Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχέσεις με κουμπάρα/κουμπάρο μετά τη βάφτιση


Στέλλα

Πόσο τακτικά βλέπουν το βαφτηστήρι τους?  

1.097

  1. 1. Πόσο τακτικά βλέπουν το βαφτηστήρι τους?

    • Κάθε μέρα
      24
    • 2-3 φορές την εβδομάδα
      57
    • 1 φορά την εβδομάδα
      83
    • Κάθε 10-15 μέρες
      111
    • 1 φορά τον μήνα
      151
    • Σπανιότερα
      339


Recommended Posts

εμένα με πάντρεψαν τα αφεντικά μου, αλλά επειδή ψυχρανθήκαμε (με άφησαν απλήρωτη τους 2 μήνες που είχα αποκόλληση και 3 μήνες της άδειας τοκετού και λοχείας) ζήτησα από την κουμπάρα μου την ευχή της και τη μικρή μου θα την βαφτίσει ο άντρας της αδερφής μου, που την αγαπάει, την βλέπει να μεγαλώνει και έχουμε καλές σχέσεις. Χαίρομαι για την κόρη μου, γιατί εγώ νονά είχα, αλλά νονά δεν έβλεπα. Λαμπάδα μου έπαιρνε η μαμά μου όποια ήθελα. Αλλά στενοχωριόμουν που η δικιά μου δεν με σκεφτόταν. Που να με θυμηθεί. Βάφτισε τουλάχιστον 100. Όταν με είδε στο δρόμο με τη μαμά μου και ήμουν γύρω στα 7-8 με ρώτησε αν μου αρέσει η barbie. Η μάνα μου μου έκανε νόημα με τα φρύδια κι εγώ απάντησα αρνητικά. Στενοχωρήθηκα που αρνήθηκα την κούκλα που ήθελα, αλλά μετά η μανούλα μου μου εξήγησε πως δεν έχω ανάγκη από ελεημοσύνη και μου την πήρε εκείνη. Δεν ρωτάνε ένα παιδί αν του αρέσει να του πάρουν δώρο. Του το δίνουν. Αγάπη χρειάζονται τα παιδιά, χρόνο.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 186
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

εμένα με πάντρεψαν τα αφεντικά μου, αλλά επειδή ψυχρανθήκαμε (με άφησαν απλήρωτη τους 2 μήνες που είχα αποκόλληση και 3 μήνες της άδειας τοκετού και λοχείας) ...

 

Ρε συ sevoula... δεν σε πληρώνει ο εργοδότης όταν έχεις άδεια αναρρωτική ούτε όταν είσαι σε άδεια τοκετού και λοχείας. Τα χρήματα που δικαιούσαι τα παίρνεις από το ΙΚΑ.;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites

marandnik είμαι νομικός σύμβουλος σε α.ε. οπότε τα χρήματα κατά το νόμο τα καταβάλλει ο εργοδότης. Ποιός όμως τον πιέζει; κανείς. Ενώ όσες έχουν ΙΚΑ ή είναι στο δημόσιο ή σε νπδδ είναι μανούλες 100%. Οι δικηγορίνες γινόμαστε μανούλες β' κατηγορίας, αφήνοντας τα μωράκια μας στις γιαγιάδες, για να πάμε στη δουλειά το συντομότερο δυνατό.

Ασφαλώς υπάρχουν τα δικαστήρια, για να λύσουν το ζήτημα. Αλλά έλα που αργούν, άσε που δεν υπάρχουν πολλές δουλειές να σου αποδίδουν τόσο καλά λεφτά κάθε μήνα. Οι καιροί είναι αρκετά δύσκολοι.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα κοριτσια η κουμπαρα θυμωσε επειδη κατα τη γνωμη της αδικησα το παιδι της στη βαθμολογια!!!!Τα ειχε ολα 10 εκτος απο 3 εννιαρια........τι να πεις!!

Και θυμωσε τοσο που πηρε και το παιδι της στο ιδιωτικο!Ηταν και φιλη μου καλη.......

Απο τοτε φυσικα εχουν διακοπει οι σχεσεις μας,αυτη βεβαια σαν ''καλη'' νονα ηθελε στην αρχη τουλαχιστο να μην εμπλεξει το παιδι και να ειναι ''σωστη" απεναντι του.

Το σεβαστηκα....αλλα μετα απο μερικους μηνες....μην την ειδατε.....

Αυτα για τις κουμπαριες....τωρα το δευτερο παιδι το βαφτιζει ο κουνιαδος μου,πολυ καλο παιδι και οι σχεσεις μας αριστες...φτου,φτου

θα σαι παντα μεσα στην καρδια μας...

