Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δωρεά Οργάνων


Sam

Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?  

302

  1. 1. Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?

    • ναι - είμαι ήδη δωρητής οργάνων
      74
    • ναι θα ήθελα αλλά δεν έχω προλαβει να ασχοληθώ/δεν εχω ενημερωθει για την διαδικασια
      209
    • το σκέφτομαι, δεν έχω αποφασίσει ακόμα
      104
    • όχι δεν θα το ήθελα
      112


Recommended Posts

τα άτομα αγνώστων στοιχείων εδώ και πολλά χρόνια είτε καταλήγουν σε ταφή είτε (το πιο σύνηθες) καταλήγουν στα νεκροτομεία της ιατρικής σχολής για πρακτική των φοιτητών. Και μπορεί να ακούγεται μακάβριο, αλλά υπάρχουν άνθρωποι που έχουν εν ζωή δωρίσει το σώμα τους για το σκοπό αυτό.

να ρωτησω κατι σχετικα με το νομοσχεδιο, η αφαιρεση οργανων θα ειναι υποχρεωτικη μονο για θανοντες ή και για "κλινικα νεκρους"?

γιατι ξερουμε πολυ καλα οτι οταν υπαρχει το κερδος απο πισω μπορει πολυ ευκολα ενας ασθενης σε κωμα που μπορει να επανελθει να γινει δωρητης με το ετσι θελω.....(να πουνε δηλαδη στους συγγενεις οτι ειναι κλινικα νεκρος για να παρουν καποια οργανα που καποιος λεφτας εχει αναγκη)

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Στο κείμενο που έχω στην υπογραφή μου υπάρχει μια αποσαφήνιση των όρων. Δότες γίνονται οι «εγκεφαλικά νεκροί» οι οποίοι δεν επανέρχονται ποτέ.

Οι ασθενείς σε κώμα δεν είναι «εγκεφαλικά νεκροί» αλλά προσδιορίζονται διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

... Σε υποχρεώνουν να τους γνωστοποιήσεις πολλά στοιχεία σου τα οποία πιθανώς να μην ήθελες.

Στις ταυτότητες αναγράφονται αυστηρά τα στοιχεία που καθορίζουν το "ποιος είσαι" όνομα, γονείς, ηλικία, ύψος, στοιχεία δημοτολογίου. Τα στοιχεία που αλλάζουν όπως διεύθυνση, σύζυγος, βγήκαν από την ταυτότητα.

Έγινε ολόκληρο θέμα για να βγει το θρήσκευμα επειδή δεν καθόριζε το "ποιος είσαι" αλλά το "τι ιδέες έχεις". Μ' αυτή τη λογική δεν πρέπει να αναγράφεται στην ταυτότητα αν επιθυμείς ή όχι να γίνεις δότης οργάνων, γιατί αυτό δεν αποτελεί στοιχείο της ταυτότητας σου αλλά μια επιλογή σου. Και αυτή η επιλογή πρέπει να είναι προϊόν σκέψης, πληροφόρησης και μελέτης κι όχι κάτι που αποφασίζεται "στο πόδι", με την ευκαιρία της έκδοσης ταυτότητας (που τη βγάζεις στα 12). Επιπλέον με την αναγραφή της επιλογής σου αυτής, "χαρακτηρίζεσαι" ήδη σ' αυτό το νήμα προτάθηκαν "ποινές" για τους "κακούς" που δεν γίνονται δότες.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω κατι σχετικα με το νομοσχεδιο, η αφαιρεση οργανων θα ειναι υποχρεωτικη μονο για θανοντες ή και για "κλινικα νεκρους"?

γιατι ξερουμε πολυ καλα οτι οταν υπαρχει το κερδος απο πισω μπορει πολυ ευκολα ενας ασθενης σε κωμα που μπορει να επανελθει να γινει δωρητης με το ετσι θελω.....(να πουνε δηλαδη στους συγγενεις οτι ειναι κλινικα νεκρος για να παρουν καποια οργανα που καποιος λεφτας εχει αναγκη)

 

 

αυτο....

