Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Μπορεί να συνυπάρξει εγκυμοσύνη με περίοδο???


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλες!!!Είμαι καινούργια στο forum και θα ήθελα να μοιραστώ μαζί σας το πρόβλημά μου.1/6 και 2/6 είχα ελεύθερη επαφή με τον σύντροφό μου. Ο κύκλος μου είναι 28-30 ημέρες...Αν θυμάμαι καλά,τον Μάιο αδιαθέτησα γύρω στις 10.Την Παρασκευή(6/6) μου ήρθε η ακατανόμαστη και είχα κανονική ροή,όπως και την επομένη...Εχθές,πολύ λίγο και σκούρο αίμα και σήμερα καθόλου...Ποτέ δεν μου κρατάει τόσο λίγο,συνήθως 5-6 ημέρες..Υπάρχει περίπτωση να είμαι έγκυος ή να ήμουν και να έγινε κάποια επιπλοκή και το αίμα που είδα να μην ήταν περιόδου?Εάν κάνω κάποιο τεστ εγκυμοσύνης μπορεί να δείξει κάτι?Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Geocrazy, μάλλον περίοδος ήταν, και δεν έχει σημασία που ήταν μικρή. Τυχαίνει. Το έχω πάθει κι εγώ, πολλές φορές, αλλά την πρώτη τρωγόμουν ότι "κάτι τρέχει". :(

 
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα σε ολες σας.Ειμαι καινουργιο μελος και η αληθεια ειναι οτι δισταζα να γραψω γιατι θεωρω απιθανο να ειμαι εγκυος επειδη αδιαθετησα.Αποφασισα ομως να μοιραστω μαζι σας τα συμπτωματα μου για να παρω και καποια αλλη γνωμη.Στις 27/06 το βραδυ ειχα ερθει σε ελευθερη επαφη με το συντροφο μου και ολοκληρωσε μεσα μου.Στις 29 ηταν η μερα ωορρηξιας μου και ο κυκλος μου ειναι 28 μερες.8 μερες μετα την ωορρηξια ειχα κηλιδες αιματος για ολο το βραδυ εμφανεστατες και σταματησαν την επομενη μερα.Εχει πρηστει αρκετα η κοιλια μου αλλα το στηθος μου οχι και τοσο,ομως φαινονται εντονα οι φλεβες.Ακομα εχω τρομερους πονοκεφαλους ανα διαστηματα και η θερμοκρασια μου απο τη μερα της ωορρηξιας μου μεχρι και σημερα ειναι γυρω στο 37 κ καμια φορα στο 37.3.Εκανα ενα τεστ μια μερα πριν αδιαθετησω και ειχε τη γραμμη για εγκυος πολυ αχνη με τα χιλια ζορια την εβλεπες.Επειδη ομως το εκανα μεσα στη διαρκεια της ημερας και οχι με τα πρωινα θεωρω οτι μπορει να ειναι αμφιβολο.Το θεμα μου ειναι οτι τελικα αδιαθετησα στις 13/06.Ενω η περιοδος μου κραταει 5 μερες τωρα μου κρατησε 3 και τις υπολοιπες 2 δεν ειχα ροη αλλα υπολειμματα.Γενικα δεν ειχα πολυ ροη αιματος εκτος απο το πρωτο βραδυ που θα ελεγα οτι ηταν αρκετη για ναμαι εγκους αλλα λιγοτερη απο τη κανονικη μου και καπως το δευτερο αλλα λιγοτερο απο το πρωτο και το χρωμα ηταν καθαρο κοκκινο ενω κανονικα μου ειναι πιο σκουρο.Να σημειωσω οτι επειδη εχω δυσμηνορροια γενικα εχω φρικτους πονους αλλα τωρα οταν ηταν να μου ερθει εζησα πρωτοφανεις κραμπες περιοδου πολυ πιο εντονες απο οτι εχω συνηθισει.Το θεμα ειναι οτι εδω και 3 μερες εχω τρελη συχνοουρια ακομα και ανα μια ωρα χωρις να καταναλωνω υγρα και νιωθω πολυ αδυναμη.Χιλια συγνωμη για την πολυ αναλυση και το μεγαλο κειμενο αλλα δεν ξερω τι να υποθεσω για ολα αυτα και ψιλοανησυχω οποτε θα ηθελα τη βοηθεια σας.

