Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Επιπλοκή μετά από ΦΤ - πολύ μεγάλος πόνος στην ευαισθητη περιοχή


krystaliapl

Recommended Posts

Καλησπερα σας , 

 Με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα σκέφτηκα και εγώ να μοιραστω την εμπειρία μου σχετικά με τη δική μου ανάρρωση μετά από φυσιολογικό τοκετό. Έχει 8 μήνες που γέννησα και από τις πρώτες μέρες αμέσως μετά το τοκετό καταλάβαινα στη κλινική ότι κάτι δε παει καλα. Αφου γυρισα σπιτι με ξεκίνησαν φοβεροί πονοι στην ευαίσθητη περιοχη σε σημείο να μου έρχεται να λιποθυμήσω. Από τους πονους δε κοιμήθηκα και ήξερα ότι δεν ήταν από τη περινεοτομη. Και πράγματι πηγαίνοντας στα εξωτερικά ιατρεια να με δει ο γιατρός μου με είπε ότι η τομη φαίνεται τέλεια. Εν τέλει μετά από πολυ ψάξιμο σε πολλους γιατρους μάθαμε ότι είχα και μια μικρή διάσταση υβικης και μου έλεγαν ότι ο πόνος στην ευαίσθητη περιοχή είναι και από αυτό. Εγώ όμως επεμενα και κάτι μου έλεγε ότι δεν είναι μόνο ορθοπεδικό το θέμα. Και παλι τελικά ειχα δίκιο. Αποφάσισα να συμβουλευτω και άλλους δυο γυναικολόγους και ο ένας απο αυτους ειπε οτι μάλλον είναι νευρο που τραβήχτηκε στη τομή και να κάνω υπομονή κανένα εξάμηνο. Εν τέλει ακόμη το ψάχνω για αυτό και ρωτάω αν το έχει παθει καμια θα με βοηθούσε ειλικρινά πολυ. Ενημερωτικά είχα κάνει κορτιζόνη για το πονο δυο φορες στην αρχή και τώρα πλεον δε κάνω αλλά όταν είμαι πολυ ώρα όρθια ποναω, ή όταν θα σηκώσω το μωρό, στη πραξη αλλά και οταν παω τουαλέτα πολλες φορές. Μου λένε να κάνω υπομονή αλλά πόσο;;

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


εγώ  απο καισαρική βέβαια, στην κοιλια δεν αισθανομουν στο δέρμα τίποτα και εκανε ενα χρόνο+ να επανέλθει η αίσθηση της αφής στο δέρμα -  από τον αφαλό ως την ουλή, όχι πιο κάτω.    Τα νεύρα κάνουν αρκετό καιρό να επανέλθουν... 

στην θέση σου θα πήγαινα και σε έναν οστεοπαθητικό. 

Μπορώ να σου συστήσω τον Αντώνη Κατσιμίχα.  εμένα μου έλυσε το iliosacral blockage  εξαιτίς του οποίου πόναγα 4 χρόνια τραγικά μετά την γέννα, όμως, δεν ήταν απο ΦΤ.

'Ίσως όμως σου βρεί κάτι άλλο. 

Εμένα τη διάγνωση μου την είχαν κάνει εξωτερικό (ορθοπεδικος) και πηγα επι τούτου για αυτό στον οστεοπαθητικό, όχι στα τυφλά δηλαδή.. . Στην Ελλάδα οι διαγνώσεις είναι εντελώς στο πόδι , όσες αφορούν πόνο.  δε μπορούσα να αδειασω το πλυντηριο πιατων καν, τη κίνηση να σκυψω να πιασω το πιατο... και με κοροιδεύανε ή σύστηναν χειρουργεία.

 

   Θα πρότεινα να πας σε γυναικολόγο με σπουδές και εργασιακή εμπειρία στο εξωτερικό. Εδώ έτσι και αλλιώς εμπειρία στους ΦΤ ή τις επιπλοκές τους ,πραγματικά  δεν έχουν αφού γίνονται ελάχιστοι ΦΤ σε σχέση με εξωτερικό.....

