Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Πρόβλημα με θηλασμό και πρόσληψη βάρους...


Recommended Posts

Γειά σας..Είμαι νέο μέλος και μόλις γέννησα το 2ο παιδάκι μου. Το πρώτο το θήλασα αποκλειστικά κ αποθήλασε μόνο του στους 15 μήνες περίπου. Τώρα λοιπόν είχα μεγάλη αυτοπεποίθηση οτι θα τα καταφέρω αλλα δεν πάνε καλα τα πράγματα... Γεννήθηκε με κτ 3490 και ανέβασε ικτερο. Κάτσαμε στο μαιευτήριο 1 μέρα παραπάνω. Έχασε αρκετά και μπήκε και σε λάμπα.Ήταν ληθαργική και δεν έπιανε το στήθος αλλα με προσπάθεια κάτι γινόταν.  Γυρίσαμε σπίτι την είδε κ ο παιδίατρος είπε ολα καλά,πάμε γερά, να την ξυπναω ανα διωράκι να τρώει κ βλέπουμε την επόμενη ζύγιση. Η πρώτη βδομάδα κύλισε κάπως έτσι. Υπνος ανα δίωρο φαι κτλ. Αλλα στη ζύγιση φάνηκε οτι το παιδί όχι μονο δεν πήρε αλλά έχασε κι άλλο.!!!!!

Μίλησα με το γιατρό,με άλλο γιατρό, με σύμβουλο θηλασμού,με μαίες.χαμός. κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μαλλον το μωρό έχανε γευματα γιατι παρακοιμοταν...Αγχωθηκα πολυ ,στεναχωρεθηκα. πλεο  την εχω ολη την ωρα στο στηθος.και της δινω 2 γευματα ξενο πρωι και βραδυ.πίνει μονο 30 ml.

Δεν ξέρω αν φτάνει το γάλα μου..Αν κανω τα πραγματα σωστα..και εχω απογοητευτει...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


7 ώρες πρίν, osten είπε:

Γειά σας..Είμαι νέο μέλος και μόλις γέννησα το 2ο παιδάκι μου. Το πρώτο το θήλασα αποκλειστικά κ αποθήλασε μόνο του στους 15 μήνες περίπου. Τώρα λοιπόν είχα μεγάλη αυτοπεποίθηση οτι θα τα καταφέρω αλλα δεν πάνε καλα τα πράγματα... Γεννήθηκε με κτ 3490 και ανέβασε ικτερο. Κάτσαμε στο μαιευτήριο 1 μέρα παραπάνω. Έχασε αρκετά και μπήκε και σε λάμπα.Ήταν ληθαργική και δεν έπιανε το στήθος αλλα με προσπάθεια κάτι γινόταν.  Γυρίσαμε σπίτι την είδε κ ο παιδίατρος είπε ολα καλά,πάμε γερά, να την ξυπναω ανα διωράκι να τρώει κ βλέπουμε την επόμενη ζύγιση. Η πρώτη βδομάδα κύλισε κάπως έτσι. Υπνος ανα δίωρο φαι κτλ. Αλλα στη ζύγιση φάνηκε οτι το παιδί όχι μονο δεν πήρε αλλά έχασε κι άλλο.!!!!!

Μίλησα με το γιατρό,με άλλο γιατρό, με σύμβουλο θηλασμού,με μαίες.χαμός. κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μαλλον το μωρό έχανε γευματα γιατι παρακοιμοταν...Αγχωθηκα πολυ ,στεναχωρεθηκα. πλεο  την εχω ολη την ωρα στο στηθος.και της δινω 2 γευματα ξενο πρωι και βραδυ.πίνει μονο 30 ml.

Δεν ξέρω αν φτάνει το γάλα μου..Αν κανω τα πραγματα σωστα..και εχω απογοητευτει...

να σου ζησει!

τι σου εχει πει ο/η συμβουλος θηλασμου;

πως παρακοιμοταν ενω ετρωγε ανα διωρο;

αν μπορεις γραψε αναλυτικα ημερομηνιες κ βαρος απο την στιγμη της γεννησης

κ περιεγραψε μια ημερα κυριως ως προς τον θηλασμο

αν δινεις πιπιλα,σταματησε την

οταν θηλαζει να ελεγχεις να πιανει σωστα,να κανει ενεργητικες κινησεις θηλασμου,κ να μην την αφηνεις να αποκοιμιεται στο στηθος

να κανεις μαλαξεις την ωρα του θηλασμου,κ να αλλαζεις στασεις

γενικοτερα αν νιωθεις οτι δ εχεις γαλα οι συχνες εναλλαγες στηθους βοηθανε.δινε κ απο τα δυο σε καθε θηλασμο,κ μην σταματας εσυ το μωρο αλλα εκεινο οταν εχει χορτασει

απο πανες πως τα πατε;

χαλινο εχετε ελεγξει;

να τρως καλα.υπαρχουν κ φαγητα που βοηθανε στην παραγωγη.να καταναλωνεις υγρα.κ να ρωτησεις συμβουλο αν ειναι απαραιτητο να δεις για καποιο συμπληρωμα αυξησης της παραγωγης.η λιγες αντλησεις για να βγαζεις το συμπληρωμα κ να δινεις κ αλλο ερεθισμα στο στηθος

το συμπληρωμα πως το δινεις;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για την απάντηση!!

Μετρήσεις: 19/1- 3490 24/1- 3120      31/1-2980  3/2-3060. Καταλήξαμε στο συμπέρασμα με τη σύμβουλο οτι έχανε γευματα και οτι παρακοιμόταν γιατί δεν έκανε πολλα τσίσα και μάλλον και λόγω ίκτερου ήταν ληθαργικό. Μάλλον εφησυχάστηκα και γω ότι είναι καλόυπνο και οτι ρυθμίσαμε αμέσως τα γεύματα και το μωρό² μόνο πιπίλαγε και αποκοιμιόταν απο την κούραση... Δεν δίνω πιπίλα όυτε έχει χαλινό. Τις τελευταίες μέρες( απο 31 που είδαμε την πολυ χαμηλη ζύγιση) την εχω συνέχεια στο στήθος.την ξυπνάω ανα μία ώρα να φάει ,δεν την αφήνω να πιπιλίζει ή αν κοιμάται τη βγάζω απο το στήθος. Δεν έχουμε πρόγραμμα πια όλη μέρα στήθος. Μου φαίνεται γενικα οτι την παίρνει ο ύπνος γρήγορα στο στήθος αλλα ακούω να καταπίνει κιόλας. Συμπλήρωμα φτιάχνω ένα μπουκαλάκι 90 ml και απο αυτό πίνει τα 30-40. Σήμερα το πρωί που έφαγε καλά απο μένα δεν το ήθελε. Τώρα το βράδυ που χαζοέτρωγε γιατί την έπαιρνε ο ύπνος πάνω μου έφαγε 40 ml ξένο. Επίσης το βράδυ δυο φορές που με πήρε ο ύπνος δεν ξύπνησε για φαγητό.. Γενικα η σύμβουλος είναι αντίθετη στα γαλακταγωγά.Βάλε το μωρό στο στήθος αυτή είναι η συμβουλή. Νομίζω και γώ οτι έχω γάλα γιατί ωρες ώρες τρέχει μόνο του. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

συγνώμη είναι χαζή η σύμβουλός σου! λυπάμαι!  όταν έχεις απώλεια βάρους δοκιμάζεις τα πάντα! 

δεν φοβασαι για υπερπαραγωγή που εκεί ναι δεν τις θέλεις!

Από την αρχαιότητα υπάρχουν γαλακταγωγές τροφές 

Λοιπόν, υπαρχουν γαλακταγωγές τροφές και  αυτες που το κόβουν. 

 

μαυρομάτικα χωρίς μαιντανό ! βάλε μια χούφτα βρασμένα, σε κάθε γεύμα σου (στην ομελέτα, στην σαλάτα κλπ), και εκεί θα δείς!  παιδίατρος μου το είπα που ήταν πιστοποιημενη συμβουλος θηλασμού! 

