Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχέσεις με κουμπάρα/κουμπάρο μετά τη βάφτιση


Στέλλα

Πόσο τακτικά βλέπουν το βαφτηστήρι τους?  

1.097

  1. 1. Πόσο τακτικά βλέπουν το βαφτηστήρι τους?

    • Κάθε μέρα
      24
    • 2-3 φορές την εβδομάδα
      57
    • 1 φορά την εβδομάδα
      83
    • Κάθε 10-15 μέρες
      111
    • 1 φορά τον μήνα
      151
    • Σπανιότερα
      339


Recommended Posts

χαχαχα Νίτσα το αγαπημένο σου θέμα......κι έλεγα θα το ανακαλύψει?????

Απορώ μαζί σου .. Μετά από τόσες συζητήσεις, δε βαρέθηκες να τα βλέπεις και γραπτώς???

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 186
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Οι σχέσεις ανθρώπων είναι δύσκολες. Έχουμε ξεφύγει κυριαρχεί ο εγωισμός , η υπερηφάνια , το μίσος η κακία κλπ...

Ήταν λογικό να παρεξηγηθούμε με τη κουμπάρα-νονά του γιού μου γιατί δεν μας αφήνει ο εγωισμός να ταπεινωθούμε κ να ζητήσουμε συγνώμη και να ξεκαθαρίσουμε.

Αν έχουμε καλή διάθεση όλα γίνονται αλλά δυστηχώς δεν την έχουμε.

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

εμενα την μεγαλη μου την εχει βαφτισει η αδερφη μου!δεν νομιζω οτι 8α μπορουσε να υπαρξει ποτε καλυτερη νονα!βλεπει το παιδι αν οχι κα8ε μερα 3,4 φορες την εβδομαδα σιγουρα!παντα κατι φερνει για τα παιδια ,την λατρευει και η μικρη το ιδιο!κραταει τα παιδια οποτε εχω δουλεια παιζει μαζι τους.ειδικα την βαφτηστηρα της την εχει μεγαλωσει!ειναι παντα διπλα στο παιδι σε ολα.νομιζς πςσ και ανηψια της να μην ηταν παλι 8α την λατρευε!ευχομαι σε ολες τις μαμαδες να βρουν μια νονα σαν την δικια μας!!!

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

η κορη μου εχει 3 νονους!!!! την αδελφη μου, τον αγαπημενο μου ξαδερφο και εναν ξεδελφο του αντρα μου. την αδελφη μου την βλεπει καθε εβδομαδα τα αγορια οχι τοσο συχνα αλλα ειναι λογικο λογω δουλειας ομως την αγαπανε πολυ κ το δειχνουνε σε καθε ευκαιρια. μας παντρεψαν οι κολλητες μας κ ειμαι η νονα στο πρωτο μωρακι της κολλητης μου το οποιο βλεπω καθε 10 ημερες αλλα μιλαμε στο τηλεφωνο καθε 2 ημερες. επισης εχουμε παντρεψει ενα ζευγαρι μ ετο οποιο οι σχεσεις μας ειναι αριστες. ειμαστε πολυ τυχεροι γιατι με κανεναν δεν εχουμε προβλημα.φυσικα οι επιλογες μας ηταν αναμεσα σε συγγενεις και φιλους που γνωριζουμε πανω απο 10 χρονια.

Link to comment
Share on other sites

εμενα την μεγαλη μου την εχει βαφτισει η αδερφη μου!δεν νομιζω οτι 8α μπορουσε να υπαρξει ποτε καλυτερη νονα!βλεπει το παιδι αν οχι κα8ε μερα 3,4 φορες την εβδομαδα σιγουρα!παντα κατι φερνει για τα παιδια ,την λατρευει και η μικρη το ιδιο!κραταει τα παιδια οποτε εχω δουλεια παιζει μαζι τους.ειδικα την βαφτηστηρα της την εχει μεγαλωσει!ειναι παντα διπλα στο παιδι σε ολα.νομιζς πςσ και ανηψια της να μην ηταν παλι 8α την λατρευε!ευχομαι σε ολες τις μαμαδες να βρουν μια νονα σαν την δικια μας!!!

κι εμεις νονα εχουμε την αδερφη μου η οποια μας παντρεψε κιολας..

