Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΑΡΕΤΑΙΕΙΟ


blossom

Recommended Posts

καλησπερακαι χρονια πολλα σε ολες.ευχομαι τα μωρακια ολου του κοσμου να ειναι γερα και οι γονεις τους ευτυχισμενοι.θα γεννησω κι εγω με τον χασιακο και σκεφτομουνα το αρεταιειο.ο ιδιος βεβαια μου εκανε μια κουβεντα για το ρεα το καινουριο.μπορει καποια κοπελα να που γεννησε προσφατα με το χασιακο να μου πει ποσα χρηματα της πηρε;επιπλεον,μηπως ξερετε αν σε ξεγεννησει σε ιδιωτικο ποσα παιρνει;τα ιδια χρηματα;

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


Ποιον γιατρό είχες? εγω τον Χασιάκο έχω.Η μαία είναι του γιατρού ή όποια είναι εφημερία? Από τιμές πόσο πάει??Τι πράγματα χρειαζόμαστε μαζί μας? Να πάρω και σεντόνια για το κρεβάτι είναι καθαρά σαν νοσοκομείο? Καθαρίζουν??

 

Αν θέλεις δική σου μαία θα πρέπει να την πληρώσεις. εγώ αυτό έκανα. πάντως και οι μαίες που είναι σε εφημερία είναι όλες πολύ καλές και εξυπηρετικές. Η τιμή του μονόκλινου που ήμουν εγώ είναι 128 ευρώ την ημέρα. Νομίζω ότι το τρίκλινο είναι γυρω στα 90 με 100. Από πράγματα θα χρειαστείς τα προσωπικά σου είδη και επιπλέον ρουχαλακια για το μωρό αφού με το rooming in το ντύνεις εσύ όπως θέλεις. Θέλεις δηλαδή ζιπουνάκια, φορμάκια και πανάκια, κουβερτούλα αγκαλιάς κ.λπ. Σεντόνια δεν μπορείς να πάρεις δικά σου εκτός αν είναι άσπρα. μπορεί να σου την πουν διαφορετικά.

Link to comment
Share on other sites

εμενα παντως δεν μου ειπαν τιποτα ειχα δικα μου σεντονακια οχι λευκα εμπριμε και κουβεντα δεν μου ειπαν εφοσων ντυνεις το μωρο με δικα σου ρουχα τι προβλημα να εχουν για τα σεντονακια...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Κι εγώ ενδιαφέρομαι για το Αρετέειο μιας και ο Χασιάκος μπορεί να ξεγεννήσει και σε δημόσιο.

Αυτό με τη μαία δεν το κατάλαβα. Πώς βρίσκω μαία;

Μονόκλινο πώς μπορώ να κλείσω; Από τιμες τί παίζει;

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ερώτηση: Όσες έχετε γεννήσει στο Αρετέειο θα ξαναγεννούσατε εκεί;
Aνετα...μια χαρα ηταν και δεν βρισκω το λογο να χρυσοπληρωνουμε τα ιδιωτικα!αν εξαιρεσουμε μια προισταμενη που με εβγαλε εξω απο τα ρουχα μου,μια χαρα ηταν!
Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά κ εγώ άνετα..

αλλά ακούγεται πολύ έντονα οτι το Αρεταίειο κλείνει...

Ρώτησα κ το γιατρό κ σχεδόν μου το επιβεβαίωσε...

Ξέρετε κάτι παραπάνω???????

D9kvp2.png?3X2batCM

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά κ εγώ άνετα..

αλλά ακούγεται πολύ έντονα οτι το Αρεταίειο κλείνει...

Ρώτησα κ το γιατρό κ σχεδόν μου το επιβεβαίωσε...

Ξέρετε κάτι παραπάνω???????

 

Αχ μη μου λες τέτοια!!!

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γεννήσατε φυσιολογικά στο Αρετέειο;

 

Εγώ πάντως χθες που πήγα και του είπα να συζητήσουμε τα περί γέννας μου είπε να μην με απασχολεί αυτό. Μετά τον 6ο θα το συζητήσουμε. Κι άντε να του φέρεις αντίρρηση έτσι απότομος που είναι ώρες ώρες....Ακρη δεν έβγαλα επομένως...

qc40p3.png

 

Nv8Rp3.png]

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Κι εγώ ενδιαφέρομαι για το Αρετέειο μιας και ο Χασιάκος μπορεί να ξεγεννήσει και σε δημόσιο.

