Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ


antu

Recommended Posts

κατερινα τι ειναι η βαμβακοπανα? και οταν λες σε αφηνουν για ωρα στην ανανηψη ποση περιπου? τι νυχτικια σου την παιρνεις μαζι σου δλδ πριν πας στο χειρουργειο?

 

η βαμβακοπανα ειναι sanypad που διαφημιζει σαν υποστρωμα για την ακρατεια!εχουν αθτοι δε χρειαζεται να παρεις!οταν γεννησεις στην ανανηψη σε αφηνουν απο μια ωρα και παραπανω αναλογα τη δουλεια και τη γυναικα και το νυχτικο το ζητανε απο τον συζυγο!θα το εχεις σε μια σακουλα μαζι με μια πετσετα για να πλυθεις μετα την ετοιμασια(ξυρισμα,κλυσμα)και παντοφλες!αυτα μου ζητησαν εμενα!κι ενα εσωρουχο και σερβιετες λοχειας για οταν σε καθαρισουν και ντυσουν!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 εβδομάδες μετά...

Διαφημίσεις


καλησπερα μανουλες.θα ηθελα να μου πειτε οσες κοπελες εχετε γεννησει προσφατα ή εχετε ακουσει τι ακριβως παρεχουν στο μαιευτηριο ελενα ,σχετικα με το μωρο αλλα και με την λεχωνα.πανες-σερβιετες-πετσετες και αν υπαρχει μεγαλη διαφορα απο μονοκλινο σε λουξ.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 εβδομάδες μετά...
καλησπερα μανουλες.θα ηθελα να μου πειτε οσες κοπελες εχετε γεννησει προσφατα ή εχετε ακουσει τι ακριβως παρεχουν στο μαιευτηριο ελενα ,σχετικα με το μωρο αλλα και με την λεχωνα.πανες-σερβιετες-πετσετες και αν υπαρχει μεγαλη διαφορα απο μονοκλινο σε λουξ.

 

Καλησπερα και σ εσενα

γω γέννησα τον Νοεμβριο στο Ελενα και όχι απλά είμαι ευχαριστημένη αλλά το συστήνω ανεπιφύλακτα.Εγώ έμεινα στο λουξ οπότε δεν ξέρω να σου πω για το απλό.Είχα πάρει μαζί μου πράγματα για μένα και το μωρό και τελικά δε χρειάστηκα τίποτα.Σου τα παρέχουν όλα.Το μωρό το ντύνουν αυτοί και μάλιστα δε θέλουν να του βάζεις δικά σου ρουχαλάκια γιατί τους βολεύουν καλύτερα κάτι σαν φουστανάκια που τους φοράνε αυτοί.Σερβιέτες και τα σχετικά για σένα.Σ αλλάζουν αυτοί μετά τη γέννα.Σε πλένουν, σε περιποιούνται γενικά σε προσέχουν πολύ.Πετσέτες άποστειρωμένες σε σακουλάκι και αλλαγή σεντονιών κάθε μέρα.Οι μαίες καταπληκτικές.Ερχονται αμέσως όποτε τις φωνάξεις ό,τι ώρα και να είναι και σε βοηθάνε με θηλασμό και συμβουλές.Μπάνιο το κάνουν αυτοί.Το αλλάζεις σε ειδικό δωμάτιο όπου έχουν τα πάντα.Το μωρό το βλέπει παιδίατρος κάθε μέρα κι εσένα εκτός απ τον γιατρό σου σε βλέπουν κι άλλοι.Όλοι με το χαμόγελο και με διάθεση να σε αξυπηρετήσουν.

Το καλύτερο είναι ότι έχεις και το μωρό μαζί σου.

Όσο για το κόστος εγώ με ΙΚΑ πλήρωσα μόνο 480 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Γέννησα κι εγώ στο Έλενα πριν από 1,5 χρόνο περίπου κι έμεινα πάρα πολύ ευχαριστημένη (πλην κάποιων λεπτομερειών, ωστόσο τελείως ασήμαντων) και πλήρωσα συνολικά γιατρο=επισκληρίδιο=δωμάτιο 1500 ευρώ. Είχα βέβαια τη δική μου γιατρό, οπότε δεν ξέρω τη γίνεται σε εφημερία. Έμεινα 2 μέρες σε δίκληνο 2 σε μονόκληνο. Σαφέσταστα στο μονόκληνο ήταν πολύ καλύτερα. Όσον αφορά τη διαφορά λουξ και μονόκληνου είναι ουσιαστικά η πολυτέλεια που προσφέρει το πρώτο. Δηλ. πλάσμα τηλεόραση, δερματινη πολυθρόνα, όμορφα χρώματα στο περιβάλλον κλπ., ενώ για παράδειγμα στο μνόκληνο έχεις κανονική τηλεόραση, πιο συμβατική διακόσμηση κλπ. Είναι όμως πολύ καθαρά και πολύ αναπαυτικά και τα μονόκληνα.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

