Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Σχέσεις με κουμπάρα/κουμπάρο μετά τη βάφτιση


Στέλλα

Πόσο τακτικά βλέπουν το βαφτηστήρι τους?  

1.097

  1. 1. Πόσο τακτικά βλέπουν το βαφτηστήρι τους?

    • Κάθε μέρα
      24
    • 2-3 φορές την εβδομάδα
      57
    • 1 φορά την εβδομάδα
      83
    • Κάθε 10-15 μέρες
      111
    • 1 φορά τον μήνα
      151
    • Σπανιότερα
      339


Recommended Posts

Σας διαβαζω κ καταλαβαινω το ποσο τυχαιρη ειμαι...εμας το μικρο μας το βαφτισε φιλος του συζυγου, κ εχει κ 2 κοριτσακια κ ουτε οικονομικα ειναι καλα τα παιδια,αλλα το μικρο μου τον εχουνε στα ωπα ωπα...απο τη βαφτιση ακομα η κουμπαρα μου ειπε να κλεισω μονη μου τα βαφτιστηκα,οτι ηθελα κ παπουτσια πηρε εκεινη τα πιο καλα...κ τωρα ειναι τυπηκοτατοι..γιορτη ,γενεθλια κ.λ.π.Αλλα πανω απο ολα αυτο που μου αρεσει σ εκεινους ειναι οτι περνουνε τηλ. μερα παραμερα κ μιλαμε κ οταν ερχονται τρελλαινονται για το μικρο κ τον εχουνε σα δικο τους γιο,ειδικα ο κουμπαρος που εχει δυο κορες...εχει κολλημα μαζι του κ μου τη λεει αν δε του αρεσει κατι στο παιδι:lol:Τους αγαπαμε σαν να ειμαστε αδερφια πραγματικα....ειμαστε τοσο καλα..σα μια οικογενεια!

<<φυσης ουδεν ποιει ματην>>

αν ητανε η γνωση ψωρα θα θηλαζε ολη η χωρα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


  • Απαντήσεις 186
  • Πρώτη δημ/ση
  • Τελευταία Απάντηση

Περισσότερες δημοσιεύσεις

Περισσότερες δημοσιεύσεις

koritsia xreiazomai ti voitheia sas epeigontos. mia fili moy kai proin synadelfos poy gnorizomaste kapoia xronia mas proteine na vaftisoyme ego kai o antras moy to paidaki tis. vevaia prepei na sas po oti den imastan i proti toys epilogi..alla toys arnithike kapoio allo zeygari logo krisis kai etsi to proteinan se emas . ayto to ixera apo tin arxi alla mesa ston parormitismo moy kathos eniosa timi poy mas to proteinoyn dextika xoris na to polyskefto , me to zeygari ayto briskomaste 1fora to mina kai exoyme kales sxeseis xoris omos na niotho kapoia idiaiteri ximeia kai nomizo oti to idio isxyei kai gia ekeinoys.. en oligois exo arxisei ki exo amfivolies giati den niotho 100% sigoyri gia na proxorisoyme sti diadikasia kathoti ta vaftisia tha ginoyn se 5mines. Doste moy ta fota sas sxetika ..einai pio ypethyno kai orimo na proxorisoyme xoris na niotho sigoyri i tha itan kalytero na to apofygo kai na pliroso tis synepeies poy simainei oti mporei na xalasoyme tis sxeseis mas ;;

 

Γιατι ποιός σου λέει πως αν της βαφτίσεις το παιδάκι οι σχέσεις σας δεν θα χαλάσουν; Εδώ φίλοι δεκαετιών και μόλις κουμπαριάζουν σφάζονται οχι να έχεις και αραιές σχέσεις απο την αρχή.Δεν ξερω κιόλας αλλά δεν θα έκανα κάτι τέτοιο με άνθρωπο που δεν είναι κολλητός μου, επειδή θεωρώ οτι η κουμπαριά εκτός των άλλων επισφραγίζει μια ήδη δυνατή φιλία που θέλεις να την περάσεις στο επίπεδο της συγγένειας.Αυτή φυσικά είναι η δική μου θεωρία εσύ μπορείς να το βαφτίσεις το παιδάκι και να είστε όλοι μια χαρά.Πάντως θα σου πρότεινα να ζυγίζεις λίγο τις προθέσεις τους.Πόσο δηλ.απαιτητικοί είναι τί προσδοκίες έχουν απο αυτή τη βάφτιση γιατί για τις οικονομικές υποχρεώσεις έχω δει να δημιουργούνται μεγάλες και άλυτες παρεξηγήσεις.Άμα δεις οτι είναι χαλαροί προχώρα.Άμα δείς τίποτα τρελές απαιτήσεις κόψε λάσπη!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι εγω την δικη μου εμπειρια περι του θεματος...

Εγω μετανιωσα για δυο πραγματα ...πρωτον γιατι χαλασα μια φιλια που ειχα με τον παραλιγο νονο και κουμπαρο στο γαμο μου ...με τον οποιο ειχαμε μια φιλια 6 χρονων πολυ τελεια , πολυ τρελη και εκανα κουμπαρους ενα ζευγαρι ο οποιος ο αντρας ειναι συναδελφος του αντρα μου , με τον κουμπαρο δεν εχω τοσο προβλημα οσο με την κουμπαρα ,...ενω στην αρχη πιστευα οτι θα εχω προβλημα μ'εκεινον.

