Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ιδεες για μπουφε παιδικού πάρτυ


Recommended Posts

Σαντουιτσάκια. Ούτε καν κάτι πολύπλοκο, απλά δύο φέτες ψωμί του τοστ γεμισμένες με τυρί και ζαμπόν-γαλοπούλα και κομμένες στα 4. Αν μιλάμε για μικρά παιδάκια, από 1 ως και μέχρι 6-7, επείδη είναι κάτι πολύ οικείο και δεν υποπτεύονται ότι μπορεί να κρύβει οτιδήποτε περίεργο, γίνονται ανάρπαστα πάντα, ό,τι άλλο και να σερβίρεις. Αρκει να έχουν ετοιμαστεί λίγο πριν το πάρτυ, αλλά έτσι κι αλλιώς άντε να πάρει 10 λεπτά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 176
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Κ εγω προσπαθώ να θυμηθώ τι μας είχε η μαμα μου στα πάρτυ αλλά δε βρίσκω κατι διαφορετικό απο αυτά που είπαν τα κορίτσια.Δε χρειάζεται κατι πολύπλοκο.Αν θες κάτι άλλο απο αυτά που εχουν αναφερθεί μπορείς να κανεις αραβικές πιτουλες κομμένες στα 2 ή 3 με κοτόπουλο,τυρί,καρότο μαρούλι κ γιαουρτάκι με πατζαρι ή οτι άλλη γέμιση θες.

Link to comment
Share on other sites

δε ξερω τι χρονο εχεις στη διαθεση σου εγω μπορω να σου προτεινω φαγητα που φτιαχνοναι και μπενουν καταψυξη....!! κεφτεδακια περνεις αυριο κημα τον φτιαχνεις το πλαθεις σε μπαλακια και τον βαζεις στη καταψυξη οταν θα ερθει εκεινη η μερα κατευθειαν αν δε τα θες τηγανιτα τα βαζεις στο φουρνο.. μπορεις να φτιαξεις σπιτικες πιτσες να τις αποθηκευσεις στην καταψηξη κ μετα μονο ψυσημο .. η και κρεπες με οτι θες μεσα απο κιμα με μπεσαμελ απο ζαμπον τυρι γαλοπουλα ντοματα πιπερια σος ..... τις παναρεις αν τις κανεις τηγανιτες με αυγο και φρυγανια και τις βαζεις στη καταψηξη και αυτες ή αν τις κανεις στο φουρνο τις αποθηκευεις χωρις να τις παναρεις.... μπορεις να παρεις κοτομπουκιες  μετα μια μακαρονοσαλατα η πατατοσαλατα γινονται και απο την προηγουμενη μερα .εμενα μαρεσει και το ρυζοτο στα μπουφε κ το φτιαχνω,και τοστακια πανευκολα, μετα αν μπορεις να κανεις σπιτικα καλυτσουνακια τυροπιτακια θα εισαι μια χαρα...βασικα αν εχεις χρονος κ χορο στην καταψυξη σου φυσικα ,θα σου προτεινα να φτιαξεις να αποθηκευσεις ειναι και ποιο υγειηνα και πολυ ποιο οικονομικα....... και φυσικα αν μπορουν να φτιαξουν κ να κρατανε κ κατι οι γιαγιαδες  καλοδεχουμενα ...

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Αν και ο γιος μου έχει γενέθλια τέλος Δεκεμβριου  άρχισα να σκέφτομαι το πάρτυ του και συγκεκριμένα το μενού. Δεν έχω πολύ χρόνο για μπελατζιδικα φαγητα. Εχετε να μου προτείνετε κάποιο finger food εκτος των κλασσικών (πιτσες, τυροπιτακια, λουκανικοπιτακια)? 

