Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΔΙΑΚΟΠΗ ΚΑΠΝΙΣΜΑΤΟΣ


mata

Recommended Posts

Just now, diane2020 είπε:

Πως την εξασκούμε αυτη την ενσυνειδητότητα? Δεν έχω ιδεα τι ειναι. Καταλαβαινω τι στοχευει αλλα τι? Ειναι καποια θεωρια? Κατι που πρέπει να μαθω, να διαβασω?

Φυσικά υπάρχουν βιβλία αλλά υπάρχουν και ψυχολόγοι που ακολουθούν την ενσυνειδητοτητα στις συνεδρίες τους. Η ενσυνειδητοτητα είναι τρόπος ζωής, μαθαίνεις να ζεις συνειδητά, αφιερώνοντας χρόνο να σκεφτείς αυτό που βιωνεις, να το βιώσεις ολοκληρωτικά. Για παράδειγμα όταν τρώμε : οι περισσότεροι τρώμε μηχανικά. Όταν τρως συνειδητά, παρατηρείς το πιάτο σου, το σχήμα των υλικών, μυρίζεις την κάθε τροφή, επεξεργαζεσαι την υφή στο στόμα σου, νιώθεις την κατάποση κλπ. Μια απλή εξάσκηση που μπορείς να κάνεις είναι με μια σταφίδα. Παρτην στο χέρι σου και παρατήρησε την για λίγα λεπτα, τις αυλακώσεις της, το σχήμα της, το μέγεθος της. Παρατήρησε την τόσο καλά που να μπορούσες να την ξεχωρίσεις ανάμεσα σε άλλες σταφίδες. Αναλογισου πως έφτασε σε εσένα, πως παραχθηκε, τους ανθρώπου που την μάζεψαν και την παρασκεύασαν. Μετά βαλτην στο στόμα σου αλλά μην την δαγκώσεις. Επεξεργασου την με την γλώσσα, προσπάθησε να νιώσεις τις αυλακώσεις που είχες παρατηρήσει. Μεινε για λίγα λεπτά. Κάποια στιγμή δάγκωσε την μια φορά, απαλα. Νιώσε την γλυκα να βγαινει από την σταφίδα. Τριγυρισε την στο στόμα σου να απλωθεί σε όλη τη γλώσσα αυτή η γλυκα. Πως νιώθεις τώρα την σταφίδα; Μήπως έχει μαλακώσει; Πως αισθάνεσαι; Συνέχισε να την μασάς με πολύ αργές κινήσεις,  χωρίς να την κόβεις τελείως με κάθε δαγκωνιά, νιώθοντας κάθε φορά την γεύση να ξεχυνεται από την σταφίδα. Κάνε την πολτό, παρατήρησε πάλι την γεύση της. Ίσως τώρα να μην είναι τόσο γλυκιά η την νιωθεις τόσο γλυκιά όσο ποτέ άλλοτε. Κατάπιε την και παρατήρησε πως κατεβαινει στο λαιμό σου. Κάτσε λίγα λεπτά για να αισθανθείς τι απέμεινε στο στόμα σου. Παρατήρησε τα συναισθήματα σου. Ίσως έχει και κάποιο κομματάκι ακόμη; Αναλογισου για λίγο πως ήταν η σταφίδα μέχρι πριν λίγα λεπτά και πως έγινε τώρα. Μπορεί να ακούγεται λιγο περίεργο όλο αυτό αλλά αν το κάνεις συγκεντρωμενα και συνειδητά θα γνωρισεις την σταφίδα για πρώτη φορά πραγματικά :) Δοκίμασε να κάνεις παρόμοιες κινήσεις και σκεψεις και για άλλες στιγμές, πχ όταν κάνεις μπάνιο, νιωσε το νερό, σκέψου τι αισθάνεσαι κλπ. Μπορεί να γίνει με κάθε μικρή πτυχή της καθημερινότητας αλλά δυστυχώς ο χρόνος στον σύγχρονο τρόπο ζωής το κάνει σχεδόν αδύνατο. Αυτό που μπορούμε να κάνουμε είναι να αφιερώνουμε κάποια λεπτά της ημέρας, τουλάχιστον για κάποιες στιγμες να ζουμε συνειδητά. 

 
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 945
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Λοιπόν μπηκα και διαβασα και κατεβασα και μια εφαρμογή στο κινητο. Έχω πολλες αποριες η αληθεια ειναι αλλά φαίνεται ενδιαφέρον.  Έκανα ενα πρωτο εισαγωγικό και κόντεψα να κοιμηθώ, ασε που μεσα σε δεκα λεπτα εκανα 250 άσχετες σκεψεις. Έχω πολλες αποριες αλλα νυσταζω... θα επανέλθω αύριο αν μπορείς να μου τις λυσεις! Ευχαριστώ!!! Καλό βράδυ!!!

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Λοιπόν μπηκα και διαβασα και κατεβασα και μια εφαρμογή στο κινητο. Έχω πολλες αποριες η αληθεια ειναι αλλά φαίνεται ενδιαφέρον.  Έκανα ενα πρωτο εισαγωγικό και κόντεψα να κοιμηθώ, ασε που μεσα σε δεκα λεπτα εκανα 250 άσχετες σκεψεις. Έχω πολλες αποριες αλλα νυσταζω... θα επανέλθω αύριο αν μπορείς να μου τις λυσεις! Ευχαριστώ!!! Καλό βράδυ!!!

Είναι απόλυτα φυσιολογικο να ξεφευγει ο νους. Είναι πολύ δύσκολο να ελέγχεις το μυαλο σου και μόνο με εξασκήση μπορείς να το καταφέρεις σε μεγάλο βαθμό. Φυσικά σε ότι μπορω θα σε βοηθήσω. Καλό βράδυ! 

 
Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Λοιπόν μπηκα και διαβασα και κατεβασα και μια εφαρμογή στο κινητο. Έχω πολλες αποριες η αληθεια ειναι αλλά φαίνεται ενδιαφέρον.  Έκανα ενα πρωτο εισαγωγικό και κόντεψα να κοιμηθώ, ασε που μεσα σε δεκα λεπτα εκανα 250 άσχετες σκεψεις. Έχω πολλες αποριες αλλα νυσταζω... θα επανέλθω αύριο αν μπορείς να μου τις λυσεις! Ευχαριστώ!!! Καλό βράδυ!!!

 

Link to comment
Share on other sites

On 30/9/2020 at 3:42 ΠΜ, Sentir...natureza είπε:

Είναι απόλυτα φυσιολογικο να ξεφευγει ο νους. Είναι πολύ δύσκολο να ελέγχεις το μυαλο σου και μόνο με εξασκήση μπορείς να το καταφέρεις σε μεγάλο βαθμό. Φυσικά σε ότι μπορω θα σε βοηθήσω. Καλό βράδυ! 