Link to comment
Share on other sites

marandnik είμαι νομικός σύμβουλος σε α.ε. οπότε τα χρήματα κατά το νόμο τα καταβάλλει ο εργοδότης. Ποιός όμως τον πιέζει; κανείς. Ενώ όσες έχουν ΙΚΑ ή είναι στο δημόσιο ή σε νπδδ είναι μανούλες 100%. Οι δικηγορίνες γινόμαστε μανούλες β' κατηγορίας, αφήνοντας τα μωράκια μας στις γιαγιάδες, για να πάμε στη δουλειά το συντομότερο δυνατό.

Ασφαλώς υπάρχουν τα δικαστήρια, για να λύσουν το ζήτημα. Αλλά έλα που αργούν, άσε που δεν υπάρχουν πολλές δουλειές να σου αποδίδουν τόσο καλά λεφτά κάθε μήνα. Οι καιροί είναι αρκετά δύσκολοι.

 

Α, τότε συγγνώμη sevoula! Δεν ήξερα ότι όντως ισχύει αυτό για συγκεκριμένες κατηγορίες εργαζόμενων μητέρων. Νόμιζα ότι κάτι είχες καταλάβει λάθος εσύ και μιας και είμαι ανόητη ρομαντική είχα την ελπίδα ότι θα σου εντόπιζα το λάθος και θα διορθώνονταν η σχέση σου με τον κουμπάρο εργοδότη σου.:mrgreen:

 

Πάντως τελικά το ηθικό δίδαγμα της ιστορίας είναι μάλλον ότι καλύτερα να αποφεύγουμε κουμπαριές με εργοδότες μας.;)

.....δε νομίζω τάκη....

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

αυτό είναι το μόνο σίγουρο. να σκεφτείς ότι πάνω στο δικό μου μυαλό κέρδισε κάτι εκατομμυριάκια ευρώ και ανέβηκε κάτι σκαλοπάτια ως επιχείρηση που πριν τα ονειρευόταν για πολλά χρόνια. το ευχαριστώ του το διάβασες παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Το δικό μου μικρό τον βάφτισε ο κολλητός μου, που είναι single (και θα παραμείνει, καθότι gay) και τον βλέπει καμιά φορά το μήνα, γιατί βρισκόμαστε συνήθως εκτός σπιτιού, μια που η μανούλα θέλει να πηγαίνει και για κανένα καφέ ή σινεμά με τους single φίλους της :D.

 

Και είναι ΟΛΟΙ οι κολλητοί μου φίλοι (1 φίλος και 3 φίλες) ελεύθεροι! Τι τραβάω!

xcYlp2.png?ab2FYc5BKIjjp3.png?Uc4YgY5u
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Αχ τώρα ανακουφίστηκα κάπως ,τελικά είναι πολλοί οι ανεύθυνοι νονοί και νονές. Το γίο μου τον βάφτησε ο αδελφός του άντρα μου:evil::twisted::twisted: αδιαφορία πλήρης. Δεν έρχεται σχεδόν ποτέ να δεί το βαφτιστήρι του και αν έρθει δεν ασχολείται μαζί του. Το πηγαίνουμε εμείς μερικές φορές για να παίξει με τα ξαδελφάκια του. Ο γιός μου είναι κάπως απόμακρος μαζί τους και μας λένε ότι είναι αντικοινωνικός.:rolleyes::confused::evil: Τη κόρη μου την βάφτησε η άδελφη μου και είναι όλα τέλεια. Τα σπίτια μας είναι πολύ κοντά και έτσι βλεπόμαστε σχεδόν κάθε μέρα.Αγαπά πολύ και τα δύο μου παιδιά. Ο γιός μου μερικές φορές την λέει νονά, τη δική του όχι. Τώρα είναι μικρός και δεν καταλαβαίνει ,ελπίζω σε 2-3 χρόνια που θα ξέρει καλύτερα τι είναι νονός να μην πληγωθεί και να μην ζηλέψει που δεν έχει καλή σχέση μαζί τους.

9SeWp3.pnglkHhup3.png
Link to comment
Share on other sites

Συνέβη σε πολύ καλή μου φίλη: Τί γίνεται όταν η μαμά του παιδιού ζητάει συνέχεια χρήματα από τη νονά, της λέει ψέμματα ότι βρίσκεται στο τελευταίο στάδιο καρκίνου των πνευμόνων 5 χρόνια τώρα και από πίσω, αποδεδειγμένα, τη βρίζει σε φίλες & συγγενείς της νονάς που ξέρει ότι θα της το πούν? Και όταν η νονά αποφάσισε καλώς-κακώς, να κόψει κάθε σχέση μαζί της εκείνη την κατηγόρησε ότι αδιαφορεί για το παιδί?

