Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δωρεά Οργάνων


Sam

Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?  

302

  1. 1. Θα θέλατε να γίνετε δωρητής οργάνων?

    • ναι - είμαι ήδη δωρητής οργάνων
      74
    • ναι θα ήθελα αλλά δεν έχω προλαβει να ασχοληθώ/δεν εχω ενημερωθει για την διαδικασια
      209
    • το σκέφτομαι, δεν έχω αποφασίσει ακόμα
      104
    • όχι δεν θα το ήθελα
      112


Recommended Posts

Φωσκολο δεν εβλεπα ημουν πολυ μικρη,κραταει το μοσχευμα για αλλον πλουσιο πελατη που εχει

 

Που; στο ψυγείο δίπλα στα λουκάνικα;

 

Ένα ζόρι που αντιμετωπίζουν δυστυχώς στη μεταμόσχευση είναι η ανάγκη άμεσης τοποθέτησης. Αλλιώς θα ταίζανε γάτες σαν τον μπένυ χιλ

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 498
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

α)Τις λίστες τις διαχειρίζεται ο Εθνικός Οργανισμός Μεταμοσχεύσεων, ΟΧΙ ο κάθε γιατρός

 

Μπα, με όσα διαβάζω εδώ σε λίγο θα πούνε ότι η λίστα είναι αναρτημένη στο διαδίκτυο, ίσως στο taxisnet...

 

β)Υπάρχουν διάφορες χώρες που η εμπορία οργάνων είναι πολύ νόμιμη. Στην Ελλάδα απαγορεύεται, αλλά αν έχεις λεφτά και παίζεται το τομάρι σου, φαντάζομαι δεν σε προβληματίζει ένα ταξιδάκι έ;

 

Το εμπόριο ανθεί όσο δεν επαρκεί η εθελοντική προσφορά.

Το Ήλεκτράκι μου και ο Οδυσσέας μου, οι ηλιαχτίδες μου!

..................................................................................

Ο Θεός πέθανε...

Ο Μαρξ πέθανε...

κι Εγώ τώρα τελευταία δε νοιώθω πολυ καλά...

Link to comment
Share on other sites

Γράφτηκαν τόσα για τη διαφάνεια στις λίστες, τα αξιοκρατικά κριτήρια στην επιλογή που θα δοθεί το μόσχευμα κλπ κλπ και ρωτώ σε ποιά χώρα αναφέρεστε, τι γίνεται με νόμιμο και διαφανή τρόπο για να γίνει η μεταμόσχευση οργάνων;

Link to comment
Share on other sites

Εδώ είσαι λάθος. Οι λήπτες δεν είναι κατά ανάγκη χρόνιοι ή εκ γενετής ασθενείς.

 

Και η πρόθεση για προσφορά μπορεί να εκδηλωθεί πριν την ανάγκη για λήψη βοήθειας.

 

Και δεν αναφέρω τη δωρεά σε πλαίσια συναλλαγής ή ανταλλαγής.

Απλά αυτός που απορρίπτει τη δωρεά θα πρέπει να έχει συνέπεια και στο κομμάτι που αυτή μπορεί να τον αφορά.

 

rea μου κανεις δεν απορριπτη την δωρεα αιματος η οργανων αμην τι αλλο ειμαι εθελοντρια αιμοδοτης απλα δεν μου αρεσει ο τροπος που το επιβαλουν!!θα προτιμουσα να γινετε ενημερωση για δωρεα οργανων απο το σχολειο!!!και στο κατω κατω ποτε δεν εδωσα αιμα με την προηποθεση οτι θα παρω κατι πησω το εκανα επειδη το ενιωθα!!!δεν περιμενω ανταλαγμα ουτε να παω στον παραδεισο!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Βρε κοριτσι χουντικο θα ηταν καποιος να εικαζε οτι εχει την συναινεση σου και να ΜΗΝ σου εδινε το δικαιωμα να αρνηθεις επισημα αυτη σου την εικασια..... :lol:

(Απαντώ και σε apeleytheros)

 

Δεν συμφωνώ και θα εξηγήσω γιατί είναι χουντικό όσο πιό απλά μπορώ:

 

Είμαι ΥΠΕΡ της δωρεάς οργάνων, αλλά δεν έχω εμπιστοσύνη στο κράτος ότι μπορεί να χειριστεί αυτό το θέμα σωστά και κανείς δεν μπορεί να με πείσει για αυτό.

ΘΕΛΩ να δωρίσω τα όργανά μου μετά θάνατο, αλλά δεν θέλω να το ξέρει κανείς άλλος εκτός από τους δικούς μου ανθρώπους, οι οποίοι θα το πουν την ώρα που πρέπει.

