλασσα ειναι πεντε μετρα απο το σπιτι, στην πισινα θα παμε; Διακομητικη ειναι!

εγώ γιατί στα 5 μέτρα από το σπίτι βλέπω τα σώβρακα της μπουγάδας της χοντρής απέναντι???

:cry::cry::cry::D

Κάτι έκανες στο πηγάδι εσύ..................σε είδα :shock:

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


κοριτσια στις οδηγιες χρησεως γραφει πως να καθαρησετε το juro-pro με ασπρο ξιδι προσοχη μονο ασπρο το αλλο δεν κανει τιποτα!!!

 

και εγω το ιδιο προβλημα εχω με το ευρο προ και σταμπες στην πλάκα και βρωμαει , τελικα το εβγαλα απο την σιδερωστρα που την πάνω δεμενο και βαλα μια στιρελα στην θεση της.

 

Με καθα λο ξυδι εγραφε και μενα το εκανα αλλη ξυδιλα θελει πολυ για να φυγει μην ριξεις πολύ :lol: ελαχιστο

 

Αντε να δουμε πόσο υπομονη ακομα ....

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια τώρα είδα τις απαντήσεις σας, συγνώμη :oops::oops::oops:

 

Αφήστε, αυτό με το άσπρο ξύδι τι έπαθα...

Ρωτάω την καλή μου πεθερούλα που λέτε, πώς να καθαρίσω το σίδερο...

Και μου λέει άσπρο ξύδι!

ΟΚ λοιπόν, λέω τον άνδρα μου να το κάνει και πάει και αυτός και μου βάζει 1 λίτρο ξύδι μέσα!!!!! :shock::shock::shock::shock::shock::shock:

 

Είδαμε και πάθαμε για να το βγάλουμε. Επί 5 μέρες ξερνούσε ξύδι...

Καλά το τι του έσειρα, δεν λέγετε!!!

Και τώρα που το σκέφτομαι, μετά από λίγο καιρό άρχισε να βγάζει αυτήν την περίεργη μυρωδιά...

Δεν είναι ξυδίλα, κάτι που δεν μπορώ να το περιγράψω...

Να το ξαναεπειχηρίσω αλλά με πιο λίγο ξύδι?

Σημειοτέων, είχε βάλει στο μπόιλερ μόνο ξύδι, χωρίς νερό!!!

(αι στο καλό, το θυμήθηκα και συγχίστηκα!!!)

(Είναι δίπλα μου και κοιμάται, θα τον δώσω καμιά στο πόδι, χρωστούμενο ήταν, θα τον πω!

:lol::lol::lol:)

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν κολλαει κατι στο σιδερο (σταμπες και οχι σπανια :lol: ) το καθαριζω με τον απλουστατο τροπο...

 

Παιρνω μια ενα κομματι βαμβακερο υφασμα απο αυτα που χρησιμοποιω για "παλιοπανα" γενικης χρησης απο παλιες φανελες και καλοκαιρινες μπλουζες και το σιδερωνω μεχρι να φυγει απο πανω απο το σιδερο η σταμπα.. με δυνατη θερμοκρασια.. η σταμπα ξεκολλαει απ΄το σιδερο και κολλαει στο πανι

Απλα και αποτελεσματικα.. :D

και πραγματικα καθαριζει το σιδερο..

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

Είχα βάλει στα συρτάρια της ντουλάπας κάτι αυτοκόλλητα ασφαλείας για να μην τα ανοίγει ο μικρός. Τώρα που ο μικρός λίγο μεγάλωσε τα ξεκόλλησε όλα και έχει μείνει πάνω στο ξύλο όλη η κόλα. Έχω προσπαθήσει με τον αρμοκαθαριστή αλλά δεν φύγανε. Καμμιά ιδέα ?

 

βρήκα αυτό

 

? ΛΕΚΕΣ ΑΠΟ ΚΟΛΛΑ

Εξαρτάται από τη σύνθεσή της . Αν είναι διάφανη , τρίψτε το λεκέ με λίγο ασετόν ή με ειδικό διαλυτικό για συνθετικές μπογιές . Αν είναι λευκή και παχύρρευστη , πλύνετε το ύφασμα με κρύο νερό και τρίψτε το λεκέ με ένα μείγμα νερού και αμμωνίας . Ξεπλύνετε πολύ καλά . Αν είναι με βάση το βινύλιο , τρίψτε το λεκέ με λίγο ξίδι διαλυμένο σε νερό .