Καλημερα! Λοιπον συνεχίζω αυτου του ειδους διαλογισμό ηταν η 4η μερα χθες ,μπορω να πω πως μου αρεσει καθως με χαλαρώνει  γιατι πολλές φορές πεφτω στο κρεβατι κι αρχίσω και σκεφτομαι κι αυτο μου δημιουργεί καπως υπερενταση καποιες φορες. Μετα θα σήκωθω θα παω να κανω ποσα τσιγαρα μεχρι να εξαντληθω να ξεραθώ . Ωρες ωρες νομιζω οτι λατρεύω τη νυχτα άσχετα αν δε βασταω αλλο απο ενα σημείο κι επειτα. Ενω με τη συγκέντρωση σε αναπνοη και σωμα χαλαρωνω και κοιμαμαι. Ειναι ωραιο δηλαδη. Απλώς δεν έχω καταλαβει πως αυτό μπορει να με βοηθησει στο θεμα του τσιγάρου και γενικα στη καθημερινότητα. 

Απο τη μια σκεφτομαι οτι ναι ειναι καλο να μην υπερφορτωνεσαι με σκέψεις γιατι δημιουργείται στρες απο την αλλη ομως έρχεται η αντιφαση μεσα μου και λεω :γιατι να μη σκεφτομαι πολλα? Αυτα μου ακονίζουν το νου και δε θα παθω και ανοια ποτέ. Είμαι άτομο που μπορω να κανω ταυτόχρονα πολλες εργασιες και να σκέφτομαι πολλα μαζι. Οταν δε το κανω νιωθω πως τεμπελιαζω. Απο την αλλη καλο μου κάνει μια περίοδος χαλάρωσης αλλα δεν το αφηνω και πολυ. Ετσι οπως γραφω σα μαζοχιστικο μου ακούγεται να θελω να αγχώνομαι πχ. Δηλαδή εχω πιασει τον εαυτομου πολλες φορες πχ στη δουλειά να αγχώνομαι για κατι που τελικα δεν ειναι σοβαρο , η συναδελφος μου πχ που ειναι το ακριβως αντιθετο οταν της λεω για το χ θεμα που εγω εχω ηδη στρεσαριστει εκεινη θα μου απαντήσει απλα, ηρεμα και λογικα "οκ so what? Κανουμε αυτο κι αυτο και λυθηκε" πραγματικά τη θαυμαζω. Νομίζω πως το τραβαει ο οργανισμός μου τη λαθος σκεψη.

Μπορείς να μου τα ξεμπερδέψεις λιγο? Και ο διαλογισμός που στοχεύει δηλαδη?

Ευχαριστώ! Αν δε βαριέσαι βεβαια!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

9 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Καλημερα! Λοιπον συνεχίζω αυτου του ειδους διαλογισμό ηταν η 4η μερα χθες ,μπορω να πω πως μου αρεσει καθως με χαλαρώνει  γιατι πολλές φορές πεφτω στο κρεβατι κι αρχίσω και σκεφτομαι κι αυτο μου δημιουργεί καπως υπερενταση καποιες φορες. Μετα θα σήκωθω θα παω να κανω ποσα τσιγαρα μεχρι να εξαντληθω να ξεραθώ . Ωρες ωρες νομιζω οτι λατρεύω τη νυχτα άσχετα αν δε βασταω αλλο απο ενα σημείο κι επειτα. Ενω με τη συγκέντρωση σε αναπνοη και σωμα χαλαρωνω και κοιμαμαι. Ειναι ωραιο δηλαδη. Απλώς δεν έχω καταλαβει πως αυτό μπορει να με βοηθησει στο θεμα του τσιγάρου και γενικα στη καθημερινότητα. 

Απο τη μια σκεφτομαι οτι ναι ειναι καλο να μην υπερφορτωνεσαι με σκέψεις γιατι δημιουργείται στρες απο την αλλη ομως έρχεται η αντιφαση μεσα μου και λεω :γιατι να μη σκεφτομαι πολλα? Αυτα μου ακονίζουν το νου και δε θα παθω και ανοια ποτέ. Είμαι άτομο που μπορω να κανω ταυτόχρονα πολλες εργασιες και να σκέφτομαι πολλα μαζι. Οταν δε το κανω νιωθω πως τεμπελιαζω. Απο την αλλη καλο μου κάνει μια περίοδος χαλάρωσης αλλα δεν το αφηνω και πολυ. Ετσι οπως γραφω σα μαζοχιστικο μου ακούγεται να θελω να αγχώνομαι πχ. Δηλαδή εχω πιασει τον εαυτομου πολλες φορες πχ στη δουλειά να αγχώνομαι για κατι που τελικα δεν ειναι σοβαρο , η συναδελφος μου πχ που ειναι το ακριβως αντιθετο οταν της λεω για το χ θεμα που εγω εχω ηδη στρεσαριστει εκεινη θα μου απαντήσει απλα, ηρεμα και λογικα "οκ so what? Κανουμε αυτο κι αυτο και λυθηκε" πραγματικά τη θαυμαζω. Νομίζω πως το τραβαει ο οργανισμός μου τη λαθος σκεψη.

Μπορείς να μου τα ξεμπερδέψεις λιγο? Και ο διαλογισμός που στοχεύει δηλαδη?

Ευχαριστώ! Αν δε βαριέσαι βεβαια!! 

Εφοσον σε βοηθαει πριν τον υπνο, κανε τοτε! Πριν τον υπνο ειναι μια καλη ωρα γιατι επιφερει και χαλαρωση, αλλα και η αρχη της μερας ειναι ιδανικη γιατι ξεκινας με μια αισθηση διαυγειας. Δεν πιστευω οτι "τραβαει ο οργανισμος σου την λαθος σκεψη" απλα χρειαζεσαι "επαναπρογραμματισμο". Πιστευω ακραδαντα ολες οι εμπειριες μας και προπαντων με την οικογενεια μας, ειναι αυτες που διαμορφωνουν τον τροπο σκεψης μας. Οσο θα συνεχιζεις τον διαλογισμο, θα μενεις με τον εσωτερο εαυτο σου, βγαζοντας στην επιφανεια πτυχες του υποσυνειδητου σου κι ετσι θα μαθαινεις ποια πραγματικα εισαι.