Οπότε δεν θέλω να δηλώσω επίσημα ότι δεν συμφωνώ με την δωρεά γιατί δεν ισχύει.

 

Πες τε μου τώρα τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ????

Χουντικό δεν είναι να με αναγκάζει το κράτος να δηλώσω κάτι που θέλω να κρατήσω κρυφό μέχρι να υπάρχει λόγος να αποκαλυφθεί ??

Χουντικό δεν είναι να με υποχρεώνουν να τους έχω εμπιστοσύνη ??

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γενικά, μια σκέψη: το να λέμε οτι θα μας σκοτώσουν για να πάρουν τα οργανα μας μου φαίνεται το ίδιο παρανοικό με το να λέμε οτι θα μας καθαρίσουν για να απαλλάξουν το κράτος από τη σύνταξη μας...

 

 

2 σε 1 !!

 

Μην τους βάζεις ιδέες τώρα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρθηκε προηγουμένως «πώς θα μάθει κάποιος αν είμαι η όχι δωρητής τα σαββατοκύριακα κλπ»

Το τηλέφωνο του Εθνικού Οργανισμού Μεταμοσχεύσεων λειτουργεί όλο το 24ωρο (όπως είναι και λογικό)

 

«Για περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να απευθύνεστε στα τηλέφωνα του Ε.Ο.Μ. (1147 και 2106471200) όλο το 24ωρο» από εδώ

Link to comment
Share on other sites

Όταν το ΔΝΤ πήγε στην Αργεντινή, ψηφίστηκε αμέσως ο ίδιος νόμος για υποχρεωτική δωρεά οργάνων!

 

Με το γνωστό αναμάσημα περί της ''ψήφου εμπιστοσύνης'' από τον λαό, η διεφθαρμένη μειοψηφία επιβάλλεται στην ανήμπορη πλειοψηφία και το νέο οργουελικό νομοσχέδιο που ετοιμάζονται να περάσουν, θα υποχρεώνει (άκουσον άκουσον) όλους τους Έλληνες πολίτες να δωρίζουν τα όργανά τους μετά από το θάνατό τους, όπως ακριβώς έγινε στην Αργεντινή μετά την έλευση και την κατοχή της από το ΔΝΤ!!!.

 

Αν διαφωνούμε, θα πρέπει...

να σπεύσουμε από τώρα να το δηλώσουμε. Οι δικτάτορες που ορίζουν τις τύχες του ελληνικού λαού, έχουν φτάσει σε τέτοιο σημείο δήμευσης της ελευθερίας μας που αποφάσισαν να μας στερήσουν ακόμα και αυτό το υπέρτατο και θεμελιώδες δικαίωμα της αυτοδιάθεσης του σώματός μας! Φυσικά, αντιλαμβανόμαστε όλοι ότι η δήλωση άρνησης είναι μια ''αστεία'' διαδικασία η οποία ελάχιστη ισχύ θα έχει σε πραγματικά δύσκολες καταστάσεις, όπου κανείς δεν θα την υπολογίζει.

 

Το ερώτημα είναι ποιός νομιμοποίησε αυτούς τους Εφιάλτες της ζωής και της πολιτικής να μας αναγκάσουν να συναινέσουμε σε "αυτόματη" θετική χρήση του σωματός μας ,δίχως την έγκρισή μας?

 

Το σώμα μας το ορίζουμε και το διαθέτουμε μόνοι μας .Ειναι η ύψιστη ιδιοκτησία μας, η οποία προστατεύεται και από τους νόμους του κράτους. Συνεπώς,η δωρεά οργανων - που ειναι θέμα σωματικής αυτοδιάθεσης, δεν μπορεί να γίνει υποχρεωτική.

 

Οι διάφορες ηθικοπλαστικές αηδίες που θα αρχίσουν να εκτοξεύονται δεξιά και αριστερά προσπαθώντας να μας δημιουργήσουν ενοχές του τύπου ''μαζί τα φάγαμε και τώρα κοπρίτες δεν δίνετε τα όργανά σας στο κοινωνικό σύνολο'' οι οποίες θα προέρχονται από τα ίδια κερδοσκοπικά κέντρα που φρόντισαν να μας διαλύσουν ως κράτος και ως κοινωνία, δεν θα πρέπει να μας επηρεάσουν στο παραμικρό γιατί ο μοναδικός τους στόχος είναι η κάμψη της αντίστασής μας και η ολοκληρωτική παράδοση άνευ όρων.

