Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Αυτοκίνητο που να χωράει 2 παιδ. καθίσματα και την μαμά στο πίσω κάθισμα;


Recommended Posts

Καλημέρα!

Πρόσφατα αποκτήσαμε δίδυμα και ψάχνουμε για αυτοκίνητο που να χωράει τα δύο παιδικά καθισματάκια και εμένα στη μέση στο πίσω κάθισμα. 

Αυτό που έχουμε τώρα,  αν και οικογενειακό,  δεν βολεύει.  Οι ζώνες ασφαλείας είναι έτσι τοποθετημενες που δημιουργούν 2 θέσεις πολύ άνετες δεξιά και αριστερά (εκεί δένουμε τα καθίσματα των μωρων),  όμως ο χώρος που απομένει στη μέση δεν είναι για να καθίσει ενηλικο άτομο....

Γνωρίζετε κάποιο μοντέλο αυτοκινήτου που να έχει πίσω 3 μεγάλες θέσεις;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


3 ώρες πρίν, athinais είπε:

Καλημέρα!

Πρόσφατα αποκτήσαμε δίδυμα και ψάχνουμε για αυτοκίνητο που να χωράει τα δύο παιδικά καθισματάκια και εμένα στη μέση στο πίσω κάθισμα. 

Αυτό που έχουμε τώρα,  αν και οικογενειακό,  δεν βολεύει.  Οι ζώνες ασφαλείας είναι έτσι τοποθετημενες που δημιουργούν 2 θέσεις πολύ άνετες δεξιά και αριστερά (εκεί δένουμε τα καθίσματα των μωρων),  όμως ο χώρος που απομένει στη μέση δεν είναι για να καθίσει ενηλικο άτομο....

Γνωρίζετε κάποιο μοντέλο αυτοκινήτου που να έχει πίσω 3 μεγάλες θέσεις;

καλημερα κ να σας ζησουν!

μου κανει εντυπωση αυτο που λες,γτ τα περισσοτερα μεγαλα αυτοκινητα που ξερω ,εφοσον πισω υπαρχουν 3θεσεις με ζωνες κανονικα,χωρανε τα καθισματακια κ εναν ενηλικο

βεβαια στο μυαλο μου εχω οταν ειχα μικροτερα τα παιδια μου,με ενα ογκωδες καθισμα joei κ ενα αυγο,μετα πηγε ο μικρος στο joei κ η μεγαλη σε ενα πιο μαζεμενο κατηγοριας 15-36

το δικο μας αμαξι ειναι μεν μακρυ,αλλα σχετικα στενο στα πισω καθισματα.κ εγω οχι αδυνατη.αλλα παρολα αυτα οποτε χρειαστηκε εκατσα πισω ειδικα οταν ηταν κατω τους ετους ο γιος.ενταξει δ ημουν σουπερ ανετα.αλλα αν χρειαστει εχει τυχει να εχουμε κ αλλον ενηλικα μαζι.εχουμε skoda rapid.στου μπαμπα μου πχ ημουν πιο ανετα με τα καρεκλακια,εχει chevrolet kruz,νομιζω με τα αρχικα καρεκλακια εχω μπει κ σε nissan qashqai

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Θα τα κοιτάξω αυτά που λες,  το ζήτημα είναι να χωράω εγώ στην μέση ( και δεν είμαι εύσωμη,  φαντάσου).

Στο δικό μας, Nissan almera, δεν χωράω με τίποτα... το πίσω κάθισμα είναι μεγάλο, αλλα οι ασφάλειες των ζωνών των ακριανών καθισμάτων είναι στην μέση σχεδόν και ο χώρος που αφήνουν μεταξύ τους για το τρίτο άτομο είναι ο ελάχιστος...ένα παιδί εως 7-8 χρόνων μπορεί να καθίσει αλλά μεγαλύτερος όχι. 