Δεν θα πω οτι ο διαλογισμος στοχευει καπου συγκεκριμενα γιατι ο καθε ανθρωπος συνηθως εχει τον δικο του σκοπο και ξεκιναει διαλογισμο εχοντας καποιο προσωπικο στοχο στο μυαλο του. Αυτο που μπορω να πω ομως με σιγουρια ειναι οτι απο ενα σημειο και μετα (περιπου στις 8 εβδομαδες) αρχιζει να αλλαζει η δομη του εγκεφαλου και να επηρεαζονται λειτουργιες οπως η μνημη, η ληψη αποφασεων κα. Δρα ευεργετικα στην αντιληψη και τη διαυγεια και αυτο θα σε βοηθησει να βλεπεις τα πραγματα πιο ξεκαθαρα, να μην πνιγεσαι σε μια κουταλια νερο, να βλεπεις την "μεγαλη εικονα", να διαχειριζεσαι τα συναισθηματα σου. Σε απλη μεταφραση: να κατανοεις τον εθισμο σου, να μπορεις να παρατηρεις αυτα που νιωθεις χωρις να σε καταβαλλουν, να αντιλαμβανεσαι την κατασταση ρεαλιστικα και χωρις να νιωθεις δεσμια της. Σταδιακα, πιθανον μονη σου να αρχισεις να απωθεις το καπνισμα. Επισης, σιγουρα θα σε βοηθησει σε προσωπικο επιπεδο, πχ να μαθεις τον εαυτο σου, ισως να καταλαβεις τους λογους που εισαι εθισμενη, να κανεις μια ενδοσκοπηση και να φτασεις ενα βημα πιο κοντα στην αυτοβελτιωση και την αυτογνωσια, μακρυα απο εθισμους, απολαυσεις, συνηθειες. Οσο περναει ο καιρος, ολος αυτος ο καινουριος τροπος σκεψης και αντιληψης θα γινεται κτημα σου, θα αρχισεις να σκεφτεσαι και να αντιδρας διαφορετικα σε καποιες καταστασεις απ'ότι πριν αλλα αυτο χρειαζεται χρονο, εξασκηση και προσωπικη προσπαθεια. Δεν ειναι μια μαγικη συνταγη που μετα απο 8 εβδομαδες διαλογισμου συμβαινει αυτοματα. Για να φτασεις στην αλλαγη, ο δρομος ειναι δυσκολος. Κανενας δεν εφτασε στην αυτογνωσια χωρις προσπαθεια, πονο, δυσφορια. Οπως ειναι γνωστο για να σηκωθεις πρεπει να πεσεις και το πιο δυσκολο σε ολο αυτο ειναι να αντιμετωπισεις αυτα που δεν ηθελες ποτε να δωσεις σημασια ή να κοιταξεις καταματα, συνειδητα ή υποσυνειδητα. Σου ευχομαι να το καταφερεις γιατι ειναι η πραγματικη ελευθερια και καλη αρχη :) (που την εκανες ηδη :wink:). Ελπιζω η απαντηση μου να σε καλυψε.

 

Υστ: Δες αν υπαρχουν στην πολη σου κεντρα ενσυνειδητοτητας ή καποιος ειδικευμενος που να μπορει να σε καθοδηγησει στη προσπαθεια σου. Σιγουρα η συμβολη ενος εμπειρου θα ηταν ανεκτιμητης αξιας.

 
Link to comment
Share on other sites

Το χω σκεφτεί για πιο private γενικα να συμβουλεύτω καποιον οχι μονο για το κάπνισμα αλλα και γενικότερα πχ για το στρες να κανω μια κουβεντουλα αλλα δεν εχω χρονο ουτε λεφτα. :D οψομεθα... :)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Update εν όψει.....μια εβδομάδα χωρίς τσιγάρο και συνεχίζουμε, αποφάσισα να ξεκινήσω γυμναστική για να καλύψω την ώρα που κάπνιζα να μην κάθομαι όχι πολλά πράγματα γιατί με την μικρή και επειδή είμαι αποκλειστικός φροντιστής της δεν έχω χρόνο αυτό που μπορώ και κάνω είναι το διωρο που πάμε στην παιδική το απόγευμα κάνω μονόζυγο ανοίγματα Ρόδες σπαγκατο γέφυρες κλπ για το σπίτι παρήγγειλα μια μπάρα κασωματος αυτές που μπαίνουν πάνω στην πόρτα και κάνεις ασκήσεις με τα χέρια την περίμενω από εβδομάδα....και στα εφηβικά μου χρόνια έκανα στοιβο(άλμα εις μηκος-σκαμα) 100-200 εμπόδια, βόλεϋ και roller τα πατίνια που είναι σαν παπούτσια από αυτά επέλεξα το τελευταίο τα υπόλοιπα είναι δραστηριοτητες που θέλουν χρόνο και δεν έχω! Μόνο που τα roller μου τα χάρισα άρα θα πρέπει να πάρω αλλα ελπίζω να μου βγει σε καλό γιατί έχω όρεξη να ασχοληθώ είναι η αληθεια,,,μακάρι να γυμναστω-σφιξω και να μην χάσω κιλά γιατί δεν με περνει

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Καλημέρα! Update εν όψει.....μια εβδομάδα χωρίς τσιγάρο και συνεχίζουμε, αποφάσισα να ξεκινήσω γυμναστική για να καλύψω την ώρα που κάπνιζα να μην κάθομαι όχι πολλά πράγματα γιατί με την μικρή και επειδή είμαι αποκλειστικός φροντιστής της δεν έχω χρόνο αυτό που μπορώ και κάνω είναι το διωρο που πάμε στην παιδική το απόγευμα κάνω μονόζυγο ανοίγματα Ρόδες σπαγκατο γέφυρες κλπ για το σπίτι παρήγγειλα μια μπάρα κασωματος αυτές που μπαίνουν πάνω στην πόρτα και κάνεις ασκήσεις με τα χέρια την περίμενω από εβδομάδα....και στα εφηβικά μου χρόνια έκανα στοιβο(άλμα εις μηκος-σκαμα) 100-200 εμπόδια, βόλεϋ και roller τα πατίνια που είναι σαν παπούτσια από αυτά επέλεξα το τελευταίο τα υπόλοιπα είναι δραστηριοτητες που θέλουν χρόνο και δεν έχω! Μόνο που τα roller μου τα χάρισα άρα θα πρέπει να πάρω αλλα ελπίζω να μου βγει σε καλό γιατί έχω όρεξη να ασχοληθώ είναι η αληθεια,,,μακάρι να γυμναστω-σφιξω και να μην χάσω κιλά γιατί δεν με περνει

Καλά το σκέφτεσαι! Καλή αρχή λοιπόν:)Θα δεις θα αλλάξει η ζωή σου! 

 
Link to comment
Share on other sites

Πηγα στο γιατρό και μου γραψε τα champix αλλα φοβαμαι για τις παρενέργειες που έχει.  Ομωσ αλλο τροπο να το κόψω δε θα βρω .

Με βρηκε βαρια καπνιστρια.. Γι'αυτό μου δωσε τα πιο δυνατά.. ετσι οπως το καταλαβα κλείνουν τους υποδοχείς της νικοτινης και δε σου ρχεται η επιθυμια απο ενα σημείο κι επειτα. 

Μου πε πως πιθανον να έχω αναγουλες, να βλέπω εφιαλτες η πονοκέφαλο και να παίρνω παυσίπονο. 

Ειναι αποτι καταλαβα βαρια χάπια αποτοξίνωσης αλλα χειρότερο είναι αυτο που καπνιζω χρονια σκεφτομαι παρα αυτα που θα τα πάρω το πολυ 3μηνες. Με τη γιατρό ομως θα ειμαι σε συνεχή επαφη και για μεγαλύτερο διάστημα ισως και χρονο. 