Επίσης ο μαραθόσπορος. Πάρε σπορο (παμφτηνο στα βιολογικά) και μάσησέ τον και φάε τον . το γράφει επισης στην συσκευασία ότι είναι γαλακταγωγή τροφή.    Μπορείς και να τον καβουρδίσεις /κάνεις σκόνη και να τον βάλεις σε ρόφημα. Εγώ προσωπικά τον μασάω τώρα (10 χρονια μετα χαχ) σαν βοηθημα στην πέψη ή όταν έχω στρές. 

 

μαιντανό απαγορεύεται και διαβασα και το τσαι μεντας το γραφει μαλιστα στην συσκευσία. 

 

επίσης αν δεν εχεις θεμα παχους, η βρώμη ειναι φοβερή. 

 

απο αγοραστά το  milk thistle. 

το μεγαλύτερο εφέ το έχουν οι φυσικές τροφές να ξέρεις, που γράφω πιο πάνω και ο ζωμός, σούπες...

 

πάντως δεν βλέπω να εχετε σοβαρό πρόβλημα,  είναι πολύ λίγο το συμπλήρωμα που δίνεις. 

γιατί δεν αντλείς να δίνεις συμπλήρωμα από δικό σου γάλα? 

εμένα αυτό μου είχε πει παιδίατρος (ibclc) που ήμασταν σε πολύ ίδια θέση με εσάς!  θήλαστρο άντληση απλά για να δίνεις αυτό το συμπλήρωμα στο μωρό σου αντί αγοραστό. 

 

και αυξάνεις και παραγωγή! 2 σε 1 !  εγώ έκανα επαναγαλακτισμό χωρίς ποτέ να δώσω αγοραστό, γιατί όχι και εσύ. Είναι λάθος συμβουλή, εκτός και εάν το μωρό κρινει η παιδίατρος οτι εχει αμεση αναγκη. είναι θέμα παιδιατρου αυτό ομως, όχι συμβουλου. 

εμένα ήταν και τα δύο. αυτό συστήνω πάντα. εκείνη έκρινε στην εξέταση ότι το μωρό είναι μια χαρα δυνατό και θέλει απλά θήλαστρο κ συμπληρωμα το δικο μου γάλα μόνο 40 μλ επιπλέον την ημέρα.   και είχαμε τετοια απωλεια βάρους και την εβδομαδα ου κριθηκε αυτο δεν βαλαμε βαρος πανω απο 100 γρ.  μετά το αυξήσαμε ανά εβδομάδα στα 120 γρ αυξηση βαρους που ηταν οκ. 

 

μέτρηση παντα στην  ίδια ζυγαριά ίδια ώρα μια φορα την εβδομάδα γυμνο το μωρο

 

 

Επεξεργάστηκαν by belleblue
Link to comment
Share on other sites

Επειδή δεν βρίσκω εύκολα το παλιό μου ποστ, θα προσπαθήσω να τα θυμηθώ να τα γράψω εδώ ξανά. Χοντρικά ήταν τα ίδια με της belleblue αλλά με πολύ μεγαλύτερες ποσότητες.

Λοιπόν κι εμείς έχουμε παιδιατρο-συμβουλο (θα μπορούσε να είναι η ίδια αν κρίνω από τις οδηγίες) και μου συνέστησε κι εμένα θηλαστρο και να δίνω το δικό μου ως συμπλήρωμα. Επειδή είχαμε μεγάλο θέμα με το βάρος, συνέστησε 8 αντλήσεις την ημέρα (για να αυξηθεί και η παραγωγή) ώστε να δίνουμε αρχικά 240 και μετά από λιγο 300 μλ συμπληρωμα από αυτο. Μία ώρα θηλασμός και στο καπάκι άντληση για το επόμενο γεύμα και δοσιμο του προηγούμενου αντλημενου (αντέχει 3-4 ώρες εκτός ψυγείου). Απ' ο,τι διάβασα και αργότερα, η μέθοδος αυτή είναι ο επαναγαλακτισμος. Κάθε βδομάδα ζυγιζαμε και αναλόγως μειωναμε τα μλ πολύ σταδιακά: 240, 180, 120, 90, 60, 30. Φτάσαμε πάνω από 3 μηνών για να το κόψουμε εντελώς. Σύστησε το εξής πολύ βασικό: να είναι μοιρασμένο σε πολλές δόσεις των 30-40 μλ (μετά από κάθε θηλασμο) ώστε να μη συνηθίσει μεγάλα γεύματα από μπιμπερο (πχ τα 240 μλ σε 8 30αρια). Όχι ένα ολόκληρο γεύμα όπως συστήνουν άλλοι, ούτε το καταστροφικό "όσο θέλει". Πολύ ελεγχόμενα, αυξάνοντας και μειώνοντας ανάλογα τις ζυγισεις. Επίσης εναλλαγή πολλών διαφορετικών μπιμπερο για αποφυγή σύγχυσης θηλών. Αν δεν είχα καταφέρει να βγάλω τόσα πολλά μλ κάποια μέρα, δίναμε και λίγη σκόνη εμείς (πήραμε κατσικίσια για καλύτερα). Όσο μειώνονταν ομως τα απαιτούμενα μλ, επαρκούσαν σιγά σιγά μόνο οι αντλήσεις.

Τώρα το δεύτερο (2 μηνών) είναι κι αυτό μικρούλι και παίρνει κι αυτό συμπλήρωμα, 150 μλ προς το παρόν. Με το μισό συμπλήρωμα είναι στα ίδια κιλά που ηταν στην ίδια ηλικία η πρώτη. Σε λίγες μέρες που θα πάμε παιδιατρο πιθανως να μας το αυξήσει όμως, γιατί είναι στην τελευταία καμπύλη. Προς το παρόν στα 150 αρκούν οι αντλήσεις μου οπότε δεν έχει πάρει σκόνη μετά από το μαιευτήριο. Τώρα το αντλώ ολο μαζεμένο 1-2 φορές τη μέρα (έχω περισσότερο ή είναι εξαιτίας του θηλαστρου που είναι διαφορετικό) αλλά το δίνουμε πάλι μοιρασμένο σε 4-5 δόσεις. Αρχικά μου είχε πει να βγάζω με το χέρι (αρχικά είχε πει μόνο 40 μλ τη μερα) και να το δίνουμε με σύριγγα, αλλά με το χέρι δεν μπορούσα να βγάλω καθόλου και τη σύριγγα δεν την τηρήσαμε. Οπότε μας επανέλαβε πάλι να αλλάζουμε είδος θηλής μπιμπερο.

 

Για την αύξηση της παραγωγης στο πρώτο παιδί έπαιρνα κάτι χαπακια από μαγιά μπυρας. Θυμάμαι μου είχε πει και βρώμη και λάχανο κάλε (δεν το πήρα ποτέ). Και κάτι άλλο που δεν θυμάμαι.