 

 

Link to comment
Share on other sites

ΜΕ ΛΕΝΕ ΦΩΤΕΙΝΗ ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΡΕΙΣ ΚΟΥΜΠΑΡΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΜΕ ΤΟΝ ΕΝΑ ΕΧΩ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΣΧΕΣΕΙ ΕΙΝΑΙ ΑΒΓΑΛΤΟΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΕΧΕΙ ΚΑΛΕΣ ΣΧΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΜΕ ΤΑ ΤΡΙΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΧΑΛΑΕΙ ΧΑΤΙΡΙΑ ΑΛΛΑ ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΔΥΟ ΕΧΟΥΜΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΕΡΓΗ ΧΗΜΕΙΑ ΕΡΩΤΙΚΗ ΦΙΛΙΚΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΩ ΑΛΛΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΚΑΛΗ ΠΑΡΕΑ ΕΙΝΑΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΟΝ ΣΥΜΠΑΘΩ ΑΥΤΑ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΑΦΟΡΗ ΚΟΥΜΠΑΡΟΙ

Link to comment
Share on other sites

Αχ πονεμένη ιστορία αυτη με τους κουμπάρους.Καποια στιγμή ειχα ανοίξει και ένα θέμα (Τάμα της νονάς) ισως καποιες να το χατε διαβάσει.Τελος παντων μην πω ξαναπω τα ίδια τωρα.... Η κουμπαρα μου μένει Αθήνα και μεις Βόλο, οπότε το παιδί ζήτημα θα ναι να το βλεπει 1-2 φορες το χρόνο.Συγκεκριμένα τωρα εχει να το δει απο τον Μαίο που το Βάφτισε.Το ξέρα απο την αρχή οτι θα ναι ετσι τα πραγματα και δεχτηκε αυτην την κουμπαρια (μεγάλη βλακεία μου) μόνο και μόνο για την φιλία που ειχε ο αντρας μου με τον άντρα της.Παιδικοί φίλοι, συμφοιτητες και απο το ιδιο χωριό.Τωρα θα την δει ξανά το παιδί μονο αν κατεβουμε εμεις Αθήνα μεσα στις γιορτές.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

:PΚορίτσια καλησπέρα,σήμερα πήρα τα παιδάκια μου και τον αντρούκο μου και πήγαμε στην κουμπάρα μου γιατι ή8ελε η βαφτηστήρα μου να πάω για να στολίσουμε μαζί το δέντρο.αφού στολίσαμε παίξαμεε γελάσαμε ήρ8ε η ώρα του ύπνου(η βαφτηστήρα μου έχει ίδια ηλικία με την μεγάλη μου).αφού την πήγα για ύπνο τις έδωσα να πιει το γάλα της την καληνύχτισα άρχισε τα κλάματα.όποτε είμαι εκεί 8έλει πάντα να ξαπλώνω μαζί της μέχρι ν κοιμη8εί.ξάπλωσα γιατί δεν της χαλάω χατήρι και με είχε αγκαλιά μέχρι να κοιμη8εί.όλη την ώρα είχε ένα χαμόγελο ευτυχίας στο προσωπάκι της.δεν σας κρύβω οτι δάκρυσα απο χαρά και ευτυχία όταν την κοίταζα!τόσο όμορφη τόσο γαλήνια.την λατρεύω όπως τα παιδιά μου και είναι τόσο ωραία η σχέση μας!τελικά οι πιο μικρές και απλές στιγμές είναι οι στιγμές ευτυχίας!!!

yqVVp2.pngms8nrdk5f.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Η κουμπάρα μου ήταν η συγκάτοικος των σπουδών μου και πολύ καλή φίλη! Ειναι απο Κύπρο και παρά την απόσταση επιλέξαμε με τον άντρα μου να μας παντρέψει και να μας βαφτίσει το παιδί! Δεν το έχω μετανιώσει στιγμή και ελπίζω να συνεχίσω να νιώθω έτσι!!!! Βλεπόμαστε για την ώρα τουλάχιστον δυο φορές το χρόνο και τα λέμε μέσω skype τουλάχιστον μια φορά την εβδομαδα! Η μικρή μας τους βλέπει και τους χαίρεται σαν να τους έχει κοντά της συνέχεια. Η δε κουμπάρα μου με έχει στηρίξει και συνεχίζει να με στηρίζει σε καλά και σε άσχημα και ας είναι μακρυά. Τη νιώθω πιο κοντά και απο ανθρώπους που έχω δίπλα μου και ξέρω πως θα είναι εδώ αν της το ζητήσω! Υπήρξαν συγγενείς που ήρθαν να δουν το μωρό μετά απο 4 μήνες και οι κουμπάροι μας ήρθαν στους δυο μήνες! Νιώθω πολύ τυχεροί που επέλεξα αυτούς τους ανθρώπους να συμμετέχουν στη ζωή μου και στη ζωή του παιδιού μου και ας είναι μακρυά!