Ολα αρχισαν απο τον Φεβρουαριο του 2010...καθως εμεις ετοιμαζομασταν σιγα σιγα για τα του γαμου και της βαφτισης ολα τα διαδικαστικα , ψαχνομασταν κοινως να παιρνουμε προσφορες....Τοτε ελεγα στον παραλιγο νονο να ερχεται μαζι μας αφου πρωτα μας το ειχε ζητησει κι εκεινος να ερχεται γιατι του αρεσουν κατι τετοια τζερτζελεδιακια... οποτε λοιπον του ελεγα οτι κλεισαμε ραντεβου να παμε να δουμε το κεντρο , τα λουλουδια κτλ κτλ {να σημειωσω οτι ηταν φανταρος τοτε} μου ελεγε οτι ειναι κουρασμενος.Κι οταν ερχοταν σπιτι για καφε καθομασταν και τα λεγαμε...και εκει μου ελεγε κατσε μισο να παρω την μητερα μου να την ρωτησω αν απο αυτα πληρωνω εγω κατι {εδω να σημειωσω οτι ηταν 25 ετων κι εγω ειμαι 35} παντα ρωταγε την μητερα του γιατι και καλα εκεινη ξερει καλυτερα...μια δυο τρεις αρχισα να φορτωνω και καποια στιγμη παω απο το σπιτι του γιατι ηθελε να δει και την μικρη..και μονο που δεν μαλλιοτραβηχτηκαμε... της ειπε λοιπον να παρουν μονο τα βαφτιστικα εκεινοι κι ολα τα υπολοιπα θα τα κανω μονη μου τα οποια υπολοιπα ηταν οι λαμπαδες του γαμου και ο στολισμος της βαφτισης και του γαμου ενα ποσοστο {αν κι εγω ξερω απο οσους ρωτησα οτι τον στολισμο τον πληρωνει ο κουμπαρος αλλα δεν ειναι και υποχρεωμενος να το κανει...} ...αφηνω να περναει ο καιρος... και καποια στιγμη ερχονται στο σπιτι για καφε το ζευγαρι που εγιναν τελικα κουμπαροι και σκεφτηκαμε με τον αντρα μου να τους προτεινουμε να κανουν αυτοι το γαμο και ο αλλος να κανει την βαφτιση μιας και ειχε ασημωσει και την μικρη στη γεννα της και γιατι δεν ηθελα να τον χασω γενικως...κι ομως οταν του το προτεινα αυτο μονο που δεν με σκοτωσε στο τηλεφωνο {ολα τηλεφωνικως γινανε με μηνυματα κιολας οχι να μιλαμε} μεχρι που μου ειπε να παω να βρω αλλο νονο για να μην μεινει το μικρο αβαφτιστο... εκει τα πηρα κι εγω στο κρανιο και τον στολισα κανονικοτατα και απο τοτε δεν μιλαμε πια....Το θεμα ειναι τωρα οτι τα παιδια αυτα το καλοκαιρι μας κανανε μια συζητηση περι του θεματος οτι δεν βλεπουν το μυσητριο της βαφτισης σαν απλο θεμα κι οτι ειναι οτι ιερο υπαρχει και εγω συμφωνω σ αυτο το θεμα και δεν θελω ποτε το παιδακι μου να βλεπει τον νονο και την νονα του μια φορα στο τοσο ... να ομως που εγινε , τον νονο τον δικαιολογω γιατι ειναι στο ναυτικο και λειπει συνεχεια αλλα την νονα την δικαιολογουσα μεχρι πριν 2 μηνες που εχασε την μητερα της και τοσο καιρο ταλαιπωριοταν με τα νοσοκομεια....αλλα εδω και δυο μηνες μονο στην γιορτη της πηρε τηλεφωνο δεν εχουμε πια τοσο πολυ επικοινωνια...κι εκει ειναι που νοσταλγω τις στιγμες με τον παραλιγο νονο της , ηταν σχεδον στις αρχες πριν τον καυγα μερα παρα μερα εδω, μεχρι εκεινο το συμβαν ... τωρα??? Δεν θελω το κοριτσακι μου να περασει οπως περασα εγω με τον δικο μου νονο , να τονε χω μονο χριστουγεννα, πασχα γεννεθλια γιορτη....τον θελω να ειναι και τις αλλες μερες διπλα της.... να ειναι φιλος της και μετα πνευματικος πατερας της...Θα προσπαθησω μετα τις γιορτες να τους πιασω και να τους μιλησω αν και η κουμπαρα ειναι λιγο στην κοσμαρα της κι οτι κι αν πω μου φερνει στην συζητηση το θεμα της μαμας της...κι δεν ξερω τι να κανω εκεινη την στιγμη..ενταξη μαμα της ηταν κι εγω θα πονεσω αμα χασω την μαμα μου , αλλα ολα σταματανε εκει? ουτε τον αντρα της δεν σκεφτεται ωρες ωρες που την στηριξε και την στηριζει κ με το παραπανω ...κι εκεινη αλλου για αλλου περα βρεχει τι να πω δεν ξερω...