Αυτό με τη μαία δεν το κατάλαβα. Πώς βρίσκω μαία;

Μονόκλινο πώς μπορώ να κλείσω; Από τιμες τί παίζει;

 

Αν πας σε μαθήματα ανώδυνου τοκετού και σου κάνει η μαία που κάνει τα μαθήματα, μπορείς να κλείσεις εκείνη. Μπορείς φυσικά να ρωτήσεις κ τον γιατρό σου γενικότερα αν συνεργάζεται με κάποια μαία

 

Εμένα με ξεγέννησε η μαία του Χασιάκου η οποία ήταν εκπληκτική! Απόλυτα υποστηρικτική, με στήριξε και με βοήθησε απίστευτα! Δεν την είχα κλείσει νωρίτερα, απλά εφημέρευε.

 

Μονόκλινο και γενικά δωμάτιο δεν μπορείς να κλείσεις. Το Αρεταίειο έχει 2 μονόκλινα μόνο και 2-3 δίκλινα αν δεν κάνω λάθος. Το θέμα λοιπόν είναι να το πετύχεις ελεύθερο όταν μπεις στο μαιευτήριο και φυσικά να το ζητήσεις (κ λιγάκι επίμονα ίσως). Αν είσαι τυχερή μπαίνεις. Εγώ είχα ζητήσει μονόκλινο αλλά δεν είχε κ μπήκα τελικά σε 2κλινο όπου μόλις είχε ελευθερωθεί θέση. Τα δωμάτια ξεκινούν από 4κλινα με 74?/τη βραδιά περίπου ενώ το μονόκλινο κοστίζει 128?/βραδιά.

Link to comment
Share on other sites

Αν πας σε μαθήματα ανώδυνου τοκετού και σου κάνει η μαία που κάνει τα μαθήματα, μπορείς να κλείσεις εκείνη. Μπορείς φυσικά να ρωτήσεις κ τον γιατρό σου γενικότερα αν συνεργάζεται με κάποια μαία

 

Εμένα με ξεγέννησε η μαία του Χασιάκου η οποία ήταν εκπληκτική! Απόλυτα υποστηρικτική, με στήριξε και με βοήθησε απίστευτα! Δεν την είχα κλείσει νωρίτερα, απλά εφημέρευε.

 

Μονόκλινο και γενικά δωμάτιο δεν μπορείς να κλείσεις. Το Αρεταίειο έχει 2 μονόκλινα μόνο και 2-3 δίκλινα αν δεν κάνω λάθος. Το θέμα λοιπόν είναι να το πετύχεις ελεύθερο όταν μπεις στο μαιευτήριο και φυσικά να το ζητήσεις (κ λιγάκι επίμονα ίσως). Αν είσαι τυχερή μπαίνεις. Εγώ είχα ζητήσει μονόκλινο αλλά δεν είχε κ μπήκα τελικά σε 2κλινο όπου μόλις είχε ελευθερωθεί θέση. Τα δωμάτια ξεκινούν από 4κλινα με 74?/τη βραδιά περίπου ενώ το μονόκλινο κοστίζει 128?/βραδιά.

 

Δηλ πληρωνεις και στο δημοσιο νοσοκομειο για δωματιο απο οτι καταλαβα...

Link to comment
Share on other sites

Δηλ πληρωνεις και στο δημοσιο νοσοκομειο για δωματιο απο οτι καταλαβα...

 

Το ταμείο σου σε καλύπτει μέχρι κάποια κατηγορία (α-β-γ ή δ). Τα υπόλοιπα τα καλύπτεις εσύ. Αν πχ το ταμείο σου σε καλύπτει για δωμάτιο Γ κατηγορίας κ εσύ πας σε Β συμπληρώνεις τη διαφορά.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ όπου ανήκω εγώ μας δίνει ένα επίδομα τοκετού κ έξω από αυτό το επίδομα δεν δικαιολογεί τπτ, το οποίο σημαίνει πως το δωμάτιο το πλήρωσα εξ ολοκλήρου εγώ. Κάθε ταμείο όμως είναι διαφορετικό.