Link to comment
Share on other sites

Συνέβη σε πολύ καλή μου φίλη: Τί γίνεται όταν η μαμά του παιδιού ζητάει συνέχεια χρήματα από τη νονά, της λέει ψέμματα ότι βρίσκεται στο τελευταίο στάδιο καρκίνου των πνευμόνων 5 χρόνια τώρα και από πίσω, αποδεδειγμένα, τη βρίζει σε φίλες & συγγενείς της νονάς που ξέρει ότι θα της το πούν? Και όταν η νονά αποφάσισε καλώς-κακώς, να κόψει κάθε σχέση μαζί της εκείνη την κατηγόρησε ότι αδιαφορεί για το παιδί?

 

 

απλά κόβεις κάθε επαφή και δεν ξαναασχολήσε!!!!!!!!!!!

Κρίμα θα μου πεις για το παιδάκι αλλά μάλλον με τέτοια μάνα όντως θα είναι κρίμα το μικρό!!!!!!!!!!!!!!!!

Ακου τι γίνεται στον κόσμο.............

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Εγω εχω αλλο προβλημα.Η κουμπαρα μου οταν μας παντρεψε ηταν ελευθερη και καναμε πολυ παρεα.μας ειχε πει οτι θελει να βαφτισει και το παιδι και γενικα το εχει αναφερει πολλες φορες.το θεμα τωρα ειναι οτι τωρα που παντρευτηκε ο συζυγος τη δεν μας πολυσυμπαθει (το ξερω απο κοινους φιλους οτι κανει σχολια απο πισω μας)αρχικα δεν δωσαμε σημασια αλλα τον τελευταιο καιρο τα πραγματα χειροτερεψαν πολυ.Δεν σηκωνει τηλεφωνα,δεν ερχεται να δει το παιδι και γενικα μας αποφευγει.Η βαφτιση ειναι τον οκτωμβρη και τωρα ειναι 2 μηνων εγκυος σε διδυμα:P το πασχα που βρεθηκαμε (2 φορες αυτο τον χρονο)ειπε οτι εξακολουθει να θελει να τον βαφτισει αλλα μαζι με τον αντρα της:!: ο συζυγος μου ουτε να το ακουσει αυτο ,εχουμε "παγωσει" με αυτην την συμπεριφορα και δεν ξερουμε τι να κανουμε.Επισης :εχουμε μια βαφτιστηρα που υπερ αγαπαμε και οι 2 .Την βλεπουμε 2 φορες την εβδομαδα και κανουμε ολα της τα δωρα( χριστουγεννα,πασχα, γιορτη, γενεθλια,καρναβαλι και οταν ανοιγουν τα σχολεια) και στην αδελφη της.Οι γονεις τους ειναι οι καλυτεροι μας φιλοι.Συγνωμη αν σας κουρασα.:oops:

Fa3Lp2.png

Link to comment
Share on other sites

Μένουμε δίπλα δίπλα και είμαστε όλη μέρα μαζί.Ευτυχώς ταιριάζουμε σε όλα και περνάμε πολύ καλά με τα κουμπαράκια μας

Μαμά του Δημήτρη.Προσεχώς και της μπέμπας

27r9p3.png Xbgqp3.png

Link to comment
Share on other sites

Εμενα τον μεγαλο μου γιο τον εχει βαφτησει η συνηφαδα μου,πολυ καλοι ανθρωποι,εξερετικοι κ παρολο του οτι ο γιος μου ειναι 26 ετων μεχρι κ σημερα εχουμε εξερετικες σχεσεις!!!!!!Την κορη μου την βαφτησε μια παλια γνωστη που μετανοιωσα παρα πολυ κ εγω κ ο αντρας μου που αφησαμε να βαφτισει την κορη μας επειδη πολυ απλα απο την ωρα της βαφτισης κ μετα χαθηκε.....θεωρουσε πως βαφτιση κ κουμπαρια ειναι μονο η τελετη....μεγα λαθος!!!!!οταν η κορη μου ηταν 15 ετων κατα τυχη πηγενε στι ιδιο φροντηστηριο για μαθηματικα με την κορη της κουμπαρας μου,η κορη της αναγνωρισε την δικια μου,της συστηθηκε κ η δικια μου ειχε μεινει αφωνη κερακι κ δεν ηξερε τι να πει εκεινη την στιγμη.....ειχε τυχει να τη ξαναδει αλλα η κορη μου δεν ηθελε να της μιλαει της κοπελιας......