 

αλλά ξέρω για κόλλα σε ξύλο πως τρίβουμε με λίγο χλιαρό νερό με σαπούνι ή ακόμη και με οινόπνευμα (δοκίμασε σε μη εμφανές σημείο όμως πρώτα! μη σο θολώσει το ξύλο!)

τέλος εγώ έχω αφαιρέσει πολυκαιρισμένη κόλλα από σελοτέιπ με το μπλε οικολογικό πανάκι!

 

 

Λοιπόν κορίτσια η κόλα από το ξύλο έφυγε πολύ καλά με το ασετόν και με την καθαρή βενζίνη. Χωρίς ιδιαίτερο τρίψιμο παρά μόνο στα σημεία που είχαν πολύ κολλα.

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια.

Kiki + George = Panagiotis + Maria

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

βρε παιδιά... θέλω να καθαρίσω το παρκοκρέβατο του μικρού!

επάνω τελειώνει σε ύφασμα που θες από τα χερια μας θες από τα σάλια του μικρού... έχει γίνει μαύρο...

από μέσα είναι τα σίδερα της κατασκευής οπότε και να το έπλενα στη βεράντα με την παιδική σκόνη πληντυρίου που έχω και ξέβγασμα με το λάστιχο... φοβάμαι μη σκουριάσει!

Σκέφτηκα να το κάνω με καρπεξ για ταπετσαρίες... αλλά επειδή σε διακοπες κλπ προβλέπεται να ξαναχρησιμοποιηθεί... θα κάνει να έρθει σε επαφή το παιδί;

 

περιμένω γνώμες, ιδέες και προτάσεις!

ευχαριστώ!

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ xrysalis πάντως πριν πρωτοχρησιμοποιήσω το παρκοκρέβατο, το έπλυνα με παιδικό απορρυπαντικό και το ξέβγαλα με το λάστιχο..ακριβώς όπως το περιγράφεις...

δεν έπαθε τίποτα...βέβαια ήταν ντάλα ήλιος καλοκαίρι και στέγνωσε σχεδόν αμέσως...

Link to comment
Share on other sites

ναι ε; χμμμμ η θα πρέπει να περιμένω καμιά σούπερ μέρα ή να το αφήσω τότε κι εγώ για καλοκαίρι...

 

σ' ευχαριστώ Φωτεινή :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites

Πείτε μου ΕΝΑ μαλακτικό ρούχων! ΕΝΑ που να μένει η μυρωδιά του στα ρούχα! Δεν μπορώ να βρω βρε κορίτσια! Μήπως φταίει το πλυντήριο μου :roll:

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βικυ τελευταία χρησιμοποιώ τα υπο αλεγρικά πρϊόντα Planet και όντως το άρωμα κ η φρεσκάδα μένουν.

Eίναι προτιμότερο σε ένα παιδί να περισσεύει η αγάπη παρά να του λείπει....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αλλά το βάζεις προς το τέλος και όχι στην αρχή!

 

Τι εννοείς προς το τέλος?

Εγώ βάζω Soupline λεβαντα (το μωβ) και μυρίζουν πολύ ωραία μετά!

 

Εννοώ ότι το βάζω το μαλακτικό όταν κάνει το ξέπλυμα και όχι απο την αρχή της πλύσης, γιατί το "τραβάει" με το νερό και δεν μένει πολύ!

 

(το είπα με δικά μου λόγια)! :wink:

 

εξτρα συμβουλή:

Εάν μαζεύεις τα ρούχα λίγο νωπά τότε το άρωμα μένει ακόμη πιο πολύ!

Βέβαια όταν σιδερωθούν δεν τα βάζεις αμέσως στην θέση τους διότι μπορεί να μυρίσουν. Τα αφήνεις 2-3 ώρες και μετά!

Σας λατρεύω, είμαι τόσο τυχερή, σε ευχαριστώ Θεέ Μου!

