Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΝΟΙΚΟΚΥΡΙΟ! συμβουλές, tips & μικρά μυστικά!


Recommended Posts

π πιο ευκολος δοσομετρητής για υγρά .... είναι ενα μπουκάλι που πίνου γάλα τα μωρά μας ! :)

για στερεά εχω μια γυάλινη κανάτα απο την Βεφα , που μετράει , αλέυρι ,ζάχαρη κ.τ.λ έχει διαφορετικές μετρήσεις σε 4 μεριές της κανάτας.

 

Εγώ χρησιμοποιώ και για τα στερεά μπιμπερό(όταν λέω στερεά εννοώ ζάχαρη και τέτοια).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • 2 εβδομάδες μετά...

Κορίτσια, θέλω βοήθεια!

Δεν είμαι καμιά βρωμιάρα και προσπαθώ να κάνω σκούπα τη κουζίνα καθε φορα που τρώμε αλλά προχτές τρόμαξα!

Καμια κατοσταρια μυρμήγκια εκαναν βολτα στον πάγκο της κουζινας. Ισως και περισσότερα γιατι ο μισος πάγκος (μιαμιση επιφανεια ηλ.φουρνου, για να καταλαβετε)ήταν μαύρος!

Το πρωτο επεισοδιο με τα μυρμήγκια το αντιμετωπισα στο μπαλκονι, οπου ο αγαπημενος μου είχε παρατήσει καλοκαιριατικα τα σκουπιδια που είχαν και φαγητα μεσα. Εκανα μια καλη απολύμανση και τέλος.

Ξαφνικά εισεβαλλαν στη κουζινα, την πρωτη μερα στο παγκο, τη δευτερη στο ντουλαπι με τα λαδια, τη τρίτη στο ψωμάκι.

Εκατσα να τα παρακολουθήσω :shock: και ειδα οτι βγαίνουν από το ντουλάπι της κουζίνας κάτω από το νεροχύτη, όπου βάζω και τα λάδια, και δυστυχώς από την αρχή που νοικιάσαμε το σπίτι μυρίζει υγρασία.

Δεν ξέρω τι να κάνω, καθαρίζω καθε μέρα με χλωρίνη και το βράδυ ρίχνω χλωρίνη με το μπουκάλι περιμετρικά του ντουλαπιού. Ε! το πρωι εχει πάλι μυρμηγκάκια, λιγότερα βέβαια αλλά έχει.

Τι να βάλω να τα εξαφανίσω?

Link to comment
Share on other sites

μια καλή λύση είναι η ρίγανη...

 

ρίξε ρίγανη γύρω γύρω απο εκεί που βγαίνουν και δεν θα τα ξαναδείς...

 

το έχω κάνει και δουλεύει

 

μάλλον τα ενοχλεί η μυρωδιά της..

 

απλά πασπάλισε το ντουλάπι με ρίγανη , βάλε και στον πάγκο

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αν καταφέρεις και εντοπίσεις από πού ακριβώς βγαίνουν, μπορείς να ρίξεις κάποιο εντομοκτόνο μέσα στη φωλιά τους, ώστε να ψοφήσουν εκεί και να μην ξαναβγούν...

Ακούγεται σκληρό αλλά πιάνει! Έτσι εξολόθρευσα τα δικά μου μικρά κόκκινα μυρμηγκάκια που είχαν κάνει φωλιά μέσα στο κούφωμα της μπαλκονόπορτας της κουζίνας.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι η υπερβολή... Δεν χρησιμοποιώ ποτέ εντομοκτόνα...τα καημένα μωρέ...αντιθέτως τους βάζω τροφή μπροστά στην φωλιά τους και δεν εξαπλώνονται :lol::lol::lol:

 

Μπορείς όμως αν θες να δοκιμάσεις να ρίξεις λίγο λάδι λεβάντας στο δρόμο τους και δε θα τα ξαναδεις μπροστά σου. Κάνε μια δοκιμή με τους φυσικούς τρόπους και πες μας για να έχουμε μια ιδέα.

 

Αα, η γιαγιά μου έλεγε πως τα μυρμήγκια μέσα στο σπίτι είναι λεφτά...πάνε τα λεφτάκια σου irene :lol: τα εξόντωσες

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν είμαι καμιά βρωμιάρα

 

:lol::lol::lol: κοριτσακι μου καλο ειμαι σιγουρη οτι δεν εισαι βρωμιαρα τα μυρμηγκακια δεν πανε στις βρωμιες.Συνηθως βγαινουν οταν η κουζινα αστραφτει!!! Παρατηρημενο αυτο.