 

Ξέχασα να γράψω ότι εν τέλει όχι απλά πήγαν καλά τα πράγματα, αλλά θήλαζε μέχρι περίπου 3 μήνες πριν τα 3! Κι είχαμε ξεκινήσει και με ψευδοθηλες τους πρώτους 3 μήνες αλλά ξεπεράστηκε κι αυτό 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Θα πάρω άμεσα τις τροφές που προτείνετε. Σήμερα είναι μέρα ζύγισης θα δω τι θα μου πει ο γιατρός και πόσο πήρε. Το θήλαστρο ακούγεται σαν καλή λύση... Εχτές έφαγε μόνο 30 ml ξενο το βράδυ. Μπιμπερό κ γω εναλλασω 2 για να μη συνηθίζει..το μοτίβο πάντως τις τελευταίες μέρες είναι οοοοολη μέρα στο στήθος μα ξύπνια, μα κοιμισμένη αλλά τη νύχτα δεν ξυπναει με τίποτα. Ούτε για να φάει..άμα δε τη σκουντήσω, αλλάξω κτλ κοιμάται του καλού καιρού. Ειναι φυσιολογικό και αυτό;Έχω αγχωθεί τόσο πολύ με το βάρος που νιώθω σαν πρωτάρα που δεν έχει ξαναθηλάσει ποτέ! Ακούω και μπούρδες απο παντού- δεν έχεις γάλα, είναι αραιό, δεν του φτάνει, θα πάθει τίποτα το μωρό που το αφήνεις νηστικό, κι άλλα μεγάλωσαν με φόρμουλα δε πάθαν τίποτα, κάθεται κ σε έχει κάνει πιπίλα κτλ.τα οποία δε βοηθάνε καθόλου..αντιθέτως κάθομαι όλη την ώρα την κοιτάω κ σκέφτομαι: τρώει; Δεν τρώει; Κοιμάται;γιατι κοιμάται κ αν κοιμάται πότε θα φάει;παράνοια..

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά, όποιος πιστοποιημενος συμβουλος θα πρέπει να σου δείξει ότι το μωρό όταν δεν τρώει, μπορείς κανονικά να βγάζεις τη θηλή από το στόμα του.

Πρέπει επίσης να σου δείξει πως βλέπεις αν πίνει.  Φαίνεται όταν το σαγόνι απο κάτω κάνει μια κίνηση. Βάλε το δαχτυλάκι σου στην αρχή του θηλασμού εκεί για να δείς πως είναι όταν πίνει όντως στην αρχή. 

Δεν είναι καλό για σένα απαραιτήτως και δεν χρειάζεται να είναι "όλη την ώρα" στο στήθος. Είναι μια περιγραφή που απλά εννοούμε , με το που ξυπνάει και κανει κατι του δινεις στήθος. Όταν σταματήσει όμως το φαγητό, βγάζεις τη θηλή. 

Αν πεινάει, ή αν το χρειάζεται ακόμα για stimulation, θα την ζητήσει πισω. Αν απλά κοιμάται, δεν θα την ζητήσει. Απλό. 

Το δοκιμάζεις. Δίνεις μερικά λεπτά πάντα, κοιτά το ρολόι, αλλά όταν 5' δεν δείς κίνηση, τότε βγάζεις θηλή με δαχτυλάκι στην άκρη του στόματος. 

υπαρχουν βίντεο στο utube. 

Δεν είναι κακό το μήνυμα στο μωρό - φίλη φίλε, αν θέλεις στήθος, θήλασε και λίγο, όχι μόνο χαλαρουά πιπιλίτσα!. ΧΑΧΑ. 

Ξέρεις αυτό το interaction είναι η αρχή της σχέσης σας και του πως εσυ ως μητέρα την ορίζεις! Σαφέστατα! Το μωρό παίρνει μηνύματα, έχει νοημοσύνη απόλυτα.  

Έτσι το ενθαρύνεις δηλαδή να κάνει και μεγαλύτερη προσπάθεια. 

 

Επίσης, θέλεις κιόλας να κοιμάται χωρίς τη θηλή στο στόμα, δεν αλλαζει κάτι για τον θηλασμό αυτό. '

Αλοίμονο, κάπως πρέπει κα ιεσυ να κάνεις 5 πράγματα για σένα, να φάς, να βουρτσίσεις ένα δόντι ένα μαλλί πχ, μην τα ξεχάσεις αυτά. 

Οπότε όλη την ώρα στο στήθος δεν σημαίνει τη θηλή όλη την ώρα στο στόμα του μωρού. 

 

 

 

για δες και αυτό το βίντεο μου φαίνεται ενδιαφέρον ,δεν το είδα όμως ακόμα 

ο τίτλος είναι καλος για να καταλαβεις ισως διαφορα΄και φιλοσοφία  όπου όμως, κάθε μητέρα έχει την δική της άποψη, δεν υπάρχει μια.  !

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για την απάντηση! Θυμάμαι απο την πρώτη μου κόρη μέχρι να εδραιωθεί ο θηλασμός ήμασταν αυτοκόλλητες οπότε θεωρητικά δε με πειράζει να είναι συνέχεια πάνω μου..απλα νομίζω σε αυτή την περίπτωσηό δεν τρώει η τέλος πάντων κάτι δεν πάει σωστά ακόμα. Τη σύμβουλο τη βρήκα απο τη la leche league hellas τηλεφωνικα μου έδωσε κάποιες οδηγίες γενικά ήταν ευγενική και κατατοπιστική.  Τώρα πριν λίγο όμως μίλησα με τον παιδίατρο μας .δεν του αρέσει καθόλου το βάρος. Δεν έχει ανακτήσει το βάρος γέννησης ,ούτε καν το βάρος εξόδου απο το μαιευτήριο... Θέλει να μας ξαναδει για κλινική εκτίμηση.και μου είπε οπωσδήποτε να πάρω θήλαστρο να μετράμε τι τρώει το μωρό. Και αν δε φτάνει λεει το δικό μου τοτε θα δίνουμε ξένο. Θα νοικιάσω το symphony της medela καλα το λεω; Ψάχνω να βρώ και το πρωτόκολλο αντλήσεων..οπότε θα κάνουμε ακριβώς αυτο που κάνατε και σεις πιο πάνω. αλλά δεν ξερω τιποτα απο αυτα.ούτε πως να αντλω/αποθηκεύω...νομίζω τα πράγματα είναι περίεργα😟😟

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Και το δικό μου το δεύτερο για πολλές μέρες δεν ξυπνούσε με τίποτα. Παλευαμε μία ώρα δύο άτομα να την σκουνταμε, να τη γαργαλαμε, να την ξεντυνουμε, να της πειράζουμε τις πατούσες, τίποτα. Δεν ξυπνούσε ούτε για το μπιμπερο να φανταστεις. Το στόμα ερμητικά κλειστό. Και ήταν φαύλος κύκλος με τον ίκτερο: όσο δεν έτρωγε, ο ίκτερος συνεχιζόταν κι όσο συνεχιζόταν ο ίκτερος, δεν μπορούσε να ξυπνήσει να φάει. Στο μαιευτήριο καλούσα κάθε 10 λεπτά τις μαίες που κατάφερναν να την ξυπνάνε, χαίρονταν αυτές που ξυπνησε, όμως έτρωγε ούτε 5 λεπτά και ύπνος. Τις ξανακαλουσα, τις ξανακαλουσα, αυτό γινόταν όλη την ωρα. Μου είπαν να τη βγάζω από πάνω μου που την έπαιρνε ο ύπνος και να τη βάζω στο κουνακι μιας που ξύπναγε μόλις την έβαζα, και όντως ξύπναγε αλλα μόλις την ξαναεβαζα στο στήθος ξανά υπνος! Αυτό γινόταν συνέχεια για μερες. Είχαμε ανησυχήσει η αλήθεια είναι. Αλλά υπομονή, σιγά σιγά έφαγε. Μάλιστα σε αυτήν μερικές φορές ακούω να καταπίνει, που στην πρώτη δεν το άκουσα ποτέ 3 χρόνια. Επίσης και τα δύο παιδιά μου ενώ τη μέρα δεν κοιμόντουσαν όσο λένε ότι πρέπει, τη νύχτα πέφτουν σε λήθαργο, αν δεν τα ξυπνήσεις δεν ξυπνάνε, οπότε έπρεπε (και στο δεύτερο ακομα πρέπει) να βάζουμε ξυπνητήρια εμείς για να τρώνε. Δεν έχουν ξυπνήσει ποτέ πάνω από μια φορά ανά νύχτα από μόνα τους. (Με θορύβους βέβαια τους πρώτους μήνες ξυπνούσαν, ακόμα κι επειδή ετριξε το πάτωμα ή ακουμπησαμε το κινητό στο κομοδίνο. Στα καλά καθούμενα όμως όχι). Απ'τη μια είμαστε τυχεροί, αλλά απ'την άλλη δεν είναι καλο αν έχουν θέμα βάρους. Οπότε ειναι λίγο παγίδα το "αν πεινάσει θα ξυπνήσει". Μπορεί κιόλας λόγω αδυναμίας να μην ξυπνάνε. (Το εκνευριστικο, αλλά απόλυτα φυσιολογικό, είναι που ενώ κοιμούνται μια χαρά έχοντας φάει, με το που τα μετακινεις για να ξαπλώσουν ξυπνανε. Κι ακόμα χειρότερα η μπέμπα ας πούμε τωρα μπορεί να μην τρώει, να κοιμάται, μόλις πάω να τη βάλω να ξαπλώσει ξυπνάει, λέω "ωραία θα φάει τώρα" και πάλι στο 5λεπτο κοιμάται. Μεταμεσονυκτιως αυτά, και να την έχουμε σηκώσει εμείς με ξυπνητήρι ενώ κοιμόταν μια χαρά. Τζάμπα αϋπνια δηλαδή ενώ το μωρό κοιμάται. Αλλά τι να κάνεις αν έχει θέμα βάρους... Ακόμα κι αν θηλασουμε ξαπλωτες για να μη χρειαστεί να τη μετακινησω, μόλις πάω να σηκωθώ ή να αλλάξω πλευρό ξυπνάει. Υπομονή σε όλα αυτά, είναι σύντομες συνήθως αυτές οι φάσεις! Μετά το τρίμηνο θυμάμαι έφτιαξαν πολύ τα πράγματα στο πρώτο.