Το θεμα με το εμποριο, υπαρχει γιατι δεν υπαρχει αποθεμα μοσχευματων. Κι ετσι εχουμε μεγαλη αναμονη για ελαχιστα μοσχευματα. Προφανως, εκει παιζει θεμα εμποριου. Αν ομως τα μοσχευματα ηταν αφθονα, ουτε λιστες αναμονης θα ειχαμε, ουτε τιποτα, οποτε τι να εμπορευτεις?

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτο....

Το θεμα με το εμποριο, υπαρχει γιατι δεν υπαρχει αποθεμα μοσχευματων. Κι ετσι εχουμε μεγαλη αναμονη για ελαχιστα μοσχευματα. Προφανως, εκει παιζει θεμα εμποριου. Αν ομως τα μοσχευματα ηταν αφθονα, ουτε λιστες αναμονης θα ειχαμε, ουτε τιποτα, οποτε τι να εμπορευτεις?

 

 

Μπορεί κάποιος από αυτούς που είναι υπέρ της υποχρεωτικής δωρεάς να μου εξηγήσει πώς πιστεύει ότι θα αυξηθούν τα μοσχεύματα με την εφαρμογή του νομοσχεδίου;

Όχι στην θεωρία, αλλά στην πράξη;

 

Ας πούμε ότι για παράδειγμα κάθε χρόνο στην Ελλάδα έχουμε 100 περιστατικά με υποψήφιους δότες. Και χωρίς την εφαρμογή του νομοσχεδίου 2 από αυτούς γίνονται τελικά δότες. Ο ένας γιατί είχε κάνει δήλωση δωρεάς οργάνων και ο άλλος γιατί δέχτηκαν οι συγγενείς του.

 

Πώς με την εφαρμογή αυτού του νόμου, στα ίδια 100 περιστατικά, από 2 θα γίνουν 20;

 

Και γιατί δεν θα ήταν 20 πριν την εφαρμογή του νομοσχεδίου;

 

Πώς φαντάζεστε μια συγκεκριμένη περίπτωση υποψηφίου δότη που πριν την εφαρμογή του νομοσχεδίου δεν θα έδινε τα όργανά του αλλά μετά την εφαρμογή θα τα έδινε;

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος από αυτούς που είναι υπέρ της υποχρεωτικής δωρεάς να μου εξηγήσει πώς πιστεύει ότι θα αυξηθούν τα μοσχεύματα με την εφαρμογή του νομοσχεδίου;

Όχι στην θεωρία, αλλά στην πράξη;

 

Ας πούμε ότι για παράδειγμα κάθε χρόνο στην Ελλάδα έχουμε 100 περιστατικά με υποψήφιους δότες. Και χωρίς την εφαρμογή του νομοσχεδίου 2 από αυτούς γίνονται τελικά δότες. Ο ένας γιατί είχε κάνει δήλωση δωρεάς οργάνων και ο άλλος γιατί δέχτηκαν οι συγγενείς του.

 

Πώς με την εφαρμογή αυτού του νόμου, στα ίδια 100 περιστατικά, από 2 θα γίνουν 20;

 

Και γιατί δεν θα ήταν 20 πριν την εφαρμογή του νομοσχεδίου;

 

Πώς φαντάζεστε μια συγκεκριμένη περίπτωση υποψηφίου δότη που πριν την εφαρμογή του νομοσχεδίου δεν θα έδινε τα όργανά του αλλά μετά την εφαρμογή θα τα έδινε;

 