Επεξεργάστηκαν by Ελεονωρα-Ν.
διαγραφη
Link to comment
Share on other sites

"Συγνωμη που το ποσταρα δυο φορες αλλα μπερδευτηκα με τη χρηση του φορουμ.Συγχωρεστε με ειμαι νεο μαλος"Καλησπερα σε ολες σας.Ειμαι καινουργιο μελος και η αληθεια ειναι οτι δισταζα να γραψω γιατι θεωρω απιθανο να ειμαι εγκυος επειδη αδιαθετησα.Αποφασισα ομως να μοιραστω μαζι σας τα συμπτωματα μου για να παρω και καποια αλλη γνωμη.Στις 27/06 το βραδυ ειχα ερθει σε ελευθερη επαφη με το συντροφο μου και ολοκληρωσε μεσα μου.Στις 29 ηταν η μερα ωορρηξιας μου και ο κυκλος μου ειναι 28 μερες.8 μερες μετα την ωορρηξια ειχα κηλιδες αιματος για ολο το βραδυ εμφανεστατες και σταματησαν την επομενη μερα.Εχει πρηστει αρκετα η κοιλια μου αλλα το στηθος μου οχι και τοσο,ομως φαινονται εντονα οι φλεβες.Ακομα εχω τρομερους πονοκεφαλους ανα διαστηματα και η θερμοκρασια μου απο τη μερα της ωορρηξιας μου μεχρι και σημερα ειναι γυρω στο 37 κ καμια φορα στο 37.3.Εκανα ενα τεστ μια μερα πριν αδιαθετησω και ειχε τη γραμμη για εγκυος πολυ αχνη με τα χιλια ζορια την εβλεπες.Επειδη ομως το εκανα μεσα στη διαρκεια της ημερας και οχι με τα πρωινα θεωρω οτι μπορει να ειναι αμφιβολο.Το θεμα μου ειναι οτι τελικα αδιαθετησα στις 13/06.Ενω η περιοδος μου κραταει 5 μερες τωρα μου κρατησε 3 και τις υπολοιπες 2 δεν ειχα ροη αλλα υπολειμματα.Γενικα δεν ειχα πολυ ροη αιματος εκτος απο το πρωτο βραδυ που θα ελεγα οτι ηταν αρκετη για ναμαι εγκους αλλα λιγοτερη απο τη κανονικη μου και καπως το δευτερο αλλα λιγοτερο απο το πρωτο και το χρωμα ηταν καθαρο κοκκινο ενω κανονικα μου ειναι πιο σκουρο.Να σημειωσω οτι επειδη εχω δυσμηνορροια γενικα εχω φρικτους πονους αλλα τωρα οταν ηταν να μου ερθει εζησα πρωτοφανεις κραμπες περιοδου πολυ πιο εντονες απο οτι εχω συνηθισει.Το θεμα ειναι οτι εδω και 3 μερες εχω τρελη συχνοουρια ακομα και ανα μια ωρα χωρις να καταναλωνω υγρα και νιωθω πολυ αδυναμη.Χιλια συγνωμη για την πολυ αναλυση και το μεγαλο κειμενο αλλα δεν ξερω τι να υποθεσω για ολα αυτα και ψιλοανησυχω οποτε θα ηθελα τη βοηθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

Ελεονώρα, θα μπορούσες να κάνεις ένα τέστ εγκυμοσύνης για να μάθεις αν είσαι ή όχι. Έχω ακούσει για τέτοιες περιπτώσεις. Αν και πιθανά απλά να αναστατώθηκε λίγο ο κύκλος σου λόγω εποχής. Κάνε ένα τέστ και θα διαπιστώσεις τι έγινε....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
  • 2 months later...
Ελεονώρα, θα μπορούσες να κάνεις ένα τέστ εγκυμοσύνης για να μάθεις αν είσαι ή όχι. Έχω ακούσει για τέτοιες περιπτώσεις. Αν και πιθανά απλά να αναστατώθηκε λίγο ο κύκλος σου λόγω εποχής. Κάνε ένα τέστ και θα διαπιστώσεις τι έγινε....