Link to comment
Share on other sites

Το σωστό είναι αν ο γιατρός υποψιάζεται failure to thrive ειναι να δει τι φταιει, δηλαδή

εξετάσεις, όχι απλά να δώσει συμπλήρωμα,

δηλαδη εξετάζεις

γοπ  με υπερηχο 

κοπράνων

ούρων 

Εμείς για να σιγουρευτούμε ότι η αιτια μη προσληψης επαρκούς βαρους δεν ηταν σωματική παθολογική, μας εβαλε να κανουμε αυτές τις εξετάσεις, και έτσι αποκλειστηκε αυτό, και εφόσον η κλινικη εικόνα ήταν πολύ καλή έγινε απλά επαναγαλακτισμός με θήλαστρο και 40 μλ δικο μου συμπληρωμα ανα μερα. 

 

ερωτηση.  πόσ οβαρος παίρνει ανα εβδομαδα, την τελευταια εβδομαδα πόσο ηταν. 

Αν αμφιβαλλεις παιδίατρο πηγαινεις σε άλλο για να επιβεβαιωσεις ή να διαψευσεις πληροφορίες, το σωστό αυτό είναι , όχι φυσικά να διαβάζεις εμάς, 

γιατί μιιλάμε για την υγεία του βρέφους σου. το θέμα είναι η κλινική εικόνα  που απέκτησε ο γιατρός. 

Με βάση ΠΟΥ υπάρχει κατώτατο όριο εβδομαδιαίας προσληψης βαρους. 

Ρώτα τον γιατρό, ποια είναι για εκείνονη αυτό το όριο. 

Εάν δεν είναι το ίδιο και σου λέει για μένα είναι τα 200 γρ ανα εβδομαδα οκ, 

εκει διαφερει με την οδηγία που και σε οδηγεί μετά σε αποθηλασμό αν σου βαλειε να δινεις συμπληρώματα απλά για να φτάσετε εβδομαδιαίο όριο που αυτός θέλει σε αντίθεση με τον ΠΟ"Υ.

Μάθε το αυτό , ρώτα και άλλο παιδίατρο αν δεν είναι επαρκής η απάντηση που θα σου δώσει 

 

Link to comment
Share on other sites

Εμάς είναι η ίδια η παιδίατρος σύμβουλος, που είναι πολύ καλο γιατί πολλοί που έχουν μαία-συμβουλο και διαφορετικό παιδίατρο βρίσκονται αντιμέτωποι με αντικρουόμενες συμβουλές. 

Τα δικά μου παιδιά ανέκτησαν το βάρος γύρω στο μήνα. 

Για θηλαστρο τότε στο πρώτο παιδί μου είχε συστήσει ενοικίαση του symphony της medela ή του elite της ameda (το δεύτερο νοίκιασα, το είχαν και στο μαιευτήριο αν και δεν το είχα χρησιμοποιήσει εκεί). Για αγορά το swing της medela. Τώρα στο δεύτερο μου έδωσε μια φίλη ένα canpol babies. 

Για πρωτόκολλο στο πρώτο παιδί μου είχε πει 6-8 αντλήσεις από 20 λεπτά τον κάθε μαστό (ειχα διπλο οπότε ήταν 20' συνολικά) μετά από τον θηλασμό και οπωσδήποτε μια άντληση νύχτα. Έβγαζα περίπου 40 μλ τη φορά.Τώρα στο δεύτερο το βγάζω μαζεμένο 1-2 φορές τη μέρα σε οτιδήποτε ώρα ασχέτως θηλασμου και βγαίνει γύρω στα 120 σε λιγότερη ωρα. Δεν ξέρω αν βγαίνει πολύ λόγω του θηλαστρου, λόγω του ότι είναι πιο έμπειρο το στήθος (10 μήνες πριν γεννήσω θήλαζε ακόμα το πρώτο παιδί -σχεδον 3 χρόνια) ή λόγω του ότι δεν πίνει καλά και μένει γάλα. Επίσης μπορεί να μην κάνω ο,τι πρέπει ως προς τη στιγμή αντλησης κλπ αλλά δεν βγαίνει αλλιώς τώρα με δύο παιδιά. Αντλώ όποτε βολεψει, όποτε έχουμε προλάβει να αποστειρωσουμε, πολλές φορές στο τσακ πριν φάει κλπ... Δεν μου είχε δώσει τόσο συγκεκριμένες οδηγίες αυτή τη φορά γιατί το μωρό ήταν μεγαλύτερο κι έδειχνε να πηγαίνει κάπως καλύτερα, αλλά τώρα που είναι ακριβώς όσο η πρώτη μπορεί να μου πει πιο αυστηρές οδηγίες σε λίγες μέρες που θα πάμε ή να μου αυξήσει τα μλ.

 

Για την αποθήκευση αν το δίνεις σύντομα αντέχει σίγουρα 3 ώρες εκτός ψυγείου και 24 ώρες στο ψυγείο. Αν θες να αναμειξεις γάλα από νέα αντληση με άλλο που είναι ήδη στο ψυγείο δεν μπορείς, πρέπει πρώτα να βάλεις το καινούργιο να κρυώσει και μετά να τα αναμειξεις, όταν θα είναι και τα δύο κρύα. Η κατάψυξη, τα σακουλάκια κλπ χρειάζονται κυρίως αν κάνεις συστηματικές αντλήσεις για τράπεζα, αν δεν θηλάζεις πολύ (ή καθόλου) και δίνεις ολόκληρα γεύματα αντλημενο κλπ κλπ. Στην περίπτωση που θηλάζεις φουλ και δίνεις λίγο συνήθως αντλείς και το δίνεις μετά από λίγο, κι έτσι το φυλάς απλά σε μπιμπερακια (εγώ το μοιράζω κατ'ευθειαν μετά την αντληση σε 3-4 μπιμπερο των 30-40 μλ και το έχω έτοιμο για δοσιμο). Αν θηλάζεις φουλ πιθανώς δεν βγαίνει καν τόσο πολύ στην άντληση ώστε να φυλάγεται στην κατάψυξη για πιο μελλοντικά από ένα 24ωρο. Αν δίνεις λίγο συμπλήρωμα, 40 μλ τη μέρα που λέει η belleblue, θα βγαίνει, αλλά εγώ όσο ελάττωνα τα μλ του συμπληρώματος ελάττωνα και τις αντλήσεις. Κι έτσι προσαρμόστηκε και το στήθος παρά να το σταματούσα αποτομα (δικιά μου εικασία αυτή).

