Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

Εγώ έχω μπεζ εκρου σαλόνι και φυσικά όλη μέρα ειμαστε στους καναπέδες , και έναν καφέ δερμάτινο.

Λοιπον η λυση που βρήκα και δεν λερώνει το σαλόνιμου και ειναι πάντα πανέμορφο ειναι η εξής: Στο δερμάτινο καναπέ έχω ρίξει ένα ρηχτάρι απο τομάρι ........γουνα......τέλιο σε μπεζ χρώμα.

και στους μπεζ καναπέδες έβαλα τα δερματινα ριχτάρια της ΚΕΝΤΙΑ που ειναι τρομερα, δεν γλυτσράνε και δεν φευγουν απο την θέση τους και πανω απο όλα ειναι καφέ δέρμα σκουρο. Οποτε και το σαλονι μου δεν ξέφυγε σε χρώματα και έχω ομοιομορφία και έχω ένα σαλονι πάντα περιποιημένο, και πανω απο όλα δεν λερώνει.

h1j3ge0poz8uv790.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Η φρίκη της ζωής μου όλη μέρα στρώνω ριχτάρια μπεζ δερμάτινοι καναπέδες

που έχουν δεινοπαθήσει τα έχει καταφέρει και τους έχει σχίσει σε ορισμένα

σημεία οπότε δεν μπορώ να τους αφήσω ακάλυπτους άσε που τους είχα χρυσοπληρώσει

και δεν βλέπω φως στο τούνελ για το κοντινό μέλλον να παίρνουμε καινούριους!!

 

Αλήθεια γνωρίζει καμία πόσο κοστίζει η αλλαγή δέρματος?

Το δικαίωμά σας να ομιλείτε,δεν περιλαμβάνει και υποχρέωσή μας να σας πάρουμε στα σοβαρά

Link to comment
Share on other sites

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Άντε μαζί μιλάμε και χώρια καταλαβαινόμαστε!!!! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Πλάκα έχουμε!!!!

 

 

Και θα στο ξαναπώ, ολόκληρη Αθήνα δεν έχει κάποιο μαγαζί με είδη διακόσμησης να βρείς?(λέω Αθήνα για να'μαι μέσα στα σίγουρα!!!)

433965qzur0la2nd.gif

Link to comment
Share on other sites

Εχετε σκεφτεί μήπως είναι οικονομικότερο να πουλήσετε τους καναπέδες όπως είναι και να αγοράσετε καινούργιους? Όταν αγόρασα καινούργια καλύματα για έναν διθέσιο καναπέ πριν από κάπου 10 χρόνια (από το καταστημα που είχα πάρει τον καναπε) πλήρωσα αρκετά χρήματα. Βέβαια ήταν ακριβό το ύφασμα αλλά και πάλι...

Οταν φύγαμε από Ελλάδα, τα πουλήσαμε όλα, έβαλα αγγελία στην τοπική εφημερίδα για 10 μέρες και είχαν φύγει όλα μέσα στις πρώτες 5 μέρες! Και τα έδωσα σε πολύ καλες τιμές!! Και προσφορές υπάρχουν νομίζω, ψάξτε το....

 

Και Sam, εχεις απολυτο δίκιο για τα ριχτάρια!!!!

Link to comment
Share on other sites

μήπως ξέρετε πως φεύγει κόκκινο κρασί από το χαλί??έβαλα καρπέξ και δεν καθάρισε καλά...

 

Φωτεινη αυτά βρηκα στο νετ...

 

Κόκκινο κρασί στο χαλί μας;

Αφρός ξυρίσματος είναι μία εύκολη λύση και γρήγορη! Τον ρίχνουμε στο χαλί και μετα τον αφαιρούμε με ένα καθαρό και στεγνό σφουγγάρι!

 

? Λεκέδες από κόκκινο κρασί

Αν λερωθεί το άσπρο σας τραπεζομάντιλο ή άλλο λευκό ύφασμα με κόκκινο κρασί, ρίξτε στο λεκέ λίγο ούζο και θα φύγει αμέσως. Κατόπιν πλύντε το κανονικά

 

? ΛΕΚΕΔΕΣ ΣΤΟ ΧΑΛΙ

Όταν το χαλί λερωθεί από λάδι ή από σάλτσες, αφαιρέσετε τον λεκέ ως εξής: Απορροφήστε αρχικά το λεκέ με χαρτί κουζίνας. Έπειτα απλώσετε λίγο υγρό πιάτων στο σημείο του λεκέ. Τέλος αφαιρέστε το με υγρό πανί.

