Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρωτα Δοντακια


Recommended Posts

Γεια σας κ'απο συγχαρητηρια για σιτε.

Η κορη μου ειναι 6,5 μηνων και μολις εβγαλε το πρωτο της δοντακι.Καποιος μου ειπε οτι το εγβγαλε πολυ νωρις και οτι αυτο δεν ειναι καλο για το παιδι....Ισχυει αυτο η ειναι λαθος?Ευχαριστω πολυ. :D

KeDzp2.png

 

CBqup3.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Το πρώτο δόντι εμφανίζεται συνήθως ανάμεσα στον 6ο και τον 8ο μήνα. Μέχρι την ηλικία των 3 ετών θα πρέπει και τα 20 παιδικά δόντια να έχουν ανατείλει. Η πρώιμη ή η καθυστερημένη ανατολή των δοντιών είναι συνήθως κληρονομική και δε σχετίζεται αναγκαστικά με κάποιο πρόβλημα. Αν το μωρό σας, όμως, δεν έχει βγάλει κανένα δόντι μέχρι το 12ο μήνα θα πρέπει να συμβουλευτείτε έναν παιδοδοντίατρο.

 

απο την παιδοδοντική εταιρεία

...έγινα επιτέλους και εγώ μια parentholic ..

(If You Wanna Make The World A Better Place)

Take A Look At Yourself And Then Make A Change

R.I.P. Michael Jackson.

Link to comment
Share on other sites

Η πρώτη κόρη έβγαλε το πρώτο δοντάκι στον 14ο μήνα και η δεύτερη στον 19ο μήνα!!!! (Δεν ξέρω αν σπάσαμε κάποιο ρεκόρ!!!! )

Είναι καθαρά κληρονομικό. Για να πεις ότι υπάρχει πρόβλημα.... θα πρέπει το παιδί να έχει πρόβλημα στα μαλλιά και να νύχια του (πχ δεν μεγαλώνουν) τα οποία αποτελούνται από ίδια συστατικά με τα δοντιά. Αλλιώς δεν ανησυχούμε.

Όσο για το πιο νωρίς και πιο αργά, εμένα απλά μου λέγανε όσο πιο αργά βγούνε τόσο πιο γερά. Δεν ξέρω αν ισχύει.

Απλά έχει ένα νόημα γιατί αν βγούνε αργά τα αλλάζουν αργά και τα μόνιμα δόντια βγαίνουν πιο αργά στη ζωή τους που μπορούν να τα περιποιηθούν.... και να καταλάβουν.

πχ εγώ θυμάμαι ότι το πρώτο μου δόντι το άλλαξα στην 3η δημοτικού ενώ τα άλλα παιδιά άλλαζαν από την 1η.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 χρόνια μετά...

Κορίτσια καλημέρα,

πείτε μου απο την δική σας εμπειρία πότε ξεκίνησαν να κουνιούνται τα δοντάκια του παιδιού σας? Η μικρή μου τον Οκτώβριο έκλεισε τα 5 και χθές το βράδυ παρατήρησα οτι κουνιέται το κάτω μεσαίο δοντάκι!!! Μου φαίνεται οτι είναι κάπως νωρίς. Θα μιλήσω βεβαια και με την παιδίατρο το βράδυ αλλά θα ήθελα και τις δικές σας εμπειρίες.

Ευχαριστώ

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

χθες ρωτησα την οδοντιατρο (ο μεγαλος στα 3,5 απο τα πεσιματα τα 2 μπροστινα δοντακια εγιναν γκρι-νεκρωθηκαν τα νευρα ειπε) ποτε αλλαζουν τα δοντακια.........απο τωρα αγχωνομαι.....ειπε στα 6 με 6,5 αλλα μερικα ξεκιναν απο τα 5 , 5 και κατι.......αναλογα στο παιδι.....

Ο παιδιατρος τι σου ειπε????

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ναί, όντως είναι λίγο νωρίς απ'ότι μου είπε η παιδίατρος, αλλά εξαρτάται και απο την ανάπτυξη του παιδιού και η μικρή μου είναι όντως πολύ αναπτυγμένη για την ηλικία της. Αχ! μεγαλώνουμε γρήγορα μου φαίνεται.....