Και δεν μπορώ να τα αφήνω μονα τους πίσω και εγώ να είμαι μπροστά ειναι 7 μηνων ακόμα, φοβάμαι, μια αναγούλα, ένας εμετός να μας προκύψει, τι κάνουμε? 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα! Εμείς είμαστε πλέον 3τεκνοι και μας απασχολεί η ασφάλεια και η επίβλεψη των παιδιών στο πίσω κάθισμα. Ούτε στο δικό μας χωράει ενήλικας στην μέση ανάμεσα σε δυο παιδικά καθίσματα. Χωράει η μεγάλη μας κόρη 7ετών αλλά χωρίς κάθισμα, χωρίς booster (δεμένη με την ζώνη βέβαια). Που κι αυτό δεν είναι σωστό νομίζω. Θα έπρεπε να είναι σε παιδικό κάθισμα ακόμη. Τέλοσπάντων θα χρειαστεί κάποια στιγμή να αλλάξουμε αυτοκίνητο. Έως τότε όμως επ ' ευκαιρία του θέματος, να ρωτήσω κι εγώ για βρεφικό καθρέφτη αυτοκινήτου (για να βάλουμε για το μωρό στο "αβγό"). Υπάρχουν διάφοροι στην αγορά. Από πιο οικονομικοί έως πιο ακριβοί. Έχετε άποψη σχετικά;

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!

Δεν ξέρω τι τύπο αυτοκινήτου θέλετε όμως μεγάλο σαλόνι έχουν τα πριους αν σας ενδιαφέρει να ρίξετε μία ματιά.

@samsympanμε όλο το θάρρος,  έχω διαβάσει πως ένα παιδί στα επτά πρέπει να είναι σε κάθισμα (έχω διαβάσει επίσης πως ακόμα και τα μπουστερ δεν είναι ασφαλή) , για να καταργηθεί το κάθισμα πρέπει  το παιδί να είναι σε ύψος και βάρος που θα κρατήσει η ζώνη.

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

6 ώρες πρίν, athinais είπε:

Καλημέρα!

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Θα τα κοιτάξω αυτά που λες,  το ζήτημα είναι να χωράω εγώ στην μέση ( και δεν είμαι εύσωμη,  φαντάσου).

Στο δικό μας, Nissan almera, δεν χωράω με τίποτα... το πίσω κάθισμα είναι μεγάλο, αλλα οι ασφάλειες των ζωνών των ακριανών καθισμάτων είναι στην μέση σχεδόν και ο χώρος που αφήνουν μεταξύ τους για το τρίτο άτομο είναι ο ελάχιστος...ένα παιδί εως 7-8 χρόνων μπορεί να καθίσει αλλά μεγαλύτερος όχι. 

Και δεν μπορώ να τα αφήνω μονα τους πίσω και εγώ να είμαι μπροστά ειναι 7 μηνων ακόμα, φοβάμαι, μια αναγούλα, ένας εμετός να μας προκύψει, τι κάνουμε? 

εγω ειμαι ευσωμη,φαντασου η μαμα μου καθεται πολυ πιο ανετα απο μενα πισω.δλδ η πλατη κανονικα πισω κ εγω,τα ποδια λιγο μοιραζα.κ ακομη δλδ που εχουμε καρεκλακια (6 κ 8 χρ)αν χρειαστει

κ απο φιλους νομιζω το οπελ αστρα ειναι ανετο

 

οσο για την samsypan,για 3καρεκλακια θελει πιο μεγαλα αμαξια απο αυτα που λεω

εμεις ακομη τα χρησιμοποιουμε κανονικα.μαλιστα στο μεγαλο αμαξι ο γιος μου ειναι ακομη στο joei,ειναι εως 25κ κ ο γιος πολυ αδυνατος,κ σε υψος ακομη μας κανει

εχω τυπου μπουστερ με πλατη για την μεγαλη μου,κλειστα 8χρ,αλλα πλεον περασε το οριο των κιλων,οποτε μαλλον εκεινο το καρεκλακι θα μεινει για τον μικρο,στο μικρο αμαξι,κ θα καθεται σε απλο μπουστερ.νομιζω καπου ειχα διαβασει οτι για να δενεται μονο με ζωνη θελει υψος 1,50μ κ σαν ηλικια τα 12χρ.προσωπικα θα ηθελα τουλ για εναν χρονο ακομη,κ ειδικα σε μαγαλυτερες αποστασεις κ η κορη να ειναι σε αυτο με την πλατη,αλλα μες στις γιορτες ειδα το βαρος της

Link to comment
Share on other sites

Τα περισσότερα καθίσματα είναι έως 36 κιλά, φαντάζομαι γιατί μετά από αυτό το βάρος η ζώνη πιάνει, βέβαια αυτό πρέπει να επιβεβαιωθεί απο την κατασκευάστρια εταιρεία του εκάστοτε αυτοκινήτου.