 

H Πανελλήνια Ομοσπονδία Συλλόγων Εθελοντών Αιμοδοτών (ΠΟΣΕΑ), εκπροσωπώντας 20 και πλέον συλλόγους δωρητών οργάνων σε όλη τη χώρα και ως εκ τούτου χιλιάδες δωρητές οργάνων, δημοσιοποίησε άμεσα την εντονότατη αντίθεσή της για το επικείμενο νομοσχέδιο της υποχρεωτικής δωρεάς οργάνων που πρόσφατα ανακοίνωσε το Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, εκτιμώντας ότι ''ο πρωτοφανής και αδιανόητος καταναγκασμός, προσκρούει στις αρχές της δεοντολογίας, αφαιρώντας κάθε κατοχυρωμένη έκφραση της ελευθερίας της βούλησης και του αυτεξούσιου του σώματος''. Όταν λοιπόν, οι ίδιοι οι εθελοντές ιστών και οργάνων, αυτοί οι τόσο ευαισθητοποιημένοι άνθρωποι εκλιπαρούν την πολιτεία να σταματήσει αυτό το απάνθρωπο νομοσχέδιο που θα χρησιμοποιεί τους ανθρώπους για ανταλλακτικά και θα θέτει σε ενδεχόμενο κίνδυνο τη σωματική ακεραιότητα πολλών συνανθρώπων μας, ο μέσος Έλληνας τι περισσότερο μπορεί να προσθέσει?

 

Ζούμε εφιαλτικές στιγμές και πρέπει να είμαστε πάντα σε ετοιμότητα γιατί δεν ξέρουμε τι μας ετοιμάζουν κάθε μέρα που ξημερώνει. Εκτός από δούλους και άβουλα ρομποτάκια της νεοταξικής πραγματικότητας, θέλουν να μας καταστήσουν ζωντανά δοχεία ανταλλακτικών, από τα οποία θα ''ψωνίζει'' τα χρειαζούμενα όργανά της η μελλοντική παγκόσμια ελίτ!

 

Αναρτήθηκε από ΣΕΙΣΑΧΘΕΙΑ στις 09:18

 

http://seisaxthia.blogspot.com/2011/04/blog-post_11.html#more

 

0

Link to comment
Share on other sites

Προπαγάνδα κακής ποιότητας, βασισμένη σε ψεύδη. Η αργεντινή είχε οικονομικά προβλήματα από το 1980 όπου σε ελάχιστο διάστημα έκλεισαν 400.000 επιχειρήσεις τράπεζες κλπ. Τις δύο δεκαετίες που ακολούθησαν δανειζόταν με ετήσιες συμφωνίες από το ΔΝΤ, το οποίο κατόπιν (2001-2002) αρνήθηκε να αποπληρώσει. Μέσα σε όλα τα άλλα, το 2004 (πάνω από 20 χρόνια από την πρώτη συμφωνία, και μετά την στάση πληρωμών, και όχι «αμέσως») ψήφισαν και το νόμο για τις μεταμοσχεύσεις.

Η πιπίλα «υποχρεωτικό» χρησιμοποιείται από όλους τους κακεντρεχείς, ενώ όποιος θέλει με μιά επιστολή που συντάσσει σε 5 λεπτά, τίθεται εκτός. Δεν περιορίζεται κανένας, δεν υπάρχει κάποια ποινή για όποιον θέτει εαυτόν εκτός. Απλά αν (κούφια η ώρα) κάποιος βρεθεί στις «κατάλληλες συνθήκες» (εγκεφαλικά νεκρός) θα ρωτάνε τον Ε.Ο.Μ. αν έχει δηλώσει άρνηση, και αν έχει δηλώσει θα τον παραδίδουν στους δικούς του για την τελετή, αλλιώς θα πηγαίνει για δότης (αν είναι κατάλληλος φυσικά) και μετά θα παραδίδεται στους δικούς του για την τελετή.

 

Υπάρχουν πολλές χώρες που έχουν τον ίδιο νόμο (opt-out λέγεται), και οι οποίες δεν έχουν καμία σχέση με το ΔΝΤ. Ανάμεσα σε αυτές, Ισπανία Γαλλία Ιταλία Λεττονία, και καμιά δεκαριά άλλες γνωστές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Όταν το ΔΝΤ πήγε στην Αργεντινή, ψηφίστηκε αμέσως ο ίδιος νόμος για υποχρεωτική δωρεά οργάνων!

 

Με το γνωστό αναμάσημα περί της ''ψήφου εμπιστοσύνης'' από τον λαό, η διεφθαρμένη μειοψηφία επιβάλλεται στην ανήμπορη πλειοψηφία και το νέο οργουελικό νομοσχέδιο που ετοιμάζονται να περάσουν, θα υποχρεώνει (άκουσον άκουσον) όλους τους Έλληνες πολίτες να δωρίζουν τα όργανά τους μετά από το θάνατό τους, όπως ακριβώς έγινε στην Αργεντινή μετά την έλευση και την κατοχή της από το ΔΝΤ!!!.