@balletina  έχεις τίποτα υπόψη σου ή είναι νωρίς ακόμα? :)

Κοριτσι μου εγω δε θα της κανω παρτυ γιατι ανημερα τα Χριστουγεννα λογω δικης μου γιορτης θα μου πεσουν πολλα μαζι.. Θα σβησουμε τουρτα αλλα με τους δικους μας αδερφια γονεις νονες κουμπαρους .. Θα τηε φτιαξω τουρτα εννοειται!! Αλλα εχω  να σου προτεινω!! Θα εχεις παιδακια?? Κ τους γονεις φανταζομαι.. Εγω οταν δεν μαγειρευω σε γιορτες φτιαχνω ψωμακια μικρα στρογγυλα κ τους βαζω τυρι γαλοπουλα φιλαδελφια κ αλλα (αλλα με γκουντα αλλα με εμενταλ κ διαφορα τυρια) η ατομικα κρουασανακια με τυρια μεσα.Το αλλο μπορεις να βρεις συνταγη για μπριος κ να τα κανεις ατομικα με τυρι παλι κ γαλοπουλα παριζα η οτι αλλο θες ψημενα αυτα .μετα μπορεις να φτιαξεις καμια σαλατα (να τα βαλεις τυπου μπουφε).μπεργκερακια με φιλετο κοτοπουλο(πολλοι αποφευγουν τον κιμα) πιτσα .. Α τα ψωμακια μου ειναι 2 ειδων 8σπορο κ λευκο ψωμακι. .Μπορεις να βρεις κ μικρα σουβλακια(καλαμακια)κοτοπουλο η χοιρινο το μισο σε μεγεθος απο τα κανονικα να τα ψησεις,να παρεις πλαστικα μικρα ποτηρακια μιας χρησης να τα βαλεις μεσα με μια σως στο πατο του ποτηριου.Σε αλμυρα  ειπαν κ τα κοριτσια παραπανω ωραιες ιδεες! Σε γλυκακια μπορεις να φτιαξεις cupcakes με σοκολατα απο πανω λευκη η κανονικη.Επισης μπισκοτα cookies κ αυτα εγω τα βουταω σε σοκολατα λευκη. Ντονατς επισης ειναι καλη ιδεα..

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 16 λεπτά , balletina είπε:

Κοριτσι μου εγω δε θα της κανω παρτυ γιατι ανημερα τα Χριστουγεννα λογω δικης μου γιορτης θα μου πεσουν πολλα μαζι.. Θα σβησουμε τουρτα αλλα με τους δικους μας αδερφια γονεις νονες κουμπαρους .. Θα τηε φτιαξω τουρτα εννοειται!! Αλλα εχω  να σου προτεινω!! Θα εχεις παιδακια?? Κ τους γονεις φανταζομαι.. Εγω οταν δεν μαγειρευω σε γιορτες φτιαχνω ψωμακια μικρα στρογγυλα κ τους βαζω τυρι γαλοπουλα φιλαδελφια κ αλλα (αλλα με γκουντα αλλα με εμενταλ κ διαφορα τυρια) η ατομικα κρουασανακια με τυρια μεσα.Το αλλο μπορεις να βρεις συνταγη για μπριος κ να τα κανεις ατομικα με τυρι παλι κ γαλοπουλα παριζα η οτι αλλο θες ψημενα αυτα .μετα μπορεις να φτιαξεις καμια σαλατα (να τα βαλεις τυπου μπουφε).μπεργκερακια με φιλετο κοτοπουλο(πολλοι αποφευγουν τον κιμα) πιτσα .. Α τα ψωμακια μου ειναι 2 ειδων 8σπορο κ λευκο ψωμακι. .Μπορεις να βρεις κ μικρα σουβλακια(καλαμακια)κοτοπουλο η χοιρινο το μισο σε μεγεθος απο τα κανονικα να τα ψησεις,να παρεις πλαστικα μικρα ποτηρακια μιας χρησης να τα βαλεις μεσα με μια σως στο πατο του ποτηριου.Σε αλμυρα  ειπαν κ τα κοριτσια παραπανω ωραιες ιδεες! Σε γλυκακια μπορεις να φτιαξεις cupcakes με σοκολατα απο πανω λευκη η κανονικη.Επισης μπισκοτα cookies κ αυτα εγω τα βουταω σε σοκολατα λευκη. Ντονατς επισης ειναι καλη ιδεα..