 

Αν έχεις fb μπες στην ομάδα Αττική: εθελοντική ομάδα υποστήριξης θηλασμού και διάβασε τα σχετικά αρχεία 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολυ για τις απαντήσεις σας. Ο παιδίατρος είναι υπέρμαχος του θηλασμού στο πρώτο παιδί με στήριξε παραδειγματικά. Τώρα θορυβήθηκε γιατι το μωρό έχασε οχι μονο μεχρι να βγουμε απο το μαιευτηριο αλλα συνεχισε να χανει και στο σπιτι.και τωρα πήρε σε μια εβδομαδα(ιδια ζυγαρια,ιδια ωρα , χωρις πανα) 40 γραμμαρια. Η οδηγία τωρα ήταν : για λιγες μερες να εχουμε" μετρησιμη σιτιση".του τυπου εβγαλα τοσα με το θηλαστρο, τα εφαγε;του φτασανε: ηθελε κι αλλο; Ηταν πολλα ml;λιγα; Εαν δουμε οτι κοιτα τρωει 500 ml (τυχαια νουμερα) αλλα ακομα δεν παιρνει θα μας παει για εξετασεις...εγω προς το παρον αντλω καθε τριωρο. Νοικιασα το symphony της medela. Βγαζω 40 , 50 μπορει και 90..Της τα δινω στο επομενο γευμα.συμπληρωνω και λιγο φορμουλα.  Για το failure to thrive δεν ειχα ιδεα..θα το ψαξω να δω τι παιζει. 

Link to comment
Share on other sites

και μένα η παιδίατρος ήταν και ibclc.

Αν πηρε μόνο 40 γραμμάρια ναι δεν φτάνει με τίποτα, και πρεπει να κάνετε επαναγαλακτισμό κ  εξετάσεις. αλλά όχι το πρώτο χωρίς το δεύτερο.

Για μένα αυτό που σου είπε με την μετρήσιμη σίτιση  δεν είναι καλό κ φοβίζει τις μαμάδες λόγω λίγων ml κάποιες φορές! 

Επίσης βγάζει το μωρό από τη θηλή!  .. εμένα ποτέ δε μου ζήτησε τετοιο πράγμα. 

 

Το σωστό είναι οπωσδήποτε συνταγογράφηση εξετάσεων!  μπορεί ένα μωρό να έχει απλά ουρολοίμωξη ή κάτι άλλο.. δεν φαίνεται με κανενα τρόπο περαν της λήψης ούρων με το ειδικό στικεράκι (παίρνουν στα μικροβιολγικά). 

 

Τέλειες οι ποσότητες που βγάζεις!  πολύ απίθανο να φταίει η ποσότητα γάλακτος! εμένα σου λέω εβγαζα με ΟΛΗ μέρα αντληση μόνο 40 μλ ΣΥΝΟΛΟ και οι δυο μαστοι ΑΝΑ ΜΕΡΑ!  Μπορείς να το φανταστείς?

άρα ΔΕΝ είναι θέμα του ότι δεν έχεις γάλα... 

Οι ποσότητες που γράφεις είναι υπεραρκετές για το στομαχάκι του μωρού σου.  

Αν δείς στο ιντερνετ ποσοτητα μεγεθος στομαχιού νεογέννητου....

αν συμπληρώνεις και με φόρμουλα?, θα σταματήσει να θηλάζει αν παιρνει τοσο εύκολα τροφή με μπουκάλι σε τέτοιες ποσότητες μαζεμένες... 

οι οδηγίες αυτές είναι αποθηλασμού για μένα...κ  μην δίνεις ποτέ σε επόμενο γευμα μονο μπουκάλι. (είτε δικο σου είτε συμπλήρωμα)

το σωστό είναι πάντα θηλασμός πρώτα! και μετά μπουκάλι.  ελπίζω να σου το είπε. ποτέ μόνο μπουκάλι. 

 

Θα αποθηλάσεις αν συνεχίσεις με αυτές τις οδηγίες. αυτά είναι αυτά που ξέρω, από πολλές φίλες και γνωστές,... δεν είμαι παιδίατρος,  σου συστήνω εφόσον βγάζεις μια χαρά ποσότητες, 

να παρεις συμβουλή άλλης άλλου παιδιάτρου πραγματικά κατατοπισμένου στα θέματα του θηλασμού με πιστοποίηση.

Δεν είναι οι υπερμαχοι θηλασμου απαραίτητα σωστά κατατοπισμένοι. ..

 η μέτρηση του αντλημένου γάλακτος δεν είναι ενδεικτική, για το ποσο πινει ενα παιδί απευθείας από το στήθος, ετσι νομιζω....!

Αν δεν θέλεις να αποθηλάσει το μωρό σου,  επειδη θα παιρνει ευκολα τροφη απο μπουκάλι, πάρε σύντομα, γνώμη άλλου παιδίατρου ibclc. υπαρχει λίστα! 

 

https://parents.org.gr/2022/05/22/paidiatroi-pistopoiimenoi-symvoyloi-thilasmoy-ibclc/

 

Τα μωρά δεν είναι χαζά, αν δουν οτι ευκολα γρήγορα ξεμπερδεύουν με μπουκάλι, δεν θελουν κ βαριούνται το στήθος. Επίσης ο θηλασμός απαιτεί μυς, όταν αυτοί ξεμαθαίνουν, τα μωρά κουράζονται περισσότερο, και τα παρατάνε και περισσότερο.   Πραγματικά πριν μπω σε τέτοια ταλαιπωρία θα έκανα απλώς άμεσα εξετάσεις για όλα αυτά.   ούρων κοπράνων και υπερηχο.

Υπέρηχο είναι καλό να εχεις κάνει ούτως ή άλλως, σε καμία από αυτές τις εξετάσεις δεν ταλαιπωρείται το μωρό ιδιαιτέρως. 

 

Σημειώνω ξανά, είμαι μια μαμά, και λέω απλά πάρε δεύτερη γνώμη, για να μην ταλαιπωρηθείς τζάμπα,   και αλλάξει αυτό που θα ήθελες.

Ή ζήτα από γιατρο οτι θες αμεσα εξετασεις εφοσον βλεπεις ποσοτητες αρκετό γάλα ήδη, ασχετως της μετρησης που θα κάνετε!..

Πες θελεις να το διασφαλισεις. Ας συνταγογραφήσει μια ώρα αρχύτερα, για να διώξεις κ μια ωρα αρχυτερα και τα συμπληρώματα και τις αντλήσεις, αν δεν είναι καν το γάλα το πρόβλημα.  το σωστό αυτό θα ηταν.  

Καθε εβδομάδα με περίεργες συνθήκες για το μωρό/ χωρίς συγκεκριμένη γνωμάτευση , δεν είναι καλή και σου δίνει ανησυχία.  

Σορρυ αν επαναλαμβάνομαι!

 

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

14 ώρες πρίν, belleblue είπε:

και μένα η παιδίατρος ήταν και ibclc.

Αν πηρε μόνο 40 γραμμάρια ναι δεν φτάνει με τίποτα, και πρεπει να κάνετε επαναγαλακτισμό κ  εξετάσεις. αλλά όχι το πρώτο χωρίς το δεύτερο.

Για μένα αυτό που σου είπε με την μετρήσιμη σίτιση  δεν είναι καλό κ φοβίζει τις μαμάδες λόγω λίγων ml κάποιες φορές! 

Επίσης βγάζει το μωρό από τη θηλή!  .. εμένα ποτέ δε μου ζήτησε τετοιο πράγμα. 