 

 

 

 

sos xriazomaii mia simvoulii mipws gnwrizetai na me voithisete????

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Καλημερα και απο εμενα.προσπαθουμε για μωρακι με τον αντρα μου και εχω την εξης απορια.η περιοδος μου ερχεται στις 26-27 μερες και κραταει 5 μερες μεχρι που καθαριζω τελειως.τωρα ειχα 3 μερες καθυστερηση και μου κρατησε 3 μερες και τελος.1,5 μερα με αρκετο αιμα και μεταλιγο αιμα και τελος.δεν εχω κανενα συμπτωμα,δεν ποναω δεν εχω στηθος πρησμενο, τιποτα.μονο που 3 μερες τωρα ειμαι πολυ κουρασμενη εχω ζαλαδα και ανακατοσουρα και πολυ νυστα. Η περιοδος μολις τελειωσε σημερα.δεν το παραδεχομαι οτι αυτο μπορει να ειναι εγκυμοσυνη,εσεις τι λετε

Link to comment
Share on other sites

  • 1 χρόνο μετά...

Καλησπερα κοριτσια εχω και γω ενα προβληματακι και θελω να το μοιραστω μαζι σας...συνηθως εχω ασταθει κυκλο απο 30 μεχρι 35 μερες καμια φορα και 40 το προηγουμενο μηνα λοιπον μου ηρθε περιοδος στης 18/2 πολυ περιεργη κρατησε μολις 3 μερες και ηταν καποια καφε υγρα μονο στο σκουπισμα ωστοσο εκανα μια χοριακη βγηκε αρνητικη και εχω κανει αλλα 3 τεστ μεχρι τη προηγουμενη βδομαδα ολα αρνητικα. Ωστοσο προσπαθουμε για μωρακι εγιναν οι επαφες στις γονιμες μερες και τωρα αυτο τ μηνα μου ηρθε παλι περιοδος το ιδιο με τη προηγουμενη πολυ λιγο αιμα καφε οχι κανονικο οπως τις αλλες φορές και εκτος αυτου μου ηρθε και 12 του μηνα αντι για 18 που θα ηταν το λογικο υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος βρε κοριτσια..το θελω τοσο πολυ και μαλλον πως δεν υπαρχει τετοια περιπτωση απλα θελω τη βοηθεια σας

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Καλησπερα κοριτσια εχω και γω ενα προβληματακι και θελω να το μοιραστω μαζι σας...συνηθως εχω ασταθει κυκλο απο 30 μεχρι 35 μερες καμια φορα και 40 το προηγουμενο μηνα λοιπον μου ηρθε περιοδος στης 18/2 πολυ περιεργη κρατησε μολις 3 μερες και ηταν καποια καφε υγρα μονο στο σκουπισμα ωστοσο εκανα μια χοριακη βγηκε αρνητικη και εχω κανει αλλα 3 τεστ μεχρι τη προηγουμενη βδομαδα ολα αρνητικα. Ωστοσο προσπαθουμε για μωρακι εγιναν οι επαφες στις γονιμες μερες και τωρα αυτο τ μηνα μου ηρθε παλι περιοδος το ιδιο με τη προηγουμενη πολυ λιγο αιμα καφε οχι κανονικο οπως τις αλλες φορές και εκτος αυτου μου ηρθε και 12 του μηνα αντι για 18 που θα ηταν το λογικο υπαρχει περιπτωση να ειμαι εγκυος βρε κοριτσια..το θελω τοσο πολυ και μαλλον πως δεν υπαρχει τετοια περιπτωση απλα θελω τη βοηθεια σας

 