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Εχω το πιο γλυκό κουνελάκι

It7lp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Κορίτσια έχω ακούσει ότι για να αρχίσουν να κουνιούνται τα πρώτα δοντάκια, πρέπει πρώτα να έχουν βγει τα 4 πίσω, μάλλον οι τραπεζίτες, δεν είμαι και σίγουρη.

Ισχύει αυτό ;

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια καλημέρα,

πείτε μου απο την δική σας εμπειρία πότε ξεκίνησαν να κουνιούνται τα δοντάκια του παιδιού σας? Η μικρή μου τον Οκτώβριο έκλεισε τα 5 και χθές το βράδυ παρατήρησα οτι κουνιέται το κάτω μεσαίο δοντάκι!!! Μου φαίνεται οτι είναι κάπως νωρίς. Θα μιλήσω βεβαια και με την παιδίατρο το βράδυ αλλά θα ήθελα και τις δικές σας εμπειρίες.

Ευχαριστώ

 

δεν ειναι ανησυχητικο! αναλογα πότε εβγαλε το πρωτο της νεογυλο. εαν ηταν 3μηνων τοτε θα αλλαξει πιο γρηγορα δοντια απο ενα αλλο παιδι που εβγαλε το πρωτο του οταν ηταν 11 μηνων.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

εμμμ θα τα αλλαξει πιο νωρις απο τα συνομήλικά της παιδιά. θα δεις ισως και συμμαθητή της που εβγαλε τα νεογυλα στους 3μηνες, να αλλαζει δοντια πριν απο τη δική σου.

 

age.png

Link to comment
Share on other sites

Εξαρτάται από το πόσο νωρίς έβγαλε τα πρώτα του δοντάκια. Αν το πρώτο δοντάκι έσκασε πχ 5 μηνών, περίπου 5 χρονών θα αρχίσει να τα αλλάζει κ.ο.κ. (έτσι μου είχε πει η παιδίατρος)

 εχω δυο μπουμπουκακια

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δεν θελω επουδενη να πιστεψεις οτι αμφισβητω την ανυσηχια σου απλα θελω να σου πω τι συνεβει σε μενα.τα νεογιλα μου δοντια 3 για την ακριβεια δεν τα εχασα ποτε!λογο το οτι η μητερα μου εκανε 12ωρα στην δουλεια δεν το πηρε ειδηση νωρις και ετσι στα 11 μου ειχα διπλη οδοντοστοιχια σαν τους καρχαριες ενα πραγμα χαχα.φορουσα σιδερακια 5 χρονια για να μην ειμαι σαν alien.εγω προσωπικα θα χαρω αν η κορη μου τα χασει εστω και σχετικα νωρις.

Link to comment
Share on other sites

η κορη μου ειναι 5,5 χρονων και εδω και λιγο καιρο κουναει το κατω μεσαιο δοντακι! ανυπομονουμε να βγει το καινουργιο για να φερει η νεραιδια το δωρο...

δεν νομιζω οτι ειναι νωρις μαλλον κανονικα ειναι.

έχω δύο δωράκια

UDcLp3.png euQwp3.png

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

καλησπερα στην ομορφη παρεα του parents.gr

θα ηθελα να μοιραστω και εγω μαζι σας ενα θεματακι που εχω με τα δοντακια του μικρου μου μπομπηρα!!!ειναι 4,5 χρονων και εχουμε χασει μεσα σε ενα τριμηνο 4 δοντακια 2 πανω 2 κατω!!!και σημερα μου εδειξε οτι κουναει αλλο ενα πανω!!!!!Εχω τρελαθει απο το αγχος αν ειναι νορμαλ ολο αυτο !!!ειναι????:?:-?:?

Link to comment
Share on other sites

η οδοντιατρος μιας γνωστης της ειπε οτι δεν ειναι καλο να φευγουν νωρις γιατι δεν ειναι η γναθος ετοιμη να υποδεχτει τα καινουρια.τι να σου πω.ρωτα κ εσυ.των παιδιων της εβγαιναν πισω απο τα παλια στην ηλικια των 5,5.