Link to comment
Share on other sites

Μας πάντρεψε και βάπτισε το πρώτο μας παιδί ο κολλητότερος του άντρα μου. Μιλάμε, ότι πριν γνωρίσει τη γυναίκα του ;) ήμασταν κωλ... και βρα... να καταλάβετε βγαίναμε οι δυο μας και οποσδήποτε μαζί ο κουμπάρος. Τώρα έρχεται κάθε Πάσχα και Χριστούγεννα (9 στις 10 μόνος του) για να βγάλει την υποχρέωση, άντε και στα γεννέθλια του παιδιού αν δεν το ξεχάσει ότι τον καλέσαμε!!!

Το δεύτερο παιδί μας το βάφτισε ο αδελφός μου. Ήταν κοινή απόφαση, επειδή είχαμε πολλές προτάσεις πολλές από τις οποίες θέλαμε και να αποφύγουμε!!! Όποτε έχει χρόνο πετάγεται για μια ωρίτσα να μας δει οικογενειακώς.

Περιμένουμε το τρίτο και ήδη έχουμε κανονίσει από το δεύτερο κιόλας μήνα για το νονό. Οικογενειακοί φίλοι, οικογένεια με 2 παιδιά. Δεν είμαστε κωλλητοί, όμως δεν πειράζει καθόλου αφού και κωλλητός να είσαι μπορεί να χαλάσει και να είναι και χειρότερα!!! Βιαστίκαμε να κλείσουμε την κουμπαριά επειδή φοβόμασταν ότι θα είχαμε κάποιες ανεπιθύμητες προτάσεις!

Τελικά όμως έχω συμπεράνει ότι με τους κωλλητούς σου δεν πρέπει να κάνεις κουμπαριά. Το περασμένο καλοκαίρι παντρέψαμε τους κωλλητούς μας. Από τον καιρό που έμαθαν ότι είμαι έγκυος λες και την τσίμπισε μύγα τη κουμπάρα. Μήπως υπάρχει κάποια πρόληψη που να πιστεύει ότι τη γρουσουζεύω????? Εν τω μεταξύ λίγο πριν τους παντρέψουμε ιδιαίτερα την ημέρα του γάμου είχε μια συμπεριφορά απέναντί μου απαξιοτική λες και είχα σκοπό να της κλεψω τη βραδυά και μόνο για τον κουμπάρο είχε να λέει!!!????? Λέτε να τον γουστάρει?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 εβδομάδες μετά...

θελω να ρωτησω κατι σε σχεση με τα χαρτια που καταθετεις στην εκκλησια.

εγω βρισκομαι σε διασταση.... και το καλοκαιρι θα κανουμε βαφτισια

οταν κανεις τα χαρτια χρειαζονται και οι 2 γονεις?δηλωνεις το ονομα πριν τα βαφτισια?

Link to comment
Share on other sites

Επειδή ετοιμαζόμαστε να βαφτίσουμε τη μικρή μας κι εμείς, ο παπάς ζήτησε μόνο την ληξιαρχική πράξη γέννησης και τίποτε άλλο. Και φυσικά δεν δηλώνει κανείς το όνομα νωρίτερα! Το όνομα το δίνει ο νονός τη στιγμή που ρωτάει ο παπάς την ώρα του μυστηρίου.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

θελω να ρωτησω κατι σε σχεση με τα χαρτια που καταθετεις στην εκκλησια.

εγω βρισκομαι σε διασταση.... και το καλοκαιρι θα κανουμε βαφτισια

οταν κανεις τα χαρτια χρειαζονται και οι 2 γονεις?δηλωνεις το ονομα πριν τα βαφτισια?

 

το όνομα δεν το δηλώνεις αλλά ο παπάς θα ζητήσει τις ταυτότητες και των δυο μιας και είναι τέκνο γεννημένο σε γάμο

γιατί έχουν γίνει πολλά παρατράγουδα και φυλάγονται κι αυτοί

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα μανούλες!

Το όνομα το λες στον ιερέα 8 μέρες μετά τη γέννηση του μωρού, όταν πας να πάρεις ευχή. Τουλάχιστον ο δικός μας πνευματικός αυτό μας είπε και αυτό κάναμε. Στην βάπτιση χρειάζεται ληξιαρχική πράξη γέννησης και οι ταυτότητες των γονιών.

