Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχέσεις με κουμπάρα/κουμπάρο μετά τη βάφτιση


Στέλλα

Πόσο τακτικά βλέπουν το βαφτηστήρι τους?  

1.097

  1. 1. Πόσο τακτικά βλέπουν το βαφτηστήρι τους?

    • Κάθε μέρα
      24
    • 2-3 φορές την εβδομάδα
      57
    • 1 φορά την εβδομάδα
      83
    • Κάθε 10-15 μέρες
      111
    • 1 φορά τον μήνα
      151
    • Σπανιότερα
      339


Recommended Posts

Εμένα , στο πρώτο παιδί, είχε ζητήσει μια φίλη μου λίγο αργά και ήδη είχαμε κανονίσει!Της είπα τότε να θεωρεί δεδομενο οτι το δεύτερο θα το βαφτίσει εκείνη.Τώρα, ε΄νω είπε οτι θα γίνει νονά...έχουμε να μιλήσουμε απο τον Ιανουάριο, δεν έχει πάρει ούτε ένα τηλ να ρωτήσει τί κάνει το παιδί κι εμείς,πήρα μια φορά και δεν σήκωσε το τηλέφωνο...δεν ξέρω τί να κάνω!!!!!Είχε μια ατυχία βέβαια η κοπέλα πέρσυ αλλά όταν την ρώτησα αν ισχύει αυτό που είχαμε πει, είπε ναι.Μου είπε βέβαι και οτι θεωρεί τον εαυτό της γρουσούζη...Πραγματικά δεν ξέρω τί να κάνω..........

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 186
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

τελικά αυτό που καταλαβαίνω είναι ότι δεν πρέπει να δεσμευόμαστε εκ των προτέρων για την κουμπαριά γιατί δεν ξέρεις πως έρχονται τα πράματα και είναι κρίμα να κάνεις νονό κάποιον που δε θεωρείς κατάλληλο.

άμα τώρα δε θέλουμε πολλές επαφές πώς θα καταφέρουμε να χτίσουμε μια σχέση χρόνων μεταξύ του παιδιού μας και του νονου?

εγώ λέω να μην προχωρήσω στην κουμπαρια με την κοπέλα που ανέφερα (απλά ψάχνω εύσχημο τρόπο να το φέρω). μπορεί να παρεξηγηθεί τώρα αλλά θεωρώ πολύ σημαντικό ποιος θα βάλει λάδι στο παιδί μου

 

εντωμεταξύ ο λόγος που κολλάω να το ζητήσω εγώ από την άλλη φίλη μου αν δεν το προτείνει, είναι ακριβώς ο οικονομικός. Δε θέλω να τη ζορίσω. Φυσικά δεν θεωρώ τον νονό πορτοφόλι επουδενεί και θα επιμένω ότι δε θέλω υπερβολές και ακριβά δώρα αλλά όσο και να το κάνουμε η κουμπαριά έχει κι ένα οικονομικό κόστος και ντρέπομαι να φέρω σε δύσκολη θέση τη φίλη μου

Link to comment
Share on other sites

είναι πολύ λλεπτό το θέμα!!!!!κι εγώ ντρέπομαι βα ζητήσω γιατί αν ο άλλος δεν θέλει ή δεν μπορεί...θα ντραεί να μου το πεί.Αν πάλι μου πει όχι,θα ντραπώ εγώ!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

"Αν πάλι μου πει όχι,θα ντραπώ εγώ!!!!!!!!! "

 

άσε κι εγώ το σκέφτομαι κι αυτό...ενώ καταλαβαίνω ότι μπορεί να μη μπορεί, θα νιώσω πολύ άσχημα αν μου πει οχι.

 

μεγάλο μπέρδεμα το θέμα του νονού! εμένα με ψιλοαγχώνει!

