Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

Για να μην λερώνουν ποτέ οι πλακες τις τοστιερας εγω ακολουθω ενα tip που μου ειπε μια φίλη και απο τοτε πραγματικά σώθηκα. Βάζω αντικολλητικό αλουμινόχαρτο και ουσιαστικά καλυπτω τα τοστ απο την πάνω και κάτω πλευρα. Ψηνονται τελεια και η τοστιερα δεν χρειαζεται καθολου καθάρισμα.

 

Σας φιλώ

 

 

Και εγώ αυτό κάνω ή βάζω αντικολλητικό χαρτί....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Διαφημίσεις


κοριτσια βοηθεια κ παλι!!το πλαστικο απο το γιο γιο που βαζουμε στη λεκανη,δεν καθαριζει απο κατω με τιποτα!(ξερετε πως κανουν τσισα τα αγορακια)καποια βοηθεια?

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

κοριτσια βοηθεια κ παλι!!το πλαστικο απο το γιο γιο που βαζουμε στη λεκανη,δεν καθαριζει απο κατω με τιποτα!(ξερετε πως κανουν τσισα τα αγορακια)καποια βοηθεια?

 

Καλησπέρα! θα βάλεις παχύρευστη χλωρίνη και θα την αφήσεις να σταθεί λίγο επάνω στο καθισματάκι. Μετά φυσικά θα το ξεπλύνεις καλά. Θα γίνει σαν καινούριο.:wink:

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...
Για να μην λερώνουν ποτέ οι πλακες τις τοστιερας εγω ακολουθω ενα tip που μου ειπε μια φίλη και απο τοτε πραγματικά σώθηκα. Βάζω αντικολλητικό αλουμινόχαρτο και ουσιαστικά καλυπτω τα τοστ απο την πάνω και κάτω πλευρα. Ψηνονται τελεια και η τοστιερα δεν χρειαζεται καθολου καθάρισμα.

 

Σας φιλώ

 

Δεν είναι ανθυγιεινο το αλουμινόχαρτο?

1.12.2008- Αντίκρυσα το φως της ζωής μου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...

καλημερα, θα ηθελα τη βοηθεια σας απο το σπιτι μας λυπαμαι για αρκετο χρονικο διαστημα κ διαπιστοσαμε οτι το ψυγειο ειχε μεινη ανοιχτο(σφυριζε) μαρκα ARISTON εχει 3 λαμπακια τα οποια αναβωσβηνουν κανονικα πρεπει να ειναι σταθερα ηταν ενα κιτρινο, πρασινο κ κοκκινο

το κοκκικο εχει γινει κιτρινο τι σημαινη???

μετα απο τοσο καιρο ξεπαγωσαν ολα τα τροφιμα φυσικα τα πεταξα στο ψυγειο εγινε η αποψυξη απο μονο του

το προβλημα ειναι οτι μυριζουν τα συρταρια της καταψυξης τα καθαρησα με χλωρινη, ξυδι αλλα τιποτα

μηπως γνωριζετε τι να βαλω για να ξεμυρισουν?? και αν γνωριζετε τη μαρκα σε σχεση με τα λαμπακια

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θα ήθελα και εγώ τη συμβουλή σας: οι πάτοι απο τις κατσαρόλες μου είναι χάλια!Πώς μπορώ να τις καθαρίσω; Το ίδιο συμβαίνει και με τους πάτους απο τα ταψιά...

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα και εγώ τη συμβουλή σας: οι πάτοι απο τις κατσαρόλες μου είναι χάλια!Πώς μπορώ να τις καθαρίσω; Το ίδιο συμβαίνει και με τους πάτους απο τα ταψιά...

 

 

ριχνεις μέσα κοκα κόλα μέχρι να καλυφθουνε και το αφηνεις 1-2 μέρες μετά βράζει λίγο και με λίγο τρίψιμο γινονται λαμπικο..

Link to comment
Share on other sites

ριχνεις μέσα κοκα κόλα μέχρι να καλυφθουνε και το αφηνεις 1-2 μέρες μετά βράζει λίγο και με λίγο τρίψιμο γινονται λαμπικο..

 

το ίδιο και για τα μπρίκια που κολλάει το γάλα;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ριχνεις μέσα κοκα κόλα μέχρι να καλυφθουνε και το αφηνεις 1-2 μέρες μετά βράζει λίγο και με λίγο τρίψιμο γινονται λαμπικο..

 

Εννοώ την κάτω μεριά των πάτων, αυτή που ακουμπάει στο μάτι της κουζίνας...

Αλήθεια με την coca cola καθαρίζουν; Παναγιά μου τι πίνω κάθε μέρα;(έχω τρελή εξάρτηση απο το συγκεκριμένο ποτό...και απο ότι κατάλαβα καθαριστικό!!!!)

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ την κάτω μεριά των πάτων, αυτή που ακουμπάει στο μάτι της κουζίνας...