Τώρα όσον αφορά τον νονό, εμείς κάναμε κουμπάρο στον γάμο τον γιο του νονού του άντρα μου. Εγώ τον γνώρισα στον αρραβώνα μου να φανταστείτε. Μετά τον γάμο τυπικές επαφές. Τώρα δεν δέχτηκε να μην βαπτίσει την ζουζούνα μας αλλά και πάλι δεν έχουμε πολλά πολλά. Γέννησα Οκτώβρη, την είδε στην κλινική και θα ερχόταν υποτίθεται Χριστούγεννα. Ακόμα έρχεται. Δεν με νοιάζει για μένα αλλά για το παιδί μου. Και ανησυχώ γιατί κάποια στιγμή θα πρέπει να απολογηθώ στο παιδί μου γιατί την βάπτισε αφού δεν έχει επαφές, όπως έκανα και εγώ με τον δικό μου νονό στους γονείς μου.

Η βάπτιση θεωρώ ότι είναι το μεγαλύτερο μυστήριο και αν δεν μπορείς καλύτερα να μην αναλαμβάνεις τέτοια υποχρέωση!

3OQKp2.png

Tyj9p2.png

Link to comment
Share on other sites

το όνομα δεν το δηλώνεις αλλά ο παπάς θα ζητήσει τις ταυτότητες και των δυο μιας και είναι τέκνο γεννημένο σε γάμο

γιατί έχουν γίνει πολλά παρατράγουδα και φυλάγονται κι αυτοί

 

φωτοτυπια του συζυγου δεν γινετε να παω?

το λεω επιδει δεν μιλαμε καν...δεν ξερω αν θα ερθει και στα βαφτισια

Link to comment
Share on other sites

Για να είσαι σίγουρη "φασολάκι" ρώτα καλύτερα τον ιερέα που θα τελέσει την βάπτιση. Μόνο αυτός θα σου πει τι πρέπει να κάνεις.

Εύχομαι να μην έχεις ιστορίες για χάρη του παιδιού!:):)

3OQKp2.png

Tyj9p2.png

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Εμάς το πρώτο παιδί το βάφτισε ο κολλητός του άντρα μου,ο οποίος μας πάντρεψε.Επαφή συχνή δεν έχουμε (είναι ελέυθερος και το πόσο θα δει το βαφτιστήρι του εξαρτάται -ντρέπομαι και που το λέω- από το πως θα είναι η προσωπική του ζωή(αν έχει σχέση εξαφανίζεται,αν χωρίσει έχει τις μαύρες του)!!! Τώρα που με τον άντρα μου είμαστε σε διάσταση το παιδί δεν έχει έρθει να το δει καθόλου,ούτε ένα τηλέφωνο (στη γιορτή του που τον πήρα μου έλεγε τι βλακείες κάνουμε που χωρίζουμε!).Το μικρό μου που είναι 5 μηνών είχαμε συμφωνήσει με ένα φιλικό ζευγάρι που κάναμε αρκετή παρέα να το βαφτίσουν (ο νονός όμως είναι συνάδελφος του άντρα μου).Στην περίπτωση αυτή δεν ξέρω τι να κάνω,συνεχίζουμε να μιλάμε με την κοπέλα,βέβαια δε βρισκόμαστε όπως παλιά.Επιμένουν να το βαφτίσουν παρά τα γεγονότα,όμως έχω αρχίσει να σκέφτομαι για άλλο νονό ή νονά.Ποια είναι η άποψή σας;

Link to comment
Share on other sites

εσυ θα κρινεις, κατα ποσο θα εχουν επικοινωνια με το παιδακι σου...

ο νονος/α κατα την αποψη μου θα πρεπει να εχουν συχνη επαφη με το βαφτιστηρι...

οι κουμπαροι μου το βλεπουν σχεδον καθε εβδομαδα το δικο μου παιδι...

το ιδιο κανω και εγω με το δικο μου βαφτιστηρι..

ειμαι μια μανα χωρισμενη εργαζομενη οπως πολλες αλλες και παρολα αυτα βρισκω χρονο για ολους...

(το λεω γιατι πολλοι λενε δεν προλαβαινουν)

αν νομιζεις πως θα γινει οπως το πρωτο σου παιδακι καλυτερα διαλεξε καποιον αλλο...:|:-|:|

(εννοειτε οτι πρεπει να εχεις και εσυ καλες σχεσεις μαζι τους και να νοιωθεις ανετα)

καλη αποφαση!!!!

Link to comment
Share on other sites

ήθελα να ρωτήσω το εξής: το "τυπικό" είναι να προτείνει ο γονιός σε κάποιον να του βαφτίσει το παιδί? Ή ο υποψήφιος νονός να εκδηλώσει ενδιαφέρον και να πει ότι θέλει να βαφτίσει?

