Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Που τις βρίσκουμε αυτές???

 

Το έψαχνα και εγώ αυτό το διχτάκι την προηγούμενη εβδομάδα και τελικά

το βρήκα στο πράκτικερ.Η συσκευασία είχε 2 διχτάκια,το ένα μεγαλύτερο απο το

άλλο και κοστίζει γύρω στα 5 ευρώ.

Link to comment
Share on other sites

Koρίτσια υπάρχουν κάτι δίχτυνες θήκες για ακριβώς αυτό το λόγο!

Βάζεις μέσα τις κάλτσες και γενικά ότι μικρό θέλετε να πλύνετε

και δεν χάνονται! ;)

Επίσης αυτές οι υπέροχες θήκες χρησιμεύουν και για πλύσιμο των ευπαθή εσωρούχων ή ρούχων : σουτιέν, ρούχα με στρας, πέτρες και τα λοιπά. Δεν παθαίνουν τίποτα τα ρούχα. Πραγματικά έχω σωθεί από το πλύσιμο στο χέρι.

Άλλο ένα κολπάκι για τις κάλτσες είναι να τις δένεται μεταξύ τους - το κάθε ζευγάρι- με ένα κόμπο στην μέση.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά βρε κορίτσια .. με αυτά τα διχτάκια, τα ρούχα δεν απλώνονται να περάσει το νερό καλά καλά μέσα στις ίνες .. δεν ξέρω .. εγώ στο μαγαζί όποτε τα χρησιμοποιώ για να αποφύγω τυχόν ζημιές σε ευαίσθητα ρούχα νιώθω ότι δεν πλένονται σωστά ..

για τις κάλτσες έχω βρεί ένα σούπερ κόλπο .. τις ράβω μεταξύ τους με 3 βελονιές και 2πλή κλωστή ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΧΑΝΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .. ;)

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά βρε κορίτσια .. με αυτά τα διχτάκια, τα ρούχα δεν απλώνονται να περάσει το νερό καλά καλά μέσα στις ίνες .. δεν ξέρω .. εγώ στο μαγαζί όποτε τα χρησιμοποιώ για να αποφύγω τυχόν ζημιές σε ευαίσθητα ρούχα νιώθω ότι δεν πλένονται σωστά ..

για τις κάλτσες έχω βρεί ένα σούπερ κόλπο .. τις ράβω μεταξύ τους με 3 βελονιές και 2πλή κλωστή ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΧΑΝΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .. ;)

Εμένα πάλι μια χαρά πλένονται. Δεν το τιγκάρω κιόλας το πλυντήριο για να μπορούν να τρίβονται μεταξύ τους τα ρούχα. Τέσσερα χρόνια που τις χρησιμοποιώ τώρα δεν έχει χρειαστεί να επαναλάβω πλύση, καθαρίζουν με την πρώτη φορά.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πώς να καθαρίζω την κεραμική μου;

Βάζω αυτό το ειδικό απορρυπαντικό (δε θυμάμαι και πώς το λένε), ένα μπλε είναι, αλλά όταν το σκουπίζω με το vittex δε μου γυαλίζει! Αφήνει μια θαμπάδα..

Any help;;;;;

iyuNp3.png4hNCp3.png
Link to comment
Share on other sites

ναι αλλά βρε κορίτσια .. με αυτά τα διχτάκια, τα ρούχα δεν απλώνονται να περάσει το νερό καλά καλά μέσα στις ίνες .. δεν ξέρω .. εγώ στο μαγαζί όποτε τα χρησιμοποιώ για να αποφύγω τυχόν ζημιές σε ευαίσθητα ρούχα νιώθω ότι δεν πλένονται σωστά ..

για τις κάλτσες έχω βρεί ένα σούπερ κόλπο .. τις ράβω μεταξύ τους με 3 βελονιές και 2πλή κλωστή ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΧΑΝΩ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! .. ;)

εχμμμ ............υπάρχουν και ειδικά προϊόντα στην αγορά σαν και αυτό http://www.aldi-greece.gr/gr/html/offers/58_16652.htm?WT.ac=Banner-without-Alt-Tag&WT.z_src=banner (καλά το aldi δεν υπάρχει πλέον) που μπορείς και να τα απλώσεις στο σκοινί χωρίς μανταλάκι

Παρόμοια είχα αγοράσει από το χόντο από τότε δεν ξαναέχασα κάλτσα και δεν έψαχνα το ταίρι της α.....και φυσικά γλίτωσα τα πολλά μανταλάκια, 2 -2 οι κάλτσες βαρεμάρα ..... :D:D

Link to comment
Share on other sites

κοριτσια να ρωτησω οσες εχετε inox ηλεκτρικα στη κουζινα πως τα διατηρειτε ομορφα δηλ να λαμπουν.εγω εχω θεμα συνεχεια ειναι καπως τωρα συγκεκριμενα χαλια:?