Εγω παντως χρησιμοποιω αοσμο εντομοκτονο και κανει πολυ καλη δουλεια.

rQGhp3.png
Link to comment
Share on other sites

Αυτές οι συμβουλές με τα μυρμήγκια μου είναι και μένα χρησιμες... Εμείς μένουμε σε μονοκατοικία και κατά καιρούς βλέπουμε επιδρομές μυρμηγκιών μέσα στο σπίτι (όχι μόνο στην κουζίνα, πάνε και για ξάπλες στο σαλόνι :lol: ). Όσο και να καθαρίσω όλο και κάτι θα πέσει από τη μικρή, θα κυλήσει κάπου που δεν θα το δω και την επόμενη μέρα... να μια στρατιά ολόκληρη.....

Ο άντρας μου κατά καιρούς ψεκάζει με ένα εντομοκτόνο έξω από το σπίτι όμως αλλά φοβάμαι πολύ με το παιδί που πιάνει τα πάντα. Ακόμα και έξω στην αυλή να είναι, κάποιο παιχνίδι να πάει εκεί, θα το πιάσει....

 

Αυτό με τη ρίγανη μου ακούγεται καλή ιδέα... Θα το δοκιμάσω....Το θέμα είναι πως θα πρέπει να μένει εκεί η ρίγανη; Όταν την σκουπίσω δεν θα ξαναεμφανιστούν;

sL7ap2.png

Link to comment
Share on other sites

Αα, η γιαγιά μου έλεγε πως τα μυρμήγκια μέσα στο σπίτι είναι λεφτά...πάνε τα λεφτάκια σου irene :lol: τα εξόντωσες

 

Με βάζεις σε πειρασμό γιατι το πείραμα του άντρα μου για ένα νέο μαγαζί δείχνει πως πάει καλά και δεν θέλω να το χαλάσω...

Δεν ειμαι προληπτική μόνο στο θέμα της δουλειάς, εχω τσεκάρει καποια πράγματα και ανθρώπους που πραγματικά δεν θέλω να μάθουν για το μαγαζι γιατι θα το γκαντεμιάσουν, όπως και με το προηγούμενο.

Λέτε να τα εκτρέφω? Ή εστω να τα ταιζω λιγουλάκι? Αν φτιάξω με τα ψυχουλάκια δρόμο για το μπαλκόνι... θα βγουν τουλαχιστον εξω?(να μεινουν και τα λεφτα στο σπιτι :wink: )

Link to comment
Share on other sites

Αα, η γιαγιά μου έλεγε πως τα μυρμήγκια μέσα στο σπίτι είναι λεφτά...πάνε τα λεφτάκια σου irene :lol: τα εξόντωσες

 

Με βάζεις σε πειρασμό γιατι το πείραμα του άντρα μου για ένα νέο μαγαζί δείχνει πως πάει καλά και δεν θέλω να το χαλάσω...

Δεν ειμαι προληπτική μόνο στο θέμα της δουλειάς, εχω τσεκάρει καποια πράγματα και ανθρώπους που πραγματικά δεν θέλω να μάθουν για το μαγαζι γιατι θα το γκαντεμιάσουν, όπως και με το προηγούμενο.

Λέτε να τα εκτρέφω? Ή εστω να τα ταιζω λιγουλάκι? Αν φτιάξω με τα ψυχουλάκια δρόμο για το μπαλκόνι... θα βγουν τουλαχιστον εξω?(να μεινουν και τα λεφτα στο σπιτι :wink: )

 

Σε κάποια πράγματα είμαι προληπτική. Γλωσσοφαγιά, μάτι είναι άστα να πάνε. Αυτό το πράγμα με τα μυρμήγκια το κάνω 10 χρόνια τώρα που μένω σ' αυτό το σπίτι και στα 10 αυτά χρόνια τα χρήματα μας είναι σε καλά επίπεδα. Ακόμα και στις άσχημες στιγμές πάντα ξεφύτρωναν χρήματα απο το πουθενά. Τρελό αλλά έτσι γινόταν. Για παράδειγμα την στιγμή που τα χρειαζόμασταν με έπαιρναν τηλέφωνο απο την ασφαλιστική εταιρεία για κάποια μερίσματα παλιού ασφαλιστηρίου τα οποία έπρεπε να εισπράξω. Τώρα θα μου πεις, τα μυρμήγκια το έκαναν αυτό? Ισως σου γυρνάει το καλό που έκανες όταν δεν τα σκότωσες.

Εγώ θα σου έλεγα ν' ακολουθήσεις τον φυσικό τρόπο (με την ρίγανη καλό μου ακούγεται ) για να τα κρατάς συγκεντρωμένα στην φωλιά τους και να μην σκορπίζονται απο δω και απο κει.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον για τα μυρμηγκάκια (άει χάσου μυρμηγκάκι :lol::lol: ): όταν καθαρίσεις τον πάγκο σου ή όπου αλλού εμφανίστηκαν, κόψε ένα λεμόνι στη μέση και τρίψε με τη λεμονόκουπα τα σημεία αυτά. Θα εξαφανιστούν!