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Εμείς έχουμε νονά και κουμπάρα την παιδική μου φίλη, με την οποία είμαστε σαν αδερφές.Θεωρώ το γιο μου πολύ τυχερό που έχει τέτοια νονά!

Τη μπέμπα μου τη ζήτησε πάλι μια πολύ καλή και χρόνια φίλη μου.

Κι εμείς θα γίνουμε νονοί στο γιο του παιδικού φίλου του άντρα μου σε λίγο καιρό.

Γενικά όμως με τις κουμπαριές είναι καμμιά φορά περίεργα.

Εμείς παντρέψαμε ένα ζευγάρι (δε βαφτίσαμε παιδί, δεν προλάβαμε ευτυχώς) , και οι σχέσεις μας είναι κακές.

Ευτυχώς λέω, γιατί εγώ δεν είχα καλή νονά και δε θα ήθελα να κάνω τα ίδια.

Γι αυτό συνήθως βλέπουμε νονούς συγγενείς (καλύτερα από φίλο πουδε θα σταθεί σωστά σα νονός), ή παιδικούς φίλους.

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 2 εβδομάδες μετά...
Εγω εχω αλλο προβλημα.Η κουμπαρα μου οταν μας παντρεψε ηταν ελευθερη και καναμε πολυ παρεα.μας ειχε πει οτι θελει να βαφτισει και το παιδι και γενικα το εχει αναφερει πολλες φορες.το θεμα τωρα ειναι οτι τωρα που παντρευτηκε ο συζυγος τη δεν μας πολυσυμπαθει (το ξερω απο κοινους φιλους οτι κανει σχολια απο πισω μας)αρχικα δεν δωσαμε σημασια αλλα τον τελευταιο καιρο τα πραγματα χειροτερεψαν πολυ.Δεν σηκωνει τηλεφωνα,δεν ερχεται να δει το παιδι και γενικα μας αποφευγει.Η βαφτιση ειναι τον οκτωμβρη και τωρα ειναι 2 μηνων εγκυος σε διδυμα:P το πασχα που βρεθηκαμε (2 φορες αυτο τον χρονο)ειπε οτι εξακολουθει να θελει να τον βαφτισει αλλα μαζι με τον αντρα της:!: ο συζυγος μου ουτε να το ακουσει αυτο ,εχουμε "παγωσει" με αυτην την συμπεριφορα και δεν ξερουμε τι να κανουμε.Επισης :εχουμε μια βαφτιστηρα που υπερ αγαπαμε και οι 2 .Την βλεπουμε 2 φορες την εβδομαδα και κανουμε ολα της τα δωρα( χριστουγεννα,πασχα, γιορτη, γενεθλια,καρναβαλι και οταν ανοιγουν τα σχολεια) και στην αδελφη της.Οι γονεις τους ειναι οι καλυτεροι μας φιλοι.Συγνωμη αν σας κουρασα.:oops:

 

Αχ Σοφια μου πως σε καταλαβαινω!Τα ιδια και εμεις ακριβως....Μας παντρεψε ο κολλητος μου που ηταν σαν αδερφος μου πραγματικα και ο αντρας μου επισης τον αγαπησε πολυ..Οταν εγινε αυτο ηταν ελευθερος,μετα γνωρισε μια κοπελα και φαντασου χαρηκα τοσο γι αυτον που της φερθηκα αψογα,μεχρι κ κολλητη την εκανα,(που να ηξερα το ζωο).Αυτη επισης μου φεροταν τελεια γιατι ηξερε πως επηρεαζω πολυ τον κολλητο μου,μεχρι που κ οταν τσακωνονταν κ ηθελε να τη χωρισει του μιλουσα κ τον επειθα να τη κρατησει..