 

Αν διαφωνούμε, θα πρέπει...

να σπεύσουμε από τώρα να το δηλώσουμε. Οι δικτάτορες που ορίζουν τις τύχες του ελληνικού λαού, έχουν φτάσει σε τέτοιο σημείο δήμευσης της ελευθερίας μας που αποφάσισαν να μας στερήσουν ακόμα και αυτό το υπέρτατο και θεμελιώδες δικαίωμα της αυτοδιάθεσης του σώματός μας! Φυσικά, αντιλαμβανόμαστε όλοι ότι η δήλωση άρνησης είναι μια ''αστεία'' διαδικασία η οποία ελάχιστη ισχύ θα έχει σε πραγματικά δύσκολες καταστάσεις, όπου κανείς δεν θα την υπολογίζει.

 

Το ερώτημα είναι ποιός νομιμοποίησε αυτούς τους Εφιάλτες της ζωής και της πολιτικής να μας αναγκάσουν να συναινέσουμε σε "αυτόματη" θετική χρήση του σωματός μας ,δίχως την έγκρισή μας?

 

Το σώμα μας το ορίζουμε και το διαθέτουμε μόνοι μας .Ειναι η ύψιστη ιδιοκτησία μας, η οποία προστατεύεται και από τους νόμους του κράτους. Συνεπώς,η δωρεά οργανων - που ειναι θέμα σωματικής αυτοδιάθεσης, δεν μπορεί να γίνει υποχρεωτική.

 

Οι διάφορες ηθικοπλαστικές αηδίες που θα αρχίσουν να εκτοξεύονται δεξιά και αριστερά προσπαθώντας να μας δημιουργήσουν ενοχές του τύπου ''μαζί τα φάγαμε και τώρα κοπρίτες δεν δίνετε τα όργανά σας στο κοινωνικό σύνολο'' οι οποίες θα προέρχονται από τα ίδια κερδοσκοπικά κέντρα που φρόντισαν να μας διαλύσουν ως κράτος και ως κοινωνία, δεν θα πρέπει να μας επηρεάσουν στο παραμικρό γιατί ο μοναδικός τους στόχος είναι η κάμψη της αντίστασής μας και η ολοκληρωτική παράδοση άνευ όρων.

 

H Πανελλήνια Ομοσπονδία Συλλόγων Εθελοντών Αιμοδοτών (ΠΟΣΕΑ), εκπροσωπώντας 20 και πλέον συλλόγους δωρητών οργάνων σε όλη τη χώρα και ως εκ τούτου χιλιάδες δωρητές οργάνων, δημοσιοποίησε άμεσα την εντονότατη αντίθεσή της για το επικείμενο νομοσχέδιο της υποχρεωτικής δωρεάς οργάνων που πρόσφατα ανακοίνωσε το Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, εκτιμώντας ότι ''ο πρωτοφανής και αδιανόητος καταναγκασμός, προσκρούει στις αρχές της δεοντολογίας, αφαιρώντας κάθε κατοχυρωμένη έκφραση της ελευθερίας της βούλησης και του αυτεξούσιου του σώματος''. Όταν λοιπόν, οι ίδιοι οι εθελοντές ιστών και οργάνων, αυτοί οι τόσο ευαισθητοποιημένοι άνθρωποι εκλιπαρούν την πολιτεία να σταματήσει αυτό το απάνθρωπο νομοσχέδιο που θα χρησιμοποιεί τους ανθρώπους για ανταλλακτικά και θα θέτει σε ενδεχόμενο κίνδυνο τη σωματική ακεραιότητα πολλών συνανθρώπων μας, ο μέσος Έλληνας τι περισσότερο μπορεί να προσθέσει?

 

Ζούμε εφιαλτικές στιγμές και πρέπει να είμαστε πάντα σε ετοιμότητα γιατί δεν ξέρουμε τι μας ετοιμάζουν κάθε μέρα που ξημερώνει. Εκτός από δούλους και άβουλα ρομποτάκια της νεοταξικής πραγματικότητας, θέλουν να μας καταστήσουν ζωντανά δοχεία ανταλλακτικών, από τα οποία θα ''ψωνίζει'' τα χρειαζούμενα όργανά της η μελλοντική παγκόσμια ελίτ!

 

Αναρτήθηκε από ΣΕΙΣΑΧΘΕΙΑ στις 09:18

 

http://seisaxthia.blogspot.com/2011/04/blog-post_11.html#more

 

0

 

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ Δηλαδή σοβαρά τώρα συνδέσανε το ΔΝΤ με τη δωρεά οργάνων; Καιρό είχα να γελάσω τόσο!

