Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

Εγω ειχα παρει απο τα lidl ενα spray που εκανε θαυματα. Βγαιναν τα παντα. Το ψεκαζες πανω το αφηνες 20' και το επλενες.

Το μονο που δεν ειχε καταφερει να βγαλει ηταν η σοκολατα του Δεληολανη και δεν καταλαβα ποτε γιατι :lol:

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Αυτο που είπε και μία άλλη φίλη θεωρώ ότι τα σβήνει: ο διαβολάκος του λεκέ! Υπάρχουν στο σούπερ μάρκετ, έχει περιπου 3 ευρώ και είναι για συγκεκριμενο λεκέ, π.χ. αίμα, σοκολατα κ.λ.π. είναι ένα μικρό πρασινο (κάπως) μπουκαλάκι. Να σου πω την αλήθεια παίρνω 1 κάθε τρίμηνο για διάφορους λεκέδες μέχρι να συμπληρώσω την συλλογή...χιχι...όλα χρειάζονται.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Για να φύγει η κρεμμυδίλα από τα χέρια, πλύντε τα σε τρεχούμενο κρύο νερό τρίβωντάς τα σε ένα κουτάλι σούπας! το μέταλλο θα πάρει τη μυρωδιά! :D

.....και που λες ο Πινόκιο... τάνει μαμάααααααααααααα!!!! :lol:

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ε, νομιζω οτι ο τιτλος του θεματος τα λεει ολα!

Εχει σκυλοβρωμησει το σπιτι βραστο ξυδι και τα αλατα του υγραντηρα ειναι εκει ..... !!! στον βραστηρα , φευγουν αμεσως....

Με τον υγραντηρα δεν γινεται τιποτα. Τι να πω? μηπως ξερετε κανενα αλλο κολπο??

Οχι τιποτα αλλο, ο υγραντηρας με αλατα δεν δουλευει καθολου. Εκει που παει να αρχισει τον βρασμο, "κοβει" την διαδικασια!

Καμια προταση??

Ευχαριστω!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

βαζω οποτε τα μικρα ειναι μπουκωμενα , τα βοηθαει πολυ. αλλα σε λιγο με τα καλοριφερ θα χρειαστει.

Λογο των ποντιακων μου γονιδιων , μηπως να μου εξηγησεις το "κρυο " ξυδι??

εγω βαζω ξυδι και τον βαζω να λειτουργει. Στο κρυο απλα το αφηνω με ξυδι εκτος λειτουργειας?

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

ναι!! βάζεις και λίγο νεράκι για να μην χαλάσεις όλο το μπουκάλι με το ξύδι και φεύγουν. Στο δικό μου υγραντήρα τουλάχιστον. Αυτή την εποχή βάζεις ; γιατί και τα δικά μου είναι μπουκωμένα και ο άντρας μου λέει ότι τον βάζουν μόνο με το καλοριφέρ.

Link to comment
Share on other sites

Ο δικος μου γιατρος μου ειπε και εχει δικιο , οτι την νυχτα τα βοηθαει να μην μπουκωνει η μυτη εντελως και επειδη αναπνεουν με το στομα (λογο κλειστης μυτης) να μην ξεραινεται και ο λαιμος. Γιατι μονο με τα καλοριφερ?? Κακο δεν κανει! ασε που τα βοηθαει να υγροποιηθουν αυτα τα "χρρρρρρ" -ακου τωρα λεξη- που ακουγονται στο στερνο τους!

Ποση ωρα αφηνεις το ξυδι?

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εμενα τα βοηθαει. Δεν νομιζω οτι εχεις να χασεις κατι. Ετσι και αλλιως κακο δεν προκειτε να κανει!

Το πολυ πολυ να μην τους προσφερεις μεγαλη βοηθεια. Στα δικα μου παντως πιανει!