Τελοσπαντων,μη σας κουραζω αυτη οταν τελικα δεσανε κ τον εκανε σιγουρο αρχισε να λεει διαφορα για μενα,μου τα λεει ο κολλητος μου κ εγω επεσα απ τα συννεφα!Ξαφνικα δεν της εκανα για φιλη ,δεν κολλουσαν οι συμπεριφορες μας και διαφορα τετοια του ελεγε,ουτε καν ηρθε να μου τα πει η ιδια!!!Σημειωτεων τοτε ημουν στον 3ομηνα της εγκυμοσυνης,ουτε αυτο σεβαστηκε και εγω κοντεψα να τρελλαθω απ την αδικια και τη στεναχωρια..Φυσικα εγω την εκανα περα κ επειδη ειμαι κ αυθορμητος ανθρωπος τα εχωσα στον κολλητο μου που δεν με υπερασπιστηκε κ που δεν της εκλεισε το στομα.Αυτος βεβαια λεει οτι το εκανε κ οτι σ αυτην υπερασπιζοταν εμενα ενω σ εμενα υπερασπιζοταν αυτην.Το καταλαβαινω οτι βρεθηκε σε δυσκολη θεση αλλα ενιωθα τοσο αδικημενη...Μη σας τα πολυλογω η σχεση μας χαλασε για παρα πολυ καιρο,τωρα πλεον τα βρηκαμε αλλα τελειως τυπικα κ αυτην τη βλεπουμε μονο σε τιποτα καλεσματα και εκει σχεδον δεν μιλαμε..Το κακο ειναι οτι δεν του εδωσα τη κορη μου να τη βαφτισει αν και το ηθελε πολυ,οπως κ εγω επισης αλλα ετσι οπως εγιναν τα πραγματα δεν υπηρχε περιπτωση σε ενδεχομενο γαμο του μ αυτην να γινοταν κ νονα της κορης μου !!!κ επισης αφου τον βλεπουμε αραια κ που να μην εχει τις επαφες που χρειαζεται με τη βαφτιστηρα του..

Δυστηχως και οι πιο δυνατες φιλιες μπορουν να χαλασουν απ το πουθενα κ γι αυτο εχουμε χρεος να προστατευουμε τα παιδια μας και να τα δινουμε να τα βαφτιζουν ανθρωποι που πραγματικα τ αγαπανε κ θα τους σταθουν στη ζωη τους!:wink:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλημέρα κορίτσια. Αν και θα σας παραθέσω το απόγευμα τη δική μου ΦΟΒΕΡΗ ιστορία με τους κουμπάρους, καθότι εργάζομαι, διαβάστε αυτά:

Γνωρίζατε ότι στα παλιά χρόνια τα παιδιά βαπτίζονταν σε μεγάλη ηλικία? Πρώτα τα μαθαίναν τι είναι ο χριστιανισμός, τα μυούσαν στην ουσία, και όταν μεγάλωναν "περνούσαν" από ένα είδος εξετάσεων, γύρω στα 12. Κατόπιν τούτου έκριναν ποιά είνα έτοιμα να μπουν στη θρησκεία και βαπτίζονταν όλα μαζί σε ποτάμια από τους ευαγγελιστές. Αργότερα, κι επειδή πολλά μωρά πεθαίναν στη γέννα ή από αρρώστιες η εκκλησία το άλλαξε αυτό κι έτσι ορίσαν τον ανάδοχο ο οποίος ήταν και υπεύθυνος για τη χριστιανική παιδεία/καλλιέργεια του παιδιού αυτού. Γι' αυτό κιόλας λένε ότι είναι πνευματικοί γονείς οι νονοί. Μας είπε επίσης ότι ο νονός πρέπει κάθε Κυριακή να πηγαίνει το παιδί στην εκκλησία για να μεταλάβει κι ότι οι υποχρεώσεις του, βάσει της εκκλησίας πάντα, δεν είναι τα δώρα. Στο 2ο παιδί μου, μία βδομάδα πριν την βάπτιση μας κάλεσε ο παπάς στην εκκλησία και μας μίλησε για όλα αυτά και πολλά άλλα. Άσχετα, βέβαια, που εμείς δεν τηρήσαμε γρι αυτά που είπε. Αλλά λέμε τώρα... Πάντως είναι καλό να τα γνωρίζουμε όλα αυτά αφού πολλές φορές, δυστυχώς, ξεχνάμε ότι είμαστε χριστιανοί με τις πράξεις και τις πικρίες.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που ανακάλυψα αυτό το θέμα, γιατί με απασχολεί τον τελευταίο καιρο!

 

Σε 1 περίπου μήνα θα γεννηθεί η κόρη μου. Για να τη βαφτίσει πρότεινα σε μία συνά δερφο που γνωριστήκαμε πριν από δύο χρόνια, αλλά έχουμε να βρεθούμε πάνω από χρόνο καθώς εγώ άλλαξα τόπο εργασίας. Η κοπέλα δέχτηκε και μάλιστα με ενθουσιασμό. Ένας επιπλέον λόγος που ήμουνα ενθουσιασμένη για την κουμπαρια αυτή, είναι ότι μελλοντικά θα μένουμε στην ίδια πόλη και η μικρή θα μπορεί να βλέπει τη νονά της.