Link to comment
Share on other sites

Τώρα χτυπήσατε το αδύνατο σημείο μου και το άγχος μου αυτόν τον καιρό. Οταν έμεινα έγγυος, είχα στο μυαλό μου δύο συναδέρφους μου και φίλες με τις οποίες ήθελα να δεθώ περισσότερο (αυτή είναι η λογική μου στις κουμπαριές). Δεν τους είπα όμως τίποτα ως προληπτική μέχρι να γεννήσω. Δυστυχώς όμως δεν προλάβαμε γιατί έχασα την μία εξ αυτών (με απροσδόκητο και σκληρό τρόπο) και η άλλη λόγω των συνθηκών μετεγκαταστάθηκε εκτός Αθηνών. Στη δεύτερη φίλη μου ούτε καν το έχω πει έστω την σκέψη μου. Τώρα, με΄μιά μπέμπα 7 μηνών και με μήνα βάπτισης τον Ιούνιο η μόνη λύση που σκέφτομαι είναι η αδερφή μου (εγώ που είμαι εναντίον των κουμπαριών με συγγνείς) με δικά μου έξοδα και ίσως εκ του ασφαλούς ζητήσω σε άλλους φίλους μας να γίνουν δεύτεροι νονοί. Ενα πράγμα θα σας πω: οτι μέχρι και στην αδερφή μου κωλώνω να το πω καθώς έχει άλλα 2 βαπτιστήρια. Σε λίγο θα μα;ς μείνει και το παιδί αβάπτιστο!

1ciWp3.pngnEMKp3.png
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

3girls νομίζω η αδερφή σου είναι πολύ καλή λύση!και το καλό με την περίπτωση είναι ότι δε θα χαθείτε με τα χρόνια, όπως έχει συμβεί σε πολλές κουμπαριές, η μπέμπα θα έχει πάντα κοντά της και τη νονά!

 

μεγάλο πρόβλημα πάντως γιατί είναι πολύ συνδεδεμένο με το οικονομικό, πιο πολύ απο την κουμπαριά στο γαμο, κι ενώ στην ουσία ειναι μια σχέση ζωής που δεν έχει να κάνει με υλικά αγαθά αλλά με αγάπη, δέσιμο κλπ, ντρεπόμαστε να το ζητήσουμε αφενός και αφετέρου μπορεί να θες να γίνεις πολύ νονός σε κάποιο μωρό αλλά να μη μπορείς

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

μήπως να της πεις ότι επειδή χαθήκαμε τόσο καιρό θεωρησα ότι μπορεί να μη θες πια? και στο μεταξύ μου πρότεινε και η Τάδε κι επειδή δεν ήξερα αν εσύ θα θες δέχτηκα?και τώρα δε μπορώ πια να το πάρω πίσω

Link to comment
Share on other sites

τελικά δεν το σήκωσα και εγώ το τηλέφωνο όπως έκανε και εκείνη τόσο καιρό!Η πλάκα είναι οτι δεν επέμεινε και πολύ...ούτε πήρε καν σπίτι μου για να δει αν είμαστε καλά!!!!πήρε 2 φορές στο κινητό και σκασίλα της!!!!!!!!καλύτερα έτσι

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

είναι πολύ λλεπτό το θέμα!!!!!κι εγώ ντρέπομαι βα ζητήσω γιατί αν ο άλλος δεν θέλει ή δεν μπορεί...θα ντραεί να μου το πεί.Αν πάλι μου πει όχι,θα ντραπώ εγώ!!!!!!!!!

 

καλησπερα..

επεμβαινω μετα απο πολυ καιρο σε αυτο το θεμα γιατι εμας μας ετυχε, και δε ντραπηκαμε, εγω φοβηθηκα μη τη φερω σε δυσκολη θεση γιατι δεν ηθελα να προτεινω και να παρω ενα οχι... προτειναμε σε μια κοπελα που δε μπορουσε και μας ειπε δε μπορω γιαυτο και γιαυτο (ασχετα απο οικονομικα μενει και εξωτερικο αυτη τη φαση κλπ) αλλα επειδη ειναι φιλη μας δεν εχουμε κανενα προβλημα, καθε φορα που ειναι εδω ερχεται και μας βλεπει, φερνει πραματακια στις μικρες κλπ. Εκτος κι αν εχεις προδιαθεση σε οποιον προτεινεις κ σου αρνηθει να....κατεβασεις μουτρα. οχι επιτηδες αλλα να παγωσεις μετα απο μια αρνηση ειναι λογικο. Εσυ κανεις την τιμη και ρωτας. αν τωρα αρνηθει ε, στο κατω κατω μιση μιση η ντροπη! Στη 1η κορη μου ντραπηκα να ρωτησω μια φιλη μου πανω απο 20 χρονια και τελικα μου το προτεινε αυτη... στο τελος ντραπηκα εγω που δεν εκανα τη προταση πρωτα!!!!!!

