Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Δημόσιο Σχολείο ή Ιδιωτικό και γιατί


Δημόσιο σχολείο ή Ιδιωτικό  

1.164

  1. 1. Δημόσιο σχολείο ή Ιδιωτικό

    • Δημόσιο
      554
    • Ιδιωτικό
      504


Recommended Posts

22 ώρες πρίν, Dust pink είπε:

ΝΣε ιδιωτικά πέραν των υποτροφιών που δίνουν κάποια υπάρχει και δυνατότητα μείωσης διδακτρων 20-25% σε πανεπιστήμια εξωτερικού που "συνεργάζονται" . Ως επιχειρήσεις μπορούν να παραπέμψουν τον άμεσα ενδιαφερόμενο γονιό που επιθυμεί είτε από επιλογή είτε από ανάγκη να φοιτήσει το παιδί σε ξένο Πανεπιστήμιο ή κολλέγιο.  

 

 

Να ρωτήσω κάτι εντελώς ενημερωτικά. Επειδή ο γιος μου άλλαξε σχολείο (από ιδιωτικό δημοτικό) και πριν αλλάξει κάναμε πολύ ενδελεχή αναζήτηση, για γυμνάσιο, αλλά σε κανένα από το 'υποψήφια' δεν μας είπαν κάτι τέτοιο, σε ποια ιδιωτικά αναφέρεσαι; εννοώ που συνεργάζονται με ξένα πανεπιστήμια και εξασφαλίζουν έκπτωση.

Προφανώς αναφέρεσαι σε πανεπιστήμια σε αγγλία, αμερική γιατί τα ευρωπαϊκά δεν έχουν δίδακτρα. Το 20-25% των διδάκτρων είναι πολύ και θα μας ενδιέφερε. Θα μου πεις τώρα είναι αργά, αλλά έρχεται και λύκειο. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 762
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

πρίν από 5 λεπτά , Βερενίκη είπε:

 

Να ρωτήσω κάτι εντελώς ενημερωτικά. Επειδή ο γιος μου άλλαξε σχολείο (από ιδιωτικό δημοτικό) και πριν αλλάξει κάναμε πολύ ενδελεχή αναζήτηση, για γυμνάσιο, αλλά σε κανένα από το 'υποψήφια' δεν μας είπαν κάτι τέτοιο, σε ποια ιδιωτικά αναφέρεσαι; εννοώ που συνεργάζονται με ξένα πανεπιστήμια και εξασφαλίζουν έκπτωση.

Προφανώς αναφέρεσαι σε πανεπιστήμια σε αγγλία, αμερική γιατί τα ευρωπαϊκά δεν έχουν δίδακτρα. Το 20-25% των διδάκτρων είναι πολύ και θα μας ενδιέφερε. Θα μου πεις τώρα είναι αργά, αλλά έρχεται και λύκειο. 

Τι εννοείς τα ευρωπαϊκά πανεπιστήμια δεν έχουν δίδακτρα; Σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες στα πανεπιστήμια υπάρχουν δίδακτρα ανά έτος σπουδών προπτυχιακού. Σε κοντινές χώρες (Ρουμανία , Βουλγαρία,Σκόπια αλλά και Κύπρο που είναι της μόδας και τραβάει αρκετά) σε πανεπιστήμια πληρώνεις δίδακτρα . Ανάλογα με την σχολή σχηματίζεται και το ποσό ετησίως και οι δόσεις. Της Κύπρου πχ σε Έλληνες φοιτητές παρέχουν έκπτωση κάποια . Δεν μπορώ να κατονομάσω όπως καταλαβαίνεις ποια είναι αυτά στην συζήτηση καθώς θα θεωρηθεί διαφήμιση . Αν μπεις όμως στον στίβο της αναζήτησης θα βρεις άκρη.

Πάντως αν το παιδί είναι Α λυκείου θεωρώ πως είναι νωρίς για τέτοια αναζήτηση, πολλά πράγματα αλλάζουν στην παιδεία και ακόμη περισσότερα στον χώρο των ιδιωτικών. Η ανάρτηση μου αφορούσε τον γενικότερο χώρο των ιδιωτικών όλων των βαθμίδων και όχι αποκλειστικά τα ιδιωτικά δημοτικά πχ.