φαντάζομαι η διαφορά είναι ως εξής: αν εγώ π.χ. έχω ένα ατύχημα πηγαίνοντας μια μέρα στη δουλειά και καταλήξω εγκεφαλικά νεκρή στο νοσοκομείο, στην προ του νομοσχεδίου εποχή θα έπρεπε ή να έχω δηλώσει εκ των προτέρων το "πάρτα όλα, πάρτα όλα, μην αφήσεις τίποτα" του άσματος ή θα ρωτούσαν τους συγγενείς. Υπάρχει μεγάλη πιθανότητα οι συγγενείς να πουν όχι (λόγω συναισθηματικής φόρτισης, λόγω περίεργης ψυχολογίας που δεν είναι της παρούσης κλπ). Ε, στην μετά το νομοσχέδιο εποχή, αν δεν έχω ορίσει ρητά ότι άμα μου πάρουν έστω και παρανυχίδα θα γυρίσω να τους στοιχειώσω, όσο κι αν διαφωνούν οι συγγενείς, οι γιατροί θα έχουν κάθε δικαίωμα να πάρουν ό,τι σώζεται.

 

Νομίζω ότι αν το σκεφτόμασταν όλοι λίγο πιο ψύχραιμα, και σκεφτόμασταν τους ανθρώπους που αγωνιούν για ένα μόσχευμα για το συγγενή τους, για το παιδί τους κλπ, θα κάναμε όλοι περισσότερα. Βέβαια, αυτό προϋποθέτει να συμβιβαστείς πρώτον με την ιδέα του θανάτου και δεύτερον με την ιδέα ότι το σώμα σου είναι τρωτό, κι αυτό δεν είναι καθόλου εύκολο.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Βασίζονται στην τεμπελιά του Έλληνα στο να πάει να δηλώσει αντίρρηση! Από την ίδια ράτσα είναι και αυτοί που φτιάχνουν τα νομοσχέδια και ξέρουν :)

Πάντως πιστεύω ότι πολύς κόσμος θα πάει και θα δηλώσει κατά ενώ πραγματικά είναι μέσα του υπέρ. Σε μια πράξη ανθρωπιάς δεν έπρεπε να επέμβει το κράτος και να το κάνει καταναγκασμό....

Link to comment
Share on other sites

Β

Πάντως πιστεύω ότι πολύς κόσμος θα πάει και θα δηλώσει κατά ενώ πραγματικά είναι μέσα του υπέρ.Σε μια πράξη ανθρωπιάς δεν έπρεπε να επέμβει το κράτος και να το κάνει καταναγκασμό....

 

Εγώ πρώτη από όλους................με τσαμπουκαλίδικο τρόπο δεν γουστάω να μου επιβάλλουν τίποτε.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Το θεμα με το εμποριο, υπαρχει γιατι δεν υπαρχει αποθεμα μοσχευματων. Κι ετσι εχουμε μεγαλη αναμονη για ελαχιστα μοσχευματα. Προφανως, εκει παιζει θεμα εμποριου. Αν ομως τα μοσχευματα ηταν αφθονα, ουτε λιστες αναμονης θα ειχαμε, ουτε τιποτα, οποτε τι να εμπορευτεις?

Όσο υπάρχει χρήμα και άνθρωποι που θέλουν να κερδίσουν θα υπάρχει και εμπόριο. Ακόμα κι αν υπάρχει επάρκεια, είμαι σίγουρη ότι πάλι θα υπάρχει εμπόριο, αλλά με "ποιοτικά" κριτήρια. Ένα απλό παράδειγμα: το κέντρο της Αθήνας είναι γεμάτο βρύσες με νερό της ευδαπ, όμως όταν διψάς, δεν ζητάς ένα ποτήρι σ' ένα μαγαζί, αλλά αγοράζεις μπουκαλάκι. Υπάρχει επάρκεια, υπάρχει και εμπόριο.

Είναι θέμα ιδεών. Θεωρούμε το ανθρώπινο σώμα άχρηστο αντικείμενο μετά το θάνατο; Αν το θεωρούμε αντικείμενο, η σκέψη ότι είναι εμπορεύσιμο αντικείμενο απέχει ελάχιστα.