Τα καφετια στο σκουπισμα δεν ειναι περιοδος. Προφανως ειναι καποια ορμονικη διαταραχη κ πρεπει να επισκεφτεις τον γιατρο σου να σου δωσει εξετασεις κ ισως καποιο φαρμακακι για να σου ερθει κανονικα περιοδος. Δεν ειναι κατι το ανησυχητικο αλλα πρεπει να το ρυθμισεις αν θελεις παιδακι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! ειμαι καινουργια στην παρεα σας!!! ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας... στις 25/02 ειχα ωορηξια και καναμε ελευθερο sex με τον αντρα μου! στις 11/03 που ηταν η αναμενομενη περιοδος μου στο σκουπισμα ειδα αιμα!! κοκκινο κοκκινο.. και αυτο ηταν!! εκανα τεστ μετα απο δυο ωρες και βγηκε θετικο... και δεν το πιστευα και εκανα και αλλο ενα τεστ την επομενη μερα για να βεβαιωθω.. θετικο και αυτο!! μετα απο 4 μερες χαρας και ευτυχιας μου ηρθε περιοδος... τι κανω δεν ξερω.... εχω μιλησει με τον γιατρο αλλα ειναι δυσκολο απο τεχνικης αποψεως να κανω εξετασεις ακομα... σε μια εβδομαδα! αλλα εχω αγχος και το αγχος δεν βοηθαει.. για πειτε και εσεις!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! ειμαι καινουργια στην παρεα σας!!! ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας... στις 25/02 ειχα ωορηξια και καναμε ελευθερο sex με τον αντρα μου! στις 11/03 που ηταν η αναμενομενη περιοδος μου στο σκουπισμα ειδα αιμα!! κοκκινο κοκκινο.. και αυτο ηταν!! εκανα τεστ μετα απο δυο ωρες και βγηκε θετικο... και δεν το πιστευα και εκανα και αλλο ενα τεστ την επομενη μερα για να βεβαιωθω.. θετικο και αυτο!! μετα απο 4 μερες χαρας και ευτυχιας μου ηρθε περιοδος... τι κανω δεν ξερω.... εχω μιλησει με τον γιατρο αλλα ειναι δυσκολο απο τεχνικης αποψεως να κανω εξετασεις ακομα... σε μια εβδομαδα! αλλα εχω αγχος και το αγχος δεν βοηθαει.. για πειτε και εσεις!

 

Στην αρχη μιας εγκυμοσυνης μπορει να υπαρξουν αιμοραγιες κ να μην ειναι τιποτα κακο. Ο γιατρος δεν σου εδωσε προγεστερονη να παιρνεις? Η αληθεια ειναι οτι μια εβδομαδα ειναι μεγαλο διαστημα να μην μπορεις να κανεις μια χοριακη να δεις τι γινετε οχι βεβαια οτι μπορεις να κανεις κατι για να το αποτρεψεις. Μονο προγεστερονη δινουν κ περιμενεις να δεις τι γινετε. Υπομονη λοιπον κ ευχομαι ολα καλα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!! ειμαι καινουργια στην παρεα σας!!! ηθελα να μου δωσετε τα φωτα σας... στις 25/02 ειχα ωορηξια και καναμε ελευθερο sex με τον αντρα μου! στις 11/03 που ηταν η αναμενομενη περιοδος μου στο σκουπισμα ειδα αιμα!! κοκκινο κοκκινο.. και αυτο ηταν!! εκανα τεστ μετα απο δυο ωρες και βγηκε θετικο... και δεν το πιστευα και εκανα και αλλο ενα τεστ την επομενη μερα για να βεβαιωθω.. θετικο και αυτο!! μετα απο 4 μερες χαρας και ευτυχιας μου ηρθε περιοδος... τι κανω δεν ξερω.... εχω μιλησει με τον γιατρο αλλα ειναι δυσκολο απο τεχνικης αποψεως να κανω εξετασεις ακομα... σε μια εβδομαδα! αλλα εχω αγχος και το αγχος δεν βοηθαει.. για πειτε και εσεις!

 

μα εχεις αιμα κανονικο η λιγοτερο? εχω ακουσει περιπτωσεις με αιμα και περιοδο αλλα το αιμα δεν ειχε κανονικη ροη.

Link to comment
Share on other sites

μα εχεις αιμα κανονικο η λιγοτερο? εχω ακουσει περιπτωσεις με αιμα και περιοδο αλλα το αιμα δεν ειχε κανονικη ροη.

 

Καλησπέρα!