Link to comment
Share on other sites

On 10/30/2022 at 1:52 PM, krystaliapl said:

Καλησπερα σας , 

 Με αφορμή το συγκεκριμένο θέμα σκέφτηκα και εγώ να μοιραστω την εμπειρία μου σχετικά με τη δική μου ανάρρωση μετά από φυσιολογικό τοκετό. Έχει 8 μήνες που γέννησα και από τις πρώτες μέρες αμέσως μετά το τοκετό καταλάβαινα στη κλινική ότι κάτι δε παει καλα. Αφου γυρισα σπιτι με ξεκίνησαν φοβεροί πονοι στην ευαίσθητη περιοχη σε σημείο να μου έρχεται να λιποθυμήσω. Από τους πονους δε κοιμήθηκα και ήξερα ότι δεν ήταν από τη περινεοτομη. Και πράγματι πηγαίνοντας στα εξωτερικά ιατρεια να με δει ο γιατρός μου με είπε ότι η τομη φαίνεται τέλεια. Εν τέλει μετά από πολυ ψάξιμο σε πολλους γιατρους μάθαμε ότι είχα και μια μικρή διάσταση υβικης και μου έλεγαν ότι ο πόνος στην ευαίσθητη περιοχή είναι και από αυτό. Εγώ όμως επεμενα και κάτι μου έλεγε ότι δεν είναι μόνο ορθοπεδικό το θέμα. Και παλι τελικά ειχα δίκιο. Αποφάσισα να συμβουλευτω και άλλους δυο γυναικολόγους και ο ένας απο αυτους ειπε οτι μάλλον είναι νευρο που τραβήχτηκε στη τομή και να κάνω υπομονή κανένα εξάμηνο. Εν τέλει ακόμη το ψάχνω για αυτό και ρωτάω αν το έχει παθει καμια θα με βοηθούσε ειλικρινά πολυ. Ενημερωτικά είχα κάνει κορτιζόνη για το πονο δυο φορες στην αρχή και τώρα πλεον δε κάνω αλλά όταν είμαι πολυ ώρα όρθια ποναω, ή όταν θα σηκώσω το μωρό, στη πραξη αλλά και οταν παω τουαλέτα πολλες φορές. Μου λένε να κάνω υπομονή αλλά πόσο;;

Εμένα μου περασε σχεδον τελειως στα 2 χρονια. Τι να πω κουραγιο

Link to comment
Share on other sites

8 ώρες πρίν, belleblue είπε:

εγώ  απο καισαρική βέβαια, στην κοιλια δεν αισθανομουν στο δέρμα τίποτα και εκανε ενα χρόνο+ να επανέλθει η αίσθηση της αφής στο δέρμα -  από τον αφαλό ως την ουλή, όχι πιο κάτω.    Τα νεύρα κάνουν αρκετό καιρό να επανέλθουν... 

στην θέση σου θα πήγαινα και σε έναν οστεοπαθητικό. 

Μπορώ να σου συστήσω τον Αντώνη Κατσιμίχα.  εμένα μου έλυσε το iliosacral blockage  εξαιτίς του οποίου πόναγα 4 χρόνια τραγικά μετά την γέννα, όμως, δεν ήταν απο ΦΤ.

'Ίσως όμως σου βρεί κάτι άλλο. 

Εμένα τη διάγνωση μου την είχαν κάνει εξωτερικό (ορθοπεδικος) και πηγα επι τούτου για αυτό στον οστεοπαθητικό, όχι στα τυφλά δηλαδή.. . Στην Ελλάδα οι διαγνώσεις είναι εντελώς στο πόδι , όσες αφορούν πόνο.  δε μπορούσα να αδειασω το πλυντηριο πιατων καν, τη κίνηση να σκυψω να πιασω το πιατο... και με κοροιδεύανε ή σύστηναν χειρουργεία.

 

   Θα πρότεινα να πας σε γυναικολόγο με σπουδές και εργασιακή εμπειρία στο εξωτερικό. Εδώ έτσι και αλλιώς εμπειρία στους ΦΤ ή τις επιπλοκές τους ,πραγματικά  δεν έχουν αφού γίνονται ελάχιστοι ΦΤ σε σχέση με εξωτερικό.....