 

Λεκέδες επικίνδυνοι, όπως το κόκκινο κρασί, η μελάνη, ποτά με χρωστικές καθώς και χημικοί λεκέδες απαιτούν άμεση αντιμετώπιση, σκούπισμα με απορροφητικό χαρτί και προσφυγή στις γνώσεις των ειδικών.

 

Κόκκινο κρασί

 

Εγρήγορση είναι η λέξη κλειδί σε αυτό τον λεκέ μιας και όσο πιο γρήγορα δράσετε τόσο πιο εύκολο θα τον καθαρίσετε. Εαν ο λεκές βρίσκεται πάνω σε ύφασμα που μπορείτε να βρέξετε ρίξτε ένα καλό στρώμα αλάτι και μετά βραστό νερό, άλλα αντίδοτα είναι το λευκό κρασί, η σόδα (το αναψυκτικό), το λευκό ξύδι και όπως κάποιοι ισχυρίζονται το γάλα.

Εαν τώρα ο λεκές είναι στο χαλί τότε και πάλι θα χρησιμοποιήστε μπόλικο αλάτι θα τρίψετε να εισχωρήσει και θα συνεχίσετε με νερό και σόδα. Εαν ο λεκές επιμένει τότε μπορείτε να ψεκάσετε κάποιο τοπικό απορρυπαντικό που έχει μέσα οξυγόνο. Προσοχή στα χειροποίητα χαλιά, πάντα να δοκιμάζετε σε μια μικρή περιοχή προς αποφυγήν καταστροφής τους.

 

Ο λεκές από κόκκινο κρασί πάνω στο χαλί βγαίνει με σόδα.

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια, για να δω μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε... Έχω 2 καστόρινες μαξιλάρες στα προσκέφαλα του κρεββατιού. Η μια δυστυχώς λερώθηκε. Τώρα πως το καθαρίζουν αυτό που το καστόρι αν έρθει σε επαφή με νερό καταστρέφεται?

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζετε πως καθαριζει η πλακα ενος ατμοσιδερου απο σταμπες ρουχων?

Σιδερωνα τα ρουχαλακια της μικρης και κατα λαθος ακουμπησε το σιδερο σε μια σταμπα.... :(

 

Γλυκιές μου πεταλουδίτσες...

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΓΛΥΤΩΣΩ ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΛΥΜΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΘΑΤΙΣΩ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΙΛΙΟΚΑΤΟΥΡΗΜΕΝΟΣ ΑΠ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ???ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ Κ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΧΑΛΙΑ Κ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΕΙ ΠΟΤΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ?ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΨΩ ΜΕ ΚΑΛΥΜΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΓΛΥΤΩΣΩ ΤΟ ΝΑ ΠΑΡΩ ΚΑΛΥΜΑ ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΚΟΠΕΛΑ ΚΑΜΙΑ ΙΔΕΑ ΠΩΣ ΘΑ ΚΑΘΑΤΙΣΩ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΚΑΝΑΠΕ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΙΛΙΟΚΑΤΟΥΡΗΜΕΝΟΣ ΑΠ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ???ΠΗΡΑ ΕΝΑ ΕΙΔΙΚΟ Κ ΚΑΛΑ ΓΙΑ ΧΑΛΙΑ Κ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ ΕΧΕΙ ΠΟΤΙΣΕΙ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΛΥΣΗ?ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΝΑ ΤΟ ΚΑΛΥΨΩ ΜΕ ΚΑΛΥΜΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Γιατί δεν το πας καθαριστήριο????δεν ξέρω άλλη λύση να προτείνω...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Βρε κορίτσια, για να δω μήπως μπορείτε να με βοηθήσετε... Έχω 2 καστόρινες μαξιλάρες στα προσκέφαλα του κρεββατιού. Η μια δυστυχώς λερώθηκε. Τώρα πως το καθαρίζουν αυτό που το καστόρι αν έρθει σε επαφή με νερό καταστρέφεται?
κοπελιά... βγαίνουν οι μαξιλάρες; αν ναι, προτιμότερο είναι να τις πας καθαριστήριο!

 

ΜΑΡΤΗΑ μα τί τρελή περίπτωση κι αυτή! μα στο ίδιο σημείο κάνει πιπι του ο μικρός!! απίθανο!!

λυπάμαι! δεν ξέρω να σου προτείνω κάτι....