NRNSp2.pngsMstp2.png
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα στην ομορφη παρεα του parents.gr

θα ηθελα να μοιραστω και εγω μαζι σας ενα θεματακι που εχω με τα δοντακια του μικρου μου μπομπηρα!!!ειναι 4,5 χρονων και εχουμε χασει μεσα σε ενα τριμηνο 4 δοντακια 2 πανω 2 κατω!!!και σημερα μου εδειξε οτι κουναει αλλο ενα πανω!!!!!Εχω τρελαθει απο το αγχος αν ειναι νορμαλ ολο αυτο !!!ειναι????:?:-?:?

της κορης μου της εφυγε το πρωτο 5χρονων μετα απο χτυπηματακι.κ στην πορεια βγηκαν κ τα αλλα 3.ρωτησα παιδιατρο κ οδοντιατρο κ μουν ειπαν οτι απο τα 4,5-5 αρχιζουν να φευγουν κ δεν ειναι κατι ανυσηχητικο.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 9 χρόνια μετά...

Καλησπέρα σας είμαι καινούργια στο φόρουμ..:) έχω ένα  κοριτσάκι 4,5 μηνών, και από τους 3ς μήνες έχουμε δύσκολες μέρες με πολύ γκρίνια γιατί ξεκίνησαν να πονάνε τα ούλα μας ..σήμερα παρατήρησα ότι ίσα ίσα έχουν βγεί στην κάτω γνάθο οι δύο κυνόδοντες :huh: γενικά ακούω ότι σε κάποια μωράκια πρώτα βγαίνουν τα μπροστινά άλλες φορές ακούω πως δεν έχει σημασία η ηλικία του μωρού και πια δοντάκια θα βγουν πρώτα..:roll: και αλλες ακούω πως όσο πιο αργά τόσο το καλύτερο και άλλες ότι αυτό δεν έχει σημασία αν θα είναι καλύτερα ή άσχημα αργά ή νωρίτερα...παιδίατρος μας είπε πως μπορεί να βγάλει σήμερα, αύριο,σε ένα μήνα,σε 3ς μήνες αυτό δεν μπορείς  να το ξέρεις..απ'την στιγμή που άρχισαν να την πονάνε και να την φαγουρίζουν τα ούλα κάποια στιγμή θα βγουν και δοντάκια..έτσι λοιπόν επειδή είμαι λίγο διχασμένη ανάμεσα σε πολλές εμπειρίες από στενές μου φίλες  θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας .. Γιατί αγχώνομαι μήπως υπάρχει θέμα με τα δοντάκια της (είμαι νέα μαμά όπως καταλαβαίνετε καμία εμπειρία)..Σας ευχαριστώ! Περιμένω απαντήσεις σας !:x

Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2022 at 10:09 ΜΜ, Sinaa είπε:

Καλησπέρα σας είμαι καινούργια στο φόρουμ..:) έχω ένα  κοριτσάκι 4,5 μηνών, και από τους 3ς μήνες έχουμε δύσκολες μέρες με πολύ γκρίνια γιατί ξεκίνησαν να πονάνε τα ούλα μας ..σήμερα παρατήρησα ότι ίσα ίσα έχουν βγεί στην κάτω γνάθο οι δύο κυνόδοντες :huh: γενικά ακούω ότι σε κάποια μωράκια πρώτα βγαίνουν τα μπροστινά άλλες φορές ακούω πως δεν έχει σημασία η ηλικία του μωρού και πια δοντάκια θα βγουν πρώτα..:roll: και αλλες ακούω πως όσο πιο αργά τόσο το καλύτερο και άλλες ότι αυτό δεν έχει σημασία αν θα είναι καλύτερα ή άσχημα αργά ή νωρίτερα...παιδίατρος μας είπε πως μπορεί να βγάλει σήμερα, αύριο,σε ένα μήνα,σε 3ς μήνες αυτό δεν μπορείς  να το ξέρεις..απ'την στιγμή που άρχισαν να την πονάνε και να την φαγουρίζουν τα ούλα κάποια στιγμή θα βγουν και δοντάκια..έτσι λοιπόν επειδή είμαι λίγο διχασμένη ανάμεσα σε πολλές εμπειρίες από στενές μου φίλες  θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας .. Γιατί αγχώνομαι μήπως υπάρχει θέμα με τα δοντάκια της (είμαι νέα μαμά όπως καταλαβαίνετε καμία εμπειρία)..Σας ευχαριστώ! Περιμένω απαντήσεις σας !:x