και να πω οτι τους ειπα να πληρωσουν τιποτα???μονο τα βαφτιστικα πληρωσανε και τον σταυρο....πουφφφφφ

Ισως να το αφησω οπως εχει και οταν με το καλο κανω και δευτερο παιδακι η επιλογη μου για τον νονο εχει γινει ηδη .... ειναι μια ξαδερφη μου η οποια εχει τρομερη αδυναμια στην μικρη και ξερω πως και στο 2ο το ιδιο θα ειναι ... Ελπιζω τοτε να ξυπνησει η νονα η τωρα της μικρης και ν αλλαξει θα εχει περασει και καιρος μεχρι τοτε...

 

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Ο δικός μας νονός είναι ο καλύτερος φίλος του άντρα μ, βλεπόμαστε κάθε 2-3 μέρες, σπίτι μας σπίτι του ή κ έξω.. αγαπάει πολύ το μωρό μου όπως κ το μωρό αυτόν βέβαια κ τα πάμε πολύ καλά...

 

Εγώ όμως σαν νονά ντρέπομαι πααααααααααρα πολύ πού έχω να δω την μπουμπούκα μου απο την μέρα πού έγινε η βάπτισή της δηλαδή 4 χρόνια σχεδόν γιατί μένει Ρόδο κ εγώ Καλαμάτα αλλά οι καταγωγές μας είναι από Κιλκίς οπότε σε κάποια πιθανή άδεια πηγαίνουμε εκεί... μεσολάβησε η εγκυμοσύνη μου μετά ο γάμος μετά γεννητούρια της αδερφής μου(σε διαδοχικά καλοκαίρια) όπως καταλαβαίνετε δεν μένει άδεια αλλά ούτε κ χρήματα για ταξίδι στη Ρόδο....

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
Να εισαι ευχαριστημενη που στα τυπικα οπως λες εισαστε οκ.Το αν υποφερει και ποσο δεν μπορεις να το ξερεις εσυ.Οσο δυνατη και να εμφανιζεται οσο και αν δειχνει οτι δεν την νοιαζει,ειμαι σιγουρη οτι μεσα της ποναει.

Μια γυναικα που δεν μπορει να κανει παιδια ειναι σαν να της κοβουν το ποδι.Για φαντασου εσυ να μην ειχες τα παιδακια σου?

Το οτι δεν το προσπαθησε αρκετα,ισως να θεωρησε οτι αφου δεν υπαρχει ελπιδα δεν ειναι αναγκη να επυβαρυνθει ΣΩΜΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΨΥΧΙΚΑ περισσοτερο.

Οσο υπαρχει εστω και μια σπιθα ελπιδας και τελικα δεν,σε περνει πιο πολυ απο κατω!

Κριμα την κοπελα,πολυ λυπαμαι.....:(

 

 

Aν και off topik ...τεσ πα θα το πω... όπως νιώθεις εσύ που έχεις τα παιδιά σου

και λες δόξα τω Θεώ τουλάχιστον έχω τα παιδιά μου και αυτό σου χαρίζει παρηγοριά, χαρά κλπ με τον ίδιο τρόπο και μια γυναίκα που δεν έχει λέει δόξα τω Θεώ έχω την υγεία μου/τον άντρα μου/τους γονείς μου/ και πάει λέγοντας... η λίστα είναι μεγάλη και ο καθένας μπορεί να βάλει μέσα ό,τι θέλει...θέλω να πω πως ο Θεός στα ζευγάρια που δεν δίνει παιδιά δίνει άλλα πράγματα για παρηγοριά και πολλή δύναμη έτσι ώστε να συνεχίζουν τη ζωή τους χωρίς να μεμψιμοιρούν. Η ζωή είναι πολύ όμορφη. Και εγώ δεν έχω παιδιά, ναι, θα ήταν όμορφο αν είχαμε αλλά μέχρι εκεί. Και πάλι να ξαναγεννιόμουνα δεν θα άλλαζα τίποτα από τη ζωή που ζω τώρα. Δε νιώθω να μου λείπει κανένα πόδι ή χέρι. Χαρακτηρισμούς του τύπου ¨καημένη¨ όπως έγραψες σε προηγούμενο σου post ή ¨κρίμα¨ στο πιο πάνω μην τα υιοθετείς με τόση ευκολία...βάζε και ένα ερωτηματικό στο λογισμό σου πρώτα...φιλικά

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Σαν νονά να σας πω κ εγώ την άποψή μου...επειδή μένω Αθήνα κ το βαφτιστηρι επαρχία, στην πόλη που μεγάλωσα-όχι πολύ μακρυά όμως 1μιση ώρα απο Αθήνα.