μια λυση που ειχα βρει ηταν καλο καθαρισμα με ενα απο το σ.μαρκετ και μετα με βαμβακι και λαδακι αυτο που εχουμε και για τα μωρα.αλλα πολυ λαδιλα και μετα απο μερες σα να γλιστραγε και εκανε γραμμες.:-(

Link to comment
Share on other sites

ειχα παρει τα παντα απο απορρυπαντικα ειδικα για inox και τιποτα, μεχρι που ενας φιλος που δουλευει σε μεγαλη αλυσιδα που πουλαει ηλεκτρικα, και εχει καθε βραδυ να καθαρισει 30 ψυγεια και οχι ενα, μου ειπε για το λαδακι το παιδικο....βρηκα τη σωτηρια μου....απλα θελει πολυ λιγο, σταγονιτσες....αλλιως λαδωνει πολυ και τρεχει....και εννοειται πανω σε πανακι οχι απ ευθειας...

Link to comment
Share on other sites

ειχα παρει τα παντα απο απορρυπαντικα ειδικα για inox και τιποτα, μεχρι που ενας φιλος που δουλευει σε μεγαλη αλυσιδα που πουλαει ηλεκτρικα, και εχει καθε βραδυ να καθαρισει 30 ψυγεια και οχι ενα, μου ειπε για το λαδακι το παιδικο....βρηκα τη σωτηρια μου....απλα θελει πολυ λιγο, σταγονιτσες....αλλιως λαδωνει πολυ και τρεχει....και εννοειται πανω σε πανακι οχι απ ευθειας...

 

θα το δοκιμασω σε πανακι ισως να εβαλα αρκετο και να φταιει και το βαμβακι.ευχαριστω παντως:D

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

κοριτσια να ρωτησω οσες εχετε inox ηλεκτρικα στη κουζινα πως τα διατηρειτε ομορφα δηλ να λαμπουν.εγω εχω θεμα συνεχεια ειναι καπως τωρα συγκεκριμενα χαλια:?

μια λυση που ειχα βρει ηταν καλο καθαρισμα με ενα απο το σ.μαρκετ και μετα με βαμβακι και λαδακι αυτο που εχουμε και για τα μωρα.αλλα πολυ λαδιλα και μετα απο μερες σα να γλιστραγε και εκανε γραμμες.:-(

 

Δυστυχώς το λαδάκι κάνει τα inox να γυαλίζουν, όχι όμως να καθαρίζουν. Χρησιμοποιούσα λαδακι για περίπου 1 χρόνο, μετά όμως παρατήρησα, οτι η βρωμιά,σκόνες κλπ κολλούσαν στο λαδάκι και μετά ήταν αδύνατο να καθαρίσω. Αγόρασα τουλάχιστον 10 προϊόντα, τα οποία όμως δεν καθάριζαν το ψυγείο, ήταν καλά μόνο για το νεροχύτη ή για να καθαρίζω από εξω τις κατσαρόλες. Κατέληξα να το καλύψω όλο με μαγνητάκια. Πριν απο περίπου 1 μήνα μπήκα σε ένα κατάστημα με καθαριστικά και αγόρασα 2 προϊόντα για inox της εταιρείας combimat. Έκαναν 5 ευρώ το ένα συσκευασία περίπου μισού λίτρου. Το ένα για το καθάρισμα του ψυγείου και το άλλο για το γυάλισμα. Περιττό να σου πω οτι δεν πίστευα στα μάτια μου οτι μπορεί να καθαρίσει αυτό το ψυγείο.

Link to comment
Share on other sites

ECOLAB Chromol !!!!!!!

αυτό το λαδάκι το είχε μέσα το ψυγείο μου (Liebherr)

ecolab-chromol-50-ml.gif

ομολογώ ότι τα κάνει σαν καινούργια!!!!!

περνάω όλες μου τις inox συσκευές με ένα βαμβάκι ποτισμένο με αυτό το λάδι και μετά τις γυαλίζω με ένα μαλακό πανάκι και γίνονται αστραφτερές!! δεν κολάει χνούδι επάνω γιατί μαζεύω το πολύ λάδι ..

μαλακώνει και τα σημάδια απο τους μαγνήτες ..

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Που τις βρίσκουμε αυτές???Και κάτι άλλο,τις προάλλες έβαλα να βράσω πατατούλες και χτύπησε το τηλέφωνο και τις ξέχασα με αποτέλεσμα να εξατμιστεί όλο το νερό και να κολλήσουν οι πατάτες στον πάτο της κατσαρόλας!:shock: Φαντάζεστε το θέαμα...Τώρα μπορώ να καθαρίσω τον πάτο τις κατσαρόλας ή είναι για πέταμα???