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Ο υγραντήρας είναι χρήσιμος χειμώνα-καλοκαίρι ακόμα και όταν τα μωρά είναι μια χαρά στην υγεία τους, διότι δεν αφήνει την ρινική κοιλότητα να ξηρανθεί είτε από τα κλιματιστικά , είτε από τα καλοριφέρ. Βέβαια , οταν το μπεμπάκι είναι άρρωστο δουλεύει full-time όλη την ημέρα.

 

Όσον αφορά τον καθαρισμό του , τον Υγραντήρα Chicco που έχω εγώ τον καθαρίζω ως εξής.

 

1. Αφαιρώ τελείως τον κάδο νερού

2. Ξεβιδώνω την βίδα που συγκρατει το "διχτάκι" από το οποίο βγαίνουν οι ατμοί. Από κάτω αποκαλύπτεται το "καζανάκι" στο οποίο γίνεται η εξάτμιση τίγκα στα άλατα - κάτασπρο!!

3. Βάζω ένα χαρτονάκι , κάτω από το φλοτέρ (ματζαφλαράκι που μοιάζει με ροδέλα κάτω από τον κάδο) ώστε να μπορεί να λειτουργεί η συσκευή χωρίς τον κάδο

4. Ρίχνω ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στον ΚΑΖΑΝΑΚΙ το "μίγμα καθαρισμού daddycool" :)

5. Ανάβω την συσκευή και σε πέντε λεπτα έχει φύγει και το πιο σκληρό άλας.

6. Ξαναβιδώνω , βγάζω το χαρτονάκι κλπ κλπ

 

Το "μίγμα καθαρισμού daddycool" :) φτιάχνεται ως εξής

 

Προσθέτουμε σε μισό μπουκάλι νερού δύο κουταλίες "ξινό"(κιτρικό οξύ) που πωλείται σε όλα τα σουπερ μάρκετ. Το ξινό χρησιμοποιείται ώς μπαχαρικό και στην όψη το ξινό μοιάζει με χοντρό αλάτι ή με τριμένη καρύδα. Το μίγμα daddycool :) :) κάνει καλύτερη δουλειά από το ξίδι και δεν μυρίζει ΚΑΘΟΛΟΥ.

Link to comment
Share on other sites

Ο υγραντήρας είναι χρήσιμος χειμώνα-καλοκαίρι ακόμα και όταν τα μωρά είναι μια χαρά στην υγεία τους, διότι δεν αφήνει την ρινική κοιλότητα να ξηρανθεί είτε από τα κλιματιστικά , είτε από τα καλοριφέρ. Βέβαια , οταν το μπεμπάκι είναι άρρωστο δουλεύει full-time όλη την ημέρα.

 

Όσον αφορά τον καθαρισμό του , τον Υγραντήρα Chicco που έχω εγώ τον καθαρίζω ως εξής.

 

1. Αφαιρώ τελείως τον κάδο νερού

2. Ξεβιδώνω την βίδα που συγκρατει το "διχτάκι" από το οποίο βγαίνουν οι ατμοί. Από κάτω αποκαλύπτεται το "καζανάκι" στο οποίο γίνεται η εξάτμιση τίγκα στα άλατα - κάτασπρο!!

3. Βάζω ένα χαρτονάκι , κάτω από το φλοτέρ (ματζαφλαράκι που μοιάζει με ροδέλα κάτω από τον κάδο) ώστε να μπορεί να λειτουργεί η συσκευή χωρίς τον κάδο

4. Ρίχνω ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στον ΚΑΖΑΝΑΚΙ το "μίγμα καθαρισμού daddycool" :)

5. Ανάβω την συσκευή και σε πέντε λεπτα έχει φύγει και το πιο σκληρό άλας.

6. Ξαναβιδώνω , βγάζω το χαρτονάκι κλπ κλπ

 

Το "μίγμα καθαρισμού daddycool" :) φτιάχνεται ως εξής

 

Προσθέτουμε σε μισό μπουκάλι νερού δύο κουταλίες "ξινό"(κιτρικό οξύ) που πωλείται σε όλα τα σουπερ μάρκετ. Το ξινό χρησιμοποιείται ώς μπαχαρικό και στην όψη το ξινό μοιάζει με χοντρό αλάτι ή με τριμένη καρύδα. Το μίγμα daddycool :) :) κάνει καλύτερη δουλειά από το ξίδι και δεν μυρίζει ΚΑΘΟΛΟΥ.

