Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

ΓΕΝΝΑ ΣΕ ΔΗΜΟΣΙΟ ΝΟΣΟΚΟΜΕΙΟ


antu

Recommended Posts


Διαφημίσεις


Κορίτσια καλησπέρα,

πριν λίγες μέρες γέννησα το μωράκι μου στο Έλενα. Θέλω να σας μεταφέρω τις εντυπώσεις μου μιας και όσες μπαίνουν στο θέμα αυτό ενδιαφέρονται για δημόσιο νοσοκομείο. Σε γενικές γραμμές μείναμε πολύ ευχαριστημένοι από το νοσοκομείο. Θα σύστηνα δηλαδή ανεπιφύλακτα τη γέννα στο Έλενα και την παραμονή σας αν είναι δυνατόν στα μονόκλινα λουξ του 5ου ορόφου. Γέννησα με καισαρική και έμεινα 4 βράδυα στο νοσοκομείο. Το δωμάτιο ήταν πολύ καλό, οι κοπέλες (μαίες και νοσοκόμες) εξυπηρετικότατες. Δεν παρέλειπαν να περνάνε συνεχώς από το δωμάτιο, να κοιτάνε το μωρό κι εμένα, και δεν ένιωσα ούτε στιγμή ότι κάτι μπορεί να πάει στραβά ( και ύστερα από καισαρική δεν ζεις και τις καλύτερες μέρες της ζωής σου). Κάθε μέρα περνούσε παιδίατρος για το μωρό, κάθε μέρα είδαμε και άλλον παιδίατρο, όλοι τους ήταν πολύ καλοί και ευγενικοί και πρόθυμοι να απαντήσουν στις ερωτήσεις μας. Η εξαίρεση ήταν ένας παιδίατρος που πέρασε την τελευταία μέρα, ένας περίεργος τύπος, με σκισμένο παντελόνι (!!!!) και μαγκιά που τρομάξαμε να καταλάβουμε ότι είναι παιδίατρος ο οποίος και μας έδωσε το εξιτήριο. Ωστόσο καθόλου δεν μου γέμισε το μάτι, δεν μου άρεσε καθόλου ο τρόπος του και δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έχουν βάλει αυτό τον άνθρωπο να βλέπει τα μωρά την τελευταία μέρα, όταν οι μαμάδες θέλουν να του κάνουν κάποεις ερωτήσεις ή να έχουν κάποιες διευκρινήσεις. Με το ζόρι μας είπε μια φράση και γενικά θα έλεγα ότι ήταν το μόνο μελανό σημάδι κατά την παραμονή μας στο νοσοκομείο. Το φαγητό επίσης ήταν πολύ καλό, νιώσαμε σαν να είμαστε σε ιδιωτικό νοσοκομείο. Α, ξέχασα να πω πως ο παιδίατρος αυτός μας σύστησε συγκεκριμένο ξένο γάλα να το πάρουμε και να δίνουμε στο μωρό παρά το γεγονός ότι δεν το είχε απόλυτα ανάγκη. Τέλος πάντων! αυτά, τέλος καλό όλα καλά.

Link to comment
Share on other sites

Η καισαρική κόστισε γύρω στα 1600 που τα καλύπτει το ΙΚΑ. Εγώ πλήρωσα 500 ευρώ μόνο που είναι η διαφορά του δωματίου λόγω του μονόκλινου λουξ. Θεωρώ ότι για τις υπηρεσίες που έλαβα ήταν κυριολεκτικά τζάμπα.

Όσο για τον παιδίατρο αυτόν ήταν όντως απαράδεκτος. Δυστυχώς δεν ξέρω το όνομά του γιατί μας έδωσε εξιτήριο χωρίς υπογραφή και σφραγίδα (!!!!), το κριτήριο του για να μου γράψει το ξένο γάλα συγκεκριμένης εταιρείας ήταν ότι 2 φορές δώσαμε το μωρό συμπλήρωσα τις 4 μέρες που ήμασταν στο νοσοκομείο. Τέλος πάντων. Εκτός αυτού του τύπου πάντος, όλα τα άλλα ήταν τέλεια!!!! Α, το μόνο πρόβλημα ήταν ότι είχε υπερβολική ζέστη σε βαθμό σκασμού ( είχαμε το παράθυρο συνέχεια ανοιχτό στο δωμάτιο αλλιώς δεν αντέχαμε).