Έχετε καμμια εμπειρία, ? Διαβαζω διαφορα ...τα εχω παραγγείλει αλλα δεν ξερω ποτε να τα αρχισω. Φοβαμαι λιγακι!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

5 ώρες πρίν, diane2020 είπε:

Πηγα στο γιατρό και μου γραψε τα champix αλλα φοβαμαι για τις παρενέργειες που έχει.  Ομωσ αλλο τροπο να το κόψω δε θα βρω .

Με βρηκε βαρια καπνιστρια.. Γι'αυτό μου δωσε τα πιο δυνατά.. ετσι οπως το καταλαβα κλείνουν τους υποδοχείς της νικοτινης και δε σου ρχεται η επιθυμια απο ενα σημείο κι επειτα. 

Μου πε πως πιθανον να έχω αναγουλες, να βλέπω εφιαλτες η πονοκέφαλο και να παίρνω παυσίπονο. 

Ειναι αποτι καταλαβα βαρια χάπια αποτοξίνωσης αλλα χειρότερο είναι αυτο που καπνιζω χρονια σκεφτομαι παρα αυτα που θα τα πάρω το πολυ 3μηνες. Με τη γιατρό ομως θα ειμαι σε συνεχή επαφη και για μεγαλύτερο διάστημα ισως και χρονο. 

Έχετε καμμια εμπειρία, ? Διαβαζω διαφορα ...τα εχω παραγγείλει αλλα δεν ξερω ποτε να τα αρχισω. Φοβαμαι λιγακι!

Κοίταξε το πρώτο βήμα έγινε και αυτό είναι πολύ θετικό πάει να πει πως το πήρες οντως απόφαση.....υπάρχουν φόρουμ με ομάδες που προσπαθούν να κωψουν το κάπνισμα ή το έχουν κωψει εδώ στο ίντερνετ μπορείς να συμβουλευτείς καποιον που τα χρησιμοποίησε....δεν τα έχω ακουστα αλλά και η γιατρός ξέρει τι κάνει.....

Έχω δύο εβδομάδες χωρίς τσιγάρο!!!!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Just now, ΒαλεντιναΧρηστος είπε:

Κοίταξε το πρώτο βήμα έγινε και αυτό είναι πολύ θετικό πάει να πει πως το πήρες οντως απόφαση.....υπάρχουν φόρουμ με ομάδες που προσπαθούν να κωψουν το κάπνισμα ή το έχουν κωψει εδώ στο ίντερνετ μπορείς να συμβουλευτείς καποιον που τα χρησιμοποίησε....δεν τα έχω ακουστα αλλά και η γιατρός ξέρει τι κάνει.....

Έχω δύο εβδομάδες χωρίς τσιγάρο!!!!

Καλημερα και τα συγχαρητηρια μου..

Εγω ειπα στη γιατρο οτι θα αρχισω τα χάπια απο βδομάδα γιατι βαλαμε στοχο. Το θεμα είναι πως μου συνέβησαν καποια θεματα στη δουλειά και στρεσαριστηκα και φοβήθηκα να τα πάρω γτ διαβαζω πως αν εχεις αγχος στο επιβαρυνει. Και γενικα διαβαζω σε φόρουμ στους περισσοτερους δεν έχει τρελες παρενεργειες ηπια πραγματα.. αλλα σε εναν ας πουμε είχε πχ τον επιασε στομαχι κι απο τοτε εχει θεματα δηλαδη πρεπει να τρως καλα πριντα πάρεις και εγω ειμαι σε φαση δίαιτας αυτη την εποχη βεβαια τρωω δεν είμαι και νηστικη. Εχω γραψει σε κατι φορουμ αλλα δεν μπαινουν και πολυ και δε μπορω να συνομιλησω οπως εδω αμεσα πχ. 

Δεν ξςρω ψαχνω προφάσεις εχω την αισθηση. Η γιατρός μου πε προχωρα.

Γιατι παντα θα υπάρχει κατι που θα με στρεσαρει στη ζωη μου δεν μπορω καθε φορα να το αποφευγω.

Θελω και στηριξη αλλα δυστυχως ο αντρας μου δεν ειναι σε φαση αυτο το καιρο κουράζεται και στη δουλειά και με τα παιδια και ειναι σε υπερένταση,  λεφτα χρονο για ψυχολόγο δεν εχω. Οπως καινα χει πρεπει να βρω ηρεμια για να κανω το ρισταρτ? Η παμε κι όπου βγει? 

Δεν ξερω εχω αγχωθει που μπορει να αγχωθω πιο πολυ:D

Ειμαι ηλίθια,  το ξερω κι οτι λεω αρλουμπες επισης.

 

 

Βασικα φοβαμαι. 

Νομίζω οτι παω για μεγαλη αλλαγη καο δεν ξερω αν θα μπορεσω

Και μόνο που το σκέφτομαι δηλαδη οτι ισως κοψω τον καφε

Οτι θα ξυπναω και δε θα καπνιζω οτι θα βγαίνω βολτα και δε θα κανω το τσιγαράκι μου οτι δε θα βρωμαει το αμαξι και δε θα ναι κιτρινα τα δάχτυλα μου και δε θα τα χώνω σε χλωρινη(ω ναι θαυμαστε με)για να ξεκιτρινισουν οτι θα παμε εκδρομή και δε θα πω σταση για φρεντο και τσιγαρακι οτι θα αδειασω τα ράφια μου απο τα εφεδρικά τασακια και χαρτακια φιλτρακια οτι ισως χρειαστεί να μαζεχω τα τασάκια οτι θα απομάκρυνθω απο τους γονείς μου γτ καπνιζουν οτι θα τους ζητησω βοηθεια να φευγουν μακρια να μην μυριζω οτι οτανθαθελω βραδυ να χαλαρώσω, τι θα κανω χωρις τσιγαρο??? 

 

Ρε σεις τι μου χει κανει το διαολεμενο? Τι ειναι αυτα? Δε το πιστευω! Πρωτη φορα που σκέφτομαι ολα αυτα!

 

Αλλη ωρα θα σας γράψω τα θετικά νομιζω ειναι περισσότερα 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Καλημερα και τα συγχαρητηρια μου..

Εγω ειπα στη γιατρο οτι θα αρχισω τα χάπια απο βδομάδα γιατι βαλαμε στοχο. Το θεμα είναι πως μου συνέβησαν καποια θεματα στη δουλειά και στρεσαριστηκα και φοβήθηκα να τα πάρω γτ διαβαζω πως αν εχεις αγχος στο επιβαρυνει. Και γενικα διαβαζω σε φόρουμ στους περισσοτερους δεν έχει τρελες παρενεργειες ηπια πραγματα.. αλλα σε εναν ας πουμε είχε πχ τον επιασε στομαχι κι απο τοτε εχει θεματα δηλαδη πρεπει να τρως καλα πριντα πάρεις και εγω ειμαι σε φαση δίαιτας αυτη την εποχη βεβαια τρωω δεν είμαι και νηστικη. Εχω γραψει σε κατι φορουμ αλλα δεν μπαινουν και πολυ και δε μπορω να συνομιλησω οπως εδω αμεσα πχ. 