Καλησπέρα! Να σου ζήσει το μωράκι, να το χαίρεσαι! 

 

Η γκρίνια ίσως οφείλεται στα δόντια ίσως και σε  αναπτυξιακό άλμα (αν διαβάσεις σχετικά θα καταλάβεις) που λαμβάνει χώρα γύρω στους τρεις μήνες.

 

Για τα δόντια υπάρχουν κρεμουλες ρωτά το γιατρό σου να σου προτείνει κάποια. Συνήθως γύρω στους 6 μήνες εμφανίζονται τα πρώτα δόντια. Κι εγώ θυμαμαι πως έβλεπα κάτι ασπράκια στα ούλα αλλά τελικά το πρώτο δόντι βγήκε επτά μηνών. 

Link to comment
Share on other sites

On 4/6/2022 at 10:09 ΜΜ, Sinaa είπε:

Καλησπέρα σας είμαι καινούργια στο φόρουμ..:) έχω ένα  κοριτσάκι 4,5 μηνών, και από τους 3ς μήνες έχουμε δύσκολες μέρες με πολύ γκρίνια γιατί ξεκίνησαν να πονάνε τα ούλα μας ..σήμερα παρατήρησα ότι ίσα ίσα έχουν βγεί στην κάτω γνάθο οι δύο κυνόδοντες :huh: γενικά ακούω ότι σε κάποια μωράκια πρώτα βγαίνουν τα μπροστινά άλλες φορές ακούω πως δεν έχει σημασία η ηλικία του μωρού και πια δοντάκια θα βγουν πρώτα..:roll: και αλλες ακούω πως όσο πιο αργά τόσο το καλύτερο και άλλες ότι αυτό δεν έχει σημασία αν θα είναι καλύτερα ή άσχημα αργά ή νωρίτερα...παιδίατρος μας είπε πως μπορεί να βγάλει σήμερα, αύριο,σε ένα μήνα,σε 3ς μήνες αυτό δεν μπορείς  να το ξέρεις..απ'την στιγμή που άρχισαν να την πονάνε και να την φαγουρίζουν τα ούλα κάποια στιγμή θα βγουν και δοντάκια..έτσι λοιπόν επειδή είμαι λίγο διχασμένη ανάμεσα σε πολλές εμπειρίες από στενές μου φίλες  θα ήθελα να ακούσω και τις δικές σας .. Γιατί αγχώνομαι μήπως υπάρχει θέμα με τα δοντάκια της (είμαι νέα μαμά όπως καταλαβαίνετε καμία εμπειρία)..Σας ευχαριστώ! Περιμένω απαντήσεις σας !:x

Καλημέρα . Κατά αρχήν γλυκιά μου τα δοντακια αποφασίζουν αυτά πότε θα βγουν κ δεν μπορείς να κάνεις κάτι. Αν είναι να τα βγάλει νωρίς θα τα βγάλει,αυτά που λένε θα ναι λιγότερα γερά κλπ είναι κάτι που δεν το ξέρετε κ δν μπορείτε να το προβλέψετε. Εσείς θα τα φροντίζετε κατάλληλα κ θα ναι μια χαρά. Η γκρίνια πολύ πιθανό να οφείλεται εκεί. Εμένα από τριών μηνών μέχρι 1.5 έτους γκρινιαζε ασταματητα όλη μέρα . Μπορεί να ήταν από τα δόντια δεν το ξέρω με σιγουριά. Τα πρώτα πάντως τα έβγαλε 7.5 μηνών. Κουράγιο κ υπομονή κ μην ακούτε τι λένε 

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...