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβαίνω. Μήπως θα μπορούσες να μου πεις με πμ;

Αν και δεν νομίζω ότι είναι διαφήμηση, αν είναι κάτι που το ανακοινώνει το σχολείο και το ΄πουλάει'. Εμένα πάντως δεν με νοιάζει να το δημοσιοποιήσω. Για προσωπική μου χρήση θα ήθελα να το ξέρω. Έχουμε δει περίπου 20 σχολεία τον προηγούμενο χρόνο, δεν μας το είπε κανείς και πραγματικά θα μας ενδιέφερε.

 

Για να διευκρινίσω, δεν εννοώ τις εκπτώσεις που κάνουν τα πανεπιστήμια σε όλα τα παιδιά, πχ. τα πανεπιστήμια της Κύπρου στους έλληνες κλπ. Εννοώ μείωση που θα έχω σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού, αν το παιδί μου προέρχεται από συγκεκριμένο σχολείο. Επειδή είπες ότι από κάποι ιδιωτικά πέραν των υποτροφιών που δίνουν κάποια υπάρχει και δυνατότητα μείωσης διδακτρων 20-25% σε πανεπιστήμια εξωτερικού που "συνεργάζονται" .

Ευχαριστώ πολύ

Επεξεργάστηκαν by Βερενίκη
Link to comment
Share on other sites

@Βερενίκη αυτό εγώ το έχω δει μόνο σε κολλέγια που τα παιδιά κάνουν το bachelor εδώ και θέλουν να συνεχίσουν για μεταπτυχιακό έξω (το ξέρω για από τον ανιψιό μου που πάει σε ιδωτικό κολλέγιο). Στα σχολεία που πήγατε ρωτούσατε για απολυτήριο λύκειου ή για IB? Ίσως να συνδυάζεται με το ΙΒ κάτι τέτοιο σε συγκεκριμένα δίγλωσσα ιδιωτικά. Επίσης ξέρω ότι αν είσαι απόφοιτος του Pierce έχεις τα μισά δίδακτρα αν ακολουθήσεις σπουδές στο Deree.

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2018 at 2:48 ΜΜ, Emilia2 είπε:

 

Το βρίσκεις προσβλητικό;  Όταν πηγαίνεις το παιδί σου στο ιδιωτικό τρόπο τινά ήδη έχεις εφαρμόσει ένα κοινωνικό φίλτρο, μη το ξεχνάς αυτό. Στα δημόσια καλείται ο ίδιος ο γονέας να παίξει το ρόλο αυτού του φίλτρου, ακατάπαυστα. 

 

Η κόρη μου είναι 14 ετών, σε αυτήν την ηλικία η σχέση εμπιστοσύνης βασίζεται στην ειλικρίνεια του παιδιού ως προς τις παρέες που συναναστρέφεται και τα μέρη που κινείται. Και φυσικά τα δύσκολα ονόματα αποτελούν πρόβλημα στη επικοινωνία. Τις περισσότερες φορές δεν βρίσκω γονείς σπίτι, δεν μπορώ να επικοινωνήσω επί πρακτικών ζητημάτων, η εισπράττω ένα ε και;

 

 

 

 

@Dust pink  M'αρέσει που σε όλα τα post σου κυριαρχεί η άποψη "όλα μόνοι μας να τα κάνουμε".  Εκπαιδευτικές εκδρομές, κοινωνικές συναναστροφές, φροντιστήρια, ξένες γλώσσες...στο οποίο ήδη απάντησα πως θεωρώ τι κάνει το σχολείο ή τι θα έπρεπε να κάνει, τελείως ξέχωρο κομμάτι από το τι κάνουν οι γονείς. Συγγνώμη αλλά μήπως να πάω και κανένα μπετόνι πετρέλαιο για το χειμώνα;  Επίσης θεωρώ όντως πως συνέχεια αναφέρεσαι στις εξαιρέσεις. Αντί να λέμε συνέχεια τι πρέπει να κάνουν οι γονείς (που ούτως ή άλλως τα κάνουν) γιατί δεν εστιάζουμε στο τι κάνει το σχολείο γιατί μέχρι στιγμής ότι διαβάζω επικεντρώνεται στο τι κάνουν τα παιδιά διάνοιες και οι γονείς. 