Το πρόβλημα είναι ότι από τον αυγουστο και μετά έχει αρχίσει να απομακρύνεται, με αποκορύφομα να έχουμε να μιλήσουμε από μέσα σεπτέμβρη. Όσες φορές την πήρα τηλ.δεν το σήκωσε και δεν με πήρε πίσω. Μέχρι που σταμάτησα κι εγώ να προσπαθώ. Κι αναρωτιέμαι τώρα, τι να κάνω? Μπορώ να το πάρω πίσω και να της πω ότι βρήκα άλλο νονο?

Link to comment
Share on other sites

δε μπορω να ψηφισω τιποτα απο αυτα. εχω 2 παιδια κ 2 κουμπαρες. η μια εδω η αλλη μακρια. η μια ειναι και θεια οποτε τη βλεπουμε στανταρ 1 φορα τη βδομαδα. την αλλη οταν ανεβαινουμε αθηνα 1 φορα το 3μηνο-εξαμηνο...αλλα μας παιρνει τηλ συχνα, ειναι κολλητη μου απο το...δημοτικο!

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

Πολύ χαίρομαι που ανακάλυψα αυτό το θέμα, γιατί με απασχολεί τον τελευταίο καιρο!

 

Σε 1 περίπου μήνα θα γεννηθεί η κόρη μου. Για να τη βαφτίσει πρότεινα σε μία συνά δερφο που γνωριστήκαμε πριν από δύο χρόνια, αλλά έχουμε να βρεθούμε πάνω από χρόνο καθώς εγώ άλλαξα τόπο εργασίας. Η κοπέλα δέχτηκε και μάλιστα με ενθουσιασμό. Ένας επιπλέον λόγος που ήμουνα ενθουσιασμένη για την κουμπαρια αυτή, είναι ότι μελλοντικά θα μένουμε στην ίδια πόλη και η μικρή θα μπορεί να βλέπει τη νονά της.

Το πρόβλημα είναι ότι από τον αυγουστο και μετά έχει αρχίσει να απομακρύνεται, με αποκορύφομα να έχουμε να μιλήσουμε από μέσα σεπτέμβρη. Όσες φορές την πήρα τηλ.δεν το σήκωσε και δεν με πήρε πίσω. Μέχρι που σταμάτησα κι εγώ να προσπαθώ. Κι αναρωτιέμαι τώρα, τι να κάνω? Μπορώ να το πάρω πίσω και να της πω ότι βρήκα άλλο νονο?

 

Γιατί δεν τις μιλάς ευθέως; Εξήγησέ της ότι αν έχει για οποιοδήποτε λόγο αλλάξει γνώμη δεν θα παρεξηγηθείς και ότι δεν θέλεις με κανένα τρόπο να την πιέσεις να γίνει νονά αν δεν το θέλει. Μην την φέρεις προ τετελεσμένων γεγονότων, αλλά πες της ότι είναι σημαντικό για εσένα ο άνθρωπος που θα γίνει κουμπάρος σας να έχει στενές σχέσεις με την οικογένεια.

There is no patch for human stupidity.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα κορίτσια. Αν και θα σας παραθέσω το απόγευμα τη δική μου ΦΟΒΕΡΗ ιστορία με τους κουμπάρους, καθότι εργάζομαι, διαβάστε αυτά:

Γνωρίζατε ότι στα παλιά χρόνια τα παιδιά βαπτίζονταν σε μεγάλη ηλικία? Πρώτα τα μαθαίναν τι είναι ο χριστιανισμός, τα μυούσαν στην ουσία, και όταν μεγάλωναν "περνούσαν" από ένα είδος εξετάσεων, γύρω στα 12. Κατόπιν τούτου έκριναν ποιά είνα έτοιμα να μπουν στη θρησκεία και βαπτίζονταν όλα μαζί σε ποτάμια από τους ευαγγελιστές. Αργότερα, κι επειδή πολλά μωρά πεθαίναν στη γέννα ή από αρρώστιες η εκκλησία το άλλαξε αυτό κι έτσι ορίσαν τον ανάδοχο ο οποίος ήταν και υπεύθυνος για τη χριστιανική παιδεία/καλλιέργεια του παιδιού αυτού. Γι' αυτό κιόλας λένε ότι είναι πνευματικοί γονείς οι νονοί. Μας είπε επίσης ότι ο νονός πρέπει κάθε Κυριακή να πηγαίνει το παιδί στην εκκλησία για να μεταλάβει κι ότι οι υποχρεώσεις του, βάσει της εκκλησίας πάντα, δεν είναι τα δώρα. Στο 2ο παιδί μου, μία βδομάδα πριν την βάπτιση μας κάλεσε ο παπάς στην εκκλησία και μας μίλησε για όλα αυτά και πολλά άλλα. Άσχετα, βέβαια, που εμείς δεν τηρήσαμε γρι αυτά που είπε. Αλλά λέμε τώρα... Πάντως είναι καλό να τα γνωρίζουμε όλα αυτά αφού πολλές φορές, δυστυχώς, ξεχνάμε ότι είμαστε χριστιανοί με τις πράξεις και τις πικρίες.