 

Το σωστό είναι οπωσδήποτε συνταγογράφηση εξετάσεων!  μπορεί ένα μωρό να έχει απλά ουρολοίμωξη ή κάτι άλλο.. δεν φαίνεται με κανενα τρόπο περαν της λήψης ούρων με το ειδικό στικεράκι (παίρνουν στα μικροβιολγικά). 

 

Τέλειες οι ποσότητες που βγάζεις!  πολύ απίθανο να φταίει η ποσότητα γάλακτος! εμένα σου λέω εβγαζα με ΟΛΗ μέρα αντληση μόνο 40 μλ ΣΥΝΟΛΟ και οι δυο μαστοι ΑΝΑ ΜΕΡΑ!  Μπορείς να το φανταστείς?

άρα ΔΕΝ είναι θέμα του ότι δεν έχεις γάλα... 

Οι ποσότητες που γράφεις είναι υπεραρκετές για το στομαχάκι του μωρού σου.  

Αν δείς στο ιντερνετ ποσοτητα μεγεθος στομαχιού νεογέννητου....

αν συμπληρώνεις και με φόρμουλα?, θα σταματήσει να θηλάζει αν παιρνει τοσο εύκολα τροφή με μπουκάλι σε τέτοιες ποσότητες μαζεμένες... 

οι οδηγίες αυτές είναι αποθηλασμού για μένα...κ  μην δίνεις ποτέ σε επόμενο γευμα μονο μπουκάλι. (είτε δικο σου είτε συμπλήρωμα)

το σωστό είναι πάντα θηλασμός πρώτα! και μετά μπουκάλι.  ελπίζω να σου το είπε. ποτέ μόνο μπουκάλι. 

 

Θα αποθηλάσεις αν συνεχίσεις με αυτές τις οδηγίες. αυτά είναι αυτά που ξέρω, από πολλές φίλες και γνωστές,... δεν είμαι παιδίατρος,  σου συστήνω εφόσον βγάζεις μια χαρά ποσότητες, 

να παρεις συμβουλή άλλης άλλου παιδιάτρου πραγματικά κατατοπισμένου στα θέματα του θηλασμού με πιστοποίηση.

Δεν είναι οι υπερμαχοι θηλασμου απαραίτητα σωστά κατατοπισμένοι. ..

 η μέτρηση του αντλημένου γάλακτος δεν είναι ενδεικτική, για το ποσο πινει ενα παιδί απευθείας από το στήθος, ετσι νομιζω....!

Αν δεν θέλεις να αποθηλάσει το μωρό σου,  επειδη θα παιρνει ευκολα τροφη απο μπουκάλι, πάρε σύντομα, γνώμη άλλου παιδίατρου ibclc. υπαρχει λίστα! 

 

https://parents.org.gr/2022/05/22/paidiatroi-pistopoiimenoi-symvoyloi-thilasmoy-ibclc/

 

Τα μωρά δεν είναι χαζά, αν δουν οτι ευκολα γρήγορα ξεμπερδεύουν με μπουκάλι, δεν θελουν κ βαριούνται το στήθος. Επίσης ο θηλασμός απαιτεί μυς, όταν αυτοί ξεμαθαίνουν, τα μωρά κουράζονται περισσότερο, και τα παρατάνε και περισσότερο.   Πραγματικά πριν μπω σε τέτοια ταλαιπωρία θα έκανα απλώς άμεσα εξετάσεις για όλα αυτά.   ούρων κοπράνων και υπερηχο.

Υπέρηχο είναι καλό να εχεις κάνει ούτως ή άλλως, σε καμία από αυτές τις εξετάσεις δεν ταλαιπωρείται το μωρό ιδιαιτέρως. 

 

Σημειώνω ξανά, είμαι μια μαμά, και λέω απλά πάρε δεύτερη γνώμη, για να μην ταλαιπωρηθείς τζάμπα,   και αλλάξει αυτό που θα ήθελες.

Ή ζήτα από γιατρο οτι θες αμεσα εξετασεις εφοσον βλεπεις ποσοτητες αρκετό γάλα ήδη, ασχετως της μετρησης που θα κάνετε!..

Πες θελεις να το διασφαλισεις. Ας συνταγογραφήσει μια ώρα αρχύτερα, για να διώξεις κ μια ωρα αρχυτερα και τα συμπληρώματα και τις αντλήσεις, αν δεν είναι καν το γάλα το πρόβλημα.  το σωστό αυτό θα ηταν.  

Καθε εβδομάδα με περίεργες συνθήκες για το μωρό/ χωρίς συγκεκριμένη γνωμάτευση , δεν είναι καλή και σου δίνει ανησυχία.  

Σορρυ αν επαναλαμβάνομαι!

 

 

Πραγματικά έχω καταντήσει τις τελευταίες μέρες να μετράω ml δικα μου και φόρμουλας και να τα γράφω και να αποστειρώνω και να αντλώ...μιλάμε για παράνοια.και να παρακαλάω το μωράκι να πάρει βάρος και να βρούμε τι φταίει.και με τη μεγάλη κρυωμένη και με τις δικές της ανάγκες... Μου φαίνεται και ότι θα αποθηλάσω στο τέλος και έχουμε χασει απότομα την τόσο ωραία επαφή μας. Το σκέφτομαι και γω να ζητήσω εξετάσεις έτσι για να έχουμε το κεφάλι μας ήσυχο. Με άλλον ενα παιδίατρο που μίλησα ήταν της άποψης να δίνω 1 -2 γευματα τη μερα συμπλήρωμα μετά το θηλασμο να δούμε πως θα πάει. Αυτός ήταν πιο χαλαρός γενικά. Επίσης εννοείται οτί δεν είναι χαζο το μωρό με το που μπαίνει πετσετάκι κάτω απο το λαιμό κάθεται σαν παναγίτσα και περιμένει το μπουκάλι. Και παρόλο που εναλλάσω τα μπιμπερό, έχει και προτίμηση σε ένα, ρουφάει με λαχτάρα το καταλαβαίνεις. Αλλα υπάρχουν και στιγμές που ψάχνει εμένα και της δίνω φυσικά. Απλά κάνω λίγο υπομονη μέχρι αύριο και την τρίτη που  ξαναζυγίζουμε για να δούμε τι γίνεται. Πάντως στο πρώτο παιδάκι με επιλόχειο στο ταβάνι, πληγωμένες θηλές και χωρίς να ξέρω τι κανω, αύπνη, άφαγη και ράκος με υποστήριξη απο ΠΟΥΘΕΝΑ έπαιρνα τον παιδίατρο κλαίγοντας και έλεγα " δε χορταίνει, δώσε μου ξένο δεν αντέχω." Μου έλεγε σαν το Βόυδα "μην αγχώνεσαι άλλη μια μέρα άντεξε και θα σου δώσω αύριο" και με έπαιρνε την επόμενη και μου έλεγε "είδες?όλα καλα πήγαν.η φύση ξέρει τι κανει.ας περάσει και σήμερα και βλέπουμε"και τσούκου τσούκου με πήγε μέχρι που το βρήκαμε.με ενα παιδί που γεννηθηκε 4200 και στη βδομαδα ήταν 5.οπότε θα τον περιμένω λίγο ακόμα να δω πως θα μας πάει και τώρα. Φυσικα και δεν επαναλαμβανεσαι. Όποια συμβουλη απο γυναίκες που θήλασαν για καιρό και το πάλεψαν είναι πολύτιμη, πόσο μάλλον αν ή περίπτωση τους ήταν και παρόμοια. 

Link to comment
Share on other sites

On 6/2/2023 at 10:33 ΜΜ, belleblue είπε:

Από την αρχαιότητα υπάρχουν γαλακταγωγές τροφές 

Λοιπόν, υπαρχουν γαλακταγωγές τροφές και  αυτες που το κόβουν. 

 

μαυρομάτικα χωρίς μαιντανό ! βάλε μια χούφτα βρασμένα, σε κάθε γεύμα σου (στην ομελέτα, στην σαλάτα κλπ), και εκεί θα δείς!  παιδίατρος μου το είπα που ήταν πιστοποιημενη συμβουλος θηλασμού! 