Στην αρχή-περυσι δηλαδή-πηγαίναμε 1-2 φορές τον μήνα, έβλεπα τους δικούς μου, πήγαινα και στον μικρό και εννοείται οχι με άδεια χέρια αλλά πάντα με δωράκια...φέτος όμως που δυσκόλεψαν τα πράγματα,με μειώσεις μισθών κ σε εμένα κ στον άντρα μου, αύξηση βενζίνης και η εγκυμοσύνη μου, με κράτησαν μακρυά, δεν πάμε πλεον τόσες φορές όσο πέρυσι, δηλαδή 1 φορά κάθε 40-50 ημέρες...κ δεν του παίρνω τόσα δωράκια όσο πέρυσι κ ήδη αισθάνομαι άσχημα...κ νομίζω πως όταν έρθει κ η μπέμπα μου θα το βλέπω όλο κ πιο σπάνια, πράγμα που δεν θέλω...ουφ....

ntRCp3.png
Link to comment
Share on other sites

Aν και off topik ...τεσ πα θα το πω... όπως νιώθεις εσύ που έχεις τα παιδιά σου

και λες δόξα τω Θεώ τουλάχιστον έχω τα παιδιά μου και αυτό σου χαρίζει παρηγοριά, χαρά κλπ με τον ίδιο τρόπο και μια γυναίκα που δεν έχει λέει δόξα τω Θεώ έχω την υγεία μου/τον άντρα μου/τους γονείς μου/ και πάει λέγοντας...

 

Δεν εχω παιδια.Προσπαθω αλλα δεν τα εχω καταφερει ακομα:P

Παντα λεω ομως Δοξα Τω Θεω,γιατι θα μπορουσα να εχω χιλια δυο αλλα θεματα-οπως να απειλειται η ζωη μου.Ωστωσο,αυτο δεν σημαινει οτι δεν μου λειπει ενα παιδι.

Στο συγγενικο μου περιββαλον - τα 4 αδερφια του πατερα μου -δεν καταφεραν να γινουν γονεις και σε πληροφορω οτι εχουν πολυ πικρα μεσα τους.Τωρα βεβαια ειναι μεγαλοι σε ηλικια,αλλα οσο περνανε τα χρονια η πικρα δεν μειωνεται.Ισα ισα θα ελεγα.Μιλαω παντα βασει των εμπειριων μου,οχι λογια οτι να'ναι.Η δε θεια μου,μου ειπε κλαιγοντας"Ελενη μου,να κανεις τα παιδια που δεν μπορεσα να κανω εγω".

Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ετσι το αντιμετωπιζουν ολα τα ατεκνα ζευγαρια ή οτι ειναι σωστος ο τροπος τους.

 

η λίστα είναι μεγάλη και ο καθένας μπορεί να βάλει μέσα ό,τι θέλει...θέλω να πω πως ο Θεός στα ζευγάρια που δεν δίνει παιδιά δίνει άλλα πράγματα για παρηγοριά και πολλή δύναμη έτσι ώστε να συνεχίζουν τη ζωή τους χωρίς να μεμψιμοιρούν. Η ζωή είναι πολύ όμορφη. Και εγώ δεν έχω παιδιά, ναι, θα ήταν όμορφο αν είχαμε αλλά μέχρι εκεί. Και πάλι να ξαναγεννιόμουνα δεν θα άλλαζα τίποτα από τη ζωή που ζω τώρα. Δε νιώθω να μου λείπει κανένα πόδι ή χέρι. Χαρακτηρισμούς του τύπου ¨καημένη¨ όπως έγραψες σε προηγούμενο σου post ή ¨κρίμα¨ στο πιο πάνω μην τα υιοθετείς με τόση ευκολία...βάζε και ένα ερωτηματικό στο λογισμό σου πρώτα...φιλικά

 

Βρισκβ πολυ υγιης την αντιμετωπιση σου στο θεμα,αλλα δεν λειτουργουν ολοι με τον ιδιο τροπο και δεν εχουν ολοι την ιδια ψυχικη δυναμη να βλεπουν τα πραγματα οπως τα βλεπεις εσυ.Λυπαμαι αν σε προσβαλα/στεναχωρεσα,δεν το ειχα σκοπο.Εγω λυπαμαι για τις μητερες που θελουν αλλα δεν μπορουν,γιατι ειναι μεγαλος καυμος να εχεις ενα παιδακι.Τουλαχιστον,για μενα αυτο ισχυει.Αποψη μου και πολυ πιθανον να μην συμφωνεις.Δικαιωμα σου.Αλλα ειναι αποψη μου.

 

Φιλικα.!:-D

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι εγω την δικη μου εμπειρια περι του θεματος...

Εγω μετανιωσα για δυο πραγματα ...πρωτον γιατι χαλασα μια φιλια που ειχα με τον παραλιγο νονο και κουμπαρο στο γαμο μου ...με τον οποιο ειχαμε μια φιλια 6 χρονων πολυ τελεια , πολυ τρελη και εκανα κουμπαρους ενα ζευγαρι ο οποιος ο αντρας ειναι συναδελφος του αντρα μου , με τον κουμπαρο δεν εχω τοσο προβλημα οσο με την κουμπαρα ,...ενω στην αρχη πιστευα οτι θα εχω προβλημα μ'εκεινον.