 

Πάντως πιστεύω ότι πολύς κόσμος θα πάει και θα δηλώσει κατά ενώ πραγματικά είναι μέσα του υπέρ. Σε μια πράξη ανθρωπιάς δεν έπρεπε να επέμβει το κράτος και να το κάνει καταναγκασμό....

Έτσι είναι. Εγώ ήμουν μάλλον υπέρ πριν το νομοσχέδιο, τώρα όσο το ψάχνω είμαι μάλλον κατά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Με την πίεση θα φτάσουμε στο αντίθετο. Φανταστείτε να μας λέγανε ότι αναγκαστικά κάθε έξι μήνες θα πρέπει να δίνουμε αίμα. Δε νομίζω ότι θα το ήθελε κανείς αυτό. Για αυτό γίνεται ολόκληρη εκστρατεία, διαφημίσεις του στυλ "δώσε αίμα και σώσε" έτσι ώστε να ευαισθητοποιηθεί ο κόσμος. Και νομίζω ότι υπάρχει ανταπόκριση, πολλοι έχουν γίνει εθελοντές αιμοδότες. Δε θα έπρεπε λοιπόν και σε αυτό το τόσο σημαντικό θέμα που μπορεί να σώσει ζωές, μπορεί την δική μας ή των παιδιών μας, να υπάρχει άλλος τρόπος προσέγγισης, πιο ανθρώπινος; Η γνώμη είναι πώς ναι.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites

να πω κάτι όμως; η αντίδραση "τώρα που μου το επιβάλλουν δεν το κάνω" μου φαίνεται λίγο εφηβική "η μάνα μου λέει να καθαρίζω το δωμάτιό μου και για να της πάω κόντρα δεν το κάνω".

 

Το θέμα δεν είναι να αναλύσουμε ποιος μας το επιβάλλει και γιατί. το θέμα είναι να σκεφτούμε ότι αύριο-μεθαύριο μπορεί το δικό μας παιδί να βρεθεί στη θέση αυτών των παιδιών που σήμερα περιμένουν.... και περιμένουν.... κι εμείς συζητάμε για το αν το νομοσχέδιο είναι καλό ή όχι.

 

Αν έχει δει κανείς πώς καταλήγει το ανθρώπινο σώμα μετά θάνατον, νομίζω δεν έχει και ιδιαίτερους ενδοιασμούς.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

ναι ρε kinkajoujou αλλά βγες και κάνε καμπάνιες κατα κόρον και θα δεις πως θα αυξηθούν οι δότες μην το επιβάλεις γιατί νιώθουμε που νιώθουμε μια μέγγενη γύρω μας λέει το κράτος και με το έτσι θέλω γίνεσαι δότης οργάνων εκτός κι αν πας να κάνεις δήλωση κτλ τα παίρνει στην κράνα ο άλλος. Εφηβικό ξε εφηβικό τι σημασία έχει....άμα νιώθεις κάπως, νιώθεις...Χώρια που ο κόσμος έχει χάσει ΚΑΘΕ εμπιστοσύνη στο κράτος οπότε σου λέει γιατί να μην παίζονται και εκεί βρώμικα παιχνίδια κτλ.

Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέμματα, όλοι μας κρύβουμε έναν έφηβο μέσα μας που κάτω από τις κατάλληλες συνθήκες βγαίνει στην επιφάνεια. Και ναι τουλάχιστον εγώ δε μπορώ να νιώθω ότι κάτι μου το επιβάλλουν με το έτσι θέλω, άσε με να το αποφασίσω μόνη μου και να κάνω αυτό που θεωρώ εγώ σωστό. Μακάρι όλοι να γινόμασταν δωρητές οργάνων, αλλά όχι επειδή το κράτος το περνάει με νομοσχέδιο. Καπου εκεί χάνεται και η ουσία και η ανθρωπιά.