Επίσης ο μαραθόσπορος. Πάρε σπορο (παμφτηνο στα βιολογικά) και μάσησέ τον και φάε τον . το γράφει επισης στην συσκευασία ότι είναι γαλακταγωγή τροφή.    Μπορείς και να τον καβουρδίσεις /κάνεις σκόνη και να τον βάλεις σε ρόφημα. Εγώ προσωπικά τον μασάω τώρα (10 χρονια μετα χαχ) σαν βοηθημα στην πέψη ή όταν έχω στρές. 

 

μαιντανό απαγορεύεται και διαβασα και το τσαι μεντας το γραφει μαλιστα στην συσκευσία. 

 

επίσης αν δεν εχεις θεμα παχους, η βρώμη ειναι φοβερή. 

 

απο αγοραστά το  milk thistle. 

το μεγαλύτερο εφέ το έχουν οι φυσικές τροφές να ξέρεις, που γράφω πιο πάνω και ο ζωμός, σούπες...

Να ρωτήσω κάτι πάνω σε αυτό.

Συμφωνώ εννοείται για τις γαλακταγωγές και μη τροφές. Αλλά νομίζω ότι θα πρέπει να καταναλώσει η θηλάζουσα ποσότητες επαρκείς για να έχουν την αντίστοιχη επίδραση. Δηλαδή πχ αν έχει μαϊντανό η σαλάτα με τα μαυρομάτικα (που ο μαϊντανός άντε να είναι 1-2 πρέζες που λέμε) και καταναλώσει κανείς πχ ένα - δύο γεύμα/τα την εβδομάδα και μόνο εκεί καταναλώσει μαϊντανό και κανένα άλλο τρόφιμο ανασταλτικό της παραγωγής, είναι όντως αυτή η λίγη ποσότητα επαρκής για να επιδράσει μειώνοντας την παραγωγή γάλακτος; Κι ομοίως για τις γαλακταγωγές. Μια-δύο μπάρες δημητριακών με βρώμη την εβδομάδα (και μόνο εκεί καταναλώσει βρώμη και κανένα άλλο προαγωγό της παραγωγής τρόφιμο) αρκούν να αυξηθεί η παραγωγή; Έχω αμφιβολίες επ' αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Επίσης το μωρο έβαλε βάρος τις τελευταίες μέρες, βρέχει πάρα πολλές πάνες και είναι πιο ζωηρό μπορώ να πω.αλλα τρώει και πάρα πολύ και δικό μου αντλημένο και συμπλήρωμα.με τον παιδίατρο που μιλήσαμε και του εξέφρασα τις ανησυχίες μου, τύπου δεν έχω γάλα? Το άφηνα νηστικό? Ήταν καθησυχαστικός τύπου δεν μας νοιάζει προς το παρον αυτο. Μας νοιάζει που έχει όρεξη, έβαλε βάρος ,βρέχει πανούλες.τωρα μας έβαλε στην εξης διαδικασια: να την αφήνουμε να ξεκινάει το γευμα απο το στήθος, να δίνουμε μπουκαλι και στα καπακια να αντλω. το οποίο έχει και πρακτικές δυσκολίες πολλες φορες αλλα το προσπαθω με σκοπό να την επαναφέρουμε στο στήθος. Στεναχωρήθηκα πολύ είναι η αλήθεια όταν ειδα και τις ποσότητες ξένου που τρώει και επειδή σταμάτησε να θηλάζει τόσο πολυ αλλα σκοπός είναι να είναι γερό και να τρέφεται σωστά. Αλλα προσπαθώ να μην απογοητεύομαι, το ξένο στην τελική δεν είναι και δηλητήριο.. αν δε τα καταφέρω όπως στην πρώτη θα αντλώ και ας το πίνει απο μπουκάλι. Βγάζω περίπου 250 ml την ημέρα οπότε θα παίρνει απο αυτη την ποσότητα τα καλά του μητρικού.. 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου από αυτά που γράφεις δεν κατάλαβα γιατί σταμάτησε να θηλάζει τόσο πολύ. 

σου είπε ο γιατρός να το βγάζεις από το στήθος? 

Σου έχει δώσει οδηγίες πως αδειάζουμε το στήθος (για αύξηση παραγωγής?) 

πχ. ότι σε κάθε θηλασμό, βαζεις το μωρό στο ίδιο στηθος σε 3 διαφορετικές στάσεις, γιατί έχει άλλους γαλακτοφόρους αδένες το στήθος ανάλογα με το πως ζουλάει το μωρό το μαστό. 

και μετά στο άλλο στήθος. Στήθος που δεν αδειάζει σωστά, δεν γεμίζει και σωστά/περισσότερο. 

Όπως και να έχει,  πρώτα δίνε το δικό σου γάλα, και μετά το ξένο. Ελπίζω το έχει πει. 

Επίσης, τρώς σωστά;  κρέατα? ζωμούς? καλές τροφές; 

Τι ποσότητες συμπληρώματος σου έχει δώσει να δίνεις;

 

Το θέμα με τον θηλασμό δεν είναι μόνο το γάλα (πολύ ωραία που παίρνει από σενα αυτό που παίρνει είναι φανταστική ποσότητα) είναι και το τι προσφέρει ο θηλασμός αργότερα στο μωρό, κάτι που οι παιδίατροι πολλές φορές πραγματικά δεν το έχουν καν ως κριτήριο. 

Κανονικά ένα βρέφος και για την ψυχολογία του όχι μόνο για την σίτιση, από την φυση, θηλάζει ως τα 2 έτη. Η φύση δεν κάνει λάθος σε αυτό, δεν αφορά μόνο το φαγητό, αλλά και το δέσιμο σε μια περίοδο που το βρέφος έχει το άγχος αποχωρισμού, θέλει να προσκολληθεί σωστά για να προχωρήσει μετά στην ανεξαρτητοποίηση. 

Δεν είναι ότι δεν θα το περασει αυτό ένα μωρό που δεν θα θηλάσει, το δέσιμο όμως, και η ασφαλής προσκόλληση που προσφέρει την αίσθηση της σταθερότητας και της πληρότητας είναι κάτι που χάνει εκείνη τη στιγμή. 

Αυτή τη στιγμή ίσως πάνω από70% των βρεφών χάνουν αυτό το προνόμιο, της φύσης, επειδή οι παιδίατροι αδιαφορούν για αυτό. 

Αυτό είναι κάτι που με ξεπερνάει.  Θα έπρεπε ακόμα και αν λύνεται το θέμα της σίτισης με άντληση ή με συμπλήρωμα (αν δε βγάζεις γάλα) 

να υπάρχει στήριξη σε αυτό το κομμάτι. Δεν υπάρχει, είναι σαν να είναι κάτι μή υπαρκτό. ..

Link to comment
Share on other sites

10 ώρες πρίν, osten είπε:

Επίσης το μωρο έβαλε βάρος τις τελευταίες μέρες, βρέχει πάρα πολλές πάνες και είναι πιο ζωηρό μπορώ να πω.αλλα τρώει και πάρα πολύ και δικό μου αντλημένο και συμπλήρωμα.με τον παιδίατρο που μιλήσαμε και του εξέφρασα τις ανησυχίες μου, τύπου δεν έχω γάλα? Το άφηνα νηστικό? Ήταν καθησυχαστικός τύπου δεν μας νοιάζει προς το παρον αυτο. Μας νοιάζει που έχει όρεξη, έβαλε βάρος ,βρέχει πανούλες.τωρα μας έβαλε στην εξης διαδικασια: να την αφήνουμε να ξεκινάει το γευμα απο το στήθος, να δίνουμε μπουκαλι και στα καπακια να αντλω. το οποίο έχει και πρακτικές δυσκολίες πολλες φορες αλλα το προσπαθω με σκοπό να την επαναφέρουμε στο στήθος. Στεναχωρήθηκα πολύ είναι η αλήθεια όταν ειδα και τις ποσότητες ξένου που τρώει και επειδή σταμάτησε να θηλάζει τόσο πολυ αλλα σκοπός είναι να είναι γερό και να τρέφεται σωστά. Αλλα προσπαθώ να μην απογοητεύομαι, το ξένο στην τελική δεν είναι και δηλητήριο.. αν δε τα καταφέρω όπως στην πρώτη θα αντλώ και ας το πίνει απο μπουκάλι. Βγάζω περίπου 250 ml την ημέρα οπότε θα παίρνει απο αυτη την ποσότητα τα καλά του μητρικού.. 