 

cHmop2.png

Link to comment
Share on other sites

Εχω δοκιμασει απειρα....εχω ενα θεμα με τις μυρωδιες...

κ κατεληξα στο Quanto ελληνικα νησια...απαιχτοοοοο

κ μενει στα ρουχα κ μετα το σιδερωμα κ μοσχοβολουν

οι ντουλαπες.......κ ειναι κ οικονομικο :wink:

 

 

Επισης Βικυ η κοπελα που ηρθε να μου

δειξει το πλυντηριο (ειναι καινουριο) μου

ειπε οτι αν το απορρυπαντικο εχει δυνατη μυρωδια

επισης με το μαλλακτικο το ενα εξουδετερωνει το αλλο

κ ετσι τα ρουχα μετα δεν μυριζουν....οποτε το απορρυπαντικο

πλυντηριου δεν πρεπει να εχει πολυ δυνατη μυρωδια

για να επικρατησει η μυρωδια του μαλακτικου..τωρα κατα

ποσο ειναι σωστο...δεν ξερω... :roll:

Link to comment
Share on other sites

Λέω να τα πάρω όοολα όσα προτείνεται να τα βάλω σε ένα μπιτόνι και να πλένω, δεν μπορεί! κάτι θα μείνει.

Πάω στο ΣΜ ανοίγω τα μπουκάλια τα μυρίζω, αγοράζω, πλένω ΤΙΠΟΤΑ! Θέλω το μοντέλο του πλυντηρίου SIEMENS της συννυφάδας, καθώς και το μαλακτικό που χρησιμοποιεί! ΣΟΦΙΑ Τ δενμου δίνεις το τηλέφωνο της :lol: Ναι! Είμαι διατεθειμένη να αλλάξω πληντύριο αν είναι να μυρίζουν τα ρούχα μου! Θέλω να μυρίζουν!!! Κλαψ-κλάψ!!! Είναι σοβαρό το θέμα μην γελάτε!!! :(:(:(:(:(:(:(:(:(:(

Love me or Hate me!

I'm still gonna shine!

Link to comment
Share on other sites

Τα δικα μου δεν ρουχα δεν μπορω να τα μυρισω και εχω δοκιμασει απειρα μαλλακτικα(τωρα εχω το Quanto Ελληνικα νησια),ολοι οι υπολοιποι ομως μπορουν να καταλαβουν την μυρωδια τους

Πιστευω οτι εμεις μυριζουμε των αλλων τα ρουχα αλλα οχι τα δικα μας :D

4

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πάντως πως παίζει ρόλο και το νερό, αν είναι πολύ σκληρό ή όχι.

Επίσης το απορρυπαντικό και όπως σου είπαν να το βάζεις προς το τέλος γιατί αρκετά πλυντήρια το παίρνουν νωρίτερα επειδή τρέχει πολύ το νερό.

Link to comment
Share on other sites

Hmm δεν συμφέρει τότε.. Α το πλυντήριο της μαμάς μου παρατήρησε ότι μόλις έβαζε το μαλακτικό έφυγε στον κάδο, έτσι την ώρα που έπρεπε να τραβήξει μαλακτικό δεν υπήρχε.. Μήπως παθαίνει και το δικό σου πλυντήριο κάτι τέτοιο??

 

Επίσης νομίζω αν κατάλαβα καλά την διαφήμηση βγήκαν κατι ταμπλέτες μαλακτικού που τις έβαζες στον κάδο.. Μπορει και να κάνω λάθος.. νομιζω της μασσαλιας..κάτι τέτοιο..

Link to comment
Share on other sites

Το πλυντηριο της πληροφοριακα ειναι SIEMENS...

 

Αα, παίζει αλήθεια αυτό; Έχω Siemens και μυρίζουν τα ρούχα συνέχεια και πολύ έντονα. Όσο ήμουν έγκυος δεν έβαζα μαλακτικό γιατί με ενοχλούσε απίστευτα. Αλλά γιατί να γίνεται αυτό μόνο σ' αυτή τη μάρκα πλυντηρίου;

PhC7p3.pngXCt8p2.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...