Αν θέλετε κοιτάξτε και τα ρενό σενικ και οπελ ζαφίρα,  επίσης άνετα για οικογενειακά αυτοκίνητα.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να αναζητήσετε αυτοκίνητα με 3 ξεχωριστές θέσεις στο πίσω κάθισμα @athinais. Κάπου υπήρχε μια σχετική συζήτηση στο φόρουμ. σε ένα θέμα για τρίτεκνες οικογένειες.

 

Αυτό βέβαια εφόσον θέλεις σταθερά να κάθεσαι πίσω, γιατί ανεβαίνει σίγουρα το κόστος σε τέτοια αυτοκίνητα. Εμένα τα δικά μου έχουν 2 χρόνια διαφορά και με αρκετά ογκώδη καθίσματα σε εκείνη την φάση (νεογέννητο το δεύτερο μωρό), δεν έκατσα ποτέ πίσω μαζί τους, δεν γινόταν, μόνο μια φορά σε μεγάλη γκρίνια του μωρού και τότε μάλιστα ήμουν αναγκαστικά χωρίς ζώνη.

Link to comment
Share on other sites

7 ώρες πρίν, samsympan είπε:

Καλημέρα! Εμείς είμαστε πλέον 3τεκνοι και μας απασχολεί η ασφάλεια και η επίβλεψη των παιδιών στο πίσω κάθισμα. Ούτε στο δικό μας χωράει ενήλικας στην μέση ανάμεσα σε δυο παιδικά καθίσματα. Χωράει η μεγάλη μας κόρη 7ετών αλλά χωρίς κάθισμα, χωρίς booster (δεμένη με την ζώνη βέβαια). Που κι αυτό δεν είναι σωστό νομίζω. Θα έπρεπε να είναι σε παιδικό κάθισμα ακόμη. Τέλοσπάντων θα χρειαστεί κάποια στιγμή να αλλάξουμε αυτοκίνητο. Έως τότε όμως επ ' ευκαιρία του θέματος, να ρωτήσω κι εγώ για βρεφικό καθρέφτη αυτοκινήτου (για να βάλουμε για το μωρό στο "αβγό"). Υπάρχουν διάφοροι στην αγορά. Από πιο οικονομικοί έως πιο ακριβοί. Έχετε άποψη σχετικά;

Καλησπέρα εγώ είχα βρεφικό καθρέφτη για να βλέπω το αυγό miyali το είχα πάρει 15 ευρώ 

πρίν από 6 λεπτά , Super.mum είπε:

Καλησπέρα εγώ είχα βρεφικό καθρέφτη για να βλέπω το αυγό miyali το είχα πάρει 15 ευρώ 

Ήταν μια χαρά 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, kotsifikos είπε:

@samsympanμε όλο το θάρρος,  έχω διαβάσει πως ένα παιδί στα επτά πρέπει να είναι σε κάθισμα (έχω διαβάσει επίσης πως ακόμα και τα μπουστερ δεν είναι ασφαλή) , για να καταργηθεί το κάθισμα πρέπει  το παιδί να είναι σε ύψος και βάρος που θα κρατήσει η ζώνη.

Σωστά μιλάς! Πρέπει να δούμε για άλλο αυτοκίνητο. Δεν είναι το πιο εύκολο...

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Ακόμα κι αν βρεις αυτοκίνητο που να σε χωράει, πώς θα περνάς για να καθίσεις στη μέση; Όσο έχετε αυγά γίνεται να κάτσεις πρώτα εσύ και μετά να βάλει κάποιος απ' έξω το αυγό δίπλα σου. Όταν περάσετε σε μεγαλύτερα καθίσματα πώς θα περνάς; Οπότε κριμα είναι να πάρετε άλλο αυτοκίνητο για μερικούς μήνες μόνο (το αυγό τα χωράει το πολύ 15 μήνες συνήθως). Εκτός αν είχατε ούτως ή άλλως σκοπό να πάρετε νέο αυτοκίνητο, ή αν θέλετε και τρίτο παιδακι.

 

Καθρέφτη εμείς έχουμε από το jumbo αυτόν με το panda.

 

Δεν είναι απαραίτητο πάντως να κάθεται κάποιος πίσω, μη σε αγχωνεις. Εξάλλου όταν θα τα κυκλοφορεί ο ένας γονέας μόνο, μόνα τους θα είναι.

