Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts


Διαφημίσεις


Δώστε μια συμβουλή βρε παιδιά!

Στη λεκάνη της τουαλέτας, εκεί που τρέχει το νερό από το καζανάκι, έχουν σχηματιστεί κάτι κάθετες γραμμές σαν από άλατα.

 

Δεν μπορώ να τις καθαρίσω, έχω δοκιμάσει τρίψιμο με σφουγγάρι, να αφήσω πάνω χαρτί ποτισμένο με χλωρίνη για πολλή ώρα και μετά ξανά με σφουγγάρι και δε γίνεται τίποτα. Το κακό είναι ότι με τον καιρό γίνονται πιο έντονες και έχουν αρχίσει να φαίνονται αρκετά.

Έχετε καμιά ιδέα?

 

ρίξε κόκα κόλα

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,λιγο ασχετο αλλα δ ξερω που να ρωτησω...

εχω παρει τη φορμα σιλικονης για κεϊκ της tupperware κ την εχω χρησιμοποιησει μια φορα.αυτο που δ θυμαμαι-κ πεταξα κ τισ οδηγιες-ειναι αν θελει προθερμανση ο φουρνοσ πριν τη χρησιμοποιησεισ..

xthLp3.png?N3RWspeV

LBhKp2.png?23AKgaR7

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές σας! Τις δοκίμασα και τις δύο με τη σειρά που τις γράψατε! Η χλωρίνη και το καυτό νερό έκαναν λίγη δουλίτσα, αλλά όχι θαύματα (περίπου ένα 20% καθάρισε). Μετά έβαλα το viacal και εφυγαν σχεδόν τελείως τα σημάδια. :)

Δυστυχώς όμως τρέχει ελάχιστα το καζανάκι και ξαναδημιουργούνται σιγά σιγά, αλλά τώρα το ξέρω το κόλπο! ;)

 

 

Χαρά μου, που βοηθήθηκες!

 

Μπορείς να μας βρεις εδώ http://parentscafe.gr/showthread.php?t=3269&page=346 στο καφέ του parents οπου συζητάμε για τα θέματα του σπιτιού μας! Ειδικότης μας η οργάνωση! :lol::lol:

 

Φιλάκια!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σας, μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει πως χρησιμοποιείται στο πλυντήριο ρούχων η σόδα ως αποσκληρυντικό νερού, αντί για τις γνωστές ταμπλέτες; Μπαίνει μαζί με το απορρυπαντικό όπως και οι ταμπλέτες ή πρέπει να γίνει ιδιαίτερη πλύση μόνο με σόδα και επίσης η σόδα αυτή είναι η ίδια που χρησιμοποιούμε και στη μαγειρική-ζαχαροπλαστική ή υπάρχει ειδική για αυτή την περίπτωση; Σας ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα,λιγο ασχετο αλλα δ ξερω που να ρωτησω...

εχω παρει τη φορμα σιλικονης για κεϊκ της tupperware κ την εχω χρησιμοποιησει μια φορα.αυτο που δ θυμαμαι-κ πεταξα κ τισ οδηγιες-ειναι αν θελει προθερμανση ο φουρνοσ πριν τη χρησιμοποιησεισ..

 

Την έχω....Αν χρησιμοποιήσεις πάνω-κάτω αντίσταση για το ψήσιμο, τότε πρέπει να προθερμάνεις το φούρνο. Αν χρησιμοποιήσεις αέρα, όχι. Πάντως να ξέρεις ότι δεν θέλει θερμοκρασία πάνω από 220 βαθμούς (όχι ότι θα ψήσεις κέικ στους 220 αλλά λέμε...) και πιθανώς να χρειαστεί λίγο περισσότερη ώρα ψήσιμο το γλυκάκι σου. Άντε, καλές μάσες:)

KjMfp2.png

 

Together we stand, divided we fall

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας, μήπως γνωρίζει κάποιος να μου πει πως χρησιμοποιείται στο πλυντήριο ρούχων η σόδα ως αποσκληρυντικό νερού, αντί για τις γνωστές ταμπλέτες; Μπαίνει μαζί με το απορρυπαντικό όπως και οι ταμπλέτες ή πρέπει να γίνει ιδιαίτερη πλύση μόνο με σόδα και επίσης η σόδα αυτή είναι η ίδια που χρησιμοποιούμε και στη μαγειρική-ζαχαροπλαστική ή υπάρχει ειδική για αυτή την περίπτωση; Σας ευχαριστώ.

μια στο τόσο, ειδικά μετά από πλύσεις χαλιών, παπουτσιών και άλλων βρωμερών...

βάζω λίγη σόδα (μαγειρική σόδα του εμπορίου) μες τον κάδο του πλυντηρίου,

αποπάνω ρίχνω ξύδι λευκό, το μίγμα αφρίζει, και κάνω μια πλύση στους 90.

Αυτό μου το πρότεινε τεχνικός πλυντηρίου πρόσφατα, το πλυντήριο αυτό το έχω κοντά 3 χρόνια. Προς το παρόν φτου φτου λαμποκοπάει μετά και τα άλατα φεύγουν λογικά.

Εγώ πάλι ήθελα να ρωτήσω αν πρέπει να βάζω αποσκληρυντικό νερού, κι αν ναι τί αναζητώ? Νομίζω στην μάρκα calgonit είχα βρεί αποσκληρυντικό πλυντηρίου πιάτων και όχι ρούχων.