Ολα αρχισαν απο τον Φεβρουαριο του 2010...καθως εμεις ετοιμαζομασταν σιγα σιγα για τα του γαμου και της βαφτισης ολα τα διαδικαστικα , ψαχνομασταν κοινως να παιρνουμε προσφορες....Τοτε ελεγα στον παραλιγο νονο να ερχεται μαζι μας αφου πρωτα μας το ειχε ζητησει κι εκεινος να ερχεται γιατι του αρεσουν κατι τετοια τζερτζελεδιακια... οποτε λοιπον του ελεγα οτι κλεισαμε ραντεβου να παμε να δουμε το κεντρο , τα λουλουδια κτλ κτλ {να σημειωσω οτι ηταν φανταρος τοτε} μου ελεγε οτι ειναι κουρασμενος.Κι οταν ερχοταν σπιτι για καφε καθομασταν και τα λεγαμε...και εκει μου ελεγε κατσε μισο να παρω την μητερα μου να την ρωτησω αν απο αυτα πληρωνω εγω κατι {εδω να σημειωσω οτι ηταν 25 ετων κι εγω ειμαι 35} παντα ρωταγε την μητερα του γιατι και καλα εκεινη ξερει καλυτερα...μια δυο τρεις αρχισα να φορτωνω και καποια στιγμη παω απο το σπιτι του γιατι ηθελε να δει και την μικρη..και μονο που δεν μαλλιοτραβηχτηκαμε... της ειπε λοιπον να παρουν μονο τα βαφτιστικα εκεινοι κι ολα τα υπολοιπα θα τα κανω μονη μου τα οποια υπολοιπα ηταν οι λαμπαδες του γαμου και ο στολισμος της βαφτισης και του γαμου ενα ποσοστο {αν κι εγω ξερω απο οσους ρωτησα οτι τον στολισμο τον πληρωνει ο κουμπαρος αλλα δεν ειναι και υποχρεωμενος να το κανει...} ...αφηνω να περναει ο καιρος... και καποια στιγμη ερχονται στο σπιτι για καφε το ζευγαρι που εγιναν τελικα κουμπαροι και σκεφτηκαμε με τον αντρα μου να τους προτεινουμε να κανουν αυτοι το γαμο και ο αλλος να κανει την βαφτιση μιας και ειχε ασημωσει και την μικρη στη γεννα της και γιατι δεν ηθελα να τον χασω γενικως...κι ομως οταν του το προτεινα αυτο μονο που δεν με σκοτωσε στο τηλεφωνο {ολα τηλεφωνικως γινανε με μηνυματα κιολας οχι να μιλαμε} μεχρι που μου ειπε να παω να βρω αλλο νονο για να μην μεινει το μικρο αβαφτιστο... εκει τα πηρα κι εγω στο κρανιο και τον στολισα κανονικοτατα και απο τοτε δεν μιλαμε πια....Το θεμα ειναι τωρα οτι τα παιδια αυτα το καλοκαιρι μας κανανε μια συζητηση περι του θεματος οτι δεν βλεπουν το μυσητριο της βαφτισης σαν απλο θεμα κι οτι ειναι οτι ιερο υπαρχει και εγω συμφωνω σ αυτο το θεμα και δεν θελω ποτε το παιδακι μου να βλεπει τον νονο και την νονα του μια φορα στο τοσο ... να ομως που εγινε , τον νονο τον δικαιολογω γιατι ειναι στο ναυτικο και λειπει συνεχεια αλλα την νονα την δικαιολογουσα μεχρι πριν 2 μηνες που εχασε την μητερα της και τοσο καιρο ταλαιπωριοταν με τα νοσοκομεια....αλλα εδω και δυο μηνες μονο στην γιορτη της πηρε τηλεφωνο δεν εχουμε πια τοσο πολυ επικοινωνια...κι εκει ειναι που νοσταλγω τις στιγμες με τον παραλιγο νονο της , ηταν σχεδον στις αρχες πριν τον καυγα μερα παρα μερα εδω, μεχρι εκεινο το συμβαν ... τωρα??? Δεν θελω το κοριτσακι μου να περασει οπως περασα εγω με τον δικο μου νονο , να τονε χω μονο χριστουγεννα, πασχα γεννεθλια γιορτη....τον θελω να ειναι και τις αλλες μερες διπλα της.... να ειναι φιλος της και μετα πνευματικος πατερας της...Θα προσπαθησω μετα τις γιορτες να τους πιασω και να τους μιλησω αν και η κουμπαρα ειναι λιγο στην κοσμαρα της κι οτι κι αν πω μου φερνει στην συζητηση το θεμα της μαμας της...κι δεν ξερω τι να κανω εκεινη την στιγμη..ενταξη μαμα της ηταν κι εγω θα πονεσω αμα χασω την μαμα μου , αλλα ολα σταματανε εκει? ουτε τον αντρα της δεν σκεφτεται ωρες ωρες που την στηριξε και την στηριζει κ με το παραπανω ...κι εκεινη αλλου για αλλου περα βρεχει τι να πω δεν ξερω...

και να πω οτι τους ειπα να πληρωσουν τιποτα???μονο τα βαφτιστικα πληρωσανε και τον σταυρο....πουφφφφφ

Ισως να το αφησω οπως εχει και οταν με το καλο κανω και δευτερο παιδακι η επιλογη μου για τον νονο εχει γινει ηδη .... ειναι μια ξαδερφη μου η οποια εχει τρομερη αδυναμια στην μικρη και ξερω πως και στο 2ο το ιδιο θα ειναι ... Ελπιζω τοτε να ξυπνησει η νονα η τωρα της μικρης και ν αλλαξει θα εχει περασει και καιρος μεχρι τοτε...