Το θυμομουν πως γεννησες ανήμερα Χριστούγεννα αλλά δεν ήξερα πως γιορτάζεις κιόλας! Τριπλή χαρά λοιπόν!!! :D

Έχεις δίκιο πέφτουν πολλά μαζί και το φαγητό εκείνες τις μέρες θα είναι αφθονο οπότε μία τούρτα είναι ωραιότατη! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Just now, Mama_Anesti_ είπε:

Το θυμομουν πως γεννησες ανήμερα Χριστούγεννα αλλά δεν ήξερα πως γιορτάζει κιόλας! Τριπλή χαρά λοιπόν!!! :D

Έχεις δίκιο πέφτουν πολλά μαζί και το φαγητό εκείνες τις μέρες θα είναι αφθονο οπότε μία τούρτα είναι ωραιότατη! 

Βασικα δεν εχω κ παιδακια στο κοντινο μας περιβαλλον!! Περα απο τα παιδια της νονας της της κουμπαρας που μας παντρεψε κ της αδερφης μου!! Αυτοι θα ειναι ουτως η αλλως!! Οποτε θα φαμε με αυτους το μεσημερι που ψηνουμε καθε χρονο ουτως η αλλως θα κοψουμε τη τουρτα να ξεκουραστουμε λιγακι μεχρι το βραδυ!!! Οι υπολοιποι θα ερθουν το βραδυ για γλυκο ποτο για εμενα! Απο του χρονου που θα καταλαβαινει κ αυτη καλυτερα θα της τα κανω σε ειδικους χωρους για παρτυ!!! Σε ενα διαστημα 20 ημερων εχει γενεθλια γιορτη κ η μικρη κ εγω!!! χαμος στο σπιτι μας!!! Αυτα που σου ανεφερα τα πιο πολλα τα φτιαχνω για τους βραδινους επισκεπτες !!!!

Link to comment
Share on other sites

Είχα στο μυαλό μου να κάνω μπουφέ, ένα τραπέζι δηλαδή με όλα τα φαγητά αλλά κάποιες γνωστές μου μου είπαν πως είναι καλύτερα να σερβιρω εγώ τα πιατακια (βάζοντας ένα από κάθε είδος φαγητου) γιατί κάποιοι μπορεί να ντρεπονται ή να μην προλάβουν να πάρουν απο όλα. Εσείς τι γνώμη έχετε?

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ είπε:

Είχα στο μυαλό μου να κάνω μπουφέ, ένα τραπέζι δηλαδή με όλα τα φαγητά αλλά κάποιες γνωστές μου μου είπαν πως είναι καλύτερα να σερβιρω εγώ τα πιατακια (βάζοντας ένα από κάθε είδος φαγητου) γιατί κάποιοι μπορεί να ντρεπονται ή να μην προλάβουν να πάρουν απο όλα. Εσείς τι γνώμη έχετε?

Κ εγώ σε πιατακια θα βάλω ένα από κάθε είδος κ θα τα σερβιρω.. Το να παίρνει ο καθένας ότι θέλει δεν ήθελα γιατί δεν θα μπορούσα να υπολογίζω τις ποσότητες. Μπορεί ένα συγκεκριμένο ειδος κάποιος να πάρει πολλά κομμάτια κ να τελειώσει κ για τον άλλον να μην έχει

Link to comment
Share on other sites

12 ώρες πρίν, Mama_Anesti_ είπε:

Είχα στο μυαλό μου να κάνω μπουφέ, ένα τραπέζι δηλαδή με όλα τα φαγητά αλλά κάποιες γνωστές μου μου είπαν πως είναι καλύτερα να σερβιρω εγώ τα πιατακια (βάζοντας ένα από κάθε είδος φαγητου) γιατί κάποιοι μπορεί να ντρεπονται ή να μην προλάβουν να πάρουν απο όλα. Εσείς τι γνώμη έχετε?