 

την κατσαρολα σου μπορεις να την καθαρισεις με σφουγγαρακι ατσαλινο-ανοξειδωτο,η τα σγουρα μεταλλικα σφουγγαρακια.

και φυσικα δεν θα πεταξεις την κατσαρολα σου!υπαρχει προβλημα χωρις λυση??;)

 

 

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλά καθαρίζουν οι κεραμικές και με το cif το ζαπουνίζεις το περνάς με το vitex και ειναι σαν καινούργια.

Και ενα αλλο κολπο για τα ανοξείδωτα, π.χ ψυγείο καθαρίζει και γυαλιζει με ρολλυ. (τι σκόνη λέω).

Οταν ο ανθρωπος κάνει σχέδια η μοιρα κουνάει το κεφάλι και γελάει.........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ECOLAB Chromol !!!!!!!

αυτό το λαδάκι το είχε μέσα το ψυγείο μου (Liebherr)

ecolab-chromol-50-ml.gif

ομολογώ ότι τα κάνει σαν καινούργια!!!!!

περνάω όλες μου τις inox συσκευές με ένα βαμβάκι ποτισμένο με αυτό το λάδι και μετά τις γυαλίζω με ένα μαλακό πανάκι και γίνονται αστραφτερές!! δεν κολάει χνούδι επάνω γιατί μαζεύω το πολύ λάδι ..

μαλακώνει και τα σημάδια απο τους μαγνήτες ..

 

Πραγματικό εκπλητικό αυτό το λαδάκι! Το είχε και το δικό μου το ψυγείο είναι πολύ μικρό περίπου 50 μλ αν θυμάμαι καλά και το έχω ακόμα.(τον Ιουλίου του 09 το πήρα). Τα γυαλίζει, τα καθαρίζει τα αστράφτει όλα και χρειάζεται παρα μόνο λίγες σταγόνες. Και το σημαντικότερο τα κρατάει καθαρά και γυαλισμένα για πολύ πολύ καιρό.

O5X4p2.png 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!

Αν μπορείτε βοηθήστε την άσχετη νοικοκυρά: σε ένα πλυντήριο 7Kg, πόσα ρούχα βάζουμε? Νομίζω το μπλόκαρα το δικό μου. Μια διπλή παπλωματοθήκη, σεντόνι και μαξιλαροθήκες πόσο ζυγίζουνε?

Link to comment
Share on other sites

Αν η παπλωματοθήκη ήταν χωρίς το πάπλωμα :) , αποκλείεται αυτά που λες να ζυγίζουν πάνω από 7 κιλά. Εγώ γενικά ακολουθώ τον εξής κανόνα (γιατί δε γίνεται να ζυγίζουμε κάθε φορά τα ρούχα): γεμίζω τον κάδο μέχρι το σημείο που τα ρούχα δεν πιέζονται, δηλαδή δεν τα σπρώχνω για να μπουν κι άλλα. Σε περίπτωση που έχω αρκετές πετσέτες που απορροφούν πολύ νερό, αφήνω και λίγο περιθώριο για να μη βαρύνουν πολύ και ζορίζεται το μοτέρ.

 

Τώρα θα κάνω μία ερώτηση που ίσως είναι χαζή, αλλά εγώ την έχω πατήσει μερικές φορές. Το νερό το έχεις ανοίξει? Αν είναι κλειστή η βάνα του νερού μπλοκάρει για να μη χαλάσει.

5k3tp2.png
Link to comment
Share on other sites

Χαχαχαχαχααααααα, καλά κάνεις χρύσα μου και ρωτάς, γιατί καμιά φορά από τα απλά και τα χαζά την πατάμε! Ωστόσο ναι ήταν ανοικτό, και ναι η παπλωματοθήκη ήταν χωρίς το πάπλωμα! Το πλυντήριο είχε ξεκινήσει να πλένει, και σταμάτησε με τα νερά μέσα, έκανε κι έναν περίεργο θόρυβο, σαν να ζοριζόταν ένα πράμα. Έβγαλα κι εγώ τα ρούχα, τα έβαλα ένα ένα μετά για άντληση και ξέβγαλμα και μετά τα ξαναέπλυνα σε 2 δόσεις από την αρχή. Ξέχασα να αναφέρω και μια μεγάλη πετσέτα, ίσως αυτή να μας έκανε τη ζημιά!

Thanks πάντως, ώς παθούσα τη μέθοδό σου ακολουθώ κι εγώ τώρα, να είναι άνετα τα ρούχα και όσα είναι...

