Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

Δυστυχώς αν δεν το πλύνεις αμέσως το ρούχο, τα φρούτα δεν βγαίνουν με τίποτα. Μου είχαν χαλάσει έτσι πόσες φορμίτσες. Καλύτερα να του βάζεις τις σαλιάρες που είναι σαν μπλουζάκια ή κάτι πρόχειρο όταν το ταίζεις φρουτόκρεμα.

 

Α τόσο καλά....:( Θα το έχω υπόψιν μου,ευχαριστώ!!

n0tup2.png και θηλάζουμε!!!:D

 

06.02.2011 Ήρθες καρδιά μου...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


να ρωτήσω βρε κορίτσια κάτι;πόσο συχνά κάνετε απόψυξη;1 φορά το μήνα π.χ.;όταν πιάσει πολύ πάγο η κατάψυξη;πόσο συχνά πρέπει να κάνουμε απόψυξη;

 

Εγω δυο χρονια που το εχω δεν εκανα ουτε μια φορα ειναι no frost πραγματικα με εσωσε αυτο. Της πεθερας μου ομως πιανει συνεχεια παγο συνεχεια ομως.Δεν νομιζω οτι παθαινουν κατι απο την αποψυξη αλλα ταλαιπωρια.

ky1Ap2.png?YVrPElRM
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
κοριτισια ξερετε πωε βγαινει ο λεκες απο μαλακτικο ρουχων;; εβαλα πλυντιριο και βρηκα σε 2 ρουχα λεκε απο μαλακτικο..πως θα το βγαλω;;

 

πως είναι ο λεκές απο μαλακτικό? Εμένα μου έχει συμβεί 2-3 φορές να βγουν στα ρούχα των παιδιών κάτι λεκέδες (σαν σκουριά φαντάσου ή πως αφήνει η φρουτόκρεμα αν ξεραθεί πάνω στο ρούχο) κυρίως σε κάτι φανελάκια τα οποία δεν είχαν κανέναν λεκέ προηγουμένως. Δεν έχω βρει μέχρι τώρα απο τι προήλθαν. Αν τα δικά σου είναι έτσι δεν θα βγουν με τίποτα, εγώ απο τα νεύρα μου μέχρι και χλωρίνη τους έβαλα και δεν έφυγαν!

Link to comment
Share on other sites

πως είναι ο λεκές απο μαλακτικό? Εμένα μου έχει συμβεί 2-3 φορές να βγουν στα ρούχα των παιδιών κάτι λεκέδες (σαν σκουριά φαντάσου ή πως αφήνει η φρουτόκρεμα αν ξεραθεί πάνω στο ρούχο) κυρίως σε κάτι φανελάκια τα οποία δεν είχαν κανέναν λεκέ προηγουμένως. Δεν έχω βρει μέχρι τώρα απο τι προήλθαν. Αν τα δικά σου είναι έτσι δεν θα βγουν με τίποτα, εγώ απο τα νεύρα μου μέχρι και χλωρίνη τους έβαλα και δεν έφυγαν!

ειναι φολες γκρι γεματο τα ρουχα...απο το μαλακτικο ειναι δυστυχως...να σκασω μου ρχεται!!!!!!!!!! αμαν πια!!!!!!! σ'ευχαριστω για την απαντηση σου!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλημέρα σας παιδιά!Ζητώ τη βοηθειά σας!

Πέρσι έκαναν φωλιά σκαθάρια μέσα στο σπίτι .Πέταξα τη φωλιά άλλα εξαπλώθηκαν & εναπόθεσαν τα αβγα τους παντού.Φέτος τέλη Μαίου έκαναν την επανεμφανισή τους.Έχω κάνει απολύμανση αλλά οτι αβγό σκάει φαίνεται σαν να μην επηρεάζεται.Δεν έχω φυτά στη βεράντα.Μόνο κάποια περιστέρια που πηγαίνουν στην πέργκολα.Σας παρακαλώ περιμένω μια απάντηση έστω στο τι φάρμακο μπορώ να χρησιμοποιώ μόνη μου & πόσο συχνά!Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κορίτσια ξέρει καμμια

1. πως βγαίνει το μελάνι, έγραψε η κόρη μου με στυλό, από λευκή λάκα?????