Εξαρταται πιο πολυ απο το ποσα ατομα θα εχεις κ ποιους.αν πχ ειναι της οικογενειας δ νομιζω να ντρεπονται

Κ οι δυο παρουσιασεις ειναι μια χαρα,οτι εξυπηρετει εσενα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αυτή την ιστορία με τα πιατάκια την έχουν και στην πόλη που ζω. Την απεχθάνομαι. Με αναγκάζει δηλαδή ο άλλος να φάω ότι μου βάλει. Και δεν είναι μόνο τα παιδιά δύσκολα στο φαγητό. Και εγώ δεν τρώω γαλακτοκομικά για παραπάνω από έναν λόγους. Ως εκ θαύματος, όπου έχω πάει και έχουν αυτό το "έθιμο", ΟΛΑ τα περιεχόμενα του πιάτου ακουμπάνε σε γαλακτοκομικό. Άρα εγώ δεν τρώω άρα χαρακτηρίζομαι και ως ακατάδεκτη. Πάντα κάνω μπουφέ στα πάρτυ και στις γιορτές καθόμαστε όλοι στο τραπέζι και σερβιριζόμαστε μόνοι μας. Κουμάντο στην κοιλιά του άλλου δεν είναι σωστό να κάνουμε. Χίλιες φορές να προσφέρουμε ένα ποτό και ένα γλυκό παρά αυτό το μαρτύριο με το πιατάκι. Προσωπική άποψη εκφράζω διότι χτυπήσατε ευαίσθητη χορδή...

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Σερβίρισμα σε μεγάλους μου ακούγεται περίεργο. Σερβίρισμα σε μικρά παιδάκια ίσως είναι πρακτικό, από την άλλη όμως αν είναι να έχεις γκρίνιες, θα έχεις έτσι κι αλλιώς! Φαντάζομαι ότι αν είναι πολύ μικρά παιδάκια θα υπάρχουν και μαμάδες να βοηθήσουν. Για τους μπουφέδες ξέρω από επαγγελματίες του χώρου ότι στις μερίδες υπολογίζουν τις ποσότητες επί 1.5 για να καλύψουν το ότι κάποιος δεν θα πάρει από το χ αλλά θα πάρει διπλή μερίδα από το ψ. Δηλαδή αν έχεις 10 άτομα, θα φτιάξεις 15 κρέπες κλπ. 

Link to comment
Share on other sites

Μωρέ όχι σερβίρισμα.. Η χαρά του μπουφέ είναι να διαλέγεις και να τρως ότι θες κι ότι σ αρέσει να το ξανατρώς. Είναι περιοριστικό το πιατάκι συν ότι πραγματικά θα πεταχτεί πολύ πράγμα και κρίμα είναι. Βέβαια εγώ είμαι παμφάγο οπότε και να μου σερβίρουν δεν έχω θέμα, ούτε θεωρώ πως πρέπει κάποιος καλεσμένος να έχει θέμα με όποιο τρόπο κι αν τον κεράσεις. Αφού ρωτάς όμως, το καλύτερο είναι μπουφές ελεύθερος.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 13 λεπτά , marakiz είπε:

Μωρέ όχι σερβίρισμα.. Η χαρά του μπουφέ είναι να διαλέγεις και να τρως ότι θες κι ότι σ αρέσει να το ξανατρώς. Είναι περιοριστικό το πιατάκι συν ότι πραγματικά θα πεταχτεί πολύ πράγμα και κρίμα είναι. Βέβαια εγώ είμαι παμφάγο οπότε και να μου σερβίρουν δεν έχω θέμα, ούτε θεωρώ πως πρέπει κάποιος καλεσμένος να έχει θέμα με όποιο τρόπο κι αν τον κεράσεις. Αφού ρωτάς όμως, το καλύτερο είναι μπουφές ελεύθερος.