Δεν ξςρω ψαχνω προφάσεις εχω την αισθηση. Η γιατρός μου πε προχωρα.

Γιατι παντα θα υπάρχει κατι που θα με στρεσαρει στη ζωη μου δεν μπορω καθε φορα να το αποφευγω.

Θελω και στηριξη αλλα δυστυχως ο αντρας μου δεν ειναι σε φαση αυτο το καιρο κουράζεται και στη δουλειά και με τα παιδια και ειναι σε υπερένταση,  λεφτα χρονο για ψυχολόγο δεν εχω. Οπως καινα χει πρεπει να βρω ηρεμια για να κανω το ρισταρτ? Η παμε κι όπου βγει? 

Δεν ξερω εχω αγχωθει που μπορει να αγχωθω πιο πολυ:D

Ειμαι ηλίθια,  το ξερω κι οτι λεω αρλουμπες επισης.

 

 

Βασικα φοβαμαι. 

Νομίζω οτι παω για μεγαλη αλλαγη καο δεν ξερω αν θα μπορεσω

Και μόνο που το σκέφτομαι δηλαδη οτι ισως κοψω τον καφε

Οτι θα ξυπναω και δε θα καπνιζω οτι θα βγαίνω βολτα και δε θα κανω το τσιγαράκι μου οτι δε θα βρωμαει το αμαξι και δε θα ναι κιτρινα τα δάχτυλα μου και δε θα τα χώνω σε χλωρινη(ω ναι θαυμαστε με)για να ξεκιτρινισουν οτι θα παμε εκδρομή και δε θα πω σταση για φρεντο και τσιγαρακι οτι θα αδειασω τα ράφια μου απο τα εφεδρικά τασακια και χαρτακια φιλτρακια οτι ισως χρειαστεί να μαζεχω τα τασάκια οτι θα απομάκρυνθω απο τους γονείς μου γτ καπνιζουν οτι θα τους ζητησω βοηθεια να φευγουν μακρια να μην μυριζω οτι οτανθαθελω βραδυ να χαλαρώσω, τι θα κανω χωρις τσιγαρο??? 

 

Ρε σεις τι μου χει κανει το διαολεμενο? Τι ειναι αυτα? Δε το πιστευω! Πρωτη φορα που σκέφτομαι ολα αυτα!

 

Αλλη ωρα θα σας γράψω τα θετικά νομιζω ειναι περισσότερα 

Πες τα να τα βγάλεις από μέσα σου, να συνειδητοποιήσεις τον εθισμό σου. Μακάρι να σε βοηθήσουν τα φάρμακα αλλά για κάθε διακοπή εθισμού θεωρώ σημαντικότερο την ψυχολογική υποστήριξη. Αν δεν έχεις την οικονομική δυνατότητα για ιδιώτη ψυχολόγο, κοίτα στο κέντρο ψυχικής υγείας της περιοχής σου, οι υπηρεσίες είναι δωρεάν. Επίσης, ψάξε και διαδικτυακά, είτε θα έχει βιντεακια ψυχολογων ή ανθρώπων που βοηθάνε ή ακόμη και υπηρεσίες ψυχολογων online με μικρότερο κόστος. 

 
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω χρόνο ειμαι πολυ πιεσμενη... τα χω σκεφτεί ολα

Πρρπει μονη μου αναγκαστικα αλλιως παμε για μια αλλη εποχη καο δεν ξερω ποτε θα είναι αυτη

Εδω γράφτηκα γυμναστηριο και δυο βδομαδαμες δεν εχω πατήσει εχω μια το ενα αρρωστο μια το αλλο

Με λιγα λογια και να παω μια φορα μετα δε θαμαι συνεπης

 

Βιντεακια δεν το χα σκεφτει 

Αυτο ναι θα το ψαξω!

Σευχαριστω!!

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, diane2020 είπε:

Καλημερα και τα συγχαρητηρια μου..

Εγω ειπα στη γιατρο οτι θα αρχισω τα χάπια απο βδομάδα γιατι βαλαμε στοχο. Το θεμα είναι πως μου συνέβησαν καποια θεματα στη δουλειά και στρεσαριστηκα και φοβήθηκα να τα πάρω γτ διαβαζω πως αν εχεις αγχος στο επιβαρυνει. Και γενικα διαβαζω σε φόρουμ στους περισσοτερους δεν έχει τρελες παρενεργειες ηπια πραγματα.. αλλα σε εναν ας πουμε είχε πχ τον επιασε στομαχι κι απο τοτε εχει θεματα δηλαδη πρεπει να τρως καλα πριντα πάρεις και εγω ειμαι σε φαση δίαιτας αυτη την εποχη βεβαια τρωω δεν είμαι και νηστικη. Εχω γραψει σε κατι φορουμ αλλα δεν μπαινουν και πολυ και δε μπορω να συνομιλησω οπως εδω αμεσα πχ. 

Δεν ξςρω ψαχνω προφάσεις εχω την αισθηση. Η γιατρός μου πε προχωρα.

Γιατι παντα θα υπάρχει κατι που θα με στρεσαρει στη ζωη μου δεν μπορω καθε φορα να το αποφευγω.

Θελω και στηριξη αλλα δυστυχως ο αντρας μου δεν ειναι σε φαση αυτο το καιρο κουράζεται και στη δουλειά και με τα παιδια και ειναι σε υπερένταση,  λεφτα χρονο για ψυχολόγο δεν εχω. Οπως καινα χει πρεπει να βρω ηρεμια για να κανω το ρισταρτ? Η παμε κι όπου βγει? 

Δεν ξερω εχω αγχωθει που μπορει να αγχωθω πιο πολυ:D

Ειμαι ηλίθια,  το ξερω κι οτι λεω αρλουμπες επισης.

 

 

Βασικα φοβαμαι. 

Νομίζω οτι παω για μεγαλη αλλαγη καο δεν ξερω αν θα μπορεσω

Και μόνο που το σκέφτομαι δηλαδη οτι ισως κοψω τον καφε

Οτι θα ξυπναω και δε θα καπνιζω οτι θα βγαίνω βολτα και δε θα κανω το τσιγαράκι μου οτι δε θα βρωμαει το αμαξι και δε θα ναι κιτρινα τα δάχτυλα μου και δε θα τα χώνω σε χλωρινη(ω ναι θαυμαστε με)για να ξεκιτρινισουν οτι θα παμε εκδρομή και δε θα πω σταση για φρεντο και τσιγαρακι οτι θα αδειασω τα ράφια μου απο τα εφεδρικά τασακια και χαρτακια φιλτρακια οτι ισως χρειαστεί να μαζεχω τα τασάκια οτι θα απομάκρυνθω απο τους γονείς μου γτ καπνιζουν οτι θα τους ζητησω βοηθεια να φευγουν μακρια να μην μυριζω οτι οτανθαθελω βραδυ να χαλαρώσω, τι θα κανω χωρις τσιγαρο??? 