2. πως βγαίνουν οι δακτυλιές από βεγκε ντουλάπια της κουζίνας?????

3. τελευταίο και πιο εκνευριστικό .....βάλαμε ψευδοροφή στο μπάνιο ΄και οι "επαγγελματίες" δεν είχαν κλείσει το καπάκι της τουαλέτας με αποτέλεσμα να πέσει σοβας και γύψος, έγινε στόκος με αποτέλεσμα να έχει πιάσει πουρί και να μη φεύγει με ΤΙΠΟΤΑ!!!!! ....καμια ιδέα????

Σας ευχαριστώ...

bMZ0p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Βρε κορίτσια ξέρει καμμια

1. πως βγαίνει το μελάνι, έγραψε η κόρη μου με στυλό, από λευκή λάκα????? κι εμένα με ενδιαφέρει, αφού πήγα να το καθαρίσω με το σφουγγαράκι και έκανα σημάδι.... Φοβάμαι ότι και με οινόπνευμα ή ασετόν,πάλι σημάδι θα αφήσει...Αν ξέρει κάποια ας μας πει...

2. πως βγαίνουν οι δακτυλιές από βεγκε ντουλάπια της κουζίνας????? Όλες τις δαχτυλιές απο τα βέγκε έπιπλα μου, τις καθαρίζω με απορρυπαντικό γενικής χρήσης ή με υγρό για τα πιάτα.

3. τελευταίο και πιο εκνευριστικό .....βάλαμε ψευδοροφή στο μπάνιο ΄και οι "επαγγελματίες" δεν είχαν κλείσει το καπάκι της τουαλέτας με αποτέλεσμα να πέσει σοβας και γύψος, έγινε στόκος με αποτέλεσμα να έχει πιάσει πουρί και να μη φεύγει με ΤΙΠΟΤΑ!!!!! ....καμια ιδέα???? Πάρε μια σπάτουλα ή μια ξύστρα απο κατάστημα με χρώματα-σιδηρικά και ξύστο να φύγει. Με καθαριστικά μην περιμένεις....

Σας ευχαριστώ...

 

:-D...

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Μπορώ να σε βοηθήσω ίσως στο δεύτερο. Εγώ έχω εργολαβική κουζίνα αλλά όχι βέγκε πιο ανοιχτοχρωμη. Μέχρι πρότεινως ήταν μέσα στη δαχτυλιά. Είχα δοκιμάσει νερό, άζαξ και άλλα. Τελικά μια φίλη μου είπε..υγρό καθαριστικό για τα πλακάκια, οποιοδήποτε διαλυμένο σε μια λεκανίτσα με νερό και τα περνάς με μαλακό πανάκι (κάτι πανάκια με μικροίνες που πουλάνε στα τζάμπο). Σώθηκα..δεν ξέρω αν είναι το καθαριστικό ή το πανάκι ή ο συνδιασμός...

Link to comment
Share on other sites

Α!!!! ξέχασα!!!!!! Έχω κι εγώ απορία...σκουριά από τα ρούχα πως βγαίνει??? Δεν θέλω κάτι ισχυρά καθαριστικά γιατί πρόκειται για το ολόλευκο μπουρνουζάκι του μωρού που το άπλωσα στην απλώστρα και κάπου είχε ξεφλουδίσει το χρώμα και μου γέμισε σκουριά......

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Α!!!! ξέχασα!!!!!! Έχω κι εγώ απορία...σκουριά από τα ρούχα πως βγαίνει??? Δεν θέλω κάτι ισχυρά καθαριστικά γιατί πρόκειται για το ολόλευκο μπουρνουζάκι του μωρού που το άπλωσα στην απλώστρα και κάπου είχε ξεφλουδίσει το χρώμα και μου γέμισε σκουριά......

 

Υπάρχει ένα καθαριστικό (διαβολάκος του λεκέ) που είναι για σκουριά. Δεν το έχω χρησιμοποιήσει, αλλά δεν χάνεις τίποτα να το δοκιμάσεις. Πάντως, ένα σεντόνι μας που είχε λερωθεί απο σκουριά, δεν καθάριζε με τίποτα...