 

 

Νομίζω προσπερνάς ένα πολύ σημαντικό κομμάτι. 

 

Αυτή την ατάκα μου την είπε η κόρη μου τι θα έπρεπε λοιπόν να της απαντήσω; Πως το "Το πειραχτηρι της τάξης πχ δεν σημαίνει ότι θα γίνει ομότιμος του ΟΑΕΔ ή το κολλεγιοπαιδο νομπελίστας;" όπως προτείνεις; Τα παιδιά απαξιώνουν τα άλλα παιδιά που διαβάζουν, το διάβασμα, τη γνώση. Αυτό είναι το νόημα, όχι τι πιστεύω εγώ για το πειραχτήρι της τάξης. 

 

 

Δεν είναι η ίδια άποψη που εκθέτεις σε ένα φόρουμ όπου μιλάς με ενήλικες με την άποψη που εκφέρεις μπροστά σε ένα παιδί ώστε να το κάνεις να αγαπήσεις το σχολείο και τη μάθηση, όποιο σχολείο στην τελική είναι αυτό. Αλλά διαφωνώ με το ότι συζητώντας για τις ελλείψεις, το απαξιώνεις γιατί μόνο εντοπίζοντας τις ελλείψεις μπορείς να περάσεις σε βελτίωση και όχι αποσιωπώντας. Αν μη τι άλλο το δημόσιο απευθύνεται σε ένα κοινωνικό κομμάτι που δεν έχει την οικονομική ευχέρεια για κάτι καλύτερο αλλά αυτό δεν σημαίνει πως θα πρέπει να μείνει για πάντα στάσιμο. 

 

Και ναι, σε ένα ιδεατό κόσμο θα ήθελα να είναι σε θέση το δημόσιο να εξυπηρετεί όλους τους Έλληνες, εφόσον και όλοι πληρώνουμε φορολογία να υπάρχουν υποδομές και αξιοπρεπείς καταστάσεις για όλα τα παιδιά, ανεξαρτήτων περιοχών, διευρυμένο ωράριο για τους γονείς, υπηρεσία φύλαξης ή μελέτης, καλύτερη προστασία των μαθητών από εξωσχολικούς και κοπάνες, όχι καταλήψεις και να υπάρχει ενότητα καθηγητών δασκάλων με βάση την αγάπη για τη μόρφωση. Ακόμα περισσότερο αν μπορούσαν να συντονιστούν τα δημόσια με τις σπουδές στο εξωτερικό, εφόσον και είμαστε ευρωπαϊκή  χώρα ώστε όλα τα παιδιά να έχουν την δυνατότητα και ακολουθήσουν όποιο δρόμο τους ταιριάζει καλύτερα. 

 

Αλλά αυτό δεν είναι το σήμερα. 

 

Κορίτσια επιτρέψτε μου να απέχω τις συζήτησης γιατί νομίζω πως το θέμα το εξάντλησα και δεν επιθυμώ να ανακυκλώνομαι, έχω και δύσκολα ωράρια. Εξέφρασα τα προβλήματα που αντιμετωπίζω με κάθε ειλικρίνεια, από και πέρα ας ακουστούν και άλλες απόψεις. Ευχαριστώ. 

Η εκπαίδευση του παιδιού σαν σύνολο δεν αφορά για μένα μόνο το σχολείο. ΓΙΑ ΜΕΝΑ όμως ,για κάποιον άλλο γονιό μπορεί να είναι η βάση και το παν , διόλου μεμπτό αλλά έξω από τα δικά μου πιστεύω. Για κάποιους γονείς το σχολείο είναι χώρος στάθμευσης του παιδιού σε ότι αφορά την συνολική του καλλιέργει και οι εκπαιδευτικές επισκέψεις είναι μέρος αυτής της καλλιέργειας, όπως και πολλά άλλα πράγματα όπως τα εξωσχολικά βιβλία ή οι δραστηριότητες. Και όταν ένα σύστημα υπολειτουργεί τότε ο άμεσα ενδιαφερόμενος πρέπει να λάβει δράση. Αν θέλει ,γιατί πολλοί δεν θέλουν...