Σε ευχαριστώ πολυ @belleblue για τις πολυτιμες συμβουλές σου. Η αλήθεια είναι ότι και εγώ αυτό έχω παρατηρήσει εδώ και το ρίχνουν στο ψυχολογικό. Αλλά εσένα φαίνεται να ήταν πιο ξεκάθαρη η αιτία του πονου εκτός αν κάνω λάθος. Εμένα από δυο μαγνητικές φάνηκε μόνο φλεγμονη πανω απο την ηβικη συμφυση αλλά δεν έχει σχέση με το πονο στην ευαίσθητη περιοχή. Σε ευχαριστώ παντως και θα τον συμβουλευτω!! Είναι Θεσσαλονίκη; επίσης ξέρεις κανέναν γυναικολόγο όπως είπες με εργασιακή εμπειρία στο εξωτερικο; έχω πάει σε έναν στη Θεσσαλονίκη που εργαζόταν χρόνια σε νοσοκομείο στη Γερμανία αλλά και αυτός με είπε ότι δε μπορεί να καταλάβει γιατί πονάω. Δεν είδε κάτι και μου είπε να κάνω υπομονή. 

Link to comment
Share on other sites

6 ώρες πρίν, maripoz είπε:

Εμένα μου περασε σχεδον τελειως στα 2 χρονια. Τι να πω κουραγιο

Καλησπερα @maripoz Εσυ τι είχες; τα ίδια συμπτώματα; από τι σου έλεγαν ότι ήταν οι γιατροί; έκανες κάτι για να το ξεπεράσεις; πονουσες στις περιπτωσεις που περιγραφω και εγώ; ας πουμε σημερα πονουσα επειδή ήμουν ώρα τουαλέτα. Εχω καταλάβει ότι όταν ζοριζεται πολυ η περιοχή πονάει. Ή όταν κάθομαι σε σκληρή καρέκλα ή φοραω στενά ρούχα. 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Γειά σου. 

Εγώ είχα κάνει τα πάντα, οι μαγνητικές δεν δείχνουν αν υπάρχει θέμα οστεοπαθητικό ή στην κλείδωση, για παράδειγμα. 

οχι δεν ειναι θεσσαλονίκη. αν θες να τον ρωτήσω μήπως εχει καποιον να συστησει. αλλα σίγουρα εδώ όλο και κάποιος θα ξέρει να συστησει οστεοπαθητικό θεσσαλονίκη!...?

 

η αιτία πόνου πάντα είναι συγκεκριμένη,! μην αφήνεις κανέναν να σου πει γενικότητες. είναι επειδή δε ξέρει. 

Ειδικά αν εχει δείξει και φλεγμονή,.... 

Εμένα ακριβώς επειδή δε φαινοταν πουθενά τίποτα έλεγαν ότι είναι νευρόπονος, μια ορθοπεδικός μου έγραψε κάτι τραγικά χάπια που δε πηρα ποτέ, που είναι βαριά, και μου προτεινε και ενα χειρουργείο στην σπονδυλική (χωρίς λόγο).

Ευτυχώς έδωσα τα τελευταία μου λεφτά τότε ( είχα 200 ευρώ δώρο απο νονά μου για 2 χρονια,.... και είπα θα τα δώσω στον επιπλέον γιατρό! που με έσωσε με την γνώση του. 

 

Δεν είναι όλοι οι γιατροί, γνώστες. πραγματικά, φαίνεται ειδικά όταν κάτι δεν είναι εντελώς εμφανές, και χρειάζεται ψάξιμο. 

Link to comment
Share on other sites

21 ώρες πρίν, krystaliapl είπε:

Καλησπερα @maripoz Εσυ τι είχες; τα ίδια συμπτώματα; από τι σου έλεγαν ότι ήταν οι γιατροί; έκανες κάτι για να το ξεπεράσεις; πονουσες στις περιπτωσεις που περιγραφω και εγώ; ας πουμε σημερα πονουσα επειδή ήμουν ώρα τουαλέτα. Εχω καταλάβει ότι όταν ζοριζεται πολυ η περιοχή πονάει. Ή όταν κάθομαι σε σκληρή καρέκλα ή φοραω στενά ρούχα. 