 

Το δικό μου πρόγραμμα σου έβαλε! Εφόσον σε εμένα είχε πετύχει εύχομαι το ίδιο και σε εσένα! 

 

Από τροφές εμένα στο πρώτο παιδί μου είχε πει όχι φακές, μελιτζάνες, μπάμιες. Τώρα στο δεύτερο προληπτικά δεν τις έχω φάει αλλά όταν πάμε θα τη ρωτησω

Link to comment
Share on other sites

15 ώρες πρίν, little lamb είπε:

 

Το δικό μου πρόγραμμα σου έβαλε! Εφόσον σε εμένα είχε πετύχει εύχομαι το ίδιο και σε εσένα! 

 

 

Μακάρι.πραγματικά και εγώ ελπίζω να πετύχει...

Link to comment
Share on other sites

16 ώρες πρίν, belleblue είπε:

Γειά σου από αυτά που γράφεις δεν κατάλαβα γιατί σταμάτησε να θηλάζει τόσο πολύ. 

σου είπε ο γιατρός να το βγάζεις από το στήθος? 

Σου έχει δώσει οδηγίες πως αδειάζουμε το στήθος (για αύξηση παραγωγής?) 

πχ. ότι σε κάθε θηλασμό, βαζεις το μωρό στο ίδιο στηθος σε 3 διαφορετικές στάσεις, γιατί έχει άλλους γαλακτοφόρους αδένες το στήθος ανάλογα με το πως ζουλάει το μωρό το μαστό. 

και μετά στο άλλο στήθος. Στήθος που δεν αδειάζει σωστά, δεν γεμίζει και σωστά/περισσότερο. 

Όπως και να έχει,  πρώτα δίνε το δικό σου γάλα, και μετά το ξένο. Ελπίζω το έχει πει. 

Επίσης, τρώς σωστά;  κρέατα? ζωμούς? καλές τροφές; 

Τι ποσότητες συμπληρώματος σου έχει δώσει να δίνεις;

 

Το θέμα με τον θηλασμό δεν είναι μόνο το γάλα (πολύ ωραία που παίρνει από σενα αυτό που παίρνει είναι φανταστική ποσότητα) είναι και το τι προσφέρει ο θηλασμός αργότερα στο μωρό, κάτι που οι παιδίατροι πολλές φορές πραγματικά δεν το έχουν καν ως κριτήριο. 

Κανονικά ένα βρέφος και για την ψυχολογία του όχι μόνο για την σίτιση, από την φυση, θηλάζει ως τα 2 έτη. Η φύση δεν κάνει λάθος σε αυτό, δεν αφορά μόνο το φαγητό, αλλά και το δέσιμο σε μια περίοδο που το βρέφος έχει το άγχος αποχωρισμού, θέλει να προσκολληθεί σωστά για να προχωρήσει μετά στην ανεξαρτητοποίηση. 

Δεν είναι ότι δεν θα το περασει αυτό ένα μωρό που δεν θα θηλάσει, το δέσιμο όμως, και η ασφαλής προσκόλληση που προσφέρει την αίσθηση της σταθερότητας και της πληρότητας είναι κάτι που χάνει εκείνη τη στιγμή. 

Αυτή τη στιγμή ίσως πάνω από70% των βρεφών χάνουν αυτό το προνόμιο, της φύσης, επειδή οι παιδίατροι αδιαφορούν για αυτό. 

Αυτό είναι κάτι που με ξεπερνάει.  Θα έπρεπε ακόμα και αν λύνεται το θέμα της σίτισης με άντληση ή με συμπλήρωμα (αν δε βγάζεις γάλα) 

να υπάρχει στήριξη σε αυτό το κομμάτι. Δεν υπάρχει, είναι σαν να είναι κάτι μή υπαρκτό. ..

Σταματήσαμε για αυτές τις 4 (νομίζω) μέρες να δίνουμε στήθος για να μετρήσουμε τι πίνει/αν πίνει και κυρίως πόσο πίνει. Τώρα ξαναδίνουμε σιγα σιγά ενα πενταλεπτάκι καθε φορα στήθος. Να δούμε πως θα πάει. εννοείται πρώτα δίνω το δικό μου αντλημένο και μετα το ξένο. Ποσότητες δεν μου έχει πει όσο γράφει το κουτί βάζω. θα μιλήσουμε πάλι αύριο και θα τη δεί λογικα σε 1 βδομάδα γιατι κλείνουμε μήνα για να δουμε πως θα προχωρησουμε ε τη σιτιση.και γω αναρωτιέμαι πως θα περάσουμε τα αλματα, το αγχος αποχωρισμού τα παντα όλα, χωρίς το θηλασμό όπως με το πρώτο...αλλα δεν καταλαβαίνω και γω τι πάει στραβα.. μήπως απλά την παίρνει ο ύπνος και δεν τρώει? Μήπως δεν πιάνει καλα? Αλλαγες στις στασεις κανουμε αρκετες. θηλες πληγωμενες δεν εχω μονο στο μαιευτηριο 2 μερουλες. Αλλα οταν ετρωγε απο μενα και πανακια εβρεχε (οχι τοσα οσα τωρα ειναι η αληθεια) και κακακια εκανε.αρα κατι ετρωγε με καποιο τροπο. Τι να πω?ουτε αγχος ειχα οπως στο πρωτο δεν καταλαβαινω ειλικρινα. Σωστα τρεφομαι δεν μπορω να πω! Μοσχαρια φουλ, σουπες με ζωμους, υγρα τα παντα. Απο την αλλη σκεφτηκα μηπως ειναι κατι ορμονικο και δεν εχω πολυ γαλα, γιατι δεν μου εχουν κατεβει τα λοχεια.ειχα δυο τρεις μερες στο νοσοκομειο και τελος.με ειδε η γυναικολογος και το παρακολουθουμε να δουμε πως θα παει. Κατι λιγα βγαινουν που και που αλλα ισα στο χαρτι.Δεν ξερω αν συνδεονται αυτα τα δυο μεταξυ τους απλα μου περασε απο το μυαλο. 

Link to comment
Share on other sites

Το να μην σου έχει πει συγκεκριμένα μλ αντλημενου/ξένου δεν είναι καλο αν θες να γυρίσεις σε αποκλειστικό θηλασμό. Όσες οικογένειες ξέρω που έδιναν χωρίς συγκεκριμένο μέτρο ή που τους είχαν πει οι γιατροί "όσο θέλει", τα μωρά πολύ σύντομα απλά εγκατέλειψαν τον θηλασμό για την ευκολία του μπιμπερο. Δεν είχα καταλάβει ότι σου είπε να μην τη βάζεις καθόλου στο στήθος. Το τον πειράζει εφόσον παίρνει σίγουρα από μπιμπερο κάποια ποσότητα που θα σου ορίσει να παίρνει και από το στήθος απ'ευθείας; Και βλέποντας την ανάπτυξη αυξάνετε ή μειώνετε το συμπλήρωμα ώσπου φεύγει τελειως και μένει μόνο στηθος. Το καθόλου στήθος πού εξυπηρετεί; θυμάμαι και παλιότερα κάποια κοπέλα είχε την ίδια οδηγία, δεν θυμάμαι αν ήταν εδώ ή στο fb.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...