Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

Κοριτσια τη βοηθεια σας εσεις που ειστε πιο εμπειρες νοικοκυρές, η μικρουλα μου εχει αρχισει και ανακαλυπτει τη μαγεια του στυλο! Φτανει πια στα συρταρια και δεν τολμαμε να αφησουμε τιποτα και πουθενα. Ανακαλυψε κατι στυλους και εκανε παντελονι - μπλουζα χαλια. Τα εχω βαλει πλυντήριο με Βιο Shout πριν αλλα τιποτα. Μου αρεσε αυτο το φορμακι δεν θέλω να το βαλω στην απομαχία. Ουαααααααααααααα. Πειτε μου αν ξέρετε κάτι που να το αφαιρεί. Ευχαριστωωωω

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


xelwnaki έχω πάρει τη σειρά "Διαβολάκος του λεκέ" είναι κάτι μικρά μπουκαλάκια σιελ χρώμα κι έχει για να αφαιρείς στυλό, μαρκαδόρους, σάλτσες, σοκολάτα ακόμη και φρούτα.

 

Το βάζεις πάνω στο λεκέ (πρίν τον πλύνεις) το αφήνεις λίγο και πλένεις.

 

Άν το φορμάκι είναι άσπρο δοκίμασε να βάλεις σε αυτό το σημείο ελάχιστη χλωρίνη το αφήνεις κάποια δευτερόλεπτα και πλένεις με άφθονο νερό και σαπούνι.

 

καλή επιτυχία

Link to comment
Share on other sites

Εγω βαζω το μαυρο το χαρπικ και μετα χλωρίνη,το αφηνω καμμια ώρα,μετα τραβάω το καζανάκι γιατι κανει αναθυμιάσεις η χλωρίνη και με μια παλιά βούρτσα που εχω γιαυτή τη δουλεια το τρίβω προσθέτωντας κιάλο χαρπικ,καλό ειναι και το σίλιτ μπάνγκ στο ροζ μπουκάλι,σιχαινομαι απίστευτα το πουρί και το καθαριζω συνέχεια για να μη κανει.Το ξύδι ειναι πολύ καλό σε συνδιασμό με μαγειρική σοδα,αλλα αν ειναι εντονο το πρόβλημα θελει κατι πιο ισχυρο!Δοκίμασε μαυρο χαρπικ και παχύρεστη χλωρίνη και πες μου,οσο πιο πολύ τ αφήσεις τοσο το καλύτερο.ΤΟΝΙΖΩ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΕΙΣ ΤΙΣ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΙΣ,τη πρωτη φορα κοντεψα να παω στο νοσοκομείο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

το ξερω οτι δεν κάνει αλλα ειναι ο μόνος τροπος να καθαρίστει τέλεια,αλλωστε πριν καθαρισω ριχνω νερο και φοραω γάντια,την πρωτη φορα ημουν απο πάνω και καθαριζα!!!!

Link to comment
Share on other sites

antigoni84 θα το δοκιμάσω γιατί έχω λυσσάξει! Θα το βάλω πρώτα σκέτο και βλέπουμε. Όσο για τις αναθυμιάσεις, έχω μάσκα και φοράω και γυαλάκια. Δεν παίρνεις μυρωδιά. Εντάξει για λίγη ώρα αν μου μυρίσει θα σταματήσω.

Link to comment
Share on other sites

βάζεις λεμόνι πάνω στον λεκέ και το τρίβεις..στη συνέχεια συνεχίζεις το τρίψιμο με αλάτι..το πλένεις και ο λεκές εξαφανίστηκε..

4Z1vp3.png

είμαι ερωτευμένη με την κόρη μου!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνωμη για την σφηνα... αλλα αποτι βλεπω εισαι και εγκυος.. μηπως να ελεγες σε καποιον αλλο να το κανει??? εννοω το ανακατεμα απορρυπαντικων το οποιο κι εμενα δε βρισκει συμφωνη :roll::roll:

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο κι εγώ το ξανασκέφτηκα και μάλλον θα το κάνω με ξύδι και σόδα κι ότι βγεί. Κάποιοι λένε πως αν βάλεις κοκα κολα όλη νύχτα το πρωί έχει φύγει το πουρί. Το γνωρίζετε?