  • 1 month later...
Καλησπερα και σ εσενα

γω γέννησα τον Νοεμβριο στο Ελενα και όχι απλά είμαι ευχαριστημένη αλλά το συστήνω ανεπιφύλακτα.Εγώ έμεινα στο λουξ οπότε δεν ξέρω να σου πω για το απλό.Είχα πάρει μαζί μου πράγματα για μένα και το μωρό και τελικά δε χρειάστηκα τίποτα.Σου τα παρέχουν όλα.Το μωρό το ντύνουν αυτοί και μάλιστα δε θέλουν να του βάζεις δικά σου ρουχαλάκια γιατί τους βολεύουν καλύτερα κάτι σαν φουστανάκια που τους φοράνε αυτοί.Σερβιέτες και τα σχετικά για σένα.Σ αλλάζουν αυτοί μετά τη γέννα.Σε πλένουν, σε περιποιούνται γενικά σε προσέχουν πολύ.Πετσέτες άποστειρωμένες σε σακουλάκι και αλλαγή σεντονιών κάθε μέρα.Οι μαίες καταπληκτικές.Ερχονται αμέσως όποτε τις φωνάξεις ό,τι ώρα και να είναι και σε βοηθάνε με θηλασμό και συμβουλές.Μπάνιο το κάνουν αυτοί.Το αλλάζεις σε ειδικό δωμάτιο όπου έχουν τα πάντα.Το μωρό το βλέπει παιδίατρος κάθε μέρα κι εσένα εκτός απ τον γιατρό σου σε βλέπουν κι άλλοι.Όλοι με το χαμόγελο και με διάθεση να σε αξυπηρετήσουν.

Το καλύτερο είναι ότι έχεις και το μωρό μαζί σου.

Όσο για το κόστος εγώ με ΙΚΑ πλήρωσα μόνο 480 ευρώ

 

Εγώ πάντως που ρώτησα την προηγούμενη εβδομάδα τις νοσηλεύτριες στον 5ο όροφο του Έλενα, μου είπαν ότι το μόνο που κάνουν είναι να πλένουν το μωρό και τα υπόλοιπα είναι δικιά μου υποχρέωση. Ότι δεν είναι η δουλειά τους να το αλλάζουν και αν δεν μπορώ να πάρω αποκλειστική.

Link to comment
Share on other sites

πλεον τα δημοσια εχουν τρομερες ελειψεις. τις μερες που ειχα νοσηλευτει τη μια δεν ειχαν γαζες την αλλη βαμβακι, την αλλη οινοπνευμα, αφου πηγαιναν οι νοσοκομες κι αγοραζαν απο το φαρμακειο με ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ χρηματα!

κι ενω στο πρωτο παιδι τα μονα πραγματα που κουβαλησα ηταν ρουχαλακια και πετσετες τωρα μου ειπαν οτι επειδη δεν εχουν καποια πραγματα και δεν ξερουν αν θα εχουν μεχρι τοτε να τα εχω μαζι μου στη βαλιτσα ολα εκτος απο μπιμπερο και γαλα που δινουν απ το νοσοκομειο.

ετσι εβαλα σερβιετες, πανες, βαμβακι, οινοπνευμα (17 ευρω το μπουκαλι!), αφρολουτρο για το μωρο, απ ολα!

το καλο ειναι οτι ενω υπαρχει κι αλλο νοσοκομειο η μαιευτικη εφημερευει παντα, και επειδη εχω ογα δεν πληρωνω τιποτα. βεβαια μετα τη γεννα δε δινει τοσα λεφτα οσα το ικα (στο πρωτο παιδι πηρα γυρω στα 470, περιπου οσα πληρωνω το χρονο εισφορα) αλλα σε σχεση με οταν ειχα ικα ειναι πολυ καλυτερα! γλιτωνω ολη τη γραφειοκρατεια

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
πλεον τα δημοσια εχουν τρομερες ελειψεις. τις μερες που ειχα νοσηλευτει τη μια δεν ειχαν γαζες την αλλη βαμβακι, την αλλη οινοπνευμα, αφου πηγαιναν οι νοσοκομες κι αγοραζαν απο το φαρμακειο με ΔΙΚΑ ΤΟΥΣ χρηματα!