 

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πρίν, little lamb είπε:

Ακόμα κι αν βρεις αυτοκίνητο που να σε χωράει, πώς θα περνάς για να καθίσεις στη μέση; Όσο έχετε αυγά γίνεται να κάτσεις πρώτα εσύ και μετά να βάλει κάποιος απ' έξω το αυγό δίπλα σου. Όταν περάσετε σε μεγαλύτερα καθίσματα πώς θα περνάς; Οπότε κριμα είναι να πάρετε άλλο αυτοκίνητο για μερικούς μήνες μόνο (το αυγό τα χωράει το πολύ 15 μήνες συνήθως). Εκτός αν είχατε ούτως ή άλλως σκοπό να πάρετε νέο αυτοκίνητο, ή αν θέλετε και τρίτο παιδακι.

 

Καθρέφτη εμείς έχουμε από το jumbo αυτόν με το panda.

 

Δεν είναι απαραίτητο πάντως να κάθεται κάποιος πίσω, μη σε αγχωνεις. Εξάλλου όταν θα τα κυκλοφορεί ο ένας γονέας μόνο, μόνα τους θα είναι.

 

Όχι μωρέ περνάει μια χαρά , κανείς λίγο το κάθισμα το μπροστινό πιο μπροστά και περνάς και κάθεσαι. Το έχω κάνει πολλές φορές όταν είχα ακόμα 2  

Link to comment
Share on other sites

Έχω κι εγώ μια απορία. Εμείς έχουμε ένα vw polo '07 και δύο παιδικά καθίσματα πίσω, ένα brιtax romer 9-36 για τον μεγάλο και ένα graco 0-36 για τον μικρό. Είμαι έγκυος στο τρίτο και σκέφτομαι για να κερδίσουμε χώρο μέχρι να πάρουμε ένα μεγαλύτερο αμάξι, να βάλω το graco ανάποδα στο μπροστινό κάθισμα για το νεογέννητο, το britax romer να το πάρει ο μεσαίος-4 χρονών- και να πάρω ένα 15-36 για τον μεγάλο-7 χρονών- και εγώ να κάθομαι πίσω στη μέση-τώρα χωράω οριακά. Γνωρίζετε κάποιο 15-36 σχετικά στενό, γιατί το britax είναι αρκετά φαρδύ; Κάποια joie που είδα φαίνονται κάπως στενά. Ο μεγάλος, 7 χρονών, είναι τσιλιμπίθρας (17 κιλά), οπότε θα είναι άνετα σε κάποιο στενό. Βέβαια προβληματίζομαι λίγο που θα χρησιμοποιεί την ζώνη του αυτοκινήτου. Όσες έχετε 15-36, η ζώνη εφαρμόζει καλά στο παιδί; 

 
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sentir...natureza είπε:

Έχω κι εγώ μια απορία. Εμείς έχουμε ένα vw polo '07 και δύο παιδικά καθίσματα πίσω, ένα brιtax romer 9-36 για τον μεγάλο και ένα graco 0-36 για τον μικρό. Είμαι έγκυος στο τρίτο και σκέφτομαι για να κερδίσουμε χώρο μέχρι να πάρουμε ένα μεγαλύτερο αμάξι, να βάλω το graco ανάποδα στο μπροστινό κάθισμα για το νεογέννητο, το britax romer να το πάρει ο μεσαίος-4 χρονών- και να πάρω ένα 15-36 για τον μεγάλο-7 χρονών- και εγώ να κάθομαι πίσω στη μέση-τώρα χωράω οριακά. Γνωρίζετε κάποιο 15-36 σχετικά στενό, γιατί το britax είναι αρκετά φαρδύ; Κάποια joie που είδα φαίνονται κάπως στενά. Ο μεγάλος, 7 χρονών, είναι τσιλιμπίθρας (17 κιλά), οπότε θα είναι άνετα σε κάποιο στενό. Βέβαια προβληματίζομαι λίγο που θα χρησιμοποιεί την ζώνη του αυτοκινήτου. Όσες έχετε 15-36, η ζώνη εφαρμόζει καλά στο παιδί; 

Εγώ έχω το joie bold 9-36 στον μεγάλο μου και είναι αρκετά στενο μπορώ να πω σε σχέση με άλλο ενα britax που έχουμε.

23 ώρες πρίν, little lamb είπε:

Για όσο είναι ανάποδα σίγουρα δεν θα μπορεί, και πλέον πολλά είναι ανάποδα ως τα 18 κιλά (περίπου 4 ετών)

Για όσο είναι ανάποδα όχι δεν χωράει.  Όταν είχα αυγό ακόμα πίσω και άρχιζε να κλαίει έφευγα από μπροστά και πήδαγα πίσω 🤪 για να μην βγάζουμε και ξανά βάζουμε το αυγό 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

πρίν από 49 λεπτά , Super.mum είπε:

Εγώ έχω το joie bold 9-36 στον μεγάλο μου και είναι αρκετά στενο μπορώ να πω σε σχέση με άλλο ενα britax που έχουμε.