 

Και φυσικά ακόμη κ σε μονόκλινο, οι τιμές δεν συγκρίνονται σε καμία περίπτωση με τα ιδιωτικά μαιευτήρια!!!

Link to comment
Share on other sites

εχω ικα για νοσηλεια Γ'κατηγοριας και επειδη επελεξα Α'κατηγοριας νοσηλεια πληρωσα ΠΡΟΣΟΧΗ οχι την διαφορα αλλα κανονικα ολο το ποσο της ημερας 128 ευρω(ημερα) (το γραφει αναλυτικα η αποδειξη)....απλα δεν χρεωθηκα τιποτα γιατο τοκετο (δηλαδη τα υλικα)....

Link to comment
Share on other sites

Το ταμείο σου σε καλύπτει μέχρι κάποια κατηγορία (α-β-γ ή δ). Τα υπόλοιπα τα καλύπτεις εσύ. Αν πχ το ταμείο σου σε καλύπτει για δωμάτιο Γ κατηγορίας κ εσύ πας σε Β συμπληρώνεις τη διαφορά.

 

Το ΤΣΜΕΔΕ όπου ανήκω εγώ μας δίνει ένα επίδομα τοκετού κ έξω από αυτό το επίδομα δεν δικαιολογεί τπτ, το οποίο σημαίνει πως το δωμάτιο το πλήρωσα εξ ολοκλήρου εγώ. Κάθε ταμείο όμως είναι διαφορετικό.

 

Και φυσικά ακόμη κ σε μονόκλινο, οι τιμές δεν συγκρίνονται σε καμία περίπτωση με τα ιδιωτικά μαιευτήρια!!!

 

α,β,γ,δ κατηγοριας το μαθαινεις αποτ ο μαιευτηριο η το ικα:oops:?

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. για να καταλάβω. Η γ' κατηγορίας τι είναι;τα κρεβάτια; ή β' ή α' κατηγορία είναι πιο λίγα;

 

γ κατηγοριας που εχουμε κ οι πιο πολλοι ειναι τα πιο πολλα κρεβατια στο αρεταιειο ειναι 4λινο-3κλινο(αναλογα την διαθεσημτητα) στο ελενα 10κλινο κ.τ.λ α'κατηγοριας ειναι μονοκλινο,,,,

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως τα πράγματα είναι διαφορετικά στις γέννες με Φ.Τ. σε σχέση με οποιαδήποτε άλλη νοσηλεία (συμπεριλαμβανομένης κ της γέννας με καισαρική η οποία θεωρείται χειρουργείο κ γιαυτό καλύπτεται από τα ταμεία).

Τα δωμάτια, ανεξάρτητα από το σε ποια κατηγορία μας εντάσσει το ταμείο μας, τα πληρώνουμε κανονικά. Για την κάλυψη αυτού του κόστους, το κάθε ταμείο δίνει το επίδομα τοκετού, άλλο μικρότερο κ άλλο μεγαλύτερο.

Στην περίπτωση της καισαρικής, όπου είπαμε ότι είναι χειρουργείο, παίρνει μέρος κ το ταμείο και σου δικαιολογεί το ανάλογο ποσό της κατηγορίας στην οποία ανήκεις.

Μάλιστα το ΤΣΜΕΔΕ όπου ανήκω εγώ, δικαιολογεί Α' κατηγορίας δωμάτια, αλλά κ πάλι το κόστος της γέννας το πλήρωσα στο νοσοκομείο εξ ολοκλήρου εγώ. Μετά μου δώσανε το επίδομα τοκετού το οποίο φυσικά ήταν υπεραρκετό για να καλύψει όλα τα έξοδα της γέννας.

Αν συμβαίνει κάτι διαφορετικό στο ΙΚΑ δεν μπορώ να είμαι σίγουρη, οπότε θα χρειαστούμε κ την βοήθεια κάποιας μανούλας που ανήκει στο ΙΚΑ και να έμεινε στο δωμάτιο της κατηγορίας που ορίζει το ΙΚΑ, για να μας πει αν όντως πλήρωσε έστω κ αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...