κι ενω στο πρωτο παιδι τα μονα πραγματα που κουβαλησα ηταν ρουχαλακια και πετσετες τωρα μου ειπαν οτι επειδη δεν εχουν καποια πραγματα και δεν ξερουν αν θα εχουν μεχρι τοτε να τα εχω μαζι μου στη βαλιτσα ολα εκτος απο μπιμπερο και γαλα που δινουν απ το νοσοκομειο.

ετσι εβαλα σερβιετες, πανες, βαμβακι, οινοπνευμα (17 ευρω το μπουκαλι!), αφρολουτρο για το μωρο, απ ολα!

το καλο ειναι οτι ενω υπαρχει κι αλλο νοσοκομειο η μαιευτικη εφημερευει παντα, και επειδη εχω ογα δεν πληρωνω τιποτα. βεβαια μετα τη γεννα δε δινει τοσα λεφτα οσα το ικα (στο πρωτο παιδι πηρα γυρω στα 470, περιπου οσα πληρωνω το χρονο εισφορα) αλλα σε σχεση με οταν ειχα ικα ειναι πολυ καλυτερα! γλιτωνω ολη τη γραφειοκρατεια

 

 

Κορίτσια είμαι καινούρια κι εγώ στο site και εγκυος στο πρώτο μου παιδάκι (23 εβδομάδων).Με όλα αυτά που διαβάζω έχω διχαστεί.:confused::?Πως γίνεται σε 5 μήνες να έχουν αλλάξει όλα τα δεδομένα και η συμπεριφορά του προσωπικού του Έλενα?Ο γιατρός μου είναι στο Ιασώ και λόγω δεδομένης οικονομικής δυσχέρειας θέλω να βρω έναν γιατρό στο Έλενα ωστέ ότι χρήματα έχουμε μαζέψει με τον άντρα μου να τα χρησιμοποιήσουμε για το μωράκι μας αφού γεννηθεί...Έχω απελπιστεί ωστόσο γιατί άκουσα πρόσφατα και οτί στο Έλενα δεν κάνουν επισκληρίδιο..:-(Από εσάς που γεννήσατε πρόσφατα ισχύει κάτι τέτοιο?Αν μπορείτε συστήστε μου ωστόσο γιατρό κρίνωντας από τις δικές σας εμπειρίες.Ευχαριστώ εκ των προτέρων:)

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Κι εγώ σκοπεύω να αλλάξω γιατρό γιατί θέλω να γεννήσω στο Έλενα. Αφού γέννησε κοντινή μου κοπέλα εκεί και είδα κάποια πράγματα, πλέον νιώθω κορόιδο να πάω να τα σκάσω στο ιδιωτικό.

Καταρχάς βέβαια είμαι στον 6ο και ακόμα δεν έχω βρει γιατρό. Είναι και Αύγουστος... Θα με αναλάβουν άραγε ή θα πρέπει να πάω χύμα?

Οποιαδήποτε πληροφορία ευπρόσδεκτη!

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

καλησπερα!εγω θα γεννησω στο νοσοκομειο Σερρων με τον εφημερευοντα ιατρο.η κουνιαδα μου κ τα 2 παιδια εκει τα γεννησε κ ειναι ευχαριστημενη..μηπως ξερει καποια κοπελα ποσο κοστιζει (ασφαλεια δημοσιου -στρατος-);;

ttd6a24.aspx
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου θα σας πω την πρόσφατη εμπειρία μου στο νοσοκομείο "ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ"!

Γέννησα 16 Ιουλίου.Στην αρχή της εγκυμοσύνης μου είχα ένα γιατρό στο ΡΕΑ.Λόγω οικονομικής δυσκολίας και λόγω του ότι το ΡΕΑ είναι νέο νοσοκομείο κ δεν γνώριζα εαν θα ήταν πλήρως εξοπλισμένο( η αμφιβολία με μάρανε! ),είπα να πάω στο γιατρό που είχε η νύφη μου στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ.