Link to comment
Share on other sites

Για να πω την αμαρτία μου, όταν η τουαλέττα είναι παρατημένη (πχ σε μετακόμιση, σε ενοικιαζόμενο δωμάτιο κτλ) και έχει κάνει πουρί που φαίνεται ξεκάθαρα, ρίχνω μισό-ένα βιακαλ και το αφήνω όλη νύχτα. Το πρωί λίγο τρίψιμο και λαμπίκο! Δεν ξέρω κατά πόσο βλάπτει το υλικό της λεκάνης αλλά σίγουρα δεν είναι οικολογικό. Όταν έχω πια καθαρή τουαλέττα, απλά φροντίζω να το καθαρίζω συχνά, για να μη συσσωρεύεται. Βράζω νερό στον βραστήρα, μαζί με ξύδι και το ρίχνω και το αφήνω. Χλωρίνες κτλ τις έχω περιορίσει στο ελαχιστότατο.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

συγνωμη για την σφηνα... αλλα αποτι βλεπω εισαι και εγκυος.. μηπως να ελεγες σε καποιον αλλο να το κανει??? εννοω το ανακατεμα απορρυπαντικων το οποιο κι εμενα δε βρισκει συμφωνη :roll::roll:

 

Οπωσδήποτε να βάλεις κάποιον άλλο

Link to comment
Share on other sites

Ναι έχεις δίκιο κι εγώ το ξανασκέφτηκα και μάλλον θα το κάνω με ξύδι και σόδα κι ότι βγεί. Κάποιοι λένε πως αν βάλεις κοκα κολα όλη νύχτα το πρωί έχει φύγει το πουρί. Το γνωρίζετε?

 

το εχω δει να το κανουν αυτες στο σκαι... σε μια εκπομπη που καθαριζουν σπιτια...

pszKp2.png

JHmvp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμένα μου τελείωσε ένα παπί που είχα πάρει και του έβγαλα το καπάκι και το ξέπληνα καλά και του έβαλα παχύρευστη χλωρίνη μέσα, μια χαρά καθαρίζει. Το ρίχνω βράδυ και το αφήνω, το πρωί το τρίβω λίγο (ούτε που χρειάζεται) και είναι λαμπίκο!! :D

 

ΤΟΝΙΖΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΑΝΑΚΑΤΕΨΑ ΤΑ ΑΠΟΡΡΥΠΑΝΤΙΚΑ! ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΛΗΘΟΥΝ ΕΓΚΑΥΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΑΝΑΠΝΕΥΣΤΙΚΗ ΟΔΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΘΥΜΙΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΔΗΛΗΤΗΡΙΑΣΗ!

 

 

Sorry για την φωνή αλλά προς αποφυγή παρεξηγήσεως... Μην πάρω και κανέναν στο λαιμό μου...!

Link to comment
Share on other sites

Πώς θα ξεφύγετε...

Λερωθήκατε από μελάνι;

 

1. Τρίψτε το λεκέ από την ανάποδη, με σφουγγαράκι εμποτισμένο σε καθαρό οινόπνευμα.

2. Tρίψτε το λεκέ με λίγο σαπούνι χεριών και ξεπλύνετε καλά.

3. Πλύνετε κανονικά με το απορρυπαντικό ....

 

 

... διορθωσα το ονομα του απορρυπαντικου γιατι τις συμβουλες εκλεψα απο αντιστοιχα σελιδα στο νετ.

Link to comment
Share on other sites

livinath φοβερό το τικεράκι σου!

 

ria η εκπομπή δεν παίζεται!! Έμαθα πάρα πολλά. Κρίμα νομίζω τελειώσε

 

Maggie ποιόν ? Άστα πονεμένη ιστορία

 

amaretto ευχαριστώ για την συμβουλή, θα ξεκινήσω απο τα μαλακά και μετά αν δεν καθαρίσει θα πάω στα σκληρά. Μετά απο κάτι άρθρα που διάβασα σήμερα αποφάσισα τέλος στα χημικά καθαριστικά εκτός απο του πλυντηρίου πιάτων είναι μία πολυτέλεια που δεν μπορώ να βγάλω απο την ζωή μου με τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Η εκπομπή έχει μεταφερθεί στις 13:30 απο αυτήν την εβδομάδα...Κι εγω είμαι φαν γιατί εχω μάθει πολλά κόλπα!

