Jump to content
➔ ParentsCafe.gr
  • Tell a friend

    Είναι ενδιαφέρον αυτό το θέμα συζήτησης στο Parents.org.gr; Μοιράσου το με μια φίλη ή έναν φίλο!

Οικονομικός γάμος - βάφτιση Ανατολική Αττική; 2022


Recommended Posts

Καλησπέρα σε όλους, ψάχνουμε για εξωτερικό χώρο στην Ανατολική Αττική (Μαρκόπουλο,Κορωπί,Βάρη,Παιανία,Πόρτο Ράφτη) για το γλέντι του γάμου(κ βάφτισης), υπολογίζουμε γύρω στα 20 με 25 ευρώ το άτομο, αυτό αποκλείει όλα τα κτήματα που ξεκινούν από 30 συν την ενοικιαση του χώρου, έχω πάει σε έναν χώρο που είναι αθλητικές εγκαταστάσεις, μια χαρά ηταν αλλά δε βρίσκου με ημερομηνία, γνωρίζετε κάοιον χώρο να απευθυνθώ; ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις


Οι Αμαδρυάδες στο Πικέρμι είναι οικονομικό. Δεν είναι κτήμα, ούτε όμως ταβέρνα. Βάζει ροτόντες δηλαδή. Δεν είναι με catering, κάνουν αυτοί τα φαγητά. Σαν χωρος είναι μια πλακόστρωτη αυλή με πεύκα από πάνω κι έχει και λιμνούλα με γεφυράκι. (Έχει και κλειστή αίθουσα). Είναι πάνω στη Μαραθώνος.

Link to comment
Share on other sites

Το γκούγκλαρα, φαίνεται πολύ ωραίο σημείο αλλά απέχει μισή ώρα/30 χιλ. από την εκκλησία (που είναι στο Πόρτο Ράφτη), ευχαριστώ για την ιδέα

Link to comment
Share on other sites

Είχα δει κι ένα άλλο ωραίο, Μελεαγρίς λεγόταν, ήταν πιο κάτω, στην Παιανίας-Λουτσας. Δεν ξέρω τιμές. Αυτό ήταν ένας απλός χωρος με γρασίδι γεμάτος με ελιές (εκεί στήνονται τα τραπέζια) και στην είσοδο είχε μια λιμνούλα με κύκνους. (Δεν είμαι και πολύ φαν των κλασικών κτημάτων όπως καταλάβατε :-P )

 

Επίσης έχω πάει σαν καλεσμένη σε ένα άλλο στη Λαυρίου, Αμπελώνες Μάρκου λέγεται, είναι μια αυλή.

 

Γενικώς εμείς κοιτάζαμε προς Παλλήνη-Παιανια-Σπατα και είχαμε δει πολλά (μπορώ να βρω τη λίστα μου) αλλά μάλλον δεν σας κάνουν αυτές οι περιοχες 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Δε μου κάνουν οι τιμές, μου φαίνονται τόσο ακριβά, στους αμπελώνες Μάρκου μου είπαν 40 ευρώ το άτομο, περίπου τόσο και οι Αμαδρυάδες που πηρα τελικά τηλ. και περιμένω προσφορά από Μελεαγρίς που μου είπατε. Οι αίθουσες είναι πολύ οικονομικές αλλά φοβάμαι πως θα έχω δραματικές απώλειες λόγω covid. Αν θυμηθείτε κι άλλα ή ακούσετε κάτι να μου το στείλετε, μια ερώτηση δε βλαπτει

Link to comment
Share on other sites

Ωχ τόσο πολύ έχουν ανέβει οι τιμές; Οι Αμαδρυάδες πριν 4 χρόνια στο πρώτο τους μενου είχαν 23 ευρώ κι από κει και πέρα πρόσθετες φαγητά από τα επόμενα μενού ή αφαιρούσε κλπ και διαμορφωνόταν και η τιμή.

Το Μελεαγρίς υποθέτω θα είναι πιο ακριβό, γιατί και τοτε ήταν πιο ακριβό. Στους Αμπελώνες είχα πάει μόνο ως καλεσμένη, οπότε δεν ξέρω τι τιμές είχαν.

 

Από όσα είχαμε ρωτήσει, τα πιο ακριβά ήταν το κτημα Βλαχογιάννη και το Κελλάρι Παπαχρήστου κι επίσης πανάκριβο πρέπει να είναι και το κτήμα Λαας που έχω πάει ως καλεσμένη. Κάπου Παιανία είναι όλα αυτα.

Πιο οικονομικά, δεν θυμάμαι ακριβώς τις διαφορες, ήταν το chalet (δίπλα στις Αμαδρυάδες που όμως νομίζω είχε μόνο αίθουσα) και το Μεντής-Φυλλιδος γη (κάπου μεταξύ Παλληνη-Παιανια).