ακριβώς αυτά τα συμπτώματα είναι συμπτώματα της ιερολαγώνιας άρθρωσης....  (iliosacral )... χμ... 

ακόμα και τώρα που το έχω θεραπεύσει, αν βαλω στενό παντελόνι ,θα πονάει μέσα σε 5 λεπτά. .   η καρέκλα είναι κλασικό...   παίζει ρόλο πως βάζεις τα πόδια. πρέπει ή με ανοιχτά πόδια (όπως κάθονται οι άντρες) ή το ένα πόδι  πιο ψηλά για να αλλάζει γωνία. 

στην ορθοστασία επίσης πόναγα.

είχε λάθος θέση το ιερό οστό πάνω στην λεκάνη. είναι κλασικό πράγμα μετά την εγκυμοσύνη λένε. ανεξαρτήτως τοκετού.

σκεφτείτε το ως εξής.  το ιερό οστό είναι σαν ένα χωνάκι παγωτού,  και η λεκάνη, το χέρι που το κρατάει. 

αν κουνηθεί το χέρι ή το χωνάκι το ταίριαγμα δεν είναι πια ακριβώς στη σωστη θέση, και δε μπορείς να πετύχεις ευκολα το χωνάκι να βρίσκεται ακριβώς σε κάθετη θέση με το χέρι που το κρατάει Να εδώ βλέπεις πως ακουμπάει το βάρος του πάνω  μέρους του σώματος σε ενα σημείο.  

 

injection_into_si_joint.jpg

 

ο οστεοπαθητικός επαναφέρει στην σωστή θέση αυτό το πράγμα, και μιλάμε όμως για χιλιοστά.  αυτά τα χιλιοστά όμως, οταν είναι missalligned / blocked προκαλούν ΤΡΕΛΛΟ πόνο.  

http://www.physiofrontis.gr/en_US/άρθρα-φυσικοθεραπείας/ιερολαγονίτιδα/  εδώ βρήκα πολύ σωστές πληροφορίες . 

 

στην αρχή πάντως έκανα μια άσκηση που ανακούφισε τρελλά τους μύς της λεκάνης τους pelvic muscle. 

ακόμα και αν δεν εχεις τίποτα τέτοιο, 

δεν χανεις κατι 

 

λοιπον εδώ, αυτό που με ανακουφιζε ηταν  η αναποδη σταση απο σταυροποδι. 

δηλαδή όχι μαζί πατούσες και έξω γόνατα, αλλά,  μαζί γόνατα και πατούσες προς τα έξω, με κόντρα τον τοίχο.  ΑΥΤΟ.... έβλεπα φώς.  όταν λέμε φώς, φώς...

 

 
και εδω αυτα που κανει ειναι πολυ καλά

 

Αυτό είναι και σήμερα  lifesaving: 

 

 

Link to comment
Share on other sites

3 ώρες πρίν, belleblue είπε:

ακριβώς αυτά τα συμπτώματα είναι συμπτώματα της ιερολαγώνιας άρθρωσης....  (iliosacral )... χμ... 

ακόμα και τώρα που το έχω θεραπεύσει, αν βαλω στενό παντελόνι ,θα πονάει μέσα σε 5 λεπτά. .   η καρέκλα είναι κλασικό...   παίζει ρόλο πως βάζεις τα πόδια. πρέπει ή με ανοιχτά πόδια (όπως κάθονται οι άντρες) ή το ένα πόδι  πιο ψηλά για να αλλάζει γωνία. 

στην ορθοστασία επίσης πόναγα.

είχε λάθος θέση το ιερό οστό πάνω στην λεκάνη. είναι κλασικό πράγμα μετά την εγκυμοσύνη λένε. ανεξαρτήτως τοκετού.

σκεφτείτε το ως εξής.  το ιερό οστό είναι σαν ένα χωνάκι παγωτού,  και η λεκάνη, το χέρι που το κρατάει. 