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι καιγω... αυριο λεω να στολισουμε μια που εχει και ο αντρας ρεπο να το κανουμε ολοι μαζι οικογενειακα. Λοιπον εχω κατι στολιδια που ειναι χνουδωτα. κατι λουλουδια ακομα καικανα δυο μπαλες. πως τα καθαριζουμε αυτα?

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρες!

Αν μπορείτε βοηθήστε την άσχετη νοικοκυρά: σε ένα πλυντήριο 7Kg, πόσα ρούχα βάζουμε? Νομίζω το μπλόκαρα το δικό μου. Μια διπλή παπλωματοθήκη, σεντόνι και μαξιλαροθήκες πόσο ζυγίζουνε?

Πανω σε αυτο να πω μια συμβουλη παλια της μαμας. μουχε πει πως παντα τα ρουχα ναναι κανονικα μεσα και οχι νατα σπρωχνουμε να μπουν οπως ειπε καιμια αλλη κοπελα. επισης το κολπο της μαμας ειναι: αφου βαλουμε τα ρουχα και πιστευουμε οτι τοχουμε φουλαρει το πλυντηριο να το δουμε με το χερι μας κανοντας το εξης.να βαλουμε την παλαμη μας ανοιχτη και ορθια πανω στα ρουχα.αν ειναι οκ το κενο τοτε ολα καλα. αν δε χωραει το χερι μας τοτε ειναι πολυ γεματο.

1-2-3MPOMPIRES!!!

Link to comment
Share on other sites

Πανω σε αυτο να πω μια συμβουλη παλια της μαμας. μουχε πει πως παντα τα ρουχα ναναι κανονικα μεσα και οχι νατα σπρωχνουμε να μπουν οπως ειπε καιμια αλλη κοπελα. επισης το κολπο της μαμας ειναι: αφου βαλουμε τα ρουχα και πιστευουμε οτι τοχουμε φουλαρει το πλυντηριο να το δουμε με το χερι μας κανοντας το εξης.να βαλουμε την παλαμη μας ανοιχτη και ορθια πανω στα ρουχα.αν ειναι οκ το κενο τοτε ολα καλα. αν δε χωραει το χερι μας τοτε ειναι πολυ γεματο.

 

καλό αυτό με την ανοικτή παλάμη! θα το εφαρμόσω. Μου αρέσει να μου δίνουν σαφείς οδηγίες και συμβουλές όπως αυτή!

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι καιγω... αυριο λεω να στολισουμε μια που εχει και ο αντρας ρεπο να το κανουμε ολοι μαζι οικογενειακα. Λοιπον εχω κατι στολιδια που ειναι χνουδωτα. κατι λουλουδια ακομα καικανα δυο μπαλες. πως τα καθαριζουμε αυτα?

 

Εγώ να σου πω την αμαρτία μου, ότι πλένεται το πλένω. Πάντως κάτι μαλιαρές μπάλες που έχω κι εγώ και δεν πλένονται τις καθάρισα με το πιεστικό αέρα που χρησιμοποιούμε για να καθαρίσουμε τους υπολογιστές. Τα λευκά γένεια κτλ πάντως που μαυρίζουν τα πλένω με το σχετικό ρίσκο βέβαια να μου γίνει ο αη-βασίλης σπανός...

Καλά, ας απαντήσουν και οι υπόλοιπες, δεν είμαι και νοικοκυρά περιοπής εγώ....

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

2 ερωτησούλες...

1) Σε ξύλινο τραπεζάκι σαλονιού έμεινε λάδι μάλλον και έχει κάνει σχεδόν ολόκληρο δαχτυλίδι που φαίνεται υπό γωνία, το κατάλαβα 3-4 μέρες μετά καθώς έλειπα από το σπίτι και τα παιδιά δεν πήραν χαμπάρι...τι κάνω? υπάρχει τρόπος να βγει?

2) Μπροστά στο τζάκι στο "τούβλο" έψησε ο άντρας μου και πότισε το τούβλο με λάδι...αυτό υπάρχει τρόπος να βγει?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους....ΒΟΗΘΕΙΑΑΑΑ!Έφτιαξα μελομακάρονα σήμερα, και δυστυχώς ξέχασα πάνω στο μάτι το σιρόπι και χύθηκε πάνω στην κεραμική εστία.....Πήρα τα πολλά πολλά αλλά μου έχει ακόμα πολύ πράγμα πάνω το μάτι!!!Ξέρω ότι η ζάχαρη είναι ότι χειρότερο για την κεραμική αλλά μήπως μπορεί να βοηθήσει κάποιος???Μήπως υπάρχει κάτι και δεν ειμαι καταδικασμένη??Αυτό το μάτι άραγε μπορώ να χρησιμοποιήσω ξανά??

c3uigj8l12ghbm4e.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...