 

συγνωμη αλλα θεωρω οτι το βλεπεις πολυ μονοπλευρα!

επειδη τυχαινει να περναω μια παρομοια κατασταση με την κουμπαρα σου κ τρεχω ολιμερις κ ολονυχτις στα νοσοκομεια σου λεω οτι δεν μενει χρονος οχι για βαφτηστηρια αλλα ουτε για το ιδιο μου το παιδι. ποσο που λες οτι πεθανε η μαμα της πριν μονο 2 μηνες:shock: εχεις αναρωτηθει εσυ πως θα ενιωθες πραγματικα? θεωρεις οτι μπορει να εχει την ιδια ψυχολογικη διαθεση γαι κοινωνικες επισκεψεις? πιστευεις οτι εσυ της συμπαρασταθηκες αρκετα σε ολο αυτο που περνουσε? αν κρινω απο τα λογια σου μαλλον οχι.

ισως σου γυρναει την συζητηση στην μαμα της για να της σταθεις να καταλαβεις το προβλημα της αλλα εσυ νιωθεις αβολα με αυτο, δεν ηταν κ δικη σου υποχρεωση να της σταθεις μονο η νονα εχει υποχρεωσεις??? εχεις σκεφτει οτι για να μην νοιαζεται ουτε τον αντρα της ισως να εχει παθει καταθλιψη??? η φραση που γραφεις "ενταξη μαμα της ηταν κι εγω θα πονεσω αμα χασω την μαμα μου"

ισως να ειναι ενταξει για εσενα επειδη δεν το εχεις ζησει κ σου ευχομαι να αργησεις να το ζησεις αυτο.

αυτην την συμπεριφορα την θεωρω πολυ περισοτερο κατακριτεα απο το να χαθω για καποιο διαστημα απο τα βαφτιστηρια μου κ οχι μονο, καλα να ειναι κ εχω χρονια να τα χορτασω την μαμα μου παλι οχι:(

μην κρινεις τοσο απολυτα μια κατασταση που δεν εχεις ζησει. συγνωμη αν ο τονος μου ειναι εντονος αλλα ποναει το ολο θεμα.... δωσε κ αλλο χρονο στην κουμπαρα σου κ αν κ η δικη σου σταση ειναι σωστη ισως εχετε μια ομορφη συνεχεια.

φιλικα

age.png

το παιδι σου δεν ειναι η συνεχεια της ζωης σου,

ειναι η αφετηρια της δικης του ζωης!

Link to comment
Share on other sites

Να σας πω κι εγω την δικη μου εμπειρια περι του θεματος...

Εγω μετανιωσα για δυο πραγματα ...πρωτον γιατι χαλασα μια φιλια που ειχα με τον παραλιγο νονο και κουμπαρο στο γαμο μου ...με τον οποιο ειχαμε μια φιλια 6 χρονων πολυ τελεια , πολυ τρελη και εκανα κουμπαρους ενα ζευγαρι ο οποιος ο αντρας ειναι συναδελφος του αντρα μου , με τον κουμπαρο δεν εχω τοσο προβλημα οσο με την κουμπαρα ,...ενω στην αρχη πιστευα οτι θα εχω προβλημα μ'εκεινον.