Μεγάλο λάθος τελικά!!

Πρώτον, αυτός είχε ένα μηχάνημα για υπερήχους απ'τον καιρό του Νώε, όπου δεν φαινόταν τίποτα.Για όλους τους υπερήχους με'στελνε σε ιδιωτικό κέντρο! Πλήρωνα επίσκεψη 70€ σε αυτόν !! Θα μου πείτε γιατί έμεινα σε αυτόν?Γιατί δεν είχα άλλη εμπειρία τέτοια κ εμπιστεύτηκα τη νύφη μου που έλεγε ότι είναι καλός γιατρός!

Δεύτερον, από οικονομικής άποψης μου πήγε ο κούκος αηδόνι! Ο γιατρός ενώ είχε πεί απ'την αρχή ότι θα'περνε όσα στη νύφη μου, δηλ.1.200€, στο τέλος μας είπε ότι ήθελε κάτι παραπάνω,περίπου 1.500€.Πάθαμε το εγκεφαλικό κ τελικά δόσαμε 1.300€ κ πολλά ήταν για δημόσιο!Η μαία πήρε 300€! Για τις εξετάσεις όλες πρέπει να έδωσα γύρω στα 1.200€ σίγουρα!Στο νοσοκομείο για δίκλινο πλήρωσα 105,65€ τη βραδιά για 3 νύχτες!!Υπέρ λούξ ξενοδοχείο! Αναισθησιολόγος για την επισκληρίδιο 100€!Σύνολο: 3.216,95€ συν 630€ οι επισκέψεις του γιατρού 3.846,95€.

Όσο για την καθαριότητα και τα κομφόρ του νοσοκομείου τι να πώ! Το ΔΝΤ και η κρίση ναναι καλά!! Ούτε βαμβάκι είχαν,ούτε σερβιέτα να μου βάλουν μετά το χειρουργείο είχαν, ούτε φάρμακα είχαν,ούτε σαπούνι για τα χέρια είχαν κ οι καθαρίστριες πρέπει να΄χαν 15 βαθμούς μυωπία!

Τρίτο και φαρμακέρο, από την αντιβίωση που μου έδιναν έβγαλα μύκητες κ όταν το΄πα στο γιατρό μου ξέρετε τι μουπε? " Επόμενο ήταν " !!!! Δηλαδή γιατρέ μου τι έκανες για να με προστατέψεις απτο να μην έχω αυτό το αποτέλεσμα? Μόνο τα λεφτά ξέρεις να τσεπώνεις??Κ η κουτσή Μαρία ξέρει ότι με αντιβίωση δίνεις κ κάτι άλλο για προστασία!

Τελειώνοντας,μετά από αυτή την εμπειρία μου κ με τα λεφτά που έδωσα,άσχετα με ότι πήρα από το ΙΚΑ, την επόμενη φορά να΄μαστε καλά θα πάω στον πρώτο γιατρό μου στο ΡΕΑ.Θα πληρώσω,αλλά θα ξέρω ρε παιδιά οτί είναι ιδιωτικό κ αξίζει τα λεφτά του!Αφου τα ίδια λεφτά θά έδινα κ εκεί.

 

ΥΓ: Για όποια γεννήσει τελικά στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ,πολύ μεγάλη προσοχη στην παιδίατρο που υπάρχει εκεί.Τη μέρα που θα'φευγα ήρθε η ίδια κ πήρε το μωρό μου λέγοντάς μου ότι θα του πάρει αίμα για το στουπόχαρτο(και καλά!)και τελικά ενώ είχα φύγει με πέρνει μια μαία τηλέφωνο κ μου λέει να γυρίσω πίσω γιατί η παιδίατρος δεν πήρε αίμα για αυτή την εξέταση,αλλά για μία εργασία που κάνει η ίδια!!Γυρίζω έτοιμη για φασαρία κ μου λέει η προισταμένη ότι η παιδίατρος δεν ήξερε να κάνει αυτή την εξέταση κ το αίμα δεν έφτασε για την συγκεκριμένη εξέταση! Ακουσόν άκουσον! Η δε παιδίατρος εξαφανισμένη!Όταν με το καλό σαραντίσω θα ενεργήσω κατάλληλα για τη συγκεκριμένη παιδίατρο.

Να μην αφήσετε στιγμή απτα μάτια σας το μωρό σας!!