 

Γενικη παρατηρηση παντως: μα που τους βρισκετε ολες αυτους τους ανευθυνους νονους-to be να ξερα να παω να τους ριξω ενα φασκελο ναααααα

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

έλα μου ντε!!!!!!τελικά της είπα οτι δεν θέλουμε τελικά γιατί δεν δικαιολογείται 6 μήνες αδιαφορία....είπε οτι στεναχωρήθηκε,έκλαιγε και μου αράδιασε ένα σωρό δικαιολογίες ηλίθιες....είπα οτι δεν αλλάζει τίποτα με φιλιά και για να μην αλλάξει να το αφήσουμε καλύτερα το θέμα κουμπαριάς....τουλάχιστων μου έφυγε ένα βάρος οτι ξεκαθάρισα!!!!!!Ούτε για το Πάχα δεν είχε πάρει ένα σοκολατένιο αυγό για το παιδί !!!

Link to comment
Share on other sites

καλημερα! παιδι δεν εχω ακομα αλλα ελπιζω συντομα να αποκτησω, επειδη εχω ηδη βαπτισει ενα αγορακι που τωρα ειναι 5 χρονων, και τυχαινει να ειναι 1ου μου ξαδερφου παιδι, το ζητησα εγω να το βαπτισω ..και το δεχτηκαν με γελαη χαρα ..τοτε ημουνα μονη μου και δεν ειχα υποχρεωσεις αλλα ελευθερο χρονο ...το παιδι το εχω σαν δικο μου , μπορει να μην το βλεπω συχνα διοτι αλλαζουν οι συνθηκες ..δεν το ξεχασα ποτε ομωσ ουτε γιορτη ουτε γενεθλια ουτε πασχα και χριστουγεννα ....και απο οτι καταλαβα το παιδι δεν θελει δωρα και παιχνιδια θελει ουσιαστικη σχεση με το νονο/νονα....ξερω οτι ειναι πολυ ασχημο για ενα παιδακι να τον ξεχναει ο νονος του και ποσο μαλλον οταν εχει αδερφο/η που ο νονος/α του αλλου παιδιου ειναι εκει...εγω το εχω περασει και ξερω πως ειναι η απορριψη .....τα κριτηρια επιλογης πνευματικου γονεα για το παιδι ειναι πανω απο ολα να το αγαπαει και να ειναι διπλα του ...τωρα ετοιμαζομαι το καλοκαιρι να βαπτισω αλλο ενα αγορακι μαζι με το συζηγο μου πουκαι αυτο το βλεπουμε πολυ συχνα και μας εχει μαθει...οταν και αν θα κανω δικο μου παιδακι θα προσπαθησω να μην αλλαξω απεναντι στα βαπτιστηρια μου.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Θα μιλησω ως νονα!!

Με τους κουμπαρους μου,μας χωριζει μια αποσταση 300 χιλιομετρων!Αυτοι Καλαματα,εμεις Αθηνα!Οταν ομως παμε Καλαματα για 3-4 μερες....εννοειται θα παμε να τους δουμε παντα με δωρα για ολα τα παιδακια,ακομα και στις γιαγιαδες παμε!!

Δεν εχουμε δικα μας παιδια ακομα και το εχουμε σαν δικο μας!!

Το παμε στις κουνιες,το παμε βολτα στην θαλασσα....το κανουμε μπανακι!!

Τωρα που θα μετακομισουμε πισω στην Καλαματα,θα το βλεπουμε ακομα πιο πολυ!!