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Χάλια φάνηκε όπως περιεγραψες τον παιδιατρο κ χωρίς όνομα κ σφραγίδα στην υπογραφή του.1600ε έδωσες για καισαρικη σε δημόσιο κ επισκληριδιο μέσα;

Link to comment
Share on other sites

Τόσα έχει πια η καισαρική στα δημόσια, δεν πλήρωσα όμως εγώ γιατί την καλύπτει το ΙΚΑ. Εγώ πλήρωσα τη διαφορά του δωματίου λουξ μονόκλινο. δεν έκανα επισκληρίδιο, έκανα ολική νάρκωση.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 εβδομάδες μετά...

Καλησπερα. να σας ζησουν τα μωρακια σας σε οσες γεννησατε. λοιπον με το θεμα της πληρωμης θα σας πω τι εμαθα μεσα απο το λογιστηριο του ελενα.το ικα καλυπτει κανονικα ολα τα εξοδα σε φυσιολογικο και κασαρικη. πληρωνεις μονο διαφορα δωματιου. το πιθανοτερο ομως ειναι πως απο το 2012 θα κοπει απο το ικα το βοηθημα τοκετου αλλα θα συνεχισει να καλυπτει τα εξοδα νοσηλειας.

Link to comment
Share on other sites

τελικα καθε νοσοκομειο μαλλον εχει τα δικα του νοσηλεια? πριν 2 μηνες καποιες πληρωσαν κανονικα τα 1000ε της γεννας σε δημοσιο και μολις εγινε το σουσουρο στη τηλεοραση το αλλαξε η κυβερνηση...δλδ πριν 2 μηνες καποιες κοπελες εδωσαν 1000-1200ε στο ελενας και τωρα που γενναει μια φιλη εκει αυριο της ειπαν δεν χρεωνετε τιποτα μονο το δωματιο....!!!! με ασφαλεια ικα....ενω στο νοσοκομειο του Πυργου Ηλειας η κουνιαδα μου θα πληρωσει 800ε για τη γεννα χωρις το δωματιο...!!!!!! τι λετε?:(:(

Link to comment
Share on other sites

τελικα καθε νοσοκομειο μαλλον εχει τα δικα του νοσηλεια? πριν 2 μηνες καποιες πληρωσαν κανονικα τα 1000ε της γεννας σε δημοσιο και μολις εγινε το σουσουρο στη τηλεοραση το αλλαξε η κυβερνηση...δλδ πριν 2 μηνες καποιες κοπελες εδωσαν 1000-1200ε στο ελενας και τωρα που γενναει μια φιλη εκει αυριο της ειπαν δεν χρεωνετε τιποτα μονο το δωματιο....!!!! με ασφαλεια ικα....ενω στο νοσοκομειο του Πυργου Ηλειας η κουνιαδα μου θα πληρωσει 800ε για τη γεννα χωρις το δωματιο...!!!!!! τι λετε?:(:(

 

Ελλάς το μεγαλείο σου με τους πιο αναρμόδιους που υπάρχουν στις "καρέκλες".Αλλο είναι το νοσοκομείο του Πύργου και άλλο της Καλαμάτας δεν ανήκουν στο δημόσιο ?αλλά τι τους νοιάζει αυτοί οταν αρρωσταίνουν βγαίνουν έξω όχι όπως έκανε τελευταία ο Βενιζέλος......καταλάβατε πιστεύω.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

zuzunaki να σου ζήσει, με υγεία, τυχερό κι ευτυχισμένο!

Συμφωνώ απόλυτα με όσα γράφεις, έχω κι εγώ ίδια όμορφη εμπειρία από την πρώτη γέννα στο Έλενα και τον 5ο όροφο όσο αφορά το δωμάτιο, το περιβάλλον γενικά και τις μαίες.

Και για τον παιδίατρο: κι όταν ήμασταν εμείς την τελευταία μέρα εμφανίστηκε ένας παιδίατρος άντρας (αντί μιας γυναίκας γιατρού που ήταν τις προηγούμενες που ήταν πολύ καλή) με τον οποίο τσακωθήκαμε φεύγοντας (!!!!), δλδ δεν αποκλείεται να ήταν ο ίδιος με αυτόν που γράφεις !!!