Σε ότι αφορά την απάντηση που δόθηκε στην κόρη σου , είπες αυτό που πίστευες εσύ προς το παιδί σου. Άσχετα με το αν διαφωνώ είναι ο.ικογενειακή σας υπόθεση και δεν μπορεί κάποιος να παρέμβει. Αν η δική μου κόρη έθετε σε μένα αυτή την ερώτηση η απάντηση μου θα εστιαζε στο τι είναι σωστό να κάνει εκείνη για τον εαυτό της καθώς και την αξία της μόρφωσης για τον άνθρωπο ως σύνολο χωρίς να μπω σε σύγκριση και να εικασω το μέλλον του κάθε παιδιού. Οπότε η φιλοσοφία μας διαφερει αλλά αυτό δεν έχει σημασία.

Τα προβλήματα σου είναι σεβαστά και υποστηρίζονται, από εκεί και πέρα μιλάς για μια προσωπική σου εμπειρία και άποψη και δεν χρειάζεται φανατισμός υπέρ του ενός ή του άλλου.

Στα δικά σου μάτια μπορεί το ιδιωτικό να είναι η γη της επαγγελίας στα δικά μου δεν είναι. Είναι μια καλή επιλογή υπό προϋποθέσεις. Άποψη σου και άποψη μου για διαφορετικούς λόγους.

Οι έλλειψεις του δημοσίου είναι γνωστές και αν θέλεις να το πάω και παρακάτω του εκπαιδευτικού συστήματος συνολικά ατυχείς συμπεριλαμβανομένων και των ιδιωτικών γιατί βαδίζουν κατά τα τις οδηγίες του υπουργείου. Δεν βρίσκω νόημα να μιλάμε για ιδεατά πράγματα όταν δεν μπορούν να γίνουν...παρά μόνο να βελτιώσουμε τα δικά μας παιδιά ως κοινωνικά όντα.

Το δημόσιο δεν έχει αποκλειστικά και μόνο οικονομικό κριτήριο αλλά μια συνολικότερη φιλοσοφια από κάποιους γονείς. Αν και το παιδί μου είναι ακόμη μωρο θα φοιτήσει τα πρώτα χρόνια σε ιδιωτικό έπειτα αν και από οικονομικής πλευράς δεν υπάρχει πρόβλημα και μπορω να υποστηρίξω την φοίτηση σε ένα καλό ιδιωτικό θα επιλέξω δημόσιο για δικούς μου λόγους. Σημ. Σχετίζομαι με την ιδιωτική εκπαίδευση και επίσης τα δημόσια της περιοχής μου πέραν των γνωστό προβλημάτων είναι σε γενικές γραμμές νορμάλ. Βέβαια μέχρι τότε έχουμε καιρό. Το τι κάνω η θα κάνω εγώ δεν σημαίνει ότι είναι και ο κανόνας ή το σωστό...είναι για μένα σωστό βιοματικα και όχι ο συνολικός κανόνας. Κάτι τέτοιο ισχύει και με την δική σου περίπτωση.

Αν δηλαδή το μέλημα σου είναι να βγει το παιδί επιστήμονας ,παρέθεσα την στατιστική 105.000 υποψήφιοι από τους οποίους οι 75.000 περνούν σε ΑΕΙ και ΤΕΙ άρα γίνονται επιστήμονες (όπως και αν έχει παίρνουν χαρτί επιστήμονα) και δεν προέρχονται όλοι από ιδιωτικά σαφώς.Επομένως δεν καταλαβαίνω πως αναφέρω εξαιρέσεις.

4 ώρες πρίν, Βερενίκη είπε:

Το καταλαβαίνω. Μήπως θα μπορούσες να μου πεις με πμ;

Αν και δεν νομίζω ότι είναι διαφήμηση, αν είναι κάτι που το ανακοινώνει το σχολείο και το ΄πουλάει'. Εμένα πάντως δεν με νοιάζει να το δημοσιοποιήσω. Για προσωπική μου χρήση θα ήθελα να το ξέρω. Έχουμε δει περίπου 20 σχολεία τον προηγούμενο χρόνο, δεν μας το είπε κανείς και πραγματικά θα μας ενδιέφερε.