 

Σε ευχαριστώ!

 
Link to comment
Share on other sites

2 ώρες πρίν, Sentir...natureza είπε:

Ο μεγάλος, 7 χρονών, είναι τσιλιμπίθρας (17 κιλά), οπότε θα είναι άνετα σε κάποιο στενό. Βέβαια προβληματίζομαι λίγο που θα χρησιμοποιεί την ζώνη του αυτοκινήτου. Όσες έχετε 15-36, η ζώνη εφαρμόζει καλά στο παιδί; 

 

Με το καλό το μωράκι!

Κι εγώ φοβάμαι με τη ζώνη του αυτοκινήτου. Ειναι ακριβώς ίσα κιλά με τον δικό σου (αν και 3 χρόνια μικρότερη 😃 ) Οποτε πριν λίγες μέρες αρχίσαμε να τη δένουμε έτσι κι εμείς (0-36 είναι όμως, joie, απλώς μέχρι τώρα το είχαμε ανάποδα και το παιδί δενόταν με τα ζωνάκια. Τώρα στα 18 έπρεπε υποχρεωτικά να το γυρίσουμε) Μέχρι τώρα δηλαδη ο δικός σας δενόταν με τα ζωνάκια;

Με τη ζώνη του αυτοκινήτου υπάρχει μια δυσκολία στο να δέσεις το παιδί, πρέπει να σκύβεις ολόκληρος/η από πάνω του μέχρι να βρεις το κούμπωμα στην άλλη άκρη του καθίσματος. Σαν εφαρμογή καλή είναι. Απλώς μου φαίνεται μικρό το παιδί κ δεν το έχω συνηθίσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Με προβληματισατε τώρα... δεν είχα σκεφτεί πως θα μπαίνω... 

Αναγκαστικά θα μπαίνω εγώ πρωτα και μετά το δεύτερο αυγο/κάθισμα...

Αυτοκίνητο θα αλλάξουμε ούτως ή άλλως.

Και βρε κορίτσια,  μεγαλώνοντας τα μωρα που πρεπει να κάθονται ακόμη ανάποδα,  δεν βρίσκουν τα πόδια τους στην πλατη του καθίσματος? Κάθονται αναπαυτικά?

Γιατί βλέπω τώρα με τα αυγά ότι τώρα με τα πόδια τους φτάνουν την πλάτη και βάζουν αντίσταση,  πώς θα κάθονται αργότερα?

Link to comment
Share on other sites

Ο γιος μου είναι τριών, είναι ψηλός και κάθεται μια χαρα. Επειδή το κάθισμα έχει κλίση, χωράνε τα πόδια τους ακόμα και να κρέμονται. Δεν έρχεται σύριζα το κάθισμα στην πλάτη του σαλονιού δηλαδή. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, athinais είπε:

Με προβληματισατε τώρα... δεν είχα σκεφτεί πως θα μπαίνω... 

Αναγκαστικά θα μπαίνω εγώ πρωτα και μετά το δεύτερο αυγο/κάθισμα...

Αυτοκίνητο θα αλλάξουμε ούτως ή άλλως.

Και βρε κορίτσια,  μεγαλώνοντας τα μωρα που πρεπει να κάθονται ακόμη ανάποδα,  δεν βρίσκουν τα πόδια τους στην πλατη του καθίσματος? Κάθονται αναπαυτικά?

Γιατί βλέπω τώρα με τα αυγά ότι τώρα με τα πόδια τους φτάνουν την πλάτη και βάζουν αντίσταση,  πώς θα κάθονται αργότερα?

Εάν δεν χωράνε τα γυρνάς αλλιώς.  Αυτά πανε με τα κιλά κ το μέγεθος του παιδιού οχι με τις ηλικίες.  Οταν δεις ότι δεν βολεύονται αλλάζεις κ κάθισμα κ στάση 

Link to comment
Share on other sites

Είναι συγκεκριμένα καθίσματα αυτά που μπορούν να είναι ανσποδα ως τα 18, δεν μπορείς να έχεις ανάποδα το οποιοδήποτε, οπότε φαντάζομαι υπάρχει πρόβλεψη (σκέψου υπάρχουν και ανάποδα ως 25!) Η δικιά μας μια χαρά καθόταν. Κι ακόμα δεν διαμαρτυρόταν, απλά πιάσαμε το όριο (γιατί λένε 18 μαζί με ρούχα παπούτσια, οπότε το γυρίσαμε στα 17). Επισης είχαμε αρχίσει να δυσκολευομαστε να την τοποθετήσουμε, αλλά τελικά και προς τα εμπρός που τη βάλαμε πάλι δύσκολο είναι. 