Great minds discuss ideas, average minds discuss events, small minds discuss people.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχει και το Super Market μηρμηγκοπαγίδες άοσμες, Είχα δει αποτέλεσμα και με αυτές.

 

Αυτο, επισης το αλατι, ενα γλαστρακι διοσμο και σιλικονη οπου βλεπεις οτι ερχονται.

 

Ειχαν κανει μια φορα τρυπουλα στον αρμο (τα ατιμα ) και ερχοντουσαν απο το μπαλκονι μεσω του αρμου). Σφραγισαμε τα παντα με σιλικονη και σωθηκαμε.

 

Παρατηρησε τα να δεις απο που ερχονται και υπομονη. Εσυ θα νικησεις :lol::lol:

 

Στην τελικη φωναξε την Dora να σου βρει την φωλια. Εχει τον τροπο της :D:D

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια δεν ειναι τα δικα μου αυτα... εγω τα δικα μου τα εστειλα στης Αριας... μαλλον μπηκε και ανταγωνιστης στο παιχνιδι.. ποιος ειναι πρεπει να τον εξολοθρεψω.. θα μου φαει τη δουλεια λεμε.. πειτε ποιος??????????/

O5Lop2.png

kIP3p2.png

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΚΟΡΙΤΣΙΑ!

Επανέρχομαι με νέα για τα μηρμυγκάκια!

Την πρωτη μέρα τα ρουφηξα με τη σκούπα :shock: και έριξα ρίγανη στο ντουλαπι ακριβως που έβγαιναν. Ελα ομως που κουβαλουσαν τη ρίγανη! Τους βοήθησε και ο μικρός ρίχνοντας λίγα ψιχουλάκια...

Και τα μυρμήγκια καλά κρατούν...

Ειπα να μην τα εξολοθρευσω αλλα θα δείξει...

Link to comment
Share on other sites

Εχεις βρει την φωλια ? Εκει εστιασου αλλοιως ειναι δυσκολα τα πραγματα

 

Στην τελικη εκενωσε το ντουλαπι αυτο για αρκετο καιρο και φλομωσε το στο τεζα

Σιγουρα ο γυαλος ειναι στραβος.. δεν εξηγειτε αλλοιως!!

Link to comment
Share on other sites

Ή πάρε αυτές τις παγιδούλες (κάτι άσπρες είναι) από το super market γιατί τα βλέπω τα μυρμήγκια σαν τον ρατατούη, να σου πασπαλίζουν τη χωριάτικη με τη ρίγανη! :lol:

Link to comment
Share on other sites

πάντως αν βρεις τη φωλιά , κλείστην με σιλικόνη.. εγώ στο ντουλάπι αυτό έκανα και εξαφανίστηκαν (τουλάχιστον προς το παρόν).. ξέρεις μπορεί να είναι μια μικρή τρυπούλα ήκενό ανάμεσα στα ντουλάπια σου. δοκίμασε και αυτό πριν τα..... τεζάρεις :wink:

Link to comment
Share on other sites

πάντως αν βρεις τη φωλιά , κλείστην με σιλικόνη.. εγώ στο ντουλάπι αυτό έκανα και εξαφανίστηκαν (τουλάχιστον προς το παρόν).. ξέρεις μπορεί να είναι μια μικρή τρυπούλα ήκενό ανάμεσα στα ντουλάπια σου. δοκίμασε και αυτό πριν τα..... τεζάρεις :wink:

 

 

αν δεν βρεις άκρη, τότε πάρε ...τον μυρμηγκοφάγο από τον ροζ πάνθηρα :wink: τον θυμάστε βρε παιδιά το Pink Panther show?

Link to comment
Share on other sites

Σηκώθηκα και εγώ η καημένη αμέριμνη να φτιαξω τον πρωτο καφέ της ημέρας... και τι να δω..... μιλούνια τα μυρμηγκάκια!!!! :twisted::twisted::twisted: σε όλο τον πάγκο.

έβαλα ρίγανη και χλωρίνη εξω από την τρύπα τους και τωρα βγαίνουν απο αλλού.

Και σκέφτομαι, προσφατα καναν απολύμανση στην οικοδομή, υπάρχει περίπτωση να εφυγαν απο τους κοινοχρηστους χωρους και να εισεβαλλαν στο σπιτι, οπου για ευνοητους λογους δεν μου εκαναν απολύμανση?

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...