 

Για να διευκρινίσω, δεν εννοώ τις εκπτώσεις που κάνουν τα πανεπιστήμια σε όλα τα παιδιά, πχ. τα πανεπιστήμια της Κύπρου στους έλληνες κλπ. Εννοώ μείωση που θα έχω σε πανεπιστήμιο του εξωτερικού, αν το παιδί μου προέρχεται από συγκεκριμένο σχολείο. Επειδή είπες ότι από κάποι ιδιωτικά πέραν των υποτροφιών που δίνουν κάποια υπάρχει και δυνατότητα μείωσης διδακτρων 20-25% σε πανεπιστήμια εξωτερικού που "συνεργάζονται" .

Ευχαριστώ πολύ

Μάλλον κάτι δεν διευκρίνισα σωστά για τα σχολεία . Η έκπτωση αφορά την τριτοβάθμια σε ιδιωτικά (ιδιωτικά πανεπιστήμια) όχι σχολεία. Τα σχολεία αν ρωτήσεις για την πορεία του παιδιού μετά το λύκειο ιδιωτικά θα σου προτείνουν κάποια πανεπιστήμια που γνωρίζουν. Σου στέλνω π.μ για να διευκρινίσω σχετικά με ιδιωτικά πανεπιστήμια εκτός Ελλάδας.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

On 11/9/2018 at 4:20 ΜΜ, Έσπερος είπε:

ωΝομιζω οτι καποια ιδιωτικα ειδικα οσα εχουν κληροδοτηματα απο πισω δινουν κ καποιες υποτροφιες. 

 

Γενικα παντως η επιτυχια σε ανωτερες σχολες εχει εναν ταξικο χαρακτηρα που δεν καθορθζεται απαραιτητα απο το δημοσιο ή ιδιωτικο σχολειο αλλα απο το μορφωτικο, κοινωνικο κ οικονομικο προφιλ της οιξογενειας. Γενικα μιλωντας αυτο, μην πιασουμε την χ περιπτωση του παιδιου απο επαρχια που μπηκε ιατρικη χωρις φροντιστηριο κλπ. Ο μεσος ορος των φοθτητων σε σχολες πολυτεχνειων, ιατρικες κ νομικες, εχει συγκεκριμενο οικογενειακο υποβαθρο κ λογω αυτου του υποβαθρου αρκετοι απ αυτους φοιτησαν σε ιδιωτικα αρα ανεβαινει κ το ποσοστο επιτυχιας των ιδιωτικων.

 

Υπάρχουν άραγε στοιχεία πρόσφατα για αυτό; Πριν από καμιά δεκαπενταριά χρόνια που τελείωσα από τον πανεπιστημιακό χώρο, σαφώς και δεν ίσχυε κάτι τέτοιο, υπήρχαν πάρα πολλά παιδιά που έμεναν στην εστία, έτρωγαν στο εστιατόριο με δελτίο, και μάλλον πολύ λιγότερα παιδιά από ιδιωτικά. Ηταν μάλλον σα μικρογραφία της κοινωνίας όσο το θυμάμαι, και μιλάω για σχολή από τις πλέον περιζήτητες.

Link to comment
Share on other sites

On 11/9/2018 at 2:48 ΜΜ, Emilia2 είπε:

 

Και ναι, σε ένα ιδεατό κόσμο θα ήθελα να είναι σε θέση το δημόσιο να εξυπηρετεί όλους τους Έλληνες, εφόσον και όλοι πληρώνουμε φορολογία να υπάρχουν υποδομές και αξιοπρεπείς καταστάσεις για όλα τα παιδιά, ανεξαρτήτων περιοχών, διευρυμένο ωράριο για τους γονείς, υπηρεσία φύλαξης ή μελέτης, καλύτερη προστασία των μαθητών από εξωσχολικούς και κοπάνες, όχι καταλήψεις και να υπάρχει ενότητα καθηγητών δασκάλων με βάση την αγάπη για τη μόρφωση. Ακόμα περισσότερο αν μπορούσαν να συντονιστούν τα δημόσια με τις σπουδές στο εξωτερικό, εφόσον και είμαστε ευρωπαϊκή  χώρα ώστε όλα τα παιδιά να έχουν την δυνατότητα και ακολουθήσουν όποιο δρόμο τους ταιριάζει καλύτερα. 