ένα τόσο δα ανθρωπάκι με κάνει καλύτερο άνθρωπο, σ'αγαπώ!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. δεν ξερω αν βαζω σωστα εδω το ερωτημα μου. πειτε μου σας παρακαλωπως θα αφαιρεσω απο την πλαστικη μπανιερα του μωρου το σημαδι που εμεινε απο το αυτοκολλητο που ειχε στην πλατη? δοκιμασα οινοπνευμα, βραστο νερο, fairy με μαγειρικη σοδα, azax για τα τζαμια αλλα τιποτα. τι αλλο να δοκιμασω?

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λευκή βενζίνη,αγαπούλα

 

σε ευχαριστω πολυ!!! θα το δοκιμασω αυριο. πως να το κανω ομως? να την αφησω να δρασει λιγο η να την απλωσω και να το τριψω με καθαρο πανακι?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Γεια σας, το σπιτι εχει προβλημα με υγρασια και σκευτομαι να αγορασω αφυγραντηρα.

θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε στο σπιτι σας, κατα ποσο βοηθαει, ποσο κοστιζει και μαρκα.

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας, το σπιτι εχει προβλημα με υγρασια και σκευτομαι να αγορασω αφυγραντηρα.

θα ηθελα να μου πειτε αν εχετε στο σπιτι σας, κατα ποσο βοηθαει, ποσο κοστιζει και μαρκα.

Σας ευχαριστω εκ-των προτερων

 

έχω εγώ. κάνει πολύ καλή δουλειά πραγματικά αποροφά όλη την υγρασία. κάθε χρόνο όμως πρέπει να αλλάζεις το φλίτρο. στοιχίζει απο 15 ευρω εώς 20 ευρω.. μάρκα δεν ξέρω να σου πω όλοι την ίδια δουλειά κάνουν ... πάνε στο πρακτικερ έχει αρκετά καλούς

Link to comment
Share on other sites

καλημέρα νοικοκυροκόριτσα. για βοηθείστε με, έχω παλιό νεροχύτη ινοξ κ φαίνονται όλες οι σταλαγματιές, όσο κ να καθαρίζω. τι λέτε εσείς, με τι να τον καθαρίσω να λάμψει;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλημέρα νοικοκυροκόριτσα. για βοηθείστε με, έχω παλιό νεροχύτη ινοξ κ φαίνονται όλες οι σταλαγματιές, όσο κ να καθαρίζω. τι λέτε εσείς, με τι να τον καθαρίσω να λάμψει;

 

 

καλημερα, με viakal

8HiKp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλημέρα νοικοκυροκόριτσα. για βοηθείστε με, έχω παλιό νεροχύτη ινοξ κ φαίνονται όλες οι σταλαγματιές, όσο κ να καθαρίζω. τι λέτε εσείς, με τι να τον καθαρίσω να λάμψει;

 

Δοκίμασε να καθαρίσεις με κρέμα Cif... Άστο να στεγνώσει και μετά ρίξε ξύδι και άσε να σταθεί (όσο γίνεται, θα τρέχει το ξέρω)..Ξέπλυνε, περίμενε να στεγνώσει να δεις αν έφυγαν. Αν ακόμη δεν έχουν φύγει, τότε βάλε viakal. ;)

Όταν ο άνθρωπος κάνει σχέδια....ο Θεός γελάει!

Link to comment
Share on other sites

Μικρούλες μου,

 

Αν σας ενδιαφέρει το νοικοκυριό και η οργάνωση μπορείτε να μας βρείτε εδώ. Είναι το cafe του parents εννοείται, και οι διαχειριστές μας είπαν να ανοίξουμε εκεί το θέμα μας {ξανά} λόγω μεγάλου όγκου συμμετοχής.

 

http://parentscafe.gr/showthread.php?t=3269&page=441

 

Σας φιλώ και σας περιμένουμε...

Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα να καθαρισω ευκολα τα θαυματα που εκανε ο αντρας μου με την τοστιερα?φανταστειτε λιωμενο τυρι στις πλακες κ στην τοστιερα κ κολλημενες κορες ψωμιου!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

καμια ιδεα να καθαρισψ ευκολα τα θαυματα που εκανε ο αντρας μου με την τοστιερα?φανταστειτε λιωμενο τυρι στις πλακες κ στην τοστιερα κ κολλημενες κορες ψωμιου!

 

ξυδι με σόδα

Link to comment
Share on other sites

με βοηθας λιγο παραπανω?να μουλιασω τις πλακες σε ξυδι κ σοδα?λευκο ξυδι?την τοστιερα γυρω γυρω?

 

ακριβώς...μουλιαζεις στο ξύδι ρίχνεις σόδα περιμένεις κάνα τεταρτο και τρίβεις.. για τις πλακες γυρω γύρω μπορείς να τις κάνεις με χοντρό αλάτι..

επίσης και το cif τώρα που το σκεφτόμαι μπορεί να στο καθαρίσει εξίσου καλά ..

καλη επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

ακριβώς...μουλιαζεις στο ξύδι ρίχνεις σόδα περιμένεις κάνα τεταρτο και τρίβεις.. για τις πλακες γυρω γύρω μπορείς να τις κάνεις με χοντρό αλάτι..

επίσης και το cif τώρα που το σκεφτόμαι μπορεί να στο καθαρίσει εξίσου καλά ..

καλη επιτυχία

 

ευχαριστω!θα το δοκιμασω κ αυτο!

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

Για να μην λερώνουν ποτέ οι πλακες τις τοστιερας εγω ακολουθω ενα tip που μου ειπε μια φίλη και απο τοτε πραγματικά σώθηκα. Βάζω αντικολλητικό αλουμινόχαρτο και ουσιαστικά καλυπτω τα τοστ απο την πάνω και κάτω πλευρα. Ψηνονται τελεια και η τοστιερα δεν χρειαζεται καθολου καθάρισμα.

 

Σας φιλώ

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...