αν κουνηθεί το χέρι ή το χωνάκι το ταίριαγμα δεν είναι πια ακριβώς στη σωστη θέση, και δε μπορείς να πετύχεις ευκολα το χωνάκι να βρίσκεται ακριβώς σε κάθετη θέση με το χέρι που το κρατάει Να εδώ βλέπεις πως ακουμπάει το βάρος του πάνω  μέρους του σώματος σε ενα σημείο.  

 

injection_into_si_joint.jpg

 

ο οστεοπαθητικός επαναφέρει στην σωστή θέση αυτό το πράγμα, και μιλάμε όμως για χιλιοστά.  αυτά τα χιλιοστά όμως, οταν είναι missalligned / blocked προκαλούν ΤΡΕΛΛΟ πόνο.  

http://www.physiofrontis.gr/en_US/άρθρα-φυσικοθεραπείας/ιερολαγονίτιδα/  εδώ βρήκα πολύ σωστές πληροφορίες . 

 

στην αρχή πάντως έκανα μια άσκηση που ανακούφισε τρελλά τους μύς της λεκάνης τους pelvic muscle. 

ακόμα και αν δεν εχεις τίποτα τέτοιο, 

δεν χανεις κατι 

 

λοιπον εδώ, αυτό που με ανακουφιζε ηταν  η αναποδη σταση απο σταυροποδι. 

δηλαδή όχι μαζί πατούσες και έξω γόνατα, αλλά,  μαζί γόνατα και πατούσες προς τα έξω, με κόντρα τον τοίχο.  ΑΥΤΟ.... έβλεπα φώς.  όταν λέμε φώς, φώς...

 

 
και εδω αυτα που κανει ειναι πολυ καλά

 

Αυτό είναι και σήμερα  lifesaving: 

 

 

Σε ευχαριστώ και πάλι!! Ναι αν μπορεις να ρωτήσεις θα σου ήμουν ευγνώμων. Δηλαδή εσυ πονουσες στην ευαίσθητη περιοχή; και στην επαφή; γιατί με το πονο που έχω γυρω απο το κόλπο μου κάνει κάτι με δέρμα.. Δε ξερω και εγώ έχω μπερδευτεί!! 

Link to comment
Share on other sites

Γειά σου, όχι, αλλά, πρέπει να πας κατά προσέγγιση και πρώτα να απομακρύνεις τα προφανή. Μπορεί το ένα νεύρο να επηρεάζει το άλλο, όπως ακριβως όταν έχουμε ένα δόντι που πονάει ,αλλά στη πραγματικότητα  αυτό που πρέπει να βγεί είναι το διπλανό ραγισμένο,  επειδή προκαλει νευρόπονο!        Θεωρώ σίγουρο ότι η ιερολαγώνια επηρεάζει είτε προς τα πάνω είτε προς τα κάτω διάφορους φρικτους πόνους.   αυτό που ήδη ξέρεις κάνεις πρώτα.  και βλέποντας πηγαίνεις. και εγώ δηλαδή περασα απο διαφορους γιατρους αποκλείοντας το ένα και το άλλο.  

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπερα κορίτσια, 

 

 Sos για οποία της έχει τυχει και γνωρίζει!! Έχει 10 μήνες που γέννησα και ακόμη ποναω στην ευαίσθητη περιοχη κυρίως όταν σκύβω, όταν σηκώνω κάτι, όταν ειμαι όρθια, όταν είμαι δυσκοιλια, μετα απο ώρα σε σκληρή καρέκλα και στη πραξη. Εχω κανει και μαγνητικές αλλά μόνο στη πρωτη με είχαν βρει μια φλεγμονή η οποία λένε είναι άσχετη με το πονο κάτω. Εχω αλλάξει πολλους γιατρους γυναικολόγους, ορθοπεδικους ακόμη και σε νευροχειρουργο πηγα αλλά τίποτα. Πλέον δε το ψάχνω γιατί κουράστηκα αλλά και γιατί δε ξερω σε τι ειδικότητα να παω. Σε οποία έχει συμβεί κάτι παρομοιο παρακαλω να απαντήσει. Θα με βοηθούσε τόσο πολυ!! 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...