 

"Μπάτλερ, πήγαινε παιδί μου και διάλεξέ μου ένα συκώτι από την τράπεζα για την παγκόσμια ελίτ, γιατί πίνε-πίνε μαρτίνι με φύλλα χρυσού το δικό μου το κατέστρεψα! Θα ναυλώσω το προσωπικό μου τζετ να σε πάει... Στην υγειά του ΔΝΤ!"

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

Σας έχω κι άλλο συνομοσιολογικό, το θυμήθηκα τώρα.

Μια παλιά ταινία με τον Κλιντ Ίστγουντ που έκανε μεταμόσχευση καρδιάς

 

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Blood_Work_%28film%29

 

Η δότρια θα έπρεπε να είχε υπογράψει φόρμα ΜΗ συναίνεσης:P

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

...Και μετά περιμένουμε να μας πάρουν στα σοβαρά σαν χώρα.

 

Μα πραγματικα.....ειμαστε για μουτζες ολοι μας .......

Don't give me love, i've had my share. Give me the truth instead.....

Link to comment
Share on other sites

H Πανελλήνια Ομοσπονδία Συλλόγων Εθελοντών Αιμοδοτών (ΠΟΣΕΑ), εκπροσωπώντας 20 και πλέον συλλόγους δωρητών οργάνων σε όλη τη χώρα και ως εκ τούτου χιλιάδες δωρητές οργάνων, αισθάνεται την ανάγκη να δημοσιοποιήσει την εντονότατη αντίθεσή της, για το προτεινόμενο νομοσχέδιο για τη δωρεά οργάνων, που πρόσφατα ανακοίνωσε το Υπουργείο Υγείας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης.

Για τους αδαείς, το να θεωρούμαστε όλοι δωρητές οργάνων, εκτός αν δηλώσουμε το αντίθετο, καθώς και το να μπορείς να δώσεις εν ζωή το νεφρό σου σε μη στενό συγγενικό σου πρόσωπο, μπορεί να ηχούν θετικά μέτρα για την επίλυση του μεταμοσχευτικού προβλήματος της Ελλάδας.

 

Τα στοιχεία, όμως, μιλούν από μόνα τους:

 

1. Όσον αφορά τις αφαιρέσεις οργάνων από θανόντες δότες

Η Ελλάδα κατέχει μια από τις τελευταίες θέσεις στην Ευρωπαϊκή Ένωση στις πτωματικές μεταμοσχεύσεις. Όπως έχει και επίσημα ανακοινωθεί, αυτό κατά κύριο λόγο οφείλεται στην έλλειψη υποδομής και προσωπικού, όπως είναι οι συντονιστές μεταμόσχευσης στις Μονάδες Εντατικής Θεραπείας. Τα ποσοστά άρνησης των συγγενών κυμαίνονται σε παρόμοια επίπεδα με άλλες ευρωπαϊκές χώρες, ενώ ο βασικός λόγος άρνησης είναι η έλλειψη εμπιστοσύνης στο μεταμοσχευτικό σύστημα και όχι η έλλειψη ευαισθητοποίησης, γενικώς και αορίστως.

 

Ενώ, λοιπόν, καμία παρέμβαση δεν προτείνεται για την ουσία του προβλήματος και ενώ τα διεθνή δεδομένα δείχνουν ότι η εικαζόμενη συναίνεση από μόνη της ουδέποτε έλυσε το πρόβλημα -επειδή απαιτείται προηγούμενη οργανωμένη ενημερωτική προσπάθεια-στην Ελλάδα το 2011, θυμηθήκαμε το Ισπανικό μοντέλο! Μόνο που ούτε στην Ισπανία -ούτε και αλλού, όπου υπάρχει εικαζόμενη συναίνεση- αγνοούν τη συγκατάθεση των συγγενών του θανόντος. Φανταστείτε πόσο «απλό» θα είναι σύμφωνα με τη νέα νομοθετική πρόταση: τα όργανα λ.χ από ένα παιδί χωρίς γονική επιμέλεια, θα μπορούν να δωρηθούν με την προφορική εντολή ενός επιτρόπου!

 

Το να επιβληθεί αυταρχικά η δωρεά οργάνων, κάθε άλλο παρά ευνοϊκό μπορεί να είναι στην ιδέα και το πιθανότερο είναι να αυξήσει και άλλο την ανασφάλεια του μέσου έλληνα πολίτη και να οδηγήσει σε περαιτέρω μείωση των πτωματικών μεταμοσχεύσεων, αφήνοντας στη μοίρα τους, ασθενείς που δεν έχουν άλλη λύση όπως λ.χ οι καρδιοπαθείς.

 

Εν τέλει, δεν μιλάμε για εικαζόμενη συναίνεση αλλά για καταναγκασμό, που προσκρούει στις αρχές της δεοντολογίας, αφαιρώντας κάθε κατοχυρωμένη έκφραση της ελευθερίας της βούλησης και του αυτεξούσιου του σώματος.