Όταν ήταν ανάποδα πάντως σε εμάς ήταν σύριζα το κάθισμα στην πλάτη,δεν κρέμονταν τα πόδια της, τα είχε σταυρωτά ή σαν βατραχακι. Λένε ότι είναι πολύ πιο ξεκούραστο αυτό από το πώς κρέμονται όταν κοιτάνε εμπρός. Αλλά όπως και να'χει είναι θέμα ασφάλειας, δεν θα το γύριζα νωρίτερα παρόλο που δίνει τη δυνατότητα το κάθισμα, ειδικά αν δεν διαμαρτύρεται το παιδί. Αν διαμαρτυρόταν δεν ξέρω, αλλά ακούω πολλούς που τα γυρνάνε επειδή το σκέφτηκαν οι ίδιοι χωρίς να έχει εκφράσει κάτι το παιδί, ενώ το ίδιο το κάθισμα γράφει ξεκαθαρα στις οδηγίες ότι μπορεί μεν να γυρίσει, αλλά δεν συστήνεται.

Link to comment
Share on other sites

On 2/2/2023 at 11:08 ΜΜ, little lamb είπε:

 

Με το καλό το μωράκι!

Κι εγώ φοβάμαι με τη ζώνη του αυτοκινήτου. Ειναι ακριβώς ίσα κιλά με τον δικό σου (αν και 3 χρόνια μικρότερη 😃 ) Οποτε πριν λίγες μέρες αρχίσαμε να τη δένουμε έτσι κι εμείς (0-36 είναι όμως, joie, απλώς μέχρι τώρα το είχαμε ανάποδα και το παιδί δενόταν με τα ζωνάκια. Τώρα στα 18 έπρεπε υποχρεωτικά να το γυρίσουμε) Μέχρι τώρα δηλαδη ο δικός σας δενόταν με τα ζωνάκια;

Με τη ζώνη του αυτοκινήτου υπάρχει μια δυσκολία στο να δέσεις το παιδί, πρέπει να σκύβεις ολόκληρος/η από πάνω του μέχρι να βρεις το κούμπωμα στην άλλη άκρη του καθίσματος. Σαν εφαρμογή καλή είναι. Απλώς μου φαίνεται μικρό το παιδί κ δεν το έχω συνηθίσει ακόμα.

Σ'ευχαριστώ! Ακόμη δένεται με τις ζώνες του καθίσματος (britax romer evolva 123) και θα συνεχιζόταν να δένεται αν δεν κάναμε αυτές τις αλλαγές, έχει περιθώριο γιατί είναι αδύνατος. Δεν χρειάζεται να δεθεί με του αμαξιού επειδή το γυρίσατε. Γιατί την δένετε με του αμαξιού; Δεν της χωράει του καθίσματος;

 
Link to comment
Share on other sites

Του καθίσματος είναι μέχρι 18 κιλά. Μετά υποχρεωτικά βάζεις του αυτοκινήτου. Αν το γυρίσεις μπροστά στην κατηγορία 9-18 (που ομως δεν συστήνεται) τότε είναι με τα ζωνάκια του καθίσματος.

 

(Έχει τρεις φάσεις το κάθισμα: 0-18 ανάποδα με τα ζωνάκια του καθίσματος, 9-18 μπορείς να το γυρίσεις μπροστά και να είναι με τα ζωνάκια (αλλά λέει ότι δεν συστήνεται το γυρισμα) και 15-36 μπροστά και με τη ζώνη του αυτοκινήτου. Ουσιαστικά στο διάστημα μεταξύ 15-18 κιλών μπορείς να το έχεις και με τους 3 τρόπους, είτε ανάποδα, είτε μπροστα με τα ζωνάκια, είτε μπροστα με τη ζώνη, αλλά οι οδηγίες συστήνουν το ανάποδα. Μετά τα 18 το μπροστά+ζώνη είναι ο μοναδικός τρόπος.

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...