FRV7p2.pngu9z0p3.png
Link to comment
Share on other sites

Πλέον τα ιδιωτικά μαιευτηρια Λητω Ιάσω έκαναν σύμβαση με τον ΕΟΠΥ και θα πληρώνουν μόνο το γιατρο στα ιδιωτικα.θα γενναμε στα ιδιωτικά με τις καλυτερες παροχές κ συνθήκες κ θα πληρώνουμε μόνο το γιατρο μας .ευτυχώς τώρα θα κλείσουν τα δημόσια με τον νέο νομό καιρός ήταν να ασχοληθούν με το συμφέρον του πολίτη .

 

 

δεν συμφωνώ καθόλου μα καθόλου μαζί σου! δεν είναι προς το συμφέρον κανενός το να κλείσουν τα δημόσια νοσοκομεία!!!

Link to comment
Share on other sites

Ευτυχώς τώρα θα κλείσουν τα δημόσια με τον νέο νομό καιρός ήταν να ασχοληθούν με το συμφέρον του πολίτη .

Δηλ. όσοι δε διαθέτουν για ιδιωτικά να τους πετάξουμε στο δρόμο; Τί να πω..εύχομαι να μη χρειαστείς ποτέ σου νοσοκομείο για να μην "αναγκαστείς" να πας σε δημόσιο.

Ap1rp3.png
Link to comment
Share on other sites

Πλέον τα ιδιωτικά μαιευτηρια Λητω Ιάσω έκαναν σύμβαση με τον ΕΟΠΥ και θα πληρώνουν μόνο το γιατρο στα ιδιωτικα.θα γενναμε στα ιδιωτικά με τις καλυτερες παροχές κ συνθήκες κ θα πληρώνουμε μόνο το γιατρο μας .ευτυχώς τώρα θα κλείσουν τα δημόσια με τον νέο νομό καιρός ήταν να ασχοληθούν με το συμφέρον του πολίτη .

 

Ασχετο... αλλά τι είναι ο ΕΟΠ? Δηλαδή αν κατάλαβα καλά πλέον το Λητώ θα πληρώνεται το επίδομα τοκετού απευθείας από το ΙΚΑ? Και όσες έχουν ιδιωτική άσφαλεια? Μου φαίνεται κάπως μπερδεμένο... εγώ είμαι στην αρχή του 7ου μήνα τώρα και θα γεννήσω στο Λητώ τον Φεβρουάριο με φυσιολογικό τοκετό (αν όλα πάνε καλά μέχρι τότε). Επέλεξα το Λητώ γιατί με καλύπτει εκεί η Interamerican στην οποία είμαι ασφαλισμένη εδώ και 17 χρόνια. Με το ΙΚΑ τώρα, τι θα γίνεται? Θα πληρώνει και το ΙΚΑ και η ιδιωτική?

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτο ισχύει τότε τέλεια τι λέτε είμαστε σοβαροί;εγω θα γεννουσα στο δημόσιο και μου ζήτησε ο γιατρός του δημόσιο αμοιβη τοκετού 1500ε μαύρα .δηλ ΕΣΥ θα γεννήσεις στο δημόσιο κ θα πεις του γιατρου σου ευχαριστω πολυ γεια σου τώρα εκτός αν σε γεννήσει εφημερευοντας .ευτυχώς γενναω το Φεβρουάριο είμαι απο τις τυχερες κ σε ιδιωτικο κ τσαμπα

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Πλέον τα ιδιωτικά μαιευτηρια Λητω Ιάσω έκαναν σύμβαση με τον ΕΟΠΥ και θα πληρώνουν μόνο το γιατρο στα ιδιωτικα.θα γενναμε στα ιδιωτικά με τις καλυτερες παροχές κ συνθήκες κ θα πληρώνουμε μόνο το γιατρο μας .ευτυχώς τώρα θα κλείσουν τα δημόσια με τον νέο νομό καιρός ήταν να ασχοληθούν με το συμφέρον του πολίτη .