 

Δηλαδή εγώ που έχω σοβαρή δυσανεξία στη λακτόζη πρέπει να φάω ότι μου δώσουν; Προτιμώ να μη με κεράσουν τίποτα αν είναι να υπομένω μαρτύριο. Και πάλι είναι υποκειμενικό το πως πονοκεφαλιάζει κανείς. Εγώ πχ προτιμώ να φτιάξω 10 πράγματα (τηρώ και εγώ τον κανόνα του *1.5 που αναφέρθηκε παραπάνω) επί των καλεσμένων και ας έχει σουξέ κάποιο περισσότερο απ τα υπόλοιπα, παρά να βλέπω στα σκουπίδια τα φαγάκια που με τόση φροντίδα και κόπο έφτιαξα επειδή κάποιος δεν προτιμάει το περιεχόμενο διότι εγώ δεν του έδωσα την επιλογή ενώ μπορούσα. 

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

πρίν από 3 λεπτά , ravT είπε:

 

Δηλαδή εγώ που έχω σοβαρή δυσανεξία στη λακτόζη πρέπει να φάω ότι μου δώσουν; Προτιμώ να μη με κεράσουν τίποτα αν είναι να υπομένω μαρτύριο. Και πάλι είναι υποκειμενικό το πως πονοκεφαλιάζει κανείς. Εγώ πχ προτιμώ να φτιάξω 10 πράγματα (τηρώ και εγώ τον κανόνα του *1.5 που αναφέρθηκε παραπάνω) επί των καλεσμένων και ας έχει σουξέ κάποιο περισσότερο απ τα υπόλοιπα, παρά να βλέπω στα σκουπίδια τα φαγάκια που με τόση φροντίδα και κόπο έφτιαξα επειδή κάποιος δεν προτιμάει το περιεχόμενο διότι εγώ δεν του έδωσα την επιλογή ενώ μπορούσα. 

 

Όχι βέβαια, φυσικά και δεν πρέπει να φας ότι σου δώσουν, είτε αν έχεις πρόβλημα, είτε αν απλά δεν θες. Κακώς το παίρνεις προσωπικά. Όταν λέω να μην έχει θέμα κάποιος καλεσμένος εννοώ να μην κακοχαρακτηρίσει τον οικοδεσπότη γιατί για να εφαρμόσει αυτόν τον τρόπο σερβιρίσματος, θεωρεί πως το κάνει για καλύτερο. Δεν θα έχει σκεφτεί τις παραμέτρους που αναφέρουμε, καλώς κακώς δεν έχει σημασία. Αντίστοιχα, αυτός ο οικοδεσπότης δεν θα πρέπει να κακοχαρακτηρίσει κάποιον καλεσμένο  αν αρνηθεί ευγενικά το πιάτο που του προσφέρεται είτε λόγω προβλήματος είτε λόγω γούστου και ζητήσει να φτιάξει το δικό του πιάτο. Κατά τα άλλα συμφωνούμε, το έγραψα και παραπάνω. Το πιο κρίμα από όλα είναι να πετιούνται φαγητά!

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Τώρα ναι, συμφωνούμε. Και φυσικά, μου έχει τύχει όχι απλά να κακοχαρακτηριστώ ως οικοδέσποινα επειδή έστησα μπουφέ σε ονομαστική εορτή αλλά να μην ξαναπατήσουν στο σπίτι μου. Και μιλάμε για έναν μπουφέ με όλα τα καλά. Πάμπλουτος. Προφανώς θεώρησαν "πρωτευουσιάνικη" αυτή την κίνησή μου και δεν θέλαν να την "υποστούν" ξανά. 

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

Ε καλά μωρέ τέτοιοι άνθρωποι βρίσκουν έτσι κι αλλιώς κάτι να τους πειράξει/παρεξηγηθούν και μπλα μπλα. Οπότε σε αυτές τις περιπτώσεις με γεια τους με χαρά τους, καλύτερα να μην ξαναπατήσουν.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 7 λεπτά , ravT είπε:

Τώρα ναι, συμφωνούμε. Και φυσικά, μου έχει τύχει όχι απλά να κακοχαρακτηριστώ ως οικοδέσποινα επειδή έστησα μπουφέ σε ονομαστική εορτή αλλά να μην ξαναπατήσουν στο σπίτι μου. Και μιλάμε για έναν μπουφέ με όλα τα καλά. Πάμπλουτος. Προφανώς θεώρησαν "πρωτευουσιάνικη" αυτή την κίνησή μου και δεν θέλαν να την "υποστούν" ξανά. 