 

 

Γιατί το τελευταίο; Όλα τα πρώτα τα καταλαβαίνω, αλλά αν μη τι άλλο στην Ελλάδα υπάρχει υπερπληθώρα πτυχιούχων και είναι εξαιρετικά εύκολο (σε σχέση με τις περισσότερες άλλες χώρες που χρησιμοποιούμε συνήθως ως πρότυπο) να σπουδάσει ο καθένας. Γιατί θα έπρεπε να είναι ακόμη πιο εύκολο;  Συμφωνώ απόλυτα με το "όποιο δρόμο τους ταιριάζει" , αλλά αυτό δεν είναι απαραίτητα το ίδιο με αυτό που το παιδί ή η οικογένεια θα ήθελε, ούτε με το σπουδές για όλους χωρίς κανένα κριτήριο. 

Link to comment
Share on other sites

18 ώρες πρίν, vtgian είπε:

@Βερενίκη αυτό εγώ το έχω δει μόνο σε κολλέγια που τα παιδιά κάνουν το bachelor εδώ και θέλουν να συνεχίσουν για μεταπτυχιακό έξω (το ξέρω για από τον ανιψιό μου που πάει σε ιδωτικό κολλέγιο). Στα σχολεία που πήγατε ρωτούσατε για απολυτήριο λύκειου ή για IB? Ίσως να συνδυάζεται με το ΙΒ κάτι τέτοιο σε συγκεκριμένα δίγλωσσα ιδιωτικά. Επίσης ξέρω ότι αν είσαι απόφοιτος του Pierce έχεις τα μισά δίδακτρα αν ακολουθήσεις σπουδές στο Deree.

 Αν τα παιδιά κάνουν το bachelor εδώ δεν μιλάμε για ιδιωτικά γυμνασια λύκεια. Εγώ νόμιζα ότι μιλάμε για ιδιωτική δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Για το Pierce το γνωρίζω, το λένε οι άνθρωποι, γιατί ήταν ένα από τα σχολεία που ψάξαμε πολύ εξαντλητικά. 

Καλό είναι να το διευκρινίζουμε γιατί από την ανάρτηση έμεινε η εντύπωση ότι υπάρχουν λύκεια που εξασφαλίζουν εκπτώσεις σε πανεπιστήμια του εξωτερικού, αν φυσικά αν υπάρχουν, πολύ θα ήθελα να το γνωρίζω. 

On 11/9/2018 at 2:48 ΜΜ, Emilia2 είπε:

  Όταν πηγαίνεις το παιδί σου στο ιδιωτικό τρόπο τινά ήδη έχεις εφαρμόσει ένα κοινωνικό φίλτρο, μη το ξεχνάς αυτό. Στα δημόσια καλείται ο ίδιος ο γονέας να παίξει το ρόλο αυτού του φίλτρου, ακατάπαυστα. 

 

 

Δεν θέλω να σου το χαλάσω αλλά φίλτρο πρέπει να έχει κανείς και στα ιδιωτικά και στα δημόσια σχολεία. Τι εννοείς; Όποιον επέλεξε κάθε σχολάρχης να εγγράψει το παιδί του στο σχολείο, πρέπει εγώ θα το βάλω στο σπίτι μου και να το κάνω φίλο των παιδιών μου;

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Το μόνο που ελέγχουν τα σχολεία είναι ότι υπάρχουν τα χρήματα για τα δίδακτρα και ότι το παιδί μπορεί να ενταχθεί σε μία τάξη. Τίποτα άλλο.

 

Επιπλέον ο κάθε γονιός έχει τα δικά του φίλτρα και καλό θα είναι να είναι σοβαρά και να τα χρησιμοποιούμε με φειδώ γιατί τα παιδιά αντιδρούν. 

ΥΓ. Αυτό με την προφορά των ονομάτων δεν το έχω καταλάβει..... 

Link to comment
Share on other sites

4 ώρες πρίν, Βερενίκη είπε:

 Αν τα παιδιά κάνουν το bachelor εδώ δεν μιλάμε για ιδιωτικά γυμνασια λύκεια. Εγώ νόμιζα ότι μιλάμε για ιδιωτική δευτεροβάθμια εκπαίδευση. Για το Pierce το γνωρίζω, το λένε οι άνθρωποι, γιατί ήταν ένα από τα σχολεία που ψάξαμε πολύ εξαντλητικά. 