Άλλα που είχαμε ρωτήσει αλλά δεν θυμάμαι τιμές ήταν το Laforet (γράφει κτήμα αλλά δεν είναι, είναι το Δημοτικό Πάρκο-Κολυμβητηριο της Ραφηνας που είναι ωραίος χώρος), το Marie's house (Παλλήνη) που δεν μας άρεσε καθόλου γιατί ήταν ένα σπίτι που απλά έκανε δεξιώσεις στον κήπο του.

Γενικά σε άλλα δεν μας άρεσαν οι χώροι, σε άλλα οι τιμές και σε άλλα οι άνθρωποι ή το γενικότερο κλίμα.

Και σαν καλεσμένη έχω πάει στον Λιάκο (Σπάτα) και στη Μικελινα (κάπου Παλληνη-Γερακα πάνω στη Μαραθώνος).

Link to comment
Share on other sites

Μεντής 35 ευρω,Laforet 30 ευρώ,chalet 28-42 ευρω με dj και διακόσμηση, έχουν ανεβάσει τις τιμές όλοι μου φαίνεται. Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις, συνεχίζω το ψάξιμο

Link to comment
Share on other sites

On 9/17/2022 at 6:57 PM, Mariana Stamatiou said:

Καλησπέρα σε όλους, ψάχνουμε για εξωτερικό χώρο στην Ανατολική Αττική (Μαρκόπουλο,Κορωπί,Βάρη,Παιανία,Πόρτο Ράφτη) για το γλέντι του γάμου(κ βάφτισης), υπολογίζουμε γύρω στα 20 με 25 ευρώ το άτομο, αυτό αποκλείει όλα τα κτήματα που ξεκινούν από 30 συν την ενοικιαση του χώρου, έχω πάει σε έναν χώρο που είναι αθλητικές εγκαταστάσεις, μια χαρά ηταν αλλά δε βρίσκου με ημερομηνία, γνωρίζετε κάοιον χώρο να απευθυνθώ; ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις συμβουλές

Επειδή οι τιμές έχουν φτάσει στο θεό και στα χρήματα αυτά, κτήμα ή κάτι παρεμφερές δύσκολο να βρεθεί και να είναι και αξιοπρεπές.  μήπως να προσανατολιστείτε σε κάποια καλή ταβέρνα στην περιοχή ή ακόμη και κάποιο catering εάν το επιτρέπει η εκκλησία σας και δεν έχετε θέμα να μην υπάρξευ χορός. Το catering μπορέι να είναι και καθιστό. Εμείς στη βάπτιση είχαμε ροτόντες και κάναμε καθιστό τραπέζι στον προαύλιο χώρο της εκκλησίας. Ήταν πάρα πολύ όμορφα. 

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει ταβέρνα πίσω από την εκκλησία ή οποία πρότεινε 27 ευρώ το άτομο και δεν έχω πάρει χαμηλότερη τιμή από catering για γάμο τουλάχιστον,ρώτησα και σε ιππικούς ομίλους της περιοχής, περίπου 40 ευρω το άτομο κι εκει

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Έχω πάει για φαγητό στις Λεύκες στο Κορωπί, που είναι κλασική ταβέρνα με μεγάλη αυλή και κούνιες μέσα, και είχαν γλέντι βάφτισης. Ήταν ωραία. Το περιβάλλον δεν έχει καμία σχέση με κτήματα βέβαια. 

Θεωρώ ότι σε κτήμα δύσκολα θα βρεις αυτές τις τιμές, ακόμα και off season. 

Link to comment
Share on other sites

Πήρα στις Λεύκες, 35 το άτομο, έχω τρελαθεί με τις τιμές, δε θέλω κτήμα, ούτε, αν μου επιτρέπετε, λουσάτους χώρους,αλλά δε βλέπω διαφορά ούτε σε απλούστερους χώρους, πήρα και σε ιππικό όμιλο στο Μαρκόπουλο και χρεώνουν 37 το φαγητό και 10 κατ΄άτομο τον χώρο, κοινώς 47 ευρώ

Link to comment
Share on other sites

Τι να σου πω... Γενικά τα 20-25 ευρώ είναι δύσκολα για ανατολική Αττική. Στην επαρχία, ακόμα και στη Θεσσαλονίκη, κάνεις παπάδες με αυτό το budget. 

Μια άλλη εναλλακτική είναι να βρεις πρώτα το κέτερινγκ και να τους ρωτήσεις με ποιους χώρους συνεργάζονται. Ενδεχομένως θα ξέρουν να σου προτείνουν λύσεις που εσύ δεν θα σκεφτόσουν.

Η άλλη λύση είναι να κινηθείς σε άλλες περιοχές. Προς τις δυτικές συνοικίες είναι πιο οικονομικοί οι χώροι. 