s-age.pngs-age.png

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Οι καμπάνιες θέλουν λεφτά, και λεφτά δεν υπάρχουν. Επίσης καμπάνιες κάνει 10 χρόνια ο ΕΟΜ, αλλά 0,9% πέτυχε (οι υπόλοιποι αγνοούν την ύπαρξη του). Ο κόσμος σηκώνεται να πάει στο σούπερ μάρκετ μόνο άμα έχει καμιά γκομενάρα δίπλα στο προϊόν που διαφημίζεται :( Τόσο απλά για την ψυχολογία της κοινωνίας. :(

Link to comment
Share on other sites

Μπα και δεν μπορεί το κράτος να ζητήσει από τα Media να κάνουν δωρεάν καμπάνιες για κοινωνικά θέματα; εκεί δεν μπορεί να βγάλει νομοσχέδια; δεν μπορεί να ενημερώσει τα πανεπιστήμια και να μας βομβαρδίσει με αφίσες στους δημόσιους χώρους. Τα μούτρα τους γιατί έχουν λεφτά να τα διαφημίζουν στις εκλογές!

Link to comment
Share on other sites

Μπα και δεν μπορεί το κράτος να ζητήσει από τα Media να κάνουν δωρεάν καμπάνιες για κοινωνικά θέματα; εκεί δεν μπορεί να βγάλει νομοσχέδια; δεν μπορεί να ενημερώσει τα πανεπιστήμια και να μας βομβαρδίσει με αφίσες στους δημόσιους χώρους. Τα μούτρα τους γιατί έχουν λεφτά να τα διαφημίζουν στις εκλογές!

 

οι καμπάνιες απαιτούν πολύυυυ χρήμα, και κανείς δεν θα το κάνει αυτό εθελοντικά, εκτός κι αν είναι καμιά πολύ μεγάλη εταιρεία, κι αυτό μια φορά στο τόσο για την ψυχή της μάνας τους που λένε.

 

Τώρα για το νομοσχέδιο δεν διαφωνώ καθόλου ότι είναι μια εντελώ σπασμωδική κίνηση, ειδικά σε μια περίοδο που τρέχουν κι άλλα θέματα από πίσω και ακόμη και καλημέρα να σου πει πολιτικός υποψιάζεσαι ότι κάτι τρέχει από πίσω, αλλά αυτό που λέω είναι ότι σαν μεγάλοι και λογικοί άνθρωποι που είμαστε, ας ξεπεράσουμε τη διάσταση του κράτους κι ας δούμε το θέμα όπως είναι, μπορούμε να χαρίσουμε τη ζωή σε ανθρώπους που ή υποφέρουν ή θα πεθάνουν κι αυτοί μαζί με μας.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Αν έχει δει κανείς πώς καταλήγει το ανθρώπινο σώμα μετά θάνατον, νομίζω δεν έχει και ιδιαίτερους ενδοιασμούς.

Δυστυχώς έχω δει, αλλά εξακολουθώ να είμαι εντελώς αντίθετη με την "εικαζόμενη συναίνεση" για οποιοδήποτε σκοπό, έστω και καλό, όπως επίσης να έχω και τους ενδοιασμούς μου για τη δωρεά οργάνων, που τους απέκτησα ψάχνοντας με ευκαιρία αυτή τη συζήτηση.

Ειδικά στην Ελλάδα που οι δεσμοί της οικογένειας υπάρχουν ακόμα, το να μην λαμβάνουν υπόψη την γνώμη των συγγενών το βρίσκω εγκληματικό.

Κάπου διάβασα ότι στην Αγγλία, όταν επιχειρήθηκε να περάσει παρόμοιο νομοσχέδιο το 2008, οι εθελοντές δωρητές απείλησαν να καταθέσουν ομαδικά τις κάρτες δωρητή. Τελικά εκεί δεν πέρασε.

 

Κακά τα ψέμματα, όλοι μας κρύβουμε έναν έφηβο μέσα μας που κάτω από τις κατάλληλες συνθήκες βγαίνει στην επιφάνεια. ...
Αυτό είναι μεγάλο προτέρημα κατά τη γνώμη μου.