 

Πολύ καλά τα είπες. Ο ρόλος των νονών είναι πνευματικός κ όχι υλικός.

Δυστηχώς νομίζα ότι είχα καλούς νονούς για τα παιδιά μου αλλά έκανα λάθος.

Με τους νονούς του γιού μου , έχουν ψυχραθεί οι σχέσεις μας και ζούμε 10λεπτά αποστάσης με τ' αυτοκίνητο.

Με τους νονούς της κορής μου, πολλή καλύτερα. Έχουμε καλή σχέση με την εκκλησία όπως κ οι νονοί κ αυτό βοήθησε τη σχέση μας γενικότερα.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλά τα είπες. Ο ρόλος των νονών είναι πνευματικός κ όχι υλικός.

Δυστηχώς νομίζα ότι είχα καλούς νονούς για τα παιδιά μου αλλά έκανα λάθος.

Με τους νονούς του γιού μου , έχουν ψυχραθεί οι σχέσεις μας και ζούμε 10λεπτά αποστάσης με τ' αυτοκίνητο.

Με τους νονούς της κορής μου, πολλή καλύτερα. Έχουμε καλή σχέση με την εκκλησία όπως κ οι νονοί κ αυτό βοήθησε τη σχέση μας γενικότερα.

 

Μωρέ καλά τα είπα αλλά δυστυχώς δεν τα τηρώ και θα σου πω γιατί. Πρώτα από όλα να σου πω ότι παντρευτήκαμε μικροί με τον αγαπημένο μου (22 εγώ και 25 ο husband τότε, 28 και 31 τώρα) και, δυστυχώς, στην επιλογή κουμπάρων ήμασταν άτυχοι. Θες επειδή είμαι εγώ πολύ κοινωνική και παρορμητική θες επειδή μία περίοδο είχαμε καλές σχέσεις μαζί τους. Δεν ξέρω... Από κουμπάρους είμαστε full extra αλλά σχέσεις άστα να πάνε. Και ξεκινώ με αυτούς που μας πάντρεψαν. Ο κουμπάρος, φίλος μας κοινός χρόνια και καλές σχέσεις πάντα, φαντάσου ότι αυτός πρότεινε/επέμενε να μας παντρέψει. Η γυναίκα του πάντοτε παρεξηγούσε τα πάντα κ γινόμασταν μαλλιά κουβάρια. Δηλ... όταν παντρευόμασταν επειδή είμασταν σε καλύτερη οικονομική φάση από εκείνους, εκτός του ότι δεν είχα τρελές απαιτήσεις, της πρότεινα να πάρουμε τις λαμπάδες/στέφανα κλπ κλπ. χονδρική για να μην ξοδεύεται. Εκείνη κατάλαβε ότι την υποτίμησα και τη θεώρησα και ΤΖΑΜΠΑΤΖΟΥ (!!!). Βέβαια το αποκορύφωμα ήταν όταν 2μέρες μετά το γάμο εμφανίστηκαν στο νησί που βρισκόμασταν γαμήλιο ταξίδι. Αααα κατάσταση τρέλας... είχα φρικάρει εντελώς. Μετά από αυτά κ πολλά άλλα απομακρυνθήκαμε και ξαναήρθαμε αφού έμεινα έγκυος και πλέον θα μας βάφτιζαν και το παιδί. Τώρα, που περάσαν και 6,5 χρόνια, έχουμε τυπικές μεν καλές σχέσεις δε και είναι όλα καλά. Βλεπόμαστε 1-2 φορές το μήνα και είμαστε όλοι ευτυχισμένοι. Μετά... Έχω 1βαφτιστήρα εγώ και μία ο husband, μ΄αυτούς τους κουμπάρους δε μπορώ να πω ότι έχουμε κακές σχέσεις. Ίσα ίσα πολύ καλά. Και τώρα βέβαια το αποκορύφωμα........