 

2. Για την αφαίρεση οργάνων από ζώντες δότες

Και ενώ στις εντατικές χάνονται αναξιοποίητοι δότες, το νομοσχέδιο προτείνει να στοχεύσουμε στην αύξηση των μεταμοσχεύσεων από τους ζώντες! Μα η χώρα μας είναι από τις πρώτες στις ζώσες μεταμοσχεύσεις! Ο καθένας μπορεί να αντιληφθεί ότι η διεύρυνση των ζωσών μεταμοσχεύσεων, χωρίς τη δικλείδα ασφαλείας της στενής συγγένειας θα οδηγήσει σε αγοροπωλησίες οργάνων, με νομιμοφανή μάλιστα τρόπο, όπως συμβαίνει στις υποανάπτυκτες χώρες. Είναι ουτοπικό να πιστέψει κανείς ότι μακρινοί συγγενείς, πρόσωπα συνδεόμενα συναισθηματικά ή με ένα απλό σύμφωνο συμβίωσης θα δωρίσουν από «αλτρουισμό» το νεφρό τους, βάζοντας σε όποιο κίνδυνο τη σωματική τους ακεραιότητα.

 

Ειδικά σε αυτές τις εποχές που ζούμε, στην Ελλάδα με την ανεργία και την οικονομική εξαθλίωση πολλών συμπολιτών μας, θα είναι πολλοί εκείνοι που δε θα διστάσουν να πουλήσουν το νεφρό τους. Εξάλλου οι ποινές είναι μηδαμινές! Όσο για τη δυνατότητα που θα δίδει ο νόμος να δώσεις νεφρό, για να μπει σε καλύτερη θέση στη λίστα αναμονής, ο συγγενής σου, τα σχόλια περιττεύουν!

 

Και σαν κερασάκι, όλα αυτά μπορούν να γίνονται και σε ιδιωτικές κλινικές!

 

Θαρρεί κανείς πως έχει ξεχάσει το Υπουργείο Υγείας πως μιλάμε για ανθρώπους και τα όργανα τους και όχι για ανταλλακτικά!!!

 

Κοντολογίς, η προτεινόμενη νομοθετική πρόταση, όχι μόνο δε βασίζεται στα επιστημονικά και κοινωνικά δεδομένα, αλλά θίγει θεμελιώδεις κανόνες των ανθρωπίνων δικαιωμάτων και της ηθικής, ενώ δημιουργεί διακρίσεις ανάμεσα στις κατηγορίες των πασχόντων που περιμένουν μόσχευμα. Τελικά δε μπορεί παρά μόνο ερωτήματα να δημιουργούνται σχετικά με το ποιούς "ανιδιοτελείς" σκοπούς ή τυχόν συμφέροντα ιδιωτών-επενδυτών εξυπηρετεί το νομοσχέδιο αυτό. Σας υπενθυμίζουμε ότι και παλαιότερα είχε επιχειρηθεί να αντιμετωπιστεί το θέμα με τον ίδιο τρόπο. Πλην όμως μετά την παρέμβασή μας, το θέμα αντιμετωπίστηκε ορθολογικά, με σύνεση και με απόλυτη κατανόηση και η τότε πρόταση δεν ψηφίσθηκε. Υπενθυμίζοντας και την τότε εισήγηση της Εθνικής Επιτροπής Βιοηθικής, καλούμε το Υπουργείο Υγείας να το ξανασκεφτεί και να το συζητήσει δημόσια. Πως ο πρωθυπουργός σε όλα τα νομοσχέδια προβαίνει σε ανοιχτή διαβούλευση με όλους τους εμπλεκόμενους φορείς ενώ η πολιτική ηγεσία του υπουργείου για ένα τόσο ευαίσθητο θέμα παραλείπει να ενημερώσει τυπικά τους εθελοντικούς συλλόγους που δραστηριοποιούνται με το θέμα των μεταμοσχεύσεων;

 

Εμείς ως σύλλογοι δωρητών οργάνων σώματος, παραμένοντας πιστοί στο ιδανικό της δωρεάς οργάνων σώματος, για τη διάδοση του οποίου αφιερώνουμε την κάθε μας στιγμή σας ζητούμε να μην προχωρήσει η ψήφιση αυτού του νομοσχεδίου.

 

Είναι άδικο για τους Έλληνες που δοκιμάζονται σε τόσα επίπεδα αυτήν την περίοδο να προσθέσετε και αυτό, προσβάλλοντας και το τελευταίο που μας έχει μείνει: την αξιοπρέπεια μας όσο ζούμε και όταν φύγουμε από τη ζωή....