 

εχουμε τον ιδιο υγραντηρα. θα ακολουθησω τις συμβουλες σου γιατι δεν καθαριζει πια με τιποτα!

Το μονο που δεν καταλαβα ειναι το χαρτονακι με το ροδελακι?? με λιγο νερακι εκει που ειναι η ροδελιτσα, μπορει να λειτουργησει και χωρις τον καδο.

Οι παππουδες μας προσφυγες, οι γονεις μας μεταναστες και εμεις......ρατσιστες!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Το ροδελάκι αυτό είναι όπως είπαμε ένα φλοτεράκι το οποίο όταν πέσει η στάθμη νερού κόβει τον βρασμό.

 

Καλό είναι να βάλεις το χαρτάκι κάτω από το ροδελάκι ώστε όταν η στάθμη του μίγματος πέσει να ΜΗΝ σταματήσει να λειτουργεί ο βραστήρας. Και πρόσεξε! , προτείνω να βάλεις μίγμα κατευθείαν στο καζανάκι και όχι στο χώρο του φλοτερ. Έτσι θα εξασφαλίσεις ότι θα βράσει όλο το μίγμα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

ΚΟΡΙΤΣΙΑ ΓΕΙΑ ΣΑΣ!ΞΕΡΕΙ ΚΑΜΙΑ ΠΩΣ ΝΑ ΒΓΑΛΩ ΤΟΥΣ ΛΕΚΕΔΕΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΛΑΚΑ ΤΟΥ ΗΛΕΚΤΡΙΚΟΥ ΜΟΥ ΣΙΔΕΡΟΥ;ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΤΗΣ AEG ΚΑΙ ΕΚΑΝΕ ΜΙΑ ΚΑΦΕ ΚΡΟΥΣΤΑ ΣΤΗΝ ΠΛΑΚΑ,ΠΩΣ ΘΑ ΒΓΕΙ;

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Από τι το έκανε??Κόλλησε κάποιο ρούχο πάνω?

Εγώ όταν τυχαίνει να κολλήσει ρούχο, ενώ είναι ζεστό το τρίβω ελαφρά με το σκληρό μέρος του σφουγγαριού κουζίνας και φεύγει..

Δεν ξέρω αν κατάλαβα την ερώτησή σου..και ελπίζω να βοήθησα...

Link to comment
Share on other sites

Σ΄ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ,ΕΙΝΑΙ ΣΚΛΗΡΟ ΚΑΙ ΦΑΝΤΑΖΟΜΑΙ ΘΑ ΘΕΛΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΗ ΚΡΕΜΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΛΑΚΩΣΕΙ ΠΡΩΤΑ.ΤΟ ΣΦΟΥΓΓΑΡΑΚΙ ΚΟΥΖΙΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΧΑΡΑΖΕΙ;

.png.png
Link to comment
Share on other sites

Οι γονείς μου μας ανακοίνωσαν οτι θα έρθουν για Πρωτοχρονιά στην Αθήνα. Εφόσον ο αδελφός του πατέρα μου μένει εδώ σκεφτήκαμε να τους καλέσουμε και μαζί τους και το γιο τους με την οικογένεια και την κόρη τους, στο σύνολο δηλαδή 5εμεις+2γονεις+2θειοι+2γιος+1κορη=12 άτομα.

Αν και έχω μεγάλο σαλόνι, δεν έχω καλή τραπεζαρία. Βέβαια αυτό ποτέ δεν με εμπόδισε να τραπεζώσω κόσμο αλλά τώρα θέλω να είναι κάτι επίσημο.