 

Ρε σεις τι μου χει κανει το διαολεμενο? Τι ειναι αυτα? Δε το πιστευω! Πρωτη φορα που σκέφτομαι ολα αυτα!

 

Αλλη ωρα θα σας γράψω τα θετικά νομιζω ειναι περισσότερα 

Γενικά σε όλα τις αποφάσεις που θέλουμε να πάρουμε ποτέ δεν θα υπάρχει η τέλεια στιγμή για να γίνει το καθετί...ξέρω ότι δεν θα σε βοηθήσω με αυτό που θα πω αλλά υπάρχουν στιγμές ακόμα και σε εμενα που δεν κιτρινισαν ποτέ τα δάχτυλα μου από το τσιγάρο δεν ήμουν σε τέτοια φάση δηλ που σκέφτομαι να ανάψω ένα για να πάρω μια και μόνο τζούρα αλλά αυτό που σκέφτομαι και λέω όχι είναι ότι θα πάει ο αγώνας μου χαμένος γιατί κακά τα ψέματα είναι αγώνας να ξεθιστεις από έναν εθισμό οποιος και αν είναι αυτός....κατά τα άλλα δεν χρειάζεται να μην πίνεις καφέ εντάξει σίγουρα θα τον πίνεις πιο γρήγορα χαχα,ούτε να απομακρύνθεις από κανέναν εντάξει λίγο στην αρχή θα ζηλεύεις ας το πούμε έτσι αλλά μετά θα σου βρωμάει ρε συ....δεν ξέρω νομιζω αναφέρθηκε πιο πάνω αλλά ξέρεις πόσο χρόνο εξοικονόμησα από το κάπνισμα δεν μπορείς να φανταστείς μιλάμε για ώρες....αφού τις πρώτες μέρες τελείωνα από δουλειές και ακόμα ήταν 10 και έλεγα τώρα??? Η απάντηση είναι ότι τώρα παίζω με το παιδί πολυυ σε σημείο περίπου όλη μέρα να μην έχεις τι να κάνεις κάνω και γυμναστικη....πήγαμε επίσκεψη στην μαμά μου την πρώτη εβδομάδα που το είχα κωψει και πήγαμε αμέσως μετά από παιδίατρο και μου λέει πρώτη φορά έρχεσαι και έχεις ώρες να κάνεις τσιγάρο και δεν μου λες παράτα τα όλα να κάνουμε ένα τσιγάρο μπαφιασα....γελούσα αλλά είχε δίκιο αυτό που σου ελέγχει το μυαλό σε τέτοιο βαθμό δεν μπορουσα να το διανοηθω... Εγώ έχω υποστήριξη από τον άντρα μου γιατί δεν καπνίζει και γιατί μου έλεγε βρωμάει η ανάσα μου και δεν γινόταν μετά από κάθε τσιγάρο να πλένω δόντια άρα αισθανομουν ασχημα(βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο υποστηρικτικό είναι αυτό) αλλά εμένα με βοήθησε!!!! Επίσης το ξαναειπα με βοήθησε η σκέψη ότι έχω την θήκη με τον καπνό σε ένα σημείο δεν μου το απαγορεύει κάνεις στο να κάνω δεν άδειασα τίποτα εφεδρικά είναι όλα εκει...γιατί μην ξεχνάμε το απαγορευμένο είναι λατρεμένο

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Αμα εχω πακετο καπου δεν παιζει να το αφησω. Γιατι βρισκω δικαιολογιες να συγχυζομαι τακτικα αρα να θελω τσιγάρο.  Τετοια ωραια μου λεει και ο δικος μου....

 

Δεν ξερω δεν ξερω παλεύω με τα μεσα μου. Εν τω μεταξυ τα χω παραγγειλει τα χαπια 45 ευρω και πρεπει να παω να τα παρω.   

 

Να αλλο παράδειγμα.  Τελείωσα με τις δουλειές μου ας κανω τσιγάρο (3 εχω κανει).

Γύρισα απο βολτα με τα μικρα, ας κατσω να μπω στο φόρουμ να κανω ενα τσιγάρο. 

Καπως ετσι παει η ζωή μου.

Εχω παντρευτει ενα τσιγαρο.!

Link to comment
Share on other sites

Η γιατρός μου είπε οταν θα ξεκινησω τα χάπια να ορισω για 2 εβδομαδες ποια τσιγαρα ειναι πιο σημαντικά για μενα.  Εγω λοιπον θα κανω σιγουρα ενα το πρωι με τον καφε,  ενα πριν παρω τα παιδια απο σχολείο,  ενα πριν παω για δουλειά,  ενα μετα τη δουλειά και 2 το βραδυ.5 μου είπε εγώ 6 θα κανω. Αρχισα ορίζοντας τις ωρες απο τωρα. 

Τα σαββ/κα: 2 με το καφε , ενα το μεσημερι ενα το απογευμα και 2 το βραδυ.

 

Αυτά για 2 εβδομάδες. Μολις κλείσουν τσιγαρο τελος. 

 

Αποφασισα: μολις κλείσουν οι 2 εβδομαδες και σταδιακά θα κανω τα εξής:

 

1. Θα πετάξω χαρτάκια φιλτρακια. Σκεφτηκα να τα χαρίσω αλλα κακο θα κανω σε αλλον. Ασε σκουπίδια καλυτερα.

 

2. Θα βγάλω ολα τα τραπεζάκια απο μπαλκόνια και αυλες (με τραβάνε να κατσω να καπνισω)

 

3. Θα μαζεψω ολα τα τασάκια. 

 

4. Θα πλυνω ολα μου τα ρούχα να μη μου μυριζει τιποτα. 

 

5. Θα πω στους γονείς μου να πηγαίνουν να καπνίζουν οσο πιο μακριά γίνεται και μετά να πλένονται. 

 

6. Θα αγορασω τσίχλες. Καμμία 10αρια πακετα.

 

7. Θα αγοράσω κομπολοι. Κατι πιο γυναικείο παιζει???

 

8. Θα βλεπω λιγότερο ιντερνετ,  με τραβαει να κατσω να χαζολογησω.

 

Αυτά προς ωρας.

 

Δευτέρα αρχιΖω.................

 

Ο αντρας μου, μου λέει οτι ειμαι ολο λογια.

 

9. Να δειρω τον αντρα μου. 