Ολα αρχισαν απο τον Φεβρουαριο του 2010...καθως εμεις ετοιμαζομασταν σιγα σιγα για τα του γαμου και της βαφτισης ολα τα διαδικαστικα , ψαχνομασταν κοινως να παιρνουμε προσφορες....Τοτε ελεγα στον παραλιγο νονο να ερχεται μαζι μας αφου πρωτα μας το ειχε ζητησει κι εκεινος να ερχεται γιατι του αρεσουν κατι τετοια τζερτζελεδιακια... οποτε λοιπον του ελεγα οτι κλεισαμε ραντεβου να παμε να δουμε το κεντρο , τα λουλουδια κτλ κτλ {να σημειωσω οτι ηταν φανταρος τοτε} μου ελεγε οτι ειναι κουρασμενος.Κι οταν ερχοταν σπιτι για καφε καθομασταν και τα λεγαμε...και εκει μου ελεγε κατσε μισο να παρω την μητερα μου να την ρωτησω αν απο αυτα πληρωνω εγω κατι {εδω να σημειωσω οτι ηταν 25 ετων κι εγω ειμαι 35} παντα ρωταγε την μητερα του γιατι και καλα εκεινη ξερει καλυτερα...μια δυο τρεις αρχισα να φορτωνω και καποια στιγμη παω απο το σπιτι του γιατι ηθελε να δει και την μικρη..και μονο που δεν μαλλιοτραβηχτηκαμε... της ειπε λοιπον να παρουν μονο τα βαφτιστικα εκεινοι κι ολα τα υπολοιπα θα τα κανω μονη μου τα οποια υπολοιπα ηταν οι λαμπαδες του γαμου και ο στολισμος της βαφτισης και του γαμου ενα ποσοστο {αν κι εγω ξερω απο οσους ρωτησα οτι τον στολισμο τον πληρωνει ο κουμπαρος αλλα δεν ειναι και υποχρεωμενος να το κανει...} ...αφηνω να περναει ο καιρος... και καποια στιγμη ερχονται στο σπιτι για καφε το ζευγαρι που εγιναν τελικα κουμπαροι και σκεφτηκαμε με τον αντρα μου να τους προτεινουμε να κανουν αυτοι το γαμο και ο αλλος να κανει την βαφτιση μιας και ειχε ασημωσει και την μικρη στη γεννα της και γιατι δεν ηθελα να τον χασω γενικως...κι ομως οταν του το προτεινα αυτο μονο που δεν με σκοτωσε στο τηλεφωνο {ολα τηλεφωνικως γινανε με μηνυματα κιολας οχι να μιλαμε} μεχρι που μου ειπε να παω να βρω αλλο νονο για να μην μεινει το μικρο αβαφτιστο... εκει τα πηρα κι εγω στο κρανιο και τον στολισα κανονικοτατα και απο τοτε δεν μιλαμε πια....Το θεμα ειναι τωρα οτι τα παιδια αυτα το καλοκαιρι μας κανανε μια συζητηση περι του θεματος οτι δεν βλεπουν το μυσητριο της βαφτισης σαν απλο θεμα κι οτι ειναι οτι ιερο υπαρχει και εγω συμφωνω σ αυτο το θεμα και δεν θελω ποτε το παιδακι μου να βλεπει τον νονο και την νονα του μια φορα στο τοσο ... να ομως που εγινε , τον νονο τον δικαιολογω γιατι ειναι στο ναυτικο και λειπει συνεχεια αλλα την νονα την δικαιολογουσα μεχρι πριν 2 μηνες που εχασε την μητερα της και τοσο καιρο ταλαιπωριοταν με τα νοσοκομεια....αλλα εδω και δυο μηνες μονο στην γιορτη της πηρε τηλεφωνο δεν εχουμε πια τοσο πολυ επικοινωνια...κι εκει ειναι που νοσταλγω τις στιγμες με τον παραλιγο νονο της , ηταν σχεδον στις αρχες πριν τον καυγα μερα παρα μερα εδω, μεχρι εκεινο το συμβαν ... τωρα??? Δεν θελω το κοριτσακι μου να περασει οπως περασα εγω με τον δικο μου νονο , να τονε χω μονο χριστουγεννα, πασχα γεννεθλια γιορτη....τον θελω να ειναι και τις αλλες μερες διπλα της.... να ειναι φιλος της και μετα πνευματικος πατερας της...Θα προσπαθησω μετα τις γιορτες να τους πιασω και να τους μιλησω αν και η κουμπαρα ειναι λιγο στην κοσμαρα της κι οτι κι αν πω μου φερνει στην συζητηση το θεμα της μαμας της...κι δεν ξερω τι να κανω εκεινη την στιγμη..ενταξη μαμα της ηταν κι εγω θα πονεσω αμα χασω την μαμα μου , αλλα ολα σταματανε εκει? ουτε τον αντρα της δεν σκεφτεται ωρες ωρες που την στηριξε και την στηριζει κ με το παραπανω ...κι εκεινη αλλου για αλλου περα βρεχει τι να πω δεν ξερω...

και να πω οτι τους ειπα να πληρωσουν τιποτα???μονο τα βαφτιστικα πληρωσανε και τον σταυρο....πουφφφφφ

Ισως να το αφησω οπως εχει και οταν με το καλο κανω και δευτερο παιδακι η επιλογη μου για τον νονο εχει γινει ηδη .... ειναι μια ξαδερφη μου η οποια εχει τρομερη αδυναμια στην μικρη και ξερω πως και στο 2ο το ιδιο θα ειναι ... Ελπιζω τοτε να ξυπνησει η νονα η τωρα της μικρης και ν αλλαξει θα εχει περασει και καιρος μεχρι τοτε...

 

 

Θεωρω οτι εχεις λαθος!

 

Προτεινεις σε καποιον να γινει κουμπαρος στον γαμο σας αλλα και στην βαφτιση.Δεχεται, αλλα επειδη ειναι κουρασμενος και δεν σε συνοδευει σε οτιδηποτε εσυ ψαχνεις και χρειαζεσαι,σου κακοφαινεται?Οταν υπηρετεις την πατριδα,πιστεψε με,κυνηγας ακομα το λεπτο για να ξεκουραστεις!

 

Λογικο ειναι να ρωταει την μαμα του.Δεν ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να χρηματοδοτησει την δικη σου λοξα για ενα γαμο/βαφτιση υπερ παραγωγη!

 

Αυτο με τον στολισμο,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΞΟΔΑ του κουμπαρου.Γιατι να πρεπει να πληρωσει ο κουμπαρος τα δικα σου στολιδια?

 

Ως κουμπαρος σε γαμο ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να πληρωσει λαμπαδες και στεφανα.Τιποτα αλλο.