Καλό είναι να το διευκρινίζουμε γιατί από την ανάρτηση έμεινε η εντύπωση ότι υπάρχουν λύκεια που εξασφαλίζουν εκπτώσεις σε πανεπιστήμια του εξωτερικού, αν φυσικά αν υπάρχουν, πολύ θα ήθελα να το γνωρίζω. 

 

Δεν θέλω να σου το χαλάσω αλλά φίλτρο πρέπει να έχει κανείς και στα ιδιωτικά και στα δημόσια σχολεία. Τι εννοείς; Όποιον επέλεξε κάθε σχολάρχης να εγγράψει το παιδί του στο σχολείο, πρέπει εγώ θα το βάλω στο σπίτι μου και να το κάνω φίλο των παιδιών μου;

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Το μόνο που ελέγχουν τα σχολεία είναι ότι υπάρχουν τα χρήματα για τα δίδακτρα και ότι το παιδί μπορεί να ενταχθεί σε μία τάξη. Τίποτα άλλο.

 

Επιπλέον ο κάθε γονιός έχει τα δικά του φίλτρα και καλό θα είναι να είναι σοβαρά και να τα χρησιμοποιούμε με φειδώ γιατί τα παιδιά αντιδρούν. 

ΥΓ. Αυτό με την προφορά των ονομάτων δεν το έχω καταλάβει..... 

Βερενίκη όχι, αναφέρομουν σε παράδειγμα όπως επεσήμανε η vtgian για αυτό και έγραψα πως ίσως δεν έγινα κατανοητή. Ελπίζω από τα π.μ να κατάλαβες τι εννοώ. Η ανάρτηση μου αφορούσε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης.

Link to comment
Share on other sites

19 ώρες πρίν, ΑΡΓΚ είπε:

 

Υπάρχουν άραγε στοιχεία πρόσφατα για αυτό; Πριν από καμιά δεκαπενταριά χρόνια που τελείωσα από τον πανεπιστημιακό χώρο, σαφώς και δεν ίσχυε κάτι τέτοιο, υπήρχαν πάρα πολλά παιδιά που έμεναν στην εστία, έτρωγαν στο εστιατόριο με δελτίο, και μάλλον πολύ λιγότερα παιδιά από ιδιωτικά. Ηταν μάλλον σα μικρογραφία της κοινωνίας όσο το θυμάμαι, και μιλάω για σχολή από τις πλέον περιζήτητες.

Η αλήθεια ΕΙ Άι ότι κι εγώ εμπειρικά παρατηρώντας σε σχολή σχετικα υψηλής βάσης τοτε για την κατευθυνση που ημουν, δεν ένιωθα κατι ελιτίστικο. ομως εβλεπα σαφείς διαφορες σε σχεση με νομική πχ. Αργοτερα ασχοληθηκα λίγο με κοινωνιολογία της εκπαίδευσης κ διαβασα στοιχεια που με εξέπληξαν. Δεν τα έχω εύκαιρα αλλα με μια πρόχειρη αναζητηση βρηκα αυτο. http://dsep.uop.gr/attachments/workingpapers/KATSIS_GOUVIAS_LIMAKOPOULOU_NOVEMBER2011.pdf . 

Δεν εννοουσα οτι υπαρχουν περισσοτεροι φοιτητες ιδιωτικων σε καποιες σχολες παντως. Εξαλλου πολλοι φευγουν κατευθειαν εξω χωρις να ασχοληθουν ιδιαιτερως με τις πανελλγνιες.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Υπάρχουν παιδιά που μπαίνουν σε καλές σχολές χωρίς ιδιαίτερο. Αλλά είναι μετρημένα στο δάχτυλο του ενός χεριού. Για τη συντριπτική πλειοψηφία οι γονείς διαθέτουν κάποια χρήματα. Αυτό σημαίνει το εξής: οι γονείς διαθέτουν κάποια χρήματα ΚΑΙ οι γονείς ενδιαφέρονται να μορφωθούν τα παιδιά τους. Η συγκέντρωση των μαθητών των ιδιωτικών σχολείων στα πανεπιστήμιο πρέπει να εκτιμηθεί και σε σχέση με την αναλογία τους με το συνολικό αριθμό των μαθητών. Εμείς πχ. στη σχολή μου είχαμε πολλούς. Δυσανάλογα πολλούς σε σχέση με τον γενικό πληθυσμό τους. Προφανώς την προτιμούσαν.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 17 λεπτά , Βερενίκη είπε:

Υπάρχουν παιδιά που μπαίνουν σε καλές σχολές χωρίς ιδιαίτερο. Αλλά είναι μετρημένα στο δάχτυλο του ενός χεριού. Για τη συντριπτική πλειοψηφία οι γονείς διαθέτουν κάποια χρήματα. Αυτό σημαίνει το εξής: οι γονείς διαθέτουν κάποια χρήματα ΚΑΙ οι γονείς ενδιαφέρονται να μορφωθούν τα παιδιά τους. Η συγκέντρωση των μαθητών των ιδιωτικών σχολείων στα πανεπιστήμιο πρέπει να εκτιμηθεί και σε σχέση με την αναλογία τους με το συνολικό αριθμό των μαθητών. Εμείς πχ. στη σχολή μου είχαμε πολλούς. Δυσανάλογα πολλούς σε σχέση με τον γενικό πληθυσμό τους. Προφανώς την προτιμούσαν.

 

Και στην δική μου σχολή (Νομική Αθήνας) αυτό ίσχυε (πάνε 20 χρόνια βέβαια, τώρα δεν ξέρω πώς είναι). Πολλά παιδιά ιδιωτικών, από το δικό μου μόνο σχολείο είχαμε μπει 20 παιδιά. Φυσικά πάντα οι εισαχθέντες θα προέρχονται στην πλειοψηφία τους από δημόσια σχολεία, λόγω της μεγάλης συγκέντρωσης του πληθυσμού στα δημόσια σχολεία.

 

Επίσης, η τάση προς το εξωτερικό είναι κάτι που έχει ενισχυθεί τα τελευταία χρόνια (για προφανείς λόγους), παλιότερα στην εποχή μας ο δρόμος του εξωτερικού ήταν κυρίως η εναλλακτική για όσους δεν πετύχαιναν στις Πανελλήνιες. Πλέον υπάρχει η τάση να επιλέγεται ο δρόμος αυτός εξαρχής, εξ ου και έχουν πληθύνει τα σχολεία που στο λύκειό τους παρέχουν προγραμμάτα ΙΒ ή GCE.

Link to comment
Share on other sites

πρίν από 2 λεπτά , Deena είπε:

 

Και στην δική μου σχολή (Νομική Αθήνας) αυτό ίσχυε (πάνε 20 χρόνια βέβαια, τώρα δεν ξέρω πώς είναι). Πολλά παιδιά ιδιωτικών, από το δικό μου μόνο σχολείο είχαμε μπει 20 παιδιά. Φυσικά πάντα οι εισαχθέντες θα προέρχονται στην πλειοψηφία τους από δημόσια σχολεία, λόγω της μεγάλης συγκέντρωσης του πληθυσμού στα δημόσια σχολεία.

 

Επίσης, η τάση προς το εξωτερικό είναι κάτι που έχει ενισχυθεί τα τελευταία χρόνια (για προφανείς λόγους), παλιότερα στην εποχή μας ο δρόμος του εξωτερικού ήταν κυρίως η εναλλακτική για όσους δεν πετύχαιναν στις Πανελλήνιες. Πλέον υπάρχει η τάση να επιλέγεται ο δρόμος αυτός εξαρχής, εξ ου και έχουν πληθύνει τα σχολεία που στο λύκειό τους παρέχουν προγραμμάτα ΙΒ ή GCE.

@Deena στην ίδια ακριβώς σχολή πριν 10 χρόνια δεν είχε αλλάξει και πολύ η κατάσταση απ' αυτό που αναφέρεις... Βέβαια , στο δικό μου έτος εκείνη την χρονιά έτυχε και υπήρχαν αρκετά παιδιά από δημόσιο με γονείς στα σώματα ασφαλείας. Είμαστε μια παρέα 10 ατόμων εκ των οποίων τα 5 ήταν από δημόσιο με αστυνομικούς η στρατιώτικους γονείς. Γενικά όμως η πλειοψηφία είναι αυτό που περιγράφεται. 

Στην επόμενη σχολή ,επίσης υψηλόβαθμη για τα δεδομένα υπήρχαν λιγότερα παιδιά ιδιωτικών και ακόμη λιγότερα παιδιά εκπαιδευτικών.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...