 

Με τον καφε δεν εχω αποφασίσει ακομα τι θα κανω. Ειναι δικοπο μαχαιρι. Πως ξυπνάει κανεις χωρις καφε? Κι απο αυτον νομιζω εξάρτηση εχω παθει. Δηλαδη πινω 3 με 4 τη μερα. Άλλο προεκυψε τωρα κοιτα να δεις... θα ανακαλυψω κι αλλα μου φαίνεται .

 

Σας πειραζει να μπαινω να γράφω εδω την πορεία μου η σας ζαλιζω? Με βοηθαει νομιζω...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Η γιατρός μου είπε οταν θα ξεκινησω τα χάπια να ορισω για 2 εβδομαδες ποια τσιγαρα ειναι πιο σημαντικά για μενα.  Εγω λοιπον θα κανω σιγουρα ενα το πρωι με τον καφε,  ενα πριν παρω τα παιδια απο σχολείο,  ενα πριν παω για δουλειά,  ενα μετα τη δουλειά και 2 το βραδυ.5 μου είπε εγώ 6 θα κανω. Αρχισα ορίζοντας τις ωρες απο τωρα. 

Τα σαββ/κα: 2 με το καφε , ενα το μεσημερι ενα το απογευμα και 2 το βραδυ.

 

Αυτά για 2 εβδομάδες. Μολις κλείσουν τσιγαρο τελος. 

 

Αποφασισα: μολις κλείσουν οι 2 εβδομαδες και σταδιακά θα κανω τα εξής:

 

1. Θα πετάξω χαρτάκια φιλτρακια. Σκεφτηκα να τα χαρίσω αλλα κακο θα κανω σε αλλον. Ασε σκουπίδια καλυτερα.

 

2. Θα βγάλω ολα τα τραπεζάκια απο μπαλκόνια και αυλες (με τραβάνε να κατσω να καπνισω)

 

3. Θα μαζεψω ολα τα τασάκια. 

 

4. Θα πλυνω ολα μου τα ρούχα να μη μου μυριζει τιποτα. 

 

5. Θα πω στους γονείς μου να πηγαίνουν να καπνίζουν οσο πιο μακριά γίνεται και μετά να πλένονται. 

 

6. Θα αγορασω τσίχλες. Καμμία 10αρια πακετα.

 

7. Θα αγοράσω κομπολοι. Κατι πιο γυναικείο παιζει???

 

8. Θα βλεπω λιγότερο ιντερνετ,  με τραβαει να κατσω να χαζολογησω.

 

Αυτά προς ωρας.

 

Δευτέρα αρχιΖω.................

 

Ο αντρας μου, μου λέει οτι ειμαι ολο λογια.

 

9. Να δειρω τον αντρα μου. 

 

Με τον καφε δεν εχω αποφασίσει ακομα τι θα κανω. Ειναι δικοπο μαχαιρι. Πως ξυπνάει κανεις χωρις καφε? Κι απο αυτον νομιζω εξάρτηση εχω παθει. Δηλαδη πινω 3 με 4 τη μερα. Άλλο προεκυψε τωρα κοιτα να δεις... θα ανακαλυψω κι αλλα μου φαίνεται .

 

Σας πειραζει να μπαινω να γράφω εδω την πορεία μου η σας ζαλιζω? Με βοηθαει νομιζω...

 

 

Πολύ ωραία το σκέφτεσαι.....και εγώ αποφεύγω τα τραγούδια αυτά με κάνουν να θέλω τσιγάρο ότι σε κάνει να θες μακρυά.... και εγώ έχω τσίχλες τις πρώτες μέρες μου χρειάστηκαν πολύ πάρε αυτές που καίνε μετά από αυτές το τσιγάρο είναι απαισιο το έχω δοκιμάσει στο παρελθόν....μπλιαχ.επισης να πλενεις συχνά τα δόντια ή να κάνεις πλύσεις με λιστεριν μετά από αυτά δεν θα θες τόσο να κάνεις για τον ίδιο λόγο με την τσιχλα είναι απαίσια η γεύση..και αν τώρα κανείς 20τσιγαρα την ημέρα τα 5-6 είναι πολύ μεγάλη μείωση θέλει σιγά σιγά μην στρεσαριστει ο οργανισμός και σε πιάσει στερητικό σύνδρομο.... παρόλαυτα αυτό με τον καφέ εμένα είναι το αντίθετο τώρα που δεν καπνίζω πίνω παραπανω δηλ έπινα έναν καφέ όλη μέρα και τώρα πίνω δύο και αν περισσέψει από τον άντρα μου πίνω και τον δικό του....

Φυσικά να γράφεις εδώ μην σου πω να γράφεις και κάθε φορά που σκέφτεσαι να κάνεις τσιγάρο να απαντάμε εμείς να ξεφεύγει το μυαλό!!!

Επίσης να απασχολεί τα χέρια σου με κάτι άλλο την πρώτη εβδομάδα έκανα γενική στο σπίτι εντάξει έφαγα και λίγο τα νύχια μου!!!

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Όντως με το λιστεριν μετα ειναι αηδια ! Και οντως οι τσιχλες που καινε!

 

Με τη μανα μου και το μπαμπα μου που ρχονται καθε μερα για τα παιδια  τι θα κανω που καπνιζουν σα φουγαρα? Οκ πανε περα αλλα μετα μυρίζουν. Κι αμα τους πω κατι που πιο παλια το εκανα κι εγω θα μου πουν κι εσυ τα ιδια κανεις ηρθες τωρα να μας κάνεις κουμαντο. Δε θέλω να μαλωσω. Ξερω οτι θα προσπαθουν και θα πηγαίνουν ακομα πιο περα αλλα επειδη τους ξερω δε θα τους ειναι ευχαριστο. Ήδη που τους το πα αρχισαν τα σχόλια. Μα κανείς δε με πιστευει!

Να σε ρωτησω βρε βαλεντινα...

Ειναι τελικα τοσο δυσκολο επώδυνο τραγικό βαναυσο οσο νομιζω? Αντικειμενικά πες μου 

Εσυ ησουν πολυ βαρια καπνιστρια? Εγω κανω 20-25  τη μερα

Να σε ρωτησω βρε βαλεντινα...

Ειναι τελικα τοσο δυσκολο επώδυνο τραγικό βαναυσο οσο νομιζω? Αντικειμενικά πες μου 

Εσυ ησουν πολυ βαρια καπνιστρια? Εγω κανω 20-25  τη μερα

 

Εοισης αμα συγχυζομαι νευριαζω στρεσαρομαι με κατι μεσα στη μερα, τι να κανω να μου περναει?

 

Γυμναστική βαριεμαι. Το φαι μαρεσει αλλα ειμαι σε διαιτα. Ολα μαζι κι εγώ τα αποφασισα..

 

Πχ μπορεί να γίνει κατι στθ δουλεια κ να ταραχτω η να με νευριάσει ο αντρας μου(συχνο) η η μανα μου(συχνότερο)η οι κόρες μου να με δυαλυσουν. Εκεί τι κανω???