 

Υπάρχει καπου σχετικό έγγραφο ότι υπoγράφηκε τετοια σύμβαση; Γιατί εγώ δεν μπορεσα να το βρω πουθενα. Μονο το Λητώ διαφημίζει στο site του γεννα σε τρίκλινο σε τιμή δημοσίου 1500 ευρώ. Οπερ σημαίνει ότι παίρνεις το επίδομα τοκετού από το ΙΚΑ, 1007 ευρώ και πληρώνεις τη διαφορα.

 

Επισης βγήκε νόμος ότι κλεινουν τα δημόσια νοσοκομεία; Οι μαιευτικές κλινικές ή γενικά όλα τα νοσοκομεία; Και είναι και προς το συμφερον του πολίτη; Ε, τότε να κλείσουμε και τα δημόσια σχολεία, τα δημοσια ιδρύματα, κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ. όσοι δε διαθέτουν για ιδιωτικά να τους πετάξουμε στο δρόμο; Τί να πω..εύχομαι να μη χρειαστείς ποτέ σου νοσοκομείο για να μην "αναγκαστείς" να πας σε δημόσιο.

Όχι αλλά έχει παραγίνει στην Β.Ελλάδα το κακό με τους ανασφάλιστους που έρχονται από τα σύνορα (Βουλγαρία-Σκόπια-Αλβανία) και μπαίνουν τσάμπα στα νοσοκομεία για εξετάσεις,γέννες κτλ .Πόσο να αντέξει και αυτό το σύστημα όταν γίνεται κατάχρηση ,απλά εκνευρίζεσαι γιατί όταν είσαι έντιμος φορολογούμενος και κάνεις χρήση των υπηρεσιών τους πρέπει να πληρώσεις κι άλλα.

Το λάθος είναι πως δεν μπορούν να ελέγξουν τίποτα εκεί κολλάει η όλη υπόθεση.

ΟΣΟ ΠΕΡΝΑΕΙ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΔΕΝΟΜΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ,ΠΩΣ ΘΑ ΞΕΠΕΡΑΣΤΕΙ ΤΟ ΟΙΔΙΠΟΔΕΙΟ ???????????????

1ος Αγγελος :31/10/08 ;)

2ος Αγγελος :01/04/10.:P

Link to comment
Share on other sites

χαιρετε δλδ για να καταλαβω απο εδω και περα αν εχεις ασφαλεια ικα και γεννας σε ιδιωτικο μαιευτηριο θα μας δινετε το επιδομα τοκετου και το επιδομα καισαρικης απο το ικα της περιοχης που υπαγετε το μαιευτηριο, για οσες θα κανουν καισαρικη και θα πληρωνουμε μονο το γιατρο και τη διαφορα του δωματιου??πχ επιδομα τοκετου 1000ε και αν μεινω σε δικλινο πανω κατω 2500ε θα δωσω μονο 1500ε συν το γιατρο εξτρα οσο ειναι η αμοιβη??:shock::shock:

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά έχει παραγίνει στην Β.Ελλάδα το κακό με τους ανασφάλιστους που έρχονται από τα σύνορα (Βουλγαρία-Σκόπια-Αλβανία) και μπαίνουν τσάμπα στα νοσοκομεία για εξετάσεις,γέννες κτλ .Πόσο να αντέξει και αυτό το σύστημα όταν γίνεται κατάχρηση ,απλά εκνευρίζεσαι γιατί όταν είσαι έντιμος φορολογούμενος και κάνεις χρήση των υπηρεσιών τους πρέπει να πληρώσεις κι άλλα.

Το λάθος είναι πως δεν μπορούν να ελέγξουν τίποτα εκεί κολλάει η όλη υπόθεση.

 

Ειλικρινά ντρέπομαι να διαβάζω τέτοιου είδους νοοτροπίες...καλά κάνουν...κι εμείς αν δεν είχαμε να φάμε το ίδιο θα κάναμε σε μια ξένη χώρα...έλεος δλδ...λίγη αλληλεγγύη στο συνάνθρωπο ανεξαρτήτου χρώματος/φυλής κτλ...Εκεί που είμαστε ήτανε κι εκεί που είναι θα πάμε....