 

Και αυτο το σκατενιο,οταν μας βλεπει....φευγει απο την μαμα του και χωνεται στην αγκαλια μας!Η μεγαλυτερη του αδερφη,οταν φευγουμε σπαραζει απο το κλαμα!!Ριχνουμε απιστευτο παιχνιδι με τα παιδια....γινομαστε και εμεις παιδια!!

 

Αλλα και οι κουμπαροι μου,πολυ σουπερ!!Την αλλη φορα,στις 3 η ωρα με ρωτησε η κουμπαρα μου, τι θελω να φαω και της ειπα για πλακα παστιτσιο και εκατσε να φτιαξει πατσιτσιο!Ενιωσα πολυ ασχημα,της εξηγουσα οτι ηταν ενα χαζο αστειο,αλλα επεμενε,ηθελε να με ευχαριστησει....!Ξερουν πραγματα για μας,που δεν τα εχουμε πει πουθενα αλλου!!

 

Ειμαστε πραγματικα πολυ καλα,πολυ δεμενοι,πολυ αγαπημενοι!!

Link to comment
Share on other sites

κορίτια εγώ είμαι νονά και αντιμετωπίζω τρομερή πίεση για να βλέπω το παιδί πιο συχνά!

και όταν ακούω μαμάδες που θέλουν επίσκεψη μια φορά την εβδομάδα τρελαίνομαι!!

για να αναλογιστούμε λίγο πόσο συχνά βλέπαμε τους δικούς μας νονούς πόσο συχνά πάμε εμείς ή οι γονείς μας (αν δεν έχουμε εμείς) στα βαφτιστήρια;

αγαπώ το αγγελουδάκι που βάπτισα προσπαθώ να το βλέπω μια φορά το μήνα οπωσδήποτε και απο δώρα δεν έχουν κανένα παράπονο μου φωνάζουν να μην παίρνω άλλα!!

λείπαμε αλλά ο χρόνος είναι περιορισμένος να δούμε ακόμα και τους γονείς αλλά πέρα απ΄αυτό έχουμε και φίλους χρειαζόμαστε και αποδράσεις και γενική του σπιτιού πόσα ΠΣΚ έχει ένας μήνας!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ο νονος της μικρης μου την βλεπει 3-4φορες τον χρονο...

χαχα μου θύμησες τη νονά μου.. όταν ήμουν μικρή το πολύ 2 φορές το χρόνο να ερχότανε και τώρα έχω να τη δω από όταν γέννησα

 

Πάντως εγώ από την νονά του μικρού μου δεν έχω παράπονο.. Ακόμα και τώρα που πνιγόμαστε στο διάβασμα βρίσκει έστω κ μια ωρίτσα να έρθει να τον δει! :-D

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως το εχω παραπονο, τη μικρη τη βαφτισε ο κουμπαρος που ειχαμε και στο γαμο, φιλος του αντρα μου κ συγκεκριμενα αυτος μας γνωρισε. το θεμα ειναι οτι απο τη βαφτισηπερυσι το μαιο την ξαναεδε φετος τα χριστουγεννα. τ πασχα της εστειλαν τα δωρα. ενω ειχαν πει οτι θα ερθουν τον βαιων και η μικρη ειχε παρει μια χαρα που θα εβλεπε το νονο της με παιρνει τηλ εκεινη τη μερα το μεσημερι η γυναικα του κουμπαρου και μου ειπεοτι δε θα ερθουν και μαλιστα προφασιστηκε οτι ο αντρας της λειπει για επαγγελματικο ταξιδι. απο τη μια το καταλβαινω ειναι μια αποσταση, 2 ωρες οχι τιποτα μεγαλη, αλλα δεν μπορω να καταλαβω για ποιο λογο μου ειπε ψεματα. αν δε θελεις να εχεις σχεσεις με το παιδι που βαφτιζεις μην το κανεις καθολου, δεν γνωριζω τις θρησκευτικες προεκτασεις του θεματος κ δε μ ενδιαφερουν κιολας, αλλα οφειλεις να αναπτυξεις μια σχεση με το παιδι. αλλιως αν το βλεπεις σαν αγγαρεια και "υποχρεωση" αστο για καποιον αλλο.