 

οι καμπάνιες απαιτούν πολύυυυ χρήμα, και κανείς δεν θα το κάνει αυτό εθελοντικά, εκτός κι αν είναι καμιά πολύ μεγάλη εταιρεία, κι αυτό μια φορά στο τόσο για την ψυχή της μάνας τους που λένε. ...

Κι όμως, και φυλλάδια μου είχαν δώσει στο μετρό από εθελοντες και είχε γίνει και τεράστια προβολή του θέματος τότε με τον Αυστραλό που σκότωσαν στη Μύκονο. Πιστεύω ότι υπάρχει ενημέρωση, αλλά ο πολύς κόσμος για διάφορους λόγους ή φοβάται ή διαφωνεί. Αυτό δεν μπορεί να το καλύψει καμία εικαζόμενη συναίνεση.

Παραπάνω στην ανακοίνωση των εθελοντών δωρητών αναφέρονται και άλλοι λόγοι και κυρίως η έλλειψη συντονιστών στις εντατικές.

Link to comment
Share on other sites

Το τι θα κάνω εγώ με το κουφάρι μου είναι καθαρά δική μου απόφαση.

 

Αν θέλουν να με κάνουν λιγότερο απάνθρωπη, ας το προσπαθήσουν μέσω της παιδείας και της ενημέρωσης.

 

Αν κόπτονται τόσο για τις ζωές που χάνονται άδικα, ας ανοίξουν νέες ΜΕΘ και πρώτα απ' όλα ας τσακιστούν να λειτουργήσουν τις ήδη υπάρχουσες - με κατάλληλο και περισσότερο προσωπικό, εξελιγμένα μηχανήματα, κ.λ.π.

 

Αν σέβονται περισσότερο από μένα τους συνανθρώπους μου (που απαιτώ ν' αποφασίσω κι όχι να μου επιβληθεί η δωρεά οργάνων), ας πάψουν να σαμποτάρουν τις δίκαιες μεταγωγές ασθενών στο εξωτερικό και μοιραία να τους οδηγούν στο θάνατο.

 

Αν είναι υπέρμαχοι της αξιοπρέπειας, ας κάνουν τις πόλεις βιώσιμες από ανθρώπους με ειδικές ανάγκες, όπως π.χ. να υποχρεώσουν όλα τα μαγαζιά να έχουν ράμπες, έτσι ώστε να μπορεί να έχει πρόσβαση τόσο το καροτσάκι με το μωρό όσο και του αναπήρου.

 

Αν νοιάζονται τόσο, ας εξοπλίσουν τα νησιά και την παραμεθόριο με ικανά ιατρεία και αποτελεσματικούς γιατρούς κι όχι να καταλήγουν άνθρωποι από "αστείους" λόγους.

 

Αν έχουν τσίπα πάνω τους, ας κάνουν το 166 αυτό που θα έπρεπε να είναι - το ίδιο τα δημόσια νοσοκομεία - δημόσιους γιατρούς - το καταρρακωμένο ΕΣΥ...

 

Αν είναι φιλάνθρωποι, ας βγουν οι 300 της Βουλής μα και οι παρατρεχάμενοί τους να μας επιδείξουν καταρχήν τις κάρτες εθελοντή αιμοδότη που έχουν - γιατί έχουν, έτσι δεν είναι?

 

Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι, δεν έχουμε αξιοπρεπή περίθαλψη σε καμία βαθμίδα και σχεδιάζουν νόμους για... το καλό μας και πιάνοντας... την ουρά...?

 

Τέλος, περιμένω να πάρει θέση όλη η επιστημονική κοινότητα - γιατροί, νοσηλευτές, κ.λ.π.

Θα τολμήσουν μια γενικότερη ουσιαστική συζήτηση / λήψη αποφάσεων ή πάλι θα είμαστε γύρω γύρω από το απόστημα και το πύον θα συσσωρεύεται...?