Link to comment
Share on other sites

Καλά φοβερό! Με αυτά τα λεφτά, μη σου πω και λιγότερα θα σου πηγαινε σε ένα ιδιωτικό! Κι αυτά τα λεφτά τα βγάζουμε με στερήσεις ρε γαμώτο! Σορρυ κιόλας..

Θέλουνε να βγούμε στα κανάλια, αλλά ποιος τολμάει; Αν μας περισσεύανε θα τα δίναμε σε ιδιωτικό! ΈΛΕΟΣ πια...Μπουρ....λοοο!!:eek:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κοριτσια και απο μενα!

γεννησα στις 1/8 στο "ΕΛΕΝΑ" και το μονο που εχω να πω ειναι οτι ειμαι καταενθουσιασμενη και καταευχαριστημενη!!! δεν ξερω βεβαια αν παιζει ρολο και η θεση που βρισκεσαι...(εγω ημουν στα lux στον 5ο) αλλα το νοσηλευτικο προσωπικο ηταν αψογο!! οποτε το ζητουσα ηταν εκει χωρις καθυστερηση,ολες οι κοπελες ευγενικες και εγω που εκανα καισαρικη και τις 2 πρωτες μερες ειχα καθετηρα ερχοντουσαν ανα 2 ωρες και με πλενανε και με καθαριζανε! τα μωρακια τα κανανε καθε πρωι μπανακι και γενικα η καθαριοτητα ηταν στο μεγαλειο της! καλητερο απο καθε ιδιωτικο! το μονο που βρηκα απαραδεκτο ηταν το φαγητο...αθλιο θα το ελεγα!!

αυτο λοιπον που ηθελα να πω ειναι οτι οποια κοπελα ειναι να γεννησει εκει να μην εχει καμια αμφιβολια για το περιβαλλον και την εξυπηρετηση και αν ειναι να επιλεξει τα λουξ πιστεψτε με για μερικα ευρω παραπανω αξιζει το κοπο!! (ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΗ Η ΔΙΑΦΟΡΑ)

as1cJTh0g410000MTA3MzUzZHwwMDczMDVkfHRvIG5lcmFpZGFraSBtb3UgZWluYWk.gif
Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γέννησα και εγώ πριν μια εβδομάδα στο Αλεξάνδρα και μόνο τα καλύτερα έχω να πω για μια ακόμα φορά.

Οι μαίες ήταν πάντα εκεί όταν τις χρειαζόμασταν μιας και επειδή ήμουν χειρουργημένη δεν μπορούσα και πολλά όσες φορές τις φώναξα με εξυπηρέτησαν με ευχαρίστηση κιόλας.Το δωμάτιο μια χαρά και γενικά είχαν τα πάντα και σερβιέτες και βαμβάκι και οινόπνευμα για τα μωρά και πάνες άφθονες όσες χρειάστηκα τις είχα χωρίς μα και μου.Γενικά ότι χρειάστηκα το είχα και απορώ με την κοπέλα παραπάνω και την περιγραφή λες και γεννήσαμε σε άλλο νοσοκομείο.Επίσης όσες δίναν γάλα έτοιμο στα μωράκια όπως η διπλανή μου έπαιρναν με πλεόνασμα γαλατάκια.Ακόμα και την μέρα που φύγανε πήρανε να έχουν μαζί στο δρόμο μιας και ήταν από επαρχία.

Επίσης με πλένανε συνέχεια επειδή ήμουν με καισαρική και με άλλαζαν την πρώτη μέρα που δεν μπορούσα να εξυπηρετηθώ...

Τα μωρά επίσης τα κάνανε κάθε πρωί μπάνιο και σε εμάς και οι καθαρίστριες πέρναγαν 2 φορές την μέρα και καθάριζαν και 3 και αλλάζανε σακούλες στα σκουπίδια μας.

Το φαγητό δεν το δοκίμασα μιας και δεν τρώω σε νοσοκομείο ακόμα και αν ήμουν στο μετροπόλιταν δεν θα έτρωγα είναι ψυχολογικό...

Όσο για το δωμάτιο που το θεώρησες λουξ ξενοδοχείου ας πήγαινες σε αυτό που δικαιολογεί η ασφάλεια σου και δεν θα πλήρωνες ούτε ένα λεπτό...Επιλογή σου ήταν να πας σε καλύτερο δωμάτιο από αυτό που σου κάλυπτε η ασφάλειά σου...