 

Ως κουμπαρος βαφτισης ειναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να πληρωσει λαμπαδες,λαδακι,και ενα σταυρο!Τιποτα αλλο.

 

Και εγω θα νευριαζα με την σταση σου,να το ξερεις!!!!!

 

 

Οσο για την Κουμπαρα σου,που λεει ολο για την μαμα της,εχεις ποτε σκεφτει οτι ισως να της λες και εσυ τα δικα σου χαμπερια και αυτη να το εχει παραπονο οτι δεν την ακους ποτε στα δικα της τραγικα γεγονοτα που συμβαινουν στην ζωη της?!Και εμενα οταν αρρωστησε ο πατερας μου απο καρκινο για ενα χρονο εκλαιγα βραδυ πρωι,δεν με ενδιεφερε τιποτα!!!

Link to comment
Share on other sites

[/b] Φιλικα.!:-D

 

Η άποψή σου είναι απολύτως σεβαστή καθόσον όντως - θα συμφωνήσω μαζί σου - υπάρχουν γυναίκες , ζευγάρια γενικά, που ζουν με αυτόν τον καημό. Απ' την άλλη πλευρά και η δική μου άποψη αναφερόταν στις άλλες. Και μία τέτοια είμαι και εγώ. Ένα παιδί ήταν και θα είναι πάντα ευπρόσδεκτο στη ζωή μου αλλά δε νιώθω καημό, μιζέρια, λύπη. Περιττό να σου πω πως συνειδητά δεν πάω ούτε σε γιατρούς πλέον. Κάθε μέρα λέω ας γίνει ό,τι θέλει ο Θεός. Αυτός ξέρει καλύτερα από εμάς. Ξέρει και γιατί δίνει ένα παιδί αλλά και γιατί δεν το δίνει. Τα κρίματα του Θεού είναι άβυσσος. Και είμαι πλέον σίγουρη πως στις περιπτώσεις που δεν το δίνει, για το καλό μας το κάνει και έτσι και αυτό το δέχομαι με χαρά. Σαν και εμένα έχω συναντήσει και άλλες γυναίκες. Το μόνο που ήθελα ήταν απλά να σου θέσω υπόψιν πως το θέμα παιδί κάθε άνθρωπος το αντιλαμβάνεται διαφορετικά και καλό είναι να μην προβαίνει κανένας μας σε βεβιασμένες γενικεύσεις. Να με συγχωρείς εκ των προτέρων που θεώρησα πως έχεις παιδιά και αν υπερέβαλα λιγάκι. Να ΄σαι πάντα καλά.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Η άποψή σου είναι απολύτως σεβαστή καθόσον όντως - θα συμφωνήσω μαζί σου - υπάρχουν γυναίκες , ζευγάρια γενικά, που ζουν με αυτόν τον καημό. Απ' την άλλη πλευρά και η δική μου άποψη αναφερόταν στις άλλες. Και μία τέτοια είμαι και εγώ. Ένα παιδί ήταν και θα είναι πάντα ευπρόσδεκτο στη ζωή μου αλλά δε νιώθω καημό, μιζέρια, λύπη. Περιττό να σου πω πως συνειδητά δεν πάω ούτε σε γιατρούς πλέον. Κάθε μέρα λέω ας γίνει ό,τι θέλει ο Θεός. Αυτός ξέρει καλύτερα από εμάς. Ξέρει και γιατί δίνει ένα παιδί αλλά και γιατί δεν το δίνει. Τα κρίματα του Θεού είναι άβυσσος. Και είμαι πλέον σίγουρη πως στις περιπτώσεις που δεν το δίνει, για το καλό μας το κάνει και έτσι και αυτό το δέχομαι με χαρά. Σαν και εμένα έχω συναντήσει και άλλες γυναίκες. Το μόνο που ήθελα ήταν απλά να σου θέσω υπόψιν πως το θέμα παιδί κάθε άνθρωπος το αντιλαμβάνεται διαφορετικά και καλό είναι να μην προβαίνει κανένας μας σε βεβιασμένες γενικεύσεις. Να με συγχωρείς εκ των προτέρων που θεώρησα πως έχεις παιδιά και αν υπερέβαλα λιγάκι. Να ΄σαι πάντα καλά.

 

Δεν σε συγχωρω,γιατι δεν εκανες κατι που να με προσβαλει;)!Κανουμε διαλογο και καποιες φορες θα υπαρχουν σημεια που θα διαφωνουμε!

 

Συμφωνω οτι καθε ανθρωπος βλεπει την καθε κατασταση με διαφορετικο τροπο.Εγω ειμαι απο τις γυναικες που αν δεν γινω μαμακα,θα πληγωθω πολυ και δυσκολα θα μπορεσω να προχωρησω.Ξερω οτι δεν ειναι το καλυτερο ή το σωστοτερο,αλλα ειναι ο χαρακτηρας μου ετσι.

 

Συμφωνω επισης,οτι ο Θεος ξερει τι κανει ή τι δεν κανει.Απο το Θεο ξεκινανε ολα και απο εκει τελειωνουν!

 

Σου ευχομαι τα καλυτερα,η Παναγια μας βοηθεια μας!!

 

Και εσυ να εισαι παντα καλα!!!!Φιλικα!!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...