Link to comment
Share on other sites

A! re zoupi ...σου'χω πει ότι σ'αγαπάω? (ακόμα κι όταν διαφωνούμε?:D)

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

Το τι θα κάνω εγώ με το κουφάρι μου είναι καθαρά δική μου απόφαση.

 

Αν θέλουν να με κάνουν λιγότερο απάνθρωπη, ας το προσπαθήσουν μέσω της παιδείας και της ενημέρωσης.

 

Αν κόπτονται τόσο για τις ζωές που χάνονται άδικα, ας ανοίξουν νέες ΜΕΘ και πρώτα απ' όλα ας τσακιστούν να λειτουργήσουν τις ήδη υπάρχουσες - με κατάλληλο και περισσότερο προσωπικό, εξελιγμένα μηχανήματα, κ.λ.π.

 

Αν σέβονται περισσότερο από μένα τους συνανθρώπους μου (που απαιτώ ν' αποφασίσω κι όχι να μου επιβληθεί η δωρεά οργάνων), ας πάψουν να σαμποτάρουν τις δίκαιες μεταγωγές ασθενών στο εξωτερικό και μοιραία να τους οδηγούν στο θάνατο.

 

Αν είναι υπέρμαχοι της αξιοπρέπειας, ας κάνουν τις πόλεις βιώσιμες από ανθρώπους με ειδικές ανάγκες, όπως π.χ. να υποχρεώσουν όλα τα μαγαζιά να έχουν ράμπες, έτσι ώστε να μπορεί να έχει πρόσβαση τόσο το καροτσάκι με το μωρό όσο και του αναπήρου.

 

Αν νοιάζονται τόσο, ας εξοπλίσουν τα νησιά και την παραμεθόριο με ικανά ιατρεία και αποτελεσματικούς γιατρούς κι όχι να καταλήγουν άνθρωποι από "αστείους" λόγους.

 

Αν έχουν τσίπα πάνω τους, ας κάνουν το 166 αυτό που θα έπρεπε να είναι - το ίδιο τα δημόσια νοσοκομεία - δημόσιους γιατρούς - το καταρρακωμένο ΕΣΥ...

 

Αν είναι φιλάνθρωποι, ας βγουν οι 300 της Βουλής μα και οι παρατρεχάμενοί τους να μας επιδείξουν καταρχήν τις κάρτες εθελοντή αιμοδότη που έχουν - γιατί έχουν, έτσι δεν είναι?

 

Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι, δεν έχουμε αξιοπρεπή περίθαλψη σε καμία βαθμίδα και σχεδιάζουν νόμους για... το καλό μας και πιάνοντας... την ουρά...?

 

Τέλος, περιμένω να πάρει θέση όλη η επιστημονική κοινότητα - γιατροί, νοσηλευτές, κ.λ.π.

Θα τολμήσουν μια γενικότερη ουσιαστική συζήτηση / λήψη αποφάσεων ή πάλι θα είμαστε γύρω γύρω από το απόστημα και το πύον θα συσσωρεύεται...?

 

Εύγε! ΄

Link to comment
Share on other sites

@epang

1. «Χουντικό» με την λογική σου είναι ...

 

2. Υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα περιορισμών (που προκύπτουν από το σύνολο της ελληνικής νομοθεσίας) τα οποία μπορούν να χαρακτηρισθούν χουντικά, τα οποία όμως είναι απαραίτητα για την ομαλή λειτουργία της, την διασφάλιση των δικαιωμάτων του συνόλου και άλλα.

3. Όποιος δεν θέλει, τα μαζεύει και την κάνει για αλλού στο βουνό κλπ, η χρησιμοποιεί ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ για να δείξει γιατί δεν χρειάζονται.

4. Το «δεν μου αρέσει», «δεν θέλω» είναι κίνητρο, όχι επιχείρημα.