Σ 08/07/2007

Α 07/08/2011

Θ 06/06/2013

Link to comment
Share on other sites

Γέννησα και εγώ πριν μια εβδομάδα στο Αλεξάνδρα και μόνο τα καλύτερα έχω να πω για μια ακόμα φορά.

Οι μαίες ήταν πάντα εκεί όταν τις χρειαζόμασταν μιας και επειδή ήμουν χειρουργημένη δεν μπορούσα και πολλά όσες φορές τις φώναξα με εξυπηρέτησαν με ευχαρίστηση κιόλας.Το δωμάτιο μια χαρά και γενικά είχαν τα πάντα και σερβιέτες και βαμβάκι και οινόπνευμα για τα μωρά και πάνες άφθονες όσες χρειάστηκα τις είχα χωρίς μα και μου.Γενικά ότι χρειάστηκα το είχα και απορώ με την κοπέλα παραπάνω και την περιγραφή λες και γεννήσαμε σε άλλο νοσοκομείο.Επίσης όσες δίναν γάλα έτοιμο στα μωράκια όπως η διπλανή μου έπαιρναν με πλεόνασμα γαλατάκια.Ακόμα και την μέρα που φύγανε πήρανε να έχουν μαζί στο δρόμο μιας και ήταν από επαρχία.

Επίσης με πλένανε συνέχεια επειδή ήμουν με καισαρική και με άλλαζαν την πρώτη μέρα που δεν μπορούσα να εξυπηρετηθώ...

Τα μωρά επίσης τα κάνανε κάθε πρωί μπάνιο και σε εμάς και οι καθαρίστριες πέρναγαν 2 φορές την μέρα και καθάριζαν και 3 και αλλάζανε σακούλες στα σκουπίδια μας.

Το φαγητό δεν το δοκίμασα μιας και δεν τρώω σε νοσοκομείο ακόμα και αν ήμουν στο μετροπόλιταν δεν θα έτρωγα είναι ψυχολογικό...

Όσο για το δωμάτιο που το θεώρησες λουξ ξενοδοχείου ας πήγαινες σε αυτό που δικαιολογεί η ασφάλεια σου και δεν θα πλήρωνες ούτε ένα λεπτό...Επιλογή σου ήταν να πας σε καλύτερο δωμάτιο από αυτό που σου κάλυπτε η ασφάλειά σου...

συμφωνω και επαυξανω!γεννησα στο αλεξανδρας και ειμαι υπερευχαριστημενη!α! και πληροφοριακα τα ιδιωτικα δεν κοστιζουν 100 ευρω τη βραδια,ε! δεν ειμαστε και απο τον πλανητη αρη!ελεος! επιλογη της καθε γυναικας να γεννησει εκει που θελει για τους λογους που θελει αλλα να μην λεμε και οτι θελουμε!

children=world:D

happy children=better world:wink:

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα!εγω θα γεννησω στο νοσοκομειο Σερρων με τον εφημερευοντα ιατρο.η κουνιαδα μου κ τα 2 παιδια εκει τα γεννησε κ ειναι ευχαριστημενη..μηπως ξερει καποια κοπελα ποσο κοστιζει (ασφαλεια δημοσιου -στρατος-);;

 

γεννησα πριν μια πενταετια τον πρωτο εκει για φυσιολογικο τοκετο 4 γμερες πρεπει να ειχα δωσει γυρω στα 400-500 ευρω.χωρια το φακελακι.στο δευτερο πηγα σε ιδιωτικη θεσνικη και στο τρτο τωρα παλι εξω θα παω.το ασχημο με εμας στην επαρχια ειναι πως τα νοσοκομειο ειναι στο ελεος του θεου απο πλευρα στελέχωσης,π.χ δεν εχουν παιδιατρους και ερχονται απο τα κεντρα υγειας οι οποιοι εχουν να δουν φανταζομαι κατι χρονια νεογεννητα.καλα ουτε λογος για επισκληριδιο πολυτελεία.4 κλινα δωματια οτι να ειναι μαζι με επισκεπτες συνοδους.

και εφοσον πηρα τη γλυκα του ιδιωτικου θα ζοριστω ομως θελω κατι πιο οργανωμενο.τωρα αν ημουν θεσσαλονικη ή αθηνα δε ξερω που θα κατελληγα

Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια μου θα σας πω την πρόσφατη εμπειρία μου στο νοσοκομείο "ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ"!