Link to comment
Share on other sites

εδώ δεν έχεις άδικο!! απαράδεκτοι!!

εγω θα πρότεινα να πας εσύ με το παιδί να τους γνωρίσει αφου θέλει το καλό μου και εκείνοι να νιώσουν άσχημα και ελπίζω να επανορθώσουν!!

Link to comment
Share on other sites

εδώ δεν έχεις άδικο!! απαράδεκτοι!!

εγω θα πρότεινα να πας εσύ με το παιδί να τους γνωρίσει αφου θέλει το καλό μου και εκείνοι να νιώσουν άσχημα και ελπίζω να επανορθώσουν!!

 

εμεις εχουμε κανονισει να παμε αφου γεννησω, που ετσι κ αλλιως θα παμε λιγες μερες στο πατρικο μου (ειναι πολυ κοντα). ακομα και πριν μου απαγορεψει ο γιατρος τις μετακινησεις ειχα πολλες ναυτιες και ηταν αδυνατο να κανω τοσο δρομο κα με το παιδι να μη θελει να καθησει στο καθισματακι κ να γκρινιαζει.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Ο κουμπάρος μου που βάφτισε το αστέρι μας είναι υπέροχος νονός!

Παρόλο που είναι μόνο 25 χρονών ελέυθερος είναι πραγματικά δίπλα στο γιό μας!

Είναι πάντα δίπλα μας στα σημαντικά γεγονότα της οικογενειάς (γενέθλια,γιορτές ακόμα και στο στόλισμα του δέντρου μας) αλλά και μιά φορά την εβδομάδα θα έρθει να παίξει και να χαρεί το μικρό.Ο Γιόκας μου τον λατρεύει και εκείνος το ίδιο και οι σχέσεις μας είναι ακριβώς ετσι όπως θα ήθελα να είναι με τον νονό και πνευματικό πατέρα του γιού μας!

pcs9p3.pngTYJ2p2.png
Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...

Είναι πολύ σημαντική η επιλογή του σωστού νονού για το παιδί.

Θα πρέπει να γίνεται προσεχτικά και όχι επιπόλαια.

Εγώ είχα καλό νονό, ο αδερφός μου πάλι όχι. Απο 7 χρονών σταμάτησε η επαφή με το νονό του γιατί ο ίδιος το επιδίωξε. Είναι πολύ άσχημο για ένα παιδί να βλέπει τους νονούς άλλων παιδιών να τα επισκέπτονται με τα δώρα τους και τις βόλτες τους και για εκείνον να υπάρχει μόνο η μαμά και ο μπαμπάς που θα του φέρει π.χ τη λαμπάδα το πασχα!

Η επαφή του παιδιού με το νονό του θα πρέπει να υπάρχει ακόμη και όταν οι σχέσεις των μεγάλων δεν είναι και οι καλύτερες!! Δε φταίει σε τίποτα το μικρό αγγελούδι!

 

Link to comment
Share on other sites

το σπανιοτερα εχει κανει θραυση μιλαμε στη ψηφοφορια!!!! εγω παντως ειμαι σιγουρη πως αν η νονα της μεγαλης ηταν κοντα θα την εβλεπε μια τις 15 η μια το μηνα τουλαχιστον της μικρης επειδη η νονα ειναι και θεια τη βλεπει συχνα.

d7i7p2.png?u2P8mcl6z0avp3.png?QbVqPift
Link to comment
Share on other sites

ψσχνω κι εγω νονα για να αγαπει το γιο μου,, μονο αυτο θελω, να το αγαπαει και να ειναι διπλα του!

θα βρω?.. μονο αυτη ειναι η πρυποθεση .

τυχερες οσες εχετε τετοια κουμπαρα κι εκτος απο το παιδακι σας μπορειτε να πινετε κι ενα καφεδακι παρεα

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...