 

 

1. Το τι είναι χουντικό με τη δική μου λογική, άσε να το λέω εγώ!!

2. Ξαναδιάβασε τι γράφεις ... είναι εντελώς αντιφατικά..

3. Ποιανού είναι το σπίτι ????

4. Μάλλον δεν αναφέρεσαι σε εμένα, γιατί εγώ εκφράζω μόνο τις επιφυλάξεις μου ....

Link to comment
Share on other sites

Το τι θα κάνω εγώ με το κουφάρι μου είναι καθαρά δική μου απόφαση.

 

Αν θέλουν να με κάνουν λιγότερο απάνθρωπη, ας το προσπαθήσουν μέσω της παιδείας και της ενημέρωσης.

 

Αν κόπτονται τόσο για τις ζωές που χάνονται άδικα, ας ανοίξουν νέες ΜΕΘ και πρώτα απ' όλα ας τσακιστούν να λειτουργήσουν τις ήδη υπάρχουσες - με κατάλληλο και περισσότερο προσωπικό, εξελιγμένα μηχανήματα, κ.λ.π.

 

Αν σέβονται περισσότερο από μένα τους συνανθρώπους μου (που απαιτώ ν' αποφασίσω κι όχι να μου επιβληθεί η δωρεά οργάνων), ας πάψουν να σαμποτάρουν τις δίκαιες μεταγωγές ασθενών στο εξωτερικό και μοιραία να τους οδηγούν στο θάνατο.

 

Αν είναι υπέρμαχοι της αξιοπρέπειας, ας κάνουν τις πόλεις βιώσιμες από ανθρώπους με ειδικές ανάγκες, όπως π.χ. να υποχρεώσουν όλα τα μαγαζιά να έχουν ράμπες, έτσι ώστε να μπορεί να έχει πρόσβαση τόσο το καροτσάκι με το μωρό όσο και του αναπήρου.

 

Αν νοιάζονται τόσο, ας εξοπλίσουν τα νησιά και την παραμεθόριο με ικανά ιατρεία και αποτελεσματικούς γιατρούς κι όχι να καταλήγουν άνθρωποι από "αστείους" λόγους.

 

Αν έχουν τσίπα πάνω τους, ας κάνουν το 166 αυτό που θα έπρεπε να είναι - το ίδιο τα δημόσια νοσοκομεία - δημόσιους γιατρούς - το καταρρακωμένο ΕΣΥ...

 

Αν είναι φιλάνθρωποι, ας βγουν οι 300 της Βουλής μα και οι παρατρεχάμενοί τους να μας επιδείξουν καταρχήν τις κάρτες εθελοντή αιμοδότη που έχουν - γιατί έχουν, έτσι δεν είναι?

 

Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι, δεν έχουμε αξιοπρεπή περίθαλψη σε καμία βαθμίδα και σχεδιάζουν νόμους για... το καλό μας και πιάνοντας... την ουρά...?

 

Τέλος, περιμένω να πάρει θέση όλη η επιστημονική κοινότητα - γιατροί, νοσηλευτές, κ.λ.π.

Θα τολμήσουν μια γενικότερη ουσιαστική συζήτηση / λήψη αποφάσεων ή πάλι θα είμαστε γύρω γύρω από το απόστημα και το πύον θα συσσωρεύεται...?

 

προσυπογράφω :D ΑΛΛΑ η δωρεά δεν είναι κάτι που επιβάλλεται ή μη (άσχετα αν οι δικοί μας δεν ξέρουν να μοιράσουν δυο γαϊδάρων άχυρο), η δωρεά έχει να κάνει με το ότι εμείς ατομικά αναγνωρίζουμε ότι υπάρχουν άνθρωποι όλων των ηλικιών που θα μπορούσαν να βοηθηθούν και να το σκεφτούμε καλά μέσα μας, και κυρίως να μην αντιδράσουμε σπασμωδικά, για να τη σπάσουμε στους κακούς πολιτικούς.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...