Γέννησα 16 Ιουλίου.Στην αρχή της εγκυμοσύνης μου είχα ένα γιατρό στο ΡΕΑ.Λόγω οικονομικής δυσκολίας και λόγω του ότι το ΡΕΑ είναι νέο νοσοκομείο κ δεν γνώριζα εαν θα ήταν πλήρως εξοπλισμένο( η αμφιβολία με μάρανε! ),είπα να πάω στο γιατρό που είχε η νύφη μου στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ.

Μεγάλο λάθος τελικά!!

Πρώτον, αυτός είχε ένα μηχάνημα για υπερήχους απ'τον καιρό του Νώε, όπου δεν φαινόταν τίποτα.Για όλους τους υπερήχους με'στελνε σε ιδιωτικό κέντρο! Πλήρωνα επίσκεψη 70? σε αυτόν !! Θα μου πείτε γιατί έμεινα σε αυτόν?Γιατί δεν είχα άλλη εμπειρία τέτοια κ εμπιστεύτηκα τη νύφη μου που έλεγε ότι είναι καλός γιατρός!

Δεύτερον, από οικονομικής άποψης μου πήγε ο κούκος αηδόνι! Ο γιατρός ενώ είχε πεί απ'την αρχή ότι θα'περνε όσα στη νύφη μου, δηλ.1.200?, στο τέλος μας είπε ότι ήθελε κάτι παραπάνω,περίπου 1.500?.Πάθαμε το εγκεφαλικό κ τελικά δόσαμε 1.300? κ πολλά ήταν για δημόσιο!Η μαία πήρε 300?! Για τις εξετάσεις όλες πρέπει να έδωσα γύρω στα 1.200? σίγουρα!Στο νοσοκομείο για δίκλινο πλήρωσα 105,65? τη βραδιά για 3 νύχτες!!Υπέρ λούξ ξενοδοχείο! Αναισθησιολόγος για την επισκληρίδιο 100?!Σύνολο: 3.216,95? συν 630? οι επισκέψεις του γιατρού 3.846,95?.

Όσο για την καθαριότητα και τα κομφόρ του νοσοκομείου τι να πώ! Το ΔΝΤ και η κρίση ναναι καλά!! Ούτε βαμβάκι είχαν,ούτε σερβιέτα να μου βάλουν μετά το χειρουργείο είχαν, ούτε φάρμακα είχαν,ούτε σαπούνι για τα χέρια είχαν κ οι καθαρίστριες πρέπει να΄χαν 15 βαθμούς μυωπία!

Τρίτο και φαρμακέρο, από την αντιβίωση που μου έδιναν έβγαλα μύκητες κ όταν το΄πα στο γιατρό μου ξέρετε τι μουπε? " Επόμενο ήταν " !!!! Δηλαδή γιατρέ μου τι έκανες για να με προστατέψεις απτο να μην έχω αυτό το αποτέλεσμα? Μόνο τα λεφτά ξέρεις να τσεπώνεις??Κ η κουτσή Μαρία ξέρει ότι με αντιβίωση δίνεις κ κάτι άλλο για προστασία!

Τελειώνοντας,μετά από αυτή την εμπειρία μου κ με τα λεφτά που έδωσα,άσχετα με ότι πήρα από το ΙΚΑ, την επόμενη φορά να΄μαστε καλά θα πάω στον πρώτο γιατρό μου στο ΡΕΑ.Θα πληρώσω,αλλά θα ξέρω ρε παιδιά οτί είναι ιδιωτικό κ αξίζει τα λεφτά του!Αφου τα ίδια λεφτά θά έδινα κ εκεί.

 

ΥΓ: Για όποια γεννήσει τελικά στο ΑΛΕΞΑΝΔΡΑΣ,πολύ μεγάλη προσοχη στην παιδίατρο που υπάρχει εκεί.Τη μέρα που θα'φευγα ήρθε η ίδια κ πήρε το μωρό μου λέγοντάς μου ότι θα του πάρει αίμα για το στουπόχαρτο(και καλά!)και τελικά ενώ είχα φύγει με πέρνει μια μαία τηλέφωνο κ μου λέει να γυρίσω πίσω γιατί η παιδίατρος δεν πήρε αίμα για αυτή την εξέταση,αλλά για μία εργασία που κάνει η ίδια!!Γυρίζω έτοιμη για φασαρία κ μου λέει η προισταμένη ότι η παιδίατρος δεν ήξερε να κάνει αυτή την εξέταση κ το αίμα δεν έφτασε για την συγκεκριμένη εξέταση! Ακουσόν άκουσον! Η δε παιδίατρος εξαφανισμένη!Όταν με το καλό σαραντίσω θα ενεργήσω κατάλληλα για τη συγκεκριμένη παιδίατρο.