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

O ΚΑΝΑΠΕ ΕΙΝΑΙ ΓΩΝΙΑ ΕΝΙΑΙΟΣ Κ ΔΕΝ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΥΦΑΣΜΑ.Ο ΑΝΤΡΟΥΛΗΣ ΜΟΥ ΤΟΝ ΑΛΛΑΖΕ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.ΟΤΑΝ ΕΒΑΛΑ ΣΕΛΤΕΔΑΚΙ ΗΤΑΝ ΑΡΓΑ...Η ΖΗΜΙΑ ΕΙΧΕ ΓΙΝΕΙ.ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΞΕΚΙΝΑΩ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΓΙΑ ΚΑΛΥΜΑΤΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΕΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Με σύρμα προσπάθησες?

Να σου ζήσει η μικρή σου. ιδια ηλικία έχουμε? 31/01 εμεις...

 

Natasa τα μικρα μας εχουν γεννηθει την ιδια μερα!!!

:D Και'μεις εχουμε γενεθλια στις 31/1...

Να μας ζησουν και να'ναι παντα καλα...

 

Θα προσπαθησω να το τριψω με συρμα το ατμοσιδερο και θα δουμε,

ευχαριστω πολυ για την απαντηση!

 

Γλυκιές μου πεταλουδίτσες...

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να φυτέψεις βασιλικό (δεν τους αρέσει η μυρωδιά)...

Τα ξυλάκια από σουβλάκια στο χώμα είναι αρκετά αποτελεσματικά.

Κάπου διάβασα πως μπορείς να ρίξεις ναφθαλίνη στο χώμα, αλλά δεν το έχω δοκιμάσει για να σου πω αν πιάνει...

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να σας ρωτήσω αν ξέρεις κανείς καποιον φυσικό τρόπο ( χωρις να τις βλαψω ) να απομακρύνω αδέσποτες γάτες που έρχοντε στην αυλή μου.

 

κι εγω θελω να της απομακρυνω.ερχονται στο μπαλκονακι της εισοδου μου,που εχω το καδο με τα σκουπιδια.καθε πρωι που ανοιγω την πορτα με πιανει η καρδια μου με το τι θα αντικρισω.ριχνουν τον τενεκε και βγαζουν ολλα τα σκουπιδια εξω.τοσο εξυπνες εγιναν ποια οι γατες.

δωστε μια λυση.υπαρχει κατι να ξεκασω τον καδο,που να μην πλησιαζουν :!:

71107turcfebzs2.gif

252682in41fsxg03.gif

Link to comment
Share on other sites

ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΤΕ ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ ΣΑΣ

 

• ΣΟΔΑ ΚΑΙ ΧΑΛΙΑ

 

Η σόδα καθαρίζει και απολυμαίνει χαλιά. Ένα ελαφρό στρώμα σόδας επάνω στο χαλί, αφήστε την επί μισή ώρα και μετά τραβήξτε την με την ηλεκτρική σκούπα.

 

• ΛΕΡΩΜΕΝΟΙ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ

 

Αν είναι λερωμένοι οι καναπέδες σας και θέλετε να τους καθαρίσετε, βρέξτε ένα μαλακό πανί σε ένα διάλυμα αμμωνίας και νερού. Η αναλογία πρέπει να είναι ένα προς ένα. Τρίψτε κόντρα στο πέλος. Στη συνέχεια, σκουπίστε τους με ένα στεγνό πετσί και αφήστε τους να στεγνώσουν.

 

• ΒΕΛΟΥΔΙΝΟΙ ΚΑΝΑΠΕΔΕΣ

 

Για να διατηρήσετε το βελούδο των καναπέδων σας καθαρό και απαλό σαν καινούργιο, τρίψτε τους μια φορά την εβδομάδα με υγρό πανί ( σαν αυτό που χρησιμοποιείτε για να στεγνώσετε το αυτοκίνητο, μετά το πλύσιμο ) και μετά σκουπίστε καλά με ένα στεγνό βαμβακερό πανί.

 

 

• ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΓΛΑΣΤΡΕΣ

 

Αποφεύγετε την τοποθέτηση φυτών πάνω στα χαλιά και τις μοκέτες, γιατί γύρω από τη γλάστρα υπάρχει υγρασία που μπορεί να δημιουργήσει ανεπανόρθωτη ζημιά. Χρησιμοποιήστε ειδικά πιατάκια για τις γλάστρες (όχι πήλινα).