Για το Διοικητικό Συμβούλιο της Π.Ο.Σ.Ε.Α.

Ο Πρόεδρος Ο Γενικός Γραμματέας

Χρήστος Εμ. Πρωτόπαπας Στυλιανός Αθ. Νικόπουλος

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

(Απαντώ και σε apeleytheros)

 

Δεν συμφωνώ και θα εξηγήσω γιατί είναι χουντικό όσο πιό απλά μπορώ:

 

Είμαι ΥΠΕΡ της δωρεάς οργάνων, αλλά δεν έχω εμπιστοσύνη στο κράτος ότι μπορεί να χειριστεί αυτό το θέμα σωστά και κανείς δεν μπορεί να με πείσει για αυτό.

ΘΕΛΩ να δωρίσω τα όργανά μου μετά θάνατο, αλλά δεν θέλω να το ξέρει κανείς άλλος εκτός από τους δικούς μου ανθρώπους, οι οποίοι θα το πουν την ώρα που πρέπει.

Οπότε δεν θέλω να δηλώσω επίσημα ότι δεν συμφωνώ με την δωρεά γιατί δεν ισχύει.

 

Πες τε μου τώρα τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση ????

Χουντικό δεν είναι να με αναγκάζει το κράτος να δηλώσω κάτι που θέλω να κρατήσω κρυφό μέχρι να υπάρχει λόγος να αποκαλυφθεί ??

Χουντικό δεν είναι να με υποχρεώνουν να τους έχω εμπιστοσύνη ??

 

 

apeleytheros - Σου ζητάω να μου απαντήσεις στα παραπάνω, παρακαλώ!!!!

Αλλά εσύ συνεχίζεις να λες τα δικά σου...

Link to comment
Share on other sites

ενολιγης παιδια παρολο που ειμαι υπερ της δωρεας οργανων ειμαι καθετα αντιθετη με το νομοσχεδιο και εχουμε μπει ιδη στην διαδικασια οικογενειακος να σκεφτομαστε οτι εαν ψηφιστη ο νομος θα υπογραψουμε την υπευθυνη δηλωση με την αρνιση μας και οταν λεω οικογενειακος ενοω ολο το σοι!!αφου κανεις μας δεν εμπιστευεται το κρατος!!και αυτη θα ειναι η αντιδραση του καθε ανθρωπου που δεν εμπιστευτε!!εδω δεν δινουν καν χαρτι με σφραγιδα για τους εγκεφαλικα νεκρους πως θα ξερω οτι ειναι εγκεφαλικα νεκρος καποιος και οχι σε κωμα?σιγα μην τους εμπιστευτω τοσα γινοντε καθε μερα!!

Ο ΣΟΦΟΣ ΔΙΧΝΕΙ ΤΟ ΦΕΓΓΑΡΙ ΚΑΙ Ο ΧΑΖΟΣ ΒΛΕΠΕΙ ΤΟ ΔΑΧΤΥΛΟ!!!!

 

 

Ειμαι μια εργαζομενη,συζηγος και μητερα που κανει ταντεμ σαν τρελη!

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρα στο να δωσω τα όργανά μου και για αυτό έχω ενημερώσει τους οικίους μου όταν φύγω να το πράξουν. Στο νομοσχέδιο αυτό εχω μια απορία. Τη δήλωση άρνησης τη κάνεις όταν πας στα 18. Τα παιδιά λοιπόν μεχρι τα 18 είναι υποχρεωτικό να είναι δότες. Τι γίνετε λοιπόν που έχουμε ενα παιδί. Ρωτούντε οι γονείς ή παίρνουν τα όργανά του με το έτσι θέλω. Επισης, ενας άνθρωπος άγνωστων στοιχείων, τι συμβαίνει στη περίπτωση αυτή. Περνουν τα όργανα και τελειώνει έτσι; Δε συμφωνώ τουλάχιστον αν δε διευκρινιστει το θέμα των παιδιών. Εγω θα κάνω τη δήλωση άρνησης αλλά αν φύγω οι δικοί μου άνθρωποι θα κάνυν αυτό που πρέπει βάση της επιθυμίας μου.

Link to comment
Share on other sites

Είμαι υπέρα στο να δωσω τα όργανά μου και για αυτό έχω ενημερώσει τους οικίους μου όταν φύγω να το πράξουν. Στο νομοσχέδιο αυτό εχω μια απορία. Τη δήλωση άρνησης τη κάνεις όταν πας στα 18. Τα παιδιά λοιπόν μεχρι τα 18 είναι υποχρεωτικό να είναι δότες. Τι γίνετε λοιπόν που έχουμε ενα παιδί. Ρωτούντε οι γονείς ή παίρνουν τα όργανά του με το έτσι θέλω. Επισης, ενας άνθρωπος άγνωστων στοιχείων, τι συμβαίνει στη περίπτωση αυτή. Περνουν τα όργανα και τελειώνει έτσι; Δε συμφωνώ τουλάχιστον αν δε διευκρινιστει το θέμα των παιδιών. Εγω θα κάνω τη δήλωση άρνησης αλλά αν φύγω οι δικοί μου άνθρωποι θα κάνυν αυτό που πρέπει βάση της επιθυμίας μου.