 

είχα πει με μια φίλη μου παλιότερα (προ γάμου) ότι θα την έκανα νονά. στο μεταξύ όμως αραιώσαμε πολύ τις επαφές μας και ειναι πιο τυπικές. επίσης δεν ταιριάζουμε καθόλου μα καθόλου και σα ζευγάρια. και δε θέλουμε εγώ και ο άντρας μου να έχει το παιδί μας νονό τον συγκεκριμένο. Η φίλη μου είναι καλή κοπέλα αλλά δε θέλω πια να είναι νονά και λόγω νονού και γιατί δεν έχω διάθεση πια για συνεχείς επαφές (τις οποίες θα ήθελα να έχει το μωρό μου με τους νονούς του).

Δε ξερω πως να το χειριστώ- κι η ίδια πάντως σε όλη την εγκυμοσύνη δεν έχει πει τίποτα οτι θέλει να είναι νονά αλλά ίσως το θεωρεί δεδομένο?δε ξέρω..

΄

Από την άλλη έχω 2 άλλες φίλες που θα μου άρεσαν πολύ για νονές...αλλά δεν έχουν πει τίποτα-είναι σωστό να προτείνω σε μια από αυτές ή πρέπει να περιμένω από αυτές για να μην έρθουν σε δύσκολη θεση?

 

θεωρώ πολύ σημαντική την επιλογή νονού για αυτό δε θέλω να κάνω νονό κάποιον που δε με τρελλαίνει κ πολύ

 

Επίσης εγώ το βαφτιστήρι μου το βλέπω κατά μέσο όρο 1φ/μήνα. όμως το αγαπάω πολύ, μιλάω πολύ συχνά με την κουμπάρα μου, έχουμε πολύ καλές σχέσεις και εννοείται είμαι πολυ τυπική σε δώρα. Ο σύγχρονος τρόπος ζωής όμως αναπόφευκτα δε σε αφήνει να βλέπεσαι όσο συχνά θα ήθελες με κάποιον. ένα ΣΚ υπάρχει μόνο για να βρεθούμε λίγο παραπάνω με τον άντρα μου, να κάνουμε τυχόν δουλειες, να δουμε τους γονείς μας, τα αδέρφια μας, τους κουμπάρους μας, τους φίλους μας. Ανθρώπινο είναι νομίζω να μην τα προλαβαίνεις όλα στην εντέλεια!

Link to comment
Share on other sites

ας παρουμε παραδειγμα εμενα...

η δικη μας νονα μου το ζητησε,μολις της ειπα οτι ειμαι εγκυος

στους κουμπαρους μου...μου ειχαν προτινει να τους παντρεψω οποτε θα βαφτιζα και το μωρο

πιστευω οτι για να γινει το κουμπαριο θα πρεπει να ειναι στενη η φιλια ωστε να το ζητησεις απο καποιον η και να το προτινεις εσυ

εσεις τι λετε?

αν δεν ειχα και τοση σχεση δεν ξερω λογικα θα ενοιωθα αβολα

για το μωρο μου μου προτιναν και αλλα 2 ατομα και ενοιωσα αβολα η αληθεια ειναι γιατι ειχα ειδη νονα

μπορεις να το πεις πολυ ευγενικα

αν δεν εχετε επιλεξει καπιο νονο με χαρα θα ηθελα/με να βαφτισω/σουμε το παιδακι σας

η το αντιθετο

αν δεν εχεις/τε αντιρηση η καπιο οικονομικο προβλημα θα ηθλεα να εισαστε οι νονοι μας η ο νονος μας

Link to comment
Share on other sites

καλημερα κοριτσια,ομολογω οτι το θεμα αυτο ποναει πολυ,ειμαι μανουλα τριων παιδιων και σε λιγες μερες θα βαφτισω τα διδυμα κοριτσακια μου , με τη μια νονα που μαστε κολητες πανω απο εικοσι χρονια δεν εχω απολυτως κανενα προβλημα αλλα με τον αλλο νονο που ειναι φιλος αλλα οχι κολητος του αντρα μου(εχουν μεγαλωσει στην ιδια γειτονια)και παρεα ξεκινησαμε να κανουμε οταν μαθαμε οτι ημουν εγκυος κι οταν λεω παρεα εννοω κολητη -τραπεζωματα και τετια,μετα ομως απο μια τριημερη αποδραση που καναμε την καθ. δευτερα στο χωριο μου εχουμε γινει ανω κατω και ειπωθηκαν αρκετες κουβεντες, πραγματικα με ποναει και δυστηχως εχω μετανιωσει που θα γινει νονος που θα βαλει λαδι στο παιδι μου αλλα εχει χαρη που χα δωσει τον λογο μου.μαζι του πλεον δεν θελω να χω στενες επαφες παρα μονο τα τυπικα ,φυσικα το παιδι θα μπορει να το βλεπει οποτε θελει..

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...