Κάτι παρόμοιο μου συνέβη το καλοκαίρι που πέρασε..ενώ είχα καθυστέρηση έκανα ενα τεστ την μια μερα και βγήκε θετικό και άλλο ένα την επομενη μέρα και αυτο θετικό!! μετα απο 3-4 μέρεσ μου ήρθε περίοδος!! στον γιατρό και οποιαδήποτε άλλη εξέταση δεν πρόλαβα να κάνω για να μάθω τι ακριβώς είχε γίνει.! ο γιατροσ μου είπε οτι αυτό λέγεται βιοχημικη κύση...από τότε ένώ προσπαθούμε ακόμα δεν έχει τύχει τίποτα δυστυχώς!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 5 χρόνια μετά...

καλησπέρα σας,

 

Είμαι νέο μέλλος και θα ήθελα την βοήθεια σας.

 

πριν μια εβδομάδα  είχα ζαλάδες , έκανα χοριακή αλλά με έδειξε αρνητικό.Όμως ο μικροβιολόγος με έιπε ότι ήταν πολύ νωρις για να δείξει κάτι. Και έτσι δεν ξανά έκανα καμία εξέταση ούτε τεστ δίοτι το πήρα απόφαση ότι δεν θα γίνω μανούλα. Αλλά οι ζαλάδες έχουν γίνει πάρα πολύ έντονοι + ότι έχω απίστευτες αναγούλες σε φάση να μην μπορώ να φάω. Να βλέπω φαγητό και να θέλω να κάνω εμμετό.

και η περίοδος ήρθε με μία μέρα καθυστέρηση αλλά δεν είναι φυσιολογική και το σωμα μου δεν είναι καθόλου πρησμένο μόνο η μέση μου πονάει.

γίνεται να είμαι έγκυος και να έχω περίοδο? 

φοβάμαι να κάνω εξέτασεις δίοτι δεν θέλω να απογοτευτώ για ακομα μία φορά.

και επίσης με έιπαν ότι το τεστ εάν κάνω τώρα δεν θα δείξει τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Στο γιο μου έπαθα κάτι τέτοιο. Μου ήρθε περίοδος ακριβώς τη μέρα που περίμενα αλλά κρατησε λιγότερες μέρες και με πολύ λίγο αίμα. Υποψιάστηκα λίγο αλλά δεν είχα καθόλου συμπτώματα.Μετά από 2 βδομάδες άρχισε να με πονάει το στήθος αρκετά και έκανα ένα τεστ και βγήκε θετικότατο.

Link to comment
Share on other sites

5 ώρες πρίν, Giwtak είπε:

καλησπέρα σας,

 

Είμαι νέο μέλλος και θα ήθελα την βοήθεια σας.

 

πριν μια εβδομάδα  είχα ζαλάδες , έκανα χοριακή αλλά με έδειξε αρνητικό.Όμως ο μικροβιολόγος με έιπε ότι ήταν πολύ νωρις για να δείξει κάτι. Και έτσι δεν ξανά έκανα καμία εξέταση ούτε τεστ δίοτι το πήρα απόφαση ότι δεν θα γίνω μανούλα. Αλλά οι ζαλάδες έχουν γίνει πάρα πολύ έντονοι + ότι έχω απίστευτες αναγούλες σε φάση να μην μπορώ να φάω. Να βλέπω φαγητό και να θέλω να κάνω εμμετό.

και η περίοδος ήρθε με μία μέρα καθυστέρηση αλλά δεν είναι φυσιολογική και το σωμα μου δεν είναι καθόλου πρησμένο μόνο η μέση μου πονάει.

γίνεται να είμαι έγκυος και να έχω περίοδο? 

φοβάμαι να κάνω εξέτασεις δίοτι δεν θέλω να απογοτευτώ για ακομα μία φορά.

και επίσης με έιπαν ότι το τεστ εάν κάνω τώρα δεν θα δείξει τίποτα.

γτ δ ειναι φυσιολογικη η περιοδος;

αν πιστευεις οτι υπαρχει πιθανοτητα εγκυμοσυνης κανε χοριακη να ξερεις

αλλιως μηπως πρεπει να μιλησεις με γιατρο

αν εισαι εγκυος κ εχεις αιμα δ ειναι περιοδος.αλλα αιμα στην εγκυμοσυνη κ πρεπει να πας γυναικολογο

κ το τεστ δειχνει με καθυστερηση.αλλα η χοριακη καλυτερα

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...