 

 

 

Συγκεκριμένα, το προσχέδιο νόμου αναφέρει ότι η αφαίρεση ενός ή περισσοτέρων οργάνων από ενήλικο, θανόν πρόσωπο, πραγματοποιείται εφόσον δεν είχε εκφράσει την αντίθεσή του (εικαζόμενη συναίνεση).

 

 

Το νομοσχέδιο αναφέρεται ξεκάθαρα για ενήλικες.

Είπαμε είναι ηλίθιοι οι πολιτκικοί μας αλλά όχι και τόσο.... προσέχουν να μην ξεσηκώσουν το κοσμάκη...........ακόμα.

[B][SIZE="3"]Τα δικαιώματά μας συκοφαντήθηκαν ως προνόμια [/SIZE][/B](κλεμμένο το'χω, δεν είναι δική μου σοφία)
Link to comment
Share on other sites

για δικους μου λογους που βαριεμαι τωρα να αναλυω δε θελω να βγαλω καρτα δωρητη και τα συναφη. αλλα εχουμε συζητησει στην οικογενειο οτι αν καποιος φυγει πρωτος και τα οργανα ειναι καταλληλα να τα δωσουμε. επισης δεν προλαβαινουν ολοι να υπαρξουν εγκεφαλικα νεκροι πριν καταληξουν.

 

θα ηθελα να γινω δοτης μυελου αλλα δυστυχως λογω καποιου προβλματος δε μπορω

Link to comment
Share on other sites

Αντε και με τα παιδιά το λύσαμε. Με άτομα αγνώστων στοιχείων; Εκει γνωρίζει κανείς τι παιζει;

 

τα άτομα αγνώστων στοιχείων εδώ και πολλά χρόνια είτε καταλήγουν σε ταφή είτε (το πιο σύνηθες) καταλήγουν στα νεκροτομεία της ιατρικής σχολής για πρακτική των φοιτητών. Και μπορεί να ακούγεται μακάβριο, αλλά υπάρχουν άνθρωποι που έχουν εν ζωή δωρίσει το σώμα τους για το σκοπό αυτό.

Time flies like the wind; fruit flies like bananas
 

Link to comment
Share on other sites

@gioli

Στο νομοσχέδιο αναφέρει ξεκάθαρα ότι σε περίπτωση ανήλικων ρωτιούνται οι γονείς (όπως και σήμερα)

 

@epang

«Χουντικό» με την λογική σου είναι που σε αναγκάζουν να πας να βγάλεις ταυτότητα και να την έχεις μαζί σου πάντοτε. Σε υποχρεώνουν να τους γνωστοποιήσεις πολλά στοιχεία σου τα οποία πιθανώς να μην ήθελες.

Η συμμετοχή σε μια κοινωνία ανθρώπων εκτός από δικαιώματα ενέχει και υποχρεώσεις. Υπάρχουν πάρα πολλά παραδείγματα περιορισμών (που προκύπτουν από το σύνολο της ελληνικής νομοθεσίας) τα οποία μπορούν να χαρακτηρισθούν χουντικά, τα οποία όμως είναι απαραίτητα για την ομαλή λειτουργία της, την διασφάλιση των δικαιωμάτων του συνόλου και άλλα. Όποιος δεν θέλει, τα μαζεύει και την κάνει για αλλού στο βουνό κλπ, η χρησιμοποιεί ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ για να δείξει γιατί δεν χρειάζονται. Το «δεν μου αρέσει», «δεν θέλω» είναι κίνητρο, όχι επιχείρημα.

Link to comment
Share on other sites

Η δωρεά σώματος γίνεται (εκτός από την εκπαίδευση*) και για την εξαγωγή διάφορων ουσιών από τα οστά τα οποία χρησιμοποιούνται σε χειρουργικές επεμβάσεις οστεοπλαστικής και άλλων ιστών. Πολύ μακάβρια συζήτηση όντως.

 

[*] Αν θυμάμαι καλά οι φοιτητές της ιατρικής μας από 2ο έτος εργάζονται πάνω σε πτώματα, τα οποία εισάγουμε από γειτονικές χώρες (Βουλγαρία κλπ). Αυτό από μία γνωστή μου φοιτήτρια ιατρικής.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...