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Mariana Stamatiou said:

Πήρα στις Λεύκες, 35 το άτομο, έχω τρελαθεί με τις τιμές, δε θέλω κτήμα, ούτε, αν μου επιτρέπετε, λουσάτους χώρους,αλλά δε βλέπω διαφορά ούτε σε απλούστερους χώρους, πήρα και σε ιππικό όμιλο στο Μαρκόπουλο και χρεώνουν 37 το φαγητό και 10 κατ΄άτομο τον χώρο, κοινώς 47 ευρώ

Έχουν γίνει ανατιμήσεις σε όλα. έχεις δίκιο, είναι πολύ ακριβά. Να υποθέσω ότι έχει ήδη κλείσει εκκλησία και ψάχνεις προς τα εκεί? Αν όχι, στην Πεντέλη , ο Τέλης ξέρω ότι κινείται στις τιμές αυτές και γενικά προσαρμόζει το μενού στο μπάτζετ σου. Αυτά βέβαια πριν 4-5 χρόνια που είχα ρωτήσει εγώ. Οι καιροί είναι δύσκολοι και ίσως στη θέση σου προσανατολιζόμουν σε όρθιο catering στην εκκλησία (αν η εκκλησία έχει ωραίο προαύλιο χώρο θα είναι όμορφα) και την επόμενη μέρα ένα ωραίο μεσημεριανό τραπέζι με γονείς, αδέρφια και κουμπάρους.

Link to comment
Share on other sites

Είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις τέτοια τιμή στην Αττική. Μπορείς είτε να δεις τις εναλλακτικές που προτείνουν τα κορίτσια πιο πάνω είτε να σκεφτείς  αντί για πλήρες γεύμα να είχατε κάτι τύπου fingerfood . Πάντως τα κόστη έχουν αλλάξει πολυ σε σχέση με πριν 8-5 χρόνια που ήμασταν στην καρδιά της κρίσης .

 

Link to comment
Share on other sites


Διαφημίσεις

Επίσης μήπως θα ήταν μια λύση το σερβιριστο φαγητό αντί για μπουφέ; Με τη λογική ότι στο σερβιριστο μπορείς να βάλεις μικρότερη ποικιλία φαγητών. (Και στον μπουφέ φυσικα μπορείς να το κάνεις αυτό, αλλά θα "χτυπάει" πιο πολύ). Στο σερβιριστό μπορείς να έχεις μια σαλάτα, ενα-δυο ορεκτικά κι ένα κυρίως πιάτο και να μη φανεί καθόλου άσχημο, ενώ στον μπουφέ είναι πιο δύσκολο.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ζητάω απαραίτητα μπουφέ, η διαφορά είναι μικρή από το σερβιριστό, το ίδιο ισχύει και με το finger food, ειναι τοσο μικρή η διαφορά που δεν αξίζει τον κόπο, ευχαριστώ για τις συμβουλές, ότι σκεφτείτε δεκτό!

Link to comment
Share on other sites

On 9/23/2022 at 10:44 AM, kotsifikos said:

Είναι εξαιρετικά δύσκολο να βρεις τέτοια τιμή στην Αττική. Μπορείς είτε να δεις τις εναλλακτικές που προτείνουν τα κορίτσια πιο πάνω είτε να σκεφτείς  αντί για πλήρες γεύμα να είχατε κάτι τύπου fingerfood . Πάντως τα κόστη έχουν αλλάξει πολυ σε σχέση με πριν 8-5 χρόνια που ήμασταν στην καρδιά της κρίσης .

 

Το fingerfood έχει πολύ μικρή διαφορά στην τιμή,τόσο μικρή που δεν αξίζει τον κόπο

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Καλησπέρα σε όλους, βρήκα 2 χώρους πολύ καλούς προς τα ανατολικά, αξιοπρεπείς και προσιτές οι τιμές τους αλλά δεν είχαν διαθεσιμες ημερομηνίες, επομένως το μετακινήσαμε προς Πάρνηθα, κλασικά. , ευχαριστώ για τη βοηθεία

Link to comment
Share on other sites

Λάβετε μέρος στην συζήτηση

Μπορείτε να δημοσιεύσετε το κείμενό σας τώρα και να ολοκληρώσετε την εγγραφή σας αργότερα. Εάν έχετε ήδη όνομα/λογαριασμό χρήστη, συνδεθείτε τώρα για να δημοσιεύσετε με το όνομα χρήστη σας.
Προσοχή: Η δημοσίευσή σας θα χρειαστεί να εγκριθεί από τους διαχειριστές πριν αναρτηθεί στο φόρουμ.

Guest
Απάντηση σε αυτό το θέμα...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Ο σύνδεσμος εμπεδώθηκε αυτόματα.   Εμφάνιση URL ως απλό σύνδεσμο

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Δημιουργία νέου...