Ο ΝΟΝΟΣ ΤΗΣ ΚΟΡΗΣ ΜΟΥ!!!

Όπως είπα παραπάνω, καθότι παρορμητική, είχα τη φαεινή ιδέα να μας βαφτίσει τη μικρή ο ξάδελφος του αντρούλη μου με τον οποίο λόγω συγγένειας είχαμε καλές σχέσεις (τότε). Και φανταστείτε όταν τους το πρότεινα (γιατί εγώ την έκανα τη μ..) ήμουν ακόμη έγκυος. Βέβαιααα..φοβομουν μη χάσω τον κουμπάρο και έκανα συμφωνία καπάρο μη χέσω. Όλα ωραία όλα καλά τον πρώτο καιρό και λίγο πριν γεννήσω τσακωνόμαστε πάνω σε μία συζήτηση για σχέσεις ανδρών/γυναικών. Κι επειδή είναι και φαλλοκράτης ο κος ήρθαμε σε ρήξη γιατί δε συμφωνούσε με τις απόψεις μου. Μετά από αυτό είπα στον άντρα μου ότι δεν τον θέλω για κουμπάρο αλλά εκείνος αισθανόταν άσχημα να του το πει και ήρθε η μέρα της γέννας.Ήρθαν στο μαιευτήριο για τα καθέκαστα του νονού, μετά έρχονταν στο σπίτι (με τη γυναίκα του, η οποία είναι εξαιρετική κοπέλα) να βλέπουν τη μικρή. Συχνά-πυκνά δε λέω... Και ήρθε και η μέρα της βάπτισης.. Βαφτίσαμε την Ολγίτσα μας, πήγαμε στο γλέντι (το οποίο χρυσοπλήρωσα, παρεπιπτόντως) και αφού φύγανε όλοι, αργά πλέον, και αφού κ ο κουμπάρος τα 'τσουξε θεώρησε σωστό ο κος να διαλύσει το μαγαζί μαζί με τους φίλους του. Σπάγανε πιάτα και ενώ δεχθήκαν παρατηρήσεις από τους ιδιοκτήτες και δεν συμμορφώνονταν, μπήκα εγώ στη μέση. Κι εκεί έγινε το έλα να δεις. Για μια βλακεία ρε κορίτσια δε μιλιόμαστε 6 μήνες (έγινε στα γεννέθλια μου :|). Βέβαια η γυναίκα του έρχεται για τις υλικές υποχρεώσεις αλλά τι να το κάνω!

Sorry αν σας κούρασα, αλλά όσο το θυμάμαι ΦΟΥΝΤΩΝΩ...

Link to comment
Share on other sites

Α και ξέχασα να σας πω το άλλο. Θεώρησε σωστό ο κος και οι φίλοι του να συμβουλέψουν το σύζυγο να με χωρίσει!!!!!Ναι ναι και ότι αν ήταν αυτός στη θέση του θα με είχε στείλει...Πως σας φαίνεται??? Και βέβαια αφού καταλάγιασαν τα πράγματα (1μήνα μετά περίπου) κάλεσε τον Γιάννη (σύζυγος) για καφέ και του είπε ότι δεν θέλει καμία σχέση με μένα και τις υποχρεώσεις που έχουν απέναντι στην κόρη μου θα τις καλύπτει η γυναίκα του με την παρουσία της (να ναι καλά η κοπέλα, είναι και έγκυος). Με συνθλίβουν όλα αυτά που συνέβησαν και έχει κλονιστεί και η θρησκευτική μου συνείδηση. Σκέφτηκα να του ζητήσω συγνώμη αν του φέρθηκα άσχημα εκείνο το βράδυ αλλά δε μπορώ. Κι όχι επειδή δει είμαι της συγνώμης αλλά δεν θέλω να του κάνω τη χάρη να νιώθει ότι είναι από πάνω...:evil:

Link to comment
Share on other sites

Δυστηχως και οι πιο δυνατες φιλιες μπορουν να χαλασουν απ το πουθενα κ γι αυτο εχουμε χρεος να προστατευουμε τα παιδια μας και να τα δινουμε να τα βαφτιζουν ανθρωποι που πραγματικα τ αγαπανε κ θα τους σταθουν στη ζωη τους!:wink:

Ναταλάκι μου τα παιδιά μας εκτός από εμάς δεν μπορεί να τα αγαπήσει και να τους σταθεί κανείς άλλος! Γιατί έτσι ήμαστε οι άνθρωποι, λειτουργούμε εγωιστικά! Και δεν στο λέω με κακία, αλλά το θεωρώ πραγματικότητα πλέον.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...