Αλήθεια με την coca cola καθαρίζουν; Παναγιά μου τι πίνω κάθε μέρα;(έχω τρελή εξάρτηση απο το συγκεκριμένο ποτό...και απο ότι κατάλαβα καθαριστικό!!!!)

 

πολύ γέλασα!!!!!!!!!!:P:p:p:p:p:p:p:p

Link to comment
Share on other sites

Εννοώ την κάτω μεριά των πάτων, αυτή που ακουμπάει στο μάτι της κουζίνας...

Αλήθεια με την coca cola καθαρίζουν; Παναγιά μου τι πίνω κάθε μέρα;(έχω τρελή εξάρτηση απο το συγκεκριμένο ποτό...και απο ότι κατάλαβα καθαριστικό!!!!)

 

ναι το ίδιο θα κάνεις.. απλά θα βάλεις την κοκα κολα σε μια πιο μεγάλη κατσαρόλα και θα βάλεις μέσα αυτό που θες να καθαρίσεις.....

θα αστράψουν...

και εγώ την ιδια εξάρτηση είχα αλλά μετά απο ένα σωρο πειράματα που έκανα την σταμάτησα λόγω ότι φοβηκα για το έλκος που έχω...

Link to comment
Share on other sites

Για να μην λερώνουν ποτέ οι πλακες τις τοστιερας εγω ακολουθω ενα tip που μου ειπε μια φίλη και απο τοτε πραγματικά σώθηκα. Βάζω αντικολλητικό αλουμινόχαρτο και ουσιαστικά καλυπτω τα τοστ απο την πάνω και κάτω πλευρα. Ψηνονται τελεια και η τοστιερα δεν χρειαζεται καθολου καθάρισμα.

 

Σας φιλώ

Πολύ χρήσιμο tip! Θα το δοκιμάσω σήμερα κιόλας! Thanks! :)

flags_0
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ναι το ίδιο θα κάνεις.. απλά θα βάλεις την κοκα κολα σε μια πιο μεγάλη κατσαρόλα και θα βάλεις μέσα αυτό που θες να καθαρίσεις.....

θα αστράψουν...

και εγώ την ιδια εξάρτηση είχα αλλά μετά απο ένα σωρο πειράματα που έκανα την σταμάτησα λόγω ότι φοβηκα για το έλκος που έχω...

 

Σε ευχαριστώ πολύ!!!!Θα το δοκιμάσω!

EVvep3.png6SUnp3.png

 

 

Αγάπες μου σας λατρεύω!

30.06.2011: Το αδελφάκι σας, το αστεράκι μου, πήγε στον ουρανό πριν ακόμα γεννηθεί...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...
  • 4 εβδομάδες μετά...

Kαλησπερα

 

Εχω στο σαλονι κατι μοκετες που αν και παλιες ειναι σε καλη κατασταση .Αν και οι μοκετες γενικα ειναι πολυ φθηνες, ποσο μαλλον τωρα , δεν θελω να τις αλλαξω γιατι ταιριαζουν χρωματικα πολυ με το υπολοιπο σαλονι.Αυτο που θελω να ρωτησω ειναι αν μπορω να κατι με τα τελειωματα τους.Να μου ραψουν, προσθεσουν κατι να δειχνουν πιο μπαμπατσικες , πιο ''χαλι''.

 

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 χρόνια μετά...
On 5/5/2008 at 4:12 ΜΜ, Angiek είπε:

Είναι βέβαιο πως αυτό το πράγμα που περιγράφετε είναι σκώρος? Διότι ο σκώρος τρέφεται με μάλλινα και εμφανίζεται στα ρούχα και τα χαλιά, όχι στην κουζίνα. Εμένα μια φορά στο ντουλάπι με τα ζυμαρικά είχε χαλάσει ένα πακέτο σιμιγδάλι (που βρέθηκε εκεί ποιος ξέρει, εγώ πάντως αγνοούσα την ύπαρξή του) και γέμισε το σακουλάκι αυτό και το ντουλάπι μικρά σκουληκάκια τα οποία μεταλλάσονταν σε πεταλουδίτσες σαν αυτές που περιγράφεις, οι οποίες όταν τις σκότωνα γίνονταν καφέ σκόνη. Τι έκανα? Άδειασα και πέταξα τα πάντα από το ντουλάπι, ακόμη και προιόντα που έληγαν μετά πέντε χρόνια, το άφησα καμιά εβδομάδα άδειο και ανοιχτό να αεριστεί και σκότωσα με όποιον τρόπο μπορούσα τις πεταλούδες που πετούσαν ήδη. Δεν ξαναεμφανίστηκε τίποτα. Μάλλον λοιπόν πρέπει να βρεις την εστία τους και να την εξοντώσεις. Αλλά επαναλαμβάνω την ερώτηση - αμφιβολία: ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΣΚΩΡΟΣ??????

@Nionios007  δες εδώ 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...