Να μην αφήσετε στιγμή απτα μάτια σας το μωρό σας!!

 

Ποσο στεναχωριεμαι να διαβαλλουν ετσι ενα νοσοκομειο .

η λανθασμενη επιλογη γιατρου φταιει στην περιπτωση σου και μονο .

τωρα για τις ελλειψεις ..να διατηηισω τις αμφιβολιες μου ..εγω γεννησα γεναρη και ημουν απολυτα ευχαριστημενη και μια φιλη γεννησε Μαρτη και αλλη μια Αυγουστο και επισης δεν ειχαν κανενα μα κανενα παραπονο.

 

Οσο για το επομενο αν θες να κανεις την επομενη γεννα σου σε ιδιωτικο μην ψαχνεις φτηνες δικαιολογιες και επ ουδενι δεν προκειται να σου κοστισει λιγοτερο ...

Ειναι κριμα για τα δικα σου παραπονα στον γιατρο να φταιει το δημοσιο συστημα υγειας..

cca53e644d.png
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας κοριτσια ;) ειμαι ιωαννα, ειμαι απο ρουμανια, και θελλω να σας πω και εγω τι προβλιμα εχω. ειμαι στην τελευτεια εβδομαδα, περιμενουμε ενα ομορμo αγορι και δεν ξερω με και που θα γεννησο. μέχρι στιγμής ειχαμε ενα ιατρος αλλά εργάζεται στο μητερα :cry:(φαντάζετε και δεν εχω θα λεφτα που μας ζιτησε :cry:) και μιλισα με τον σιζιγος μου και ειπαμε ετσι : θα γεννησο στο μαιευτηριο που εφημερευε με τον γιατρος που εφημερευε τοτε. εσείς τι λετε? θα ρισκαρο πολλη? και πιον ξερει ποσα λεφτα σου δινει απο το' ΙΚΑ? Σας ευχαριστώ :wink:

"Ο Θεός με βοήθησε να κρατήσω το μωρό μου στην αγκαλιά!!!"

Link to comment
Share on other sites

Καλωηρθες Oanna! Μην αγχωνεσαι .Ολα θα πανε καλα

Το ικα δινει κοντα στα 1000 ευρω επιδομα τοκετου Καποια που ειναι ασφαλισμενη στο Ικα θα σε ενημερωσει καλυτερα

Κι εγω την επομενη φορα ετσι θα παω Οσοι εχω ακουσει να πηγαν χωρις δικο τους γιατρο ολα ηταν μια χαρα!!!

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Κορίτσια κι εγώ το ίδιο σκέφτομαι...Δηλαδή αν δε με παρακολουθεί κάποιος συγκεκριμένος,δε θα με προσέξουν όταν πάω να γεννήσω?Τι είναι αυτά τα πράγματα??

Oanna μην αγχώνεσαι,πιστεύω πως όλα θα πάνε καλά.

Όσο για το ΙΚΑ,δίνει 991 ευρώ επίδομα τοκετού και ανάλογα αν εργάζεσαι,παίρνεις επίδομα κυοφορίας και λοχείας,όλα μαζί βγαίνουν κάπου 3500-3700.

Link to comment
Share on other sites

doraki ευχαριστώ. ;)βθελω να πιστευω και δεν θα μας αφηνουνε ετσι.:cry: εγω δεν δουλεψα με ΙΚΑ, αλλα με ασφαλιζι ο συζυγος μου. μιπος ξερετε σε ποσο καιρο σου δινει αφτα τα λεφτα?

"Ο Θεός με βοήθησε να κρατήσω το μωρό μου στην αγκαλιά!!!"

Link to comment
Share on other sites

Γεια σου marchalina. Mε το Θεός προτον και θα δουμε. Φοβάμαι το άγνωστο :(

Μη φοβασαι τιποτα Εκανες την πιο σωστη επιλογη

Θα περιμενουμε νεα σου Oanna Με το καλο!

.

p7z6p3.pngsQqep3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...