έτσι θα χρησιμοποιήσω το τραπέζι της κουζίνας που έχει 6 καρέκλες και έχω και το μεγάλο οβάλ τραπέζι της βεράντας(πλαστικο) με άλλες 3 καρέκλες. Οριακά με κάτι σκαμπό φτάνουμε τις 12,διαφορετικά θα πάω να αγοράσω άλλες τρεις.

Δεν θελω ομως να φαίνονται οι καρέκλες, θέλω να τις ντύσω. Αλλά δεν είναι ολες ενα σχέδιο(καρέκλες-πολυθρόνες)

Μήπως ξέρετε που μπορώ να βρω καλλύματα σχετικά οικονομικά ή συμφέρει να ράψω; Απο τιμές εχετε ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

εμμμ... μπορείς να επισκευθείς ένα κατάστημα Ανδρεάδης Homestores το οποίο εάν θυμάμαι καλά έχει συσκευασία των 2 στην τιμή των 25-30 € .. όταν έψαχνα εγώ είχα βρεί σε λινό ύφασμα λευκά ή εκρού .. αλλά θα πρέπει να πάς με διαστάσεις .. επίσης έχουν αρκετά μεγάλα κεντρικά σούπερμάρκετ όπως πχ τα Carrefour ή ο Σκλαβενίτης ..

δεν ξέρω σε ποιά περιοχή μένεις αλλά εδώ στο Παλαιό Φάληρο έχει ανοίξει Χυτήρογλου selections που είναι το στόκ κατάστημα και έχει τρελές τιμές σε υφάσματα και ραπτικά .. :D

Φυσικά ΠΑΝΤΑ υπάρχει και το κέντρο, η Αγίου Μάρκου συγκεκριμένα η οποία "βρωμάει" απο τέτοια καταστήματα, αρκεί να έχεις φυσικά χρόνο .. :oops:

 

μπορείς όμως εάν έχεις τη διάθεση το μεράκι και εάν πιάνει το χέρι σου, να αγοράσεις μόνη σου ύφασμα, να το κόψεις σε διαστάσεις που θές και πιστεύεις ότι καλύπτει τις καρέκλες σου, να το ρίξεις απο πάνω, και μετά με το ίδιο ύφασμα ή με κάποιο άλλο διαφορετικό (πχ χρυσό ή ασημί) να το στερεώσεις κάνοντας και κάποιο φιόγκο .. δεν ξέρω εάν μπορείς να "φανταστείς" πώς το λέω .. εγώ έτσι θα έκανα και μάλιστα θα τους έλεγα ότι είναι δική μου πατέντα :wink:

 

ελπίζω ειλικρινά να σε βοήθησα κι αν θές καμια περαιτέρω ενημέρωση ρώτα!!!!!!! :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

Θεοδώρα : 31/03/2006 , Νικόλας : 25/11/2008

All I ever wanted..All I ever needed is here in my arms!!

 

Thank you Roger Waters for bringing this AMAZING show in Greece .. Ευχαριστούμε !!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

 

Δεν ξέρω τι σχέδιο έχουν οι καρέκλες σου αλλά σίγουρα και σκέτο ύφασμα να πάρεις και να το ράφεις εσύ (που δεν είναι εύκολο εκτός αν πιάνουν τα χέρια σου και ξέρεις) θα σου στοιχίσει σίγουρα αρκετά. Υπάρχουν καρέκλες πτυσόμενες στο χρώμα του ξύλου (ανοιχτό και σκούρο) στο ικεα και κοστίζουν 12€ η μία. Εκτός του ότι θα σου μείνουν και θα σε βολέψουν δεν θα σου κοστίσουν και τόσο πολύ! :wink::D

Link to comment
Share on other sites

s o s

 

 

μουχλα επιασε μια δερματινη τσαντα μου.....(ευαισθητο δερμα)

αρκετα ...(πολυ) ακριβη κ δωρο του αντρα μου.

εχετε να μου προτεινετε καποιον τροπο να την καθαρισω???

λεμονι ,,σοδα κατι αποτελεσματικο.......!!!!!!! :cry:

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...