Djccp2.png

67KIp2.png

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά έχει παραγίνει στην Β.Ελλάδα το κακό με τους ανασφάλιστους που έρχονται από τα σύνορα (Βουλγαρία-Σκόπια-Αλβανία) και μπαίνουν τσάμπα στα νοσοκομεία για εξετάσεις,γέννες κτλ .Πόσο να αντέξει και αυτό το σύστημα όταν γίνεται κατάχρηση ,απλά εκνευρίζεσαι γιατί όταν είσαι έντιμος φορολογούμενος και κάνεις χρήση των υπηρεσιών τους πρέπει να πληρώσεις κι άλλα.

Το λάθος είναι πως δεν μπορούν να ελέγξουν τίποτα εκεί κολλάει η όλη υπόθεση.

 

κανενας ανασφαλιστος δεν καλυπτεται τζαμπα στο ελλαντα τα εχεις μπερδεμενα

Link to comment
Share on other sites

Ειλικρινά ντρέπομαι να διαβάζω τέτοιου είδους νοοτροπίες...καλά κάνουν...κι εμείς αν δεν είχαμε να φάμε το ίδιο θα κάναμε σε μια ξένη χώρα...έλεος δλδ...λίγη αλληλεγγύη στο συνάνθρωπο ανεξαρτήτου χρώματος/φυλής κτλ...Εκεί που είμαστε ήτανε κι εκεί που είναι θα πάμε....

 

πες τα ανθρωπε μου θα μου ανεβει η πιεση

Link to comment
Share on other sites

Όχι αλλά έχει παραγίνει στην Β.Ελλάδα το κακό με τους ανασφάλιστους που έρχονται από τα σύνορα (Βουλγαρία-Σκόπια-Αλβανία) και μπαίνουν τσάμπα στα νοσοκομεία για εξετάσεις,γέννες κτλ .Πόσο να αντέξει και αυτό το σύστημα όταν γίνεται κατάχρηση ,απλά εκνευρίζεσαι γιατί όταν είσαι έντιμος φορολογούμενος και κάνεις χρήση των υπηρεσιών τους πρέπει να πληρώσεις κι άλλα.

Το λάθος είναι πως δεν μπορούν να ελέγξουν τίποτα εκεί κολλάει η όλη υπόθεση.

 

 

εγω το βρισκω αδιανοητο που δεν τους κανουν ευθανασια, που εχουν το θρασσος να ζητανε βοηθεια στην αναγκη τους απο συνανθρωπους.

 

Παντως η λυση ειναι απλη, αν στειρωσουν τα νεογεννητα η γενια των παιδιων μας τουλαχιστον θα γλιτωσει απο τετοια κακοποια στοιχεια

Link to comment
Share on other sites

κανενας ανασφαλιστος δεν καλυπτεται τζαμπα στο ελλαντα τα εχεις μπερδεμενα

 

Νομίζω ότι καλύπτεται μόνο αν έχει βιβλιάρειο απορείας, το οποίο δίνεται κάτω από προυποθέσεις σε μακροχρόνια άνεργους, άπορους, τοξικομανείς κ.λπ.

Link to comment
Share on other sites

μου φαινεται οτι κοιταζουμε το δεντρο και χανουμε το δασος. το προβλημα δεν ειναι αν θα μας τα παρει το δημοσιο ή το ιδιωτικο μαιευτηριο. γιατι; διοτι κακως τα παιρνουν οπως και να το δουμε. ουτε αν οι βουλγαροαλβανοσκοπιανογυφτοπειναλεοι ειναι ανασφαλιστοι ή οχι. γιατι; διοτι σε λιγο καιρο και εμεις θα ειμαστε ανασφαλιστοι με τετοια ανεργια. δεν θα νοσηλευθουμε; το προβλημα ειναι οτι η παγια κρατικη πολιτικη των εκαστοτε κυβερνουντων κομματοσκυλων ειναι "οι πλουσιοι πλουσιοτεροι και οι φτωχοι φτωχοτεροι". μηπως στην παιδεια τα πραγματα ειναι καλυτερα; μηπως δινονται κινητρα για το δημογραφικο και δεν το ξερω; ας μην αναλωνουμε φαια ουσια σε καβγαδες και ανουσιες διαφωνιες.

lRR9p3.png
Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...