Αυτό με τον μπουφέ το έχω ακούσει σε γάμους στην επαρχία που θεωρούν προσβολή το να σηκωθούν για να φάνε! Είναι διαφορετικές συνήθειες! Αλλά να προσβληθείς για μπουφέ σε σπίτι, πρώτη φορά το ακούω! Το στήσιμο ενός μπουφέ θέλει πολύ περισσότερη προετοιμασία από το να κάνεις ένα μαγειρευτό ή ψητό και μια σαλάτα!

Link to comment
Share on other sites

Για μένα δεν έχει σημασία ποιος κάνει την περισσότερη/καλύτερη προετοιμασία. Και μόνο που μου ανοίγει το σπίτι του μου αρκεί. Οκ, σίγουρα ένας παραπάνω κόπος ή κάτι που είναι πρωτότυπο, θα αξίζει να αναφερθεί και να λάβει ένα παραπάνω μπράβο, κάτι που είναι απολύτως ανθρώπινο και λογικό. Όμως να ψάχνει κάποιος αφορμή για να ξεκατινιαστεί ή να βρει το λάθος, το λίγο, το ανεπαρκές, το οτιδήποτε στον οικοδεσπότη, είναι τραγικό.

TmO0p3.png Ο τρόπος που μιλάμε στα παιδιά μας, γίνεται η εσωτερική τους φωνή.

Link to comment
Share on other sites

Μπήκα σε αυτό το θέμα να προτείνω τις καταπληκτικές δημιουργίες μου και διαβάζω για το αν θα το προσφέρουμε σε πιατάκι ή μπουφε :confused:

Αυτό το πράγμα να μην μπορούμε να μείνουμε εντός θέματος μία φορά :?

 

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

 

α) παραγγέλνεις από φούρνο μπριος ψωμάκια μικρά, φτιάχνεις mini μπιφτεκάκια και μαζί με τυρί τσένταρ, μαρουλάκι, κέτσαπ ή μουστάρδα ή μαγιονέζα φτιάχνεις τα πιο όμορφα burgerakia!

β) μπορείς να μεγαλουργήσεις με τοστάκια κλπ αρκεί να βάλεις φαντασία, εγώ είχα φτιάξει κάτι φοβερά τοστακια σε σχήμα angry birds... είναι μπελαλίδικα αλλά το αποτέλεσμα είναι φοβερό, αν γκουγκλάρεις θα βρεις πως γίνονται

γ) μπορείς να πάρεις καλαμάκια για σουβλάκι (πουλάνε στο σουπερμαρκετ) και να βάλεις διάφορα, ότι σου αρέσει, εγώ θα σου πω τι είχα βάλει στα δικά μου: τυρί χαλούμι, ντοματίνια, μανιτάρι, κίτρινη πιπεριά,

δ) μίνι κρεπούλες, αν δεν θες να παιδευτείς υπάρχουν σε σουπερμαρκετ έτοιμες κρέπες, τις έχουν στην κατάψυξη, μπορείς να τις κόψεις στην μέση και να βάλεις ότι θέλεις μέσα, γίνονται πολύ ωραίες!

 

Καλή επιτυχία στο πάρτυ και να χαίρεσαι το παιδάκι σου!! :)

Επεξεργάστηκαν by zaxaroulini

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 6 λεπτά , zaxaroulini είπε:

Μπήκα σε αυτό το θέμα να προτείνω τις καταπληκτικές δημιουργίες μου και διαβάζω για το αν θα το προσφέρουμε σε πιατάκι ή μπουφε :confused:

Αυτό το πράγμα να μην μπορούμε να μείνουμε εντός θέματος μία φορά :?