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΕΣ ΚΑΙ ΟΛΟΥΣ!!ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΤΗ ΒΟΗΘΕΙΑ ΣΑΣ,ΑΝ ΞΕΡΕΤΕ ΒΕΒΑΙΑ...ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΣΗΜΕΡΑ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΥΠΟΛΕΙΜΜΑΤΑ ΜΠΟΓΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗ ΜΑΣΚΑ ΤΟΥ ΤΖΑΚΙΟΥ ΜΑΣ ΚΑΙ ΕΚΑΝΑ ΓΡΑΤΖΟΥΝΙΕΣ..ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΚΑΝΩ ΝΑ ΣΩΣΩ ΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ????

Link to comment
Share on other sites

Επειδή σώθηκα από μια συμβουλή τη μοιράζομαι μαζί σας!

Είχαν κολλήσει τσίχλα στην οροφή του αυτοκινήτου. Λοιπόν, αφήνεις λίγα λεπτά 5-6 επάνω της ένα παγάκι και μετά την σπρώχνεις ελαφρά με ένα ξυλάκι και... φεύγει ως δια μαγείας, ολόκληρη!!!:wink:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Μπορεί να είναι παλιό αλλα εγώ το έμαθα πρόσφατα και ενθουσιάστηκα :)

 

Λαδακι baby oil τζονσον για όλες τις επιφάνειες ινοξ. Απο χερούλια πόρτας μέχρι τον αποροφητήρα μου και την πόρτα της κουζίνας μου έκανα και έγιναν όλα τέλεια!

Link to comment
Share on other sites

Α!!!! ξέχασα!!!!!! Έχω κι εγώ απορία...σκουριά από τα ρούχα πως βγαίνει??? Δεν θέλω κάτι ισχυρά καθαριστικά γιατί πρόκειται για το ολόλευκο μπουρνουζάκι του μωρού που το άπλωσα στην απλώστρα και κάπου είχε ξεφλουδίσει το χρώμα και μου γέμισε σκουριά......

βαζεις λιγο λεμονι τοπικα και αλατι και το αφηνεις στον ηλιο..μετα το πλενεις κανονικα

Link to comment
Share on other sites

βαζεις λιγο λεμονι τοπικα και αλατι και το αφηνεις στον ηλιο..μετα το πλενεις κανονικα

 

εγω το εκανα και δεν εγινε τιποτα.....:oops::oops::oops:

σε μια λευκη φουστα μου.....σνιφ!!!!

apHGp3.png
Link to comment
Share on other sites

Θα πας στο φαρμακείο και θα ζητήσεις ένα μπουκαλάκι rupido (ή κάπως έτσι) για τη σκουριά. Θα βάλεις επάνω πρώτα σε μία γωνίτσα που δεν φαίνεται για να δοκιμάσεις και μετά βάζεις επάνω στη σκουριά το αφήνεις λίγο και μετά το ξεπλένεις. Αν δεν έχει φύγει με τη μία το ξανακάνεις μετά από λίγο. Το ξέρω γιατί οι γονείς μου είχαν καθαριστήριο και έτσι έβγαζαν τη σκουριά από τα ρούχα που τους έφερναν και είχε πάντα αποτέλεσμα.

439056rvbdehj1y0.gif

Τα παιδάκια μου είναι όλη μου η ζωή!!!

Link to comment
Share on other sites

προχθές καθάρισα το ψυγείο διαλύοντας σόδα μαγειρική σε ζεστό νερό και το πέρασα όλο μ'ενα πανάκι βουτηγμένο στο διάλυμα...διαλύει πλήρως τις οσμές

θα ήθελα να ρωτήσω αν μπορώ να κάνω το ίδιο και με ξύδι για όλες τις επιφάνειες της κουζίνας...

επίσης στο νεροχύτη που είναι εμαγιέ κι ολόλευκος ψεκάζω με χλωρίνη σε σπρέυ κι αφήνω για κάνα 20λεπτο να δράσει,γίνεται καινούργιος...γνωρίζετε αν θα μπορούσα να κάνω το ίδιο με λεμόνι π.χ;

io6Qp3.png

g3BCp2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...