 

Να σας ρωτήσω κι εγω κάτι τώρα...Στη μπανιέρα έχουν γίνει κάτι "νερά" απο άλατα μάλλον, που δημιουργήθηκαν περισσότερο απο το αντιολισθητικό χαλάκι με τις βεντουζίτσες...Έγκυος ειχα τεράστια κοιλιά και κίνδυνο για πρόωρο τοκετό οπότε δεν μπορούσα να σκύψω να καθαρίσω...Φώναζα στον σύζυγο να το κάνει, αλλά έκανε όσα βλέπει η πεθερά κι έτσι κατάντησε χάλια η μπανιέρα! Απο τότε που γέννησα προσπαθώ να την καθαρίσω αλλά δεν γίνεται τίποτα! Τι σόδα με ξύδι έβαλα, τι χλωρίνη παχύρευστη, έτριψα δυνατά με την βούρτσα για τα χαλάκια, τίποτα! Εχετε καμιά ιδέα βρε κοριτσάκια; Το νοικιάζουμε το σπίτι και δεν θέλω να χαλάσει η μπανιέρα...

Αχ...αμα δεν κάνεις κάποια πράγματα μόνος σου ιδού τα αποτελέσματα... :roll:

 

Και κάτι ον τοπικ...Επειδή είμαι ΠΟΛΥ σιχασιάρα με την τουαλέτα, σκέφτηκα να χρησιμοποιώ αντί για οτιδήποτε άλλο κάποια πιγκάλ μιας χρήσης που πωλούνται στα σ/μ για το πουρί γύρω γύρω κάτω απο τα χείλη της λεκάνης... Λέτε να κάνω δουλειά ή πρέπει να συνεχίσω με τις παραδοσιακές μεθόδους; Το πιγκάλ της λεκάνης δεν την πιάνει την περιοχή, αλλά αυτά της μιας χρήσης είναι πιο λεπτοκαμωμένα...

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

υδροχλωρικό οξύ : το βρίσκεις στο σουπερμαρκετ σε πορτοκαλι φιαλίδιο σαν του οινοπνεύματος, είναι φτηνό, οικολογικό και βασικά είναι το οξύ που έχουμε στο στομάχι μας.

 

Αδειάζεις ένα ολόκληρο -αμα έχεις μεγάλο πρόβλημα- μέσα στη λεκάνη όπου έχει πουρί ή στη μπανιέρα και μετά από λίγο ξεπλένεις με νερό. Εϊναι άοσμο και απ'όσο ξέρω εντελώς ακίνδυνο για το αναπνευστικό, απλά προσέχεις μην έρθει σε επαφή με δέρμα, μάτια και λοιπά γιατί όπως βλέπετε είναι οξύ. Επίσης μην το ανακατέψετε με άλλα καθαριστικά, ούτε αποσμητικά τουαλέτας!!! Συμβουλή του άντρα μου : καλύτερα να το αφήσετε όλη νύχτα με ανοιχτό παράθυρο για τις αναθυμιάσεις από τη βρώμα σε συνδυασμό με το οξύ.

Link to comment
Share on other sites

Σε πορτοκαλί φιαλίδιο σαν του οινοπνεύματος είναι το ακουαφόρτε...Το οποίο είναι εξτρα τοξικό...Δεν λέμε το ίδιο, έτσι;

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Για το χείλος της λεκάνης, ο ατμοκαθαριστής είναι πολύ αποτελεσματικός. Όπως και για την υπόλοιπη λεκάνη, αν είναι καθαρισμένη μια φορά καλά, μετά καθαρίζει μια χαρά με ήπια μέσα και συχνές εφαρμογές.

"Θήλαζε και μη ερεύνα!"  Qw1Ep3.png

Link to comment
Share on other sites

όχι καλέ! το γράφει απέξω 'υδροχλωρικό οξύ'. Δεν είναι τοξικό, αλλά είναι καυστικό!

 

Οκ κοριτσάκι! Σ' ευχαριστώ πολύ!

Ελπίζω να κάνει δουλειά στην μπανιέρα γιατί έχω απελπιστεί! :roll:

 

Με το καλό το νινάκι!

10/1/1998 Πρώτη φορά μαμά: Ο Ραφαήλ έρχεται στη ζωή μου!

TpqWp2.pngIgXop2.png

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...