 

Λοιπόν, έχουμε και λέμε:

 

α) παραγγέλνεις από φούρνο μπριος ψωμάκια μικρά, φτιάχνεις mini μπιφτεκάκια και μαζί με τυρί τσένταρ, μαρουλάκι, κέτσαπ ή μουστάρδα ή μαγιονέζα φτιάχνεις τα πιο όμορφα burgerakia!

β) μπορείς να μεγαλουργήσεις με τοστάκια κλπ αρκεί να βάλεις φαντασία, εγώ είχα φτιάξει κάτι φοβερά τοστακια σε σχήμα angry birds... είναι μπελαλίδικα αλλά το αποτέλεσμα είναι φοβερό, αν γκουγκλάρεις θα βρεις πως γίνονται

γ) μπορείς να πάρεις καλαμάκια για σουβλάκι (πουλάνε στο σουπερμαρκετ) και να βάλεις διάφορα, ότι σου αρέσει, εγώ θα σου πω τι είχα βάλει στα δικά μου: τυρί χαλούμι, ντοματίνια, μανιτάρι, κίτρινη πιπεριά,

δ) μίνι κρεπούλες, αν δεν θες να παιδευτείς υπάρχουν σε σουπερμαρκετ έτοιμες κρέπες, τις έχουν στην κατάψυξη, μπορείς να τις κόψεις στην μέση και να βάλεις ότι θέλεις μέσα, γίνονται πολύ ωραίες!

 

Καλή επιτυχία στο πάρτυ και να χαίρεσαι το παιδάκι σου!! :)

Ευχαριστώ για τις συνταγες. Έχω αρκετά πράγματα να κάνω στο μυαλό μου, μου αρέσουν οι ιδέες σου. Σορι που το ξεχυλωσα το θέμα, μου φάνηκε σχετική ή ερώτηση...:oops:

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Mama_Anesti_ said:

Ευχαριστώ για τις συνταγες. Έχω αρκετά πράγματα να κάνω στο μυαλό μου, μου αρέσουν οι ιδέες σου. Σορι που το ξεχυλωσα το θέμα, μου φάνηκε σχετική ή ερώτηση...:oops:

 

Καλέ σχολίασα χωρίς να διαβάσω προσεκτικά! :? τώρα διάβασα ότι ρώταγες πιατάκι ή μπουφέ!

εγώ σε όλα μου τα πάρτυ έχω μπουφέ και γενικά μου αρέσει περισσότερο από το πιατάκι!

 

 

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Εμ είδε αγαπητή που σχολίασες χωρίς να διαβάσεις; Και  κοίτα να δεις που το θέμα αφορά "μπουφε". Να γκρινιάξουμε και εμείς για το πιατάκι επειδή είναι εκτός θέματος; 

pJO3p2.pngB6Ndp2.png
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Έσπερος said:

Ξεχάσαμε όμως την πιο κρίσιμη συμβουλή: τα ρεσό για να μένουν ζεστές οι πιατέλες στον μπουφέ!

 

Και όχι μόνο! για να μην παιδευτεί η κοπέλα μπορεί να πάρει catering και να ζητήσει να της στείλουν και μία κοπέλα είτε για να σερβίρει σε πιατάκι είτε για να βοηθάει τους καλεσμένους στο μπουφέ! Τώρα άμα είναι κανένας μυστήριος καλεσμένος που το ένα του ξινίζει το άλλο του βρωμάει, δυστυχώς θα μείνει νηστικός, τόσο απλά! :)

10 hours ago, ravT said:

Εμ είδε αγαπητή που σχολίασες χωρίς να διαβάσεις; Και  κοίτα να δεις που το θέμα αφορά "μπουφε". Να γκρινιάξουμε και εμείς για το πιατάκι επειδή είναι εκτός θέματος; 

 

Αμα είναι να γκρινιάξει ο άνθρωπος θα γκρινιάξει :)

"Λευτεριά στο zaxaroulini!!!"

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...