Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Ανεπιτυχής Ωοληψία!


Recommended Posts

Καλησπέρα κι από εμένα! Μόλις έμαθα ότι η πρώτη φορά που έκανα ωοληψια ήταν αποτυχημένη. Είμαι 36 ετών με χαμηλή ΑΜΗ (1,6). Ξεκίνησα βραχυ πρωτόκολλο με femara και puregon αλλά αναπτύχθηκαν μόνο 3 ωαρια. Από τα 3 ο γιατρός πήρε τα 2 στην ωοληψια, και κανένα από αυτά δεν ήταν καλό. Τις puregon τις σταματήσαμε γιατί είδαμε ότι δεν ανταποκριθηκε ο οργανισμός καθώς στον πρώτο υπέρηχο είχα μόνο ένα ωαριο. Η οιστραδιολη ήταν καλή και έδειχνε ότι τουλάχιστον αυτό το ένα ωαριο ήταν καλό αλλά τζίφος.. είχε καμία παρόμοια εμπειρια; είμαι πραγματικά απογοητευμενη

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


On 3/8/2023 at 5:44 PM, litsaki86 said:

Καλησπέρα κι από εμένα! Μόλις έμαθα ότι η πρώτη φορά που έκανα ωοληψια ήταν αποτυχημένη. Είμαι 36 ετών με χαμηλή ΑΜΗ (1,6). Ξεκίνησα βραχυ πρωτόκολλο με femara και puregon αλλά αναπτύχθηκαν μόνο 3 ωαρια. Από τα 3 ο γιατρός πήρε τα 2 στην ωοληψια, και κανένα από αυτά δεν ήταν καλό. Τις puregon τις σταματήσαμε γιατί είδαμε ότι δεν ανταποκριθηκε ο οργανισμός καθώς στον πρώτο υπέρηχο είχα μόνο ένα ωαριο. Η οιστραδιολη ήταν καλή και έδειχνε ότι τουλάχιστον αυτό το ένα ωαριο ήταν καλό αλλά τζίφος.. είχε καμία παρόμοια εμπειρια; είμαι πραγματικά απογοητευμενη

 

Να μην απογοητεύεσαι τόσο γρήγορα. Εγώ στην πρώτη μου διέγερση με 450 μονάδες menopur έβγαλα ένα ωάριο , τζούφιο και αυτό, και τώρα  ο γιός μου είναι 5 και ήμουν και μεγαλύτερη από σένα και με χαμηλότερη ΑΜΗ. Έκανες πριν τη διέγερση ορμονικές για να βεβαιωθείτε ότι ήταν καλός ο κύκλος αυτός? Αν ναι, συζήτησε με το γιατρό σου , είτε να αλλάξετε πρωτόκολλο, είτε να κάνετε ωοληψίες σε φυσικό κύκλο. Εγώ με φυσικούς έμεινα έγκυος. Αν δεν έκανες εξετάσεις πριν ξεκινήσεις διέγερση, άλλαξε γιατρό. Όπως και να έχει, θέλει γερό στομάχι η υποβοηθούμενη. Μην σε παίρνει από κάτω με την πρώτη αποτυχία.

Link to comment
Share on other sites

@Yovannaναι έκανα ορμονικές εξετάσεις για να παρουμε το ένα ωαριο που φαινόταν στην αρχή και φαινόταν καλές,αλλά δυστυχώς και το δικό μου ωαριο ήταν τζουφιο. Με φυσικό κύκλο ουσιαστικα πήγαμε απλά βρέθηκαν και 2 μικρά ωαρια τα οποία μου είχε πει όμως ότι δε φαίνονται καλά. Αλλά ούτε το δικό μου ήταν. Μου είπε να ξαναπροσπαθησουμε με φυσικό κύκλο κι αν δούμε πάλι ότι είναι τζουφιο,υπάρχει κάποια δυσλειτουργια. Εσύ σε ποιο κεντρο πέτυχες εγκυμοσυνη;

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...