Link to comment
Share on other sites

Εννοείται πως όποτε νιώθεις την ανάγκη να μας γράφεις.Το κομπολόι είναι ωραία ασχολία, όπως και τα μπαλάκια αντιστρες. Οι ξηροι καρποί και τα αποξηραμένα φρουτα, πχ σταφίδες, είναι επίσης καλά αν νιώθεις ότι θες να καπνίσεις. Επίσης, μπορείς να στυβεις ένα χυμό πορτοκάλι που μειώνει την επιθυμία για τσιγάρο. Οταν νευριάζεις και θέλεις τσιγάρο θα λες στον εαυτό σου ότι όταν καπνιζες αυτα τα νευρα τα μεταφραζες σαν ανάγκη για τσιγάρο, τωρα ξερεις και θα πηγαίνεις σε ένα δωμάτιο, θα παιρνεις βαθιές αναπνοές για λίγα λεπτά για να χαλαρώσεις.

Just now, diane2020 είπε:

Μα κανείς δε με πιστευει!

Αστούς να λένε. Το θέμα είναι να πιστέψεις εσύ στον εαυτό σου. Δες το σαν πείσμα να τους αποδείξεις ότι μπορείς να τα καταφερεις:)

 
Link to comment
Share on other sites

Just now, diane2020 είπε:

Όντως με το λιστεριν μετα ειναι αηδια ! Και οντως οι τσιχλες που καινε!

 

Με τη μανα μου και το μπαμπα μου που ρχονται καθε μερα για τα παιδια  τι θα κανω που καπνιζουν σα φουγαρα? Οκ πανε περα αλλα μετα μυρίζουν. Κι αμα τους πω κατι που πιο παλια το εκανα κι εγω θα μου πουν κι εσυ τα ιδια κανεις ηρθες τωρα να μας κάνεις κουμαντο. Δε θέλω να μαλωσω. Ξερω οτι θα προσπαθουν και θα πηγαίνουν ακομα πιο περα αλλα επειδη τους ξερω δε θα τους ειναι ευχαριστο. Ήδη που τους το πα αρχισαν τα σχόλια. Μα κανείς δε με πιστευει!

Να σε ρωτησω βρε βαλεντινα...

Ειναι τελικα τοσο δυσκολο επώδυνο τραγικό βαναυσο οσο νομιζω? Αντικειμενικά πες μου 

Εσυ ησουν πολυ βαρια καπνιστρια? Εγω κανω 20-25  τη μερα

Κοίταξε να δεις η προσπάθεια είναι όλη δική σου και αλήθεια δεν ειναι οι γύρω μας υποχρεωμένοι να κάνουν πιο κει ή να πλένονται πρέπει να θέλει ο άλλος αλλά μεταξύ μας τώρα ποιον νοιάζει αν εσύ θες να το κόψεις???? Στην θέση σου θα παρακαλούσα να καπνίζουν έξω και εγώ θα καθόμουν μέσα πράγμα που με παιδιά στο σπίτι είναι αυτονόητο δηλ σε εμάς δεν καπνίζει κανείς μέσα μόνο εγώ κάπνιζα στο παράθυρο... Αλλιώς αν δεν γίνεται θα απομακρύνομουν εγώ....τώρα όσο αφορά το ποσό δύσκολη είναι η διαδικασία είναι λογικό να είναι δύσκολο εγώ έκανα 23τσιγαρα την ημέρα για ενάμιση χρόνο άρχισε να μου κλωτσαει κάποια στιγμή πριν ένα μισή μήνα και την επόμενη μέρα το έριξα στα 10 και εκεί καλά ήμουν δεν μου έλειπε το παραπάνω αλλά δεν σκεφτόμουν καν την μέρα μου χωρίς τσιγάρο ούτε καν....όχι δεν θα το έλεγα τραγικό επώδυνο και πόσο μάλλον βάναυσο ότι είναι δύσκολο είναι θέλει αντοχή πείσμα υπομονή επιμονή αλλά τίποτα δεν είναι δεδομένο στην ζωή όλα μπορούν να αλλάξουν αρκεί να το πιστέψουμε εμείς για τους γύρω μας δεν μας αφορά αν μας πιστεύουν.....

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

Όταν ταραζομαι που είπες πιο πριν μασάω τσίχλα σαν μανιακια ξέρεις αυτές που βλέπεις που ακούγονται μέσα στο πανηγύρι με 200ατομα ορχήστρα 40πιτσιρικια και ακόμα ακούγεται η τσιχλα τους τσουκου τσουκου ε έτσι....κάποια στιγμή περνάει!!!

Just now, diane2020 είπε:

Όχι εξω καπνίζουν ολοι ευτυχως .. εμενα το μπαλκονι έχει γινει δευτερο σαλονι μου

Εθτυχως που ρχεται και χειμωνας

 

8Fh7p2.png

Link to comment
Share on other sites

@diane2020 εγω με champix το εκοψα. Καπνιζα απο 16 χρονων πανω απο 1 πακετο την ημερα. Ειχα δοκιμασει πολλες φορες να το κοψω με διαφορους τροπους χωρθς επιτυχια. Με το champix καμια σχεση!! Κανει τη διαδικασια πολυυυυυυυ πιο ευκολη!! Και να ζητησεις περισσοτερη βοηθεια απο τη γιατρο σου. Μικρες συμβουλες για τα απλα καθημερινα προβληματα που θα αντιμετωπιζεις!

Link to comment
Share on other sites

Just now, CMES είπε:

@diane2020 εγω με champix το εκοψα. Καπνιζα απο 16 χρονων πανω απο 1 πακετο την ημερα. Ειχα δοκιμασει πολλες φορες να το κοψω με διαφορους τροπους χωρθς επιτυχια. Με το champix καμια σχεση!! Κανει τη διαδικασια πολυυυυυυυ πιο ευκολη!! Και να ζητησεις περισσοτερη βοηθεια απο τη γιατρο σου. Μικρες συμβουλες για τα απλα καθημερινα προβληματα που θα αντιμετωπιζεις!

Σοβαρά?? Να μια εμπειρία κοντινή!! Σε παρακαλω οταν εχεις χρονο αν θέλεις να μου πεις τηννολη εμπειρια σου τη διαδικασία.. ας πουμε πως βοηθούν τα χαπια αν έχουν οντως παρενέργειες σε ποσονκαιρο βλεπεις διαφορα,  αν τα κόψεις μετα τι γίνεται? Σου λειπει? Το αναζητάς ? Σε ευχαριστω μου δίνεις κουραγιο κι αφου εισαι ορθια! Γτ μαυτα που διαβασα στις αντενδειξεις επαθα ψυχοπλακωμα!!!

Κι οταν λες βοήθεια παραπανω δηλαδη τι ακριβώς. Ειναι στο δημόσιο η γιατρός αλλα εχω το κιν της για ωρα αναγκης μου το δωσε η γυναικα. Μου φάνηκε πολύ καλη παντως και ενθαρρυντικη!!

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...