 

 

• ΧΑΛΙ ΚΑΙ "ΦΡΕΣΚΑΡΙΣΜΑ"

 

Μια απλή λύση για το "φρεσκάρισμα" του χαλιού είναι ο καθαρισμός του με λευκό ξύδι και νερό (ένα μέρος λευκό ξύδι προς τρία μέρη νερό). Το ξύδι είναι κατάλληλο για τη συντήρηση του χαλιού, για την αντιμετώπιση τοπικών λεκέδων και τέλος, προσθέτει μια ξεχωριστή γυαλάδα στα χρώματά του και τα αναζωογονεί.

 

• ΤΡΟΠΟΙ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΧΑΛΙΩΝ

 

1.Με Αμμωνία : Αναμείξτε δύο κουτάλια σούπας της οικιακής αμμωνίας σε ένα φλιτζάνι νερού.

 

2.Με ξίδι : Αναμείξτε ένα φλιτζάνι άσπρο ξίδι σε δύο φλιτζάνια νερό.

 

Επίσης το χλιαρό νερό πρέπει να χρησιμοποιηθεί στις περισσότερες περιπτώσεις για να ξεπλύνει τις καθαριστικές λύσεις από την ίνα. Η αποτυχία να ξεπλυθούν, μπορεί να προκαλέσει την επιταχυνόμενη ακαθαρσία.

 

• ΛΕΚΕΔΕΣ ΣΤΟ ΧΑΛΙ

 

Όταν το χαλί λερωθεί από λάδι ή από σάλτσες, αφαιρέσετε τον λεκέ ως εξής: Απορροφήστε αρχικά το λεκέ με χαρτί κουζίνας. Έπειτα απλώσετε λίγο υγρό πιάτων στο σημείο του λεκέ. Τέλος αφαιρέστε το με υγρό πανί.

 

• ΜΟΚΕΤΕΣ

 

Οι μοκέτες σας θα αποκτήσουν ξανά λάμψη αν, πριν τις σκουπίσετε με την ηλεκτρική σκούπα, τις ψεκάσετε με λίγο νερό στο οποίο έχετε προσθέσει ξίδι.

 

• ΓΙΑ ΤΑ ΧΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΙΣ ΤΑΠΕΤΣΑΡΙΕΣ

 

Σόδα (αναψυκτικό): Πρόκειται για το καλύτερο καθαριστικό λεκέδων. Απλά βρέξτε καλά αμέσως το λεκέ με σόδα και σκουπίστε με καθαρό λευκό πανί.

 

Καλαμποκάλευρο και μαγειρική σόδα : Ενδείκνυται για τον καθαρισμό λιπαρών λεκέδων από τα χαλιά. Μουλιάστε το λεκέ με ένα σφουγγάρι με νερό, τρίξτε με αρκετή ποσότητα σόδας, αφήστε να την απορροφήσει μία νύχτα και την επομένη μέρα σκουπίστε με την ηλεκτρική σκούπα.

 

Εναλλακτικά, απορροφήστε όσο γίνεται με ένα πανί το λεκέ, στη συνέχεια τρίψτε με καλαμποκάλευρο και ακολουθήστε την παραπάνω διαδικασία.

http://www.fourtounis.gr/diafora/lekedes.html#04

Link to comment
Share on other sites

Παρε 2-3 σκυλους. :lol:

 

συμφωνώ! :lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

 

Και με έναν θα το έχεις το αποτέλεσμα. :lol::lol:

Αποδεδειγμένα!

Το θέμα είναι όμως μην ισχύσει μετά η παροιμία:

"όταν λείπει η γάτα χορεύουν τα ποντίκια" :lol::lol:

Δώσ' μου τα χέρια σου να κρατήσω τη ζωή μου.Τάσος Λειβαδίτης.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα να σας ρωτήσω αν ξέρεις κανείς καποιον φυσικό τρόπο ( χωρις να τις βλαψω ) να απομακρύνω αδέσποτες γάτες που έρχοντε στην αυλή μου.
Τι σε ενοχλούν οι γάτες Δάλια ???

Με τον σκύλο θα μπλέξεις .

Μην αφήνεις σκουπίδια φαγητό κι έτσι βρισκουν τροφή κι έρχονται.

Επίσης μπορεί να έρχονται για την ανάγκη τους . Αν έχει χώμα όπου μπορούν να σκάβουν εκεί πάνε και τα κάνουν :roll:

Τα καλαμάκια γι αυτό τα βάζουν για να μην σκάβουν οι γάτες και γεμίζει ο τόπος χώματα.

 

 

Βρε κοπέλες η Δάλια φυσικό τρόπο είπε , το πετρέλαιο και η ναφθαλίνη δεν μου ακούγεται και πολύ φυσικό.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...